Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος με τη μαμά και το μπαμπά


Recommended Posts

ναι συνήθως ο πατέρας είναι σε άλλο κρεβάτι, σε άλλο δωμάτιο και στη δική μας περίπτωση με την πόρτα κλειστή γιατί δεν ήθελε να χαλάσει ο ύπνος του.

 

Τουλάχιστον στη δική σας περίπτωση, συμφωνεί ο πατέρας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τουλάχιστον στη δική σας περίπτωση, συμφωνεί ο πατέρας...

 

στη δική μας περίπτωση ο μπαμπάς αδιαφορούσε για το αν κοιμόταν ή όχι η μαμά κι ενδιαφερόταν μόνο για την δική του ξεκούραση. τις πρώτες 20 μέρες κοιμόμουν καθιστή στο κρεβάτι με το μωρό στο στήθος, γιατί έκλαιγε οπουδήποτε αλλού. μας είδανε 2 παιδίατροι εκείνη την περίοδο και είπανε να κάνουμε υπομονή και πως θα ηρεμίσουν τα πράγματα. αφού περάσανε οι 20 μέρες κουρελιασμένη απ' την αϋπνία πήγα στη μάνα μου, γιατί φοβόμουν μην πλακώσω το παιδί όπως το κρατούσα αγκαλιά για να το θηλάσω και πεθάνει από ασφυξία. εκεί τα πράγματα βελτιώθηκα αλλά θηλάζαμε ανά 2 ώρες μέρα και νύχτα, ο ύπνος ήταν ελάχιστος. στους 2 μήνες γυρίσαμε σπίτι, έπρεπε να ξεκινήσει ο εμβολιασμός. εκείνος ο ένας μήνας ήταν δύσκολος αλλά την πάλευα. με το που κλείσαμε τον τρίτο μήνα ξεκίνησε ο εφιάλτης. είχα πετρώματα μέρα παρά μέρα για έναν ολόκληρο μήνα και σε 2-3 περιπτώσεις το πέτρωμα κράτησε μέχρι και 2 μέρες. εκεί τα έπαιξα. με το που πετούσε τη ρόγα απ' το στόμα, έτρεχα να μπω κάτω απ' το ντουζ γιατί πονούσα ή ακόμη χειρότερα, έπεφτα για ύπνο στις 12 το βράδυ και ξυπνούσα στις 2 απ' τον πόνο στο στήθος. έφτασα στο σημείο να μην μπορώ να πάρω αγκαλιά το μωρό και να το χτυπάω στο κρεβάτι του στην προσπάθειά μου να το σηκώσω. κοιμόμουν όρθια. εκεί ζήτησα βοήθεια απ' τον άντρα μου, του είπα πως δεν άντεχα άλλο, κι εκείνος σαν μόνη λύση, σκέφτηκε να έρχονται οι γονείς του σπίτι 2 φορές τη βδομάδα μεσημέρι για να κοιμάμαι, από τις 2 περίπου μέχρι τις 5. από τη μεριά του δεν έγινε ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΗ, γιατί υπήρχε η δικιολογία του θηλασμού. δεν είπε ούτε μία φορά, θα τον κρατήσω εγώ απόψε, πέσε κοιμήσου. φτάσαμε τους 6,5 μήνες παραμονές Χριστουγέννων κι έκλαιγα, γιατί ο μικρός στην προσπάθεια του να σταθεί στα πόδια του έκλαιγε και γκρίνιαζε για 4 ώρες περίπου κάθε βράδυ. όταν τελικά τα κατάφερε στους 7 μήνες ανακουφίστηκα γιατί ηρέμισε. δεν κοιμόμουν αλλά τουλάχιστον μπορούσα να είναι ξαπλωμένη όσο αυτός έκανε βόλτες. κι αυτό συνεχίστηκε μέχρι που έγινε 19 μηνών το παιδί.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

και τα δύο παιδια μου κοιμούντε μαζί μας. Το μικρό μου στην κουνια που είναι κολλημένη με το κρεβατι και ο μεγαλος 3,5 στη μέση. Τα παιδια μου είναι δύσκολα στον ύπνο και θέλουν πάντα κάποιον διπλα τους για να τα παρει ο ύπνος ειδικά ο μεγάλος. Ετσι ξαπλωνω δίπλα τους για περιπου 1 ώρα μεχρι να κοιμηθουν(μερικες φορες με παίρνει ο ύπνος).Δεν μας ενολει που κοιμουντε μαζι μας ουτε χάλασε τη σχεση μας ως ζευγαρι. Αυτο που με ενοχλει είναι που αργει πολύ ο γιος μου να κοιμηθει.Εγω ξυπνάω 6 το πρωι για να παω στη δουλεια και δεν μπορώ να σηκώνομαι κάθε τρεις και λίγο και να πηγαίνω σε άλλο δωματιο. Το καλοκαιρι βέβαια όταν θα πάρω την άδεια μου θα κάνω μια προσπαθει να τα κοιμήσω σε άλλο δωματιο. Αχ βλέπω κάτι φίλες μου που τα βαζουν στα κρεβατια τους τα διαβαζουν παραμύθια και ωωω τί θαυμα, αυτα κοιμουντε!!!! Εγω τον βάζω στο κρεβατι κι αυτός σηκώνεται ανοιγει την πόρτα τρεχει στο σαλόνι αναβει το φως και βγαζει τα παιχνιδια του και φωνάζει δεν θελω να κοιμηθω!!!!κι εχει παει 10 το βραδυ!!! Αγαπητες μανουλες έλεγα τόσα μα τόσα πολλά πριν γινω μανα που πραγματικά τα λούστηκα όλα. Αυτο που έχω καταλαβει είναι πως ο άνθρωπος γεννιεται, και υπαρχουν υπάκουα παιδια και ατίθασα παιδια και αν κάποιος έχει γεννηθεί "λιοντάρι" όσο και να τον ηρεμίσεις πάντα μα πάντα θα είναι ένα ήρεμο "λιοντάρι". Παντως για να έρθω στο θέμα, μπορεί να τρωω μερικες κλωτσιές το βραδυ αλλα μου άρεσει που απλώνω το χερι μου και τα έχω αγκαλια.

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτό το θέμα είναι πολύ μεγάλο και υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις! Όλες οι φίλες μου έχουν διαφορετική γνώμη. Η κόρη μου είναι 2 χρονών και κοιμόμαστε μαζί, αλλά νομίζουμε με τον άνδρα μου ότι σε 5-6 μήνες πρέπει να αρχίσουμε να κόβουμε αυτή τη συνήθεια. Νομίζω ότι είναι σπουδαίο η μικορύλα μου να κοιμάται μόνη από μικρή για να μην φοβάται μετά τα πάντα. :) διάβασα μέσα στο θέμα διαφορετικές ιδέες, μίλησα και με τον άνδρα μου και έχουμε αποδασίσει πώς θα το κάνουμε :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας,

 

μιας και νέος στο φόρουμ ανοίγω αυτό το θέμα μήπως πάρουμε μια χρήσιμη συμβουλή για μια δυσκολία που αντιμετωπίζουμε.

 

Έχουμε δυο γιούς 2 και 4 που κοιμούνται στο ίδιο παιδικό δωμάτιο. Στο παιδικό δωμάτιο έχουμε τα κρεβατάκια τους και έναν καναπέ που ανοίγει σε διπλό κρεβάτι σε περίπτωση που μας επισκεφτεί η γιαγιά ή που είναι άρρωστοι και πρέπει να κοιμηθώ εγώ ή η σύζυγος μου μέσα.

 

Τα θέματα είναι τρία. Καταρχήν ο μεγάλος μας (4 ) που έχει κόψει και πάνα και πιπίλα πριν απο τα 3 του ενώ κοιμάται στο δωμάτιο του δεν έχει την απαίτηση να είναι στο δωμάτιο του μπαμπά και της μαμάς θέλει μόνο τη μαμά να τον κοιμίζει. Δουλεύουμε και οι δυο και την μαμά την βλέπει λιγότερο και του λέιπει και ενώ του μιλάμε και μας λέει πως οκ σήμερα θα κάνουμε με τον μπαμπά νάνι την ώρα του ύπνου θέλει τη μαμά και αν του πούμε όχι κλαίει και θέλει τη μαμά. Με εμένα περνάει πιο πολύ ώρα καθώς είμαι πιο ευέλικτος με την δουλειά μου οπότε εγω τους ξυπνάω τους ταίζω τους ντύνω παμε παιδικό και τους παίρνω. Η σύζυγος μου πρέπει να φεύγει πιο νωρίς και γυρνάει πιο αργά. Οπότε υποκύπτουμε και τους κοιμίζει η μαμά και μετά παω εγώ και κοιμάμαι μαζί τους.

 

Αυτό είναι το δευτερο θέμα, πρέπει να κοιμάμαι μαζί του στο δωμάτιο εγώ καθώς αν κοιμηθεί και φύγουμε να κοιμηθούμε και εμείς κάποια στιμή, πολλές δλδ, θα σηκωθεί δεν θα μας δεί στο δωμάτιο και θα μας φωνάζει να πάμε οπότε όλη τη νύχτα κάνουμε διαδρομές. Οπότε κοιμάμαι εγω μαζί του για να ξεκουραζόμαστε και εμείς λίγο, αν νιώθει κάποιον δίπλα του δεν σηκώνεται.

 

Και το τριτο θέμα είναι πως έχει μπαστακωθεί στο διπλό και θέλει να κοιμάται εκεί , να τον κοιμίζει μόνο η μαμά και μετά ασ κοιμηθεί και ο μπαμπας μαζί του αλλα όχι μονος του και ποτέ στο κρεβάτι του, θεωρεί πλέον κρεβάτι του τον καναπέ και μάλιστα ανοιχτό για να κοιμάται με κάποιον αγκαλια. Τον βάλαμε το καλοκαιρι πχ στο διπλό να κοιμάται ή με την μαμα ή με τον μπαμπα αφού είχε βαρβάτη ίωση για τον προσέχουμε, απο εκεί και πέρα το κρεβατάκι του δεν υπάρχει μόνο καναπές ανοιχτός.

 

Κάποια συμβούλή ή ίδια εμπειρία;

 

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 28/1/2019 at 11:53 ΠΜ, mpampas είπε:

Καλημέρα σας,

 

μιας και νέος στο φόρουμ ανοίγω αυτό το θέμα μήπως πάρουμε μια χρήσιμη συμβουλή για μια δυσκολία που αντιμετωπίζουμε.

 

Έχουμε δυο γιούς 2 και 4 που κοιμούνται στο ίδιο παιδικό δωμάτιο. Στο παιδικό δωμάτιο έχουμε τα κρεβατάκια τους και έναν καναπέ που ανοίγει σε διπλό κρεβάτι σε περίπτωση που μας επισκεφτεί η γιαγιά ή που είναι άρρωστοι και πρέπει να κοιμηθώ εγώ ή η σύζυγος μου μέσα.

 

Τα θέματα είναι τρία. Καταρχήν ο μεγάλος μας (4 ) που έχει κόψει και πάνα και πιπίλα πριν απο τα 3 του ενώ κοιμάται στο δωμάτιο του δεν έχει την απαίτηση να είναι στο δωμάτιο του μπαμπά και της μαμάς θέλει μόνο τη μαμά να τον κοιμίζει. Δουλεύουμε και οι δυο και την μαμά την βλέπει λιγότερο και του λέιπει και ενώ του μιλάμε και μας λέει πως οκ σήμερα θα κάνουμε με τον μπαμπά νάνι την ώρα του ύπνου θέλει τη μαμά και αν του πούμε όχι κλαίει και θέλει τη μαμά. Με εμένα περνάει πιο πολύ ώρα καθώς είμαι πιο ευέλικτος με την δουλειά μου οπότε εγω τους ξυπνάω τους ταίζω τους ντύνω παμε παιδικό και τους παίρνω. Η σύζυγος μου πρέπει να φεύγει πιο νωρίς και γυρνάει πιο αργά. Οπότε υποκύπτουμε και τους κοιμίζει η μαμά και μετά παω εγώ και κοιμάμαι μαζί τους.

 

Αυτό είναι το δευτερο θέμα, πρέπει να κοιμάμαι μαζί του στο δωμάτιο εγώ καθώς αν κοιμηθεί και φύγουμε να κοιμηθούμε και εμείς κάποια στιμή, πολλές δλδ, θα σηκωθεί δεν θα μας δεί στο δωμάτιο και θα μας φωνάζει να πάμε οπότε όλη τη νύχτα κάνουμε διαδρομές. Οπότε κοιμάμαι εγω μαζί του για να ξεκουραζόμαστε και εμείς λίγο, αν νιώθει κάποιον δίπλα του δεν σηκώνεται.

 

Και το τριτο θέμα είναι πως έχει μπαστακωθεί στο διπλό και θέλει να κοιμάται εκεί , να τον κοιμίζει μόνο η μαμά και μετά ασ κοιμηθεί και ο μπαμπας μαζί του αλλα όχι μονος του και ποτέ στο κρεβάτι του, θεωρεί πλέον κρεβάτι του τον καναπέ και μάλιστα ανοιχτό για να κοιμάται με κάποιον αγκαλια. Τον βάλαμε το καλοκαιρι πχ στο διπλό να κοιμάται ή με την μαμα ή με τον μπαμπα αφού είχε βαρβάτη ίωση για τον προσέχουμε, απο εκεί και πέρα το κρεβατάκι του δεν υπάρχει μόνο καναπές ανοιχτός.

 

Κάποια συμβούλή ή ίδια εμπειρία;

 

Φιλικά.

Προσωπικα, θα ακολουθουσα την αναγκη του παιδιου να βλεπει την μαμα και θα προτιμουσα να τους κοιμιζω εγω, εφ'οσον ο χρονος που με βλεπουν ειναι ελαχιστος.

Επισης, θα εψαχνα να βρω τον λογο που θελει καποιον διπλα του το βραδυ, εστω και σε αυτη την ηλικια (δεν ειναι δα και τοσο μεγαλος). Μηπως αρχισε να κοιμαται μονος του απο πολυ μικρος και τωρα αποζητα την επαφη που "εχασε"; Μηπως τον εχει τρομαξει κατι; Οτι και να ειναι, μεχρι να το ανακαλυψω και να το ξεπερασει θα κοιμοταν ενας απο τους δυο μαζι του. Εφ'οσον βλεπω οτι ηρεμει ετσι, θα διναμε απλοχερα (ή εγω ή ο συζυγος) την ασφαλεια της παρουσιας μας αλλα στο δωματιο του. Αν δεν σας πειραζει να ειναι στο διπλο (που απ΄οτι φαινεται σας πειραζει) τοτε συνεχιστε ετσι. Διαφορετικα, ας κοιμαται ενας απο τους δυο στο δωματιο του. Επιπλεον, τι πειραζει που θεωρει κρεβατι του τον καναπε που εχετε στο δωματιο του; Ισως ειναι πιο βολικο γι'αυτον και το προτιμαει.

 

@Deenaεχεις να προτεινεις κατι;

 
Link to comment
Share on other sites

On 28/1/2019 at 11:53 ΠΜ, mpampas είπε:

Καλημέρα σας,

 

μιας και νέος στο φόρουμ ανοίγω αυτό το θέμα μήπως πάρουμε μια χρήσιμη συμβουλή για μια δυσκολία που αντιμετωπίζουμε.

 

Έχουμε δυο γιούς 2 και 4 που κοιμούνται στο ίδιο παιδικό δωμάτιο. Στο παιδικό δωμάτιο έχουμε τα κρεβατάκια τους και έναν καναπέ που ανοίγει σε διπλό κρεβάτι σε περίπτωση που μας επισκεφτεί η γιαγιά ή που είναι άρρωστοι και πρέπει να κοιμηθώ εγώ ή η σύζυγος μου μέσα.

 

Τα θέματα είναι τρία. Καταρχήν ο μεγάλος μας (4 ) που έχει κόψει και πάνα και πιπίλα πριν απο τα 3 του ενώ κοιμάται στο δωμάτιο του δεν έχει την απαίτηση να είναι στο δωμάτιο του μπαμπά και της μαμάς θέλει μόνο τη μαμά να τον κοιμίζει. Δουλεύουμε και οι δυο και την μαμά την βλέπει λιγότερο και του λέιπει και ενώ του μιλάμε και μας λέει πως οκ σήμερα θα κάνουμε με τον μπαμπά νάνι την ώρα του ύπνου θέλει τη μαμά και αν του πούμε όχι κλαίει και θέλει τη μαμά. Με εμένα περνάει πιο πολύ ώρα καθώς είμαι πιο ευέλικτος με την δουλειά μου οπότε εγω τους ξυπνάω τους ταίζω τους ντύνω παμε παιδικό και τους παίρνω. Η σύζυγος μου πρέπει να φεύγει πιο νωρίς και γυρνάει πιο αργά. Οπότε υποκύπτουμε και τους κοιμίζει η μαμά και μετά παω εγώ και κοιμάμαι μαζί τους.

 

Αυτό είναι το δευτερο θέμα, πρέπει να κοιμάμαι μαζί του στο δωμάτιο εγώ καθώς αν κοιμηθεί και φύγουμε να κοιμηθούμε και εμείς κάποια στιμή, πολλές δλδ, θα σηκωθεί δεν θα μας δεί στο δωμάτιο και θα μας φωνάζει να πάμε οπότε όλη τη νύχτα κάνουμε διαδρομές. Οπότε κοιμάμαι εγω μαζί του για να ξεκουραζόμαστε και εμείς λίγο, αν νιώθει κάποιον δίπλα του δεν σηκώνεται.

 

Και το τριτο θέμα είναι πως έχει μπαστακωθεί στο διπλό και θέλει να κοιμάται εκεί , να τον κοιμίζει μόνο η μαμά και μετά ασ κοιμηθεί και ο μπαμπας μαζί του αλλα όχι μονος του και ποτέ στο κρεβάτι του, θεωρεί πλέον κρεβάτι του τον καναπέ και μάλιστα ανοιχτό για να κοιμάται με κάποιον αγκαλια. Τον βάλαμε το καλοκαιρι πχ στο διπλό να κοιμάται ή με την μαμα ή με τον μπαμπα αφού είχε βαρβάτη ίωση για τον προσέχουμε, απο εκεί και πέρα το κρεβατάκι του δεν υπάρχει μόνο καναπές ανοιχτός.

 

Κάποια συμβούλή ή ίδια εμπειρία;

 

Φιλικά.

Έχουμε κ εμείς 2 γιους, δουλεύουμε πολλές ώρες επίσης και ξέρεις τι κατάλαβα μετά από πολύ ξενύχτι για μήνες, κούραση και προσπαθεια να κοιμηθουμε σαν άνθρωποι;; Ότι οπουδήποτε βολεύονται, αρκεί να κοιμόμαστε!! Και στο πάτωμα και στο μπαλκόνι που λέει ο λόγος, αρκεί να είμαστε όλοι ήρεμοι κ ξεκούραστοι. Αφησε τον στον καναπε, φαση ειναι θα περασει. Ο δικος μας ηρεμησε μονο οταν τον πηραμε στο δικό μας κρεβάτι, παρόλο που η κούνια του είναι κολλητά στο κρεβάτι μας. Δεν του αρκεί, θέλει ανάμεσα μας. Δεν καλοχωραμε, αλλά ηρεμησαμε τουλάχιστον. Ο μεγάλος θέλει αποκλειστικά τον μπαμπά να τον κοιμίζει, σε αντίθεση με τον δικό σου, του λείπει ο μπαμπάς περισσότερο μέσα στη μέρα. Ανέλαβε ο άντρας μου το μεγάλο, εγώ το μικρό στο κρεβάτι μας και βρήκαμε μια ισορροπία από κει που ήμασταν ερείπια. 

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα πρόσφατα κι εγώ ένα παρόμοιο θέμα με την κόρη μου (4 ετών επίσης), η οποία επίσης για αρκετό καιρό ξυπνούσε αρκετές φορές μέσα στη νύχτα και ζητούσε να πάει να κάτσει κάποιος μαζί της, με την διαφορά ότι στο δωμάτιό της υπάρχει μόνο ένα μεταβρεφικό κρεβάτι για την ίδια όπου δεν χωράει ενήλικας, με αποτέλεσμα να την βγάζουμε σε μια πολυθρόνα/καρέκλα.

 

Ξεκίνησε από τις γιορτές που λείψαμε εκδρομή και για αρκετές μέρες κοιμόμασταν όλοι μαζί σε ένα δωμάτιο με τα κρεβάτια κολλητά το ένα στο άλλο, στα καπάκια ήρθαν κάτι ιώσεις που μας έκαναν κάποιες μέρες πάλι να κοιμόμαστε μαζί, αρχίσαμε να φεύγουμε τα Σ/Κ όπου στο εξοχικό πάλι κοιμόμαστε στο ίδιο δωμάτιο, κάπως έτσι ξεκίνησε και εδραιώθηκε...

 

Εμείς το αντιμετωπίσαμε με πολύ μπούρου - μπούρου, σε συνδυασμό με ένα gro clock που έχει στο δωμάτιό της και της λέμε ότι αν ξυπνάει και βλέπει αστεράκια θα ξανακοιμάται και θα μας φωνάζει μόνο αν έχει βγει ο ήλιος. Φυσικά σφίξαμε τα δόντια για μία εβδομάδα περίπου να πηγαινοερχόμαστε μέσα στη νύχτα και να επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια, αλλά το ξεπέρασε (προς το παρόν). Πλέον ίσως ξυπνήσει και φωνάξει μία φορά μόνο, όπου μια κουβέντα ή ένα χάδι ξανακοιμάται αμέσως.

 

Επειδή έχει ξαναγίνει φυσικά, αυτό που έχω επίσης παρατηρήσει είναι ότι όταν για οποιονδήποτε λόγο (π.χ. εν προκειμένω εκδρομές, αρρώστιες) μείνουμε μαζί της μέχρι να αποκοιμηθεί (κατά κανόνα δεν το κάνουμε), αρχίζει να ξυπνάει και μέσα στη νύχτα.

 

Μία λύση για εσάς @mpampas θα ήταν ίσως να του πάρετε ένα μεγάλο κρεβάτι, στο οποίο να χωράτε κι εσείς, έτσι ώστε όταν ξυπνάει τη νύχτα και σας φωνάζει να πηγαίνετε να ξαπλώνετε μαζί του μέχρι να αποκοιμηθεί, ως εναλλακτική του να έχετε μονίμως ανοιχτό τον καναπέ κρεβάτι μέσα στο δωμάτιο. Έτσι εμείς κάναμε με τον μεγάλο μας (6 ετών πλέον) που κοιμόταν σε κρεβάτι ενηλίκου από 2,5 ετών και φυσικά πέρασε και αυτός διάφορες φάσεις σαν αυτές που περιγράφεις, αλλά ήταν για όλους μας πιο εύκολο να πηγαίνουμε να ξαπλώνουμε μαζί του. Με τον τρόπο αυτό δεν μπήκε ποτέ στην διαδικασία να έρθει στο κρεβάτι μας και συνήθισε το κρεβάτι και το δωμάτιό του.

 

Όλα εξαρτώνται από τα διαπραγματεύσιμα και μή όρια κάθε οικογένειας. Στην δική μας για παράδειγμα, το όριό μας είναι ότι τα παιδιά δεν έρχονται στο κρεβάτι του ζευγαριού παρά μόνο σε επείγουσες και εξαιρετικές περιπτώσεις. Είναι μια επιλογή που μας έχει οδηγήσει φυσικά σε αρκετές άυπνες και άβολες νύχτες (ύπνος στο μονό μαζί με το παιδί, ύπνος στην πολυθρόνα, ύπνος σε στρωματάκι στο πάτωμα, ατέλειωτα πήγαινε-έλα), αλλά είναι ένα τίμημα που έχουμε αποδεχθεί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Προσωπικα, θα ακολουθουσα την αναγκη του παιδιου να βλεπει την μαμα και θα προτιμουσα να τους κοιμιζω εγω, εφ'οσον ο χρονος που με βλεπουν ειναι ελαχιστος.

Επισης, θα εψαχνα να βρω τον λογο που θελει καποιον διπλα του το βραδυ, εστω και σε αυτη την ηλικια (δεν ειναι δα και τοσο μεγαλος). Μηπως αρχισε να κοιμαται μονος του απο πολυ μικρος και τωρα αποζητα την επαφη που "εχασε"; Μηπως τον εχει τρομαξει κατι; Οτι και να ειναι, μεχρι να το ανακαλυψω και να το ξεπερασει θα κοιμοταν ενας απο τους δυο μαζι του. Εφ'οσον βλεπω οτι ηρεμει ετσι, θα διναμε απλοχερα (ή εγω ή ο συζυγος) την ασφαλεια της παρουσιας μας αλλα στο δωματιο του. Αν δεν σας πειραζει να ειναι στο διπλο (που απ΄οτι φαινεται σας πειραζει) τοτε συνεχιστε ετσι. Διαφορετικα, ας κοιμαται ενας απο τους δυο στο δωματιο του. Επιπλεον, τι πειραζει που θεωρει κρεβατι του τον καναπε που εχετε στο δωματιο του; Ισως ειναι πιο βολικο γι'αυτον και το προτιμαει.

 

@Deenaεχεις να προτεινεις κατι;

Ευχαριστώ για την απάντηση, προς το παρόν αυτό κάνουμε δεν θέλουμε το παιδι να ζορίζεται στον ύπνο του και να κοιμάται στεναχωρημένο. Το θέμα του κρεβατιού μας ανυσυχεί όσον αφορά την ανάπτυξη του. Ο μικρούλης δλδ που είναι 2 ήδη κοιμάται μόνος του σε παιδικό κρεβατάκι χωρίς κάγκελα και χωρίς να ζητάει κάποιον και παρατηρείς πως σαν παιδάκι είναι πιο ανεξάρτητη προσωπικότητα. Δεν έχει τρομάξει με κάτι είναι πολύ χαρούμενο παιδάκι απλά του λείπει η μαμά επειδή μερικές φορές κλείνει και 24ωρο τη δουλειά, εργάζεται σε νοσκομείο.

 

12 ώρες πρίν, Merendoula είπε:

Έχουμε κ εμείς 2 γιους, δουλεύουμε πολλές ώρες επίσης και ξέρεις τι κατάλαβα μετά από πολύ ξενύχτι για μήνες, κούραση και προσπαθεια να κοιμηθουμε σαν άνθρωποι;; Ότι οπουδήποτε βολεύονται, αρκεί να κοιμόμαστε!! Και στο πάτωμα και στο μπαλκόνι που λέει ο λόγος, αρκεί να είμαστε όλοι ήρεμοι κ ξεκούραστοι. Αφησε τον στον καναπε, φαση ειναι θα περασει. Ο δικος μας ηρεμησε μονο οταν τον πηραμε στο δικό μας κρεβάτι, παρόλο που η κούνια του είναι κολλητά στο κρεβάτι μας.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, το να τον πάρουμε στο κρεβάτι μας δε θέλουμε είπαμε απο την αρχή πως δεν θα το κάνουμε. Το καταλαβαινω αυτο που λες ελπίζω μόνο να του περάσει γρήγορα η φάση θα θέλαμε και εμείς σαν ζευγάρι να κοιμόμαστε μαζί και τα παιδιά να ξέρουν πως έχουν τα κρεβατάκια τους μπορούν να μας φωνάζουν φυσικά όποτε θέλουν αλλά ο μπαμπας και η μαμα κοιμούνται μαζί και τα παιδάκια στα κρεβατάκια τους.

πρίν από 45 λεπτά , Deena είπε:

Αντιμετώπισα πρόσφατα κι εγώ ένα παρόμοιο θέμα με την κόρη μου (4 ετών επίσης), η οποία επίσης για αρκετό καιρό ξυπνούσε αρκετές φορές μέσα στη νύχτα και ζητούσε να πάει να κάτσει κάποιος μαζί της, με την διαφορά ότι στο δωμάτιό της υπάρχει μόνο ένα μεταβρεφικό κρεβάτι για την ίδια όπου δεν χωράει ενήλικας, με αποτέλεσμα να την βγάζουμε σε μια πολυθρόνα/καρέκλα.

 

Ξεκίνησε από τις γιορτές που λείψαμε εκδρομή και για αρκετές μέρες κοιμόμασταν όλοι μαζί σε ένα δωμάτιο με τα κρεβάτια κολλητά το ένα στο άλλο, στα καπάκια ήρθαν κάτι ιώσεις που μας έκαναν κάποιες μέρες πάλι να κοιμόμαστε μαζί, αρχίσαμε να φεύγουμε τα Σ/Κ όπου στο εξοχικό πάλι κοιμόμαστε στο ίδιο δωμάτιο, κάπως έτσι ξεκίνησε και εδραιώθηκε...

 

Εμείς το αντιμετωπίσαμε με πολύ μπούρου - μπούρου, σε συνδυασμό με ένα gro clock που έχει στο δωμάτιό της και της λέμε ότι αν ξυπνάει και βλέπει αστεράκια θα ξανακοιμάται και θα μας φωνάζει μόνο αν έχει βγει ο ήλιος. Φυσικά σφίξαμε τα δόντια για μία εβδομάδα περίπου να πηγαινοερχόμαστε μέσα στη νύχτα και να επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια, αλλά το ξεπέρασε (προς το παρόν). Πλέον ίσως ξυπνήσει και φωνάξει μία φορά μόνο, όπου μια κουβέντα ή ένα χάδι ξανακοιμάται αμέσως.

 

Επειδή έχει ξαναγίνει φυσικά, αυτό που έχω επίσης παρατηρήσει είναι ότι όταν για οποιονδήποτε λόγο (π.χ. εν προκειμένω εκδρομές, αρρώστιες) μείνουμε μαζί της μέχρι να αποκοιμηθεί (κατά κανόνα δεν το κάνουμε), αρχίζει να ξυπνάει και μέσα στη νύχτα.

 

Μία λύση για εσάς @mpampas θα ήταν ίσως να του πάρετε ένα μεγάλο κρεβάτι, στο οποίο να χωράτε κι εσείς, έτσι ώστε όταν ξυπνάει τη νύχτα και σας φωνάζει να πηγαίνετε να ξαπλώνετε μαζί του μέχρι να αποκοιμηθεί, ως εναλλακτική του να έχετε μονίμως ανοιχτό τον καναπέ κρεβάτι μέσα στο δωμάτιο. Έτσι εμείς κάναμε με τον μεγάλο μας (6 ετών πλέον) που κοιμόταν σε κρεβάτι ενηλίκου από 2,5 ετών και φυσικά πέρασε και αυτός διάφορες φάσεις σαν αυτές που περιγράφεις, αλλά ήταν για όλους μας πιο εύκολο να πηγαίνουμε να ξαπλώνουμε μαζί του. Με τον τρόπο αυτό δεν μπήκε ποτέ στην διαδικασία να έρθει στο κρεβάτι μας και συνήθισε το κρεβάτι και το δωμάτιό του.

 

Όλα εξαρτώνται από τα διαπραγματεύσιμα και μή όρια κάθε οικογένειας. Στην δική μας για παράδειγμα, το όριό μας είναι ότι τα παιδιά δεν έρχονται στο κρεβάτι του ζευγαριού παρά μόνο σε επείγουσες και εξαιρετικές περιπτώσεις. Είναι μια επιλογή που μας έχει οδηγήσει φυσικά σε αρκετές άυπνες και άβολες νύχτες (ύπνος στο μονό μαζί με το παιδί, ύπνος στην πολυθρόνα, ύπνος σε στρωματάκι στο πάτωμα, ατέλειωτα πήγαινε-έλα), αλλά είναι ένα τίμημα που έχουμε αποδεχθεί.

 

 

Ευχαριστώ Ντίνα, το όριο με το κρεβάτι του μπαμπά και της μαμάς υπάρχει, ασε που επειδή κοιμάμαι εγώ μαζι του στον ανοιχτό καναπέ το δωμάτιο μας έχει γινει το κρεβάτι της μαμάς όχι του μπαμπά. Έχουμε δηλαδή το αγοροδωμάτιο και το δωμάτιο της μαμάς πλέον. Μας βλέπβ να το συνεχίζουμε αλλά αυτο με τα αστεράκια θα το δοκιμάσω όπως και δήποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια μου καλησπέρα σε όλες! Θα ήθελα να μου δώσετε συμβουλές για ύπνο με μωρά. Αρχικά να πω ότι ο γιος μου τώρα που είναι 17 μηνών κοιμάται στο δωμάτιο του σε δικό του κρεβάτι. Τα τελευταία βραδύς όμως ξυπνάει με ουρλιαχτά και έχω την εντύπωση ότι βλέπει εφιάλτες. Αργεί πολύ να ξανά κοιμηθεί μπορεί κ 2 ώρες να μην κοιμάται .. όποτε εγώ κάθομαι σε καρέκλα δίπλα στην κούνια του μέχρι να ξανά κοιμηθεί με τον δεύτερο γιο μου στην αγκαλιά που θηλάζει και σήμερα είναι 1 μηνών. Όποτε θα ήθελα να μου πείτε γνώμες τι να κάνω να φέρνω αυτές τις ώρες που ο «μεγάλος» έχει θέμα να τον φέρνω στο κρεβάτι μας να κοιμάται μαζί μας. Στο κρεβάτι έχω και το νεογέννητο κοιμάται μαζί μου γιατί θηλάζω και βολεύει και μαρεσει κιόλας. Απλά έχει καμία σας εμπειρία από ύπνο με μωρά στο ίδιο κρεβάτι με δυο παιδιά ; Λογικά δεν θα μπορέσω να το κάνω τώρα που έχω ένα νεογέννητο .. ίσως αργότερα. Μου λείπει και ο μεγάλος μου γιος κ δεν θέλω να νιώθει μόνος στο δωμάτιο του και όλοι οι υπόλοιποι μαζί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα σε όλες! Θα ήθελα να μου δώσετε συμβουλές για ύπνο με μωρά. Αρχικά να πω ότι ο γιος μου τώρα που είναι 17 μηνών κοιμάται στο δωμάτιο του σε δικό του κρεβάτι. Τα τελευταία βραδύς όμως ξυπνάει με ουρλιαχτά και έχω την εντύπωση ότι βλέπει εφιάλτες. Αργεί πολύ να ξανά κοιμηθεί μπορεί κ 2 ώρες να μην κοιμάται .. όποτε εγώ κάθομαι σε καρέκλα δίπλα στην κούνια του μέχρι να ξανά κοιμηθεί με τον δεύτερο γιο μου στην αγκαλιά που θηλάζει και σήμερα είναι 1 μηνών. Όποτε θα ήθελα να μου πείτε γνώμες τι να κάνω να φέρνω αυτές τις ώρες που ο «μεγάλος» έχει θέμα να τον φέρνω στο κρεβάτι μας να κοιμάται μαζί μας. Στο κρεβάτι έχω και το νεογέννητο κοιμάται μαζί μου γιατί θηλάζω και βολεύει και μαρεσει κιόλας. Απλά έχει καμία σας εμπειρία από ύπνο με μωρά στο ίδιο κρεβάτι με δυο παιδιά ; Λογικά δεν θα μπορέσω να το κάνω τώρα που έχω ένα νεογέννητο .. ίσως αργότερα. Μου λείπει και ο μεγάλος μου γιος κ δεν θέλω να νιώθει μόνος στο δωμάτιο του και όλοι οι υπόλοιποι μαζί. 

εμεις το καναμε.παρολο που η μεγαλη ειχε παει στο δωματιο της,οταν γεννηθηκε ο μικρος δ κοιμοταν μερα,κοιμοταν κτ ακυρες ωρες για βραδυ,ξυπνουσε με γκρινια κ ουρλιαχτα.φανταστηκα οτι ειναι επειδη ειχαμε τον μικρο στο δωματιο μας.οποτε κοιμοταν ο μπαμπας στο μονο της κορης,κολλησαμε το διπλο στον τοιχο.απο μεσα εβαλα το μωρο,εγω στη μεση κ η κορη εξω.δ ειχα φοβο να πεσει γτ ηταν μεγαλυτερη απο τον δικο σου,ηταν 2χρ κ 3μ,ηξερε να κατεβαινει απο το κρεβατι απο βρεφος κ ειχα κολλησει κ το παρκο διπλα στο διπλο

επισης αν ξυπνουσε ηταν πολυ καλη με το μωρο,δ υπηρχε περιπτωση να παει να τον πειραξει

ολο αυτο κρατησε το πολυ 6μ.μετα ζητησε μονη της να παει στο δωματιο της.παρολο που ο αδερφος της εκατσε αλλον ενα χρονο στο διπλο

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα σε όλες! Θα ήθελα να μου δώσετε συμβουλές για ύπνο με μωρά. Αρχικά να πω ότι ο γιος μου τώρα που είναι 17 μηνών κοιμάται στο δωμάτιο του σε δικό του κρεβάτι. Τα τελευταία βραδύς όμως ξυπνάει με ουρλιαχτά και έχω την εντύπωση ότι βλέπει εφιάλτες. Αργεί πολύ να ξανά κοιμηθεί μπορεί κ 2 ώρες να μην κοιμάται .. όποτε εγώ κάθομαι σε καρέκλα δίπλα στην κούνια του μέχρι να ξανά κοιμηθεί με τον δεύτερο γιο μου στην αγκαλιά που θηλάζει και σήμερα είναι 1 μηνών. Όποτε θα ήθελα να μου πείτε γνώμες τι να κάνω να φέρνω αυτές τις ώρες που ο «μεγάλος» έχει θέμα να τον φέρνω στο κρεβάτι μας να κοιμάται μαζί μας. Στο κρεβάτι έχω και το νεογέννητο κοιμάται μαζί μου γιατί θηλάζω και βολεύει και μαρεσει κιόλας. Απλά έχει καμία σας εμπειρία από ύπνο με μωρά στο ίδιο κρεβάτι με δυο παιδιά ; Λογικά δεν θα μπορέσω να το κάνω τώρα που έχω ένα νεογέννητο .. ίσως αργότερα. Μου λείπει και ο μεγάλος μου γιος κ δεν θέλω να νιώθει μόνος στο δωμάτιο του και όλοι οι υπόλοιποι μαζί. 

Κ εγώ έτσι είμαι με τα παιδιά μου, το διπλό κολλημένο στον τοίχο, σε εκείνη την άκρη ο μικρός, στη μέση εγώ, δίπλα μου η μεγάλη κόρη κ ένα μονό κρεβάτι κολλημένο στο διπλό που κοιμάται ο άντρας μου!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

εμεις το καναμε.παρολο που η μεγαλη ειχε παει στο δωματιο της,οταν γεννηθηκε ο μικρος δ κοιμοταν μερα,κοιμοταν κτ ακυρες ωρες για βραδυ,ξυπνουσε με γκρινια κ ουρλιαχτα.φανταστηκα οτι ειναι επειδη ειχαμε τον μικρο στο δωματιο μας.οποτε κοιμοταν ο μπαμπας στο μονο της κορης,κολλησαμε το διπλο στον τοιχο.απο μεσα εβαλα το μωρο,εγω στη μεση κ η κορη εξω.δ ειχα φοβο να πεσει γτ ηταν μεγαλυτερη απο τον δικο σου,ηταν 2χρ κ 3μ,ηξερε να κατεβαινει απο το κρεβατι απο βρεφος κ ειχα κολλησει κ το παρκο διπλα στο διπλο

επισης αν ξυπνουσε ηταν πολυ καλη με το μωρο,δ υπηρχε περιπτωση να παει να τον πειραξει

ολο αυτο κρατησε το πολυ 6μ.μετα ζητησε μονη της να παει στο δωματιο της.παρολο που ο αδερφος της εκατσε αλλον ενα χρονο στο διπλο

Πω πω ευχαριστω πολύ για την απάντηση ! Αυτό που λες δεν το είχα σκεφτεί .. ότι αυτά τα ουρλιαχτά την νύχτα μπορεί να είναι τώρα που ξέρει ότι είμαστε όλοι μαζί δίπλα στο άλλο δωμάτιο κ εκείνος μόνος :( μάλλον τον πειράζει όλο αυτό και θέλει κ εκείνος να έρθει μαζί μας. Σκέφτομαι σαν ιδέα να κολλήσω και άλλο ένα μόνο κρεβάτι δίπλα στο δικό μας το διπλό και να κοιμάται εκεί ο άντρας μου κ εγώ με τα μωρά στο διπλό όπως προτείνει και η @mama16 :)) απλά το θέμα είναι ότι δεν ξέρω κατά ποσο εμένα ο δικός μου θα πειράζει την νύχτα το νεογέννητο ... δεν καταλαβαίνει κιόλας ακόμα για να του εξηγούσα .. και επίσης εσάς δεν ξύπναγε το νεογέννητο το μεγάλο σας παιδί ; Όταν ξύπναγε την νύχτα ; Γιατί εμένα ο μεγάλος κοιμάται ελαφριά από μωρό και δεν ξέρω αν ξυπνάει κ εκείνος κ αρχίζει περιπολίες μέσα στην νύχτα κ εξερεύνηση δεν θα το αντέξω :p

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Πω πω ευχαριστω πολύ για την απάντηση ! Αυτό που λες δεν το είχα σκεφτεί .. ότι αυτά τα ουρλιαχτά την νύχτα μπορεί να είναι τώρα που ξέρει ότι είμαστε όλοι μαζί δίπλα στο άλλο δωμάτιο κ εκείνος μόνος :( μάλλον τον πειράζει όλο αυτό και θέλει κ εκείνος να έρθει μαζί μας. Σκέφτομαι σαν ιδέα να κολλήσω και άλλο ένα μόνο κρεβάτι δίπλα στο δικό μας το διπλό και να κοιμάται εκεί ο άντρας μου κ εγώ με τα μωρά στο διπλό όπως προτείνει και η @mama16 :)) απλά το θέμα είναι ότι δεν ξέρω κατά ποσο εμένα ο δικός μου θα πειράζει την νύχτα το νεογέννητο ... δεν καταλαβαίνει κιόλας ακόμα για να του εξηγούσα .. και επίσης εσάς δεν ξύπναγε το νεογέννητο το μεγάλο σας παιδί ; Όταν ξύπναγε την νύχτα ; Γιατί εμένα ο μεγάλος κοιμάται ελαφριά από μωρό και δεν ξέρω αν ξυπνάει κ εκείνος κ αρχίζει περιπολίες μέσα στην νύχτα κ εξερεύνηση δεν θα το αντέξω :p

Εμένα ευτυχώς η μεγάλη έχει πιο βαρύ ύπνο απ' τον μικρό κ αν τυχόν ξυπνήσει μου χαϊδεύει τα μαλλιά (η μάλλον τα τραβάει) κ ξανά κοιμάται! Μέσα στην νύχτα δεν τον πειράζει γιατί νυστάζει κ δεν έχει όρεξη για τέτοια. Αλλά το πρωί όταν ξυπνήσει, περιμένει λίγο κ αν δεν έχει ξυπνήσει ο μικρός πηγαίνει κ αρχίζει να τον πειράζει. Βέβαια πλέον είναι 1,5 χρόνων ο δεύτερος οπότε δεν αγχωνομουν. Όταν ήταν νεογέννητος επειδή όταν τον άφηνα στο κρεβάτι ξυπνούσε τον είχα μονίμως αγκαλιά κ κοιμόμουν σε πολυθρόνα. Μετά το εξάμηνο κοιμομασταν όλοι μαζί. Πριν τον ύπνο πάντα περίμενα πρώτα να κοιμηθεί η μεγάλη κ μετα πήγαινα κ τον μικρό στο κρεβάτι αλλιώς θα τον πείραζε κ δεν θα κοιμόταν ούτε ο ένας ούτε ο άλλος ποτέ

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως παλι θα κοιμασαι με το ενα ματι ανοιχτο.μην τυχον κ ξυπνησει ο μεγαλος κ πειραξει το μικρο

δ ξερω τι να σου πω γι αυτο,γτ εγω την εμπιστευομουν παντα

γενικα η μεγαλη μετα τα 2,εστρωσε πολυ ο υπνος της.δ ενοχλουνταν ιδιαιτερα απο το μωρο.αλλα κ εκειμος ηταν σχετικα ησυχος.ξυπνουσε αρκετες φορες αλλα αμεσως θηλαζε κ κοιμοταν.αν για καποιο λογο ειχε πολυ γκρινια τον πηγαινα λιγο στο σαλονι

ισως,προτιμησε να φυγει η κορη μου αργοτερα γτ χαλασε λιγο ο υπνος του μικρου.εκει με τα δοντια πχ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...