Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αιματοκριτης


Recommended Posts

γεια σε ολες τις μελλουσες μανουλες... ειμαι στη 18 εβδ. και περιμενω διδυμα ενα κοριτσι και ενα αγορι προς το παρον εχω μια καλη εγκυμοσυνη ( εκτος που μεγαλωσε πολυ η κοιλια μου και ποναει η μεση μου και που αρχισα να δυσκολευομαι στον υπνο ολα αυτα τα θεωρω φυσιολογικα) αυτο που με ανησυχει ειναι ο αιματοκριτης μου ξεκινησα με 44 πριν απο 3 εβδ επεσε στο 32 ξεκινησα να παιρνω σιδηρο 1 την ημερα και σημερα που ξανακανα γεν αιματος ειναι στο 27 πηρα τηλ το γιατρο μου και μου ειπε να προσθεσω ακομα ενα δηλ 2 την ημερα τι λετε θα ανεβει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμενα απο 33 πηγε 26 σε 2 μηνες,περνω εδω και 3 μηνες 3 σιδηρο και 3 filicine και πηγε 28.περνετα παντα νηστικη και με πορτοκαλαδα,οχι ασβεστιο,καφες και φαι για 2 ωρες τουλαχιστον πριν και μετα,αυτα εκανα εγω και λιγο ανεβηκε.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω....κι εμένα έχει πάρει την κατιούσα, αν και όχι τόσο πολύ. Ξεκίνησα σίδηρο, 1 την ημέρα, νηστική όπως λέει και η aggeliki με χυμό πορτοκάλι(Υποτίθεται ότι η βιταμίνη C βοηθά στην απορρόφηση του σιδήρου) ή με μια ντομάτα(το λυκοπένιο της ντομάτας βοηθά επίσης στην καλύτερη απορρόφηση).

Αλλά λογικά όπως λες κι εσύ μάλλον πρέπει να αυξήσεις την δόση, οι δικές σου ανάγκες είναι μεγαλύτερες.

Νιώθεις εξάντληση;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ξεκινησα με 33 και τωρα εχω 29..εβαλα αλλο ενα χαπακι την ημερα και βλεποντας...παντως εχει σημασια και το σιδηρο που περνεις, εγω στην αρχη ειχα ζητησει απο τον γυναικολογο μου να μου το κανει ποσιμο,να περνω λεγοφερ που επερνα και παλια και δεν δεχτηκε,μου ειπε πως το φεροφολικ εχει καλυτερη απορροφηση.

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν εμεινα εγκυος ειχα σιδηρο 12.5(ετσι το μετρανε εδω)κ τωρα εχω 9.3!το κανονικο ειναι απο 11.5 κ πανω..μου ειπε να αυξησω τα χαπια σιδηρου σε 2 απο 1 που επαιρνα..αλλα η μητερα μου με τρομαξε που μολις της το ειπα αρχισε να φωναζει οτι δε τρωω καλα κ τετοια κ οτι αν εχεις ελειψη σιδηρου μεχρι κ αιμα μπορει να χρειαστεις μετα τη γεννα!ισχυει αυτο η ειναι μια ακομα απο τις γνωστες της υστεριες?:rolleyes::P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ξεκινησα με 33 και τωρα εχω 29..εβαλα αλλο ενα χαπακι την ημερα και βλεποντας...παντως εχει σημασια και το σιδηρο που περνεις, εγω στην αρχη ειχα ζητησει απο τον γυναικολογο μου να μου το κανει ποσιμο,να περνω λεγοφερ που επερνα και παλια και δεν δεχτηκε,μου ειπε πως το φεροφολικ εχει καλυτερη απορροφηση.

 

Εγώ πάλι με το φεροφόλικ υπέφερα τρομερά από δυσκοιλιότητα και γι'αυτό ξαναγύρισα στο πόσιμο....:|

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην 11η βδομάδα, ο αιματοκρίτης μου την προηγούμενη βδομάδα ήταν 32, όπως και την 7η βδομάδα,αλλά εγώ έχω θέμα λόγω στίγματος, ο αιματοκρίτης μου δεν ήταν ποτέ πάνω από 35, πάντα κάτω από τα φυσιολογικά όρια. Απ΄ό,τι μου είπε ο γιατρός είναι πολύ χαμηλός για το πρώτο τρίμηνο και, σε περίπτωση που πέσει κάτω από 28, θα κάνω μετάγγιση διότι δεν ανεβαίνει διαφορετικά...παίρνω δύο filicine τη μέρα, ο σίδηρός μου είναι πάνω από τα όρια και δεν έχει νόημα να πάρω σίδηρο, τουλάχιστον προς το παρόν...

Όσες πάντως έχετε στίγμα όπως κι εγώ να ξέρετε ότι το πρόβλημά μας δεν είναι ο σίδηρος, συνήθως είναι υψηλός και οι αποθήκες σιδήρου (φεριτίνη) είναι συνήθως γεμάτες...και με τη χορήγηση σιδήρου αν υπάρχει το στίγμα δεν ανεβαίνει ο αιματοκρίτης. Από μικρή έπαιρνα κατά διαστήματα σίδηρο και φολικό οξύ,αλλά τίποτα από αυτά δεν μου ανέβαζε τον αιματοκρίτη,πάντα έτρωγα κόκκινο κρέας και τροφές με σίδηρο αλλά ο αιματοκρίτης τα ίδια...το κακό είναι ότι νιώθω εξάντληση και δεν μπορώ να κάνω και πολλά,αν πέσει αρκετά δεν θα την αποφύγω τη μετάγγιση και για το καλό του μωρού-διότι με πολύ χαμηλό αιματοκρίτη δεν αιματώνεται ικανοποιητικά-αλλά και για το δικό μου...

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω στιγμα και εχω 33-35 παντα ,αλλα επεσε μεχρι 26 ,μετα αυξησα το σιδηρο και δεν χρειαστηκε μεταγγιση,απλα αυξησε τον σιδηρο.εξαλλου τους τελευταιους μηνες δεν πεφτει τοσο οποτε δεν νομιζω να χρειαστει μεταγγιση αν το αυξησεις.εμενα στην αρχη ο σιδηρος που επερνα δεν εκανε τιποτα,καθε οργανισμος θελει τον δικο του σιδηρο,δοκιμασατε να αλλαξετε το σιδηρο??εγω απο τοτε που το αλλαξα ανεβηκε

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δε χρειάζεται να πάρω σίδηρο γιατί είναι πάνω από τα όρια. Αν πέσει, θα πάρω, απλά ο αιματοκρίτης δεν ανεβαίνει με το σίδηρο, τουλάχιστον σε μένα, έπαιρνα και στο παρελθόν και δεν είχε αποτέλεσμα. Γνωρίζω κι άλλες κοπέλες που έχουν κάνει μετάγγιση σε τέτοια περίπτωση,αν πέσει κάτω από 27 επιβαρύνεται το έμβρυο.Εξάλλου,κάνω και αντιπηκτικές ενέσεις οι οποίες κατεβάζουν τον αιματοκρίτη-ένας ακόμη επιβαρυντικός παράγοντας-οπότε στη συνέχεια δεν βλέπω να τη γλιτώνω τη μετάγγιση! Μακάρι να μην πέσει πολύ ακόμη....

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω κανω αντιπηκτικες αλλα πρεπει να αρχισεις απο τωρα τον σιδηρο γιατι θα σου πεσει σιγουρα πιο κατω,εγω αρχισα με το που εμαθα οτι ειμαι εγκυος ακριβως επειδη εχω στιγμα και ειχα ηδη χαμηλο.γιατι δεν σου αρχιζει απο τωρα,δεν καταλαβαινω....μηπως δεν ηταν ο καταλληλος σιδηρος για τον οργανισμο σου?

υπαρχουν και οι ενεσεις σιδηρου πριν κανεις μεταγγιση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πάρεις σίδηρο όταν δεν έχεις έλλειψη;Αυτό το γνωρίζω από παιδί, μου το έχουν πει πολλοί γιατροί και μικρή έπαιρνα χωρίς αποτέλεσμα, ο αιματοκρίτης δεν επηρεαζόταν σε καμία περίπτωση.Εμένα ο σίδηρός μου είναι δέκα μονάδες πάνω από τα φυσιολογικά όρια.Αν χρειαστεί στη συνέχεια, θα πάρω. Δεν επηρεάζει ο σίδηρος τον αιματοκρίτη όταν υπάρχει στίγμα,τουλάχιστον σε μένα ο σίδηρος είναι στα ύψη και ο αιματοκρίτης χαμηλός.

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

μα 32 δεν ειπες οτι εχεις αιματοκριτη??

το οριο ξερω οτι ειναι 35 ή 37?

λαθος κανω?

εισαι σιγουρη οτι δεν επηρρεαζεται ο αιματοκριτης απο τον σιδηρο?

και εγω δεν εχω ελλεψη σιδηρου αλλα εχω διαβασει οτι ο σιδηρος βοηθαει στην αυξηση του αιματοκριτη...θα ξαναρωτησω τον γιατρο.

γιατι ομως απο την στιγμη που περνω σιδηρο παραπανω,αυξηθηκε και ο αιματοκριτης?

τελος παντων,καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Το όρια είναι 36-37 ανάλογα με το εργαστήριο και έχω 32, απλά είναι πολύ χαμηλός για αρχή γιατί μπορεί πολύ γρήγορα να πέσει κάτω από 28 οπότε και θα χρειαστώ επιπλέον αίμα,δηλαδή μετάγγιση.Τι να σου πω, εμένα ο γιατρός μου είπε ότι η χορήγηση σιδήρου δεν επηρεάζει τον αιματοκρίτη όταν υπάρχει στίγμα, μου το έχουν πει πολλοί γιατροί εδώ και χρόνια, όχι μόνο ο γυναικολόγος,και το έχω διαπιστώσει και στον οργανισμό μου, είχα πάντα φυσιολογικό σίδηρο ή πάνω από τα όρια και πάντα χαμηλό αιματοκρίτη, όσο και να έπαιρνα δεν ανέβαινε, έχω πάρει πολλά διαφορετικά σκευάσματα σιδήρου. Όταν δεν έχεις σιδηροπενία και ο αιματοκρίτης μαζί με την αιμοσφαιρίνη πέσουν πολύ και έχεις και στίγμα, τότε συνήθως γίνονται μεταγγίσεις, δεν χρειάζεσαι σίδηρο, χρειάζεσαι αίμα, διότι έχει ελαττωθεί η ποσότητά του στον οργανισμό. Μπορεί κάθε οργανισμός να είναι διαφορετικός, μπορεί η αύξηση του αιματοκρίτη σου να μην οφείλεται στο σίδηρο μπορεί και να οφείλεται, γιατρός δεν είμαι απλά σε μένα δεν λειτουργεί έτσι... Και η μητέρα μου έχει στίγμα και στις εγκυμοσύνες της δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα, δούλευε μάλιστα μέχρι τον ένατο κι ο αιματοκρίτης της έπεσε λίγο, ενώ εγώ έχω κληρονομήσει δυστυχώς βαρύτερη μορφή στίγματος από εκείνη και από μικρή ειδικά από τότε που ξεκίνησε η περίοδος είχα αιματοκρίτη 26-27...ευτυχώς τα τελευταία χρόνια είναι γύρω στο 34-35.Μακάρι να τη γλιτώσω τη μετάγγιση και να μην πέσει πολύ ακόμη.Σε αντίθετη περίπτωση, ο γυναικολόγος μου είπε ότι θα συνεννοηθεί με τους αιματολόγους του μαιευτηρίου με το οποίο συνεργάζεται για να μου κάνουν μετάγγιση.Ούτως ή άλλως τις εξετάσεις αίματος που κάνω ο γυναικολόγος τις τσεκάρει μαζί με τους αιματολόγους του μαιευτηρίου και προτού αποφασίσουν αν θα μου κάνουν μετάγγιση ή όχι θα κάνουν και κάποιες άλλες εξετάσεις πιο εξειδικευμένες,οπότε έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στο γιατρό μου που και υπεύθυνος και πολύ έμπειρος είναι και γενικότερα θεωρείται από τους καλύτερους γυναικολόγους στην Αθήνα. Σ΄ευχαριστώ, εύχομαι ό,τι καλύτερο και σε σένα!

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ξεκινησα ποολυ καλα αλλα στον 6ο το μωρο αρχισε να τραβαει σιδηρο και επεσε ο δικοςμου,ετσιξεκινησα 2 χαπια ferrosanol duodenal τη μερα,ειναι καλος γιατι δε χρειαζετια να εισαι νηστικη,δρα κατευθειαν ...και δεν ειχα παρνενεργεις γιατιδιαβασα για μαι κοπελα που δεν μπορουσε να εστιασει...ολ ακαλα!φολικο μονο πρωτο τριμηνοπηρα

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κισακι κ εγω φεροσανολ παιρνω!μα ολα ιδια πια:rolleyes: απο δυσκοιλιοτητα πως πατε εξαιτιας του σιδηρου?εγω χαλια!το τι γιαουρτια τι ακτινιδια τι δαμασκηνα αποξηραμενα κ μη εχω κατεβασει αλλα τιποτα!:evil:

Link to comment
Share on other sites

δημητρα μηπως εισαι εγω?αλαλ μου λειπουν 2 παιδια και πρεπει να αφαιρεσω 2 χρρονια!!!κουκλιτσα μου!αχαχα

εγω ειχα προβλημα απο πριν,....δνε ημουν τακτικη,1 φορα την εβδομαδα πηγαιναδεμε πειραζε γιατι ηξερα οτι οταν παω θ απαω χωρις ζορι,αυτοπουμ εενοχλει τωρα με τηνα ρχητης εγκυμοσυνης ειναι οτι ζοριζομαι πολυ....καμαι φορα εχεικαιαιματακι στο χαρτι φαντστειτε ελαχιστομεν αλλα...θελει ακτινιδια ,δαμασκηνα και λιναροσπορο ειπε ο γιατρος,απλα ο σιδηρος φερνει επιπλεον δυσκοιλιοτητα και μαυρα κοπρανα...εγω δνε ειμαι σε πιο δυσκοληθεση απο πριν δεμ ουεφταιξε ο σιδηρος γιαιτι καιπριν τον παρω ζοριζομουν..τωρα κατιπου μεειχε βοηθησει πριν την εγκυμοσυνη ειναι πολλα φρουτα και....ενα αποξηραμενο ξινο δαμασκηνο σε εν αποτηρι νερο,το αφηνειςμαι μερα και την επομενη πινεις το νερο,ειναι δηλητητριο αλλα σε μενα επιανε!!!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια τωρα πηγα στην δουλεια ειχα αδεια και ετσι μπορω να σας γραψω γιατι στο σπιτι δεν ειχω ιντερνετ η αληθεια ειναι πως απο τοτε που ξεκινησα το δευτερο σιδηρο νιωθω καλυτερα παιρνω φυσιοφολ που εχει και φυλλικο αλλα δεν ηξερα πως γινεται καλυτερη αν πιεις μετα χυμο πορτοκαλι πριν το δευτερο σιδηρο καταλαβαινα πως κατι δεν πηγαινε καλα δεν ζαλιζομουν απλα ενιωθα ατονια δεν μπορουσα ουτε το χερι μου να σηκωσωψηλα θα ακουσω τις συμβουλες σας και ελπιζω να ανεβει λιγο γιατι αν απο τωρα ειναι τοσο χαμηλος αργοτερα που θα φτασει?

Link to comment
Share on other sites

Είχα σίδηρο 43. Τώρα έχω 30 και παίρνω και 2 χάπια feofol τη μέρα. Ευτυχώς δεν νιώθω αδυναμία. Απλά λαχανιάζω εύκολα.

 

Αχ μανούλα μου τι τράβηξες που κουβάλαγες και 2...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

gia se olous mpeno gia 1 fora kai den ksero kai poli kala pos liturgi.

ego exo 2 paidakia kai ksafnika sta epoigonta mou anakinonoyn oti exo ematok. 34 sinxronos exo kai stigma. mou ipan oti prepi na to kitakso giati apo kapoy xano ema.enas alos pathologos de mou ipe oti den einai tipota to sobaro gia afto thelo na to kitakso ligo ....pleas sos

Link to comment
Share on other sites

gia se olous mpeno gia 1 fora kai den ksero kai poli kala pos liturgi.

ego exo 2 paidakia kai ksafnika sta epoigonta mou anakinonoyn oti exo ematok. 34 sinxronos exo kai stigma. mou ipan oti prepi na to kitakso giati apo kapoy xano ema.enas alos pathologos de mou ipe oti den einai tipota to sobaro gia afto thelo na to kitakso ligo ....pleas sos

 

Μηπως εχεις μεγαλες αιμορραγιες στην περιοδο; Μεχρι να μαθεις την αιτια φροντισε να τρωως πολυ μοσχαρι, φασολακια , φακες, μαιντανο κι οτι αλλο εχει σιδηρο.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...