Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παγκόσμια μέρα του μετανάστη


culte

Recommended Posts

Δεν τις μπορώ καθόλου τις παγκόσμιες ημέρες...Αύριο όμως είναι η παγκόσμια ημέρα... των μεταναστών...Κι όπως λέει κι ένας φίλος "Φτύστε την καραμέλα της ξενοφοβίας και του ρατσισμού, πριν λιώσει στο στόμα σας"...

 

http://www.ksm.gr/

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Α..καλά..Τωρα τα θες κι εσυ κι ανοιγεις τετοιο θεμα???

Κοιτα μη γινουμε συντομως εμεις μεταναστες ετσι οπως παμε και τη γιορταζουμε εκ των εσω τη μερα.

 

Παντως προσωπικα οσο ηλιθια θεωρω τη μερα της γυναικας και ολα τα συναφη αλλο τοσο ηλιθια θεωρω και τη μερα του μεταναστη...και δε νομιζω οτι εχει να κανει με ρατσισμο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

«Όχι» του ΣτΕ στο δικαίωμα ψήφου στους μετανάστες

 

Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 1 Φεβρουαρίου 2011, 19:58

 

Βολές για αντισυνταγματικότητα δέχθηκε ο νόμος Ραγκούση, με τον οποίο δόθηκε το δικαίωμα στους αλλοδαπούς μετανάστες να ψηφίσουν, αλλά και να κατέβουν ως υποψήφιοι δημοτικοί σύμβουλοι στις εκλογές της 7ης Νοεμβρίου του 2010, από το Δʼ Τμήμα του Συμβουλίου της Επικρατείας, που παρέπεμψε το θέμα για οριστική κρίση στην Ολομέλεια του Ανωτάτου Ακυρωτικού Δικαστηρίου.

 

Το Δʼ Τμήμα του Ανωτάτου Ακυρωτικού Δικαστηρίου, υιοθετώντας την εισήγηση του συμβούλου Επικρατείας Ε. Αντωνόπουλου, έκρινε πως ο νόμος 3838/2010, που δίνει το δικαίωμα του «εκλέγειν και εκλέγεσθαι» στις δημοτικές εκλογές στους αλλοδαπούς μετανάστες που ζουν στη χώρα μας, παραβιάζει σειρά διατάξεων του Συντάγματος. Σύμφωνα με τους συμβούλους Επικρατείας, θα έπρεπε να είχε προηγηθεί αναθεώρηση του Συντάγματος, καθώς το δικαίωμα του «εκλέγειν και εκλέγεσθαι», σύμφωνα με το ισχύον συνταγματικό πλαίσιο, έχουν μόνο οι Έλληνες πολίτες « και δεν μπορεί να επεκταθεί και στους μη έχοντες την ιδιότητα αυτή».

 

Οι σύμβουλοι Επικρατείας θέτουν ως ουσιαστική προϋπόθεση για την απόκτηση της ιθαγένειας τους δεσμούς αίματος, δηλαδή την ελληνική καταγωγή. Όπως αναφέρεται στην απόφαση, η απόκτηση της ιθαγένειας δεν σχετίζεται με τον «χρόνο νόμιμης διαμονής του αιτούντος αλλοδαπού ή της οικογένειάς του, τη φοίτηση σε ελληνικό σχολείο επί ορισμένο χρόνο, την ανυπαρξία καταδίκης για ορισμένα σοβαρά ποινικά αδικήματα ή άλλη τυπική προϋπόθεση» του αλλοδαπού, όπως προβλέπει ο νόμος Ραγκούση, Επισημαίνουν, δε, πως θα έπρεπε να υπάρξει ουσιαστικός δεσμός με τη χώρα, όπως «η εκ μέρους του εθελούσια αποδοχή των αξιών που συνάπτονται προς τον ελληνισμό και την εντεύθεν απόκτηση ελληνικής συνειδήσεως».

 

Στο Ανώτατο Ακυρωτικό Δικαστήριο έχει προσφύγει κατά του νόμου Ραγκούση ο δικηγόρος Αθηνών Γιάννης Ανδριόπουλος, ενώ παρέμβαση υπέρ της απόφασης του υπουργού Εσωτερικών άσκησαν η Ελληνική Ένωση των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου και η Έντα Γκέμυ από την Αλβανία, η οποία είχε υποβάλει αίτηση, για να μετάσχει στις νομαρχιακές και δημοτικές εκλογές στον Δήμο Νίκαιας - Αγίου Ιωάννη Ρέντη.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=249531&cid=4

 

τη βάζω εδώ την είδηση για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα (ένα σχετικό θέμα που βρήκα για ψήφο και μετανάστες είναι κλειδωμένο).

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

Το θέμα είναι καταπληκτικό γιατί σύντομα ΟΛΟΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ, κάνω το σταυρό μου να μας φερθούν καλύτερα από ότι εμείς φερόμαστε στους εδώ μετανάστες....βέβαια εμείς φεύγουμε με χαρτιά ενώ οι εδώ....δεν ξέρουμε καν έαν έχουν ποινικό μητρώο....ευτυχώς που οι περισσότεροι δουλεύουν τίμια.

 

Ζήτω λοιπόν η παγκόσμια ημέρα του μετανάστη για άλλη μια φορά το Ελλαδαστάν τα κατάφερε, έχει διώξει την μισή νεολαία!!

Link to comment
Share on other sites

το "όχι" εύχομαι να μην αλλάξει ποτέ και γίνει "ναι" γιατί με τόσους μετανάστες που έχουμε τώρα στην Ελλάδα χαθήκαμε..

 

Το καλύτερο ανέκδοτο που έχει ειπωθεί ποτέ!!!!

 

Υ.γ. Κατανοώ πως ο ρατσισμός είναι δυνατό συναίσθημα και προφανώς δε σε αφήνει να σκέφτεσαι καθαρά πριν πεις ή γράψεις κατι!

 

Να σου θυμίσω οτι μιλάμε για την Ελλάδα,η οποία έχει ήδη χαθεί.....και ποιός ψηφίζει τοοοοσα χρόνια;;;;

Ο ελληναρας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο ανέκδοτο που έχει ειπωθεί ποτέ!!!!

 

Υ.γ. Κατανοώ πως ο ρατσισμός είναι δυνατό συναίσθημα και προφανώς δε σε αφήνει να σκέφτεσαι καθαρά πριν πεις ή γράψεις κατι!

 

Να σου θυμίσω οτι μιλάμε για την Ελλάδα,η οποία έχει ήδη χαθεί.....και ποιός ψηφίζει τοοοοσα χρόνια;;;;

Ο ελληναρας!!!!

 

 

Συγνώμη, αλλά και εγώ που είμαι Ελληνίδα και θέλω να τηρείται το σύνταγμα και οι Νόμοι στην χώρα μου είμαι ρατσίστρια???? πολύ εύκολα αποδίδουμε τον όρο του ρατσιστή εδώ μεσα!!!!! από εκεί και πέρα σε ότι αφορά την παγκόσμια ημέρα του μετανάστη σαφώς θεσπίστηκε με την λογική που έχουν θεσπιστεί και οι άλλες... το θέμα δεν κατάλαβα ακριβώς γιατί ανοίχτηκε αλλά αφού τέθηκε και θέμα για το εκλέγειν και εκλέγεσται σαφώς υπάρχει σύνταγμα στην χώρα μας που θέλουμε να τηρείται.. γιατί και εγώ πολύ ευκολα μπορώ να χαρακτηρίσω αναρχικό κάποιον που δεν θέλει το σύνταγμα .... από εκεί και πέρα οι μετανάστες που ζουν στην Ελλάδα ας πάρουν την ιθαγένεια, ας γίνουν Ελληνες και να ψηφίσουν και να εκλεχθούν... no problem....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά και εγώ που είμαι Ελληνίδα και θέλω να τηρείται το σύνταγμα και οι Νόμοι στην χώρα μου είμαι ρατσίστρια???? πολύ εύκολα αποδίδουμε τον όρο του ρατσιστή εδώ μεσα!!!!! από εκεί και πέρα σε ότι αφορά την παγκόσμια ημέρα του μετανάστη σαφώς θεσπίστηκε με την λογική που έχουν θεσπιστεί και οι άλλες... το θέμα δεν κατάλαβα ακριβώς γιατί ανοίχτηκε αλλά αφού τέθηκε και θέμα για το εκλέγειν και εκλέγεσται σαφώς υπάρχει σύνταγμα στην χώρα μας που θέλουμε να τηρείται.. γιατί και εγώ πολύ ευκολα μπορώ να χαρακτηρίσω αναρχικό κάποιον που δεν θέλει το σύνταγμα .... από εκεί και πέρα οι μετανάστες που ζουν στην Ελλάδα ας πάρουν την ιθαγένεια, ας γίνουν Ελληνες και να ψηφίσουν και να εκλεχθούν... no problem....

 

Σχολίασα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ ποστ,δεν είπα τη γνώμη μου γενικά για το θέμα ( το οποίο ούτε κι εγώ καταλαβαίνω γιατί ανοίχτηκε)....

 

Στο θέμα εκλογές-ψήφος εμείς οι Έλληνες έχουμε αποδείξει περίτρανα πως δεν έχουμε και μεγάλο ''ταλέντο''( δε νομίζω να διαφωνείς)...

γι'αυτο θεωρώ πως μόνο από ρατσισμό μπορεί να προέρχεται τέτοιο σχόλιο...

 

Το κλείνω εδώ,μην αρπαζεσαι και εγώ ελληνίδα είμαι

Link to comment
Share on other sites

Σχολίασα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ ποστ,δεν είπα τη γνώμη μου γενικά για το θέμα ( το οποίο ούτε κι εγώ καταλαβαίνω γιατί ανοίχτηκε)....

 

Στο θέμα εκλογές-ψήφος εμείς οι Έλληνες έχουμε αποδείξει περίτρανα πως δεν έχουμε και μεγάλο ''ταλέντο''( δε νομίζω να διαφωνείς)...

γι'αυτο θεωρώ πως μόνο από ρατσισμό μπορεί να προέρχεται τέτοιο σχόλιο...

 

Το κλείνω εδώ,μην αρπαζεσαι και εγώ ελληνίδα είμαι

 

γιατί να αρπαχτώ καλέ?? όσο για την ψήφο είναι μία πονεμένη ιστορία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πλέον φοβόμαστε να μιλήσουμε γιατί θα μας πούν και ραστιστές , φασίστες και χρυσαυγίτες.Το συγκεκριμένο νόμο το θεωρώ δίκαιο. Δούλευα 8 χρόνια για τη κυβέρνηση ξένης χώρας και ποτέ δεν είχα το δικαίωμα να ψηφίσω.

Απλά να αναφέρω ότι το χειρότερο ρατσισμό τον έχω βιώσει στην Ελλάδα. Σε παιδικούς σταθμούς , νοσοκομεία, επιδόματα δεν έχω πουθενά δικαίωμα. Φυσικά έχω άπειρες υποχρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχουμε κάνει την Ελλάδα μπαχαλο μόνοι μας ( με τις επιλογές μας και αυτούς που ψηφιζαμε τόσα χρόνια) και μας φταινε οι μετανάστες? Μας φταιει ο ξένος, ο πρόσφυγας, και όχι ο βολεμενος λαμογιο χριστιανοταλιμπαν ελληναρας? Το ότι ένα μεγάλο ποσοστό της νεολαιας κυρίως, φεύγει στο εξωτερικό για δουλειά και για καλύτερες συνθήκες, μας λέει κάτι?

 

"Οι παππουδες μας πρόσφυγες. Οι γονείς μας μετανάστες. Εμείς ρατσιστες?" Αυτό νομίζω τα λέει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...