Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική τελικα !!Εμενα μου έιπε να να πρσπαθήσουμε τουλαχιστουν 6 μήνες μόνοι μας και μετά βλέπουμε για σπερματέγχυση !!είμαι 32 χρονών και προσπαθουμε με τον σύζυγό 1,5 χρονο περίπου !!θέλω να κάνω μια ερώτηση σε όλα τα κορίτσια στο φόρουμ ..Απ την στιγμη που ένα ζευγάρι έχει κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και είναι καλά γιατι καθυστερεί τόσο η σύλληψη ?? ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του και έχω μπερδευτεί !!όλοι λένε πως φταίει το άγχος ..τότε μάλλον θα χρειαστόυμε ψυχολόγο αντί για γυναικολόγο !!Είναι δυνατόν το άγχος να εμποδίζει την ΄σύλληψη ????

 

 

 

Καλησπέρα και από μένα κορίτσια! Φανή μου δε θέλω να ξανακούσω για άγχος....μπουρδες μου φαίνονται όλα αυτά..Συγνώμη που το θέτω έτσι αλλά πλέον το πιστεύω. Εχω αφέθει, έχω πάειο ταξίδια και ταξίδια, είπα ότι τις ημέρες που βαριέμαι απλά δε θα κάνω τίποτα με τον άντρα μου, να μην πιέζομαι...μωρό πουθενά. όλες οι εξετάσεις καλές. Στα 2 χρόνια σπερματέγχυση επτυχημένη, αλλά κάτι θα με περίμενε στη γωνία...αποβολή 10ης εβδομάδας.:( Και μετά....2 κύστες σοκολατοειδής ενδομητριωσικές...Σε μια βδομάδα περίπου μπάινω χειρουργείο...Δεν τις είχα όμως πριν. Το καλύτερο: διακοπή περιόδου για 6 μήνες για αποφυγή επανεμφάνισης! Και φυσικά όλα αυτά έχοντας πάντα μια γνωστή που έμεινε με τη μία....κατά λάθος ή κάτι τέτοιο...Μακάρι το χειρουργείο να μας βοηθήσει όλες βρε κορίτσια...Κουράγιο και φιλιά σε όλες που προσπαθούμε και υποφέρουμε για κάτι που για τις περισσότερες είναι αυτονόητο...και γκρινιάζουν με τον πρώτο εμετό..Ανυπομονώ για εμετούς και ζαλάδες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και από μένα κορίτσια! Φανή μου δε θέλω να ξανακούσω για άγχος....μπουρδες μου φαίνονται όλα αυτά..Συγνώμη που το θέτω έτσι αλλά πλέον το πιστεύω. Εχω αφέθει, έχω πάειο ταξίδια και ταξίδια, είπα ότι τις ημέρες που βαριέμαι απλά δε θα κάνω τίποτα με τον άντρα μου, να μην πιέζομαι...μωρό πουθενά. όλες οι εξετάσεις καλές. Στα 2 χρόνια σπερματέγχυση επτυχημένη, αλλά κάτι θα με περίμενε στη γωνία...αποβολή 10ης εβδομάδας.:( Και μετά....2 κύστες σοκολατοειδής ενδομητριωσικές...Σε μια βδομάδα περίπου μπάινω χειρουργείο...Δεν τις είχα όμως πριν. Το καλύτερο: διακοπή περιόδου για 6 μήνες για αποφυγή επανεμφάνισης! Και φυσικά όλα αυτά έχοντας πάντα μια γνωστή που έμεινε με τη μία....κατά λάθος ή κάτι τέτοιο...Μακάρι το χειρουργείο να μας βοηθήσει όλες βρε κορίτσια...Κουράγιο και φιλιά σε όλες που προσπαθούμε και υποφέρουμε για κάτι που για τις περισσότερες είναι αυτονόητο...και γκρινιάζουν με τον πρώτο εμετό..Ανυπομονώ για εμετούς και ζαλάδες!!!

Δεν έχεις περάσει και λίγα !!το μόνο που μπορώ να πω σε όλες μας είναι ,υπομονή !! Εγώ τι τάματα σε Αγίους έχω κάνει ,άσε τα όνειρα που βλέπω και λέω αυτό το μήνα θα μείνω έγκυος!!Και στον κύκλο μου η μία γέννησε η άλλη είναι στον τρίτο η άλλη στον έκτο κλπ Μερικές φορές λέω οτι όλα για κάποιο λόγο γίνονται ,και δίνω κουράγιο στον εαυτό μου !!Μακάρι το 2015 να είναι τυχερο για όλες μας !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια!

Όσο αναφορά το άγχος δεν το πιστεύω και τόσο. Και λογικό όλες να έχουμε το άγχος μας.

2 φίλες μου με πολύ περισσότερο άγχος απο μένα, πιάσανε μια χαρά!

Στην αρχή πίστεψα ότι είναι το άγχος αλλά μετά απο 1,5 χρόνο δεν το πιστεύω ότι είναι μόνο το άγχος.

Εύχομαι σε όλες το 2015 να έχει ευχάριστα νέα σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια!

Όσο αναφορά το άγχος δεν το πιστεύω και τόσο. Και λογικό όλες να έχουμε το άγχος μας.

2 φίλες μου με πολύ περισσότερο άγχος απο μένα, πιάσανε μια χαρά!

Στην αρχή πίστεψα ότι είναι το άγχος αλλά μετά απο 1,5 χρόνο δεν το πιστεύω ότι είναι μόνο το άγχος.

Εύχομαι σε όλες το 2015 να έχει ευχάριστα νέα σε όλες!!!

Καλημέρα κορίτσια ..Έγώ προσωπικά έχω αντίθετη άποψη για το 'αγχος ΄πιστευω οτι λειτουργεί κάπως σαν μέτρο αντισύλληψης !!ούτε η επιστήμη έχει εξηγήσει ακόμα την αιτία των υπογόνιμων* ζευγαριών που δεν έχουν κάποιο σημαντικό πρόβλημα !!Ποσες περιπτώσεις εχουμε ακούσει για ζευγαρια που οταν πλεον το πηραν αποφαση οτι δεν θα κανουν παιδια στον επόμενο μήνα τα καταφέρανε!!!

Link to comment
Share on other sites

Φανή μου κι εγώ έχω ακούσει πάρα πολλά ζευγάρια πουοόταν έδιωξαν το άγχος έπιασαν παιδάκι. Απλά πλέον έχω απογοητευτεί επειδή έχουν περάσει μήνες που δεν το σκεφτόμουν λόγω πολλών υποχρεώσεων και πάλι τίποτα. Ίσως είναι και θέμα τύχης. Ίσωςκαι να πρέπει να κάνω την υστεροσκοπηση. Αντε να δούμε. ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή οι γυναίκες που βιάζοντε και μένουν έγκυες δεν είχαν άγχος και ήταν χαλαρές;Έφαγα 3 χρόνια της ζωής μου πιστεύοντας μια γιατρό ότι φταίωεγώ πουείμαι αγχωτικήκαι δεν κάνω παιδί.Μόνο τύψεις με γέμιζε και να τα ταξίδια,να οι διακοπές τζίφος.Μια συμβουλή από μια παθούσα αν περάσει ένας χρόνος και δεν έρθει το παιδάκι ψάξτε το και ακούστε και δεύτερη γνώμη και τρίτη.Μην έχετε κανέναν γιατρό για Θεό.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο γιατρός είναι το Α και το Ω ...Γιατροί καλοί επιστήμονες υπάρχουν πολλοί ,αλλα δεν φτάνει μόνο αυτό πρέπει να είναι και σωστός Άνθρωπος ..Μια γυναίκα που θέλει σαν τρελή να γίνει μάνα μπορεί πολύ εύκολα να πέσει θύμα ενός επιχειρηματία γιατρού !! Εγώ είμαι στη διαδικασία αλλαγής γιατρού γιατί διαπιστωσα προσφατα οτι είναι καθαρά επιχειρηματιας και απογοητευτηκα πολυ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το άγχος δεν μπορεί να φύγει ...το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να μειώθει.

Κι εγώ μόλις άλλαξα γιατρό που με χαλάρωσε πολύ.

Μου βρήκε ινωμύωμα στο ενδομήτριο αλλά μου έδωσε περιθώριο να δουμε πως θα πάει, αν θα μεγαλώσει.

Ούτε με πίεσε να μπω άμεσα σε επέμβαση, ούτε μου έδωσε φάρμακα ούτε τίποτα... απλά το παρακολουθούμε.

Link to comment
Share on other sites

boo , μετά απο 3 χρόνια αυτή η γιατρός δεν το έψαξε καθόλου? φαντάζομαι ότι έκανες τις βασικές εξετάσεις εσύ και ο άντρας σου.

Φυσικά.Ορμονικές μια χαρά.Μας έβαζε κάθε τρεις και λίγο να κάνει ο άντρας μου εξέταση μήπως κάτι αλλάξει ενώ ήταν μια χαρά.Έκανα και σαλπιγγογραφία όπου πέρασε με δυσκολία το υγρό και επέμενε πως αφού πέρασε είμαι μια χαρά.Και από εκεί και πέρα κάθε μήνα παρακολούθηση ωορρηξίας,μετά χάπια,μετα ενέσεις,μετά σπερματέγχυση και μετά αφού σε κάθε αποτυχία επέμενε πως φταίει το άγχος μου με έστειλε για εξωσωματική για να ηρεμήσω είπε.Όπου κάθε μήνα έλεγχε μόνο τα ωοθηλάκια και ποτέ την μήτρα.Μέσα στην μήτρα είχα 3 πολύποδες και ινομύωμα που ποτέ δεν ειδε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή οι γυναίκες που βιάζοντε και μένουν έγκυες δεν είχαν άγχος και ήταν χαλαρές;Έφαγα 3 χρόνια της ζωής μου πιστεύοντας μια γιατρό ότι φταίωεγώ πουείμαι αγχωτικήκαι δεν κάνω παιδί.Μόνο τύψεις με γέμιζε και να τα ταξίδια,να οι διακοπές τζίφος.Μια συμβουλή από μια παθούσα αν περάσει ένας χρόνος και δεν έρθει το παιδάκι ψάξτε το και ακούστε και δεύτερη γνώμη και τρίτη.Μην έχετε κανέναν γιατρό για Θεό.

Συμφωνω μαζι σου.Απλα δεν μπορω αλλο να ακουω ανεξηγητη υπογονιμοτητα.Ο νεος μου γυναικολογος μου ειπε αν δεις ενα 6 μηνο ενα ζευγαρι ερχεται ελευθερα σε επαφη και δεν προκυπτει εγκυμοσυνη.Σιγα σιγα ξεκινας και το ψαχνεις.

Εμεις βρηκαμε κατι στο ανοσολογικο και θρομβοφιλια.Εκανα καποια θεραπεια και συνεχιζω με τη θρομβοφιλια.Μετα τις γιορτες ειοαμε να ξανασυζητησουμε τη λαμπαροσκοπηση αν και υπερηχχογραφηκα δεν εχει καποια ενδειξη.Στα πλαισια της διερευνησης θα προσθεσουμε και αυτο.Το μονο που μου ειπε θα το ψαξουμε.Μπορει να βρουμε μια αιτια δε θα σταματησουμε θα δουμε μηπως υπαρχει και αλλη.... .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου.Απλα δεν μπορω αλλο να ακουω ανεξηγητη υπογονιμοτητα.Ο νεος μου γυναικολογος μου ειπε αν δεις ενα 6 μηνο ενα ζευγαρι ερχεται ελευθερα σε επαφη και δεν προκυπτει εγκυμοσυνη.Σιγα σιγα ξεκινας και το ψαχνεις.

Εμεις βρηκαμε κατι στο ανοσολογικο και θρομβοφιλια.Εκανα καποια θεραπεια και συνεχιζω με τη θρομβοφιλια.Μετα τις γιορτες ειοαμε να ξανασυζητησουμε τη λαμπαροσκοπηση αν και υπερηχχογραφηκα δεν εχει καποια ενδειξη.Στα πλαισια της διερευνησης θα προσθεσουμε και αυτο.Το μονο που μου ειπε θα το ψαξουμε.Μπορει να βρουμε μια αιτια δε θα σταματησουμε θα δουμε μηπως υπαρχει και αλλη.... .

καλημέρα και καλές γιορτές σε όλες !! τι εννοείς οταν λες πως είχες θέμα με το ανοσολογικό ??? το είχα διαβάσει κάποια στιγμή στο internet αλλά δεν έδωσα σημασία !! εγώ πριν 6 μήνες έκανα καποιες αιματολογικές εξετάσεις οπως γενικές αιματος,θυροειδη,κ.λ.π...αυτές έδωσα στον γυναικολόγο και δεν μου πρότεινε κάτι άλλο !!Αυτή είναι ειδική εξέταση ??

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλές γιορτές σε όλες !! τι εννοείς οταν λες πως είχες θέμα με το ανοσολογικό ??? το είχα διαβάσει κάποια στιγμή στο internet αλλά δεν έδωσα σημασία !! εγώ πριν 6 μήνες έκανα καποιες αιματολογικές εξετάσεις οπως γενικές αιματος,θυροειδη,κ.λ.π...αυτές έδωσα στον γυναικολόγο και δεν μου πρότεινε κάτι άλλο !!Αυτή είναι ειδική εξέταση ??

 

Κι εγώ έχω την ίδια απορία.. πως είδες οτι έχεις θέμα με θρομβοφιλια;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω την ίδια απορία.. πως είδες οτι έχεις θέμα με θρομβοφιλια;

ειναι ειδικη εξεταση που εχει 12 αν θυμαμαι μεταλλαξεις.την οποια την εστειλαν σε κεντρο γεννετικης.

Οσο για τα ανοσολογικα ειναι ειδικη εξεταση αιματος (δε θελω να μπω σε λεπτομεριες γιατι σε καποιο αλλο ποστ καποια ατομα τα αμφισβητισαν.εγω εμπιστευτικα τον γιατρο και τις εκανα και ευτυχως γιατι βρεθηκε και μια δευτερη αιτια υπογονιμοτητας.:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα και καλές γιορτές σε όλες !! τι εννοείς οταν λες πως είχες θέμα με το ανοσολογικό ??? το είχα διαβάσει κάποια στιγμή στο internet αλλά δεν έδωσα σημασία !! εγώ πριν 6 μήνες έκανα καποιες αιματολογικές εξετάσεις οπως γενικές αιματος,θυροειδη,κ.λ.π...αυτές έδωσα στον γυναικολόγο και δεν μου πρότεινε κάτι άλλο !!Αυτή είναι ειδική εξέταση ??

ναι.θυρεοειδη εκανα και για αντισωματα,οχι μονο τα απλα,ορμονικο προφιλ και μετα παρακολουθησαμε ωορρηξια ποτε κανω. και μετα μου εδωσε να κανω μια ακομη εξεταση καποιες ημερες (δε θυμαμαι ποσο) μετα την ωορρηξία.

Στον ανδρα μου εδωσε εκτος απο καλλιεργεια σπερματος και σπερμοδιαγραμμα και κατατμηση σπερματος οπου μας ειπε πως μπορει να εχω ενα καλο σπερμοδιαγραμμα και να εχουμε προβλημα με το σπερμα.Στην πρωτη επισκεψη ζητησε αυτο απο τον ανδρα μου και προγραμματισαμε να ψαχτω και εγω για ενα κυκλο τουλαχιστον να εχει μια εικονα. Και μας μιλησε για τις ανοσολογικες οπου ειπαμε θα τις κανουμε.

Μου εδωσε τι εξετασεις πρεπει να κανω πριν κανω καποια επεμβατικη εξεταση ειχα κανει ήδη σαλπιγγογραφία.

Οποτε τωρα μας εμεινε η λαμπαροσκοπηση υστεροσκοπηση.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας συμβαίνει να έχετε πόνους περιόδου καποιες μερες πριν την περίοδο; είναι να αδιαθετησω και από προχθές πονάω. Επειδή μου έχει ξανά συμβεί, ξέρει καμιά αν είναι φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας συμβαίνει να έχετε πόνους περιόδου καποιες μερες πριν την περίοδο; είναι να αδιαθετησω και από προχθές πονάω. Επειδή μου έχει ξανά συμβεί, ξέρει καμιά αν είναι φυσιολογικό?

Εμένα μου συμβαίνει κάθε μήνα ..Πονάω τουλάχιστον μία εβδομαδα νωρίτερα ,απλά οι ενοχλήσεις δεν είναι συνεχόμενες !!δεν το έχω ψάξει γιατί το θεωρώ φυσιολογικό απ'την στιγμη που συμβαίνει συνέχεια !!!σε εσένα όμως μπορεί να είναι διαφορετικό και να έχεις μία ευχάριστη έκπληξη!!Όλα είναι πιθανά ...Για όλες κάποιος μήνας θα είναι και ο τυχερός μας !! Στο εύχομαι !

Link to comment
Share on other sites

αγαπες μου sorry που χαθηκα αλλα ειχα πολλες κηδειες..πεθανε ο θειος μου απο μια αμοξιλ..κ η γιαγια μιας φιλης μου κ παει λεγοντας..τελικα η περιοδος μου ηρθε μετα απο 20 μερες καθυστερηση..παει αυτο!!!!! εκλαιγα με μαυρο δακρυ...κ λεω στον γιατρο μου κ μου λεει τωρα που σου ηρθε η περιοδος θα κανουμε το τεστ παπανικολαου..κ θα παρεις αυτα τα χαπακια..τα Glucophage 850 τωρα παλι εχω καθυστερηση 4 μερες κ εκανα ενα τεστ εγκυμοσηνης κ μου εδιξε μια αχνη ροζ γραμη..τωρα τι να πω θα πεεριμενω λλιγο ακομα κ μετα παω για χοριακη!!!!!!πολλα φιλακια σε ολες

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου συμβαίνει κάθε μήνα ..Πονάω τουλάχιστον μία εβδομαδα νωρίτερα ,απλά οι ενοχλήσεις δεν είναι συνεχόμενες !!δεν το έχω ψάξει γιατί το θεωρώ φυσιολογικό απ'την στιγμη που συμβαίνει συνέχεια !!!σε εσένα όμως μπορεί να είναι διαφορετικό και να έχεις μία ευχάριστη έκπληξη!!Όλα είναι πιθανά ...Για όλες κάποιος μήνας θα είναι και ο τυχερός μας !! Στο εύχομαι !

 

Φνή , τελικά μου ήρθε κανονικότατα, είχα μέσα μια ελπίδα αλλά τελικά τίποτα.

Ευτυχώς πλέον δεν απογοητεύομαι, το συνήθισα..

Άντε να δουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

αγαπες μου sorry που χαθηκα αλλα ειχα πολλες κηδειες..πεθανε ο θειος μου απο μια αμοξιλ..κ η γιαγια μιας φιλης μου κ παει λεγοντας..τελικα η περιοδος μου ηρθε μετα απο 20 μερες καθυστερηση..παει αυτο!!!!! εκλαιγα με μαυρο δακρυ...κ λεω στον γιατρο μου κ μου λεει τωρα που σου ηρθε η περιοδος θα κανουμε το τεστ παπανικολαου..κ θα παρεις αυτα τα χαπακια..τα Glucophage 850 τωρα παλι εχω καθυστερηση 4 μερες κ εκανα ενα τεστ εγκυμοσηνης κ μου εδιξε μια αχνη ροζ γραμη..τωρα τι να πω θα πεεριμενω λλιγο ακομα κ μετα παω για χοριακη!!!!!!πολλα φιλακια σε ολες

 

areti καλημέρα,

έχω ακούσει ότι με τα Glucophage πρέπει να φτιάχνει η περιόδος σου και έχεις καλύτερη οωρηξία. Γιατί σου τα έδωσε;

Μακάρι να έχεις ευχάριστα νέα!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κοριτσια και χρόνια πολλα σε όλες !!έυχομαι το 2015 να είμαστε όλες με φουσκωμένη κοιλίτσα !!κορίτσια θέλω την βοήθεια σας ,σήμερα είμαι στην 25 μέρα του κύκλου μου κανονικά είναι να αδιαθετήσω 2 Ιανουαρίου ..Προχθές έκανα hometest Εγκυμοσύνης και βγήκε μία πολύ αχνή γραμμούλα επανελαβα το τεστ την επόμενη μέρα δεν μπορώ να σας περιγραψω το αποτέλεσμα γιατί τρέμανε τα χέρια μου όταν το έκανα ,υπάρχει μια ροζ γραμμή στην ένδειξη αλλά είναι λιγάκι ασύμμετρη ...δεν το έχω πει σε κανένα απλά παρήγγειλα αλλα 10 τεστ για να το παρακολουθώ:shock:

Link to comment
Share on other sites

Φανούλα δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν έχω κάνει ποτέ... νομίζω ότι όταν θα έχω καθυστέρηση θα κάνω τεστ.

Πάντως μέσα απο την ψυχή μου εύχομαι να μπει καλά το νέο έτος !!!

Link to comment
Share on other sites

φανουλα μου καλησπερα θα κανουμε παρεουλα!!!!!!κ εγω ειμαι ναιιιιι τα καταφεραμε..κ εγω εκανα τεστακι απο την home test κ εμενα ηταν αχνη ροζ κ δεν το πιστευα..τρελαθηκα μετα απο 2 μερες πηγα για χοριακη κ ηταν 166.6 κ μετα απο ενα... 48.. 320.3

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...