Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλήματα στην μέση από επισκληρίδιο ένεση?


Recommended Posts

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΩΣ Η ΧΡΗΣΗ ΑΥΤΗΣ (ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΕΝΕΣΗ) ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΣΟΥ! Κ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ......ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝ Κ ΕΦΟΣΟΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΟΠΥΡΗΝΙΚΗ ΕΝΕΣΗ...? ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ....ΥΠΟΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ??????? :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπάρχουν κοπέλες, όπως έχω διαβάσει εδώ στο Φόρουμ, που γέννησαν χωρίς επισκληρήδιο και άντεξαν. Κι οι μαμάδες μας παλιά έτσι γεννούσαν :wink: το θέμα νομίζω πως είναι πόσο αντέχει η καθεμία και πόσο είναι διατεθημένη να πονέσει από την στιγμή που υπάρχει η λύση της επισκληρήδιος και μπορεί να διευκολύνει την κατάσταση.

Για τυχόν παρενέργειες και προβλήματα που ίσως εμφανιστούν στο μέλλον θα ήταν καλύτερα να το συζητούσες με τον γιατρό σου...να στα πεί όλα αναλυτικά.

Ο δικός μου είναι υπέρ αυτής της ένεσης και μάλιστα μου είπε: "Γιατί να σε ταλαιπωρήσω δηλαδή τόσο πολύ από την στιγμή που μπορώ να σε βοηθήσω να ανακουφιστείς από τους φρικτούς εκείνους πόνους;"

Και πάλι πιστέυω είναι θέμα το πως το βλέπει η καθεμία...αλλά ας ακούσουμε και τα κορίτσια που έχουν κάνει είδη αυτήν την εμπειρία :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν είχα κανέναν ενδιασμό για το αν θα κάνω επισκληρίδιο ή όχι, ίσως γιατί ο γιατρός μου ήταν πολύ υπέρ!!!

Το ίδιο με το sardelaki μου είπε και εμένα...έτσι και έκανα...και έκανα τέλεια κατά την γνώμη μου, διότι την γέννα την έχω στο μυαλό μου σαν μια πολύ πολύ ωραία εμπειρία... :D

Πράγματι όμως υπάρχουν κοπέλες που δεν είχαν κανένα πρόβλημα στο να μην την κάνουν...

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση που ο τοκετός ήταν σύντομος (1,5 ώρες),η επισκληριδιος δεν έφερε κανένα αποτέλεσμα!!!Έγινε αργά και δεν έδρασε.Όταν ο γιατρός με ρώτησε αν ανακουφήστηκα από τους πόνους λίγο,θυμάμαι ότι σκέφτηκα"μα καλά,μου κάνει πλάκα τώρα!!! ":shock:Αλλά για κάποιο ανεξήγητο λόγο, δεν μπορούσα να ασχοληθώ με το να του μιλήσω!!!:shock: Βλέπεις είχα πιο σοβαρά πράγματα να κάνω. :roll::lol::lol:

Έχω ακούσει όμως πάμπολες περιπτώσεις για άλλες κοπέλες που βοηθήθηκαν πάρα πολύ.:wink:

Αν ο τοκετός διαρκεί πολύ και η κοπέλα είναι καλά κατά τα άλλα στην υγεία της ,θα σύστηνα κι έγώ να κάνει χρηση της ένεσης...

Για τις επιπλοκές που μπορεί να παρουσιαστούν ,και για τα σωστά ποσοστά συμφωνώ με το sardelaki πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό σου!!

Κάθε τοκετός είναι διαφορετικός.Θα πρότεινα να μάθετε τα πάντα για όλες τις περιπτώσεις ,κι από κει και πέρα "βλέποντας και κάνοντας".Το λέω αυτό γιατί υποπτεύομαι ότι οι γυναικολόγοι ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ με τους αναισθησιολόγους με το αζημίωτο βέβαια.Μόλις άρχίσουν οι πόνοι αρχίζουν το "ψηστήρι".Ξεκαθαρίζω όμως ότι ο δικός μου δεν έκανε έτσι . :wink:

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα με εσωσε η επισκληριδιος..οταν ειχα παει διαστολη 4 μου την εκαναν κ μεχρι εκεινη την ωρα εκλαιγα απο τους πονους...μετα μεχρι τη διαστολη 9 που σταματησαν να μου βαζουν δωσεις για να βοηθαω στην εξωθηση δε καταλαβα τιποτα σχεδον.. :D μεγααλη εφευρεση κ οπως ειπε κ η μαια .."εφοσον μπορεις να γενησεις φυσιολογικα κ να μη πονεσεις πολυ..γιατι να κανεις τον ηρωα??"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα, εγω ηθελα να κανω επισκληριδιο, αλλα δυστυχως η γιατρος δεν μπορουσε να μου την κανει, οποτε προσπαθουσε μιση ωρα εγω ειχα φτασει σε μεγαλη διαστολη κ γενναγα.Τελικα ηρθε μια δευτερη αναισθησιολογος κ καταφερε να μου κανε την επισκληριδιο μετα απο 14φορες που με ειχαν τρυπησει.Περιττο να πω οτι με το που μου την καναν μετα απο 5λεπτα γεννησα.Οι πονοι δεν ηταν τραγικοι μπορουσα να τους ανεχτω,βεβαια δεν ξερω τους πονους οταν βγαινει το παιδι κατα ποσο τους αντεχεις,γιατι ακουγα κοπελες που ουρλιαζαν κ τρελαινομουν κ απο το φοβομου ελεγα καντε μου την επισκληριδιο τωρα.Οποτε σε καθε κοπελα ειναι διαφορετικα, κ δεν πιστευω οτι οι γιατροι τους ενδιαφερει τι θα κανεις, γιατι τα λεφτα της επισκληριδιου ειναι 150ευρω δεν ειναι κανενα τραγικο ποσο που θα βγαλουν κατι αμα την κανεις.......

Link to comment
Share on other sites

Το "υποφέρεται" είναι σχετικό (το πόσο ευκολα πονάει κάποια...)

το σίγουρο όμως είναι οτι αντέχετε!!! είναι μοναδική εμπειρία !

εγω προσωπικά ήθελα να το ζήσω είχα πεί για το 1ο μου παιδάκι και μετά βλέπουμε.....

αν ξαναμείνω έγκυος πάλι με τον ιδιο τρόπο θα γεννήσω , φυσιλογικά κ χωρις επισκληρίδιο.

(να συμπληρώσω ότι γέννησα σχετικά γρήγορα μέσα σε 3 ώρες - νομίζω πως οι πόνοι του τελευταίου μισάωρου , ήταν αυτοί που πίστεψα πως ή εγω ή το μωρό μου ισως να μην τα καταφέρει... πάντως το μόνο που μπορώ να σου πως είναι πως οι "πονοι της γεννας" δεν μπορούν να περιγραφούν με λέξεις... ) :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

αν μου επιτρεπεις δεν ειναι αναλογα ποσο ευκολα ποναει καποια,δεν εχουμε ολες την ιδια εγκυμοσυνη κ ΣΑΦΩΣ δεν εχουμε ολες την ιδια γεννα κ τους ιδιους πονους ή τις ιδιες επιπλοκες..

Link to comment
Share on other sites

....ΥΠΟΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ??????? :roll:

 

 

Σαφώς και παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το αν υπάρχουν επιπλοκές σε μια γέννα αλλα πιστεύω πως κουβεντιάζουμε το ενδεχόμενο μιας γεννας που όλα πάνε καλά ! :roll:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

(να συμπληρώσω ότι γέννησα σχετικά γρήγορα μέσα σε 3 ώρες ... ) :) [/color]

 

γι'αυτό έγραψα το παραπάνω....

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από πολλά πράγματα το αν θα κάνεις ή όχι επισκληρίδιο. Από το πώς νοιώθει το άτομο, από το αν έχει κάποια προβλήματα(έχω φίλη που επειδή είχε μυωπία έπρεπε να κάνει οπωσδήποτε).

Εγώ δεν ήθελα να κάνω γιατί είχα κάνει μαθήματα ανώδυνου, τα οποια με είχαν βοηθήσει πολύ και είχα πειστεί ότι έστω και αν υπάρχει 1 στοις εκατό να υπάρξει κάποια παρενέργεια δεν ήθελα να το ρισκάρω. Ήταν όμως καθαρά προσωπική επιλογή. Γέννησα μέσα σε 4 ώρες φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο. Οι πόνοι ήταν έντονοι, αλλά ο κύριος λόγος ήταν ότι μου είχαν κάνει ορό για να μου έρθουν πόνοι γιατί είχα πάει στην κλινική με 3 διαστολή αλλά χωρίς συχνούς πόνους γέννας. Αν δεν είχε μπει ο ορός θα ήταν 3 φορές λιγότερο έντονοι οι πονοι. Πάντως δεν το μετανιωσα που δεν έκανα επισκληρίδιο αλλά υπάρχουν και κοπέλες που χωρίς να είναι εγκυες λένε ότι θα κάνουν. Όπως χαρακτηριστικό παράδειγμα έχω την αδερφή μου, που μου λέει α, εγώ θα κάνω και δεν ακούω τίποτα!!!

:lol::lol: Σεβαστές και αποδεκτές όλες οι απόψεις.Πάντως συνέπειες σε κάποιο ποσοστό από την επισκληρίδιο υπάρχουν αλλά οι γιατροί δεν τις αναφέρουν σχεδόν ποτέ γιατί υπάρχει το οικονομικό όφελος και η συνεργασία με τους αναισθησιολόγους.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

[/b], ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΜΟΡΦΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΓΚΥΟΣ ΝΑ ΔΙΑΤΥΠΩΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ Κ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΤΟΣΟ ΑΜΕΣΑ.....

ΕΓΩ ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΜΟΝΟ ΛΙΓΟ ΤΥΧΕΡΗ....Κ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΕΝΕΣΗ....8Α ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ.........ΑΛΗ8ΕΙΑ...ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΣΧΕΔΙΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΤΕ Κ ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ?ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ...!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου εγω δεν εκανα επισκληριδιο επειδη γέννησα σε νοσοκομειο επαρχιακης πολης και δεν υπηρχε έτσι κι αλλιως αυτη η δυνατοτητα. Αυτο που θελω να σας πω ειναι οτι εγω την ημερα της γεννας και εξαιτίας μιας αγενέστατης νοσοκομας έμαθα με τον πλέον απότομο τρόπο οτι είμαι πολύ στενη και .... πως θα γεννησω ετσι??? Δεν πανικοβληθηκα όμως καθόλου. ΝΑΙ πονουσα πολυ. ΝΑΙ πονουσα για πολλες ωρες. ΝΑΙ νομιζα οτι το μωρο θα μεινει για παντα μεσα μου. Τιποτα ομως δεν ειναι τοοοοσο τραγικο τελικά Καλη διΑθεση και πιστη χρειαζεται. Αλήθεια σας λέω. Και τωρα που είμαι πάλι έγκυος δεν το σκέφτομαι καν να έρθω Αθηνα για να κάνω την ενεση όπως κάνουν πολλές γνωστές μου. Οι πονοι της γέννας δεν συγκρίνονται με τιποτα..Πιστεψτε το!!!!

Και κατι ακόμα, δεν θυμαμαι ποια ρωτησε αν πονας την ωρα που βγαινει το μωρο... καλε εκεινη την ωρα ανακουφιζεσαι τι πονο να νιωσεις???? Και στο λεω εγω που και με κοψανε και μου έκαναν ... τα ραμματα!!!

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα επισκληρίδιο απλώς γιατί δεν ένοιωσα να μου χρειάζεται, έκανα τις αναπνοές μου και οι πόνοι ήταν σαν άσχημης περιόδου, το μεγαλύτερο διάστημα.Παρόλα αυτά, δεν τίθεται θέμα συμβουλής σε αυτό το ζήτημα γιατί κάθε γέννα είναι διαφορετική, και καθένας αντιλαμβάνεται τον πόνο διαφορετικά....αν με ρωτήσεις δεν ξέρω καν τι θα κάνω στο επόμενο παιδί...

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΩΣ Η ΧΡΗΣΗ ΑΥΤΗΣ (ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΕΝΕΣΗ) ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΣΟΥ! Κ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ......ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝ Κ ΕΦΟΣΟΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΟΠΥΡΗΝΙΚΗ ΕΝΕΣΗ...? ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ....ΥΠΟΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ??????? :roll:

 

lenaki kai aspirini mporie na pareis kai na exei parenergeies! Ego ekana episkliridio pros to telos tou toketou giati eixa polu sfigmena ta podia mou kai to soma mou kai eprepe na xalaroso ligo...! mexri ekei pou eniotha..oi ponou itane polu upofertoi...meta thn episkliridio kai pali eniotha to soma mou kai tis suspaseis alla xoris ton pono

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

 

Εγώ στην πρώτη γέννα είχα σκοπό να το συζητήσω με το γιατρό, γιατί ήμουν υπέρ της ιδέας, αλλά τελικά ο γιός μου ήταν βιαστικός και δεν πρόλαβα! Κατά τη διάρκεια του τοκετού, στη φάση της διαστολής, επειδή ήμουν κουρασμένη απο την αϋπνία (στις 4 το πρωί μου είχαν σπάσει τα νερά και είχα κοιμηθεί μετά τις 2 τα ξημερώματα) ζήτησα να μου κάνει επισκληρίδιο...Αλλά επειδή προχωρούσαμε πολύ γρήγορα δεν έγινε τελικά! Χαρακτηριστικά μου είχε πει: "Βρε καλή μου έτσι πως προχωράμε, μέχρι να ειδοποιήσουμε να κατέβει ο αναισθησιολόγος θα έχεις γεννήσει!" Τελικά, γέννησα χωρίς άσε που ανακουφίζεσαι με τις εξωθήσεις παααρα πολύ...Βέβαια, αν πονούσα ώρες δεν ξέρω τι θα έκανα...όπως είπαν και πολλές απο σας είναι θέμα αντοχής. Ελπίζω όταν με το καλό έρθει η ώρα για τον δεύτερο τοκετό να μην χρειαστεί να εξαντλήσω όλες μου τις αντοχές :) είδωμεν...

 

.png

 

.png

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία φυσιολογικής γέννας αφού γέννησα με καισαρική, αλλά ξέρω πολύ καλά ότι υπάρχουν πιθανότητες (απειροελάχιστες βέβαια) να μείνεις παράλυτη απο επισκληρίδιο.

Εγώ έχω σοβαρό πρόβλημα στην μέση και πήγα με τις ακτινογραφίες μου στο γυναικολόγο και τον αναισθησιολόγο γιατί δεν ήθελα να κάνω ολική νάρκωση.

Και ο αναισθησιολόγος αρνήθηκε να μου κάνει την επισκληρίδιο ακόμα και αν του υπέγραφα ότι παίρνω εγώ την ευθύνη. Αυτό λέει πολλά σε μένα που έχω το συγκεκριμένο πρόβλημα στη σπονδυλική μου στήλη.

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει 2γεννες ,στη μια χωρις επισκληριδιο κ στην δευτερη εκανα αλλα δεν με επιασε......μια χαρα αντεχεται ο πονος.....ειναι σιγουρα κατι που δεν σου μενει....τον ξεχνας αμεσως......

 

εμενα παντως με ποναει η μεση μου απο οταν γεννησα.......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας!

 

Καταλαβαίνω το άγχος σας για όλα όσα θα συμβούν στον τοκετό, όλοι τα περάσαμε.

 

Η επισκληρίδιος δεν είναι απαραίτητη στον φυσιολογικό τοκετό. Αλλιώς η φύση θα είχε προνοήσει γι αυτό. Από την άλλη απαλύνει τον πόνο κυρίως στην 1η φάση του τοκετού (ένα 70% λέμε συνήθως).

 

Ο τρόπος και το μέγεθος που ο καθένας μας αντιλαμβάνεται τον πόνο διαφέρει. Επίσης και αντικειμενικά στον τοκετό μπορεί σε άλλες γυναίκες να βρίσκεται σε τέτοια θέση το έμβρυο που να πονάνε περισσότερο. Επίσης παίζει ρόλο το αν περπατάς ή κινείσαι ή αν είσαι ξαπλωμένος.

 

Μόνιμες βλάβες δεν προκαλούνται από την επισκληρίδιο σε καμία περίπτωση.

 

Θα σας συνιστούσα να μην πάρετε καμία απόφαση τώρα για το αν θα κάνετε επισκληρίδιο ή όχι και να το αντιμετωπίσετε "βλέποντας και κάνοντας"

 

Προσωπικά έκανα επισκληρίδιο από την αρχή και θα το ξαναέκανα, πέρασα πολύ ωραία στον τοκετό και δεν πόνεσα σχεδόν καθόλου :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την έκανα. Ο τοκετός μου κράτησε 9 ώρες, δεν ξέρω πώς θα τα έβγαζα πέρα χωρίς την ένεση...

Από παρενέργειες δεν είχα τίποτα- αφού θυμάμαι να αναρωτιέμαι για ποιό λόγο να ταλαιπωρηθεί μια γυναίκα στις μέρες μας τη στιγμή που υπάρχει αυτή η θαυματουργή ενεση? Βέβαια αν πρόκειται για ένα σύντομο τοκετό... ίσως και να μη χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΙΑΤΥΠΩΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΔΙΧΑΣΕΙ ΑΠ'ΤΗ ΜΙΑ..ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΤΙ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΣΑΣΤΑΝ ΑΝ ΣΤΑΛΕΙ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΤΡΙΑΝΤΑ ...?ΕΕΕ,ΣΕ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΘΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΞΑΠΛΩΝΕΙΣ ΣΥΧΝΑ ΠΥΚΝΑ ΛΟΓΩ ΜΕΣΗΣ! Κ ΛΟΓΩ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΥ...!ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΡΦΩΘΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ Κ ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ...Κ ΖΗΤΩ ΜΕ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΥΡΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΥ ΠΡΟ "ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ" Κ ΠΟΙΑ ΤΥΓΧΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΜΕΣΗΣ ΤΟΥΣ ΣΗΜΕΡΑ!

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

ΛΕΝΑ!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι μπορεί να συγκριθεί η χρήση της επισκληριδίου σήμερα με αυτή προ δεκαετίας. Όπως μου είπε και η γιατρός μου σήμερα οι αναισθησιολόγοι στα μαιευτήρια και στα χειρουργεία γενικώς (μιας και την κάνουν και σε άλλες περιπτώσεις και όχι μόνο στη γέννα) κάνουν 10-20 τέτοιες ενέσεις καθημερινα.

Είναι λοιπόν πολύ εξοικιωμένοι με τη διαδικασία και η πιθανότητα λάθους είναι μηδαμινη. Οσο για περενέργειες θα είχαμε μάθει κάτι.... εγώ το μόνο που ακούω τόσο καιρό είναι υποθέσεις και οχι πραγματικά περιστατικά. Ξέρετε κανέναν που να έμεινε ανάπηρος απο αυτή την ένεση?? Χαμός θα γινόταν αν είχε συμβεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...