Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεύτερη καισαρική-εντυπώσεις


ANNA27!

Recommended Posts

Γέννησα το γιο μου με καισαρική λόγω δυσαναλογίας μωρού λεκάνης πριν από 28 μήνες.Η εμπειρία μου φριχτή,το μόνο που συγκρατώ είναι απίστευτοι πόνοι.Για καιρό δε μπορούσα να το ξεπεράσω αφού έλεγα ότι δε ξανακάνω άλλο παιδί...

Τώρα που θα ξανακάνω ένα μωράκι (και πραγματικά χαίρομαι πολύ) και είμαι πιο ψύχραιμη θα θελα να ρωτήσω πώς είναι μια δεύτερη καισαρική,ίδιοι πόνοι,χειρότεροι,πιο αργή ανάρρωση κτλ.

Επίσης πόσες καισαρικές μπορεί να κάνει κάποια?(τώρα στο δεύτερο θα μαι 28)

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα ΑΝΝΑ και εγω δυο φορες καισαρικη εχω κανει.

Η πρωτη ηταν φρικτη εμπειρεια γιατι εφαγα ολους τους πονους και μετα απο 20 ωρες αναμονης τελικα λογω αδρανειας της μητρας μου εκανα καισαρικη.Επειδη ομως ειχε ταλαιπωρηθη παρα πολυ ο οργανισμος μου ηταν και πιο δυσκολη η αναρωση μου.Την δευτερη φορα ομως επειδη ηταν με ραντεβου πηγα ξεκουραστη-κυρια και αμεσως μπηκα χειρουργειο και δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου.Την επομενη μερα ειχα σηκωθει κιολας,καμια σχεση με την πρωτη.

Στην πρωτη νομιζα οτι θα παιθανω και οτι δεν θα τα καταφερω,ενω στην δευτερη τελειως διαφορετικη κατασταση αλλα και πιο ευκολη αναρωση.

Οσο για το ποσες καισαρικες αυτο εξαρτατε απο τον οργανισμο καθε γυναικας και το τι σου προτεινει ο γιατρος σου.

Link to comment
Share on other sites

Eγω εκανα 3 καισαρικες. Την πρωτη φορα με ολικη ναρκωση και πονουσα παρα πολυ οπως θυμαμαι.

Την δευτερη φορα με επισκληριδιο τα πραγματα ηταν καλυτερα και την τριτη φορα μπορω να πω οτι σηκωθηκα απο την δευτερη ημερα και περπατουσα σχεδον ολο το μαιευτηριο.Δεν εμεινα σχεδον καθολου στο δωματιο εκτος απο την πρωτη ημερα της καισαρικης.

Ο γιατρος μου την τελευταια φορα επεμενε να παιρνω αναλγητικα αλλα τα απεφευγα πηρα μονο μια η δυο φορες.

Ο πονος θα πω οτι ειναι υποκειμενικος γιατι η κοπελα διπλα μου ειχε επισης 3 καισαρικες και πονουσε παρα πολυ δεν την ειδα να περπαταει εκτος απο μερικα βηματα μεχρι και 3 ημερες μετα την καισαρικη της.

Ο γιατρος μου μου ειπε οτι θα μπορουσα να κανω αλλη μια καισαρικη ακομα βλεποντας την κατασταση της μητρας την ωρα της καισαρικης.

Αλλα καπου διαβασα την περιπτωση καποιας γυναικας με 5 καισαρικες πριν απο καιρο.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Τελικά όλα είναι σχετικά! Στην πρώτη μου καισαρική πριν 8 χρόνια ήμουν μια χαρά, αν εξαιρέσεις λίγο τράβηγμα που ένιωθα για καμια εβδομάδα στην τομή όταν έσκυβα και όταν πήγαινα τουαλέτα. Στη δεύτερη πέρσι ούτε αυτό το τράβηγμα! Λες και δεν είχα κάνει καν καισαρική, λες και δεν είχα γεννήσει, τίποτα! Αφού έπιανα το γιατρό και του έλεγα κάτι δεν πάει καλά, δε νιώθω τίποτα, ούτε την παραμικρή ενόχληση! Γενικά είχα πολύ καλές αναρώσεις και από την επόμενη μέρα έκοβα βόλτες! Τώρα στην τρίτη καισαρική, απλά εύχομαι να είναι το ίδιο!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια!Ξερετε μετα απο ποσο καιρο απο τοκετο με καισαρικη μπορεις να ξαναμεινεις εγκυος? Εχω γεννησει αδω και ενα χρονο (καλα δε θελω να πω την εμπειρια της καισαρικης μου...ακομα ποναω που το σκεφτομαι...επαθα και κολικους την επομενη μερα) και ακομα με τραβαει η τομη και αν το εσωρουχο ειναι χαλαρο ακομα περισσοτερο..

Link to comment
Share on other sites

Κατερινάκι, αυτό μπορεί να στο πει μόνο ο γιατρός σου που γνωρίζει από πρώτο χέρι (στην κυριολεξία) την κατάσταση της μήτρας σου. Εγώ πάντως έμεινα έγκυος όταν η μπέμπα ήταν 5 μηνών και ο γιατρός είναι πολύ χαλαρός, δε μου είπε κάτι... και θα είναι και η τρίτη καισαρική.... Βέβαια από την πρώτη μέχρι τη δεύτερη μεσολάβησαν 7 χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!Ξερετε μετα απο ποσο καιρο απο τοκετο με καισαρικη μπορεις να ξαναμεινεις εγκυος? Εχω γεννησει αδω και ενα χρονο (καλα δε θελω να πω την εμπειρια της καισαρικης μου...ακομα ποναω που το σκεφτομαι...επαθα και κολικους την επομενη μερα) και ακομα με τραβαει η τομη και αν το εσωρουχο ειναι χαλαρο ακομα περισσοτερο..

 

Κατερίνα μου,

Ο δικός μου γυναικολόγος μου είχε πει (μετά την 1η καισαρική) πως εάν προέκυπτε εγκυμοσύνη μέσα στο 6μηνο δεν θα μπορούσα να κρατήσω το παιδί (λόγω μήτρας μάλλον). Εμεινα έγκυος όταν ο Νικόλας ήταν 8-9 μηνών και χωρίς πρόβλημα γέννησα με 2η καισαρική και την μικρή μας... Εξαρτατάται πιστεύω από τον οργανισμό...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο δικος μου γιατρος μου ειπε οτι για ενα χρονο μετα την καισαρικη δεν θα επρεπε να μεινω εγκυος. Εχω ακουσει ομως οτι αλλοι γιατροι δινουν 6 μηνες. Τι να πω, εγω εμεινα μετα απο εναμιση χρονο επειδη ηταν δικη μου επιλογη.

2T40p3.pngcIPLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω ρωτησα τι σας εχουν πει εσας οι γιατροι σας..οταν πηγα για εξεταση το Δεκεμβρη (γεννησα περυσι τον Ιουλιο) στο δικο μου με ρωτησε αν ειμαι εγκυος (εγω δεν ειχα ουτε περιοδο ακομα τοτε)..και του λεω μπορω?φυσικα μου λέει.Εγω παντως ηξερα για 8 μηνες μετα. Πωπω, ποιος περναει και 2η καισαρικη???Τουλαχιστον τωρα θα παω προετοιμασμενη.Α, επισης τον ρωτησα αν μπορω να γεννησω το 2ο φυσιολογικα και μου ειπε αν ολα πηγαινουν καλα, φυσικα..παντως βλεπω να με ξαναβαζει καισαρικη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια!Ξερετε μετα απο ποσο καιρο απο τοκετο με καισαρικη μπορεις να ξαναμεινεις εγκυος? Εχω γεννησει αδω και ενα χρονο (καλα δε θελω να πω την εμπειρια της καισαρικης μου...ακομα ποναω που το σκεφτομαι...επαθα και κολικους την επομενη μερα) και ακομα με τραβαει η τομη και αν το εσωρουχο ειναι χαλαρο ακομα περισσοτερο..

6 μηνες μετα την πρωτη καισαρικη, 1 χρονο στη δευτερη 2 χρονια για την τριτη. Αυτη ηταν η αναμονη μου. Και τα τηρησα κυριολεκτικα, εμενα εγκυος ακριβως, τι ηταν να μου το πει! :)

 

Οι επομενες καισαρικες ηταν πιο ευκολες, πολυ περισσοτερο απο οτι νομιζα.Σηκωθηκα πολυ πιο ευκολα, ηξερα τι με περιμενει στο χειρουργειο και μετα και ετσι απλα εκανα υπομονη γιατι γνωριζα οτι σε 3 μερες θα κανω απιθανη βελτιωση. Παυσιπονα ελαφρια, επαιρνα 3 φορες πριν με αρχισει ο πονος, ηξερα ποτε θα αρχισω να ποναω, δεν περιμενα να φτασω στο απροχωρητο. Μονο που οι 3 μερες ηταν τελικα πολυ ευκολοτερες και με λιγοτερο πονο.

 

Ρωτησα τη μαια της κλινικης κατα τη δευτερη εγκυμοσυνη αν ο γιατρος μου θα με εκανε φυσιολογικο τοκετο γιατι ελπιζα. Μου ειπε πως δε συνηθιζουν οι γιατροι μετα απο καισαρικη να κανουν φυσιολογικο τοκετο, μονο μετα απο υπογραφη αν σε πιασουν ξαφνικα πονοι και κατεβαινει το μωρο, με δικη σου ευθυνη. Γιατι εχει πιθανες επιπλοκες.

 

Εχω γνωστη μου που αλλαξε γιατρο, μετα απο ψαξιμο και εκανε επειτα απο καισαρικη, φυσιολογικο τοκετο.

 

Με το καλο! :)

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρωτησα τι σας εχουν πει εσας οι γιατροι σας..οταν πηγα για εξεταση το Δεκεμβρη (γεννησα περυσι τον Ιουλιο) στο δικο μου με ρωτησε αν ειμαι εγκυος (εγω δεν ειχα ουτε περιοδο ακομα τοτε)..και του λεω μπορω?φυσικα μου λέει.Εγω παντως ηξερα για 8 μηνες μετα. Πωπω, ποιος περναει και 2η καισαρικη???Τουλαχιστον τωρα θα παω προετοιμασμενη.Α, επισης τον ρωτησα αν μπορω να γεννησω το 2ο φυσιολογικα και μου ειπε αν ολα πηγαινουν καλα, φυσικα..παντως βλεπω να με ξαναβαζει καισαρικη...

 

αν σε ενδιαφερει να το ψαξεις για φυσιολογικο τοκετο,δες εδω

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28932

ειναι πολλες οι σελιδες αλλα θα βρεις παααρα πολλες πληροφοριες

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...