Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νταντά και κανόνες για ομαλή συμβίωση


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποιοι θεωρείτε ότι είναι οι βασικοί κανόνες που πρέπει να τεθούν από την αρχή ώστε να μην υπάρχουν προβλήματα στην πορεία. Ξεκίνησαμε πρόσφατα με μία νταντά με πολύ καλές συστάσεις από ένα φιλικό μας ζευγάρι και επειδή είναι το πρώτο μας παιδί θα ήθελα να ακούσω και τις πιο έμπειρες μαμάδες! Για παράδειγμα, ένα θέμα που με προβληματίζει είναι τα φιλιά προς το παιδί. Ομολογώ ότι με ξενίζει και με ενοχλεί να τη βλέπω να φιλάει το παιδί μου (η κόρη μου είναι μόλις έξι μηνών!). Της έχω πει να μη τη φιλάει στο πρόσωπο αλλά επειδή είναι διαχυτική νομίζω ότι της ξεφεύγει! Παρόλα αυτά με ενοχλεί- εσείς τί λέτε; Νιώθατε περίεργα την πρώτη φορά που αφήσατε το παιδί σας με μία ξένη ουσιαστικά;

 

Ευχαριστώ πολύ!

1297065600.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αααα, ανοιξες ωραιο θέμα. Κι εγώ εχω νταντά στο σπίτι με τα παιδιά, που ειναι και πολυ μικρότερα. Δεν θα ηθελα ούτε κι εγω να φυλάει τα παιδιά μου καποιος ξένος, και συμφωνώ απόλυτα. Η ίδια όμως απο μόνη της δεν τα φιλάει, οποτε με αυτό εχουμε ξεμπερδέψει. Εχε ομως το νού σου και όταν ειναι η ίδια αρρωστη, συναχωμένη, να σε ειδοποιεί και να το ξέρεις νωρίτερα, ισως να μην θελεις να ερθει σπίτι, μηπως κολλήσει το παιδι ή αλλος. Εμείς καναμε αμαν να την πείσουμε οτι βήχει και πρεπει να παει στο γιατρο, και μας ελεγε διαφορα για αλλεργίες. Οταν πήγε ομως και την πλάκωσε στην αντιβίωση, καταλαβε οτι επρεπε να ειχε παει νωρίτερα.

Επίσης, δεν ξέρω τι εχετε συμφωνήσει, ομως καλό θα ήταν οτι αφορα την περιποίηση του παιδιού, καθαριότητα και υγιεινη να γνωρίζει οτι ειναι δική της αρμοδιότητα, ακόμα κι αν δεν χρειάζεται να τα κάνει πάντα. Αυτό, μονο και μόνο για να μπορεις να της ζητήσεις να κάνει διάφορα πράγματα χωρίς να σου δυσανασχετήσει. Καλό θα ήταν και μια μικρή κάμερα να υπαρχει στο χώρο οταν ολοι λοίπουν. εννοειται ξαφνικοί εφοδοι, ακομα κι αν ειναι γνωστη γνωστου. Τηλεφωνα να δεις αν τηρείται το προγραμμα, αν θες απαγορευεις την τηλεοραση και διαφορα αλλα για να τσεκαρεις.

Πανω απ'ολα ειναι το παιδι και οι δικες σας οδηγιες. Αυτα πρεπει να ακολουθει πιστα.

Αυτα απο μενα.

:)

xx

SM

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον φέρνεις ένα ξένο άτομο στο σπίτι σου και το πληρώνεις,κάνεις ό,τι είναι απαραίτητο για να νιώθεις άνετα.Έχω κάνει πάρα πολλά babysittings μιας και είμαι βρεφονηπιοκόμος και ποτέ δεν ενοχλήθηκα με κάποιον "κανόνα"που μου επέβαλαν.Αν θέλεις να βάλεις κάμερα,υποχρεούσε να την ενημερώσεις,όπως έκαναν και σε μένα σε ένα σπίτι.Απλά καλό είναι να σκεφτείς καλά όλα όσα μπορεί να σε ενοχλήσουν και να τα ξεκαθαρίσετε για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

καθαριότητα και υγιεινη να γνωρίζει οτι ειναι δική της αρμοδιότητα, ακόμα κι αν δεν χρειάζεται να τα κάνει πάντα. Αυτό, μονο και μόνο για να μπορεις να της ζητήσεις να κάνει διάφορα πράγματα χωρίς να σου δυσανασχετήσει.

)

 

Τι εννοεις?

Γιατι αν αναφερεσαι σε δουλειες σπιτιου γενικα..να ξερεις οτι δεν ειναι αρμοδιοτητα της...

Αρμοδιοτητα της ειναι οτι εχει να κανει με το παιδι... (πχ να σφουγγαρισει το δωματιο του..και οχι ολο το σπιτι, να σιδερωσει τα ρουχα του παιδιου και οχι και τα δικα σας , να μαγειρεψει το φαγητο του και οχι το φαγητο της οικογενειας )Και αυτα παντα γινονται εφοσον κοιμαται το μωρο-παιδι και οχι οταν ειναι ξυπνιο.

Γιατι αλλο νταντα ή βοηθος μητροτητας κτλ και αλλο οικιακη βοηθος...

Link to comment
Share on other sites

εγω επειδη την εχω πατήσει βαλε κανονες!! Συμφωνω απολυτα με την sophie. Εχεις δικιο για τα φιλιά,εγω π.χ. τις λεω οτι μπορεί να τα φυλαει στα πατουσακια τους αλλα εγω το λεω εγω το ακουω.Επίσης θα ήθελα απο την αρχη να είχα πει γιατι πλεον δεν μπορω να το απαιτησω να εχει μία εχτρα μπλουζα και παντοφλες στο σπιτι,μπλουζα γιατι εξω με τις συγκοινωνίες,σκονη,ιδρωτα κ.α. δεν είναι ότι καλυτερο να ακουμπαει το προσωπακι του μωρου μου φυσικα και αν θα ήθελε παντοφλες γιατι το χειμωνα τα μωρα θα μπουσουλάνε και αν εχει έρθει απο έξω με μποτες σίγουρα δεν θα είναι καθαρες ..Στους κανονες θα προσθετα πλυσιμο των μπιμπερό όταν κοιμουντε τα μωρα και θα έθετα κανονες οσο αναφορα το παιχνίδι.΄Δηλαδή δεν "φυλας" απλα το παιδί αλλα του δίνεις ερεθίσματα,πρεπει να ξερεις τι παιχνιδια πρεπει να παιζεις μαζί του ανα μήνα που είναι το παιδακι. επίσης θα συζητουσα μαζί της πως έχει μαθει το παιδι,δηλαδη αν εσυ απλα το βαζεις στην κουνια και κοιμαται δεν μπορεί εκεινη να το μαθει να κοιμαται κουνα-κουνα στο καρότσι γιατι τοτε την πατησες και εσυ.Υπαρχουν τοσα πολλα...

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω επειδη την εχω πατήσει βαλε κανονες!! Συμφωνω απολυτα με την sophie. Εχεις δικιο για τα φιλιά,εγω π.χ. τις λεω οτι μπορεί να τα φυλαει στα πατουσακια τους αλλα εγω το λεω εγω το ακουω.Επίσης θα ήθελα απο την αρχη να είχα πει γιατι πλεον δεν μπορω να το απαιτησω να εχει μία εχτρα μπλουζα και παντοφλες στο σπιτι,μπλουζα γιατι εξω με τις συγκοινωνίες,σκονη,ιδρωτα κ.α. δεν είναι ότι καλυτερο να ακουμπαει το προσωπακι του μωρου μου φυσικα και αν θα ήθελε παντοφλες γιατι το χειμωνα τα μωρα θα μπουσουλάνε και αν εχει έρθει απο έξω με μποτες σίγουρα δεν θα είναι καθαρες ..Στους κανονες θα προσθετα πλυσιμο των μπιμπερό όταν κοιμουντε τα μωρα και θα έθετα κανονες οσο αναφορα το παιχνίδι.΄Δηλαδή δεν "φυλας" απλα το παιδί αλλα του δίνεις ερεθίσματα,πρεπει να ξερεις τι παιχνιδια πρεπει να παιζεις μαζί του ανα μήνα που είναι το παιδακι. επίσης θα συζητουσα μαζί της πως έχει μαθει το παιδι,δηλαδη αν εσυ απλα το βαζεις στην κουνια και κοιμαται δεν μπορεί εκεινη να το μαθει να κοιμαται κουνα-κουνα στο καρότσι γιατι τοτε την πατησες και εσυ.Υπαρχουν τοσα πολλα...

 

 

Εχεις απολυτο δικιο σ ολα οσα λες...

Link to comment
Share on other sites

Οι ρόλοι και οι κανόνες πρέπει να είναι ξεκάθαροι.

 

Είναι απαράδεκτο βέβαια να ζητάμε από τη μπέιμπι σίττερ να κάνει και την οικιακή βοηθό.

 

ΡΟύχα για μέσα στο σπίτι της έχω αγοράσει εγώ άπότο ζάρα και τα βάζω να πλυθούν με τα δικά μας.

 

Η σχέση με τη δική μας μπέιμπι σίτερ είναι ιδιαίτερη βέβαια γιατί με τον καιρό την αγαπήσαμε πολύ...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω μία ανακούφιση που και άλλες μαμάδες νιώθουν έτσι για τα φιλιά και δεν είναι δική μου παραξενιά! Αυτό που θέλω να ξεπεράσω είναι το ότι για να της πω κάτι κομψά, πρέπει να το μελετήσω με τις ώρες στο μυαλό μου ώστε να μην ενοχληθεί! Απλά επειδή είμαστε μόλις στην 3η εβδομάδα μαζί, σκέφτομαι ότι από τώρα πρέπει να τεθούν κάποια όρια γιατί τον Σεπτέμβριο που επιστρέφω θα είναι αργά!

Ο σύζυγος μου λέει να μην είμαι αυστηρή αλλά νομίζω ότι είναι εύκολο να το λες αν δεν είσαι μαζί της συνέχεια και δεν πρέπει να την 'εκπαιδεύσεις'. Και χρησιμοποιώ το ρήμα 'εκπαιδεύσεις' γιατί μπορεί μεν να έχει κοιτάξει και άλλα παιδάκια αλλά το κάθε παιδί και σπίτι έχει τις συνήθειές του!

1297065600.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις?

Γιατι αν αναφερεσαι σε δουλειες σπιτιου γενικα..να ξερεις οτι δεν ειναι αρμοδιοτητα της...

Αρμοδιοτητα της ειναι οτι εχει να κανει με το παιδι... (πχ να σφουγγαρισει το δωματιο του..και οχι ολο το σπιτι, να σιδερωσει τα ρουχα του παιδιου και οχι και τα δικα σας , να μαγειρεψει το φαγητο του και οχι το φαγητο της οικογενειας )Και αυτα παντα γινονται εφοσον κοιμαται το μωρο-παιδι και οχι οταν ειναι ξυπνιο.

Γιατι αλλο νταντα ή βοηθος μητροτητας κτλ και αλλο οικιακη βοηθος...

 

Εννοειται βρε, αυτο εννοω κι εγω. Δεν εχω καμια απαιτηση να μου κανει φασινα, δεν την πηρα σπίτι γιαυτο, αλλα για να κοιταει τα παιδια. Οτι αφορα την καθαριοτητα και υγιεινη ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ειναι δικη της δουλεια. Για να μην σας πω οτι, πιο πολυ την 'παρακαλαω' να παιζει με τα παιδια, παρα να κανει δουλειες. Ασ μεινουν για μενα, δε με νοιαζει. Προτιμω να τους διαβασει παραμυθια η να παιξει μαζι τους. Οσο για τα ρουχα, φερνει δικα της, και παντοφλες της πηρα εγω και τις αφηνει σπιτι οταν φευγει. Ευτυχως δεν εχουμε τετοια θεματα.

Συμφωνω και για το προγραμμα του παιδιου, αν δηλ εχει μαθει να κοιμαται πχ ετσι, μην το βαζει στο καροτσι και σου αλλαζει τα παντα.. εχει πολυ μεγαλη σημασια.

Παντως πιστευω οτι πρεπει να βαλεις ορια απο την αρχη, σκληρα ισως, για να εχεις μετα περιθωριο να γινεις πιο ελαστικος με την νταντα.

xx

SM

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω μία ανακούφιση που και άλλες μαμάδες νιώθουν έτσι για τα φιλιά και δεν είναι δική μου παραξενιά! Αυτό που θέλω να ξεπεράσω είναι το ότι για να της πω κάτι κομψά, πρέπει να το μελετήσω με τις ώρες στο μυαλό μου ώστε να μην ενοχληθεί! Απλά επειδή είμαστε μόλις στην 3η εβδομάδα μαζί, σκέφτομαι ότι από τώρα πρέπει να τεθούν κάποια όρια γιατί τον Σεπτέμβριο που επιστρέφω θα είναι αργά!

Ο σύζυγος μου λέει να μην είμαι αυστηρή αλλά νομίζω ότι είναι εύκολο να το λες αν δεν είσαι μαζί της συνέχεια και δεν πρέπει να την 'εκπαιδεύσεις'. Και χρησιμοποιώ το ρήμα 'εκπαιδεύσεις' γιατί μπορεί μεν να έχει κοιτάξει και άλλα παιδάκια αλλά το κάθε παιδί και σπίτι έχει τις συνήθειές του!

 

Εννοειται ορια απο τωρα, και μετα βαζεις και νερο στο κρασι σου. Εμεις της ειπαμε: Οτι ειναι να σου πω, θα στο πω, γιατι η εξηγηση λυνει την παρεξηγηση. Και της τα λεω ολα. Μην το κρατας, νομιζω οτι περιμενει να ακουσει απο σενα παρατηρησεις και οδηγιες, οπως και συ αλλωστε απο τον εργοδοτη σου. Σωστα? :). Σε καποια φαση ειχα ενα μικρο θεματακι γιατι αλλα ελεγα αλλα εκανε, αλλα την πηρα μια μερα και της εξηγησα οτι θελω εναν ανθρωπο να κανει οτι του πω οπως το πω, χωρις να εξηγω γιατι και πως. Απο τοτε, τελος. Ολα καλα.

xx

SM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θεμα ειναι κατα ποσο εχετε εμπιστοσυνη στον ανθρωπο αυτο,για το αν ειναι προσεκτηκος η οχι...Δε μπορεις να μην επιτρεπεις να υπαρχουνε αυτα,γιατι η σχεση νταντας-παιδιου ειναι σχεση μητρικη (κατα καποιο τροπο...) αλλιως ειναι η κυρια που απλος φυλαει τα παιδια κ αυτο ειναι πολυ ψυχρο κ καο μοντελο...Οταν αγαπας καποιο παιδι σου ερχετε κ να το παρεις κ αγκαλια κ να το δυλησεις κ ολα...Αν σου ειναι αδιαφορο η αγκαρια...τα αποφευγεις ολα κ κρατας τα τυπηκα για τα ματια του κοσμου κ αυτο δεν ειναι ωραιο....Καλυτερα να εχετε ατομο εμπιστισυνης κ να ξερετε πως αρρωστη δε θα το φυλησει κ.λ.π. παρα τα τυπηκα...Γνωμη μου παντα!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Ο σύζυγος μου λέει να μην είμαι αυστηρή αλλά νομίζω ότι είναι εύκολο να το λες αν δεν είσαι μαζί της συνέχεια και δεν πρέπει να την 'εκπαιδεύσεις'. Και χρησιμοποιώ το ρήμα 'εκπαιδεύσεις' γιατί μπορεί μεν να έχει κοιτάξει και άλλα παιδάκια αλλά το κάθε παιδί και σπίτι έχει τις συνήθειές του!

 

 

Εχεις δικιο... πρεπει να φυγεις και να εισαι ηρεμη..αλλιως δωρο αδωρο... καλυτερα απο τωρα να ξερει τι θελεις... και δεν εχει σημασια αν ειναι λογικο γι αυτην ή οχι...αλλα οτι εσυ ετσι γουσταρεις να μεγαλωσεις το παιδι σου και ο δικο σου λογος μετραει μονο.

 

Μην σου πω οτι εχεις ηδη αργησει να βαλεις τους κανονες :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται βρε, αυτο εννοω κι εγω. Δεν εχω καμια απαιτηση να μου κανει φασινα, δεν την πηρα σπίτι γιαυτο, αλλα για να κοιταει τα παιδια. Οτι αφορα την καθαριοτητα και υγιεινη ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ειναι δικη της δουλεια. Για να μην σας πω οτι, πιο πολυ την 'παρακαλαω' να παιζει με τα παιδια, παρα να κανει δουλειες. Ασ μεινουν για μενα, δε με νοιαζει. Προτιμω να τους διαβασει παραμυθια η να παιξει μαζι τους. Οσο για τα ρουχα, φερνει δικα της, και παντοφλες της πηρα εγω και τις αφηνει σπιτι οταν φευγει. Ευτυχως δεν εχουμε τετοια θεματα.

Συμφωνω και για το προγραμμα του παιδιου, αν δηλ εχει μαθει να κοιμαται πχ ετσι, μην το βαζει στο καροτσι και σου αλλαζει τα παντα.. εχει πολυ μεγαλη σημασια.

Παντως πιστευω οτι πρεπει να βαλεις ορια απο την αρχη, σκληρα ισως, για να εχεις μετα περιθωριο να γινεις πιο ελαστικος με την νταντα.

 

Ασε και δεν εννοειτε... εσυ εχεις δικιο...αλλα ξερεις ποσες τα θελουν ολα?

Εχω ακουσει τα κουφα (πριν λιγο καιρο παρακολουθησα ενα σεμιναριο βοηθων μητροτητας) και ακουσα διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι κατα ποσο εχετε εμπιστοσυνη στον ανθρωπο αυτο,για το αν ειναι προσεκτηκος η οχι...Δε μπορεις να μην επιτρεπεις να υπαρχουνε αυτα,γιατι η σχεση νταντας-παιδιου ειναι σχεση μητρικη (κατα καποιο τροπο...) αλλιως ειναι η κυρια που απλος φυλαει τα παιδια κ αυτο ειναι πολυ ψυχρο κ καο μοντελο...Οταν αγαπας καποιο παιδι σου ερχετε κ να το παρεις κ αγκαλια κ να το δυλησεις κ ολα...Αν σου ειναι αδιαφορο η αγκαρια...τα αποφευγεις ολα κ κρατας τα τυπηκα για τα ματια του κοσμου κ αυτο δεν ειναι ωραιο....Καλυτερα να εχετε ατομο εμπιστισυνης κ να ξερετε πως αρρωστη δε θα το φυλησει κ.λ.π. παρα τα τυπηκα...Γνωμη μου παντα!

 

Κι αυτο σωστο ειναι, θα συμφωνήσω με το παραπάνω.

xx

SM

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου μυαλό η νταντά είναι ένας άνθρωπος που προσέχει το παιδί όταν οι γονείς λείπουν. Αυτό δε σημαίνει ότι υποκαθιστά κάποιον ρόλο (τη μάνα δηλαδή) ώστε να λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο. Εγώ προσπαθώ να ξεχωρίσω εξαρχής τους ρόλους ώστε και στο παιδί να είναι ξεκάθαρο. Κρατάω επομένως κάποια πράγματα που θα τα κάνω μόνο εγώ και ο μπαμπάς με το παιδί (βραδινό μπάνιο, το πρωινό και το βραδινό γάλα που γίνεται στην αγκαλιά και όχι στο καρεκλάκι) αλλά και γενικότερη συμπεριφορά (τα φιλιά). Συμφωνώ ότι δε θες ο άνθρωπος που κοιτάζει το παιδί σου να το βλέπει σαν αγγαρεία αλλά νομίζω ότι η φροντίδα ενός παιδιού από μία νταντά μπορεί να γίνει μια χαρά και χωρίς πολλά μάτσα-μούτσα! :)

Τώρα όσον αφορά άλλους κάνονες, μου έχουν προτείνει να θέσω τα εξής θέματα που συνήθως προκύπτουν εν τη απουσία!

- Τηλεφωνήματα (σταθερό-κινητό) να μη γίνονται παρά μόνο όταν κοιμάται το παιδί και αυτά σύντομα

- κλειστή τηλεόραση όσο δεν κοιμάται το παιδί

- τσιγάρα/ποτά απαγορεύονται

- να μην αφήνει το παιδί μόνο του εκτός κούνιας/πάρκου και αυτό για ελάχιστο χρόνο

- να πλένει τα χέρια πριν πιάσει το παιδί και ιδίως πριν το αλλάξει

 

Σε γενικές γραμμές αυτά έχω συγκρατήσει και έχω ήδη θέσει από εκεί και πέρα, βάζει η καθεμία τους κανόνες που της ταιριάζουν.

1297065600.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχω νταντα, θα παω το μκωρο στον παιδικο, αλλα εχω σκεφτει πολλες φορες τι απαιτησεις θα ειχα εγω απο μια νταντα και τι θα επρεπε να προσεξω γενικα.

 

εφοσον τα ματσα μουτσα σε ενοχλουν και το μωρο σου ειναι τοσο μικρο αυτο θα πρπει αν το σεβαστει και να το κοψει.

 

γενικα, εσυ εισαι η μανα και η εργοδοτρια, επομενως εσυ αποφασιζεις και εσυ δινεις τις κατευθυντηριες γραμμες. εσυ αποφασιζεις πώς θα πεναει τη μερα με το παιδι, τι θα κανει αναφορικα με το παιδι (πχ θα του μαγειρευει η μονο θα το ταιζει, θα το πλενει στην αλλαγη πανς η θα το κανει με μωρομαντηλο κτλ). Επισης δεν μπορει να υπαρχει διαφορα στη συμπεριφορα σας με τη συμπεριφορα της. δηλαδη οπως το ταιζει εσυ πρπει με τον ιδιο τροπο να το ταιζει και αυτη, οπως το κοιμιζεις εσυ πρεπει να το κοιμιζει και αυτη, γιατι διαφορετικα το παιδι μπερδευεται. σε λιγο καιρο θα πρπει να κανετε παρατηρησεις, μη το ενα μη το αλλο. αυτες θα πρπει να γινονται με τον ιδιο τροπο και για τα ιδια πραγματα.

 

αυτο που εχω καταλαβει εγω εινια οτι 1) δυσκολευεσαι που αφηνεις το μωρο και αυτο ειναι απολυτως λογικο, και δεν της εχεις τοση εμπιστοσυνη επισης απολυτως λογικο, αλλα πρπει να το ξεπερασεις

2) δεν εχετε καλη χημεια μεταξυ σας η ειναι σχετικα ανυπακουη και ακολουθει δικο της συστημα χωρις να σε ακουει η να ρωταει και αυτο ειναι λαθος και αιτια να χασει τη δουλεια της. εαν δεν μπορει να κανει αυτο ακριβως που της λες οπως της το λες τοτε δεν μπορεις να την εχεις υπαλληλο μεσα στο σπιτι σου να σου μεγαλωνει το παιδι σου.

 

μια γνωστη μου κυρια κρατουσε ενα κοριτσακι απο 10 μηνων μεχρι 8 χρονων. το κοριτσακι την αγαπαει ακομα και την ζηταει. αλλα το κοριτσακι μαλωνει παρα πολυ με τη μαμα του και μαλωνε και δεν ακουγε και γενικα εχει προβληματικη σχεση με τη μαμα και η μαμα δεν μπορει αν του επιβληθει. εινια λογικο το παιδι να θυμωνει που το αφηνουν με τη νταντα. αλλα εγω προσωπικα θεωρω οτι μεριδιο ευθυνης εχει και η νταντα γι' αυτο γιατι δεν ειχαν κοινες αντιληψεις με τη μαμα και εκανε σχεδον ο,τι ηθελε ως προς τις παραρτηρησεις και τη διαπαιδαγωγηση.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα που θα ήθελα να μου πείτε από την εμπειρία σας: Δίνετε κλειδί στην νταντά; Φεύγετε και αφήνετε ξεκλείδωτα;

 

Επειδή εμείς δεν έχουμε κανένα δικό μας δίπλα και η ιδέα να φεύγω και την κλειδώνω μέσα με το παιδί δεν μου αρέσει καθόλου, σκέφτομαι να αφήνω ξεκλείδωτα και για ασφάλεια να ενεργοποιώ το συναγερμό για την κεντρική είσοδο του σπιτιού. Ασφάλεια περισσότερο από την πλευρά της διάρρηξης παρά για να μη φύγει η νταντά. Για κλειδί σκέφτομαι να δώσω όταν πλέον θα έχει περάσει κάποιο διάστημα.

 

Εσείς τι κάνετε;;;;

1297065600.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα που θα ήθελα να μου πείτε από την εμπειρία σας: Δίνετε κλειδί στην νταντά; Φεύγετε και αφήνετε ξεκλείδωτα;

 

Επειδή εμείς δεν έχουμε κανένα δικό μας δίπλα και η ιδέα να φεύγω και την κλειδώνω μέσα με το παιδί δεν μου αρέσει καθόλου, σκέφτομαι να αφήνω ξεκλείδωτα και για ασφάλεια να ενεργοποιώ το συναγερμό για την κεντρική είσοδο του σπιτιού. Ασφάλεια περισσότερο από την πλευρά της διάρρηξης παρά για να μη φύγει η νταντά. Για κλειδί σκέφτομαι να δώσω όταν πλέον θα έχει περάσει κάποιο διάστημα.

 

Εσείς τι κάνετε;;;;

 

Εμένα τις περισσότερες φορές με κλείδωναν και μου άφηναν ένα κλειδί κάπου στο σπίτι για ώρα ανάγκης.

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...