Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οπισθια Κεφαλικη Προβολη ?


Recommended Posts

Αυτες τις 2 εβδομαδες εκανα αρκετες εξετασςεις για να διαπιστωσουμε γιατι εχω τοσο εντονες συσπασεις ( ανα 5 λεπτα για ωρες, μερες ) και ο μικρος, παρ'οτι ειναι κεφαλι κατω δεν εμπεδωνεται και ο τραχηλος μου δεν εχει καμια απολυτως αλλαγη.

 

Τελικα διαπιστωθηκε ( μετα απο τοσους υπερηχους που εκανα ιδιωτικα και τοσα Ευρω, επρεπε να με συστησει ο γιατρος μου σε δημοσιο για να τις κανω σωστα και τζαμπα !) οτι εχει Οπισθια Κεφαλικη Προβολη. Ειναι δηλαδη με το προσωπο του μπροστα και την πλατη του στην πλατη μου και ετσι δεν χωραει σωστα στην λεκανη ωστε να εμπεδωθει και να μικρυνει ο τραχηλος. Να σημειωσω οτι νιωθω οτι εχει αυτην την θεση εδω και 2 μηνες. Ετσι δικαιολογουνται και οι αναποτελεσματικες επιπονες συσπασεις μου γιατι ο καιμενος προσπαθει να μπει αλλα δεν τα καταφερνει και εγω πρεπει να υπομενω καθημερινα του εντονους πονους.

 

 

 

Φοβαμαι να παω για ΦΤ ετσι, γιατι παρ'ολο που ο γιατρος μου ειπε οτι θα κανουμε τα παντα για εναν σωστο ΦΤ πριν παμε στην λυση καισαρικης, γνωριζω οτι μπορει αυτη η θεση κατα την γεννα να επιρεασει την μεση, να χρειαστουν πολλες ωρες στον τοκετο, εντονα σκισιματα και μεγαλες πιθανοτητες επειγουσας καισαρικης. Θελω να γεννησω φυσιολογικα αλλα εχω τρομαξει.

 

Ειχε κανεις παρομοια εμπειρια ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λοιπον και μενα η μικρη ειναι με δεξια οπισθια προβολη... ειχε γυρισει κανονικα (προσθια) αλλα ενα πεσιμο την προηγουμενη εβδομαδα γμτ την τρομαξε και ξαναγυρισε σε οπισθια... περα απο ασκησεις για τη λεκανη -ασκησεις γατας κοκ- που μου εδειξε η μαια και περπατημα που μου συνεστησε ο γιατρος κατι αλλο δεν κανω... ειναι και μεγαλη (3400+ τωρα) και ψηλη και δεν ξερω και γω τι θα γινει... ο γιατρος μου μου ειπε οτι θα το προσπαθησουμε μεχρι την τελευταια στιγμη να γεννησουμε φυσιολογικα... ενα αλλο θεμα ειναι οτι ο πλακουντας εχει πιασει ολη τη δεξια πλευρα και αυτο το κανει λιγακι πιο δυσκολο... αλλα ελπιζει ο γιατρος μ,εχρι τη μερα του τοκετου (μαξ στις 21/10) να εχει γυρισει το μωρο η με μαλαξεις εκεινη την ωρα απο τη μαια στην κοιλια να τη βοηθησει να γυρισει εστω και την τελευταια στιγμη (σε μια ξαδερφη μου αυτο ακριβως εγινε... γυρισε ο μικρος με τις μαλαξεις στην κοιλια εκεινη την ωρα)... αλλα αν δεν γυρισει το'χω ηδη στην ακρη του μυαλου μου για καισαρικη... απο ο,τι διαβασα δεν ειναι και κατι τραγικο... :wink:

 

μην αγχωνεσαι πανω απο ολα! :) σου ευχομαι ολα να πανε καλα! και για σενα και για την ψυχουλα που εχεις μεσα σου! :D

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω greca :) Και σε εσενα οτι καλυτερο και να ερθουν τα πραγματα οπως τα θελεις με ενα υγιεστατο νινακι και μια χαρουμενη μαμα.

 

Ο γιατρος σου εχει διαπιστωσει καποιες αλλαγες στον τραχηλο, καποια διαστολη ή αν εχει κοντινει ? Διοτι ετσι αν συνεχισει ο δικος μου μαλλον θα αργησει πολυυυυυ να μπορει να βγει μονο του και η κατασταση μου δεν ειναι η καλυτερη για προκληση.

 

Δεν θελει να δει φως στο τουνελ, στην κυριολεξια

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μακάρι να μπορέσετε να γεννήσετε με φυσιολογικο τοκετο σίγουρα είναι ότι καλύτερο, αλλα αν δεν τα καταφέρετε μην απογοητεύεστε .... το μωράκι και εσεις να είστε καλά ... αυτο μετράει πανω απο όλα ...

Και εγώ παω για καραμπινάτη καισαρική με τον επιπωματικό πλακούντα ... το χειρουργείο είναι μονόδρομος ... μακάρι να είχα άλλη επιλογή ... αλλα και πάλι τι να κάνουμε πάλι καλα που υπαρχει και η λύση της καισαρικής για αυτες τις περιπτώσεις.... καμια φορά ειναι σωτηρια ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα ο μικρός είχε εμπεδωθεί... οπίσθια προβολή κι αυτός... αντιδραστικό, παιδί μου, απ'τα γεννοφάσκια του :lol: !

Η γυναικολόγος μου μου έλεγε ότι μάλλον δεν την γλυτώνουμε την καισαρική... μαύρα τα είχα βάψει. Εντέλει το συζητήσαμε με τη γυναικολόγο και είπαμε να έχω και μία μαία. Έτσι κι έγινε, κανόνισα ραντεβού μαζί της και με το που με βλέπει λέει "ψηλή, μεγάλη λεκάνη θα γεννήσεις φυσιολογικά"... Εμπειρία όχι βλακειες. Σε πέντε μέρες σπάσανε τα νερά, μου βάλανε τεχνιτούς πόνους γιατί δεν είχα καλή διαστολή και εντέλει γέννησα σε τριάμιση ώρες απ'την στιγμή που σπάσανε τα νερά. Επισκληρήδιο δεν έκανα, ράματα είχα αλλά όχι τραγικά γιατί η γιατρός μου έπιασε καλά τον μικρό και αποφεύχθηκε ο τραυματισμός. Γιαυτό μην ανησυχείς όλα θα πάνε μια χαρά... δεν το κοιτάς να έχεις κι εσύ μία μαία; Εμένα με βοήθησε πολύ... Το μόνο που θα σκέφτεσαι είναι ότι σε λίγο καιρό θα έχεις αγκαλία το μωράκι σου και μην στεναχωριέσαι για τίποτα άλλο

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

citron κατα πρωτον ευχαριστω για τις ευχες και αντευχομαι! :D κατα δευτερον και σε μενα καμια αλλαγη στον τραχηλο... δεν πιεζει η μικρη με το κεφαλι της να ανοιξει λιγακι... ειπε οτι ειναι κλειστος! και νομιζω κατι επιασα για 3 εκατοστα? (εκεινη την ωρα ημουν αλλου γι'αλλου! :oops: )

 

επαναλαμβανω μεχρι και την τελευταια στιγμη δεν ξερεις ποτε τι γινεται... της ξαδερφης μου γυρισε ο μικρος με τις μαλαξεις εκεινη την ωρα.... συμφωνω για τη μαια ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ η συμμετοχη της εκεινες της ωρες...

 

βασικα ο,τι ειναι να γινει θα γινει.. το μονο που θελω ειναι να ειναι ασφαλης η μπουμπου :) και οπως θελει να ερθει κοντα μας... ο γιατρος βεβαια λεει οτι ειναι κριμα με τετοια λεκανη που εχω και που ειμαι ψηλη και το μωρο ειναι "καλο" (βασικα ποια ειναι τα "κακα" μωρα?) να μη γεννησω κφ.. αλλα ξερεις κατι? δεν αγχωνομαι και για αυτο! εγω κανω την προσπαθεια μου (ασκησεις, περπατημα, θετικη σκεψη..) και ευχομαι να γυρισει η μικρη! αλλα αν δεν.. σιγα θα τη δω λιγακι αργοτερα! εδω την περιμενα τοσα χρονια! στα λεπτα θα κολλησουμε?

:D

 

Σας ευχομαι τα καλυτερα!

 

ειρηνη

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες για τα ενθαρυντικα σας λογια! :wink: ΟΚ, δεν ειμαι ουτε ψιλη, η λεκανη μου ειναι στενη και εχω προβλημα μεσης αλλα οπως ειπατε σημασια να ειναι καλα τα μικρα ατομακια μας και ποτε δεν ξερεισ μεχρι να ερθει η ωρα..

 

Να σας ρωτησω κατι τωρα που σας βρηκα, ομοιοπαθουσες μου, μαζεμενες. Οι κλωτσιες τους σας πονουσαν / πονανε και εσας ? Ειναι ο τροπος που εχει τα ποδαρακια του προς τα εξω δεν ξερω, αλλα δεν υπερβαλω οταν λεω οτι οι κλωτσιες του με πονανε παρα, μα παρα πολυ. Βεβαιως τωρα και αν θελω να κλωτσαει συνεχεια γιατι λογω της περιτυλιξης ομφαλιο λωρου στον αυχενα ετσι ξερουμε οτι περναει καλα, αλλα νομιζω οτι θα βγουν τα ποδαρακια - χερακια του απο την κοιλια μου, χωρις υπερβολες γιατι αντεχω και πονο.

 

Επισης, ειχατε πολλες συσπασεις και πετρωματα ?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή citron γέννησα έτσι όπως είναι το μωράκι σου. Προσωπικά είχα 4 ώρες τοκετό και την τραβήξανε με βεντούζα και η μήτρα μου έχει κλίση προς τα πίσω λίγο.

 

Ο γιατρός δεν μου είχε πεί τίποτα, μάλλον για να μην με αγχώσει. Η αλήθεια είναι οτι όλα πήγαν μια χαρά, κανένα πρόβλημα, πόνεσα όπως φαντάζομαι πονάνε όλες και δεν είχα κάνει επισκληρίδιο.

 

Το μόνο που μου είχε πει ήταν να περπατάω για να μαλακώσει ο τράχηλος. Αυτό βοήθησε πολύ. Κάθε μέρα στον 9ο περπατούσα και γρήγορα αρκετά για 1 - 2 χιλιόμετρα.

 

Φιλιά καλή επιτυχία,

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες για τα ενθαρυντικα σας λογια! :wink: ΟΚ, δεν ειμαι ουτε ψιλη, η λεκανη μου ειναι στενη και εχω προβλημα μεσης αλλα οπως ειπατε σημασια να ειναι καλα τα μικρα ατομακια μας και ποτε δεν ξερεισ μεχρι να ερθει η ωρα..

 

Να σας ρωτησω κατι τωρα που σας βρηκα, ομοιοπαθουσες μου, μαζεμενες. Οι κλωτσιες τους σας πονουσαν / πονανε και εσας ? Ειναι ο τροπος που εχει τα ποδαρακια του προς τα εξω δεν ξερω, αλλα δεν υπερβαλω οταν λεω οτι οι κλωτσιες του με πονανε παρα, μα παρα πολυ. Βεβαιως τωρα και αν θελω να κλωτσαει συνεχεια γιατι λογω της περιτυλιξης ομφαλιο λωρου στον αυχενα ετσι ξερουμε οτι περναει καλα, αλλα νομιζω οτι θα βγουν τα ποδαρακια - χερακια του απο την κοιλια μου, χωρις υπερβολες γιατι αντεχω και πονο.

 

Επισης, ειχατε πολλες συσπασεις και πετρωματα ?

 

 

ναι πονανε! και συσπασεις και πετρωματα αρκετα! κατα περιοδους βεβαια....

 

συμφωνω για το περπατημα...

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από κλωτσιά άλλο τίποτα... αφού κάποια στιγμή είχα ακούσει και ένα κρακ, τι ήταν αυτό ποτέ δεν έμαθα... αλλά όπως λέγαμε για πλάκα κανα πλευρό θα ήταν. Όμως όπως είπες κι εσύ είναι καλά να κλωτσάει το ανθρωπάκι σου γιατί νοιώθεις ασφάλεια!!!

Συσπάσεις δεν είχα ιδιαίτερα (ή μάλλον δεν τις είχα καταλάβει) άρα δεν μπορώ να σου πω...

Το περπάτημα μόνο καλό κάνει... άσε που σε βοηθάει και στο να μη βαρύνεις (ψυχολογικά).

Όλα θα πάνε καλά και σύντομα θα κρατάς το προσωπικό σου kinder εκπληξη!!! :wink:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...