Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΕΤΑΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα σου πω προπερσυ εστελνα την κορη μου σε ενα ιδιωτικο σταθμο δεν γνωριζα για το προγραμμα περσυ την πηραν στον ιδιο σταθμο αλλα μεσω του προγραμματος ολα καλα καμια διαφορα απο τον σταθμο λογω του οτι ηταν μεσω εσπα...για ποιο λογο σε πιανουν τα νευρα σου λογω χαρτιων που πρεπει να μαζεψεις η κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλα τα παιδάκια που ξέρω από τις φίλες μου τα παίρνουν, το δικό μου όμως όχι γιατί είμαι αορίστου χρόνου.Με νευριάζει το γεγονός ότι εγώ έχω ασφάλεια ΙΚΑ και όχι δημοσίου, οπότε δεν μπορούν, θεωρώ εγώ βέβαια, να με αποκλείουν επειδή εργάζομαι στο δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Aν μπορείτε λύστε μου μια απορία, εγώ που είμαι ΔΥ δικαιούμαι να κάνω αίτηση ?

 

Γιατί νόμιζα ότι δεν μπορώ :confused:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aν μπορείτε λύστε μου μια απορία, εγώ που είμαι ΔΥ δικαιούμε να κάνω αίτηση ?

 

Γιατί νόμιζα ότι δεν μπορώ :confused:

 

Επειδή την έχω πρόχειρη την προκήρυξη ορίστε κυρία μου

 

ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ: ΟΙ ΤΑΚΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ, ΤΩΝ Ν.Π.Δ.Δ. ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΩΝ Ο.Τ.Α. (αʼ και βʼ βαθμού).

Όπου ανακύπτει ερώτημα για την υπαγωγή των υπαλλήλων σʼ αυτές τις κατηγορίες, απαιτείται η σχετική βεβαίωση του εργοδότη για την νομική υπόσταση του φορέα του.

σελίδα 6

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα γιατί νευριάζεις.

Εμένα τα παιδιά δεν μου τα πήραν ποτέ, (είχα ΤΕΒΕ) και το αποδέχτηκα.

Υπάρχουν κανόνες και όλοι ωφείλουμε να τους ακολουθούμε.

Αν είσαι εκτός κριτηρίων για κάποιο λόγο, είσαι εκτος.

Τι αλλο να γίνει δηλαδή?

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα γιατί νευριάζεις.

Εμένα τα παιδιά δεν μου τα πήραν ποτέ, (είχα ΤΕΒΕ) και το αποδέχτηκα.

Υπάρχουν κανόνες και όλι ωφείλουμε να τους ακολουθούμε.

Αν είσαι εκτός κριτηρίων για κάποιο λόγο, είσαι εκτος.

Τι αλλο να γίνει δηλαδή?

 

Εννοείται πως πρέπει όλοι να σεβόμαστε τους κανόνες, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μου είναι αρεστοί.Θεωρώ εντελώς άδικο και αυθαίρετο να είμαι δίπλα δίπλα με συνάδελφο, εκείνη ορισμένου χρόνου να μπορεί να κάνει χαρτιά κι εγώ αορίστου να μην μπορώ. Και ακόμα χειρότερο θεωρώ το εισόδηματικό κριτήριο και θα εξηγήσω ακριβώς τον λόγο. Γνωστή που δούλευε κι εκείνη και ο σύζυγος στον ιδιωτικό τομέα, ήταν στις επιλαχούσες και γειτόνισσά της αλλοδαπή δούλευε μαύρα, ο άντρας της επίσης δήλωνε πολύ λίγα και φυσικά ήταν με τα τσαρούχια στους δικαιούχους.Δεν είμαι ρατσίστρια απλά αναφέρω το περιστατικό γιατί το θεωρώ αντιπροσωπευτικό των αδικιών που γίνονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή είσαι στο Δημόσιο δεν έχεις πιάσει τον παπά από τα @@ ούτε σου χρωστάει η ζωή. Από εκεί και πέρα για το θέμα της ΕΕΤΑΑ υπάρχουν προϋποθέσεις, αν τις πληρείς τότε έχεις δικαίωμα συμμετοχής. ΤΕΛΟΣ.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί τσαντίζεσαι, ειλικρινά. That's life στην τελική, εσύ μπορεί να πληρώσεις 2-3 χρόνια για παιδικό αλλά στο μέλλον θα έχεις τη συνταξούλα σου και τα επιδοματάκια σου που το κόβω χλωμό να τα δει ποτέ η διπλανή σου που είναι ορισμένου χρόνου, μην παραπονιέσαι κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Και οι ελληνες δουλεύουν μαύρα κ είναι με τα τσαρούχια μέσα...

 

Άτοπο παράδειγμα..

 

kalamaraki, έχεις δίκιο απόλυτα,ότι και εμείς κάνουμε τα ίδια, μπορεί και χειρότερα. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι κατά τη γνώμη μου πάντα, θα έπρεπε να είναι για όλο τον κόσμο και να γίνεται ενδελεχής έλεγχος στους δικαιούχους. Διαφωνείς;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είσαι στο Δημόσιο δεν έχεις πιάσει τον παπά από τα @@ ούτε σου χρωστάει η ζωή. Από εκεί και πέρα για το θέμα της ΕΕΤΑΑ υπάρχουν προϋποθέσεις, αν τις πληρείς τότε έχεις δικαίωμα συμμετοχής. ΤΕΛΟΣ.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί τσαντίζεσαι, ειλικρινά. That's life στην τελική, εσύ μπορεί να πληρώσεις 2-3 χρόνια για παιδικό αλλά στο μέλλον θα έχεις τη συνταξούλα σου και τα επιδοματάκια σου που το κόβω χλωμό να τα δει ποτέ η διπλανή σου που είναι ορισμένου χρόνου, μην παραπονιέσαι κιόλας.

 

Όχι μόνο χλωμό... Σενάριο επιστημονικής φαντασίας... Ρώτα με να σου πω...

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είσαι στο Δημόσιο δεν έχεις πιάσει τον παπά από τα @@ ούτε σου χρωστάει η ζωή. Από εκεί και πέρα για το θέμα της ΕΕΤΑΑ υπάρχουν προϋποθέσεις, αν τις πληρείς τότε έχεις δικαίωμα συμμετοχής. ΤΕΛΟΣ.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί τσαντίζεσαι, ειλικρινά. That's life στην τελική, εσύ μπορεί να πληρώσεις 2-3 χρόνια για παιδικό αλλά στο μέλλον θα έχεις τη συνταξούλα σου και τα επιδοματάκια σου που το κόβω χλωμό να τα δει ποτέ η διπλανή σου που είναι ορισμένου χρόνου, μην παραπονιέσαι κιόλας.

 

Καταρχήν, νομίζω ότι δεν έχω μιλήσει ποτέ σ' αυτό το ύφος στο forum κι ούτε νομίζω να έχω δώσει την εντύπωση ότι έχω πιάσει τον παπά από τα ...., όπως λες.Ούτε νομίζω να γράφω ότι μου χρωστάει η ζωή

 

Τώρα, όσον αφορά αν μπορώ να πληρώσω, αυτό το γνωρίζω μόνο εγώ εκτός κι αν είσαι εσύ μέσα στο σπίτι μου και δεν το ξέρω.

 

Μου φαίνεται παντελώς άδικη η αντίδραση σου. Τα τελευταία 2 χρόνια πλήρωνα 250 στον σταθμό ενώ ήξερα πολλές που έπαιρναν περισσότερα και είχαν τα παιδιά τους τζάμπα.Δεν είπα ποτέ όμως τίποτα. Αυτή τη στιγμή κι εγώ 730 παίρνω. Όσο για τα επιδοματάκια κτλ που αναφέρεις, απλά να σου πω ότι έχεις πέσει στη λούμπα της "ενημέρωσης", κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

 

Και σε τελική σου διευκρινίζω ότι κι εγώ έχω ικα, κι εμένα μου κάνουν τις ίδιες κρατήσεις, όταν όμως είναι να πάρω κάτι, τότε θυμούνται ότι δουλεύω στο δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είσαι στο Δημόσιο δεν έχεις πιάσει τον παπά από τα @@ ούτε σου χρωστάει η ζωή. Από εκεί και πέρα για το θέμα της ΕΕΤΑΑ υπάρχουν προϋποθέσεις, αν τις πληρείς τότε έχεις δικαίωμα συμμετοχής. ΤΕΛΟΣ.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί τσαντίζεσαι, ειλικρινά. That's life στην τελική, εσύ μπορεί να πληρώσεις 2-3 χρόνια για παιδικό αλλά στο μέλλον θα έχεις τη συνταξούλα σου και τα επιδοματάκια σου που το κόβω χλωμό να τα δει ποτέ η διπλανή σου που είναι ορισμένου χρόνου, μην παραπονιέσαι κιόλας.

 

my_Kelly,να πω κι εγω οτι ως ΔΥ δεν τσαντιζομαι αλλα δεν καταλαβαινω πλεον την εξαιρεση....

Οσο για την συνταξουλα θα την εχει και η ορισμενου χρονου,πως οχι??Για τα επιδοματακια,τι εννοεις??Ο αντρας μου ειναι ορισμενου χρονου και παιρνει κανονικα οτι επιδομα παιρνω κι εγω ως μονιμη υπαλληλος..Επισης με τα νεα δεδομενα δεν νομιζω οτι θεωρουμαι υψηλομισθη και με μεγαλο ζορι θα αναγκαστω να πληρωνω εστω και 200 ευρω το μηνα (που εχει ο φτηνοτερος ιδιωτικος παιδικος στην περιοχη μου)...Με τα παλαιοτερα δεδομενα,μολις λιγους μηνες πριν παρολο που και παλι ειχα εναν απο τους χαμηλοτερους μισθους στον Δημοσιο Τομεα δεν παραπονιομουν γιατι καπως καλυτερα τα καταφερνα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

my_Kelly,να πω κι εγω οτι ως ΔΥ δεν τσαντιζομαι αλλα δεν καταλαβαινω πλεον την εξαιρεση....

Οσο για την συνταξουλα θα την εχει και η ορισμενου χρονου,πως οχι??Για τα επιδοματακια,τι εννοεις??Ο αντρας μου ειναι ορισμενου χρονου και παιρνει κανονικα οτι επιδομα παιρνω κι εγω ως μονιμη υπαλληλος..Επισης με τα νεα δεδομενα δεν νομιζω οτι θεωρουμαι υψηλομισθη και με μεγαλο ζορι θα αναγκαστω να πληρωνω εστω και 200 ευρω το μηνα (που εχει ο φτηνοτερος ιδιωτικος παιδικος στην περιοχη μου)...Με τα παλαιοτερα δεδομενα,μολις λιγους μηνες πριν παρολο που και παλι ειχα εναν απο τους χαμηλοτερους μισθους στον Δημοσιο Τομεα δεν παραπονιομουν γιατι καπως καλυτερα τα καταφερνα...

 

Εγώ αυτά που έγραψα τα έγραψα για αυτούς που με υφάκι και στυλάκι οδύρονται "για όλα φταίνε οι άλλοι" κτλ κτλ "κι εγώ είμαι η αδικημένη" κτλ κτλ. Sadamo, δεν είσαι η μόνη και δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα, έχω ακούσει πολλά ανάλογα τον τελευταίο καιρό για αυτό το θέμα. Επίσης εγώ δεν είχα στο νου μου μόνο τα επιδόματα και τη σύνταξη ανάμεσα σε ορισμένου και αορίστου στο Δημόσιο, αλλά περισσότερο τους υπαλλήλους του Δημοσίου σε σχέση με τους ιδιωτικούς που οι διαφορές είναι η μέρα με τη νύχτα. Και στην τελική ρε marsolan ναι, δύσκολη η φάση τώρα για όλον τον κοσμάκη αλλά πιο εύκολα θα βρει ο δημόσιος (που πληρώνεται έναν σταθερό μισθό-όποιος κι αν είναι αυτός- αλλά τον πληρώνεται βρέξει χιονίσει) να πληρώσει τα 200 ευρώ του παιδικού από τον άλλον που ναι μεν δουλεύει αλλα δεν πληρώνεται ή πληρώνεται στη χάση και στη φέξη.

Και μη μου πείτε να μην κάνω συγκρίσεις γιατί εσείς τις αρχίσατε πρώτες :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτά που έγραψα τα έγραψα για αυτούς που με υφάκι και στυλάκι οδύρονται "για όλα φταίνε οι άλλοι" κτλ κτλ "κι εγώ είμαι η αδικημένη" κτλ κτλ. Sadamo, δεν είσαι η μόνη και δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα, έχω ακούσει πολλά ανάλογα τον τελευταίο καιρό για αυτό το θέμα. Επίσης εγώ δεν είχα στο νου μου μόνο τα επιδόματα και τη σύνταξη ανάμεσα σε ορισμένου και αορίστου στο Δημόσιο, αλλά περισσότερο τους υπαλλήλους του Δημοσίου σε σχέση με τους ιδιωτικούς που οι διαφορές είναι η μέρα με τη νύχτα. Και στην τελική ρε marsolan ναι, δύσκολη η φάση τώρα για όλον τον κοσμάκη αλλά πιο εύκολα θα βρει ο δημόσιος (που πληρώνεται έναν σταθερό μισθό-όποιος κι αν είναι αυτός- αλλά τον πληρώνεται βρέξει χιονίσει) να πληρώσει τα 200 ευρώ του παιδικού από τον άλλον που ναι μεν δουλεύει αλλα δεν πληρώνεται ή πληρώνεται στη χάση και στη φέξη.

Και μη μου πείτε να μην κάνω συγκρίσεις γιατί εσείς τις αρχίσατε πρώτες :wink:

 

Καλά τα λες αλλά εγώ δεν είπα ποτέ ποιος να πληρώνει, όπως εσύ που εκτίμησες μόνη σου ότι εμείς πληρώνουμε πιο εύκολα.Είπα μόνο και θα το πιστεύω πάντα ότι το πρόγραμμα έπρεπε να είναι για όλο τον κόσμο αλλά να επιλέγονται με αυστηρότατα κριτήρια και ελέγχους οι δικαιούχοι. Όσο για το ποιος ξεκίνησε πρώτος, θα μπορούσες να ανατρέξεις στο προγενέστερο ύφος σου για να δεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα γιατί νευριάζεις.

Εμένα τα παιδιά δεν μου τα πήραν ποτέ, (είχα ΤΕΒΕ) και το αποδέχτηκα.

Υπάρχουν κανόνες και όλοι ωφείλουμε να τους ακολουθούμε.

Αν είσαι εκτός κριτηρίων για κάποιο λόγο, είσαι εκτος.

Τι αλλο να γίνει δηλαδή?[/QU

 

 

Δηλαδή όποια έχει ΤΕΒΕ έχει λιγότερες πιθανότητες μέσω ΕΣΠΑ.?? Συγνώμη αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα να ενημερωθώ. Και θέλω να κάνω τα χαρτιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί και πέρα για το θέμα της ΕΕΤΑΑ υπάρχουν προϋποθέσεις, αν τις πληρείς τότε έχεις δικαίωμα συμμετοχής. ΤΕΛΟΣ.

 

Τις προϋποθέσεις τις δεχόμαστε και τις σεβόμαστε όταν δε μας θίγουν, όπως έχω καταλάβει... Όταν μπήκε το όριο των 40.000 ευρώ πολλές έσπευσαν να μιλήσουν για αδικία. Λες και με 40 χιλιάρικα εισόδημα δεν μπορεί κανείς να πληρώσει έναν παιδικό σταθμό. Μακάρι την επόμενη φορά, αν γίνει κιόλας, το όριο να κατέβει στις 20000. Εκεί να δεις τι θα γίνει... Ποιος σεβασμός και ποιοες προϋποθέσεις, ο καθένας την τσέπη του κοιτάει...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτά που έγραψα τα έγραψα για αυτούς που με υφάκι και στυλάκι οδύρονται "για όλα φταίνε οι άλλοι" κτλ κτλ "κι εγώ είμαι η αδικημένη" κτλ κτλ. Sadamo, δεν είσαι η μόνη και δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα, έχω ακούσει πολλά ανάλογα τον τελευταίο καιρό για αυτό το θέμα. Επίσης εγώ δεν είχα στο νου μου μόνο τα επιδόματα και τη σύνταξη ανάμεσα σε ορισμένου και αορίστου στο Δημόσιο, αλλά περισσότερο τους υπαλλήλους του Δημοσίου σε σχέση με τους ιδιωτικούς που οι διαφορές είναι η μέρα με τη νύχτα. Και στην τελική ρε marsolan ναι, δύσκολη η φάση τώρα για όλον τον κοσμάκη αλλά πιο εύκολα θα βρει ο δημόσιος (που πληρώνεται έναν σταθερό μισθό-όποιος κι αν είναι αυτός- αλλά τον πληρώνεται βρέξει χιονίσει) να πληρώσει τα 200 ευρώ του παιδικού από τον άλλον που ναι μεν δουλεύει αλλα δεν πληρώνεται ή πληρώνεται στη χάση και στη φέξη.

Και μη μου πείτε να μην κάνω συγκρίσεις γιατί εσείς τις αρχίσατε πρώτες :wink:

 

Οχι εσυ τις αρχισες κι αμα λαχει παιζουμε και την κολοκυθια κοπελιαααααα:twisted::P!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Δηλαδή όποια έχει ΤΕΒΕ έχει λιγότερες πιθανότητες μέσω ΕΣΠΑ.?? Συγνώμη αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα να ενημερωθώ. Και θέλω να κάνω τα χαρτιά μου.

 

Κανονικά μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου και ως αυτοαπασχολούμενη. Χρειάζεται μόνο βεβαίωση έναρξης επιτηδεύματος ή βεβαίωση από το ΤΕΒΕ (καταβολής εισφορών) και μια υπεύθυνη δήλωσή σου επικυρωμένη ότι δεν έχεις κάνει διακοπή επιτηδεύματος. Τα ίδια μόρια παίρνεις με τις μισθωτές πλήρους απασχόλησης (35).

c22fde842e.png

 

lyzNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τις προϋποθέσεις τις δεχόμαστε και τις σεβόμαστε όταν δε μας θίγουν, όπως έχω καταλάβει... Όταν μπήκε το όριο των 40.000 ευρώ πολλές έσπευσαν να μιλήσουν για αδικία. Λες και με 40 χιλιάρικα εισόδημα δεν μπορεί κανείς να πληρώσει έναν παιδικό σταθμό. Μακάρι την επόμενη φορά, αν γίνει κιόλας, το όριο να κατέβει στις 20000. Εκεί να δεις τι θα γίνει... Ποιος σεβασμός και ποιοες προϋποθέσεις, ο καθένας την τσέπη του κοιτάει...

 

Προσωπικά κι εκει να το ρίξουν, εγω και πάλι θα παίζω! :wink:

 

Κατα τα αλλα δεν καταλαβαίνω.. Οι κανονες (δίκαιοι ή άδικοι) αυτοί ειναι.. Τους αποδεχόμαστε ή τους απορρίπτουμε και πάμε παρακάτω! :wink:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κι εκει να το ρίξουν, εγω και πάλι θα παίζω! :wink:

 

Κατα τα αλλα δεν καταλαβαίνω.. Οι κανονες (δίκαιοι ή άδικοι) αυτοί ειναι.. Τους αποδεχόμαστε ή τους απορρίπτουμε και πάμε παρακάτω! :wink:

 

 

Εσύ και πολλοί άλλοι... Δυστυχώς...

 

Τέλος πάντων, το δικό μου το παιδί το πήραν στο δημοτικό σταθμό οπότε κακώς ασχολούμαι με το θέμα. Απλά δεν μπορώ να ακούω και να ξανακούω ότι είναι δίκαιο να εξαιρούνται οι δημόσιοι υπάλληλοι αλλά άδικο να μένουν απ' έξω οι έχοντες πάνω από 40000 εισόδημα. Με ποια λογική; Αυτά...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...