Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 201
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σ΄ένα σπίτι που έμενα στην Αθήνα αντιμετώπιζα χοντρό πρόβλημα με τις κατσαρίδες μέχρι που πήρα ένα ειδικό φάρμακο από μαγαζί με φυτοφάρμακα και το πρόβλημα λύθηκε δια παντός. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα, η συσκευασία είναι άσπρη με μπλε, αλλά αν το ζητήσετε σε ένα τέτοιο μαγαζί θα το ξέρουν. Βάζεις ελάχιστη ποσότητα στις γωνίες και ξεμπερδεύεις οριστικά με τις απαίσιες απρόσκλητες Τερεζούλες.

 

Και τελικά, αν κατάλαβα καλά, δεν χρησιμοποιούμε χλωρίνη όταν έχουμε μωρό; γιατί εγώ ψιλοβάζω στο σφουγγάρισμα (αν και μου προκαλεί κάποια αλλεργία στο αναπνευστικό) :?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτισια να σας πω το εξης μιας και το χω και προσφατο, εμεις μενουμε στας εξοχας και ολων των ειδων τα μαμουνια τα χουμε μπολικα. Αν εξαιρεσεις τα ποντικια του αγρου ευτυχως πριν γεννηθει το μωρο.Ετσι λοιπον φωναξαμε ατομο για μυοκτονια. Απο τοτε εχουμε καλες σχεσεις :lol::lol: .Τωρα καθε ανοιξη ερχεται και ψεκαζει τα μπαλκονια, γκαραζ για τα διαφορα μαμουνια ομως εδω και λιγο καιρο εχω στο σπιτι πολλα μυσμηγκια και τον ζητησα να μου ψεκασει κατι μεσα για να απαλλαγω απο αυτα αλλα και απο καθε ειδους ζωυφια γιατι στο υπογειο εχουμε κατι σαν κατσαριδακια.Ηταν καθετος με το μωρο οτι δεν ψεκαζει και οχι μονο αυτο μου πε να μην χρησιμοποιω τα εντομοκτονα εμποριου ακομα και αυτα που δεν μυριζουν γιατι ειναι κινδυνος - θανατος. Και τελικα του ειπα οτι θα φυγω για λιγες μερες απο το σπιτι με το μωρο οποτε λεει να ψεκασει τοτε να περασει μια βδομαδα να καθαριστει και μια φορα το σπιτι και μετα να γυρισουμε.Ευχομαι να πηρατε μια ιδεα.βεβαια ο mad-chemist 8) θα μπορουσε να μας πει περισσοτερα για τα εντομοκτονα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα!

Δυστυχώς αναγκάζομαι να ανοίξω θέμα γιατί όπως καταλαβαίνετε έχω πρόβλημα με κατσαρίδες... :mad: Και τις σιχαίνομαι αφάνταστα...

 

Ενώ για καιρό χρησιμοποιούσα το aroxol mec και δεν είχα, τώρα που είμαι έγκυος δεν ψεκάζω με αποτέλεσμα να έχουν κάνει εμφάνιση κάτι μικροσκοπικές που πολύ φοβάμαι πως θα μεγαλώσουν... :(

 

Σκέφτηκα να πάρω αυτές τις παγίδες που, ναι μεν έχουν δηλητήριο, αλλά το έχουν μέσα και δεν χρειάζεται να ψεκάσεις το χώρο σου, τους τοίχους κλπ.

1. Λέτε να είναι ασφαλείς;

2. Είναι αποτελεσματικές;

3. Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε; Εσείς τί κανετε;

4. Πέρα από την καθαριότητα (να μην έχει ψίχουλα, άπλυτα πιάτα) υπάρχει κάτι άλλο που βοηθά;

 

Δεν ψοφάνε κιόλας... Ακόμη και μετά από πυρηνική καταστροφή, λένε, επιζούν, :shock: και έχω απελπιστεί εντελώς... :-(

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΑΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ. η λυση ειναι μια.δινεις 50 ευρω σε εναν ειδικο.θα σου γυρισει ολο το σπιτι και θα βαλει ενα ειδικο ακινδυνο ζελε με ενα μικρο πιστολακι σε ολες τις γωνειες..εγω σωθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία κρέμα, την πουλάνε στα είδη με χρώματα κ εργαλεία που είναι λίγο ακριβή (περίπου 30 ευρώ) αλλά γλιτώνεις από το σπρέυ που είναι πιο επικίνδυνο. Βάζεις μία σταγόνα σε διάφορες γωνίες πχ στις κάσες και τις εξοντώνει αμέσως. Κυκλοφορεί σε διάφορες μάρκες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις το ζελέ που χρησιμοποιούν οι ειδικοί και το μπιστολάκι του από το φαρμακείο για περίπου 17 - 18 ευρώ και να το κάνεις μόνη σου. Συμφωνώ με την elachl είναι η μόνη λύση για να απαλλαγείς από τις κατσαρίδες, όλα τα άλλα δεν κάνουν τίποτα.

Το σωληνάριο το έχω σπίτι και τώρα είμαι στη δουλειά, θα δω το όνομα του και θα σου πω αν θέλεις αύριο. Αλλά και απλά να πας στο φαρμακείο και να ζητήσεις το ζελέ για τις κατσαρίδες θα στο δώσουν και χωρίς να ξέρεις το όνομά του. Απλώς προσοχή είναι ισχυρό δηλητήριο το βάζεις σε κρυφές γωνίες (κάτω από το νεροχύτη, τον νιπτήρα κλπ.) και αυτό που θα σου μείνει (γιατί θα σου περισσέψει σίγουρα) να το βάλεις σε χώρο που δεν θα πλησιάσουν παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ. η λυση ειναι μια.δινεις 50 ευρω σε εναν ειδικο.θα σου γυρισει ολο το σπιτι και θα βαλει ενα ειδικο ακινδυνο ζελε με ενα μικρο πιστολακι σε ολες τις γωνειες..εγω σωθηκα...

 

Σαν απεντόμωση δλδ. Το σκέφτηκά αλλά το απέκλεισα γιατί είπα "πόσο ακίνδυνο να είναι το επαγγελματικό "εξοντωτικό" προϊόν;".

Εσένα σου είπαν πως είναι ακίνδυνο επειδή είναι ζελέ και δεν διασπείρεται στο χώρο; Ξέρεις πως λέγεται το φάρμακο; Θα το ψάξω!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση!

 

Κορίτσια, έγραφα και δεν είδα τις απαντήσεις σας! Πωπω, ανταπόκριση! Ευχαριστώ πολύ! Θα πάω να ρωτήσω σε φαρμακείο αρχικά...

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμεις εχουμε τρελο προβλημα απο τοτε που αμελησε η πολυκατοικια να κανει τις καθιερωμενες απεντομωσεις. Αποκτησαμε τις μικρες κατσαριδες και το προβλημα ειναι κυριως στην κουζινα οποτε ποσο ασφαλες ειναι να μπει φαρμακο εκει? Εχουμε και σκυλο και φοβαμαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ τον διαχειριστή που μετέφερε το θέμα, υπάρχουν εδώ αρκετές πληροφορίες!

Είχα ψάξει, πριν το ανοίξω, αν υπήρχε κάτι, αλλά σαν "απεντόμωση", "πρόβλημα με κατσαρίδες" οπότε δεν βρήκα αυτό.

 

Τελικά διαβάζω πως τα "εξοντωτικά" είναι επικίνδυνα σε κάθε μορφή... Θα ρωτήσω τη γυναικολόγο μου τί μπορώ να κάνω από όλα αυτά που διάβασα εδώ, στο επόμενο ραντεβού.

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ. η λυση ειναι μια.δινεις 50 ευρω σε εναν ειδικο.θα σου γυρισει ολο το σπιτι και θα βαλει ενα ειδικο ακινδυνο ζελε με ενα μικρο πιστολακι σε ολες τις γωνειες..εγω σωθηκα...

 

και εμεις το ιδιο κανουμε μονο που το εχουμε παρει και το κανει ο αντρας μου.ειναι ελεγμενο και απο οτι εχω διαβασει στις οδηγιες κανει και για παιδικους σταθμους και οχι απλα σκοτωνει τις κατσαριδες αλλα τις εξαφανιζει.αυτο το ζελε λειτουργει σαν δολωμα αλλα πρεπει να το βαλεις σε σημειο που δεν θα παει εκει το μικρο.εγω τουλαχιστον φοβαμαι και το εχουμε βαλει σε σημεια που θελω να πιστευω οτι δεν θα φτασει ο ταλιμπαν.μεσα στο τζακι,πισω απο τις ζαρτινιερς,στην καμιναδα του μπαρμπεκιου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το 50άρικο το δώσαμε κι εμείς και σωθήκαμε από τις λεγόμενες γερμανικές κατσαρίδες, τις ξανθές δηλαδή. Και δεν φτάνει που γεμίσαμε από αυτές, γέννησαν και μικρά :?. Φανταστείτε να ξυπνάς άγρια χαράματα να ετοιμάσεις το γάλα του μικρού και να τις βλέπεις να κάνουν πάρτι πάνω στον πάγκο.

 

Τέλος πάντων, ήρθε ο άνθρωπος, έβαλε σε όλες τις γωνίες, στο μέσα μέρος από τα πόμολα σε όλα τα ντουλάπια και στο μπάνιο. Έγγυηση εξάμηνη το λιγότερο και βλέπουμε. Μας σύστησε να γίνει απεντόμωση σε όλη την οικοδομή, αλλά οι υπόλοιποι...

 

Ακίνδυνο δεν είναι και δυστυχώς κάνει κακό και στο περιβάλλον, αλλά τι άλλο να έκανα...

Link to comment
Share on other sites

Αμαν κοριτσια και την Τριτη ηθελα να γραψω και να σας πω οτι ειχα καιρο να δω αλλα χθες ειδα μια:shock::shock::shock::shock::shock::shock: Και μαλιστα την ειδε ο μικρος μου στην κουζινα και με φωναξε "μαμα τζινα" (τζινα ειναι η μυγα) Ο κακομοιρης που να ηξερε..... Τι καινουρια, τι παλια οικοδομη αμα ειναι να εχεις θα εχεις. Εμας σχεδον καινουρια 3 ετων αρχισαμε να εχουμε. Πιστευω κοριτσια οτι καθε οικοδομη πρεπει να διατηρει και τους κοινοχρηστους χωρους καθαρους. Σε εμας κατω απο τις σκαλες στο υπογειο το ειχανε καταντησει αποθηκη με διαφορα πραγματα, ευτυχως η διαχειρηστρια ειδοποιησε τους κατοχους τους να τα παρουν φωναξε για απεντομωση και για ενα χρονο σωθηκαμε. Μολις ομως πλησιασε ο χρονος αντε ξανα. Καναμε παλι αλλα βλεπω αραια και που στην κουζινα απο καμια (καλη ωρα χθες). Παντως κοριτσια ψεκαζω εξω στην βανα απο τα καλοριφερ στον οροφο μας (μπορουν να μπουν απο εκει στο σπιτι) και βγαζω το ξυλο κατω απο τα ντουλαπια της κουζινας (σοβατεπι να τω πω...... δεν ξερω) και βαζω κατσαριδοπαγιδες και ψεκαζω. Υπαρχει απο οσο μου εχει μια θεια μου μια σκονη που την προμηθευεσαι απο γεωπονο, την διαλυεις στο νερο και ψεκαζεις. Δεν ξερω ομως κατα ποσο ειναι ασφαλης για το παιδι και για να πω την αληθεια δεν εχω μπει στη διαδικασια να παω να ρωτησω. Α και εδω στο forum ειχα διαβασει κατι για βορικο οξυ. Αμα το βρω θα σας ενημερωσω.

Παντως πολυ σιχαμα αυτα τα ..........:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Αμαν κοριτσια και την Τριτη ηθελα να γραψω και να σας πω οτι ειχα καιρο να δω αλλα χθες ειδα μια:shock::shock::shock::shock::shock::shock: Και μαλιστα την ειδε ο μικρος μου στην κουζινα και με φωναξε "μαμα τζινα" (τζινα ειναι η μυγα) Ο κακομοιρης που να ηξερε..... Τι καινουρια, τι παλια οικοδομη αμα ειναι να εχεις θα εχεις. Εμας σχεδον καινουρια 3 ετων αρχισαμε να εχουμε. Πιστευω κοριτσια οτι καθε οικοδομη πρεπει να διατηρει και τους κοινοχρηστους χωρους καθαρους. Σε εμας κατω απο τις σκαλες στο υπογειο το ειχανε καταντησει αποθηκη με διαφορα πραγματα, ευτυχως η διαχειρηστρια ειδοποιησε τους κατοχους τους να τα παρουν φωναξε για απεντομωση και για ενα χρονο σωθηκαμε. Μολις ομως πλησιασε ο χρονος αντε ξανα. Καναμε παλι αλλα βλεπω αραια και που στην κουζινα απο καμια (καλη ωρα χθες). Παντως κοριτσια ψεκαζω εξω στην βανα απο τα καλοριφερ στον οροφο μας (μπορουν να μπουν απο εκει στο σπιτι) και βγαζω το ξυλο κατω απο τα ντουλαπια της κουζινας (σοβατεπι να τω πω...... δεν ξερω) και βαζω κατσαριδοπαγιδες και ψεκαζω. Υπαρχει απο οσο μου εχει μια θεια μου μια σκονη που την προμηθευεσαι απο γεωπονο, την διαλυεις στο νερο και ψεκαζεις. Δεν ξερω ομως κατα ποσο ειναι ασφαλης για το παιδι και για να πω την αληθεια δεν εχω μπει στη διαδικασια να παω να ρωτησω. Α και εδω στο forum ειχα διαβασει κατι για βορικο οξυ. Αμα το βρω θα σας ενημερωσω.

Παντως πολυ σιχαμα αυτα τα ..........:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

ΚΑΟΘΡΙΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΊΣΚΕΙς ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ ΑΛΛΆ ΘΈΛΕΙ ΚΑΛΌ ΑΡΈΩΜΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πώ πω ρε κορίτσια εγώ μια φορά εγγύος είδα μια στο μπαλκόνι που πέταξε και έκανα να βγώ 2-3μέρες πόσο μάλλον να έβλεπα και στο σπίτι.

΄Τώρα διαβάζω το θέμα και ανατριχιάζω.

Link to comment
Share on other sites

α καλα εμενα το θεικο ηταν οταν πηγα για διακοπες (οταν ημουν φοιτητρια) στη κολλητη μου και πηγαμε να κοιμηθουμε στο σπιτι μιας αλλης κοπελας. Η κολλητη μου στο υπνο της αρχισε να χτυπιεται (κοιμομασταν μαζι) και αρχισε και να φωναζει αχ αχ αχ και μου ερχεται μια κατσαριδαρα στο μαγουλο (ευτυχως εχω φοβερα αντανακλαστικα) την πεταξα και για το ποτε βρεθηκα εξω απο το σπιτι δεν καταλαβα. Τελικα εκεινο το βραδυ εβγαλα ολα τα πραγματα απο τη βαλιτσα μου και τα κοιτουσα ενα ενα (μη και τυχον παρω καμια μαζι μου) και καναμε και οι δυο απολυμανση τα προσωπα μας με καθαρο οινοπνευμα. Μετα πως να μην εχω τετοια μανια με αυτα τα τερατα.

Α Νefelirene σωστα την ειπες τη σκονη. Μολις την διαβασα τη θυμηθηκα. Κανει οπως μου ειπε η θεια μου θαυματα. Ουτε μυγα πλησιαζει.....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

για πειτε ρε παιδια τι κανετε με το θεμα κατσαριδες αυτη την εποχη;;;;;;

ειδα απο χτες το βραδυ να κυκλοφορουν στο σπιτι αυτα τα συμπαθεστατα ζωιφια.....:shock::shock::shock:

και τωρα τι να κανω;;;;

ο γιος μου ειναι 13 μηνων....

εγω ειμαι εγκυος στον εκτο μηνα....

επιτρεπεται η απολυμανση;;;;:confused::confused::confused:

κι αν ναι, πρεπει να λειψουμε απο το σπιτι;;;;:confused: και για ποσο καιρο;;;;:confused:

σας εχει τυχει;;;;:confused::confused:

πειτε καμια ιδεα..........

θα τρελαθω......

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτα τα σιχαμενα ζωυφια κανουν παρτυ αυτον τον καιρο και ειναι και αηδιαστικες τρομαρα τους. Πρεπει να κανεις απολυμανση αλλα καλο θα ηταν να απομακρυνθητε απο το σπιτι εστω για μια δυο μερες και μετα να σφουγγαρισεις πολυ καλα τον χωρο σου. Μια αλλη λυση ειναι να κανεις απολυμανση στους εξωτερικους χωρους (βεραντες, εξωπορτα) ωστε να μην ειστε ολοι σε απ'ευθειας επαφη με το φαρμακο. Παντως πλεον η επαγγελματικη απολυμανση δεν εχει επιπτωσεις στην υγεια ουτε απαισια οσμη και γενιλως θεωρειται ασφαλης. Καλο κουραγια και καλη επιτυχια στο κυνηγι της μικρης Τερεζας!

Link to comment
Share on other sites

βαλε φυλλα δαφνης οπου νομιζεις οτι πανε,κανει δουλεια

 

πρωτη φορα το ακουω.....

τι λες τωρα;;;;

απο τα σιφωνια βγαινουν.... να βαλω εκει;;;;

η δαφνη αποξηραμενη η φρεσκια;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

επιτρεπεται η απολυμανση;;;;:confused::confused::confused:

κι αν ναι, πρεπει να λειψουμε απο το σπιτι;;;;:confused: και για ποσο καιρο;;;;:confused:

σας εχει τυχει;;;;:confused::confused:

πειτε καμια ιδεα..........

θα τρελαθω......

 

απολυμανση και έγκυος/ μωρά απλά ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ, εκτός αν λείψεις κανένα τρίμηνο!!!!

 

Καλύτερα να καταφύγεις στις μεθόδους των παλιών - όπως την δάφνη που ήδη σου πρότειναν και να ρίχνει κάποιος σπρέυ στις μπαλκονόπορτες και στο μπάνιο, ώρες που εσύ και το μωρό θα λείπετε!!!!! αλλά αν μπορείς να το αποφυγεις ακόμα καλύτερα!!!!!

επισης στο μπάνιο και σε σημεία που δεν είναι προσβάσιμα για το παιδί ίσως να μπορείς να βάλεις κάποιες ειδικές παγίδες που υπάρχουν, κι αυτό με επιφύλαξη δεν ξέρω αν αφήνει κάποια ουσία στον χώρο

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Angel's Mamma

ρωτησα για απολυμανση και μου ειπαν οτι δε πειραζει το φαρμακο για το μωρο, αλλα εγω καλο θα ηταν να απομακρυνθω....

αλλα ο γιος μου μπουσουλαει.... δεν υπαρχει περιπτωση να μη φοβαμαι....

 

ειμαστε δυο σπιτια.... στο απο κατω ειναι επισης ενα κοριτσακι 1,5 χρονων....

δυσκολα τα πραγματα....... και πρεπει νομιζω να κανουμε κι οι δυο για αποτελεσα.....

Link to comment
Share on other sites

απολυμανση και έγκυος/ μωρά απλά ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ, εκτός αν λείψεις κανένα τρίμηνο!!!!

 

λες ε;;; τοσο κακο κανει;;;;

περυσι οταν ο γιος ητανε 2 μηνων καναμε απολυμανση κι ελειπα 2 μερες.... πριν παμε σπιτι ο αντρας μου ειχε καθαρισει.... καναμε μαλακια ε;;;

 

δε σου λενε κι αυτοι τι κινδυνοι υπαρχουν, σου λενε ενα "δε πειραζει" κι αυτο ηταν. που να ξερουμε κι εμεις τι παιζει;;;

 

επισης στο μπάνιο και σε σημεία που δεν είναι προσβάσιμα για το παιδί ίσως να μπορείς να βάλεις κάποιες ειδικές παγίδες που υπάρχουν, κι αυτό με επιφύλαξη δεν ξέρω αν αφήνει κάποια ουσία στον χώρο

 

οσο κι αν ενα μερος δεν ειναι προσβασιμο, για ενα μωρο ολα προσβασιμα ειναι...

παντα κλεινω τη πορτα του μπανιου.... αλλα αν τη ξεχασω ανοιχτη;;;;;

 

γαμωτο......

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω θεμα με τις "τερεζες" δε θελω να τις βλεπω ουτε ζωγραφιστες και μουπανε για απολυμανση καλο ειναι να μην κανω (η μικρη ειναι 11 μηνων)Επισης εχω ακουσει πως εκτος απο δαφνη δουλεια κανουν και οι φλουδες αγγουριου.

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...