Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαλακό στήθος


Recommended Posts

είχα πάει στον γυναικολόγο την περασμένη εβδομάδα, και μου ψηλάφισε το στήθος , και επειδή ήταν μαλακό μου είπε ότι δεν έχω αρκετό γάλα???

 

ΑΓΛΑΙΑ????

ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΌ???? ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΟΧΙ.

Μια χαρά γάλα έχω, αλλά μήπως τελικά πρέπει να είναι σκληρό για να είναι γεμάτο???

-βέβαια είχα πάει στον γιατρό πρωί, και το μωρό θήλασε πριν, ενώ θήλαζε και το βράδυ...-

 

ισχύει αυτό για το μαλακό στήθος, ή ο γυναικολόγος δεν ξέρει τι λέει???

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο γιατρός σου δεν ξέρει τι λέει και γενικά νομίζω οι γυναικολόγοι είναι λίγο άσχετοι με το θέμα. Έμενα ο γιατρός μου την τριτη μερα που ηρθε στην κλινικη να με δει , ενω αγωνιζομουν να θηλασω την μπεμπα, μου προτεινε να παρω χαπια να σταματησω το γαλα! Φυσικα και δεν πειρα !!

 

Ειναι πολυ φυσικο να ειναι μαλακο πλεον το στηθος σου και σημαδι οτι παει καλα ο θηλασμος. Εμενα ειναι σαν ζυμαρακι αλλα η μπεμπα τρωει μια χαρα

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Τι βλακείες είναι αυτές?? :evil:

Και εμένα το στήθος μου στη διάρκεια της ημέρας είναι μαλακό σαν ζυμαράκι (μου άρεσε η έκφραση!! :) )...μόνο το βράδυ αν κάνει πολλές ώρες να ξυπνήσει η μικρούλα μου ψιλογεμίζει και αυτό γιατί το βράδυ δεν έχουμε σταθερά ωράρια ακόμα και δε ρυθμίστηκε η παραγωγή...

Μην ανησυχείς... "δεν έχει υπόθεση" ο γυναικολόγος σου!!

Αν το μωρό σου χορταίνει και βάζει βάρος όλα τα άλλα είναι βλακείες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικα και λεει βλακειες ο γυναικολογος σου! Μια χαρα ειναι το γαλα σου αφου τρωει το μωρο τοσο καιρο κ παιρνει αρκετο βαρος. Αν θυμαμαι καλα καπου ειχε γραψει η Αγλαια πως ενα στηθος πρησμενο σε αυτη την ηλικια ειναι μειωση παραγωγης (διορθωστε με αν κανω λαθος)

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Το στήθος σου έχει προσαρμοστεί στις ανάγκες του μωρού, η παραγωγή σου αντιστοιχεί ακριβώς στις ανάγκες του, απλώς ο γυναικολόγος σου πιστεύει οτι ξέρει τα πάντα. Απλώς απαράδεκτος.

 

Pls πάρτον ένα τηλέφωνο σήμερα και ρώτα: "Γιατρέ, επειδή με προβληματίσατε εχθές με το οτι δεν έχω αρκετό γάλα, το μωρό πως έχει καταφέρει να τα πηγαίνει καλά με το βάρος του;"

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

επειδή είναι μεγάλη ....χαζομάρα...(πιπερι στην γλώσσα :P ) αυτό που σου είπε καλά θα κάνεις να το καταγράψεις και στο topic τι άλλο θα ακούσω!!!

 

 

:D:D:D

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

είχα πάει στον γυναικολόγο την περασμένη εβδομάδα, και μου ψηλάφισε το στήθος , και επειδή ήταν μαλακό μου είπε ότι δεν έχω αρκετό γάλα???

 

Προφανώς ο γυναικολόγος σου έχει δει μόνο ασαράντιστες μητέρες να θηλάζουν, τις άλλες δεν τις έχει δει ποτέ. Δεν γνωρίζει καν τη φυσιολογία του θηλασμού και το χειρότερο δεν γνωρίζει καν ότι με ψηλάφιση δεν μπορεί να γίνει καμία εκτίμηση της παραγωγής.

 

ΑΓΛΑΙΑ????

ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΌ???? ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΟΧΙ.

Εσύ καλά νόμιζες και καλά θα κάνεις να του πάρεις ένα τηλέφωνο για να του τα πεις ένα χεράκι για τις βλακείες που λέει. Δεν φτάνει που πληρώνεις, να ακούς και ότι κατεβάσει το κεφάλι του πάει πολύ.

 

Μια χαρά γάλα έχω, αλλά μήπως τελικά πρέπει να είναι σκληρό για να είναι γεμάτο???

Να πεις στο γιατρό ότι το στήθος δεν είναι ουροδόχος κύστη. Αυτός έχει ιδρώτα στους ιδρωτοποιούς αδένες. Αν δεν έχει θα πρεπει να πάει να κοιταχτεί; θα έπρεπε στοιχειδώ να ξέρει ότι οι αδένες παράγουν όταν πρέπει.

 

να του πας κανένα ρυζογαλάκι με το γάλα σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γυναικολος οπως και οι περισσοτεροι ειναι ασχετος εντελως....

Και το δικο μου στηθος ειναι εντελως μαλακο και βγαζω πανω απο ενα λιτρο την ημερα...

 

Ευτυχώς έχουμε και αυτές που αντλούνε και φαίνεται! αλλιώς θα νομίζαμε ότι τα παιδιά μας μεγαλώνουν με αέρα! :lol:

 

Μήπως να πούμε στους γυναικολόγους ότι εμείς που θηλάζουμε κάτι παραπάνω ξέρουμε και να περάσουν μια βόλτα από εδώ μπας και ξεστραβωθούνε στο θηλασμό;

Link to comment
Share on other sites

έλα ντε...

κι εγώ η κακομοίρα του έλεγα ότι μόλις πριν λίγο είχα θηλάσει...

κι αυτός είπε: α, καλά τότε. εντάξει!

 

κρίμα γιατί είναι πολύ καλός γυναικολόγος, και μεγάλος σε ηλικία, και θα έπρεπε να το ξέρει.

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

επίσης βρήκα και αυτό:

monkey.jpg

 

Monkey_Breastfeeding.jpg

 

δηλαδή αυτές οι μανούλες δεν εχουν γάλα???

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!! :lol::lol::lol:

 

Δεν έχουν! Θηλάζουν για συναισθηματικούς λόγους!!! Όπως κι εμείς!!! :lol::lol:

 

Παρεπιπτόντως, τι γλύκα είναι τα πιθηκάκια!!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να δείτε το ντοκυμαντέρ για τους χιμπατζίδες του national geographic!

 

θηλάζουν περίπου 7 χρόνια... για συναισθηματικούς λόγους και δεν προσφέρουν τίποτα στα παιδιά τους αλλά σαν χιμπατζίδες δεν πάνε στο γιατρό να τους διαφωτίσει για το πότε πρέπει να ξεκινήσουν το αγελαδινό γάλα....

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να του στειλεις τις φωτογραφιες με e-mail?Με λεζαντα->πριν απο 500 χρονια τα μωρα τρωγανε γαλα σε σκονη για να πλουτιζουν οι εταιριες και να πηγαινουν οι γιατροι στην Καραϊβικη?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να του στειλεις τις φωτογραφιες με e-mail?Με λεζαντα->πριν απο 500 χρονια τα μωρα τρωγανε γαλα σε σκονη για να πλουτιζουν οι εταιριες και να πηγαινουν οι γιατροι στην Καραϊβικη?

 

Χαχαχαχαχα!! Ο δικός μας σίγουρα πήγε πάντως........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

για θυμηστε μου...

εχω ακουσει οτι μετα απο τον πρωτο μηνα θηλασμου το στηθος παυει να πρηζεται πολυ οταν φορτωνει (πχ εμενα φορτωνει τη νυχτα)..αυτο σημαινει μειωση της παραγωγης η απλα οτι εχει μπει σε ρυθμο και βγαζει αναλογη ποσοτητα της ζητησης?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα ήθελα να κάνω μια γρήγορη ερώτηση..

από χθες παρατήρησα το στήθος μου να εχει ξεπρηστεί και να έχει μαλακώσει..

η μπουμπού μου δειχνει να θηλάζει κανονικά αλλα μηπως αυτο σημαινει μειωση του γαλακτος??

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον χρειάζεται να πεις περισσότερα για να σε συμβουλέψει κάποιος.

Πόσο είναι το παιδάκι σου?

Εγώ τώρα που μιλάμε το στήθος μου είναι σαν βαμβάκι, η μπέμπα είναι 4 μηνών θηλάζει αποκλειστικά!

Παρόλο που το στήθος μου είναι μαλακό αν με βάλεις να τρέξω θα πάρω καλού κακού τα β@ζ!α στο χέρι!!! :lol::lol:

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

λενανέκ, έχεις δίκιο.. το μωράκι μου είναι 31 ημερών και κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό.

απλώς το στήθος μου ήταν μπόλικο, συγκεκριμένα πάρα πολύ γεμάτο όλο αυτόν τον καιρό, ενώ τις 2 τελευταίες μέρες σα να έχει μαλακώσει και να έχει αδειάσει..

το παιδί μεν τρώει κανονικά αλλά το στήθος έτσι γίνεται μετά από κάποιες μέρες? είναι σα να μην έχει το γάλα που είχε, αν και το παιδί τρώει..

 

ελπίζω να ήμουν πιο αναλυτική!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα βασικά επειδή η μπέμπα μου κοιμάτε όλο το βράδυ, η μόνη φορά που το στήθος το νοιώθω γεμάτο είναι το πρωί που παρακαλάω τη μπέμπα να φάει όσο πιο πολύ γίνεται!

Από το μεσημέρι και μετά είναι μαλακό και μικρό γενικά!

Εγώ επιμένω στο τεστ: δοκιμάστε να τρέξετε με το μαλακό και άδειο όπως νομίζετε στήθος ή έστω αναπηδήστε μερικές φορές!Αν τα καταφέρετε χωρίς να πιάσετε το στήθος ........

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...