Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΖΑΤΕ ΜΟΝΕΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ?


Recommended Posts

Δεν θελω να εχω τη μαμα στα ποδια μου, οσο κι αν την αγαπω....

 

Παω για καισαρικη τελικα και ο καλος μου μπορει να παρει αδεια, αλλα το πολυ 3 εβδομαδες.... αρκει αυτο το διαστημα για να ειμαι αυτονομη ολη μερα που θα λειπει (να το σηκωνω αγκαλια κλπ?) Ποσο σας πηρε?

 

Πειτε μας οι εμπειρες.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω να σου πω την αληθεια απο την πρωτη μερα ......... οι 3 εβδομαδες που θα εχεις τον μπαμπά στο σπίτι φτανουν και περισσευουν!

 

Με το καλό λοιπόν να υποδεχτείτε την κοριτσαρα σας!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τη βασια.και γω αμεσως ξεκινησα να κανω τα παντα δεδομενου οτι η μητερα μου ειναι σε χωριο.απλα αλλαγες στη γαζα εκανα και προσοχη να μην πανε νερα πανω.κατα τα αλλα καλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και προσοχη να μην πανε νερα πανω.κατα τα αλλα καλα..

 

 

 

εμενα ο γιατρος μου εβαλε ενα σπρει αδιαβροχο απο την τριτη μερα που γεννησα κ κανενα προβλημα με τα νερα..κανονικα μπανακι!μην φοβασαι!δεν θα εχεις κανενα προβλημα με πονους κλπ..μονο ενα μικρο πιασιμο στην αρχη..ολα καλα ευχομαι!

MkhCp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.....εγω δεν κράτησα κανέναν γιατι πολυ απλά ο γιατρός μου είπε πως δεν ισχύει ότι και καλα δεν πρεπει να σηκωνεις το παιδι....δεν μπορεις να σηκωσεις γενικα σακούλες με ψώνια η ένα κουβα με νερό......και άλλα τέτοια.....το παιδί το σηκώνεις μην σε τρομάζουν με αυτά........

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΚΑΜΙΑ ΜΑΜΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΑΔΕΙΑ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΑ ΠΗΓΑΜΕ ΠΕΡΙΦΗΜΑ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

εγω στην πρωτη μου καισαρικη ημουν πολυ χαλια ,εκανα σχεδον 1 μηνα να συνελθω,ειχα και σοβαρο θεμα με την υποταση οποτε ενα παραπανω.Εμεινα στο σπιτι της μαμας μου μιας και ηταν και οι γιορτες των Χριστουγεννων και δεν ηθελα να τις περναω μονη μου μιας και ο συζηγος δουλευει πολλες ωρες.

Στην δευτερη ομως ημουν καλητερα ,δυσκολευτικα λιγο την πρωτη εβδομαδα και μετα ολα μια χαρα.Και μπανιο τον μικρο εκανα απλα δεν σηκωνα βαροι για να μην εχουμε καμια περιεργει ιστορια με την τομη και επειδη με ενοχλουσε λιγο η μεση μου που προφανος ηταν απο την επισκληριδιο.

Με το καλο το μωρακι σας!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:-D:-D:-DΑφου θα εχεις τον αντρουλη σου διπλα σου μην φοβασαι τιποτα!!!!Εισαι Τυχερουλα!!!Εγω ταλαιποριθηκα αφανταστα και μου πηρε 1 μηνα για να συνεθλω τελειος...Βεβαια επαθα προβλημα με τα στηθη μου (δεν θηλασα)ειχα και πολλες ενοχλησης στην σπονδηληκη μου στηλη,πονους στην μεση,διαφορετηκα μετα απο μια βδομαδα δεν θα ειχα κανενα προβλημα...Και εγω ειχα τον αντρα μου διπλα μου για τον πρωτο μηνα.!!!ξυπναγε καθε 2 ωρες για να αλλαζει,να ταιζει,νατην γυριζει,να της κανει μασαζακι, της μικρουλα μας για 2 βδομαδες περιπου μετα ξεκινησα σιγα σιγα και την ανελαβα εγω πρωι-βραδι..Βεβαια καποιες μερες την εβδομαδα και εκεινως ξυπναγε τα ξυμεροματα και με αφηνε να ξεκουραζομαι και σουπερ μαρκετ και δουλειες στο σπιτι τα παντα!!!Και εγω μονο εκεινων ηθελα πλαι μου κανεναν αλλων...Με το καλο το διαμαντακι σας!!!!!!!:D:D:D
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θελω να εχω τη μαμα στα ποδια μου, οσο κι αν την αγαπω....

 

Παω για καισαρικη τελικα και ο καλος μου μπορει να παρει αδεια, αλλα το πολυ 3 εβδομαδες.... αρκει αυτο το διαστημα για να ειμαι αυτονομη ολη μερα που θα λειπει (να το σηκωνω αγκαλια κλπ?) Ποσο σας πηρε?

 

Πειτε μας οι εμπειρες.....

Εγώ πριν 3 μέρες έκανα την 3η μου καισαρική,δεν έχω βοήθεια και την μέρα που βγήκα από το μαιευτήριο ταξίδεψα για το νησί αν και είχα ενοχλήσεις έπρεπε να τα κάνω όλα μόνη μου και τα καταφέρνω!!Θα δεις κι εσύ θα τα καταφέρεις θα πέρνεις δύναμη από τη μπεμπούλα σου απλά θα κάνεις ήρεμες κινήσεις και όχι βάρη!!Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να ερθει το μωρακι σας! Η πρωτη εβδομαδα που ειναι πιο δυσκολη περασε στην κλινικη. Οταν ηρθα σπιτι ειχα τον αντρα μου να με βοηθαει με το μωρο. Ηρθε και την μαμα μου και με βοηθουσε με το σπιτι δεν μπορω να πω, αλλα κυριως ηθελε να δει το μωρο! Το μονο που με ενοχλουσε ηταν οτι με τραβουσε η τομη καθε φορα που σηκωνομουν και οταν θηλαζα την μπεμπα επειδη την ειχα αγκαλια. Με βοηθησε πολυ ενα λαστεξ που μου ειχε συστησει να φοραω η γυναικολογος μου τις πρωτες μερες. Αυτο το τραβηγμα περασε μεσα σε μια βδομαδα σχεδον αλλα μπορω να πω οτι δεν ηταν ουσιαστικο προβλημα

6e27704b68.png

 

1ce464eb8b.png

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στην δεύτερη καισαρική έπρεπε να φροντίσω και το νεογέννητο αλλά και το μεγαλύτερο παιδί....Μόνη χωρίς τον σύζυγο λόγω δουλειάς για 3 μέρες...Αλλά επιβιώσαμε!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειχα το παιδι γιατι ηταν στη θερμοκοιτιδα. Χιλιες φορες να ειχα να φροντισω το παιδι παρα να σηκωνομαι φρεσκοεγχειρισμενη να πηγαινω δυο και τρεις φορες την ημερα στο Αλεξανδρας να ταισω το παιδι. Το περα δωθε διπλωμενη σαν 8 ηταν το πιο δυσκολο. Αυτο που με βοηθησε πολυ για να αντεχω τον πονο ηταν τα υποθετα voltaren. Παυσιπονα ειναι τα επαιρνα πριν ξεκινησω απο το σπιτι για να μπορω να ειμαι ορθια και να ταισω το παιδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειδικά στην δεύτερη καισαρική έπρεπε να φροντίσω και το νεογέννητο αλλά και το μεγαλύτερο παιδί....Μόνη χωρίς τον σύζυγο λόγω δουλειάς για 3 μέρες...Αλλά επιβιώσαμε!

 

Και εμείς τα ίδια. Επιπλέον στην πρώτη καισαρική το αρνητικό ήταν ότι για ένα περίπου μήνα κούτσαινα και με πονούσε το πόδι όταν έπρεπε να το σηκώσω για να ανέβω σκαλοπάτι, μετά έφυγε μονομιάς. Όσον αφορά τα βάρη, σίγουρα το μωρό μπορείς να το σηκώνεις, απέφυγε μόνο να σηκώνεις ψυγείο, τηλεόραση, πλυντήριο κλπ όπως χαρακτηριστικά μου είπε ο γιατρός μου :D:D

Με το καλό να δεχτείς το μωράκι!

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΙΣΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΓΙΑ 3-4 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΗΝ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Μου εφυγε ενα αγχος!!! Να χαιρεστε ολες τα μωρακια σας :-)

 

Το συζητησα και με το γιατρο μου και μου εξηγησε οτι το σημαντικο ειναι να γεννηθει η μικρη με ασφαλεια, μετα λεει γυναικα εισαι, θα το σηκωνεις και θα το φροντιζεις και τιποτα δεν θα παθεις!

 

Ελπιζω μονο μην σκασει τιποτα με τη δουλεια του αντρα μου (ειναι στρατιωτικος) και τον καλεσουν μεσα, μετα δεν τη γλυτωνω τη μαμα λιγες μερες!!

Link to comment
Share on other sites

Λίζα μου ! Πραγματικά δεν ξέρω γιατί η καισαρική είναι τόσο παρεξηγημένη και υπάρχει η γενική εντύπωση ότι πονάει πολύ κτλ. Εγώ θα μιλήσω για την δική μου εμπειρία. Την κόρη μου την γέννησα με καισαρική γιατί δεν γινόταν αλλιώς. Κατά την διάρκεια της καισαρικής δεν αισθανόμουν τίποτα μόνο ότι κάποιος με ακουμπάει. Μετά το χειρουργείο πάλι δεν καταλάβαινα τίποτα. Αισθανόμουνα το ίδιο όπως μιλάμε τώρα. Την καισαρική την έκανα 11 το πρωί και το απόγευμα να φανταστείς σηκώθηκα και έκανα βόλτες γιατί δεν ένιωθα τίποτα. Βέβαια οι μαίες φωναζαν να μείνω ξαπλωμένη διότι ήμουν υπό την επήρρια της επισκληριδίου. Την άλλη μέρα το πρωί λοιπόν, και πάλι μια χαρά ένιωθα (που δεν είχα επισκληρίδιο) μου έβγαλαν και τον καθετήρα και σηκώθηκα και καθόμουνα στο κρεβάτι (δεν ήμουν ξαπλωμένη. Δεν χρειάστηκε να με κρατάει κανείς. Έτσι πέρασαν οι μέρες του μαιευτηρίου και όταν ήρθα σπίτι το μόνο που υπήρχε να μου θυμίζει την καισαρική ήταν η γάζα που έπρεπε να την αλλάζω. Το μωρό το σήκωνα συνέχεια. Τώρα με τις άλλες κοπέλες που σύγκρινα στο μαιευτήριο που έκαναν και αυτές καισαρική εγώ ήμουν σε πολύ καλή κατάσταση. Μερικές πόναγαν κιόλας αλλά μην φανταστείς τίποτα φοβερό. Αλλες ήταν σαν κι εμένα. Μάλλον είναι ανάλογα τον γιατρό και ανάλογα τον οργανισμό

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

stiliani μου με καθυσηχασες... για να ειμαι ειλικρινης, δεν με νοιαζει ο πονος. Με ενδιαφερει

α) το οτι κανω αντιπηκτικες και φοβαμαι παααααρα πολυ την επισκληριδιο (εκει που τη ζηταγα με ενθουσιασμο) και

β) μηπως δεν μπορω να σηκωνω το μωρο, να σκυβω, να την πλενω οχι λογω πονου, αλλα επειδη ενδεχομενως δεν κανει, μην ανοιξουν τα τραυματα κλπ κλπ...

Με ενθαρρυνατε πολυ με τις απαντησεις σας, περιμενα να πειτε οτι τον πρωτο μηνα εισασταν ολες οff...

Link to comment
Share on other sites

Από την 1η ώρα, μόνη μου χωρίς βοήθεια! Είχα λίγη βοήθεια στις δουλειές για 1-2 εβδομάδες, αλλά όχι λόγω της καισαρικής μη φανταστείς, αλλά γενικά γιατί είχα νεογέννητο... Με το καλό να έρθει το μωράκι σου και όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!Με το καλό το μωράκι σου. Μην ανησυχείς καθόλου. Την επόμενη της γέννας από το μαιευτήριο κιόλας μπορούσα να κάνω ότι είχε σχέση με το μωρό. Μόλις γύρισα στο σπίτι δε έριξα και μια μπουγάδα στη μπανιέρα. Αυτό να μην το κάνεις όμως και γενικώς βαρειές δουλειές όχι γιατί εγώ την πάτησα έτσι με τα ράμματα και ακόμα με τραβάνε. Σε ότι έχει να κανει με το παιδί εσύ και ό άνδρας σου φτάνουν και περισσέυουν που λένε. Εγώ τους είχα όλους (γονείς και πεθερικά) μέσα στα πόδια μου και πιο πολύ μπελάς ήταν παρά βοήθεια. Στιγμή δεν ηρεμούσα!!!

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αντιπηκτικές έκανα μέχρι την τελευταία στιγμή. Την τελευταία ένεση την έκανα 12 ώρες πριν την επισκληρίδιο. Εμένα πάντως ο γιατρός δεν μου απαγόρευσε να σηκώνω βάρη. Τα 3 ή 4 κιλά του μωρού δεν είναι βάρος. Ράμματα δεν θα σου κάνει ο γιατρός πού βρισκόμαστε στο 50. Εμένα μου έκανε πλαστική τομή και τώρα δεν φαίνεται τίποτα. Ούτε καν καταλαβαίνω που βρίσκεται η τομή μου.

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λίζα γιατί την φοβάσαι την επισκληρίδιο? Κι εγώ έκανα αντιπηκτικές και σε συνεννόηση με τον καρδιολόγο του ΛΗΤΩ αλλά και με την συγκατάθεση του αιματολόγου έκανα την τελευταία αντιπηκτική Κυριακή βράδυ και Τρίτη 8.10 γέννησα.

Πάντως το θέμα της ανάρρωσης απο καισαρική έχει να κάνει με τον οργανισμο της κάθε γυναίκας. Εγώ προσωπικά σηκώθηκα απο το 1ο βράδυ. Την επόμενη έκανα βόλτες στον διάδρομο...

Εχω ακούσει για άλλες που πονούν για μέρες ή και εβδομάδες...

Και πιστεύω επίσης οτι η ψυχολογία σου και το σθεναρό του χαρακτήρα σου είναι αυτό που μπορεί να σε κάνει ανθεκτική στον πόνο και να τα περάσεις όλα πάρα πολύ ελαφρά!! Στο σπίτι και μένα ο άντρας μου είχε άδεια 2 εβδομάδες όμως το μωρό από την πρώτη μέρα που ήρθαμε το φρόντιζα μόνη μου. Εξάλλου δέν έχει και τόσο μεγάλο βάρος ενα νεογέννητο..

Με το καλό το μωράκι σου!!:P

 

 

u1062855.png

sWNjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μη φοβάσαι, δεν είναι τίποτα τρομερό... Το 1ο βράδυ σηκώνεσαι, την άλλη μέρα σουλάτσα... Και το μωράκι απο την πρωτη μέρα στο σπιτάκι σου μια χαρά θα το φροντίζεις...

Εξάλλου τί θέλει πια το μπεμπάκι... στοργή και proderm! :D :D :D

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...