Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς μπορείς να εγκαταλείπεις το παιδί σου?


PatPan

Recommended Posts

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2012/03/5_2258.html

 

Δεν φτάνει που ξεκίνησαν το έγκλημα έχοντας το παιδάκι στην αγκαλιά κι όχι σε ειδικό καθισματάκι, το ολοκλήρωσαν εγκαταλείποντάς το γιατί έχρειζε ιδιαίτερης μεταχείρισης:(. Δεν μπορώ να το δεχτώ! :mad::mad::mad:

 

Υπάρχουν γονείς που "εγκαταλείπουν" τα παιδιά τους στα ιδρύματα γιατί δεν μπορούν να τα αναθρέψουν... το δέχομαι και τους συμπονώ.

 

Υπάρχουν γονείς που "εγκαταλείπουν" τα παιδιά τους στα ιδρύματα απο την στιγμή της γέννησης γιατί είναι ανάπηρα.... Κάποιοι τα επισκέπτονται, κάποιοι όχι.

 

Αλλά να έχεις μεγαλώσει ένα παιδί μέχρι τα 3-4-5, να μπορείς να το έχεις σπίτι... να το κοιτάς ακόμα κι αν πρέπει να είσαι συνέχεια δίπλα του ... κι εσύ να το εγκαταλείπεις, με κάνει έξαλη. Δεν βρίσκω δικαιολογίες.

 

Άρα γιατί να δεχτώ τη ρήση ότι όλοι οι γονείς αγαπάνε τα παιδιά τους? Ότι θέλουν πάντα το καλό τους?

Είσαι όλη μου η ζωή!!!!!

line_m122_beg_17_time_1168750800_text_cf20c1ebe5eee1ede4f1dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Την ξερω την ιστορια και πραγματικα δεν περιμενα οτι μετα απο ενα χρονο το παιδι θα το ειχαν ακομα στο νοσοκομειο....Ειναι κριμα για ενα κοριτσακι να παραμενει σε ενα νοσοκομειο χωρις κανεναν συγγενη περαν απο εθελοντες!Ειναι ποτε δυνατον?Το εφεραν στο κσομο,το μεγαλωσαν και αντι να νιωθουν υπαιτιοι για οτι συνεβει στο παιδι και να αναλαβουν τις ευθυνες τους το εγκαταλειπουν!Τι να πω...μακαρι μονο η μικρη μια μερα να καταφερει να σταθει στα ποδια της ....Ο Θεος μαζι της....

empty.gif

fHaOp2.png

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ηξερα αυτοι οι ''γονεις'' εχουν αλλα παιδια? πως πορει να σκεφτονται? ποια αναγκη τους εσπρωξε σε αυτην την αποφαση? πως κοιμουνται τα βραδια? κ τελος θα ηθελα πολυ να τους γνωρισω να τους σφιξω το χερι που μπορουν να ειναι τοσο ακαρδοι κ αμεσως μετα να τους ριξω μια μπουνια στα μουτρα!

συγνωμη αλλα ετσι μου βγαινει......

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Οταν φερνουμε ενα παιδι στο κοσμο ειμαστε υποχρεομενοι απεναντι του ακομα και αν χρειαστει να το φροντιζουμε μια ζωη!Το κοριτσακι να ειναι καλα και για τους γονεις υπαρχει Θεος θα ερθει και η ωρα τους,αν μπορει να λεγονται γονεις βεβαια!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νιωθουν υπευθυνοι για αυτο που συνεβει στο παιδι τους? Εαν δεν τον ειχαν στην αγκαλια αλλα δεμενο στο καθισματακι του αυτη την στιγμη το παιδι θα ηταν οπως ολα τα αλλα παιδια. Θα ετρεχε, θα επαιζε και θα χαιροταν την ζωη. Αντι να αισθανονται υπευθυνοι για την κατασταση του παιδιου τους, να αισθανονται τυψεις και να πεθαινουν καθε μερα για αυτο που του προκαλεσαν προτιμησαν να το πεταξουν σαν σκουπιδι? Ντροπη τους!!!

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock::shock::shock:.....O θεος βλεπει....θα γινω μαμα σε λιγο καιρο και δεν μπορω καν να διανοηθω κατι τετοιο...

Οι ανθρωποι ειναι ζωα....γιατι γονεις...δεν αξιζουν να λεγονται..!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock::shock::shock::shock::shock::shock:.....O θεος βλεπει....θα γινω μαμα σε λιγο καιρο και δεν μπορω καν να διανοηθω κατι τετοιο...

Οι ανθρωποι ειναι ζωα....γιατι γονεις...δεν αξιζουν να λεγονται..!!

 

Ούτε ζώα μπορείς να τους πείς.Προσβάλεις τα ζώα:roll:...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά έχω μια απορία. Σε αυτό το κράτος που λέγεται Ελλάδα μπορείς απλά να λες τώρα δεν το θέλω το παιδί μου γιατί σακατεύτηκε ασ κάνω κανένα άλλο και δεν σε διώκει κανείς? δεν είναι ποινικό αδίκημα? Εγκατάλειψη ανηλικου ή κάτι τετοιο. Κυκλοφορείς δηλαδή ελέυθερος και ωραίος? Και αν είναι έτσι όπως τα λέτε και το παιδί δεν ήταν καν δεμένο δεν προκύπτει και άλλη ποινική ευθύνη.

 

Δικαιοσύνη τελικά είσαι και τυφλή και κουφή!!!!!!!!!

 

Για τους "γονείς" πραγματικά ουδέν σχόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά έχω μια απορία. Σε αυτό το κράτος που λέγεται Ελλάδα μπορείς απλά να λες τώρα δεν το θέλω το παιδί μου γιατί σακατεύτηκε ασ κάνω κανένα άλλο και δεν σε διώκει κανείς? δεν είναι ποινικό αδίκημα? Εγκατάλειψη ανηλικου ή κάτι τετοιο. Κυκλοφορείς δηλαδή ελέυθερος και ωραίος? Και αν είναι έτσι όπως τα λέτε και το παιδί δεν ήταν καν δεμένο δεν προκύπτει και άλλη ποινική ευθύνη.

 

Δικαιοσύνη τελικά είσαι και τυφλή και κουφή!!!!!!!!!

 

Για τους "γονείς" πραγματικά ουδέν σχόλιο.

 

Ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ. Δηλαδή οι γονείς του, το παράτησαν μέσα στο νοσοκομείο έτσι απλά με την ανοχή του κράτους, χωρίς να αντιμετωπίσουν καμιά κατηγορία; Είναι δυνατόν;;;:roll:

Όσο για τα υπόλοιπα, πολύ απλά θέλουν μια τιμωρία παραδειγματική!!!

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2012/03/5_2258.html

 

Δεν φτάνει που ξεκίνησαν το έγκλημα έχοντας το παιδάκι στην αγκαλιά κι όχι σε ειδικό καθισματάκι, το ολοκλήρωσαν εγκαταλείποντάς το γιατί έχρειζε ιδιαίτερης μεταχείρισης:(. Δεν μπορώ να το δεχτώ! :mad::mad::mad:

 

Υπάρχουν γονείς που "εγκαταλείπουν" τα παιδιά τους στα ιδρύματα γιατί δεν μπορούν να τα αναθρέψουν... το δέχομαι και τους συμπονώ.

 

Υπάρχουν γονείς που "εγκαταλείπουν" τα παιδιά τους στα ιδρύματα απο την στιγμή της γέννησης γιατί είναι ανάπηρα.... Κάποιοι τα επισκέπτονται, κάποιοι όχι.

 

Αλλά να έχεις μεγαλώσει ένα παιδί μέχρι τα 3-4-5, να μπορείς να το έχεις σπίτι... να το κοιτάς ακόμα κι αν πρέπει να είσαι συνέχεια δίπλα του ... κι εσύ να το εγκαταλείπεις, με κάνει έξαλη. Δεν βρίσκω δικαιολογίες.

 

Άρα γιατί να δεχτώ τη ρήση ότι όλοι οι γονείς αγαπάνε τα παιδιά τους? Ότι θέλουν πάντα το καλό τους?

 

Κατ' αρχήν εγώ δεν μπορώ δεχτώ πόσο να συμπονέσω όσους λες ότι εγκαταλείπουν τα παιδιά τους σε ιδρύματα γιατί δεν μπορούν να τα αναθρέψουν ... προφανώς οι ίδιοι έχουν να φάνε μόνο για το παιδί τους δεν περισσεύει? γιατί δεν έχω διαβάσει ή ακούσει ποτέ στις ειδήσεις ότι π.χ. πέθανε από ασιτία ένα ζευγάρι που πριν λίγο καιρό άφησαν το παιδί τους στο ίδρυμα γιατί δεν είχαν να το αναθρέψουν... όσο για το γεγονός που αναφέρεις όπως είπαν και οι άλλες κοπέλες άμα π.χ. πεταχτείς στο περίπτερο και αφήσεις μόνο το παιδί στο σπίτι και πάθει ένα ατύχημα σε πάνε μέσα για "παραμέληση ανηλίκου" .. εδώ που το έχουν αφήσει και έχουν φύγει δεν υπάρχει κανένα αδίκημα? τι να πω... Ελλάς το μεγαλείο σου....

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν εγώ δεν μπορώ δεχτώ πόσο να συμπονέσω όσους λες ότι εγκαταλείπουν τα παιδιά τους σε ιδρύματα γιατί δεν μπορούν να τα αναθρέψουν ... προφανώς οι ίδιοι έχουν να φάνε μόνο για το παιδί τους δεν περισσεύει? γιατί δεν έχω διαβάσει ή ακούσει ποτέ στις ειδήσεις ότι π.χ. πέθανε από ασιτία ένα ζευγάρι που πριν λίγο καιρό άφησαν το παιδί τους στο ίδρυμα γιατί δεν είχαν να το αναθρέψουν... όσο για το γεγονός που αναφέρεις όπως είπαν και οι άλλες κοπέλες άμα π.χ. πεταχτείς στο περίπτερο και αφήσεις μόνο το παιδί στο σπίτι και πάθει ένα ατύχημα σε πάνε μέσα για "παραμέληση ανηλίκου" .. εδώ που το έχουν αφήσει και έχουν φύγει δεν υπάρχει κανένα αδίκημα? τι να πω... Ελλάς το μεγαλείο σου....

 

Aυτο ακριβως !!δεν μπορει ρε παιδια να μην τους καναν τιποτα αν ειναι δυνατον.....δηλαδη αφηνεις ετσι το παιδι και φευγεις??δεν μπορει κατι θα τους εκαναν.....:rolleyes::rolleyes:(ελπιζω δηλαδη)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν εγώ δεν μπορώ δεχτώ πόσο να συμπονέσω όσους λες ότι εγκαταλείπουν τα παιδιά τους σε ιδρύματα γιατί δεν μπορούν να τα αναθρέψουν ... προφανώς οι ίδιοι έχουν να φάνε μόνο για το παιδί τους δεν περισσεύει? γιατί δεν έχω διαβάσει ή ακούσει ποτέ στις ειδήσεις ότι π.χ. πέθανε από ασιτία ένα ζευγάρι που πριν λίγο καιρό άφησαν το παιδί τους στο ίδρυμα γιατί δεν είχαν να το αναθρέψουν...

 

Οι καιροί έχουν αλλάξει, τα πράγματα είναι δύσκολα για πολλές οικογένειες. Πάνω στην απελπισία του ο καθένας μπορεί να σκεφτεί ότι τουλάχιστον στο ίδρυμα το παιδί δεν θα στερείτε το γάλα, το φαγητό:(:(:(

 

Φέρνω σαν παράδειγμα γνωστή μου οικογένεια που αναγκάζεται να στέλνει στο παιδικό σταθμό το παιδάκι της (είναι δωρεάν ο σταθμός) κι όχι στο ακριβώς απέναντι απο το σπίτι τους νηπιαγωγείο για να έχει το παιδί κάτι παραπάνω απο όσπρια και πατάτες.

Είσαι όλη μου η ζωή!!!!!

line_m122_beg_17_time_1168750800_text_cf20c1ebe5eee1ede4f1dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

θα απαντησω με καποια αναλογη περιπτωση που γνωριζω...καποιοι συμπολιτες μου οικονομικα πολυ ευκαταστατοι και με καλο ονομα...

δεν ειχαν παιδια..επι χρονια προσπαθουσαν να αποκτησουν....κανανε εξωσωματικες παρα πολλες...ειπαν τελευταια φορα αν ειναι να γινει ας γινει...και εγινε...διδυμα κοριτσακια γεννηθηκαν...οι γιατροι ειπαν πως διεγνωσαν στα μωρα οτι εχουν συνδρομο νταουν...αλλα με αγαπη και προσπαθεια τα παιδακια θα εχουν πολυ καλη αναπτυξη...αυτοι ειπαν οχι...και φυγανε..τα αφησανε στο μαιευτηριο...δεν τα θελανε...10 μηνες αργοτερα αφου τα παιδακια μεταφερθηκανε σε βρεφοκομειο καποιο ζευγαρι θελησε να τα υιοθετησει εν γνωση τους για την ιδιαιτεροτητα τους...τα κοριτσακια ειναι υγιεστατα απλα εχουν μια μικρη καθυστερηση...αν και ιδιαιτερα ειναι πια με οικογενεια..απολαμβανουν την αγαπη και την ζεστασια των ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΓΟΝΙΩΝ τους...επειδη τα τρεχουν παντου απο αναπτυξιολογους και λογοθεραπευτες και ο,τι αλλο φανταστειτε τα κοριτσακια δεν καταλαβαινεις καλα καλα το οποιο προβλημα τους....αυτοι ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ!

υγ. οι πραγματικοι γονεις κανανε και αλλο παιδακι μετα...

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Κατ' αρχήν εγώ δεν μπορώ δεχτώ πόσο να συμπονέσω όσους λες ότι εγκαταλείπουν τα παιδιά τους σε ιδρύματα γιατί δεν μπορούν να τα αναθρέψουν ... προφανώς οι ίδιοι έχουν να φάνε μόνο για το παιδί τους δεν περισσεύει?

η σκληρότητα σου είναι απίστευτη

οι κοπέλες που αφήνουν τα παιδιά τους δεν είναι απλά φτωχές...

δεν έχουν τ ί π ο τ α κυριολεκτικά....

συχνά είναι άστεγες ή ναρκωμανείς εκδιδόμενες, άλλες φορές βιασμένες ανήλικες, άλλες με πολύ σοβαρές ψυχικές παθήσεις (πχ σχιζοφρένεια) εγώ δεν έχω δει κανόνική κοπέλα να παρατά το παιδί της.....

για αυτό πρόσεχε λίγο πως μιλάς.... δεν ξέρεις τι κουβαλά ο κάθε άνθρωπος

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που ακούω αυτή την ιστορία σκέφτομαι μια φορά που είχαμε πάει στα επείγοντα νοσοκομείου για άσχετο λόγο και φέραν παιδί με σοβαρές κρανιοεγγεφαλικές κακώσεις από τροχαίο... Οι μεγάλοι ήταν όλοι καλά και τρέχαν γύρω γύρω αλλόφρονες... Προφανώς δεν ήταν δεμένο το παιδί...

Link to comment
Share on other sites

η σκληρότητα σου είναι απίστευτη

οι κοπέλες που αφήνουν τα παιδιά τους δεν είναι απλά φτωχές...

δεν έχουν τ ί π ο τ α κυριολεκτικά....

συχνά είναι άστεγες ή ναρκωμανείς εκδιδόμενες, άλλες φορές βιασμένες ανήλικες, άλλες με πολύ σοβαρές ψυχικές παθήσεις (πχ σχιζοφρένεια) εγώ δεν έχω δει κανόνική κοπέλα να παρατά το παιδί της.....

για αυτό πρόσεχε λίγο πως μιλάς.... δεν ξέρεις τι κουβαλά ο κάθε άνθρωπος

 

Το ξέρω ότι θα ακουστεί σκληρό, αλλά κατ' εμέ οι ναρκωμανείς γυναίκες θα έπρεπε να διώκονται ποινικά εάν κάνουν παιδί. Το ξέρετε βέβαια ότι ο εθισμός μεταφέρετε στο έμβρυο και τα μωρά αυτά γεννιούνται ήδη εξαρτημένα. Είχε κάνει πέρυσι ένα εξαιρετικό ρεπορτάζ ο Θεωδωράκης. Νομίζω ότι η τεκνοποίηση από ναρκωμάνείς μητέρες κατατάσεται αυτομάτως στην κακοποίηση ανηλίκου.

Link to comment
Share on other sites

Σοκαριστική πραγματικά η ιστορία...

 

Και βέβαια επιβεβαιώνει αυτό που σκέφτομαι από πολύ μικρή, ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι πλασμένοι να γίνουν γονείς...Καλύτερα λοιπόν αυτοί που δεν θέλουν να κάνουν παιδιά γιατί πολύ απλά δεν αγαπούν τα παιδιά να μην μπαίνουν σε διαδικασία τεκνοποίησης επειδή ''έτσι πρέπει''...Να μην μεγαλώσουν άλλα παιδάκια μέσα στη δυστυχία, να μην εγκαταλειφθούν άλλα παιδάκια...Πρέπει πλέον η κοινωνία μας να απενοχοποιήσει την ατεκνία, ακόμα και όταν οι υποψήφιοι γονείς δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα αναπαραγωγής, αλλά πολύ απλά δεν θέλουν να κάνουν παιδιά...Τα παιδιά δεν φταίνε σε τίποτα μετά να τραβάνε τα ψυχολογικά τους ή την πλήρη ανευθυνότητα τους!

 

Και το λέω αυτό γιατί μεγάλωσα με μια μαμά που μας έλεγε όσο μεγαλώναμε ότι καλύτερα να μην μας είχε κάνει και να είχε κάνει καριέρα...Και όχι πάνω στα νεύρα της, αλλά σε ήρεμες συζητήσεις!Και ότι ποτέ δεν ήθελε παιδιά αλλά τα έκανε γιατί τότε ήταν ερωτευμένη με τον πατέρα μας (αυτός μας ήθελε)!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

απιστευτο πραγματικα!!οταν γεννησα το ηλεκτρακι σε δημοσιο νοσοκομειο των αθηνων στο απεναντι δωματιο γενναγε μια κοπελα, ξενη ηταν και αρκετα πιτσιρικα.την ακουγα για ωρες να φωναζει και τη συμπονουσα μιας και εμενα δε με ειχαν πιασει ακομα πονοι..γεννησε λοιπον και ακουσα τους γιατρους να λενε οτι θελει να αφησει στο νοσοκομειο το μωρακι,δεν το ηθελε..πως ειναι δυνατον ρε κοριτσια?το εχεις μεσα σου 9 μηνες,το νοιωθεις να κλωτσαει πονας για να γεννηθει και το αφηνεις

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ξερω τις συνθηκες που γινονται καποια πραγματα αποφευγω να βγαλω συμπερασμα. Με μια παραγραφο και δυο δεν μπορεις να περιγραψεις επακρως την ζωη ενος ανθρωπου και γιατι εφτασε εκει που εφτασε. Οσο για το εγκλημα του κρατω το παιδι στα χερια σε αμαξι (και ετσι εφτασε το παιδι στο νοσοκομειο) καντε ενα πραγματικο κοπο και κοιταξτε γυρω σας αυτοκινητα με παιδια. Λυτα πισω να παιζουν ανεμελα και οι γονεις μπροστα δεμενοι......και δεν ειναι 1 και 2 οικογενειες ετσι......και δεν νομιζω ολοι αυτοι να παρατανε τα παιδια τους σε νοσοκομεια. Τωρα τι περναει απο το μυαλο του καθενος οταν συμπεριφερετε ετσι.......ψαξτε το.

 

Τι να λεμε τωρα......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...