Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Aνοιχτοί το Πάσχα οι βρεφονηπιακοί σταθμοί του δήμου Νεάπολης-Συκεών


Recommended Posts

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=296774&cid=4

:P:p:D:p:p

Μακαρι το παραδειγμα αυτο να το ακολουθησουν και αλλοι δημοι της χωρας.....και οχι καθε φορα μεσα στις γιορτες να μην εχουμε που να αφησουμε τα παιδια μας.....οσες δεν εχουμε την δυνατοτητα να παρουμε αδεια απο την δουλεια μας οσες μερες δεν λειτουργουν οι σταθμοι.....αν και κατα την προσωπικη μου αποψη πρεπει να γινει νομος του κρατους...η λειτουργεια των παιδικων σταθμων σε ολη την διαρκεια του ετους.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμεις δηλαδη να μην κανουμε πασχα με την οικογενεια μας?ουτε διακοπες να παμε το καλοκαιρι....ηρεμια λιγο βρε κοριτσια!εχουμε κι εμεις παιδακια και θελουμε να τα χαρουμε!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις δηλαδη να μην κανουμε πασχα με την οικογενεια μας?ουτε διακοπες να παμε το καλοκαιρι....ηρεμια λιγο βρε κοριτσια!εχουμε κι εμεις παιδακια και θελουμε να τα χαρουμε!!!!!!!

...σορρυ βρε κοπελια σου ειπαμε να δουλεψεις το Πασχα?????ή την Δευτερη του Πασχα???ή τα Χριστουγεννα?????ή την Πρωτοχρονια????

Αυτες δεν ειναι επισημες αργιες ...για ολους?????...δλδ ολοι οι υπολοιποι εργαζομενοι δεν κανουν πασχα???δεν πανε διακοπες....δεν παιρνουν χρονο με τα παιδια τους??????

Οπως ολοι οι εργαζομενοι την αδεια που δικαιουσε δεν θα την χασεις.....θα την παρεις κανονικα....απλα οι παιδικοι σταθμοι θεωρω πως πρεπει να λειτουργουν για να καλυψουν ολους τους γονεις και οχι μονο τους εκπαιδευτικους....μιλαμε για 10 μερες εργασημες αν εγω παρω 10 μερες αδεια τα χριστουγεννα που θα κλεισουν οι σταθμοι και αλλες 10 το πασχα...τι θα μου μεινουν...ας πουμε για διακοπες...ή για μια δυσκολη στιγμη που θα αρρωστησει το παιδι μου.....?????

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αλλα θεωρω πως πρεπει να ξεκουραζομαστε κι εμεις.και στο κατω κατω δεν φταιμε εμεις....ετσι τα βρηκαμε!!!!!και οταν γραφετε τα παιδια σας ξερετε τους κανονισμους......

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αλλα θεωρω πως πρεπει να ξεκουραζομαστε κι εμεις.και στο κατω κατω δεν φταιμε εμεις....ετσι τα βρηκαμε!!!!!και οταν γραφετε τα παιδια σας ξερετε τους κανονισμους......

δεν ειπαμε πως φταιτε.....απλα λεμε πιο ειναι το σωστο....και οσο για την ξεκουραση...ολοι οι ανθρωποι εχουν αυτο το δικαιωμα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελος παντων ο καθε ενας τα παιρνει απο την πλευρα για το δικο του το συμφερον!!!!!ετσι πιστευω!εμενα με βολευει που καθομαστε εσενα οχι!!!!!!!!

Ακριβως αυτο....εσενα σε βολευει εμενα οχι.....ο καθενας απο την πλευρα του......!!!!!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως..

καταλαβαινω πως εχεις δικιο απο την πλευρα σου!ομως υπαρχουν και γονεις που δεν δουλευουν και εχουμε τα παιδακια τους απο τις 7 εως τς 4 για να πινουν οι μανουλες καφε..........

κριμα ειναι κι αυτα τα καημενα!ας δουν και λιγο τους γονεις τους!εστω και τις γιορτινες μερες!!το ωραιο ειναι που αγανακτουν για το τι θα τα κανουν!ελεος πια!!!!!!!

αλλα για τους γονεις που εργαζονται συμφωνω πως ειναι δυσκολο......

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως..

καταλαβαινω πως εχεις δικιο απο την πλευρα σου!ομως υπαρχουν και γονεις που δεν δουλευουν και εχουμε τα παιδακια τους απο τις 7 εως τς 4 για να πινουν οι μανουλες καφε..........

κριμα ειναι κι αυτα τα καημενα!ας δουν και λιγο τους γονεις τους!εστω και τις γιορτινες μερες!!το ωραιο ειναι που αγανακτουν για το τι θα τα κανουν!ελεος πια!!!!!!!

αλλα για τους γονεις που εργαζονται συμφωνω πως ειναι δυσκολο......

 

Η άποψή μου είναι ότι οι μαμάδες που δε δουλεύουν πλέον είναι πολύ λίγες. Το θέμα είναι το κράτος και οι δήμοι να μπορέσουν με τις υποδομές τους να καλύπτουν τις ανάγκες της πλειονότητας και όχι των λίγων. Αυτός είναι ο στόχος πιστεύω.

......Όσο για το ότι και οι βρεφονηπιοκόμοι έτσι τα βρήκατε και τα προτιμάτε όπως σας συμφέρουν, όλοι τελικά κάπως τα βρήκαμε και τον τελευταίο καιρό επιτέλους εξορθολογίζεται λίγο το πράγμα. Γνώμη μου πάντα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

βρε μαρακι δεν ειπε κανεις να μην παιρνετε αδειες... να παρεις κι εσυ κανονικα ο,τι δικαιουσαι, 4-5 εβδομαδες το χρονο +τις επισημες αργιες. Να υπαρχει και προσωπικο να σε καλυψει οταν θα εισαι στην αδεια σου. Το οτι εχεις εσυ αδεια δε θα πρεπει να ειναι λογος να κλεισει ο σταθμος, ετσι δεν ειναι;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ετσι ακριβως..

καταλαβαινω πως εχεις δικιο απο την πλευρα σου!ομως υπαρχουν και γονεις που δεν δουλευουν και εχουμε τα παιδακια τους απο τις 7 εως τς 4 για να πινουν οι μανουλες καφε..........

κριμα ειναι κι αυτα τα καημενα!ας δουν και λιγο τους γονεις τους!εστω και τις γιορτινες μερες!!το ωραιο ειναι που αγανακτουν για το τι θα τα κανουν!ελεος πια!!!!!!!

αλλα για τους γονεις που εργαζονται συμφωνω πως ειναι δυσκολο......

 

Η δουλειά σου δεν είναι να προσέχεις παιδιά στον παιδικό σταθμό από τις 7 έως τις 4; Δεν πληρώνεσαι γι' αυτό;

 

Τι λόγος σου πέφτει τι κάνουν οι μαμάδες των παιδιών αυτές τις ώρες;

 

Και αν αυτά τα παιδάκια μείνουν στο σπίτι τους με τους γονείς τους μια και καλή, εσύ δεν θα μείνεις άνεργη;:rolleyes:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ειμαι αρκετα εκνευρισμενη γιατι ο δικος μας βρεφικος με δικη του αποφαση απλα εκλεισε την παρασκευη 15 Απριλιου ασχετα που οι υπολοιποι παιδικοι σταθμοι εκλεισαν σημερα Μεγαλη Τεταρτη...για εμενα αυτη η εβδομαδα ηταν μαρτυρικη και δεν εχει τελειωσει ακομη.....

Link to comment
Share on other sites

με νοιαζει αν καθονται σπιτι γιατι μενουν εκτος γονεις που εχουν πραγματικα αναγκη την φυλαξη του παιδιου τους και εγω δουλευω 7 με 1......!

 

Προφανώς είναι άδικο να παίρνουν στους δημοτικούς σταθμούς παιδάκια μαμάδων που δεν εργάζονται από επιλογή τους, ενώ μένουν απ' έξω παιδάκια μαμάδων που εργάζονται. Αλλά όλο αυτό είναι άσχετο με το αν είναι καλύτερο ή όχι να κλείνουν άπειρες ημέρες οι σταθμοί Πάσχα, Χριστούγεννα και Αύγουστο (για να μη μιλήσουμε για τις απεργίες).

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ειμαι αρκετα εκνευρισμενη γιατι ο δικος μας βρεφικος με δικη του αποφαση απλα εκλεισε την παρασκευη 15 Απριλιου ασχετα που οι υπολοιποι παιδικοι σταθμοι εκλεισαν σημερα Μεγαλη Τεταρτη...για εμενα αυτη η εβδομαδα ηταν μαρτυρικη και δεν εχει τελειωσει ακομη.....

 

Πιστεύω ότι πρέπει να κάνετε παράπονα στο Δήμο.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ετσι ακριβως..

καταλαβαινω πως εχεις δικιο απο την πλευρα σου!ομως υπαρχουν και γονεις που δεν δουλευουν και εχουμε τα παιδακια τους απο τις 7 εως τς 4 για να πινουν οι μανουλες καφε..........

κριμα ειναι κι αυτα τα καημενα!ας δουν και λιγο τους γονεις τους!εστω και τις γιορτινες μερες!!το ωραιο ειναι που αγανακτουν για το τι θα τα κανουν!ελεος πια!!!!!!!

αλλα για τους γονεις που εργαζονται συμφωνω πως ειναι δυσκολο......

Οσο για το τι κανει καθε μανουλα με το παιδι της...ειναι δικο της θεμα...και το ποσες ωρες περναει μαζι του....και οσο για το αν εργαζονται η οχι οι μητερες και κατα ποσο υτπαρχουν κριτηρια...ολοι ξερουμε πως το συστημα μπαζει απο παντου......:evil:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πρέπει να κάνετε παράπονα στο Δήμο.

....το σκεφτηκα πολυ σοβαρα...αλλα επειδη δεν παραπονεθηκε καμμια αλλη μαμα...εκανα πισω....γιατι φοβαμε μηπως αυτο εχει επιπτωση στο παιδι μου και το πως θα αντιδρασουν οι νηπιαγωγοι....που ηθελα να τους ψαλιδισω...την αδεια τους.....

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι άδικο να παίρνουν στους δημοτικούς σταθμούς παιδάκια μαμάδων που δεν εργάζονται από επιλογή τους, ενώ μένουν απ' έξω παιδάκια μαμάδων που εργάζονται. Αλλά όλο αυτό είναι άσχετο με το αν είναι καλύτερο ή όχι να κλείνουν άπειρες ημέρες οι σταθμοί Πάσχα, Χριστούγεννα και Αύγουστο (για να μη μιλήσουμε για τις απεργίες).

...α...καλα τωρα χτυπησες διανα....σεβαστο το δικαιωμα της απεργειας...αλλα αυτο που θα εκτιμουσα περισσοτερο θα ηταν να ενημερωναν οι νηπιαγωγοι τις μαμαδες οτι θα απεργησουν...και οχι να ξυπνας τα κακαμοιρα να τα τρεχεις μες στο κρυο....να φτανεις με την ψυχη στο στομα στο σχολειο και να ανανκαλυπτεις πως η δασκαλα τους εχεις απεργεια και μενεις με το παιδι στα χερια....και να σπας το κεφαλι σου που θα αφησεις το παιδι γιατι σε 5 λεπτα πρεπει να εισαι στο γραφειο..... :evil:

Ειπαμε σεβαστο το δικαιωμα της απεργειας αλλα ενημερωσε τον γονιο για να κανονισει τι θα κανει....δεν κανεις απεργεια για να διεκδικησεις κατι απο τον γονιο ή το παιδι του...αλλα απο το κρατος και την εκαστοτε κυβερνηση...

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως..

καταλαβαινω πως εχεις δικιο απο την πλευρα σου!ομως υπαρχουν και γονεις που δεν δουλευουν και εχουμε τα παιδακια τους απο τις 7 εως τς 4 για να πινουν οι μανουλες καφε..........

κριμα ειναι κι αυτα τα καημενα!ας δουν και λιγο τους γονεις τους!εστω και τις γιορτινες μερες!!το ωραιο ειναι που αγανακτουν για το τι θα τα κανουν!ελεος πια!!!!!!!

αλλα για τους γονεις που εργαζονται συμφωνω πως ειναι δυσκολο......

 

Ποσοι είναι αυτοί βρε μaρακι; Και στο κάτω κάτω η κοπέλα που άνοιξε το θέμα δεν ανήκει σ'αυτους ( γνώμη μου είναι ότι μετριουντε στα δάχτυλα του ενός χεριού).Πάντως συνήθως οι σταθμοί κλείνουν μεγάλη βδομάδα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο δικός μας έκλεισε σήμερα αλλά έχουν πολλοί γονεις πρόβλημα λόγω τον απεργιών. Ως πρόεδρος των γονέω και κηδεμόνων δέχτηκα πολλά παράπονα απο το μικρό τμήμα που πότε κάνει ποτε δε κάνει μάθημα, για τις στασεις εργασιας για τις απεργιες τρπεζοκόμων και που καλούνται να πληρώσουν ως και 150 ευρω τροφεία. Στο μικρό τμημα η μια κοπέλα είναι εγκυος και εχει φυγει, η άλλη συμβασιουχος και καθε τοσο απεργία και για να μη κλείσει το τμημα τα κρατάνε τα μικρα με τα μεγάλα. Τα μικρά μεχρι τις 1, κα δικά μας μεχρι τις 2. Και αντε τι να κάνει η μάνα που σχολάει 2 και 3.

Link to comment
Share on other sites

Οι βρεφοκομοι ειναι δημοτικοι υπάλληλοι αρα λογικο ειναι να ακολουθουν το πράγραμμα των υπαλληλων των αλλων υπηρεσιων των δημων , ομως εχουν καταφερει και εχουν περασει και καθονται στις διακοπες των Χριστουγεννων , του Πασχα και ενα μηνα τον Αυγουστο οπως οι εκπαιδευτικοι. Δουλευουν 6, 5 ωρες την ημερα και οχι 7,5 οπως οι υπολοιποι δημοτιοι υπαλληλοι , δικαιουνται επιπλεον άδεια περιπου 18 ημερων ετησιος (εδω μπορει να κανω και λαθος στον αριθμο) και κατα τ΄αλλα παραπονιουνται . Ομως ποιος γονιος μπορει να παραπονεθει ;Ειναι στην ευχερεια καθε Δημαρχου το πως θα λειτουργησει ο καθε ο Παιδικος Σταθμος , απλα επειδη εχει παγιωθει αυτη η κατασταση και δυσκολα θα αλλαξει .

YVnYp3.png

 

IcqGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο δήμο Συκεών αυτό συμβαίνει εδώ και αρκετά χρόνια. Πλέον θα γίνει σε όλο τον καλλικρατικό δήμο. Μας έκανε ο αντιδήμαρχος μια συγκέντρωση και μας ενημέρωσε γι΄αυτό και για πολλά άλλα ενδιαφέροντα. Πιστεύω πως διαμαρτυρήθηκαν οι συνδικαλισμένοι υπάλληλοι. Η στάση του δήμου είναι πολύ σωστή και μεγάλο μπράβο (άλλωστε είναι από τους καλύτερους δήμους) που είναι κοντά στις εργαζόμενες μητέρες. Όσο για την κοπέλα που δεν συμφωνεί, ίσως είναι ώρα να πάει στον ιδιωτικό τομέα, για να βλέπει πιο πολλές ώρες το παιδί της.:?

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

απο τους καλυτερους δημους ισως ο καλυτερος στην θεσ-νικη..

οταν παρακαλουσα εκλιπαρουσα στον χορτιατη σε μια τρυπα παιδικο σταθμο αθλιοτατο να παρουνε το παιδι μου και θα πληρωνα χωρις τιποτα 140 ευρω ο δημος συκεων μου ελεγε να διαλεξω σε πιο απο τ απανεμορφα κτιρια του να παω το παιδι και τοτε ηταν 60 ευρω με φαγητο αν θυμαμαι καλα.........

τον 2 γιο μου θα τον παω εκει αν και λιγο μακρια αλλα ειναι αψογοι..

Link to comment
Share on other sites

demi πως θα τον πάρουν ? είστε δημότες Συκεών ή έχουν άλλη τακτική ?

 

Ο συγκεκριμένος δήμος έχει και φύλαξη με εκπαιδευτικούς για τους καλοκαιρινούς μήνες για παιδάκια του δημοτικού, που οι γονείς τους εργάζονται και δεν έχουν βοήθεια...έκανε μια φίλη μου ζωγραφική τα 2 προηγούμενα καλοκαίρια

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

οχι δυστυχως δεν ειμαστε αλλα θα τον επαιρναν διοτι ειχανε πολλες θεσεις κενες γιατι εχουν παρα πολλους παιδικους σταθμους.

ασε dalia υποφερω πολυ στον χορτιατη...Δεν λειτουργει τιποτα σωστα και αν δεις τον παιδικο σταθμο ειναι για καταγγελια στον τριανταφυλλοπουλο...να τους βγαλουν μια φορα στα καναλια να γελασει το χειλακι σας..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...