Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχολικές εκδρομές


Recommended Posts

Θα ήθελα να ενημερωθώ σχετικά με τις σχολικές εκδρομές και συγκεκριμένα, με την ευθύνη του σχολείου και των συνοδών καθηγητών (αναφέρομαι σε εκδρομές γυμνασίου) σε περίπτωση ατυχήματος. Αφορμή για το ερώτημά μου είναι το γεγονός ότι καλούμαστε (οι γονείς), εν' όψει μονοήμερης εκδρομής, να υπογράψουμε δήλωση ότι θεωρούμε το παιδί μας ικανό να προστατεύει την ζωή του και την σωματική του ακεραιότητα και ότι απαλλάσσουμε τους συνοδούς καθηγητές από κάθε ευθύνη στην περίπτωση που συμβεί οτιδήποτε για το οποίο θα ευθύνεται ο μαθητής.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ

http://edu.klimaka.gr/nomothesia/ekdromes-episkepseis/528-ekdromes-sxolikes-ekdromes-peripatoi-deyterobathmias.html

και να κανεις ενα τηλ. στη Διευθυνση Δευτεροβαθμιας στο υπουργειο.

Παντως το εγγραφο αναφερει σαφως οτι

"11. Η τήρηση του προγράμματος της εκδρομής, καθώς και η ασφάλεια των μαθητών σε όλη τη διάρκεια της μετακίνησης, από την αναχώρηση έως και την επιστροφή τους, αποτελεί ευθύνη του αρχηγού της εκδρομής και των συνοδών εκπαιδευτικών."

Link to comment
Share on other sites

Για να παει το παιδί μία εκδρομή, για να απομακρυνθεί δηλαδή από το χώρο του σχολείου, χρειάζεται έγκριση (συναίνεση) από τους έχοντες την επιμέλεια. Πολλά σχολεία ζητούν από τους γονείς να υπογράψουν από την αρχή της χρονιάς ότι συναινούν να συμμετέχει το παιδί, με την απαραίτητη συνοδεία, στις προγραμματισμένες εξόδους του σχολείου.

 

Στις εξόδους αυτές, την ευθύνη έχουν οι συνοδεύοντες ενήλικοι. ό,τι και να έχει υπογραφεί, η ευθύνη είναι ένα θέμα που κρίνεται στην πράξη. Τα πρόσωπα που αναφέρει η mama έχουν την γενική ευθύνη της εκδρομής. Κάθε ενήλικος όμως, ευθύνεται για βλάβη που επήλθε από αμέλειά του. Για παράδειγμα, αν σε μία εκδρομή ένας γονιός πάει ένα ξένο παιδάκι 'τουαλέτα' και το παιδάκι χτυπήσει, επειδή δεν το πρόσεξε, ο γονιός αυτός έχει ευθύνη, επειδή στην αμέλειά του οφείλεται το ατύχημα. Αυτό, χωρίς να έχει κανέναν ρόλο στην εκδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ενημερωθώ σχετικά με τις σχολικές εκδρομές και συγκεκριμένα, με την ευθύνη του σχολείου και των συνοδών καθηγητών (αναφέρομαι σε εκδρομές γυμνασίου) σε περίπτωση ατυχήματος. Αφορμή για το ερώτημά μου είναι το γεγονός ότι καλούμαστε (οι γονείς), εν' όψει μονοήμερης εκδρομής, να υπογράψουμε δήλωση ότι θεωρούμε το παιδί μας ικανό να προστατεύει την ζωή του και την σωματική του ακεραιότητα και ότι απαλλάσσουμε τους συνοδούς καθηγητές από κάθε ευθύνη στην περίπτωση που συμβεί οτιδήποτε για το οποίο θα ευθύνεται ο μαθητής.

 

Σας ευχαριστώ.

Σας ζήτησαν κάτι τέτοιο σε Δημόσιο σχολείο?

Δεν έχω απάντηση αλλά στην θέση σου θα έψαχνα να μάθω αν είναι νόμιμο να το κάνουν και θα έκανα έγγραφο ερώτημα στο υπουργείο - στην δευτεροβάθμια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την τελική ευθύνη πάντα τη φέρει ο συνοδός εκπαιδευτικός. Ακόμα και γονείς να συνοδεύουν ως βοηθοί, αν γίνει κάτι ο γονιός δεν φέρει καμία αυθύνη. Μάλιστα δεν καλύπτεται νομικά να βρίσκεται μαζί με τα παιδιά....

 

Παρόμοιο χαρτί πάντα ζητείται από τους γονείς τυπικά, αλλά όλοι οι εκπαιδευτικοί κάνουμε την προσευχή μας μην τυχόν και γίνει κάτι!

 

όσο για το σχόλιο να στέλνονται τα παιδιά μόνο με τον οδηγό, απλά να πληροφορήσω ότι οι εκδρομές χαρακτηρίζονται ως εκπαιδευτικές και ως τέτοιες παίρνουν έγκριση. Αν θεωρείται ότι ο οδηγός του πούθλμαν μπορεί να κουμαντάρει 100+ παιδιά και να πραγματοποιήσει μια εκπαιδευτική εκδρομή.......

Link to comment
Share on other sites

Την τελική ευθύνη πάντα τη φέρει ο συνοδός εκπαιδευτικός. Ακόμα και γονείς να συνοδεύουν ως βοηθοί, αν γίνει κάτι ο γονιός δεν φέρει καμία αυθύνη. Μάλιστα δεν καλύπτεται νομικά να βρίσκεται μαζί με τα παιδιά....

 

Παρόμοιο χαρτί πάντα ζητείται από τους γονείς τυπικά, αλλά όλοι οι εκπαιδευτικοί κάνουμε την προσευχή μας μην τυχόν και γίνει κάτι!

 

όσο για το σχόλιο να στέλνονται τα παιδιά μόνο με τον οδηγό, απλά να πληροφορήσω ότι οι εκδρομές χαρακτηρίζονται ως εκπαιδευτικές και ως τέτοιες παίρνουν έγκριση. Αν θεωρείται ότι ο οδηγός του πούθλμαν μπορεί να κουμαντάρει 100+ παιδιά και να πραγματοποιήσει μια εκπαιδευτική εκδρομή.......

μάλλον παρεξήγησες το σχόλιό μου. ειρωνικά το είπα. εννοείται ότι την ευθύνη "πρέπει" να την έχουν οι εκπαιδευτικοί. αλλά, το έγγραφο αυτό τί ακριβώς λέει? ότι ο γονιός δίνει την έγκρισή του να συμμετέχει το παιδί στην εκδρομή ή ότι δε θα ζητήσει ευθύνη από το σχολείο σε περίπτωση ατυχήματος? επίσης, αν ατύχημα γίνει μέσα στο σχολείο, ποιός φέρει την ευθύνη?

Link to comment
Share on other sites

μάλλον παρεξήγησες το σχόλιό μου. ειρωνικά το είπα. εννοείται ότι την ευθύνη "πρέπει" να την έχουν οι εκπαιδευτικοί. αλλά, το έγγραφο αυτό τί ακριβώς λέει? ότι ο γονιός δίνει την έγκρισή του να συμμετέχει το παιδί στην εκδρομή ή ότι δε θα ζητήσει ευθύνη από το σχολείο σε περίπτωση ατυχήματος? επίσης, αν ατύχημα γίνει μέσα στο σχολείο, ποιός φέρει την ευθύνη?

 

 

Το καναλέω, ό,τι και υπογράψετε ως γονείς, την ευθύνη τη φέρουν οι συνοδοί εκπαιδευτικοί....

 

Στο σχολείο επίσης, την ευθύνη τη φέρουν οι εκπαιδευτικοί. Στο χώρο της αυλής αυτοί που έχουν εφημερία στην αυλή, στο χώρο του κτηρίου αυτοί που έχουν εφημερία μέσα στο κτήριο και στην τάξη ο εκπαιδευτικός της τάξης. Έχω αναφέρει περιστατικό σε δημοτικό. Η τάξη σε όροφο χωρίς κάγκελα. χτύπησε το κουδούνι και η δασκάλα έκανε 2-3 λεπτά να φτάσει την αίθουσα. Ένα πιτσιρίκι θεώρησε ότι θα έσπαγαν πολλή πλάκα, αν κρυβόταν πίσω από την κουρτίνα και τρόμαζε τη δασκάλα. Κρύφτηκε, λοιπόν, αλλά γλίστρισε, έπεσε από το παράθυρο και σκοτώθηκε. Οι γονείς μέχρι και πέρυσι (δεν γνωρίζω την έκβαση) έτρεχαν τη δασκάλα στα δικαστήρια γιατί είχε την ευθύνη μιας και είχε ήδη τελειώσει το διάλειμμα.

Επίσης, πριν χρόνια (πάνω από 15) σε 5νθήμερη, αποφάσισαν τα παιδιά να περνούν από μπαλκόνι σε μπαλκόνι, γιατί οι συνοδοί δεν τους άφηναν να διανυκτερεύουν σε ξένα δωμάτια. Ε, κάποιος έπεσε από το μπαλκόνι....δεν θυμάμαι τι έγινε (αν έζησε ή σκοτώθηκε) αλλά οι συνοδοί βρέθηκαν στο εδώλειο γιατί δεν πρόσεχαν τους μαθητές όπως έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ενημερωθώ σχετικά με τις σχολικές εκδρομές και συγκεκριμένα, με την ευθύνη του σχολείου και των συνοδών καθηγητών (αναφέρομαι σε εκδρομές γυμνασίου) σε περίπτωση ατυχήματος. Αφορμή για το ερώτημά μου είναι το γεγονός ότι καλούμαστε (οι γονείς), εν' όψει μονοήμερης εκδρομής, να υπογράψουμε δήλωση ότι θεωρούμε το παιδί μας ικανό να προστατεύει την ζωή του και την σωματική του ακεραιότητα και ότι απαλλάσσουμε τους συνοδούς καθηγητές από κάθε ευθύνη στην περίπτωση που συμβεί οτιδήποτε για το οποίο θα ευθύνεται ο μαθητής.

 

Σας ευχαριστώ.

Δεν ξέρω τι γίνεται στο γυμνάσιο γιατί το παιδί μου πάει δημοτικό αλλά σε κάθε εκδρομή πάντα μας ζητάνε συναίνεση για το παρακάτω (κι όχι για το ότι δεν έχουν την ευθύνη οι διδάσκοντες) :

 

Για να παει το παιδί μία εκδρομή, για να απομακρυνθεί δηλαδή από το χώρο του σχολείου, χρειάζεται έγκριση (συναίνεση) από τους έχοντες την επιμέλεια. Πολλά σχολεία ζητούν από τους γονείς να υπογράψουν από την αρχή της χρονιάς ότι συναινούν να συμμετέχει το παιδί, με την απαραίτητη συνοδεία, στις προγραμματισμένες εξόδους του σχολείου.

Επίσης, δεν γνωρίζω κατά πόσο μπορεί (λογικά/νομικά) να θεωρηθεί "ικανός" ένας ανήλικος να προστατέψει τον εαυτό του (από τι ακριβώς?) και κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνος ένας γονιός για το οποιοδήποτε συμβάν... την ώρα που δεν είναι παρών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρόμοιο χαρτί πάντα ζητείται από τους γονείς τυπικά, αλλά όλοι οι εκπαιδευτικοί κάνουμε την προσευχή μας μην τυχόν και γίνει κάτι!

 

.......

 

To θέμα είναι το περιεχόμενο της συγκεκριμένης δήλωσης, δεν είναι μια δήλωση που ζητάει την συναίνεση να απομακρυνθούν τα παιδιά από το σχολείο. Περιλαμβάνεις δηλώσεις οι οποίες φαίνονται σε αντίθεση με την νομοθεσια ΦΕΚ 2769/2011. Προσωπικά μου φαίνεται αυθαίρετο και παράνομο αυτό που ζητάνε, δεν θα το υπέγραφα και όπως είπα πριν θα έκανα έγγραφο ερώτημα στο υπουργείο, αναφέροντας και το δικό μου όνομα και του σχολείου, ζητώντας να λάβει ξεκάθαρη θέση.

Δηλαδή το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να σου ζητάνε από κάθε σχολείο να υπογράψεις ότι τους κατέβει στο κεφάλι την στιγμή που υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία που προβλέπει άλλα.

 

Μαρίνα, τι σας ζητήσαν συγκεκριμένα ? Αν εσύ στείλεις απλώς μια δήλωση που να λέι μόνο ότι ''συναινώ να απομακρυνθεί το παιδί μου με όρους που είναι σύμφωνοι με την ισχύουσα νομοθεσία (ΦΕΚ 2769/2011)'' τι θα πούνε?

Link to comment
Share on other sites

Στο γυμνασιο που παει η κορη μου, ζητησαν απο τους γονεις να πανε απο το σχολειο να υπογραψουν την υπευθυνη δηλωση. Μιλαμε για την ολοημερη εκδρομη η οποια θα γινει στις Σπετσες. Πηγε ο αντρας μου και υπεγραψε και του ειπαν... ή ηταν γραμμενο στη δηλωση (?) οτι αν... αν .... παθει το παιδι καποιο ατυχημα υπευθυνοι να το τρεξουμε ειμαστε εμεις οι γονεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σχετικά με το θέμα που έθεσα για τις σχολικές εκδρομές και την υπεύθυνη δήλωση που υπογράφουμε, συνεχίζω λέγοντας ότι έχω υπ' όψιν που την σχετική εγκύκλιο του υπουργείου και τα αναφερόμενα στις μετακινήσεις των μαθητών.

Βάσει αυτών, μίλησα με το Υπουργείο και μετά, με παρότρυνσή του, με τον Διευθυντή της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ο οποίος μου είπε ότι δεν προβλέπονται αυτά που αναγράφονται στην δήλωση και, μάλιστα, ότι ο ίδιος τα θεωρεί υπερβολικά. Τέλος, μίλησα με τον Διευθυντή του σχολείου μας, ο οποίος μου είπε ότι, σε περίπτωση ατυχήματος ευθύνεται ο συνοδός καθηγητής, αλλά τα αναφέρει αυτά στην δήλωση "για να μην χαλαρώνουν" οι γονείς ως προς τις νουθεσίες τους και οι μαθητές, ως προς την προσοχή τους.

Θα μπορούσε κάποιος νομικός, π.χ., να αναφέρει την νομοθεσία από την οποίαν προκύπτει η ευθύνη και ποίου;

Σας χαιρετώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Σχετικά με το θέμα που έθεσα για τις σχολικές εκδρομές και την υπεύθυνη δήλωση που υπογράφουμε, συνεχίζω λέγοντας ότι έχω υπ' όψιν που την σχετική εγκύκλιο του υπουργείου και τα αναφερόμενα στις μετακινήσεις των μαθητών.

Βάσει αυτών, μίλησα με το Υπουργείο και μετά, με παρότρυνσή του, με τον Διευθυντή της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ο οποίος μου είπε ότι δεν προβλέπονται αυτά που αναγράφονται στην δήλωση και, μάλιστα, ότι ο ίδιος τα θεωρεί υπερβολικά. Τέλος, μίλησα με τον Διευθυντή του σχολείου μας, ο οποίος μου είπε ότι, σε περίπτωση ατυχήματος ευθύνεται ο συνοδός καθηγητής, αλλά τα αναφέρει αυτά στην δήλωση "για να μην χαλαρώνουν" οι γονείς ως προς τις νουθεσίες τους και οι μαθητές, ως προς την προσοχή τους.

Θα μπορούσε κάποιος νομικός, π.χ., να αναφέρει την νομοθεσία από την οποίαν προκύπτει η ευθύνη και ποίου;

 

Σας χαιρετώ.

παει να πει να μην χαλαρώνουν οι γονείς???

Η απάντηση του δ/ντη ειναι απαράδεχτη, αψυχολόγητη, άτοπη και εντελώς υποτιμιτική για τους γονείς. Για να μην αναλύσω την λογική της σκέψης του, η οποία θα με έκανε να ανησυχώ που κάποιος με αυτό το επίπεδο λογικής σκέψης είναι στην θέση αυτή.

Συγνώμη αλλά τι έκανες τελικά υπόγραψες?

Εγώ πάντως θα ζητούσα από τον δ/ντη δευτεροβάθμιας να απαντήσει εγγράφως.

Το θέμα είναι ότι όχι μονο ΄΄υπερβολική΄΄ είναι αυτή η δήλωση που ζητάνε, είναι και παράνομο - φαντάζομαι γι αυτόν το λογο ψάχνεις την νομοθεσία. Η εγκύκλιος δεν σε καλύπτει ή δεν αναφέρει στα σχετικά την νομοθεσία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο ΦΕΚ που ήταν σε link πιο πάνω (

ΦΕΚ 2769/2011 Αριθμ.12928/Γ2

 

)

Άρθρο 14 εδάφιο 11

11. Η τήρηση του προγράμματος της εκδρομής, καθώς και η ασφάλεια των μαθητών σε όλη τη διάρκεια της μετακίνησης, από την αναχώρηση έως και την επιστροφή τους, αποτελεί ευθύνη του αρχηγού της εκδρομής και των συνοδών εκπαιδευτικών. Ο Διευθυντής του σχολείου, εφόσον η μετακίνηση γίνεται με τουριστικά λεωφορεία, απευθύνεται εγγράφως στη Διεύθυνση Τροχαίας της Ελληνικής Αστυνομίας, ώστε να διενεργηθεί έλεγχος των οχημάτων (έγγραφα καταλληλότητας οχήματος, επαγγελματική άδεια οδήγησης, έγγραφα οδηγού κλπ.), λίγο πριν την αναχώρηση των εκδρομέων. Οι συνοδοί καθηγητές επιβλέπουν τα όρια ταχύτητας και, εφόσον κρίνουν σκόπιμο, απευθύνονται στις αστυνομικές διευθύνσεις του τόπου προορισμού, για επανάληψη των ελέγχων.

Link to comment
Share on other sites

Και πέρυσι στο νηπιαγωγείο ότι εκδρομούλες πήγανε αλλά και φέτος πάντα υπογράφουμε παρόμοιο χαρτί.

 

 

εμας παλι και περσυ στο ΠΡΟνηπιο και φετος στο νηπιο που τα πηγαν εκδρομες δεν μας ειπαν τιποτα απολυτος..........ουτε το πρωι που τα πηγαμε ουτε οταν σχολασαν......εγω ρωτησα το μικρο τη κανανε στο σχολειο και μου ειπε οτι δεν ηταν στο σχολειο......ειχαν παρει μαζι τους το πρωινο τους και πηγαν να το φανε στην θαλασσα!!!!!!

η αλλη φορα τα πηγαν στο "βουνο" στην εκκλισια με τα ποδια.....

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...