Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ


ateli

Recommended Posts

Καλημέρα σας!! Έχω μια μπουμπού 3 μηνών αλλά πρέπει να πάρω κορτιζόνη (presonol 5mg) για 5 μέρες και εισπνεόμενο (foster) για 30 μέρες. Ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε να τα πάρω εγώ όμως διαβάζοντας τις οδηγίες του presolon γράφει ότι περνάει στο γάλα και προκαλεί αναστολή της ανάπτυξης. Έλεγα να προσπαθήσω τουλάχιστον στη μεγάλη δόση κορτιζόνης που παίρνω το πρωί να αντικαταστήσω το γεύμα αυτό με φόρμουλα και να αντλήσω το δικό μου και να το πετάξω. Υπάρχει βάση σε αυτό που σκέφτομαι? Δηλαδή εγώ την ταϊζω στις 8μιση δικό μου, μετά να πάρω τα χάπια μου και κατά τις 10 να της δώσω τη φόρμουλα και να πετάξω το δικό μου. Θα έζω καταφέρει τίποτα ή τζάμπα η ταλαιπωρία του μωρού? Εάν φυσικά πιει και η μικρή με το μπιμπερό γιατί άλλες δυο φορές που της έχω δώσει δικό μου έχει πιεί μόνο 30ml.

Ευχαριστώ πολύ

:(:(

J6H7p3.png

oHFzp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 875
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!

 

Το prezolon είναι συμβατό με το θηλασμό. Έχει δίκιο η παιδίατρος. Σχεδόν όλα τα φυλλάδια των φαρμάκων γράφουν να μην τα λαμβάνουν οι θηλαζουσες, γ

Ώστε η εταιρεία να είναι καλυμμένη νομικά.

 

Τη συμβατότητα ην ελέγχουμε στο

http://www.e-lactancia.org.

Link to comment
Share on other sites

Η μαία στο κέντρο μάνας και παιδιού στο ικα της γειτονιάς μου μας είπε ότι υπάρχει το τηλέφωνο 10525 (αστική χρέωση) από το πρόγραμμα Αλκυόνη του Ινστιτούτου Υγείας του Παιδιού και εκεί να παίρνουμε για να ρωτάμε ό,τι απορίες έχουμε για το θηλασμό.

Επίσης, υπάρχουν και τα τηλέφωνα του νοσοκομείου Έλενα (στην ιστοσελίδα του νοσοκομείου δίνονται τα τηλέφωνα του τμήματος μητρικού θηλασμού 2106462782 και 2106402360).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας! Γέννησα πριν 2μησι μήνες περίπου το 2ο παιδί μου. Η αντιβίωση που μου έδωσαν στο νοσοκομείο ήταν η zinadol, τη συνέχισα και 6 μέρες στο σπίτι. Θήλαζα κανονικά, μια και είδα ότι ήταν συμβατή. Το μωρό μου δεν ήταν ακόμα 2 εβδομάδων όταν έπαθα ένα ατύχημα με το γόνατο, κάτι που απαιτούσε ακινησία. Πήρα για 3 μέρες voltaren. Οταν ξαναπερπάτησα υποτίθεται, άλλαξα γιατρό γιατί δεν περνούσε η δυσκαμψία του γονάτου και τελικά πριν 3 εβδομάδες χειρουργήθηκα. Επαιρνα για 5 μέρες ciproxin, advil, panadol extra και depon maximum(εναλλάξ με παναντολ) , γιατί ο πόνος ήταν αφόρητος. Θήλαζα 2 ώρες μετά από τη ciproxin. Είμαι σε φάση μετεγχειρητικής αποκατάστασης με ασκήσεις για να καταφέρω να ξαναπερπατήσω κανονικά. Αλλά δυστυχώς, λόγω του έντονου στρες και της αδυναμίας μου να τα προλάβω όλα με 2 παιδιά, έπαθα πριν 3 μέρες πάρεση προσωπικού νεύρου. Αρνήθηκα να νοσηλευτώ, μου είπαν να κόψω το θηλασμό για να μείνω στο νοσοκομείο 1 βδομάδα με ενδοφλέβια κορτιζονη. Εκανα και αξονική με σκιαγραφικό, αλλά δεν ξέρω όνομα. Τελικά υπέγραψα να φύγω και παίρνω για 3η μέρα σήμερα κορτιζόνη(prezolon). . Η θεραπεία ειναι για 10 μέρες. Αγχώνομαι μήπως τόσα πολλά φάρμακα σε διαστημα 2μησι μηνών βλάψουν το μωρό μου. Να τονίσω ότι κάνω μικτό θηλασμό, δίνω δηλαδή και 2 συμπληρώματα τη μέρα. Οταν έκανα την εγχείρηση το μωρό τράφηκε αποκλειστικά με ξένο γάλα μέχρι αργά το βράδυ που του έδωσα. Δε χρησιμοποιώ το θήλαστρο διότι δεν βγάζει ικανοποιητικη ποσότητα γάλατος. Η δεύτερη ερώτησή μου είναι πόσες ώρες μετά που θα πάρω την κορτιζόνη μπορώ να ταίσω το μωρό? 2 μέρες τώρα αφήνω 4 ώρες να περάσουν. Η ανάπτυξή του είναι κανονική.

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου & σιδερένια!

Επειδή σου έτυχαν πολλά μαζεμένα, θα σου πρότεινα να αναζητήσεις συμβουλή από ειδικούς.

Αυτούς που εγώ γνωρίζω να σου πω είναι ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός 'Φαιναρέτη' (210 9319054, εμένα με έχουν σώσει!), η γραμμή θηλασμού (10525) & σύμβουλοι θηλασμού στην ιστοσελίδα http://www.lllgreece.org.

 

Καλύτερα να μιλήσεις με κάποιον με εξειδικευμένη γνώση επί του θέματος.

Και πάλι σιδερένια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και για τις ευχές για περαστικά!

Scratee, γνωρίζω το e-lactancia, πάντα εκεί έμπαινα να δω τη συμβατότητα των φαρμάκων. Συν το ότι υπάρχουν και στο βιβλίο της κα Πατσούρου. Απλά δεν ξέρω πόση ώρα χρειάζεται να περάσει για να ξαναθηλάσω. Δηλαδή καλά κάνωκαι περιμένω ώρες ή μπορώ και αμέσως? Πχ , στο Τ4(θυροξίνη) που παίρνω κάθε πρωί θηλάζω αμέσως, το ίδιο έκανα και στο ντεπον.

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα . Έχουμε το δεύτερο παιδάκι μας , το οποίο είναι 20 ημερών περίπου και είμαστε με αποκλειστικό θηλασμό. Μόλις διαγνώστηκε η γυναίκα μου με ουρλοίμωξη και της έδωσαν buscopan. Επίσης της είπαν να ξαναπάει να τη δει ο γυναικολόγος της για τυχόν μόλυνση από τα ράμματα. Μάλλον θα της δώσει και άλλα φάρμακα. Κατ αρχήν λοιπόν επιτρέπεται η αντιβίωση αυτή για την ουρολοίμωξη;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχουν πολλες αντιβιωσεις συμβατές με το θηλασμο, να ζητήσει να της δώσουν μια απο αυτές κ αν δεν είστε σίγουροι ρωτήστε τον παιδίατρο. Ουρολοίμωξη παθαίνουν και τα νεογέννητα και παίρνουν απευθείας το φάρμακο ενδοφλέβια, μέσω θηλασμού η έκθεση στο φάρμακο ειναι πολυ μικρότερη. Περαστικά και να σας ζήσει!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το Buscopan είναι μυοχαλαρωτικό, όχι αντιβίωση. Τα "κακά" νέα είναι ότι δεν ανήκει στα εντελώς ακίνδυνα, αλλά στα χαμηλού κινδύνου. Τα καλά νέα είναι ότι, κατά την ταπεινή μου γνώμη, μπορεί να μην το πάρει καθόλου, και να τη "βγάλει" μόνο με παυσίπονα.

 

Αν της δώσουν άλλα φάρμακα, τσέκαρέ τα στο http://www.e-lactancia.org (ή πόσταρε εδώ, να βοηθήσουμε!).

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημερα κοριτσια εχω κ εγω μια ερωτηση εαν ξερει καμια κοπελα να μου απαντησει. Θηλαζω αλλα τελευταια δεν ειχα πολυ γαλα. Επαθα στο σωμα μου κατι σαν αλλεργια για να καταλαβετε και ο γιατρος μου ειπε πρεπει να παρω xozal χαπια και κρεμα fusicort εγω τα πηρα χθες το βραδυ και εδωσα στο μωρο ξενο γαλα τωρα ομως εχει πρηστει το στηθος μου εχω γεμισει γαλα κ ποναω για να το βγαλω μονη μου τι να κανω?λεω να μην ξαναπαρω τα χαπια αλλα μπορω να θηλασω το μωρο μου με αυτο το γαλα που εχω;..γιατι οπως σας ειπα το βραδυ πηρα το χαπι κ την κρεμα.ευχαριστω εκ τον προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια εχω κ εγω μια ερωτηση εαν ξερει καμια κοπελα να μου απαντησει. Θηλαζω αλλα τελευταια δεν ειχα πολυ γαλα. Επαθα στο σωμα μου κατι σαν αλλεργια για να καταλαβετε και ο γιατρος μου ειπε πρεπει να παρω xozal χαπια και κρεμα fusicort εγω τα πηρα χθες το βραδυ και εδωσα στο μωρο ξενο γαλα τωρα ομως εχει πρηστει το στηθος μου εχω γεμισει γαλα κ ποναω για να το βγαλω μονη μου τι να κανω?λεω να μην ξαναπαρω τα χαπια αλλα μπορω να θηλασω το μωρο μου με αυτο το γαλα που εχω;..γιατι οπως σας ειπα το βραδυ πηρα το χαπι κ την κρεμα.ευχαριστω εκ τον προτερων.

 

Καλησπερα χρονια πολλα κ να χαιρεσαι το μωρακι σου.αρχικα να σου πω να προσεχεις μην παθεις καμια μαστιτιδα.μπορεις να βγαλεις γαλα με θηλαστρο η με το χερι απλα να ανακουφιστεις.την κρεμα τη βαζεις στο στηθος;παντως τις δραστικες ουσιες που εψαξα στο e-lactancia μου βγαζει οτι τα φαρμακα σου ειναι low risk.ψαξε το κ συ για να εισαι σιγουρη η παρε τηλεφωνο καποιο συμβουλο θηλασμου

Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβαίνω να το ψάξω, αλλά άμα το e-lactancia βγάζει τα φάρμακα low risk, θήλασε το μωράκι σου κανονικά κοπέλα μου!Έχουν περάσει τόσες ώρες από το βράδυ.

 

 

 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

' Μηπως καποια κοπελα γνωριζει αν ειναι επικινδυνες για μωρακι τεσσαρων μηνων που θηλαζει οι ενεσεις λεκιθινης για λιποδιαλυση; Αν δηλαδη η μητερα κανει κατι τετοιο , πρεπει να διακοψει το θηλασμο;

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις, έτσι; Φυσικά είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ!!!!!!! Όσο θηλάζεις ούτε δίαιτες εξπρές κάνεις, ακόμη και το ντεπόν με μέτρο το παίρνεις. Για ουσίες αδυνατίσματος δεν το συζητάμε καν. Να φανταστείς, εγώ θηλάζω το μωρό μου εδώ και δέκα μήνες και δεν έχω πάρει ούτε ένα ντεπόν, όσο και να ταλαιπωρούμε με πυρετούς, ούτε καν αποσυμφορητικό για τη μύτη.

Καταλαβαίνω την αγωνία σου να χάσεις τα κιλά της εγκυμοσύνης, ωστόσο καλύτερα να απευθυνθείς σε ένα διαιτολόγο και να το παλέψεις με διατροφή και άσκηση και όχι με ουσίες!!!!!!!!!

Καλή συνέχεια στο θηλασμό και ΜΑΚΡΙΑ από τέτοια πράγματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η λεκιθίνη είναι θρεπτική ουσία που βρίσκεται στην σόγια και όχι φάρμακο οπότε δε νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.. εκτός κι αν οι ενέσεις περιέχουν και άλλες ουσίες.

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

' Μηπως καποια κοπελα γνωριζει αν ειναι επικινδυνες για μωρακι τεσσαρων μηνων που θηλαζει οι ενεσεις λεκιθινης για λιποδιαλυση; Αν δηλαδη η μητερα κανει κατι τετοιο , πρεπει να διακοψει το θηλασμο;

 

Οι ενέσεις τι περιέχουν εκτός απο λεκιθίνη;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις, έτσι; Φυσικά είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ!!!!!!! Όσο θηλάζεις ούτε δίαιτες εξπρές κάνεις, ακόμη και το ντεπόν με μέτρο το παίρνεις. Για ουσίες αδυνατίσματος δεν το συζητάμε καν. Να φανταστείς, εγώ θηλάζω το μωρό μου εδώ και δέκα μήνες και δεν έχω πάρει ούτε ένα ντεπόν, όσο και να ταλαιπωρούμε με πυρετούς, ούτε καν αποσυμφορητικό για τη μύτη.

Καταλαβαίνω την αγωνία σου να χάσεις τα κιλά της εγκυμοσύνης, ωστόσο καλύτερα να απευθυνθείς σε ένα διαιτολόγο και να το παλέψεις με διατροφή και άσκηση και όχι με ουσίες!!!!!!!!!

Καλή συνέχεια στο θηλασμό και ΜΑΚΡΙΑ από τέτοια πράγματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Τι εννοείς για ουσίες αδυνατίσματος δεν το συζητάμε καν; Μια μαμά που θηλαζει μπορει να κανει σχεδόν τα παντα!

Το οτι θηλάζεις και δεν εχεις παρει τίποτα (και μπράβο σου) ειναι η δίκη σου προσωπική επιλογή, ούτε επιστημονικά τεκμηριωμένο ειναι, ούτε θεμιτό ειναι η ταλαιπωρία να ειναι ο μονόδρομος του θηλασμού. Ο καθένας μας κανει οτι καλύτερο μπορει σύμφωνα με τα "χαρτιά" που εχει στα χέρια του! Απο εκεί και πέρα κάθε επιλογή πρέπει να γίνεται σεβαστή. Ακόμη και μια μαμά που θελει να αποθηλασει για ενέσεις λεκιθίνης αν πραγματικά το θελει η επιλογή της ειναι άξια σεβασμού.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω δυστυχως τι αλλο περιεχουν οι ενεσεις. Δε θέλω παντως να αποθηλασω. ο γιατρός μου ειπε οτι είναι απολύτως συμβατές με το θηλασμό. Αλλά εχω τις αμφιβολίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και είναι γνώμη, άλλωστε η κοπέλα γνώμη ζήτησε. Ναι, η γνώμη μου είναι ότι εφόσον θηλάζει δεν πρέπει να πάρει ουσίες λιποδιάλυσης, αλλά να προσπαθήσει για απώλεια βάρους μέσω διατροφής.

Τώρα, το τι θα κάνει η ίδια είναι προσωπικό της θέμα. Όμως, παρόλο που μια θηλάζουσα μπορεί να κάνει τα "πάντα" (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί προφανώς και υπάρχουν μια σειρά περιορισμοί, οι οποίοι όμως δεν επηρεάζουν άμεσα τη ζωή μας), νομίζω ότι προτεραιότητα είναι το καλό του θηλάζοντος βρέφους - παιδιού.

Σου εύχομαι να συνεχίσεις με το καλό το θηλασμό σου, ό,τι κι αν αποφασίσεις.

Και προφανώς δεν κατακρίνω τον αποθηλασμό. Η καθεμιά θηλάζει όσο θέλει κι όσο μπορεί. Δεν έβαλα καθόλου ότι είναι κατακριτέο το να θέλει η ίδια να αποθηλάσει για τον όποιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια. Η αλήθεια είναι ότι ο θήλάσμός για μένα διαρκεί μεγάλο μέρος της ζωής μου, αφού θηλάζω τρία χρόνια το κάθε παιδί. Ετσι πλησιαζω τη δεκαετια. Θα ρωτήσω πάντως αναλυτικά τι περιέχουν ακριβώς οι ενέσεις. Όταν παίρνουμε πονσταν ας πούμε βλάπτει το μωρο έστω και λιγο; Σε τι;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανά να μη βλάπτει σε τίποτα. Δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα. Απλά τα περισσότερα σκευάσματα αναφέρουν ότι είναι ακατάλληλα κατά την περίοδο της γαλουχίας ή ότι χρειάζεται συνεργασία με γιατρό.

Είναι μια καθαρά δική μου στάση να περιορίζω μέχρι και να αποφεύγω τελείως ό,τι φάρμακο εφόσον είναι δυνατό. Ευτυχώς δεν πέρασα περιόδους με υψηλούς πυρετούς, κλπ., παρά δεκατάκια - μέχρι 38 δηλαδή, οπότε προσωπικά θεώρησα καλύτερο να μην πάρω παυσίπονο. Ακόμη και σε περιόδους που το μωρό κάνει πυρετό και παίρνει ντεπόν, κλπ. εγώ τη βγάζω χωρίς αντιπυρετικά για να μην "επιβαρύνω" τον οργανισμό του. Μπορεί να είναι υπερβολικό αυτό που κάνω, ωστόσο, πιστεύω ότι το να μην πάρω παυσίπονο είναι σίγουρα καλύτερο από το να πάρω... Προσωπική στάση και άποψη είναι ξαναλέω....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια, 

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι εάν γνωρίζει καμιά σας εάν κάνει κακό να βάζει κανείς κρέμα βιταμινη Α στην περιοχή των ματιών ενώ θηλάζει? Πήγα σήμερα στους δερματολόγο γιατί έχω βγάλει έκζεμα εδώ κάι μέρες με φαγούρα και μου συνταγογραφησε κρέμα βιταμινη Α (τη λεγόμενη ρετινολη αν δεν κάνω λάθος??). Με ρώτησε εάν θηλάζω και είπα ναι φυσικά, και μου είπε ότι θα μου έδινε κρέμες που δεν κάνουν κακό όταν θηλάζεις. Διάβασα όμως στο χαρτί του κουτιού της κρέμας ότι όταν είσαι έγκυος κάι θηλάζεις απαγορεύεται να την βάζεις. Γνωρίζει κάτι επιπλέον κανείς?? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...