Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μελίνα - ενορία/ιερέας που να το δέχεται


lucia

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Θέλουμε να βαφτίσουμε τη μικρή μας κόρη Μελίνα αλλά τα έχουμε βρει δύσκολα και ομολογώ πως δεν το περιμέναμε. Μήπως μπορείτε να μας προτείνετε κάποια ενορία/παπά που να δέχεται να πει αυτό το όνομα? Όχι να βαπτιστεί Μελιτίνη (όπως μας προτείνουν ορισμένοι παπάδες) που γιορτάζει στις 16/9, όχι συνδυασμό ονομάτων.

Ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


To παιδι στην εκκλησία μπορεί να το πειτε όπως θέλει ο παπας...ΑΛΛΑ πριν τη βαφτιση θα πατε να κανετε ονοματοδοσία (είναι υποχρεωτικο) στο ληξιαρχειο και θα γραψετε ΜΕΛΙΝΑ... το χαρτι της βαφτισης είναι μόνο για το θρήσκευμα...δεν εχει σημασία τι θα γραφτει στο χαρτι της βαφτισης ως όνομα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλη όσα γράφεις για την ονοματοδοσία, το θρήσκευμα κλπ τα γνωρίζω, δεν θέλουμε όμως άλλο όνομα να πει ο παπάς (=να γράψει στο χαρτί της βάπτισης) και άλλο να έχουμε δώσει εμείς στο ληξιαρχείο γιατί μπορεί να αντιμετωπίσει πρόβλημα το παιδί αύριο αν θελήσει να παντρευτεί/βαφτίσει και χρειαστεί το χαρτί αυτό, όπως το χρειαστήκαμε όλοι μας (κατά τα άλλα δε σκοπεύουμε να δηλώσουμε τη βάπτιση). Έτσι δεν είναι?

 

Και φυσικά δεν θέλουμε να βρεθούμε προ εκπλήξεως οπού ο παπάς μας χαλάει τη βάπτιση λόγω του ονόματος, σε απάντηση αυτού που γράφεις να είναι ήδη δηλωμένο το παιδί. Κι αν αρνηθεί να το πεί Μελίνα (παρότι δηλωμένο σε επίσημο έγγραφο)?

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω τον Άγιο Παντελεημων στο Χαλανδρι. Ειναι δυο παπάδες. Δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα με το όνομα.

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

Aπο ότι γνωριζω δεν θα υπάρχει κανενα πρόβλημα...επικρατει το ονομα του ληξιαρχείου για τα επίσημα κρατικα εγγραφα και το χαρτι της βαφτισης είναι για τις εκκλησιαστικες χρησεις...μια φίλη μου είναι βαφτισμενη Ελενη- Αννα αλλα στο ληξιαρχειο είναι γραμενη Ελεάνα...και βαφτισε και παντρευτηκε με θρησκευτικο γαμο και κανενα πρόβλημα δεν ειχε... Βεβαια μακαρι να βρεις έναν παπα συνεργασιμο...από εκκλησιαστικη άποψη κάθε όνομα έχει δικαιωμα να "αγιασει"...μου εχει πει παπας ότι και "καρεκλα΄" να θες να πεις ένα παιδι κανενας δεν πρεπει να στο αρνηθεί...αλλα δεν είναι στην Αθηνα ο συγκεκριμένος παπας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου προτείνω τον Άγιο Παντελεημων στο Χαλανδρι. Ειναι δυο παπάδες. Δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα με το όνομα.

 

Eυχαριστώ πολύ floraM.

 

Και άλλες περιοχές με "βολικούς" ιερείς σε Αθήνα/Αττική και περιφέρεια ευπρόσδεκτες, εδώ ή σε π.μ.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ποιες περιοχές σε βολεύουν; Να μην σου λέμε άσχετα.

 

Δυστυχώς έφαγα άκυρο απ΄την περιοχή καταγωγής μου, όπου είμασταν σίγουροι ενα χρόνο τώρα πως θα γίνει η βάπτιση κι έτσι είμαι στο ψάξιμο, άσχετη γαρ από εκκλησίες της πρωτευούσης.

 

Ψάχνω για Αθήνα, όλο το κέντρο με βάση το Παγκράτι (δηλαδή όσο πιο κοντά τόσο το καλύτερο). Και γύρω δήμοι. Ευχαριστώ.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι αν βγάλουν πρόβλημα αύριο στο παιδί λόγω του ότι δεν υπάρχει ταύτιση ονόματος ταυτότητας/χαρτιού βαπτίσεως Ekavi_ ? Δεν είναι οτι έχω εγώ πρόβλημα, ούτε θα τη δηλώσω όπως είπα, οι τύποι δεν καταλαβαίνουν με τίποτα οτι πλέον παίρνεις θρήσκευμα και όχι όνομα.

 

γιατί μπορεί να αντιμετωπίσει πρόβλημα το παιδί αύριο αν θελήσει να παντρευτεί/βαφτίσει και χρειαστεί το χαρτί αυτό, όπως το χρειαστήκαμε όλοι μας

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι αν βγάλουν πρόβλημα αύριο στο παιδί λόγω του ότι δεν υπάρχει ταύτιση ονόματος ταυτότητας/χαρτιού βαπτίσεως Ekavi_ ? Δεν είναι οτι έχω εγώ πρόβλημα, ούτε θα τη δηλώσω όπως είπα, οι τύποι δεν καταλαβαίνουν με τίποτα οτι πλέον παίρνεις θρήσκευμα και όχι όνομα.

 

Δεν νομίζω ότι παίζει τέτοιο ενδεχόμενο. Το χαρτί της εκκλησίας δεν έχει καμιά νομική ισχύ.

Εγώ θα έκανα το αντίθετο. Αντί να ρωτάς τις εκκλησίες, πήγαινε ρώτα στο ληξιαρχείο αν μπορεί να υπάρξει κανένα πρόβλημα μελλοντικά. Θα δεις ότι θα σου πουν πως όχι.

 

Για παράδειγμα έχω μια γνωστή που στην εκκλησία της έδωσαν 2 ονόματα γιατί ήθελαν να "ακουστεί" και το δεύτερο. Στο ληξιαρχείο υπάρχει μόνο το πρώτο... Ε, το δεύτερο είναι σαν να μην υπάρχει. Το άκουσαν όσοι ήθελαν να το ακούσουν και μετά εξαφανίστηκε.:rolleyes:

 

Αλλά αν επιμένεις να ακουστεί το μελίνα, ψάξε λίγο το φόρουμ και το παρεντς καφε. Όλο και κάποια θα έχει βαφτίσει το παιδί της Μελίνα οπότε θα σου δώσει πληροφορίες.

 

Άλλωστε κάτι αρχαιοελληνικά ονόματα που ακούμε τα έχει πει ο παπάς στην εκκλησία; Αποκλείεται. Από αυτό και μόνο καταλαβαίνεις ότι δεν έχει σημασία το τι θα πει/γράψει ο παπάς στο χαρτί του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι υποχρεωτικό να γινει πριν τη βαφτιση, ειναι απλά υποχρεωτικό να δηλωθεί το όνομα στο ληξιαρχείο. Και σου προτείνει να το έχεις κάνει από πριν, να ξεμπερδευεις..

 

argini, καλά κατάλαβα? αυτό δεν εννοούσες?

Link to comment
Share on other sites

Ο παπάς στον Αγ. Νικόλαο Ρηγίλης πάντως είναι εξαιρετικός, και δεν νομιζω πως θα έχεις πρόβλημα, ρώτα και εκεί, ειναι δίπλα στο Παγκράτι. Βάφτισε φίλη μου πέρισυ και στο λέω, και έδωσε αρχαιοελληνικό όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου βάφτισε "περίεργο" όνομα στον Άγιο Νικόλαο Ηλιούπολης. Έχουν περάσει 5-6 χρόνια από τότε, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στο μεταξύ, πάντως δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις αν σε βολεύει η περιοχή (δεν είναι πολύ μακριά από το Παγκράτι).

 

http://inagnikolaouilioupolis.blogspot.gr/

 

Κατά τη γνώμη μου έχεις δίκιο να θέλεις να υπάρχει το ίδιο όνομα στα χαρτιά της εκκλησίας και στο ληξιαρχείο. Νομικά μπορεί να μην έχει ισχύ το χαρτί της εκκλησίας αλλά εκκλησιαστικά δεν έχει ισχύ το χαρτί του ληξιαρχείου. Και επειδή δεν ξέρεις τι γίνεται στο μέλλον.... φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά.

 

Παράδειγμα: όταν παντρευτήκαμε με τον άντρα μου που είναι ξένος και Χριστιανός άλλου δόγματος, η εκκλησία στην Ελλάδα ζήτησε πιστοποιητικό βάφτισης και αγαμίας από τη δική του εκκλησία στην Αγγλία. Αν το χαρτί της βάφτισης ήταν σε άλλο όνομα από τα χαρτιά που καταθέσαμε για να γίνει ο γάμος, πώς ακριβώς θα το εξηγούσαμε; Και πώς θα αποδεικνύαμε ότι ο μέλλων σύζυγος ήταν βαφτισμένος αφού το πιστοποιητικό βαφτίσεως δεν ήταν στο όνομά του;

 

Υ.Γ. Εμένα πάντως μου αρέσει το Μελιτίνη περισσότερο από το Μελίνα, και γενικά είμαι υπέρ ονομάτων που δίνουν πολλές επιλογές για υποκοριστικά, γιατί δεν ξέρεις αν στο παιδί σου στο μέλλον θα αρέσει το όνομα που επέλεξες ή αν θα έχει ξαδέρφη / φίλη / συνάδελφο Μελίνα και θα θελήσει να το αλλάξει για να διαφοροποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατά τη γνώμη μου έχεις δίκιο να θέλεις να υπάρχει το ίδιο όνομα στα χαρτιά της εκκλησίας και στο ληξιαρχείο. Νομικά μπορεί να μην έχει ισχύ το χαρτί της εκκλησίας αλλά εκκλησιαστικά δεν έχει ισχύ το χαρτί του ληξιαρχείου. Και επειδή δεν ξέρεις τι γίνεται στο μέλλον.... φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά.

 

.

 

Ναι αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα έχει πρόβλημα, ακριβώς γιατί το ληξιαρχείο αγνοεί τα χαρτιά της εκκλησίας και η εκκλησία τα χαρτιά του ληξιαρχείου...

Δηλαδή στα εκκλησιαστικά θέματα θα παρουσιάζει το χαρτί της βάπτισης που θα λέει πχ Μελιτίνη και στα κοσμικά θέματα θα παρουσιάζει το χαρτί του ληξιαρχείου που θα λέει Μελίνα. Δεν πρόκειται ποτέ να λάβει υπόψη του ο ένας τα χαρτιά του άλλου.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα έχει πρόβλημα, ακριβώς γιατί το ληξιαρχείο αγνοεί τα χαρτιά της εκκλησίας και η εκκλησία τα χαρτιά του ληξιαρχείου...

Δηλαδή στα εκκλησιαστικά θέματα θα παρουσιάζει το χαρτί της βάπτισης που θα λέει πχ Μελιτίνη και στα κοσμικά θέματα θα παρουσιάζει το χαρτί του ληξιαρχείου που θα λέει Μελίνα. Δεν πρόκειται ποτέ να λάβει υπόψη του ο ένας τα χαρτιά του άλλου.:rolleyes:

Όταν παντρεύτηκες, δεν έβγαλες άδεια γάμου με βάση το πιστοποιητικό γεννήσεως; Δεν υπέγραψες επίσημο χαρτί στην εκκλησία το οποίο μετά κατέθεσες στο ληξιαρχείο για να δηλωθεί ο γάμος; Πώς θα συνδιαστεί το πιστοποιητικό γεννήσεως στο όνομα Χ με το πιστοποιητικό βαφτίσεως στο όνομα Ψ για να βγει η άδεια γάμου;

Link to comment
Share on other sites

Όταν παντρεύτηκες, δεν έβγαλες άδεια γάμου με βάση το πιστοποιητικό γεννήσεως; Δεν υπέγραψες επίσημο χαρτί στην εκκλησία το οποίο μετά κατέθεσες στο ληξιαρχείο για να δηλωθεί ο γάμος; Πώς θα συνδιαστεί το πιστοποιητικό γεννήσεως στο όνομα Χ με το πιστοποιητικό βαφτίσεως στο όνομα Ψ για να βγει η άδεια γάμου;

 

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω συγκεκριμένα, αλλά δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο. Έχω παραδείγματα γνωστών με περίεργα ονόματα ή ίδιοι ή τα παιδιά τους που αποκλείεται να ακούστηκαν στη βάπτιση. Για κάποιους ξέρω ότι βαπτίστηκαν με άλλο όνομα από αυτό που λέει η ταυτότητα. Παρόλαυτα δεν έχουν αντιμετωπίσει κάποιο θέμα. Άρα θα υπάρχει εύκολος τρόπος να προσπελαστούν όλες αυτές οι αναντιστοιχίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω συγκεκριμένα, αλλά δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο. Έχω παραδείγματα γνωστών με περίεργα ονόματα ή ίδιοι ή τα παιδιά τους που αποκλείεται να ακούστηκαν στη βάπτιση. Για κάποιους ξέρω ότι βαπτίστηκαν με άλλο όνομα από αυτό που λέει η ταυτότητα. Παρόλαυτα δεν έχουν αντιμετωπίσει κάποιο θέμα. Άρα θα υπάρχει εύκολος τρόπος να προσπελαστούν όλες αυτές οι αναντιστοιχίες.

Ο εύκολος τρόπος υπάρχει αν δεν σου τύχει ο δύσκολος. Τώρα ισχύει μια Α κατάσταση, αλλά μπορείς να είσαι σίγουρος πως θα ισχύει η ίδια σε 30 χρόνια που θα θέλει αυτό το παιδί να παντρευτεί ή να βαφτίσει; Και αν θελήσει να παντρευτεί σε άλλη χώρα που εκεί δεν ξέρουν ότι μπορείς να έχεις δύο διαφορετικά ονόματα, τι γίνεται; Πώς θα καταφέρει να φέρει πιστοποιητικό βάφτισης στο ίδιο όνομα με αυτό που φαίνεται στο διαβατήριο; Πολλά μπορούν να συμβούν, η ζωή δεν είναι μόνο το εδώ και τώρα. Γι' αυτό εγώ λέω ας είμαστε λίγο προνοητικοί. Αφού δεν είναι τόσο δύσκολο να βρεις εκκλησία να βαφτίσει το όνομα που θέλεις, ας ακολουθήσεις αυτή την οδό και όχι την οδό του "δεν πειράζει" γιατί τώρα μπορεί να μην πειράζει, αλλά αύριο?

Link to comment
Share on other sites

Καλά σίγουρα! Αν μπορεί να τα ταυτοποιήσει τα χαρτιά ακόμα καλύτερα. Αλλά αν δεν μπορεί δεν χάλασε και ο κόσμος. Όσο για τις ξένες χώρες νομίζω είναι πιο "κοσμικές" από εμάς, οπότε δεν βλέπω το λόγο να αντιμετωπίσει πρόβλημα... ή κάνω λάθος;

 

Πιστεύω ότι θα βρει όμως εκκλησία, γιατί εδώ δίνουν αρχαιοελληνικά ονόματα που δεν έχουν καμία σχέση με το Χριστιανισμό, το Μελίνα τους πείραξε;;

Link to comment
Share on other sites

Καλά σίγουρα! Αν μπορεί να τα ταυτοποιήσει τα χαρτιά ακόμα καλύτερα. Αλλά αν δεν μπορεί δεν χάλασε και ο κόσμος. Όσο για τις ξένες χώρες νομίζω είναι πιο "κοσμικές" από εμάς, οπότε δεν βλέπω το λόγο να αντιμετωπίσει πρόβλημα... ή κάνω λάθος;

Οι χώρες είναι κοσμικές. Και αν δεν έχεις πάρε-δώσε με την εκκλησία, κανένα πρόβλημα. Αλλά οι εκκλησίες δεν είναι κοσμικές. Π.χ. στην Αγγλία, για να πάρεις χαρτί αγαμίας από την Αγγλικανική Εκκλησία, δεν αρκεί απλά να πας στην ενορία σου (ή οι γονείς σου στην ενορία τους) και να βάλεις μια σφραγίδα σε ένα χαρτί. Πρέπει απαραίτητα να πας στην ενορία που εκκλησιάζεσαι, εκεί που σε γνωρίζει προσωπικά ο ιερέας ή στην εκκλησία που είναι κοντά στο σπίτι σου (τσεκάρουν τη διεύθυνση - γιατί δεν είναι λογικό εγώ να μένω στο Παγκράτι και να εκκλησιάζομαι στην Κηφισιά), περνάς από συνέντευξη με έναν από τους ιερείς και μετά πρέπει να παρουσιαστείς σε λειτουργία 3 συνεχόμενες φορές. Και μετά σου δίνουν το πιστοποιητικό αγαμίας.

 

Άλλη περίπτωση που μπορεί να σου τύχει είναι η εξής: σε 30 χρόνια από τώρα, το κράτος μας έχει γίνει κοσμικό, με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν στο λήξιαρχείο καταγεγραμμένα στοιχεία βαφτίσεως, θρησκεύματος κλπ. Θέλεις όμως να παντρευτείς με θρησκευτικό γάμο, και όπως είναι φυσικό ο παπάς σου ζητάει πιστοποιητικό βαφτίσεως. Όμως εσύ το έχεις χάσει, συνεπώς πρέπει να ανατρέξεις στα αρχεία της εκκλησίας για να βγάλεις άλλο. Πας, δείχνεις την ταυτότητα που λέει ότι ονομάζεσαι Μόνικα και ζητάς να σου εκδόσουν το πιστοποιητικό σου, που όμως είναι στο όνομα Μαρία-Ελπινίκη. Πώς θα τους πείσεις ότι εσύ, η Μόνικα, και η Μαρία-Ελπινίκη του πιστοποιητικού είσαστε το ίδιο πρόσωπο;

 

Και σκέψου ας πούμε να μην ζουν οι γονείς σου και να μη θυμάσαι καν πώς σε έχουν βαφτίσει, αφού δεν έχεις δει ποτέ το πιστοποιητικό βάφτισης, ούτε το έχεις χρησιμοποιήσει για κάποιο λόγο...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει απαραίτητα να πας στην ενορία που εκκλησιάζεσαι, εκεί που σε γνωρίζει προσωπικά ο ιερέας ή στην εκκλησία που είναι κοντά στο σπίτι σου (τσεκάρουν τη διεύθυνση - γιατί δεν είναι λογικό εγώ να μένω στο Παγκράτι και να εκκλησιάζομαι στην Κηφισιά), περνάς από συνέντευξη με έναν από τους ιερείς και μετά πρέπει να παρουσιαστείς σε λειτουργία 3 συνεχόμενες φορές. Και μετά σου δίνουν το πιστοποιητικό αγαμίας.

 

Πώς θα τους πείσεις ότι εσύ, η Μόνικα, και η Μαρία-Ελπινίκη του πιστοποιητικού είσαστε το ίδιο πρόσωπο;

.

 

Με μια υπεύθυνη δήλωση μήπως;;;:mrgreen:

 

Έλεος... Υπάρχουν και χειρότερα δηλαδή..

 

Εντάξει με έπεισες... Να βρεί τρόπο να τη γράψει Μελίνα παντού.:-D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ξαναλέω ότι γνωρίζω άτομα που αλλο όνομα γράφει η ταυτότητα και με άλλο βαπτίστηκαν. Μου έρχεται να πάω να τους ρωτήσω αν αντιμετώπισαν πρόβλημα, αλλά δεν θέλω να τους τρομάξω...:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τι εννοείται δεν μετραει το χαρτι της βαφτισης? γιατι εμεις με αυτό δηλώσαμε παντου το ονομα της μικρης και οι υπαλληλοι αυτό ζητουσαν στο δημαρχειο κτλ,,δεν καναμε όμως από πριν ονοματοδοσια (μιλαω για τελη σεπτεμβριου)

 

 

επισης εισαι σιγουρη ότι δεν γιορταζει το Μελινα,,,ψαξε ένα εορτολογιο της εκκλησιας να δεις

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...