Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Με αφορμή αυτά

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=49452

που εκ των υστέρων είδα,

 

(σχόλια για τα οποία ήδη έχει δοθεί απο συντονιστή, η ανάλογη κάρτα προ ημερών χωρίς να το έχω δεί)

 

θα ήθελα να απαντήσω προς αποφυγή παρεξηγήσεων, στα όσα γράφτηκαν.

 

1) δεν είμαι ευαγγελίστρια

2) δεν πιστεύω ότι ανήκω σε ομάδα καρακαξών όπως και τα άλλα μέλη που συμμετείχαν στην συζήτηση περι θρησκευτικών στο σχολείο

3) είναι πολύ άδικο να λές την άποψή σου σε άλλο σημείο,

αντί στο σημείο, στο οποίο τα σχόλιά σου απευθύνονται. Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω την λέξη που συνήθως χρησιμοποιείται για να περιγράψει αυτό το πράγμα.

4) Το να κακολογείς κάποιους που συμμετείχαν σε μια άκρως πολιτισμένη συζήτηση, απλώς επειδή διαφωνείς, δεν ξέρω οι άλλοι πως το εκλαμβάνουν

αλλά πάλι δεν θέλω να χρησιμοποιήσω την λέξη που συνήθως χρησιμοποιείται για να περιγράψει αυτό το πράγμα.

5) το φόρουμ είναι ΔΗΜΟΣΙΟ. ότι γράφεις στο α σημείο, μπορουν να το διαβάσουν όλα τα μέλη που βρίσκονται και στο β σημείο.

 

Δεν μπορείς δηλαδή να μιλάς στο β σημείο σαν να έχεις ιδιωτική συνομιλία με τις φίλες σου, γιατι αυτά που γράφεις τα βλέπει ΟΛΟ το φόρουμ.

 

Προς τις συμμετέχουσες στην συζητηση αυτή:

Στο φόρουμ ο καθένας έχει δικαίωμα να γράψει την άποψή του,

και εσάς κανένας δε σας εμπόδισε στο να γράψετε την δική σας, όποια και αν είναι.

 

Με ενημέρωσαν απο την ομάδα συντονιστών ότι έχουν σταλεί πμ γεμάτα δυσαρέσκεια για τις αποφάσεις και κάρτες που έχουν δοθεί στο ένα απο αυτά τα δύο μέλη (δεν υπήρξε κανενός είδους περιορισμός στην συμμετοχή τους στο φόρουμ)

 

Σε κάποιο απο τα πμ ζητείται απο τους συντονιστές

να ειπωθεί σε κάποιες συμμετέχουσες της συζήτησης (μάλλον εμένα δε ξέρω) να περιορίζονται στην ψήφο και σε δυο γραμμές, ενώ σε άλλο υπάρχει το ερώτημα αν έχουν οι συντονιστές το δικαίωμα να πειράζουν την υπογραφή χωρίς την άδειά του μέλους.

(ναι το έχουν αυτό το δικαίωμα η υπογραφή δεν θεωρείται προσωπικό δεδομένο)

 

Όπως θα είδατε και απο απάντηση κάποιου μέλους δεν υπάρχει κανόνας περι μεγέθους πόστ σε αυτό το φόρουμ. Αν δεν σας αρέσει μια άποψη μπορείτε ή να την σχολιιάσετε ευγενικά είτε απλώς να την παραβλέψετε. Δεν σας υποχρεώνει κανένας να την δεχτείτε.

Δεν γίνεται να αφαιρούνται ή να περιορίζονται οι απόψεις οι οποίες δεν αρέσουν. Αυτό θα ήταν λογοκρισία. Κανένας δεν σας εμπόδισε να πείτε την άποψή σας και να συνεχίσετε την συζήτηση αν αυτό είναι που θέλετε.

 

Επίσης αναφέρθηκε σε ένα πμ (ένα απο αυτά τα μέλη), ότι έχει ακούσει απο φίλους του, για κάποια άτομα στο φόρουμ. (προφανώς αρνητικά πράγματα)

Δεν ξέρω γιατί το ανέφερε αυτό στον συντονιστή και που αποσκοπούσε αυτό το σχόλιο. Θα με ενδιέφερε να μάθω.

 

Είμαι ανοιχτή στο να συζητήσω μαζί σας (με όλους γενικά) για ότι θέλετε και με λυπεί,

που δεν ήρθατε σε μένα απευθείας με το πρόβλημά σας παρά επιλέξατε το να

 

-γράψετε σε άλλη δημόσια ενότητα απευθυνόμενη σε άλλα μέλη

 

-γράψεις (προς το μέλος που έγραψε πμ στους συντονιστές) στους συντονιστές

για κάτι που προφανώς ήθελες να πεις σε μένα.

 

Σε προκαλώ λοιπον πές το αν είναι, ανοιχτά.

 

Δεν θα λάβεις απάντηση στα μυνήματά σου απο τους συντονιστές, καθώς

θεωρώ ότι τα πμ που έστειλες αφορούν περισσότερο εμένα παρά τους συντονιστές ή τους κανόνες του φόρουμ.

Αντί για απάντηση στα πμ σου θα τους παρακαλέσω να σου στείλουν αυτον τον σύνδεσμο, έτσι ώστε αν θέλεις να συζητήσουμε εδώ απευθείας.

 

Επίσης θα ήθελα να σε παρακαλέσω να διαβάσεις τα όσα γράφονται εδώ

 

http://parents.org.gr/who

 

(ελπίζω πριν απαντήσεις εδώ να μπεις στον κόπο να το διαβάσεις)

 

αυτός ο σύνδεσμος βρίσκεται ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ.

Είναι κρίμα να μην ξέρουμε τι χρησιμοποιούμε,

ειδικά αν ζητάμε και λογαριασμό όσον αφορά την συμπεριφορά της ομαδας διαχείρισης και συντονιστών κτλ.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Α βρε Μαρία τι τραβάς και εσύ με το site...

 

Τελικά μάλλον δεν μπορούμε να συζητήσουμε ώριμα στο Parents.

 

Δες και το θέμα με τα καφέ, όπου σωστά λές ότι τα Καλημέρα - Καλησπέρα, κλπ. σε ένα thread δεν προάγουν τίποτα, και παρόλα αυτά βλέπεις τις αντιδράσεις και τα επιχειρήματα.

 

Ισως είναι θέμα παιδίας, για τη μη κατανόηση της διαφορετικότητας ενός Forum με ένα Chat.

 

Εχεις τη υποστήριξη μου 100%.

 

ΥΓ.

This is not a kissy - kissy thread! :)

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Ισως είναι θέμα παιδίας, για τη μη κατανόηση της διαφορετικότητα ενός Forum με ένα Chat.

 

:)

 

Εσύ κατάλαβες ότι δεν καταλαβαίνουμε τις διαφορές μεταξύ chat & forum λόγω παιδείας? Δεν νομίζεις ότι είναι λίγο προσβλητικό αυτό που λες?

 

Οι κοπέλες απλά λένε ότι προτιμούν τα καφέ από τα chat γιατί τα chat δεν τις εξυπηρετούν.

 

Αν θέλουν οι συντονιστές ας μεταφέρουν το σχόλιο μου στο πόστ για τα chat.

Link to comment
Share on other sites

... Δεν νομίζεις ότι είναι λίγο προσβλητικό αυτό που λες? ...

 

Αντε πάλι με τα προσβλητικά...

 

Μα τι έχετε πάθει;

 

Απλά λέω ότι κάποια απο τα μέλη ίσως δεν γνωρίζουν τη διαφορετική λειτουργικότητα (functionality) των forums απο τα chat rooms.

 

... Οι κοπέλες απλά λένε ότι προτιμούν τα καφέ από τα chat γιατί τα chat δεν τις εξυπηρετούν...

 

Και εμένα με εξυπηρετεί να μην διαχωρίζω τα ανακυκλώσιμα σκουπίδια απο τα κανονικά, αλλά επειδή έμαθα (παιδεία) για τη διαχείρηση αποβλήτων, τώρα "ξεβολευτηκα" και τα διαχωρίζω, σπαταλώντας πιό πολύ χρόνο και κόπο.

 

Εγώ πάντως έχω έλληψη παιδείας στο θέμα "Γονέας" και γι' αυτό το λόγο μπαίνω στο Parents.

 

Και ναι, αυτό που κατάλαβα είναι ότι πολλοί απο εμάς δεν έχουν καταλάβει το ρόλο του Parents καθώς και το πώς "λειτουργούμε" μέσα στο site αυτό.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι με τα προσβλητικά...

 

Απλά λέω ότι κάποια απο τα μέλη ίσως δεν γνωρίζουν τη διαφορετική λειτουργικότητα (functionality) των forums απο τα chat rooms.

 

 

Οχι αγαπητέ, είπες ότι ίσως είναι θέμα παιδείας η μη κατανόηση της διαφορετικότητας του chat από το forum

Διάβασε ξανά τι γράφεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το οτι δεν γνωρίζουν δεν είναι θέμα παιδείας; (γνώση)

 

Θα παίξουμε με τις λέξεις;

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Η λέξη "παιδεία" δεν έχει κάνει με αυτή καθευτή την γνώση όπως το ορίζεις.

Και για να μην παίζουμε με τις λέξεις σου παραθέτω ότι βρήκα με ένα πρόχειρο γουγλάρισμα για την λέξη:

 

παιδεία η [peδía] Ο25 : 1.πνευματική καλλιέργεια· μόρφωση, κουλτούρα: Aνθρωπιστική ~. Έλλειψη παιδείας. (λόγ. έκφρ.) θύραθεν* ~. άμοιροι* παιδείας. 2. εκπαίδευση: Yπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων. Οι κρατικές δαπάνες για την ~. «Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία», κεντρικό σύνθημα της φοιτητικής εξέγερσης του 1973.

 

 

Όπως λοιπόν βλέπεις παιδεία, σημαίνει κάτι παραπάνω από μόρφωση και γνώση. Υπάρχουν άνθρωποι αμόρφωτοι που έχουν τέτοια παιδεία που τύφλα να' χουν πολλοί πτυχιούχοι πανεπιστημίου.

 

Και για να επανέλθω στην φράση σου, ξέρουμε να ξεχωρίσουμε την διαφορά μεταξύ chat & forum, γι'αυτό και κάποιες κοπέλες διαμαρτύρονται και λένε και τους λόγους που θέλουν τα καφέ, εντοπίζοντας με ακρίβεια την διαφορά ανάμεσα στο chat και στο καφέ.

Υποθέτω (τέλος) ότι δεν έχεις σκοπό να προσβάλεις κανέναν, απλά επειδή τα γραπτά (για άλλη μια φορά) αλλιώς φαίνονται και άλλα μπορεί να θές να πεις, η συγκεκριμένη φράση που όπως την έθεσες φάνηκε προσβλητική.

Απλά δεν έχουν την τεχνογνωσία να καταλάβουν πόσο επιβαρύνεται ένα σύστημα με πολλά ποστ και πόσο πρέπει να τρέχουν οι αντιμ και οι μοντ να μαζέψουν ένα τόσο μεγάλο φόρουμ.

( καταλήξαμε να συζητάμε άλλα αντί άλλων στο θέμα που έβγαλε η Μαρία).

Link to comment
Share on other sites

... δεν έχουν την τεχνογνωσία να καταλάβουν πόσο επιβαρύνεται ένα σύστημα με πολλά ποστ και πόσο πρέπει να τρέχουν οι αντιμ και οι μοντ να μαζέψουν ένα τόσο μεγάλο φόρουμ.

 

Καλημέρα zana,

 

Αυτό εννοώ.

 

Ας σταματήσουμε εδώ.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Γενικά νομίζω ότι έχουν ξεφύγει λίγο τα πράγματα...φοβάσαι να απαντήσεις σε μερικά ποστ μήπως και πέσουν όλοι και σε φάνε!!!!

 

Δεκάδες άσχετα ποστ....εκατοντάδες άσχετα σχόλια...

 

Πρέπει να μπουν κανόνες (ή μάλλον καλύτερα να εφαρμοστούν, γιατί κανόνες υπάρχουν). Είτε με τη μορφή κάρτας, είτε με τη μορφή αποκλεισμού...εγώ τα θεωρώ απαραίτητα ώστε να λειτουργεί σωστά ένα φορουμ (ή οποιαδήποτε κοινότητα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε, ψιλοειναι... :lol:

 

(totally fine by me, though!!!)

 

Μα είπα, είμαι 100% supporter!

 

:D :D :D

 

ΥΓ.

Ας σταματήσουμε ΕΔΩ.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Γενικά νομίζω ότι έχουν ξεφύγει λίγο τα πράγματα...φοβάσαι να απαντήσεις σε μερικά ποστ μήπως και πέσουν όλοι και σε φάνε!!!!

 

Δεκάδες άσχετα ποστ....εκατοντάδες άσχετα σχόλια...

 

Πρέπει να μπουν κανόνες (ή μάλλον καλύτερα να εφαρμοστούν, γιατί κανόνες υπάρχουν). Είτε με τη μορφή κάρτας, είτε με τη μορφή αποκλεισμού...εγώ τα θεωρώ απαραίτητα ώστε να λειτουργεί σωστά ένα φορουμ (ή οποιαδήποτε κοινότητα).

δεν το πιασα.... θα φταιει η μεταμόσχευση μυαλου που εχω κανει

σε ποιον αναφερεσαι ?

Link to comment
Share on other sites

δεν το πιασα.... θα φταιει η μεταμόσχευση μυαλου που εχω κανει

σε ποιον αναφερεσαι ?

 

Αναφέρομαι στη δομή του φόρουμ. Σε ενόχλησε κάτι? Γιατί δεν κατάλαβα αν ήταν ειρωνικό το σχόλιό σου ή όχι:roll:

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στη δομή του φόρουμ. Σε ενόχλησε κάτι? Γιατί δεν κατάλαβα αν ήταν ειρωνικό το σχόλιό σου ή όχι:roll:
παμε παλι

εκανα bold καποιες φρασεις σου και δεν καταλαβα σε ποιο προσωπο αναφερώσουν thats all....

αν θες μου απαντας αν οχι με γραφεις και δε τρεχει και καστανο !:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Με αφορμή αυτά

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=49452

που εκ των υστέρων είδα,

 

(σχόλια για τα οποία ήδη έχει δοθεί απο συντονιστή, η ανάλογη κάρτα προ ημερών χωρίς να το έχω δεί)

 

θα ήθελα να απαντήσω προς αποφυγή παρεξηγήσεων, στα όσα γράφτηκαν.........

 

Εδώ και μέρες ήθελα να γράψω στο σκετικό τόπικ.

 

Δεν νομίζω πως είσαι υποχρεωμένη να απαντήσεις στις παραπάνω κατηγορίες που σου αποδώθηκαν, δεν έχεις κάνει κάτι εδώ μέσα που να είναι αιτία για να απολογείσαι!!!!!!

 

Ακόμα κι αν πιστεύεις στο "Αυτοκράτορα της Κίνας" είναι δικαίωμα σου, δεν επεδίωξες όλα αυτά τα χρόνια με το φόρουμ που εσύ δημιούργησες να προσηλυτίσεις άτομα κάπου ή να επιβάλεις την γνώμη σου σε οποιοδήποτε θέμα.

 

Άλλωστε έχει ειπωθεί αρκετές φορές εδώ μέσα ότι ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται - όπως έγινε και παραπάνω με την φίλτατη zana1991 και τον Rasta.

Όμως άλλο να παρεξηγείς κι άλλο να διαστρεβλώνεις - ιδίως αν γίνεται από δόλο είνα ακόμα χειρότερα.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

×
×
  • Δημιουργία νέου...