Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καρυοτυπος ζευγους


Recommended Posts

επαναφέρω το θέμα, μια και θα κάνουμε αυτήν την εξέταση με το άντρα μου. Έχουμε κλείσει το ραντεβού στο ΑΧΕΠΑ (Θεσ/νίκη) για 17/5 και σκεφτόμουν αν κάποια κοπέλα γνωρίζει πού θα μπορούσαμε να το κάνουμε ιδιωτικά - για πιο γρήγορα - και πόσο περίπου στοιχίζει.

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επαναφέρω και εγώ αυτό το θέμα.

Όπως έγραψα σε κάποιο άλλο θέμα, μόλις είχα μία αποτυχημένη Σπερματέγχυση. Από τον Σεπτέμβρη του 2012, προσπαθούμε για παιδάκι αλλά τίποτα. Σήμερα πήγα στον γιατρό μου και μου είπε να κάνουμε και αυτό το μήνα μία προσπάθεια -είτε Σπερματέγχυση, είτε με την κλασική μέθοδος, εξαρτάτε από τα ωάρια που θα έχω-και αν δεν τα καταφέρουμε να ξεκουραστούμε μέσα στο Πάσχα και να πάμε για εξωσωματική μετά το Πάσχα.

 

Μου είπε επίσης πως θέλει να κάνουμε και μία καρυότυπο εξέταση. Δεν σας κρύβω κορίτσια ότι με άγχωσε λίγο, γιατί είπε πως αν υπάρχει πρόβλημα στην συγκεκριμένη εξέταση δεν θα μπορέσουμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Θα μας κλείσει ραντεβού για το πότε θα γίνει. Δεν πρέπει να το σκέφτομαι καθόλου μα καθόλου γιατί έτσι θα αγχώνομαι περισσότερο και δεν θα πάμε πάλι καλά αυτό τον μήνα. Αν και μου ειπε να μην αγχώνομαι γιατί 1 στα κάθε 1000 ζευγάρια υπάρχει πρόβλημα. Με την ατυχία που με δέρνει θα είμαι η μία στα 1000. Υπήρχε καμία από εσάς που είχε πρόβλημα με την συγκεκριμένη εξέταση;;;

 

Εδώ μου ειπε στοιχίζει 400 ευρώ - 200 για τον καθένας μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμείς την είχαμε κάνει στο Χωρέμειο, το τηλ. είναι 210 7467789 αλλά επειδή δεν είμαι Αθήνα μου έδωσαν 2-3 εναλλακτικές για ραντεβού και μου έστειλαν και ταχυδρομικώς τα αποτελέσματα και μάλιστα πιο γρήγορα από είχαν πει. Και πληρώσαμε εγώ περίπου 10? συμμετοχή και ο άντρας μου περίπου 50? αν θυμάμαι καλά που τα πήρε πίσω από ΤΣΕΜΔΕ. Βέβαια επειδή τώρα με τον ΕΟΠΠΥ έχουν αλλάξει οι τιμές ρώτησε πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

@Maria_Rose πρώτη φορά το ακούω πως αν έχεις πρόβλημα στο καρυότυπο δεν μπορείς να κάνεις εξωσωματική! ίσα ίσα, είναι μάλλον επιτακτικό να κάνεις εξωσωματική με προεμφυτευτικό έλεγχο για να είσαι σίγουρη ότι το παιδάκι που θα κάνεις δε θα έχει πρόβλημα! ανάλυση στο dna σου είναι, αν έχεις μια μετάλλαξη δε χάθηκε και ο κόσμος! εξάλλου εσύ μια χαρά είσαι!

 

Εγώ πριν 3 χρόνια είχα πληρώσει 350 ευρώ στη Βιοιατρική (και οι 2 μας) και πήρα πίσω 70ευρώ (από το ΤΣΜΕΔΕ τότε)

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσθε για την εξετάσει του καρυοτυπου. Εμένα ο άντρας μου έχει πρόβλημα με τον καρυοτυπο του έχει μια μετάθεση και μας είχαν πει ότι πρέπει να κάνουμε εξωσωματική και να κάνουμε έλεγχο στης βλαστοκυστες για να δούμε αν έχουν πρόβλημα στον καρυοτυπο . Για να μην μακρήγορο η εξωσωματικές απέτυχαν και έμεινα έγκυος φυσιολογικά κάναμε λήψη τροφοβλαστη για να δούμε αν το έμβρυο έχει πρόβλημα αλλά δόξα το θεό έχουμε ένα φυσιολογικό έμβρυο…..πρόσεξε μονό όταν κάνεις εξωσωματική ψάξε καλά το θέμα του γενετιστή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Εμείς πήραμε αρχικά τηλέφωνο για εξέταση καρυότυπου στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο στην Πάτρα (κα. Στεφάνου) στην Παιδιατρική κλινική, στο εργαστήριο Ιατρική Γενετικής (τηλ. 2613 603734). Μας είπαν πως το 1ο διαθέσιμο ραντεβού είναι τον Σεπτέμβριο (υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση) και τελικά δεν το κλείσαμε.

Στην συνέχεια επικοινωνήσαμε με το Χωρέμειο, στο οποίο τελικά θα την κάνουμε. Στο Χωρέμειο μας είπαν πως εξέταση για καρυότυπο κάνουν μόνο τις Παρασκευές. Επειδή εμείς δεν μένουμε Αθήνα και θα πρέπει να ταξιδέψουμε, μας είπαν πως μπορούμε να στείλουμε το δείγμα με το αίμα με κάποιο courier (δεν χρειάζεται γίνει η αιμοληψία εκεί) αρκεί να μην έχει πολύ ζέστη. Επίσης η κοπέλα με την οποία μιλήσαμε (που να σημειώσω πως ήταν πάρα πολύ ευγενική) μας είπε πως μπορούμε να γράψουμε την εξέταση στον γιατρό μας ώστε να μην χρειαστεί να πληρώσουμε κάτι και να καλυφθεί μέσω ΕΟΠΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσια εγω εχω μωσαικο στον καρυοτυπο(καρυότυπος θήλεος με μωσαικό 46XX/45X/48XXXX),ειναι και αυτο μια ανωμαλια και μαλιστα σπανια!!!Σε επαφη που ειχα με κεντρα εξωσωματικης,ολοι(γνωστοι) μου προτειναν εξωσωματικη με προεμφυτευτικο απαραιτητα.Με ΕΞΑΙΡΕΣΗ ενα και μοναδικο,που μου ειπε τα εξης( :arrow:την μεγαλη αληθεια:!: ):Καθε ωαριο εχει 8 κυτταρα.Στον προεμφυτευτικο δεν μπορουν να παρουν παραπανω απο 2 κυτταρα για να γονιμοποιησουν και ουτε μπορουν να γνωριζουν εκ των προτερων ποια κυτταρα ειναι τα υγιη,την ωρα που γινεται η ληψη.Αρα <τυχη> η ληψη:!: τυχη και το αποτελεσμα.Δεδομενων των παραπανω,η προταση ηταν να συνεχισουμε φυσιολογικα επαφες,μεχρις οτου γονιμοποιηθει ενα απο τα υγιη κυτταρα και ο θεος μαζι μας..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κοριτσια εγω εχω μωσαικο στον καρυοτυπο(καρυότυπος θήλεος με μωσαικό 46XX/45X/48XXXX),ειναι και αυτο μια ανωμαλια και μαλιστα σπανια!!!Σε επαφη που ειχα με κεντρα εξωσωματικης,ολοι(γνωστοι) μου προτειναν εξωσωματικη με προεμφυτευτικο απαραιτητα.Με ΕΞΑΙΡΕΣΗ ενα και μοναδικο,που μου ειπε τα εξης( :arrow:την μεγαλη αληθεια:!: ):Καθε ωαριο εχει 8 κυτταρα.Στον προεμφυτευτικο δεν μπορουν να παρουν παραπανω απο 2 κυτταρα για να γονιμοποιησουν και ουτε μπορουν να γνωριζουν εκ των προτερων ποια κυτταρα ειναι τα υγιη,την ωρα που γινεται η ληψη.Αρα <τυχη> η ληψη:!: τυχη και το αποτελεσμα.Δεδομενων των παραπανω,η προταση ηταν να συνεχισουμε φυσιολογικα επαφες,μεχρις οτου γονιμοποιηθει ενα απο τα υγιη κυτταρα και ο θεος μαζι μας..

 

 

 

Αυτό που ξέρω εγώ να σου πω - αν μπορώ κάπως να βοηθήσω - είναι ότι τώρα με τον προεμφυτετικό έλεγχο μπορούν να ελέγξουν όλα τα χρωμοσώματα, δηλαδή και τα 46 κάθε κυττάρου. Επίσης, ελέγχοντας ένα κύτταρο είναι σα να έχεις ελέγξει όλα τα κύτταρα του συγκεκριμένου εμβρύου, αφού τα κύτταρα διαιρούνται και άρα είνα πανομοοιότυπα. Οπότε ο προεμφυτευτικός έλεγχος σίγουρα βοηθάει. Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να πας να μιλήσεις από κοντά με ένα αξιόπιστο κέντρο εξωσωματικής που διενεργεί πλήρη έλεγχο στα χρωμοσώματα. Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα! Χθες πήρα τα αποτελέσματα από την εξέταση Καρυότυπου και βρέθηκε κατα το 5% Μωσαικισμός, δηλαδή 45χ... ειμαι 34 χρόνων με fsh 14 και όλα δείχνουν πρόωρη εμμηνοπαυση ( με μαμα που μπήκε στα 38 ).... μήπως κάποια είχε αντίστοιχη εμπειρία με τέτοιο καρυότυπο????.... ανησυχώ για την εξωσωματική (τώρα ξεκινώ την 1η πρόσπάθεια στο Μακρυγιαννακη στο Ηράκλειο) ..... πετυχαίνει άραγε με τέτοιες τιμές??????.... καλό κουράγιο σε όλες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

αχεπα θεσσαλονικη τηλ ραντεβου 2310993523 εργαστηριο γενετικης

με παραπεμπτικο απο εοπυυ και πληρωνεις μονο 5? με το που θα παρεις τα αποτελεσματα.

αλλη εναλλακτικη παπαγεωργιου 70? 2313 323280

 

ελπιζω να βοηθησα

iFzbp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κορίτσια!!μετα απο αποβολή στην 6 εβδομαδα(η συλληψη εγινε με κατεψυγμένα εμβρυα και εμβρυομεταφορα) ο γιατρός μου συνεστησε να κάνω καρυότυπο(ο συζυγος μου εχει κάνει ήδη και ηταν οκ) και ενα κατακερματισμό σπέρματος ο συζυγος μου. Ψαχνω αν γίνονται οι εξετάσεις αυτές στην Κρήτη και συγκεκριμένα στο Ηράκλειο για να μην χρειαστει να ξανά ανέβω Αθήνα. Τον καρυοτυπο του συζυγου μου τον κάναμε τον Μαιο στο Γενεσις στην Αθηνα μιας και είναι εκει ο γιατρός μας. Μπορει καποιος να με βοηθησει?:roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάποια πράγματα για τον καρυότυπο ζεύγους. Αν έχω καταλάβει καλά αυτή η εξέταση δείχνει τα χρωμοσώματα που "δίνει" ο καθένας από το ζευγάρι και φαίνεται σε αυτά αν κάποιο από αυτά είναι υπεύθυνο για κάποια κληρονομική ασθένεια; Κι από εκεί και πέρα αν δείξει ότι ένας από τους δύο έχει κάποιο γονίδιο ύποπτο, κάνεις αμνιοπαρακέντηση για να δεις αν το πήρε το μωρό;

 

Ρωτώ γιατί προσφατα ψάχνοντας ένα θέμα που έχει ο άντρας μου με τα νεφρά του ένας γιατρός μας είπε ότι υποπτεύεται ένα σπάνιο κληρονομικό σύνδρομο που υπάρχει 50-50 πιθανότητα να κληρονομηθεί στο παιδί μας. Δεδομένου ότι ο νεφρολόγος μας απέρριψε το ενδεχόμενο να πάσχει από αυτό γιατί δεν υπάρχουν ενδείξεις σοβαρές, αποφάσισε ο άντρας μου να μην κάνει γονιδιακό έλεγχο. Και δε θέλω να τον πιέσω γιατί είναι ήδη πολύ αγχωμένος με τις εξετάσεις που κάνει. Εμένα όμως μου έχει μπει η ιδέα...και αναρωτιέμαι....όταν με το καλό μείνω έγκυος...υπάρχει τρόπος να διαπιστώσουμε αν υπάρχει το γονίδιο αυτού του συνδρόμου κι αν έχει περάσει στο μωρό;

 

Αν καταλαβαίνω καλά αυτό γίνεται με τον καρυότυπο ζεύγους. σωστα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας είμαι νέο μέλος στο φόρουμ. Μετά από πολύ ψάξιμο θα ήθελα να σας γράψω για τον καρυότυπο ζεύγους. Ενώ γράφεται κανονικά μέσω Εοπυυ πολλοί λίγοι γυναικολόγοι το λένε. Τα ιδιωτικά κέντρα γενετικής δεν δέχονται το παραπεμπτικό γιατί δεν έχουν σύμβαση με τον εοπυυ. Στο χωρέμειο δεν δέχονται το παραπεμπτικό αλλά πληρώνεις 90? το άτομο. Το Ινστιτούτο υγείας παιδιού μέσα στο Νοσοκομειο Παίδων δέχεται κανονικά το παραπεμπτικό και πληρώνεις μόνο συμμετοχή. Κανένας δεν σου λέει αυτη την χρήσιμη πληροφορία!Ελπίζω να βοήθησα ώστε να μην πληρώνουμε άδικα στα ιδιωτικά με τέτοια οικονομική κρίση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας είμαι νέο μέλος στο φόρουμ. Μετά από πολύ ψάξιμο θα ήθελα να σας γράψω για τον καρυότυπο ζεύγους. Ενώ γράφεται κανονικά μέσω Εοπυυ πολλοί λίγοι γυναικολόγοι το λένε. Τα ιδιωτικά κέντρα γενετικής δεν δέχονται το παραπεμπτικό γιατί δεν έχουν σύμβαση με τον εοπυυ. Στο χωρέμειο δεν δέχονται το παραπεμπτικό αλλά πληρώνεις 90? το άτομο. Το Ινστιτούτο υγείας παιδιού μέσα στο Νοσοκομειο Παίδων δέχεται κανονικά το παραπεμπτικό και πληρώνεις μόνο συμμετοχή. Κανένας δεν σου λέει αυτη την χρήσιμη πληροφορία!Ελπίζω να βοήθησα ώστε να μην πληρώνουμε άδικα στα ιδιωτικά με τέτοια οικονομική κρίση.

 

Πολυ χρησιμη πληροφορια καστι καλησπερα και καλώς ήρθες στο φορουμ! Εγω θα κανω αυτήν την εξέταση σε λίγες μερες και θα ρωτησω στο μικροβιολογικό αν γράφεται η όχι γιατι εχω ΙΚΑ και ακουσα οτι ειναι ακριβές αυτες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Καλησπέρα σας είμαι νέο μέλος στο φόρουμ. Μετά από πολύ ψάξιμο θα ήθελα να σας γράψω για τον καρυότυπο ζεύγους. Ενώ γράφεται κανονικά μέσω Εοπυυ πολλοί λίγοι γυναικολόγοι το λένε. Τα ιδιωτικά κέντρα γενετικής δεν δέχονται το παραπεμπτικό γιατί δεν έχουν σύμβαση με τον εοπυυ. Στο χωρέμειο δεν δέχονται το παραπεμπτικό αλλά πληρώνεις 90? το άτομο. Το Ινστιτούτο υγείας παιδιού μέσα στο Νοσοκομειο Παίδων δέχεται κανονικά το παραπεμπτικό και πληρώνεις μόνο συμμετοχή. Κανένας δεν σου λέει αυτη την χρήσιμη πληροφορία!Ελπίζω να βοήθησα ώστε να μην πληρώνουμε άδικα στα ιδιωτικά με τέτοια οικονομική κρίση.

Σε ευχαριστούμε πολύ για την πολύτιμη ενημέρωσή σου.Μόλις κάλεσα στο 2107467789 και μια ευγενέστατη κυρία, μου έλυσε όλες τις απορίες.Να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: Έστω ότι μπαίνεις στην διαδικασία να κάνεις την εξέταση του καρυότυπου και κάτι δείχνει.. Ποιες είναι οι επιλογές σου? Δηλαδή, επί της ουσίας, τι αλλάζει? Μαθαίνεις υποθέτω πιθανότητες για κάποια ανωμαλία στο έμβρυο και μετά?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Κατα βάση σου λένε κάποιες πιθανότητες για επόμενο έμβρυο.μετά μιλάς με κάποιον γενετιστή.αναλόγως με τις πιθανότητες το κάθε ζευγάρι κρίνει αν πρέπει να συνεχίσει με προεμφυτικό έλεγχο ή κανονικά.ελπίζω να μην κάνω κάπου λάθος και σου δίνω λάθος πληροφορίες.αυτα ξέρω

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Κατα βάση σου λένε κάποιες πιθανότητες για επόμενο έμβρυο.μετά μιλάς με κάποιον γενετιστή.αναλόγως με τις πιθανότητες το κάθε ζευγάρι κρίνει αν πρέπει να συνεχίσει με προεμφυτικό έλεγχο ή κανονικά.ελπίζω να μην κάνω κάπου λάθος και σου δίνω λάθος πληροφορίες.αυτα ξέρω

 

Ευχαριστώ που απάντησες! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα και απο μενα, σημερα καναμε και εμεις την εξέταση, κυρίως μετα απο δικη μου επιμονή. αρχες ιανουαριου το κλεισαμε και εφτασε λοιπον η μερα η οποια ηταν αρκετα επεισοδιακη. φτασαμε στο παιδων οπου με τις οδηγίες βρεθηκαμε στο πισω μερος του κτιρίου στην ομαδα του χωρεμειου, οπου η εκει κυρια αρχισε να μου λεει οτι και που πηρα παραπεμπτικο δεν εχει κανενα νοημα, 85? ο καθενας να της λεω μα τι λετε εσεις μου ειπατε να μπουμε στην διαδικασια εσεις μου εξηγησατε που θα το βρει ο γιατρος μου εχω την εντύπωση οτι ειμαι σε λαθος μέρος, τι λετε κυρια μου, εσεις τι λετε κυρια μου, να το και το τηλεφωνο το πρωι σας καλεσα παλι και παιρνω επι τοπου τηλεφωνο και δεν χτυπαει η γραμμη της :P

σε λαθος σημειο πηγα Η ΗΛΙΘΙΑ, τσακιστηκα να βρω το ινστιτουτο υγειας του παιδιου, καθυστερηση 15 λεπτα, φτανουμε μας ρίχνει ενα ξεχεσμα η κυρια εκει οτι ολα τα ραντεβου πηγαν πισω περιμενοντας την αφεντια μου και νομιζε οτι οταν μιλαμε δυο ενηλικες συννενοουμαστε, ε παταω κι εγω τα κλαματα και γιναμε. μου δωσαν λιγο χρονο να ηρεμησω να σταματησω να κανω σαν νηπιο που το μαλωσε η μητερα του, μας πηραν αιμα και σε ενα μήνα θα εχουμε τις απαντησεις. μας εξηγησε τι ακριβως περιμενουμε απο αυτη την εξεταση, μας διαβεβαιωσε και εκεινη οτι στην πολυ σπανια περιπτωση που κατι συμβαινει χρωμοσωμικα η επιστημη εχει προχωρησει πολυ και με την μικρογονιμοποιηση το υπερπηδαμε. και ναι ηταν πραγματι εντελως δωρεαν, ουτε καν η τυπικη συμμετοχη του ταληρου.

ήθελα να την κανω γιατι και η μητερα μου ειχε μπολικες αποβολες, μετραω διαπιστωμενες δύο και δεν ξερουμε ποσες βιοχημικες κυησεις μπορει να είχα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα, σημερα καναμε και εμεις την εξέταση, κυρίως μετα απο δικη μου επιμονή. αρχες ιανουαριου το κλεισαμε και εφτασε λοιπον η μερα η οποια ηταν αρκετα επεισοδιακη. φτασαμε στο παιδων οπου με τις οδηγίες βρεθηκαμε στο πισω μερος του κτιρίου στην ομαδα του χωρεμειου, οπου η εκει κυρια αρχισε να μου λεει οτι και που πηρα παραπεμπτικο δεν εχει κανενα νοημα, 85? ο καθενας να της λεω μα τι λετε εσεις μου ειπατε να μπουμε στην διαδικασια εσεις μου εξηγησατε που θα το βρει ο γιατρος μου εχω την εντύπωση οτι ειμαι σε λαθος μέρος, τι λετε κυρια μου, εσεις τι λετε κυρια μου, να το και το τηλεφωνο το πρωι σας καλεσα παλι και παιρνω επι τοπου τηλεφωνο και δεν χτυπαει η γραμμη της :P

σε λαθος σημειο πηγα Η ΗΛΙΘΙΑ, τσακιστηκα να βρω το ινστιτουτο υγειας του παιδιου, καθυστερηση 15 λεπτα, φτανουμε μας ρίχνει ενα ξεχεσμα η κυρια εκει οτι ολα τα ραντεβου πηγαν πισω περιμενοντας την αφεντια μου και νομιζε οτι οταν μιλαμε δυο ενηλικες συννενοουμαστε, ε παταω κι εγω τα κλαματα και γιναμε. μου δωσαν λιγο χρονο να ηρεμησω να σταματησω να κανω σαν νηπιο που το μαλωσε η μητερα του, μας πηραν αιμα και σε ενα μήνα θα εχουμε τις απαντησεις. μας εξηγησε τι ακριβως περιμενουμε απο αυτη την εξεταση, μας διαβεβαιωσε και εκεινη οτι στην πολυ σπανια περιπτωση που κατι συμβαινει χρωμοσωμικα η επιστημη εχει προχωρησει πολυ και με την μικρογονιμοποιηση το υπερπηδαμε. και ναι ηταν πραγματι εντελως δωρεαν, ουτε καν η τυπικη συμμετοχη του ταληρου.

ήθελα να την κανω γιατι και η μητερα μου ειχε μπολικες αποβολες, μετραω διαπιστωμενες δύο και δεν ξερουμε ποσες βιοχημικες κυησεις μπορει να είχα.

 

Ποιός γιατρός σου την έγραψε την εξέταση?

Πολλές κοπέλες δε γνωριζουν ότι εκεί γίνεται ΔΩΡΕΑΝ εαν συνταγογραφηθεί και η υπάλληλος όταν είχα μιλησει στο τηλέφωνο μου είχε πει ότι οι περισσότεροι γιατροί σου λένε ότι δεν γραφεται!!!

Ψεματα δηλαδή για να τα παίρνουν!

Καλά αποτελέσματα να εχεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιός γιατρός σου την έγραψε την εξέταση?

Πολλές κοπέλες δε γνωριζουν ότι εκεί γίνεται ΔΩΡΕΑΝ εαν συνταγογραφηθεί και η υπάλληλος όταν είχα μιλησει στο τηλέφωνο μου είχε πει ότι οι περισσότεροι γιατροί σου λένε ότι δεν γραφεται!!!

Ψεματα δηλαδή για να τα παίρνουν!

Καλά αποτελέσματα να εχεις!!!

 

ο γυναικολογος μου, το βρηκε μεσα στην λιστα των μαιευτικων " καρυοτυπος μετα απο καλλιέργεια ιστων"

αλιμονο να μην μου το εγραφε ο άνθρωπος, το δικαιουμαστε!

 

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 7 months later...

καλησπερα..ειμαι παλια στο φορουμ αλλα εχω να γραψω ενα χρονο τωρα. μετα την τελευταια αποτυχημενη εξωσωματικη  λεμε να προχωρησουμε στην επομενη μεχρι τα χριστουγεννα και εχω μια απορια για οποια κοπελα γνωριζει . πρεπει να κανουμε την εξεταση καρυοτυπος ζευγους αλλα εδω στο ηρακλειο δεν την κανουν στο νοσοκομειο και στα περισσοτερα ιδιωτικα που την κανουν κοστιζει απο 220-350 ευρω. εμαθα οτι συνταγογραφειται αλλα εδω δεν δεχονται πουθενα την συνταγη. ξερετε κατι παραπανω εσεις? καπου διαβασα οτι γινετε στο αττικο, στην αθηνα, αλλα προφανως δεν  συμφερει διοτι τα εισητηρια μονο ειναι 180 ευρω περιπου....οποτε αν γνωριζετε κατι για ηρακλειο , θα με βοηθουσατε πολυ. κατι ακομα...με πιο ονονα γραφετε στη συνταγη?ρωταω στην περιπτωση που γραφετε με διαφορετικη ονομασια απο το ...καρυοτυποσ! ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα κορίτσια. Μόλις μίλησα με το χωρέμειο στο παίδων Αγία Σοφία και  μου είπαν ότι για την εξέταση πρέπει να πλήρωσει 60 ευρώ έκαστος κι ότι δεν γράφεται. Έχει καμιά σας πρόσφατή εμπειρία; Ευγενέστατη κατά τα άλλα η κοπέλα. Επίσης θέλω να ρωτήσω γιατί δεν έχω καταλάβει σωστά. Έχω ήδη ένα παιδάκι και τώρα μου προέκυψε παλίνδρομη κύηση. Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα κάνει κάποια εξέταση. Ο καρυότυπος πότε ουσιαστικά ενδείκνυται; Eυχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...