Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προκληση Τοκετου..


mmdad

Recommended Posts

Ποση ωρα σας περιμενε ο γιατρος για να γεννησετε??

Βασικα εμπνευστικα απο την Μιριελ γιατι διαβασα οτι μια ή δυο κοπελες εκαναν καισαρικη γιατι δεν κατεβαινε το μωρο 3-4 ωρες μετα την προκληση...

Η πεθερα της κουνιαδας μου που ειναι μαια ελεγε οτι πρεπει να σε περιμενουν μεχρι και 24 ωρες (?).

Εγω γεννησα και τα δυο παιδια με προκληση και τις δυο φορες περιπου 10 ωρες μετα την προκληση (στο Βελγιο)

Τι γινεται στην Ελλαδα? Ετσι για να ξερω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ γέννησα με πρόκληση αλλά μέσα σε 6 ώρες.

Ο ιατρός και η μαία ήταν συνέχεια μαζί μου.

Με το καλό σου εύχομαι!!!!!

 

Ευχαριστω. Δεν παμε για αλλο (για παρα πολλους λογους)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξαρτάται σε ποιο νοσοκομείο θα γεννήσεις! Η ξαδέρφη μου στο Έλενα την περίμενε ο γιατρός 12 ώρες, στο Ιασώ μια φίλη μου 3 ώρες και μετά τί άλλο;;; καισαρική!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται σε ποιο νοσοκομείο θα γεννήσεις! Η ξαδέρφη μου στο Έλενα την περίμενε ο γιατρός 12 ώρες, στο Ιασώ μια φίλη μου 3 ώρες και μετά τί άλλο;;; καισαρική!

 

Φαίνεται στα ιδιωτικά μαιευτήρια δεν έχουν ώρα διαθέσιμη κ κοιτουν να τα "αρπάξουν" όσο το δυνατό πιο γρήγορα

 

Παρεπιπτόντως, εγώ γέννησα στο Αρεταίειο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα μου έβαλε ορό για 2 συνεχομενες μερες..ε αφου δεν με πιάνανε οι πονοι δεν υπήρχε άλλη λύση, ήμουνα και 41 εβδομάδων.

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έκαναν καισαρική 5 ώρες αφού μου έβαλαν τον ορό - στις 4 όμως ώρες έσπασαν τα νερά και ήταν κεχρωσμένα, οπότε αυτό επέσπευσε την απόφαση του γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

Στην κορη μου εκανα 14 ωρες (Γενικη Κλινικη Θεσσαλονικης) και στο γιο μου 13 ωρες (Βιοκλινικη Θεσσαλονικης).Και στα δυο παιδια εκανα ΦΤ και ο γιατρος μου ηταν στο πλευρο μου και δεν μου εκανε καισαρικη αλλα περιμενε μεχρι τελους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφία γιορτάζουν μαζί τα παιδάκια σου ε?? Τι ωραία!!!!!!!! Να τα χαίρεσαι!

Με μεταθεση ειστε στην Κω?

 

 

Boymama δεν ειναι απαραίτητο να εχεις κλεισει τις 40,μπορεί και νωριτερα..το κρίνει ο γιατρός αναλογα την κατασταση του εμβρυου και της μαμας.

Εμενα μου εδωσε το περιθώριο να φτασω μεχρι 41 γιατι ήταν ολα οκ,σκεψου οτι πηγαινα για NST την τελευταια εβδομάδα μέρα παρα μέρα.

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Ναι με μεταθεση ειμαστε-μη μου πεις οτι εισαι κι εσυ γυναικα στρατιωτικου???

 

Οντως ετυχε και τα ονοματα των παιδιων (της μαμας μου και του πεθερου μου) να γιορταζουν την ιδια μερα!:P

Link to comment
Share on other sites

Ναι με μεταθεση ειμαστε-μη μου πεις οτι εισαι κι εσυ γυναικα στρατιωτικου???

 

Οντως ετυχε και τα ονοματα των παιδιων (της μαμας μου και του πεθερου μου) να γιορταζουν την ιδια μερα!:P

 

Εεεεεε...Εννοειται!!!

Εμεις ειμαστε Χιο εδω και 1,5 χρόνο!!!!

 

Αν επιτρέπεται σε ποιο σωμα ειναι ο άντρας σου?

Ο δικος μου ήτανε στην Κω πριν αρκετα χρονια!

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπηκα για προκληση στις 7 το πρωι και γεννησα 10:30 το βραδυ,ολο αυτο το διαστημα το μωρο δεν κατεβαινε και ο γιατρος με περιμενε.Γεννησα φυσιολογικα με τη χρηση βεντουζας και ολα καλα.Οι μαιες που ηταν εκει μου ελεγαν πως αν ηταν αλλος γιατρος θα μου εκανε καισαρικη απο το μεσημερι ακομα.Ευτυχως ομως ο συγκεκριμενος ειχε υπομονη και ολα πηγαν καλα.

z3Ehp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω βρε κοριτσια αλλα επειδη εμενα μου εκανε λογο για προκληση επειδη ο μπεμπης αν τον αφησουμε μεχρι τις 40 θα παρει αρκετο βαρος και θελω να γεννησω φυσιολογικα καλο θα ητανε να τον παρουμε λιγο πιο νωρις μου ειπε.

Θελω αλλα φοβαμε οτι με την προκληση ειναι σαν να τι επιδιωκω για καισαρικη εσεις τι λετε?Βεβαια μου ειπε να υπαρχουνε και οι καταλληλες προυποθεσεις δηλαδη να εχει κατεβει και να εχω και διαστολη

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σε ολες σας η προκληση εγινε αφου ειχατε κλεισει τις 40 εβδομαδες ?

 

Εγω εκανα στο πρωτο στις 39εβ4μ γιατι λιγοστευε το αμνιακο υγρο και στο δευτερο στις 38εβ6μ γιατι λογο επιπλοκων στην πρωτη γεννα ηθελε να με εχει ο γιατρος απο κοντα (και βεβαια ηθελα να γεννησω λιγο νωριτερα για να ειμαι σπιτι στα γενεθλια του μεγαλου)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω βρε κοριτσια αλλα επειδη εμενα μου εκανε λογο για προκληση επειδη ο μπεμπης αν τον αφησουμε μεχρι τις 40 θα παρει αρκετο βαρος και θελω να γεννησω φυσιολογικα καλο θα ητανε να τον παρουμε λιγο πιο νωρις μου ειπε.

Θελω αλλα φοβαμε οτι με την προκληση ειναι σαν να τι επιδιωκω για καισαρικη εσεις τι λετε?Βεβαια μου ειπε να υπαρχουνε και οι καταλληλες προυποθεσεις δηλαδη να εχει κατεβει και να εχω και διαστολη

 

Εγω με διαστολη 1cm πηγα. Αλλα εγω ειμαι στο Βελγιο και ισως δεν κανουν τοσες πολλες καισαρικες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...