Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκολληση πλακουντα- εξεταση τροφοβλαστη


Recommended Posts

καλησπερα σας. ειμαι καινουρια στο φορουμ και γενικα απειρη στις εγκυμοσυνες κ τα συναφη καθως ειμαι στην πρωτη μου εγκυμοσυνη. Ηθελα αν γνωριζετε να με βοηθησετε να μου λυθουν καποια ερωτηματα ποθ με βασανιζουν. Στις 27-04 εχω ραντεβου για εξεταση τροφοβλαστη καθωσ κ εγω κ ο συζυγος μου εχουμε το στιγμα της μεσογειακης αναιμιας. σημερα ομως ειχα αιμοραγια λογω μερικης αποκολλησης πλακουντα. Γνωριζεται αν το γεγονος αυτο ειναι αποτρεπτικο για την εξεταση τωρα αφου μενουν λιγες μερες μεχρι να παω αθηνα για την εξεταση? αν γνωριζετε κατι πειτε μου γιατι προσπαθω να επικοινωνισω με το κεντρο μεσογειακης αναμιας αλλα μεχρι να τους βρω ανησυχω πολυ

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γωγω πιστευω πως ειναι ενα θεμα το οποιο πρεπει και μπορει να σου το απαντησει μονο ο γιατρος σου...

δε νομιζω οτι πρεπει να βασιστεις στις δικες μας απαντησεις..

 

οταν ειδε ο γυναικολογος σου την αποκολληση, τι σου συνεστησε για τη συγκεκριμενη εξεταση ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ηθελα να κανω τροφοβλαστη λογω ηλικιας και ο γιατρος μου ηταν αρνητικος γιατι ειχα κανει μια επεμβαση στη μητρα πριν μεινω εγκυος. Νομιζω ομως οτι στο Βελγιο δεν συνηθιζεται ιδιαιετερα η ληψη τροφοβαλστη.

Σιγουρα πρεπει να μιλησεις με τον γιατρο σου και με τοκεντρο μηπως μπορεις να κανεις την εξεταση λιγο αργοτερα. Μεχρι τοτε μην ξεχνας η ξαπλα ποτε δεν εβλαψε κανενα και ειδικα μια μελλοθσα μανουλα.

Ευχομαι ολα να πανε καλα και με την αποκοληση και με τα αποτελεσματα τις εξετασης.

Link to comment
Share on other sites

επιτελους πηρα απαντηση απο το κεντρο μεσογειακης αναμιας καθως ολες αυτες τις μερες ελλειπαν σε αδεια.. απο δικη μου πρωτοβουλια δν πηγα αθηνα για την εξεταση κ τελικα εκανα καλα... μου εκλεισαν νεο ραντεβου για αμνειοπαρακεντηση πια αφου για τροφοβλαστη δν θα μπορω κ καπως ησυχασα.. ομως εχω αγχωθει καθως παλι οι μερες αναμονης μοιαζουν ατελειωτες.. υπομονη ..!! ευχαριστω παντως παρα πολυ, με την συζητηση εδω νιωθω οτι εχω μαζι σαυτον τον μικρο αγωνα συμμαχους!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γωγω μου εχετε και οι 2 στιγμα ε? το ξερατε πριν? πρεπει να ταν δυσκολη η αποφαση να κανετε παιδακια...

σορυ αν μπαινω στα προσωπικα σας, απλα απο ενδιαφερον ρωτησα...

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

γωγω, μην αγχώνεσαι οι πιθανότητες είναι υπέρ σου, 75% να μην έχει μεσ. αναιμία. Ξέρω ζευγάρι που έχουν και οι δύο στίγμα και τα δύο παιδιά τους είναι μια χαρά: 2 εγκυμοσύνες, 2 υγιέστατα παιδιά.

Ιριδα μου κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ούτε σε εμένα, ούτε σε εσένα, ούτε σε καμία γυναίκα ότι θα γεννήσουμε υγιη παιδιά. Έχω στίγμα και αν είχε και ο άντρας μου, θα ήμουν περισσότερο ανήσυχη στην εγκυμοσύνη , όμως δεν θα ήταν δύσκολη η απόφαση να κάνουμε παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι η αποφαση, αλλα το να εχεις αποδεχτει οτι εχεις 25% πιθανοτητες απο την αρχη να προβεις σε διακοπη κυησης. Εκει ειναι το παλουκι. Δεν ξεκινας την εγκυμοσυνη με χαρα οπως οι υπολοιποι. Και γω ξερω ζευγαρι με στιγμα και οι δυο και 3 υγιεστατα παιδια.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι Ρουλα! Οταν παιζεις με τις πιθανοτητες πρεπει να εισαι προετοιμασμενος και για τη θετικη εξελιξη (που ειναι οντως πολυ πιο πιθανη) αλλα και για την αρνητικη.......

Εδω εμεις που δεν εχουμε στιγμα και ανησυχουμε αν ολα θα πανε καλα, φαντασου η Γωγω και η καθε Γωγω που λαχταραει να κανει παιδακια......

Ευχομαι ολα να πανε καλα! Κι εγω ξερω μια κοπελα που και οι 2 ειχαν στιγμα και γεννησε 2 φορες 2 υγιη παιδακια!!!!! Ας επικεντρωθουμε στα ευχαριστα καλυτερα!!!!!! Sorry για τη παρεμβαση....

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

στην αρχη της σχεσης μας με τον αντρα μου οταν εμαθα οτι κ εκεινος εχει στιγμα παγωσα.. Πηγαιναν ολα τοσο καλα μεταξυ μας κ αυτο καπου μας δημιουργησε αρχικα καποια αναστατωση κ ενταση.ομως τελικα αποφασισαμε οτι πρεπει να αποδεχτουμε το ρισκο αυτο κ πιστευουμε κ οι δυο οτι το πλασματακι που βρισκεται μεσα μου ειναι τοσο πεισματαρικο για ζωη οποτε θα πανε ολα καλα! θα σας πω ομως με σιγουρια προς το τελος του μηνα!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...