Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κύστη ωοθήκης


vicky1978

Recommended Posts

καλησπέρα!

θα ήθελα τη γνώμη κάποιασ κοπέλασ που έχει περάσει κάτι αντίστοιχο για να ξεμπλοκάρω λίγο!

ενώ έχω μια χαρά κυκλο κ τίποτα περίεργο σνέβη το εξήσ:

4 μερεσ μετά την περιοδο μου είχα λίγο αίμα για 3-4 μέρεσ (με αρκετό πόνο) κ μετά μου ήρθε κ πάλι περίοδοσ (κανονική ροή αίματοσ) για 6 μέρεσ όπου κ πήγα στο γυναικολόγο μου κ μου βρήκε μια κύστη 5 εκ. Μου είπε να πάρω duphaston για 10 μέρεσ κ μετα παό 2-3 μέρεσ που θα αδιαθετήσω να πάρω την πρώτη μέρα αντισλλιπτικά. θα με δει κ αν δεν έχει υποχωρήσει η κύστη θα πάρω κ άλλο πακέτο κ βλέπουμε..το αίμα σταμάτησε από την πρώτη μερα που πήρα το χαπι (τυχαίο σίγουρα) αλλά έχω αρκετά πονάκια κ βάροσ χαμηλά.

μήπωσ να πάρω τα duphaston κ να δω μήπωσ με την περίοδο φύγει η κύστη ή να τα πάρω; σε εσάσ τι έχει συμβεί;:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα!

θα ήθελα τη γνώμη κάποιασ κοπέλασ που έχει περάσει κάτι αντίστοιχο για να ξεμπλοκάρω λίγο!

ενώ έχω μια χαρά κυκλο κ τίποτα περίεργο σνέβη το εξήσ:

4 μερεσ μετά την περιοδο μου είχα λίγο αίμα για 3-4 μέρεσ (με αρκετό πόνο) κ μετά μου ήρθε κ πάλι περίοδοσ (κανονική ροή αίματοσ) για 6 μέρεσ όπου κ πήγα στο γυναικολόγο μου κ μου βρήκε μια κύστη 5 εκ. Μου είπε να πάρω duphaston για 10 μέρεσ κ μετα παό 2-3 μέρεσ που θα αδιαθετήσω να πάρω την πρώτη μέρα αντισλλιπτικά. θα με δει κ αν δεν έχει υποχωρήσει η κύστη θα πάρω κ άλλο πακέτο κ βλέπουμε..το αίμα σταμάτησε από την πρώτη μερα που πήρα το χαπι (τυχαίο σίγουρα) αλλά έχω αρκετά πονάκια κ βάροσ χαμηλά.

μήπωσ να πάρω τα duphaston κ να δω μήπωσ με την περίοδο φύγει η κύστη ή να τα πάρω; σε εσάσ τι έχει συμβεί;:?

 

Vicky μου να πάρεις τα duphaston. Αφού σταμάτησε η αιμορραγία σε παρακαλώ πολύ

να πας στο γυναικολόγο σου και να απαιτήσεις να κάνεις τεστ παπ, υπέρηχο και

αιματολογικές εξετάσεις άμεσα και όχι σε ένα μήνα.

 

Ειλικρινά η αιμορραγία μπορεί να μην είναι τίποτα σημαντικό και το γεγονός ότι σταμάτησε με το duphaston το κάνει πιθανότερο. Υπάρχει όμως μια μικρή πιθανότητα να είναι κάτι πολύ σοβαρό και καλό θα είναι να μην το αναβάλλεις καθόλου.

 

Σε μένα δυστυχώς η αιμορραγία δεν σταμάτησε με το duphaston. Χρειάστηκε να κάνω διαγνωστική απόξεση και να στείλουν δείγμα για βιοψία, που δυστυχώς βγήκε θετική... :(

 

Δεν θέλω να σε τρομάξω (σου ξαναλέω ότι αφού δούλεψε το duphaston οι πιθανότητες για κάτι κακό είναι ελάχιστες) αλλά μην το αφήσεις για κανέναν λόγο..

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα :D

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απάντησες. θα πάω πάλι να με δει κ θα μιλήσουμε. είναι η 6η μέρα που τα παίρνω τα douphaston αλλά μια δύο φορέσ μόνο έβγαλα λίγο αιματάκι...για να δούμε...........

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απάντησες. θα πάω πάλι να με δει κ θα μιλήσουμε. είναι η 6η μέρα που τα παίρνω τα douphaston αλλά μια δύο φορέσ μόνο έβγαλα λίγο αιματάκι...για να δούμε...........

 

Καλησπέρα! Να πας το συντομότερο ;) Ότι χρειαστείς πες μου είτε εδώ είτε με πμ.

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Να πας το συντομότερο ;) Ότι χρειαστείς πες μου είτε εδώ είτε με πμ.

χίλια ευχαριστώ,,,θα πάω τέλοσ τησ εβδομάδασ μου είπε που θα αδιαθέτήσω. την πρώτη μέρα που αδιαθετώ για να δει μου πει τι θέλει. αλλά μίλησα στο τηλ κ μου είπε ότι δεν είναι οι σοκολατοειδήσ ..φαίνονατι με υγρό μέσα κ όχι αίμα...τι να πω...παρασκευή θα δείξει! έκανα κ μια γενική αίματοσ ..κ θα δούμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Να πας το συντομότερο ;) Ότι χρειαστείς πες μου είτε εδώ είτε με πμ.

ΕΊΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ! ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ! ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ! ΠΉΓΑ ΤΗ ΤΡΙΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΓΙΑΤΙ ΕΒΓΑΛΑ ΠΟΛΥ ΠΥΧΤΟ ΑΙΜΑ Κ ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΣΠΑΣΕ ..Κ ΠΗΓΑ Κ ΜΕ ΜΕΤΡΗΣΕ Κ ΑΠΟ 5,37 ΕΚ ΠΗΓΕ 2,27 ΕΚ . ΕΒΓΑΛΑ Κ ΆΛΛΟ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ Κ ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ Κ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! ΛΕΣ ΝΑ ΕΤΥΧΕ; Ή ΕΠΕΙΔΗ ΠΗΡΑ ΤΑ DUPHASTON ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ; ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ Κ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙ ΝΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ. ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΟΤΕ ΑΝΤΙΣΥΛΛΙΠΤΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΦΟΥ ΕΦΥΓΕ....ΕΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ...ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑ! ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

θα ήθελα τη γνώμη κάποιασ κοπέλασ που έχει περάσει κάτι αντίστοιχο για να ξεμπλοκάρω λίγο!

ενώ έχω μια χαρά κυκλο κ τίποτα περίεργο σνέβη το εξήσ:

4 μερεσ μετά την περιοδο μου είχα λίγο αίμα για 3-4 μέρεσ (με αρκετό πόνο) κ μετά μου ήρθε κ πάλι περίοδοσ (κανονική ροή αίματοσ) για 6 μέρεσ όπου κ πήγα στο γυναικολόγο μου κ μου βρήκε μια κύστη 5 εκ. Μου είπε να πάρω duphaston για 10 μέρεσ κ μετα παό 2-3 μέρεσ που θα αδιαθετήσω να πάρω την πρώτη μέρα αντισλλιπτικά. θα με δει κ αν δεν έχει υποχωρήσει η κύστη θα πάρω κ άλλο πακέτο κ βλέπουμε..το αίμα σταμάτησε από την πρώτη μερα που πήρα το χαπι (τυχαίο σίγουρα) αλλά έχω αρκετά πονάκια κ βάροσ χαμηλά.

μήπωσ να πάρω τα duphaston κ να δω μήπωσ με την περίοδο φύγει η κύστη ή να τα πάρω; σε εσάσ τι έχει συμβεί;:?

 

ουπς!!! τώρα είδα την τελευταία σου απάντηση!!! μπράβο!!!

 

καλημέρα βικυ!! πριν αρκετά χρόνια είχα μία κύστη στην ωοθήκη περίπου 5 εκατοστών, καλή ώρα. η κύστη αυτή μάλιστα είχε ανώμαλη υφη και σχήμα, όπως μου είπαν. Τα πήρα στο κρανίο με τους γιατρούς, και υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μην ξαναπιστέψω 100% κανέναν προτού διασταυρώσω και πάρω και άλλες γνώμες γιατί: Ο πρώτος γιατρός με έστειλε σούμπιτη για λαπαροσκόπηση, λέγοντάς μου πως οποιαδήποτε παρεμβαση θα ήταν μάταιη... εγώ σοκαρισμένη και τρέμοντας από το φόβο πήγα κατ ευθείαν σε δεύτερο γιατρό, ο οποίος απρόθυμα μου έδωσε μία αγωγή με κάτι χάπια σαν αντισυλληπτικά, λέγοντάς μου πως δεν υπάρχει περίπτωση να υποχωρήσει η κύστη με αυτά αλλά αφού επιμένω τόσο πολύ να τα πάρω. εμένα από την άλλη, μου φαινόταν τελείως παράλογο να μπω για εγχείρηση΄έτσι χωρίς να προσπαθήσω τουλάχιστον να το καταπολεμήσω με άλλους τρόπους!! παίρνω τα χαπια για 15 μέρες και πηγαίνω στο Πανεπιστημιακό στα Γιάνεννα, όπου ο εκεί γυναικολόγος με διαβεβαιώνει πως δεν υπάρχει περίπτωση να έχει μικρύνει η κύστη, και δε χρειάζεται να κάνω υπέρηχο για να δω μήπως και μίκρυνε (!!!!!!!) και πως δεν είναι τίποτα η εγχείρηση και πανω στις πτέρυγες έχουνε 5 κορίτσια που έκαναν το ίδιο (χαλαρα μωρε, λες και αυτός θα την ένανε την εγχείρηση??? όχι αυτός θα έκοβε τη δαπάνη απλώς:evil:) εγώ επέμεινα, ανέβηκα πάνω για υπέρηχο και σαν από θαύμα !!!! η κύστη δεν υπήρχε πια... πάω στον εξαιρετικό γιατρό της μητέρας μου (για΄τι δεν πήγα από την αρχή???? γιατί ήταν μεγάλος σε ηλικία και είπα να δοκιμάσω την πιο... σύγχρονη ιατρική) και μου εξήγησε : Όταν μία γυναίκα βγάζει κύστη τότε μπορούν να συμβούν τρία τινα:

1) Η κύστη να υπάρχει εκεί και να μην μας ενοχλεί ούτε να την ενοχλουμε

2) η Κύστη να σπάσει κάποια στιγμή και ή να απορροφηθεί από μόνη της (σε μένα έχει γίνει 2 φορές αυτό, τη δεύτερη νοσηλευτηκα 2 μερες και πήρα αντιβιωση, πάντως το χειρουργείο το γλίτωσα) ...οκ αυτό το κομμάτι πονάει δε λέω... ή αν είναι πολύ μεγάλη, θα πρέπει να σε ανοίξουν για να σε καθαρίσουν. (χειρουργείο δηλαδή και αρκετή ταλαιπωρια σε σχέση με την προγραμματισμένη λαπαροσκόπηση)

3) η κύστη να συρρικνωθεί με τις ορμόνες και να αποβληθεί με την περίοδο (στην περίπτωση πουπεριέγραψα παραπάνω είχε γίνει το 3)

 

Αυτό που σου προτείνω εν κατακλείδι είναι να πάρεις και άλλη ιατρική γνωμη.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

ΕΊΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ! ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ! ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ! ΠΉΓΑ ΤΗ ΤΡΙΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΓΙΑΤΙ ΕΒΓΑΛΑ ΠΟΛΥ ΠΥΧΤΟ ΑΙΜΑ Κ ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΣΠΑΣΕ ..Κ ΠΗΓΑ Κ ΜΕ ΜΕΤΡΗΣΕ Κ ΑΠΟ 5,37 ΕΚ ΠΗΓΕ 2,27 ΕΚ . ΕΒΓΑΛΑ Κ ΆΛΛΟ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ Κ ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ Κ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! ΛΕΣ ΝΑ ΕΤΥΧΕ; Ή ΕΠΕΙΔΗ ΠΗΡΑ ΤΑ DUPHASTON ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ; ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ Κ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙ ΝΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ. ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΟΤΕ ΑΝΤΙΣΥΛΛΙΠΤΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΦΟΥ ΕΦΥΓΕ....ΕΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ...ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑ! ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!

 

Αυτά ήταν τα καλύτερα νέα!!! Μπράβο μπράβο μπράβο!!!

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας! Είμαι καινουργια στην παρέα σας και σκέφτηκα να μοιραστώ μαζί σας τα προβλήματά μου μήπως αισθανθώ λίγο καλύτερα.

Πρίν από 2,5 χρονια είχα μία εγκυμοσύνη (στα 34α μου) η οποία κατέληξε άδοξα (αυτοματη αποβολή στην 6η εβδομάδα).Από τότε προσπαθούμε τον τελευταίο 1,5 χρόνο πιο εντατικά με συντονισμένες προσπάθειες βάση παρακολούθησης ωορρηξίας αλλά τίποτα. Τον Απρίλιο του 2014 κάναμε την 1η σπερματέγχυση χωίς αποτέλεσμα.Σημειώνω ότι όλες οι εξετάσεις -(ορμονικές , υπερηχογραφήματα,σπερμοδιαγράμμα) έβγαιναν καλές μέχρι το καλοκαίρι...που εμφανίστηκε ένας μικρός σχετικά πολύποδας ο οποίος αφαιρέθηκε υστεροσκοπικά στον Οκτώβριο του 14.Μετά από αυτό τον Δεκέμβριο του 14 κάναμε την 2η σπερματέγχυση πάλι χωρίς αποτέλεσμα.Και στις 2 σπερματεγχύσεις ακολουθησα την φαρμακευτική αγωγή που απαιτείται (serpafar & pregnyl).

Να σημειώσω ότι τον γιατρό μου τον έχω τα τελευταία 10 χρόνια και καθόλη την προσπάθειά μας.Παρόλα αυτά εφόσον το επιθυμητό αποτέλεσμα αργούσε σκέφτηκα να πάρω μία δεύτερη γνώμη.Ο 2ος γιατρός μου βρήκε τον πολύποδα τον οποίον ο πρώτος δεν τον είχε δεί. Παρόλα αυτά συνέχισα με τον 1ο γιατρό μου. Εξακολουθούσα να του έχω εμπιστοσύνη και του είπα ότι πήρα μια 2η γνώμη και οτι βρέθηκε πολύποδας. Στη συνέχεια τον είδε και αυτός....και μάλιστα μου είπε ότι ήταν αρκετά μικρός για να είναι ανησυχητικός αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να αφαιρεθεί , όπως και έγινε. Μου έκανε την αφαίρεση υστεροσκοπικά τον Οκτώβρη.Μετά την 2η αποτυχημένη σπερματέγχυση μαζί του σκέφτηκα να πάρω μία 3η γνώμη από έναν εξειδικευμένο γιατρό στην υπογονιμότητα.Και μόλις εχθές μου ανακοινώθηκε ότι υπάρχει μία κύστη στην αριστερή ωοθήκη (22mm x 26mm) (πιθανόν αποτέλεσμα ενδομητρίωσης ή απλή κύστη αίματος λόγω ρήξης ωχρού σωματίου θα το ξαναδούμε στον επόμενο κύκλο) και ένας πολύποδας 12mm .στο μέσο του ενδομητρίου. Αυτό που με σόκαρε ήταν η ύπαρξη πολύποδα δεδομένου ότι πρίν από 3 μήνες έκανα αφαίρεση... Τέλος πάντων , αποφάσισα να τα αφήσω όλα πίσω (ότι εγινε εγινε) και να προχωρήσω με τον νέο γιατρό που με έκανε να αισθανθώ πολύ καλά. Παρόλα αυτά αύριο θα πάω και στον παλιό μου να δώ αν θα δει την κύστη και τον πολύποδα....Προχωράω όπως είπα και ξεκινάω από την αρχή...Κάνω άμεσα ορμονικές εξετάσεις και προλακτίνη , CA 125 ,ορμόνη για αποθέματα ωαρίων και ΥΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ και επίσης ο άντρας μου θα κάνει καλλιέργεια σπέρματος για να διερευνήσουμε το υπεριξώδες.Εχω ακούσει ότι η σαλπιγγογραφία είναι επώδυνη αλλά εφόσον πρέπει θα το κάνω...Ευχηθείτε μου καλή τύχη....Αν κάποια κοπέλα περνάει το ίδιο "λούκι" θα χαρώ να πορευτούμε μαζί. Καλή επιτυχία σε όλες όσες προσπαθούν και ότι καλύτερο σε αυτές που τα κατάφεραν!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπερα. Πριν μια εβδομάδα μετά από έντονο πόνο στην κάτω κοιλια σε σημείο που δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι και θεώρησα ότι ήταν σκωληκοειδητις , πήγα στ επειγοντα όπου καιδιαγνωστηκα με κύστη ωχρού σωματίου ( με αίμα) στην αριστερη ωοηθηκη 4 εκ. Ο γιατρός με καθησύχασε λέγοντας πως είναι πολύ συχνό και Μ έδωσε αυστηρές οδηγίες να μην κουράζομαι και να μην σηκώνω βαρη και σε δύο κυκλους η κύστη θα έχει φύγει. Πήρα μια εβδομάδα αντιβίωση ceclor και παυσιπονα. Τώρα μετα από μια εβδομάδα συνεχίζω να έχω ενόχληση στην αριστερή πλευρά, και μάλιστα σε ορισμένες κινήσεις νιώθω μαχαιριές που Μ κόβουν την ανάσα. Αναμένω περίοδο σε δύο μέρες. Γνωρίζει κάποιος κάτι; Είναι φυσιολογικοι αυτοί οι πόνοι? Ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Athapetr είπε:

Καλησπερα. Πριν μια εβδομάδα μετά από έντονο πόνο στην κάτω κοιλια σε σημείο που δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι και θεώρησα ότι ήταν σκωληκοειδητις , πήγα στ επειγοντα όπου καιδιαγνωστηκα με κύστη ωχρού σωματίου ( με αίμα) στην αριστερη ωοηθηκη 4 εκ. Ο γιατρός με καθησύχασε λέγοντας πως είναι πολύ συχνό και Μ έδωσε αυστηρές οδηγίες να μην κουράζομαι και να μην σηκώνω βαρη και σε δύο κυκλους η κύστη θα έχει φύγει. Πήρα μια εβδομάδα αντιβίωση ceclor και παυσιπονα. Τώρα μετα από μια εβδομάδα συνεχίζω να έχω ενόχληση στην αριστερή πλευρά, και μάλιστα σε ορισμένες κινήσεις νιώθω μαχαιριές που Μ κόβουν την ανάσα. Αναμένω περίοδο σε δύο μέρες. Γνωρίζει κάποιος κάτι; Είναι φυσιολογικοι αυτοί οι πόνοι? Ανησυχώ.

 

Ναι είναι φυσιολογικό και μπορεί να κάνει και 2-3 μήνες να περάσει πλήρως. Μπορεί να σπάσει με κάποια απότομη κίνηση, μου έχει συμβεί π.χ. σε προπόνηση, και αν και πονάει πάρα πολύ δεν είναι επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Και   εγω διαγνωστικα με μια κυστη 4 εκατοστα..με τιναξε παιδια στις εξετασεις..μεχρι κ δεικτους καρκινικους με εβαλε να κανω..περασα παραααα πολυ δυσκολα αγχωθηκα παρα πολυ κοιταγα το παδι μου 4 χρονων το βραδυ κ εκλαιγα..επαθα σοκ..μεχρι και στο μεταξα ραντεβου με ογκολογο εκλεισα..ολα αυτα για μια κυστη..μαλλον θα ειδε κατι κ δεν μου το ειπε...μετα απο εντονο αγχος πηρα της απαντησεις η οποια η c125 με οριο 35 εχω 10..και η he4 με οριο 70 εχω 40.7 κ σε αυτο φοβηθηκα λεω παναγια μου ειναι ανεβασμενο...αλλο αγχος...ο γιατρος μου ειπε ολα καλα..σταματα το duphaston και θα σου ερθει η περιοδος κ οταν τελειωσει θα ερθεις να σε δω..μεχρι κ για θρομβωση εξετασεις με εβαλε να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Φοβηθηκα παρα πολυ κοριτσια..αν ξερετε οι απαντησεις   ειναι καλες??γνωριζεται???αντισυλληπτικα δεν μπορω να παρω. Επειδη ειναι 42 κ καπνιστρια..θα φυγει λετε η δεν γλιτωνω το χειρουργειο??αν μπορειτε νσ με βοηθησετε..σας ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...