Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιστροφή στον παιδικό μετά από ίωση


Recommended Posts

Πρώτη χρονιά στον παιδικό και ήδη τσιμπήσαμε την πρώση ιωσούλα (μάλλον!!!).

Χτες όλη τη μέρα είχε μύξες, το βράδυ έκανε και ένα 38.

Σήμερα (μέχρι τώρα τουλάχιστον) είναι μιά χαρά.

 

Η παιδίατρος βέβαια μου είπε ότι για να πάει ξανά στον παιδικό, πρέπει να είναι 48 ώρες απύρετη.

Εσείς έτσι κάνετε;

Κάθε φορά που κάνει το παιδί πυρετό, αφού πέσει ο πυρετός, μένει κι άλλες 48 ώρες σπίτι;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μια απο τα ιδια κ εμεις! 4 μερες αντεξε!:rolleyes: το σαββατο εκανε ενα 37,8 κ τιποτα αλλο, τωρα μας εμειναν οι ατελειωτες μυξες. αυριο καλως εχοντων θα τη στειλω. αν στο εκανε χτες βραδυ το 38αρι, γνωμη μου ειναι να την κρατησεις αυριο κ στειλτη μεθαυριο..

Link to comment
Share on other sites

Εχει ξανασυζητηθει το θεμα.. Αφου σου ειπε η γιατρος να την κρατησεις - κρατησε την για να εισαι και σιγουρη οτι συνηρθε... Περαστικα σας και καλη σχολικη χρονια

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια κ εμεις! 4 μερες αντεξε!:rolleyes: το σαββατο εκανε ενα 37,8 κ τιποτα αλλο, τωρα μας εμειναν οι ατελειωτες μυξες. αυριο καλως εχοντων θα τη στειλω. αν στο εκανε χτες βραδυ το 38αρι, γνωμη μου ειναι να την κρατησεις αυριο κ στειλτη μεθαυριο..

κ εμεις....:( 3 μερες πηγε κ το ΣΑΒ/ΚΟ εκανε πυρετο ως κ σημερα αρα ουτε αυριο θα παει κ βλεπουμε. να δω τι προσαρμογη θα κανουμε αν καθε 3 μερες τον σταματαω για 4-5 ημερες:rolleyes:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια και εμεις μια βδομαδα πηγαμε, μια βδομαδα πυρετο σχεδον 40! αντιβιωση τιποτα γιατι τρεις φορες πηγαμε στον παιδιατρο αλλα διαγνωση μηδεν. σημερα πηγαμε παιδικο ολα καλα μονο που η φωνουλα μας χαθηκε,βραχνιασαμε πολυ.ιωσουλα παρασημο απο τον παιδικο σταθμο ειπε ο γιατρος.πρωτη φορα και εμεις φετος και παει με τοση χαραααα. αντε κοριτσια καλη αρχη και αλλο κακο να μη μας βρει!!!!

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια απο τα ιδια και εμεις μια βδομαδα πηγαμε, μια βδομαδα πυρετο σχεδον 40! αντιβιωση τιποτα γιατι τρεις φορες πηγαμε στον παιδιατρο αλλα διαγνωση μηδεν. σημερα πηγαμε παιδικο ολα καλα μονο που η φωνουλα μας χαθηκε,βραχνιασαμε πολυ.ιωσουλα παρασημο απο τον παιδικο σταθμο ειπε ο γιατρος.πρωτη φορα και εμεις φετος και παει με τοση χαραααα. αντε κοριτσια καλη αρχη και αλλο κακο να μη μας βρει!!!!

καλη αρχη! αλλα νομιζω οτι ειναι κ η αρχη των ιωσεων δυστυχως.... και θα μας εβρουν κ ααααλλες........:(:(:(

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη! αλλα νομιζω οτι ειναι κ η αρχη των ιωσεων δυστυχως.... και θα μας εβρουν κ ααααλλες........:(:(:(

 

αχ μη μου λες τετοια!!!! εχω και μικρο μωρο στο σπιτι που αυτη τη φορα τη γλιτωσε...... ελπιζω να με αποζημιωσει ο θηλασμος!

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη χρονιά στον παιδικό και ήδη τσιμπήσαμε την πρώση ιωσούλα (μάλλον!!!).

Χτες όλη τη μέρα είχε μύξες, το βράδυ έκανε και ένα 38.

Σήμερα (μέχρι τώρα τουλάχιστον) είναι μιά χαρά.

 

Η παιδίατρος βέβαια μου είπε ότι για να πάει ξανά στον παιδικό, πρέπει να είναι 48 ώρες απύρετη.

Εσείς έτσι κάνετε;

Κάθε φορά που κάνει το παιδί πυρετό, αφού πέσει ο πυρετός, μένει κι άλλες 48 ώρες σπίτι;

κ ενω μειναμε 48 ωρες απυρετοι κ πηγαμε επιτελους σταθμο σημερα. γυρισε με εναν γαιδουροβηχα κ βραχνιασμενος,εχει λαρυγγιτιδα-φαρυγγιτιδα και αρχισαμε αντιβιωση:(

αχ τι χειμωνας μας περιμενει???????

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου άντεξε δυο εβδομάδες στον παιδικό, και πάνω που ειπαμε οτι ψιλο-προσαρμοστηκε, την Κυριακη ξεκινησε με τρελες μιξες και τωρα ειναι 3 ημερες με 37,5-38 πυρετο. Ελπιζω αυριο να ξυπνησει καλυτερα αλλα μας βλεπω να την χανουμε αυτη την εβδομαδα.

 

Μα πως θα προσαρμοστει ετσι? Η παιδιατρος μου ειπε οτι 3 ημερες θα πηγαινει στον παιδικό και 3 ημερες θα ειναι σπιτι αρρωστος. Ετσι λεει θα μας παει η χρονιά. Καλη μας δύναμη.

 

Υπάρχει καμια μαμα αραγε να το διαψεύσει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ελάτε βρε παιδιά, είναι στο παιδί... Επίσης προσωπικά προτιμώ να δυσκολευτεί τώρα που ναι μικρή. Κάποια στιγμή θα πάει νηπιαγωγείο. Δεν πιστεύω πως είναι καλύτερα να φάμε όλες τις ιώσεις τώρα...

Εμένα Παρασκευή απόγευμα άρχισε μύξες αλλά δεν είχε τίποτα άλλο. Τη Δευτέρα την έστειλα παιδικό μιας και από την Κυριακή ήταν καλά

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε παιδια,

εμενα η μεγαλη κολλησε στη διαρκεια ενος 15λ-20λ που πηγα να δω εναν παιδικο:evil:! (κ την πηρα μαζι μου το ζωωωωωωωον που ειμαι!)

 

εεεεεεελεος!!!!!

 

κ τωρα εχω απο χτες το απογευμα τον μπεμπη (10μηνων) με πυρετο κ μιξες

(ελπιζω να την γλιτωσει η μπεμπα)!!!!!!!!!!!!!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Την 3η μέρα που ξεκινησε παιδικο εκανε ένα 38 αλλά με ντεπονακι του περασε και την άλλη μερα (ήταν η εβδομαδα προσαρμογηής και πήγαινε για λιγο) τον έστειλα για μιαμισι ώρα έτσι για να νομιζει οτι πήγε. Αν τον σταματουσα τότε θα ειχα θεμα. Εκεινη την ημερα ήταν με δεκατάκια και την αλλη μερα ήταν μια χαρα, οποτε νομιζω οτι καλα εκανα και τον εστειλα τότε. Βεβαια για 2-3 μερουλες μετα ειχε μυξες-βηχα αλλά και ποιο παιδακι δεν εχει? Ασε οτι νομιζω ότι οσο σκληραγωγεις τον οργανισμο εχεις καλυτερα αποτελεσματα (Καλα δε λεω να παθει και πνευμονια!!!!)

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

και γω 2 μέρες την κρατάω απύρετη και την στέλνω την τρίτη μέρα...έφαγα όλες μου τις άδειες φέτος για τις ιώσης της μικρής (πήγε από το Μάρτιο-όταν πήγα εγώ δουλειά)...και μου έχουν μείνει μόνο 5 μέρες άδεια.σίγουρα θα χρειαστώ κιάλλες....

πάντως έχω δει στον βρεφικό..παιδάκι με μυξούλα φουλ....και είχα ακούσει μια άλλη φορά..."να δώσουμε την αντιβίωση στην τάδε"...οπότε συμπαίρανα μερικές μανούλες τα στέλνουν και άρρωστα αν δεν έχουν άδεια ή κάποιον να τα κρατήσει...δεν μου αρέσει αυτό...να κολλάνε και τα άλλα παιδάκια..αλλά σκεφτομαι ότι όντως μερικές μητέρες δεν έχουν άδειες..ούτε κάποιον να τα φυλάει...γιαγια-νταντα..

καλό θα ήταν στους παιδικούς να είχαν αναρρωτήρηριο...και να τα απομώνοναν τα παιδάκια με ίωση.ζητάω πολλά?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λέπρα έχουν? Και εγώ δε θέλω να αρρωσταίνει το παιδί μου επειδή άλλα πηγαίνουν άρρωστα αλλά να σκεφτόμαστε και λίγο τους γονείς που δεν έχουν κανέναν να τους βοηθήσει. Και μη ξεχνάμε αυτές τις εποχές τι τρομοκρατία πέφτει στις δουλειές.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ντεπυ, σιγα μην εχουν κ αναρρωτηριο.

τι να κανουν κ αυτες οι ερμες αν δουλευουν κ δεν εχουν κανεναν να τα κρατησει? κ να εχουν κ αστραχαναιο εργοδοτη?

 

Γιατί λέπρα έχουν? Και εγώ δε θέλω να αρρωσταίνει το παιδί μου επειδή άλλα πηγαίνουν άρρωστα αλλά να σκεφτόμαστε και λίγο τους γονείς που δεν έχουν κανέναν να τους βοηθήσει. Και μη ξεχνάμε αυτές τις εποχές τι τρομοκρατία πέφτει στις δουλειές.

 

καλα, ουτε να το σκεφτομαι να ημουν στην παλια μου δουλεια κ να ειχα αρρωστο παιδι!

μπουκετα θα παιζαμε με το αφεντικο σιγουρα!!!!!

 

το καζανι βραζει κ ο κωλος της μαιμους γιορταζει θα ημασταν!!!!!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί λέπρα έχουν? Και εγώ δε θέλω να αρρωσταίνει το παιδί μου επειδή άλλα πηγαίνουν άρρωστα αλλά να σκεφτόμαστε και λίγο τους γονείς που δεν έχουν κανέναν να τους βοηθήσει. Και μη ξεχνάμε αυτές τις εποχές τι τρομοκρατία πέφτει στις δουλειές.

 

Ναι, αλλα στελνοντας τα παιδια στο σχολειο αρρωστα δεν σκεφτονται και τους αλλους γονεις που εχουν και αυτοι προβλημα με την δουλεια τους. Εγω εχασα 4 ημερες εργασίας για ακριβως αυτον τον λογο ( ενα κοριτσακι ηρθε αρρωστο στον παιδικο και φυσικα εχει κολλησει την μιση τάξη). Να εστελνα και εγω τον δικο μου με δεκατα στο σχολειο και θα αποτελειωνα την υπολοιπη ταξη.

 

Η αντιβιωση δεν σημαινει βεβαια οτι το παιδι εχει κατι μεταδοτικο γιατι συνηθως μετα απο 2 ημερες αντιβιωσης μπορει να ερθει σε επαφη με αλλα παιδακια χωρίς κίνδυνο. Αλλο αυτο και αλλο να βλεπεις οτι το παιδι σου εχει ιωση και να τον στελνεις. Ας σκεφτουμε λιγο και τους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως την κράταγα σπίτι ή έβρισκα κάποιον να μου την κρατήσει αν δεν μπορούσα να πάρω άδεια. Το καταλαβαίνω ότι πολλοί έχουν πρόβλημα και δεν έχουν που να αφήσουν τα παιδάκια τους, αλλά από την άλλη δεν μπορείς να το στέλνεις άρρωστο στο σχολείο. Όχι μόνο για τους άλλους, αλλά και για το ίδιο το παιδί.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως την κράταγα σπίτι ή έβρισκα κάποιον να μου την κρατήσει αν δεν μπορούσα να πάρω άδεια. Το καταλαβαίνω ότι πολλοί έχουν πρόβλημα και δεν έχουν που να αφήσουν τα παιδάκια τους, αλλά από την άλλη δεν μπορείς να το στέλνεις άρρωστο στο σχολείο. Όχι μόνο για τους άλλους, αλλά και για το ίδιο το παιδί.

 

Συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παλι κολλησαμε γαστρεντεριτιδα. χθες πηγα αρον αρον τον πηρα (πηρα αδεια) και σημερα παλι αδεια να τον κρατησω. αυριο ομως δεν προκειται να μου δωσει:cry:και ειναι λογικο. θα μου πει "κυρα μου εδω ειναι δουλεια" και θα εχει κι δικιο. ποσες μερες κραταει η γαστρεντεριτιδα;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει θεμα που εφτασε τις 11 σελιδες με το γιατι δεν κρατανε τα αρρωστα παιδάκια οι μαμαδες σπίτι, δειτε εδω: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=86392&highlight=%EA%F1%E1%F4%E1%ED%E5+%F3%F0%E9%F4%E9+%E1%ED%E1%F1%F1%F9%F3%EF%F5%ED

 

Περαστικά στα αρρωστούλικα παιδάκια... Κι εγώ τρεμω για το πότε θα ερθει και η δικη μας ωρα (γιατί να το αποφύγουμε, δεν το πιστεύω, όσο και να το θελω)...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια πότε σταματάμε τον παιδικό; Να εξηγήσω τι θέλω να πω. Η μπουμπού ξεκίνησε παιδικό την δεύτερη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου όμως πριν μια εβδομάδα έκανε ίωση και ακόμα κάνει διάρροια και βήχα. Όμως είναι ευδιάθετη τρώει κανονικά (περιέργως, γιατί δεν είναι φαγανή) και είναι μέσα στην τρελή χαρά. Τι να κάνω για πόσο να σταματήσω τον παιδικό, πότε να την γυρίσω;; υποτίθεται ότι αύριο θα πάμε, αλλά τα κακάκια της είναι ακόμα κάπως και κάνει πολλές κανώσεις;; Επίσης ο βήχας και η μύξα είναι πάντα στο προσκήνιο όχι όμως έντονα. τι πρέπει να κάνω;; Την έχω τώρα 5 μέρες στο σπίτι. Είναι αρκετές ή λέτε να μου ξανακυλήσει;;Να πω ότι είναι 27 μηνών και ότι πάει πρώτη φορά παιδικό. Για λίγες ώρες ένα τετράωρο.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια πότε σταματάμε τον παιδικό; Να εξηγήσω τι θέλω να πω. Η μπουμπού ξεκίνησε παιδικό την δεύτερη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου όμως πριν μια εβδομάδα έκανε ίωση και ακόμα κάνει διάρροια και βήχα. Όμως είναι ευδιάθετη τρώει κανονικά (περιέργως, γιατί δεν είναι φαγανή) και είναι μέσα στην τρελή χαρά. Τι να κάνω για πόσο να σταματήσω τον παιδικό, πότε να την γυρίσω;; υποτίθεται ότι αύριο θα πάμε, αλλά τα κακάκια της είναι ακόμα κάπως και κάνει πολλές κανώσεις;; Επίσης ο βήχας και η μύξα είναι πάντα στο προσκήνιο όχι όμως έντονα. τι πρέπει να κάνω;; Την έχω τώρα 5 μέρες στο σπίτι. Είναι αρκετές ή λέτε να μου ξανακυλήσει;;Να πω ότι είναι 27 μηνών και ότι πάει πρώτη φορά παιδικό. Για λίγες ώρες ένα τετράωρο.

 

Νομίζω οτι καλο θα ήταν να επανέλθουν τα κακα της στα πιο νορμάλ για να την πας. Η μυξα δεν πειράζει αλλα απο οτι μου ειχαν πει δεν δεχονται τα παιδια με πυρετό και διαρροια.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου άντεξε δυο εβδομάδες στον παιδικό, και πάνω που ειπαμε οτι ψιλο-προσαρμοστηκε, την Κυριακη ξεκινησε με τρελες μιξες και τωρα ειναι 3 ημερες με 37,5-38 πυρετο. Ελπιζω αυριο να ξυπνησει καλυτερα αλλα μας βλεπω να την χανουμε αυτη την εβδομαδα.

 

Μα πως θα προσαρμοστει ετσι? Η παιδιατρος μου ειπε οτι 3 ημερες θα πηγαινει στον παιδικό και 3 ημερες θα ειναι σπιτι αρρωστος. Ετσι λεει θα μας παει η χρονιά. Καλη μας δύναμη.

 

Υπάρχει καμια μαμα αραγε να το διαψεύσει αυτο?

 

 

εγω μπορω να το διαψευσω, αλλα οποτε λεω οτι η κορη (τωρα 5) εχει αρρωστησει μονο δυο φορες και ο γιος μου (3 1/2) τεσσερις-πεντε, οι αλλες μανες θελουν να με δειρουν κι ετσι το αποφευγω :lol::lol::lol:

 

Εγω ηξερα 24 ωρες απυρετο το παιδι μπορει να παει, αλλα μπορει να ακνω και λαθος, δε μου χρειαστηκε ποτε. Ο μικρος μου εχει συχνα μυξουλες, αλλα ταλαιπωρειται απο διαφορες αλλεργιες.. Επειτα οι μυξες οταν υπαρχει λοιμωξη ειναι πηστες και πρασινες/κιτρινες, οι νερουλες και διαφανεις της αλλεργιας δε φερουν κινδυνο για τα αλλα παιδακια.

 

Το κακο ειναι οτι τα φερνουν ολα σπιτι και καταληω να ειμαι εγω ολη τη χρονια αρρωστη...

Link to comment
Share on other sites

travelingmum αυτο μας ειπαν κ εμας, με ενα 24ωρο απυρετη να πηγαινει. βεβαια απο τις 6 του μηνα που πηγε παιδικο...σημερα ειναι η ..9η μερα που πηγαινει...!:?μια μυξοιωση κ μια γαστρεντεριτιδα ο απολογισμος...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα στελνοντας τα παιδια στο σχολειο αρρωστα δεν σκεφτονται και τους αλλους γονεις που εχουν και αυτοι προβλημα με την δουλεια τους. Εγω εχασα 4 ημερες εργασίας για ακριβως αυτον τον λογο ( ενα κοριτσακι ηρθε αρρωστο στον παιδικο και φυσικα εχει κολλησει την μιση τάξη). Να εστελνα και εγω τον δικο μου με δεκατα στο σχολειο και θα αποτελειωνα την υπολοιπη ταξη.

 

Η αντιβιωση δεν σημαινει βεβαια οτι το παιδι εχει κατι μεταδοτικο γιατι συνηθως μετα απο 2 ημερες αντιβιωσης μπορει να ερθει σε επαφη με αλλα παιδακια χωρίς κίνδυνο. Αλλο αυτο και αλλο να βλεπεις οτι το παιδι σου εχει ιωση και να τον στελνεις. Ας σκεφτουμε λιγο και τους αλλους.

 

η παιδιατρος μας εχει πει οτι η αρρωστια κολλαει στην 10 περιπου μερα της αναρρωσης. δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο να τα κραταμε για τουλαχιστον 10 μερες στο σπιτι. ετσι δεν θα πηγαινουν ποτε! αλα ουτε κ εμεις θα πηγαινουμε στην δουλεια;)

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...