Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΣΗ, Ο ΚΗΠΟΣ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ, ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΠΑΛΟΝΙΑ (ΦΑΛΗΡΟ)


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΧΟΛΕΙΟ! ΣΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΒΡΗΚΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΤΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ "ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΣΗ" ΚΑΙ ΤΟΝ "ΚΗΠΟ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ". ΓΙΑ ΤΑ "ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΠΑΛΟΝΙΑ" ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΛΟΣ ΑΛΛΑ ΤΑ 15 (ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ 18!) ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΟΗΘΟ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΠΟΛΛΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ 2 (Η' ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ Η' ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ) ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ.

 

ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΟΝΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ.

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΣΗ, Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΩΣ ΑΤΟΜΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΠΛΗΡΗ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ (ΜΕ ΟΣΑ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ). Ο ΧΩΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΠΑΙΔΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΦΟΣΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΗΡΕΙΤΑΙ (10 ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΥΣ). ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΟ (ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΤΗΡΕΙΤΑΙ) ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ (ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΑΣ ΔΩΣΑΝ ΣΤΟ "ΧΑΜΟΓΕΛΟ"!) ΑΝ ΚΑΙ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ.

 

ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΟΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Η' ΣΥΜΒΟΥΛΗ/ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΤΗ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΠΟΙΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ. ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΕΔΩ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ Π.Μ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Μονο για τον Κήπο της Γιαγιάς μπορώ να σου πώ, οτι εφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις απο εκει και ήταν η επιλογή μου για να πάω τη κόρη μου από Σεπτέμβρη αλλά τελικά επειδή μου παρουσίασε κάποιες ευαισθησίες αναγκαστικά πήρα γυναίκα μεχρι να γίνει 2 χρονών. Η αλήθεια είναι ότι το παλικάρι που τον εχει δεν είναι και ο πιο εμπειρος ίσως αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό γιατί εχει πολύ ορεξη για αυτό που έχει φτιάξει εκει. Στη Φωτεινή πήγες?

athouli :D

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

 

ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗ ΦΕΓΓΑΡΟΣΤΡΑΤΑ. ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΝ ΠΡΩΤΟ, ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΕΥΡΥΧΩΡΟ ΟΣΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΤΟ SITE. ΣΤΟΝ ΕΠΑΝΩ ΟΡΟΦΟ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΙΑΙΑ ΑΙΘΟΥΣΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΜΗΜΑΤΑ (2 ΕΤΏΝ ΕΩΣ 3,5 ΚΑΙ 3,5 ΕΤΩΝ ΕΩΣ 5) ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΙΚΡΕΣ (Η ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΙΝΗ ΟΜΑΔΑ). ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ (12) ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΗΛΙΚΙΑΚΟ ΕΥΡΟΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΑΣ (ΑΠΟ 20-22 ΜΗΝΩΝ ΩΣ 3,5 ΕΤΩΝ). ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΦΑΝΗΚΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΠΟΛΥ ΟΡΕΞΗ ΚΑΙ Ο ΚΗΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ.

 

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΦΕΓΓΑΡΟΣΤΡΑΤΑ, ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΤΗΣ ΠΙΚΡΟΔΑΦΝΗΣ, ΕΚΛΕΙΣΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ. ΟΙ ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΑΥΛΗ (ΙΣΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΚΑΤΩ ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΤΥΛ ΗΜΙΥΠΟΓΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ). ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Η ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 35 ΚΑΙ Η ΟΠΟΙΑ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΜΕ ΞΕΠΕΤΑΞΕ ΜΕΣΑ ΣΕ 20 ΛΕΠΤΑ ΜΕ ΤΟ ΡΟΛΟΙ (ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗΣ ΤΗΣ ΞΕΝΑΓΗΣΗΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ!). ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ Η ΤΣΑΝΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ (PAMPERS, ΠΑΝΤΟΦΛΕΣ, ΠΙΤΖΑΜΕΣ ΚΤΛ). ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΕΚΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΑΝ ΚΑΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΣ, Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ ΕΒΛΕΠΕ ΤΟ ΟΛΟ ΖΗΤΗΜΑ ΜΟΝΟ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ (ΔΕ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΝ ΝΑ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΛΙΜΑ ΟΙΚΕΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ!) ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ Ο ΠΙΟ ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ.

ΤΕΛΙΚΑ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ.

ΓΙΑ ΤΗ ΦΩΤΕΙΝΗ ΔΕΝ ΕΨΑΞΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΑΣ ΠΕΦΤΕΙ ΛΙΓΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας! τελευταία στιγμή, αναζήτηση για παιδικό! όπως έχω ξαναγράψει κάπου μέσα στο forum, προσπαθώ να καταλήξω μεταξύ "στρουμφάκια" , "καινούργια μπαλόνια" ή και "αερόστατο", όλα παλ.φάληρο .δυστυχώς όλοι απουσιάζουν τώρα, οπότε προσπαθώ να διαμορφώσω εικόνα μέσα από άλλους γονεις, πιο παλιούς! Υπάρχει καμμιά συγκεκριμένη εμπειρία για κάποιον από αυτούς? Εχω ακούσει ότι στα "καινούργια μπαλόνια" δεν δίνουν τόση σημασία στο μαθησιακό κομμάτο της φοίτησης των παιδιών εκεί, όσο (και στο οποίο κάνουν πολύ καλή δουλειά) στο χαρακτήρα των παιδιών και στα ερεθίσματα που του δίνουν. Στα " στρουμφάκια" από την άλλη ασχολούνται με το μαθησιακό, ίσως λιγότερο με το χαρακτήρα του παιδιού. αν είναι έτσι, τι είναι πιο σημαντικό τελικά...?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Είμαι στη φάση που πρέπει να πάω τη μικρή μου σε παιδικό σταθμό.Έχω δει αρκετούς σταθμούς στο Π.Φάληρο και μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση η Φεγγαρόστρατα.Είχα ένα ραντεβού στην Α.Βαρβάρας ένα πανέμορφο σχολείο, αλλά σκέφτομαι να γράψω τή μικρή στο καινούριο σχολείο στη Νηρηίδων γιατί μένω πολύ κοντά.Παρ'ολο όμως που η τιμή είναι ίσως η καλήτερη σε σχέση με τις παροχές,παρόλο που βρέθηκα σε έναν πεντακάθαρο χώρο με την κοπέλα που με ενημέρωσε και δεν κρύβω πως την εμπιστεύτηκα και παρόλο που είμαι έτοιμη και αποφασησμένη για το σχολείο που θέλω για τη μικρή,θα ήθελα και μια γνώμη απο μαμάδες που έχουν πάει τα μικρά τους σε αυτό το σχολείο γιατί δεν κρύβω πως μου είναι δύσκολο γενικώς,να αφήσω το μωράκι μου σε ξένους.Πάντως θέλω να πω πως το σχολείο αυτό είναι το ποιο όμορφο που πέρασα στην περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΠΗΓΑ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗ ΦΕΓΓΑΡΟΣΤΡΑΤΑ, ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΠΟΛΥ ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΟΜΩΣ ΣΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΥΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΛΛΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ, ΚΑΘΩΣ Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΕΝΑ ΑΙΣΘΗΜΑ ΣΙΓΟΥΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΡΑΨΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΣΤΗ ΦΕΓΓΑΡΟΣΤΡΑΤΑ SILVIA.

ΚΙ ΕΓΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΑ ΑΠΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΩ ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΊΔΑ LIVE ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ.

ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΤΟΥ ΜΑΛΛΙΑΡΑ ΚΑΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ.ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΖΩ Η ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗ ΓΙΟΡΤΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΤΑ ΚΟΣΤΟΥΜΙΑ,Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΑΤΡΙΚΟΤΗΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΞΙΟΘΑΥΜΑΣΤΟ.

ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΞΕΝΑΓΗΘΩ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΑΝ ΤΟ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΕ ΤΑ ΠΟΙΟ ΥΨΗΛΑ STADARS ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΟΛΛΑ ΕΚΤΩΣ ΟΜΟΛΟΓΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΚΕΤΕΡΙΝ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΟΜΟΥΝ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΕΣΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΡΑΨΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΣΤΗ ΦΕΓΓΑΡΟΣΤΡΑΤΑ SILVIA.

ΚΙ ΕΓΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΑ ΑΠΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΩ ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΊΔΑ LIVE ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ.

ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΤΟΥ ΜΑΛΛΙΑΡΑ ΚΑΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ.ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΖΩ Η ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗ ΓΙΟΡΤΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΤΑ ΚΟΣΤΟΥΜΙΑ,Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΑΤΡΙΚΟΤΗΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΞΙΟΘΑΥΜΑΣΤΟ.

ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΞΕΝΑΓΗΘΩ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΑΝ ΤΟ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΕ ΤΑ ΠΟΙΟ ΥΨΗΛΑ STADARS ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΟΛΛΑ ΕΚΤΩΣ ΟΜΟΛΟΓΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΚΕΤΕΡΙΝ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΟΜΟΥΝ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΕΣΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ.

 

Γενικά δεν μου αρέσει να σχολιάζω ειλημμένες αποφάσεις αλλά πραγματικά θαυμάζω τη σιγουριά σου για έναν σταθμό που δεν έχει ξεκινήσει ακόμη το παιδί.

Η αλήθεια είναι ότι οι εγκαταστάσεις και οι γιορτές είναι κάτι που 'πουλάνε' σε όλους τους σταθμούς, οπότε παραβλέπουμε τα άλλα (στην περίπτωση της Φεγγαρόστρατας πχ. ότι τα παιδιά θα πρέπει να είναι όλη μέρα με τις κάλτσες για να μην χαλάσουν το υπέροχο -πραγματικά- παρκέ, ή ότι μεγάλο μέρος των παιδιών θα είναι στο ημιυπόγειο, κάτω από το χώρο, που μπαίνουμε. Στην περίπτωση των οργανωμένων γιορτών, και δεν μιλάω καθόλου για τη Φεγγαρόστρατα, γιατί δεν ξέρω, ξεχνάμε την καταπίεση που έχουν φάει τα τρίχρονα για να πουν τα λόγια τους σωστά και στην ώρα τους.

Επειδή έχω γενικά καλή γνώμη για το σταθμό που επέλεξες (απλά εγώ έψαχνα κάτι άλλο, αλλά δεν είδα και τίποτα απαράδεκτο), νομίζω ότι θα έχετε μία καλή χρονιά και σου το εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα και πάλι,

αγαπητή kyra, έχουμε μιλήσει κι άλλες φορές και μ'έχεις βοηθήσει με τις απόψεις σου. Γράφω απλώς για να σε ευχαριστήσω, γιατί το μήνυμά σου ήταν μια ανακούφιση για μένα, καθώς άρχισα να ξανασκέφτομαι μήπως έχω κάνει λάθος επιλογή...Άρχισα να αναρωτιέμαι αν μετά από τόσο ψάξιμο τελικά έκανα λάθος κι επειδή είναι η πρώτη φορά που θα στείλω τα παιδιά στο σχολείο, όπως σου έχω ξαναπεί, είμαι ιδιαιτέρως ανήσυχη. Σ'ευχαριστώ πολύ που γράφεις γιατί, αν και δεν το γνωρίζεις, εγώ προσωπικά ψάχνω συχνά να σε βρω, γιατί με ενδιαφέρουν οι απόψεις σου και άλλοτε με ηρεμούν ενώ άλλοτε με προσανατολίζουν δίνοντάς μου μια άλλη οπτική στα πράγματα. Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν μου αρέσει να σχολιάζω ειλημμένες αποφάσεις αλλά πραγματικά θαυμάζω τη σιγουριά σου για έναν σταθμό που δεν έχει ξεκινήσει ακόμη το παιδί.

Η αλήθεια είναι ότι οι εγκαταστάσεις και οι γιορτές είναι κάτι που 'πουλάνε' σε όλους τους σταθμούς, οπότε παραβλέπουμε τα άλλα (στην περίπτωση της Φεγγαρόστρατας πχ. ότι τα παιδιά θα πρέπει να είναι όλη μέρα με τις κάλτσες για να μην χαλάσουν το υπέροχο -πραγματικά- παρκέ, ή ότι μεγάλο μέρος των παιδιών θα είναι στο ημιυπόγειο, κάτω από το χώρο, που μπαίνουμε. Στην περίπτωση των οργανωμένων γιορτών, και δεν μιλάω καθόλου για τη Φεγγαρόστρατα, γιατί δεν ξέρω, ξεχνάμε την καταπίεση που έχουν φάει τα τρίχρονα για να πουν τα λόγια τους σωστά και στην ώρα τους.

Επειδή έχω γενικά καλή γνώμη για το σταθμό που επέλεξες (απλά εγώ έψαχνα κάτι άλλο, αλλά δεν είδα και τίποτα απαράδεκτο), νομίζω ότι θα έχετε μία καλή χρονιά και σου το εύχομαι!

 

Μου κανει εντύπωση πως μπορεί να δει κάποιος ως αρνητικό παράγοντα το γεγονός πως τα παιδιά πατούν ξυπόλητα στο χώρο που παίζουν.

Για εμένα τουλάχιστον αγαπητή Kyra ένας βασικός παράγοντας για την αποφασή μου ήταν η καθαριότητα του σχολείου και σίγουρα το γεγονός ότι τα παιδιά δεν φορούν παπούτσια στο χώρο που παίζουν.Θα σας πω ακόμα από προσωπική εμπειρία πως στην Ευρώπη απαγορεύεται δια ροπάλου στους παιδικούς σταθμούς να μπαίνει κανείς με τα παπούτσια.

Δεν ξέρω βέβαια αν ο λόγος της Φεγγαρόστρατας είναι το παρκέ όπως λέτε,σίγουρα όμως αυτό είναι στα θετικά του σχολείου.

Οσον αφορά πάλι το υπόγειο που αναφερθήκατε,εγω τουλάχιστον στο πρώτο ραντεβού μου στην Αγ.Βαρβάρας είδα ισόγειο και πρώτο.Δεν ξέρω βέβαια μήπως υπάρχει και άλλο σχολείο με υπόγειο και αναφέρεστε σε αυτό.

Η αποψή μου ακόμα για τις παραστάσεις και τις γιορτές στα σχολεία είναι πως από αυτές μπορεί να διακρίνει κανείς τη δουλειά τους.Ενα σχολείο που δίνει βαρύτητα στο θεατρικό παιχνίδι και την κίνηση είναι σχεδόν σίγουρο πως στην καθημερινότητα των παιδιών μας παρέχει εκπαιδευτικό έργο.

Αλήθεια δεν ξέρω αν το σχολείο που επέλεξα είναι το καλήτερο η όχι(θα επανέλθω όταν έχω εικόνα),αυτό που μπορώ να πω όμως με σιγουριά ειναι πως οι χώροι που είδα λάμπουν από καθαριότητα(κάνει εντύπωση αυτό)και από την παράσταση που είδα πιστεύω πως ασχολούνται σοβαρά όχι μόνο για την βιτρίνα(σίγουρα παίζει και αυτό),μα και με την ουσία, αυτό το είδα από τα μικρά της παράστασης,μα και από τους γονείς που τα καμάρωσαν.Εύχομαι και ελπίζω να μην κάνω τόσο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνω στη διαδικασία να κάνω διάλογο για έναν συγκεκριμένο παιδικό σταθμό, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για έναν αξιοπρεπέστατο και συμπαθέστατο σταθμό. Εγώ απλά σχολίασα τα δύο κριτήρια που ανέφερες (τις εγκαταστάσεις και τις γιορτές) και αυτό χωρίς πρόθεση να θίξω την επιλογή σου. Σου εύχομαι και πάλι καλή χρονιά...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη φάση που πρέπει να πάω τη μικρή μου σε παιδικό σταθμό.Έχω δει αρκετούς σταθμούς στο Π.Φάληρο και μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση η Φεγγαρόστρατα.Είχα ένα ραντεβού στην Α.Βαρβάρας ένα πανέμορφο σχολείο, αλλά σκέφτομαι να γράψω τή μικρή στο καινούριο σχολείο στη Νηρηίδων γιατί μένω πολύ κοντά.Παρ'ολο όμως που η τιμή είναι ίσως η καλήτερη σε σχέση με τις παροχές,παρόλο που βρέθηκα σε έναν πεντακάθαρο χώρο με την κοπέλα που με ενημέρωσε και δεν κρύβω πως την εμπιστεύτηκα και παρόλο που είμαι έτοιμη και αποφασησμένη για το σχολείο που θέλω για τη μικρή,θα ήθελα και μια γνώμη απο μαμάδες που έχουν πάει τα μικρά τους σε αυτό το σχολείο γιατί δεν κρύβω πως μου είναι δύσκολο γενικώς,να αφήσω το μωράκι μου σε ξένους.Πάντως θέλω να πω πως το σχολείο αυτό είναι το ποιο όμορφο που πέρασα στην περιοχή.

 

Καλημερα! Εχω κι εγω το γιο μου στη φεγγαροστρατα στην αγ.βαρβαρας αυτο στη νηρηιδων εχεις παει? πως ειναι? με ενδιαφερει πολυ ειναι πολυ κοντα μου!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα και απο μενα...επειδη θεωρω οτι πρεπει να ακουγονται ολες οι αποψεις και τα αρνητικα αλλα και τα θετικα θα πω και εγω τι ειδα οταν βρεθηκα στη φεγγαροστρατα.

οντως εχει ωραιες εγκαταστασεις συμπαθητικες δασκαλες και ειναι πολυ καθαρο...ομως η ιδιοκτητρια μου μιλαγε λες και εκανε αγγαρεια και με ξεπεταξε πραγματικα σε 15 λεπτα....οντως εχει υπογειο...ειναι ισογειο αλλα το πισω μερος ειναι κατω απο το χωμα.ανεβαινεις 5-6 σκαλια για να βγεις στην αυλη.οι κατω χωροι δεν μου αρεσαν...ηταν μικροι κ με λιγο φως.η κουζινα ειναι κ αυτη στον κατω χωρο.

οι πανω χωροι ειναι πολυ ωραιοι...

αυτο ομως που με συγκλονισε και δεν μου αρεσε ειναι οτι η πορτα της κουζινας ηταν ανοιχτη και ηταν ενα αγορακι το οποιο εκλαιγε με λυγμους μεσα στην κουζινα οι μαγειρισσες μαγειρευαν οι δασκαλες ηταν με τα αλλα παιδια κλεισμενες στα δωματιακια το παιδακι εκλαιγε μονο του κ οταν κοιταξα την ιδιοκτητρια μου ειπε "εεεε αυτος κλαιει ειναι πρωτες μερες και θελει τη μαμα του"...

να πω οτι πηγα απροειδοποιητα μενω πολυ κοντα κ παιρνοντας μια μερα μπηκα μεσα...

αυτο το περιστατικο για μενα ηταν ανασταλτικος παραγοντας....

στον κηπο της γιαγιας πηγα....ωραιο περιβαλλον βασικα μου αρεσε οτι ειχε κηπο στην πισω μερια απλα θεωρω οτι δεν ηταν τοσο μελετημενος για παιδια...δηλαδη ειχε πεζουλια ειχε πλακακια κατω σε καποιο σημειο κλπ.ξερω οτι το φαγητο ειναι καλο γιατι ξερω προσωπικα τη μαγειρισσα, η δασκαλα μου αρεσε πααααααρα πολυ, ο ιδιοκτητης δεν εχει σχεση με το χωρο απλα απο οσο ειδα προσπαθει κ ασχολειται,ειναι καινουριος σταθμος,λειτουργησε το 2008 νομιζω.αυτο που δεν μου αρεσε ηταν ο χωρος για τα παιδακια εως 2-3 ετων,ειναι πολυ μικρος ενω ο αλλος χωρος για τα πιο μεγαλα ειναι πολυ ωραιος και φωτεινος!αααα και εχουν κοινες τουαλλετες.δηλαδη καμια 10αρια λεκανιτσες για τα παιδια ολου του οροφου.αυτα ελπιζω να βοηθησα καπως....

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Η δική μου κόρη πήγε στα "Καινούρια Μπαλόνια" από 2,5 μέχρι 6 ετών.

 

Το σχολείο (γιατί σχολείο το θεωρώ, όχι σταθμό) κάνει εκπληκτική δουλειά, τόσο εκπαιδευτικά όσο και από πλευράς ψυχολογικής/συναισθηματικής ανάπτυξης των παιδιών και καλλιτεχνικών δραστηριοτήτων.

 

Ένα επίσης βασικό στοιχείο, κατά τη γνώμη μου, είναι ότι το προσωπικό (νηπιαγωγοί, βοηθοί κλπ.) δεν αλλάζει, αλλά είναι χρόνια στο σχολείο, κάτι που σημαίνει πολλά για τον τρόπο λειτουργίας του, τις αρχές του και τη συνέπειά του απέναντι σε εργαζομένους και μαθητές/γονείς.

 

Επίσης βασικό, πάντα κατά την άποψή μου, είναι ότι για να μπεις στην τάξη, αν χρειαστεί, ή για να δεις το παιδί σου, δεν περνάς από γραμματείς και βοηθούς, αλλά μπαίνεις κατευθείαν στον χώρο των παιδιών (χωρίς να προηγηθούν ύποπτες προειδοποιήσεις και τηλέφωνα)! Και, πιστέψτε με, δεν διαταράσσεται καθόλου η λειτουργία του!

 

Θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Η δική μου κόρη πήγε στα "Καινούρια Μπαλόνια" από 2,5 μέχρι 6 ετών.

 

Το σχολείο (γιατί σχολείο το θεωρώ, όχι σταθμό) κάνει εκπληκτική δουλειά, τόσο εκπαιδευτικά όσο και από πλευράς ψυχολογικής/συναισθηματικής ανάπτυξης των παιδιών και καλλιτεχνικών δραστηριοτήτων.

 

Ένα επίσης βασικό στοιχείο, κατά τη γνώμη μου, είναι ότι το προσωπικό (νηπιαγωγοί, βοηθοί κλπ.) δεν αλλάζει, αλλά είναι χρόνια στο σχολείο, κάτι που σημαίνει πολλά για τον τρόπο λειτουργίας του, τις αρχές του και τη συνέπειά του απέναντι σε εργαζομένους και μαθητές/γονείς.

 

Επίσης βασικό, πάντα κατά την άποψή μου, είναι ότι για να μπεις στην τάξη, αν χρειαστεί, ή για να δεις το παιδί σου, δεν περνάς από γραμματείς και βοηθούς, αλλά μπαίνεις κατευθείαν στον χώρο των παιδιών (χωρίς να προηγηθούν ύποπτες προειδοποιήσεις και τηλέφωνα)! Και, πιστέψτε με, δεν διαταράσσεται καθόλου η λειτουργία του!

 

Θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα!

 

Καλή μου...

Είναι οντως 2 δασκάλες για 18 παιδάκια, όπως λένε, ή 1 δασκάλα και 1 βοηθός?

Επίσης το γεγονός ότι τα μικρούλια στεγάζονται στον πάνω όροφο πώς το βλέπεις ?

Ευχαριστω... Ευγενία

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου...

Είναι οντως 2 δασκάλες για 18 παιδάκια, όπως λένε, ή 1 δασκάλα και 1 βοηθός?

Επίσης το γεγονός ότι τα μικρούλια στεγάζονται στον πάνω όροφο πώς το βλέπεις ?

Ευχαριστω... Ευγενία

 

Εννοείται, έχεις δίκιο, μία δασκάλα και μία βοηθός. Αλλιώς θα έκαναν δύο τμήματα αυτοτελή. Αλλά εγώ δεν το βλέπω ως πρόβλημα, αν η βοηθός είναι αποκλειστικά σε μία τάξη και υποστηρίζει τη διασκάλα, και δεν γυρίζει όπου τη φωνάξουν και τη χρειάζονται. Το έχω ακούσει κι αυτό σε σταθμό, όχι στα Καιν. Μπαλόνια, να διευκρινίσω.

 

Τώρα για τον πάνω όροφο που λές, στο συγκεκριμένο σταθμό τα παιδιά κατεβαίνουν τις σκάλες μόνο για την αυλή, τα άλλα τα κάνουν πάνω πχ. φαγητό, τουαλέτα, εσωτερικό παιχνίδια κλπ.

 

Εγώ δεν επέλεξα το σταθμό αυτό, αλλά έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις και έχω ακούσει από φίλη που έστειλε δύο παιδιά εκεί ότι ήταν πολύ ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites

Kyra μου...

Σ΄ευχαριστώ πολύ κι εκτιμώ αφάνταστα την ταχύτητα της απάντησής σου.

Θα τηλεφωνήσω και στο Χαμόγελο αύριο μήπως κι έχουν καμια κενή θέση και βλέπω ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καταρχάς, καλημέρα σας, κορίτσια...

 

Ο γίος μου πάει απο πέρισυ (2,5) στον "Κήπο της γιαγιάς". ¨οταν πήγαμε ο Μάρκος μου μίλαγε ελάχιστα και δεν είχε βγάλει ακόμα τις πάνες... Το περιβάλλον είναι φανταστικό, οι δασκάλες πάρα πολύ καλές, φιλικές και προσιτές. Το Μαρκάκι μου, μέσα σε 4 μήνες μίλησε πολύ σωστά, και πέταξε τις πάνες μιας και δια παντώς, χωρίς πισωγυρίσματα και χωρίς να αγχωθεί καθόλου! Πρέπει να παραδεχτώ ότι ο ιδιοκτήτης είναι πολύ νέος (αλλά και εμείς νέοι είμαστε!) αγαπάει όμως πολύ τη δουλεια που κάνει και την κάνει με αγάπη. Οι δασκάλες ασχολούνται πάρα πολύ με τα παιδάκια, στο τμήμα του γιού μου, που είναι στον πάνω όροφο, με τα μεγαλύτερα παιδάκια, απασχολούνται τέσσερις κοπέλες, δύο παιδαγωγοι και δύο βοηθοί...

Και για να πιάσω το θέμε "Φεγγαρόστρατα", δουλεύω ακριβώς απέναντι στο κτίριο της Αγίας Βαρβάρας και θα με συνέφερε πολύ περισσότερο να πάω εκεί το πιαδάκι μου, αλλά όπως είπε και η προλαλίσασσα, η ιδιοκτήτρια μόνο που δεν κοίταγε το ρολόι της να φύγει (για να μη πώ ότι το κοίταξε κάνα-δύο φορές!!!)> Μου φάνηκε πάρα πολύ παγερή, και αυτό το υφάκι δεν ταιριάζει καθόλου με το επάγγελμα που ασκεί, ότι έχει να κάνει με παιδια θέλει ΑΓΑΠΗ... Όντως πιο πολύ ασχολήθηκε με το περιεχόμενο της τσάντας και πόσα pumpers να δίνουμε στον μικρό παρά με το τι θα κάνει το παιδί στο σχολείο του.

Τώρα για το θέμα της σχολικής γιορτής, έχω άποψη μόνο για τη σχολική γιορτή του σταθμού μας, που δεν ήταν φαντασμαγορική, μιας και τα παιδάκια μας φοράγανε ρουχαλάκια που είχαμε στο σπίτι (μας ζήτησαν να βάλουμε, για το δικό μας σκετσάκι ριγέ μπλουζάκι και λευκό παντελόνι) αλλά ε΄'ιχε μουσικήμ, τα παιδάκια χόρεψαν και τραγούδισαν και συμμετείχαν ΟΛΑ, όχι μόνο τα "χαρισματικά", θέλω να πω τα παιδάκια με κάποιες δυσκολίες σίγουρα δεν θα μπορούσαν να μάθουν ολόκληρο ρόλο, αλλά τους έδωσαν την ευκαιρία να συμμετέχουν και να το ευχαριστηθούν. Συγγνώμη για το μακροσκελές, αλλά αγαπάω ΟΛΑ τα παιδάκια και πιστεύω ότι το πρώτο σχολείο του παιδιού μας είναι ουσιαστικό για την πορεία του!

[link=http://www.tickerclub.com/][image noborder]http://www.tickerclub.com/cache/5b943d7188.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα να σας αναφέρω μια ιστορία για το Παιχνίδι και Μάθηση που πιστεύω ότι θα πρέπει να γνωρίζετε πριν ξεκινήσετε εκεί το παιδί σας. Είναι κάτι που δεν το αναφέρουν όταν συμφωνησεις να ξεκινήσει εκει το παιδι σου. Ξεκίνησε το κοριτσάκι μου εκει το σεπτεμβριο, ήταν η πρώτη φορά που θα πήγαινε παιδικό. Μου άρεσε πολυ η διευθύντρια, μου φάνηκε πολυ μορφωμενη και έμπειρη και επίσης θεώρησα σημαντικό το ότι είχαν λίγα παιδάκια στο κάθε τμήμα ( γύρω στα 10). Το κόστος ήταν πολυ προσιτό, 420?/ μήνα και το περιβάλλον ικανοποιητικό. Ξεκινήσαμε λοιπόν, το παιδι ήταν πολυ χαρούμενο και εγώ πολυ ευχαριστημένη. Μετά απ΄ο 2 εβδομάδες περίπου μου έστειλαν έναν οικονομικό διακανονισμό, στον οποίο έγραφε ότι σε περίπτωση διακοπής του παιδιού για ΟΠΟΙΟΔΉΠΟΤΕ λόγo μέχρι τον Ιανουάριο, θα έπρεπε νακαταβαλουμε τα μισά δίδακτρα και μέχρι το Μάρτιο, ΌΛΟ το πόσο! Δεν δέχτηκα να υπογράψω μια τέτοια σύμβαση. Ζήτησα να σβήσουμε αυτούς τους 2 όρους για να προχωρήσουμε και δεν το δέχτηκαν. Μάλιστα με πήρε η διευθύντρια και μου εξήγησε ότι έχει έξοδα και πρέπει να τα καλύψει, κλπ. Της εξηγησα κι εγώ λοιπόν ότι αν υπάρξει σοβαρός λόγος, π.χ. να μετακομισουμε και να χρειαστεί να παει το παιδι σε άλλο παιδικό η αν υπάρξει οικονομική αδυναμία, και δεν μπορούμε να ανταπεξελθουμε, δεν γίνεται να δεσμευτουμε με μια τέτοια σύμβαση και να μας κυνηγάνε μετά. Θεωρω ότι δεν είναι λογικό να ζητανε να πληρωθουν για υπηρεσιες που δεν παρεχουν. Θα μπορουσε να υπαρχει μια μικρη ρητρα, αλλα μεχρι εκει. Δεν μπορέσαμε να συμφωνήσουμε και τελικά καταλήξαμε να πάρω το παιδι απο εκει. Πιστεύω ότι δεν είναι σωστή αυτή η συμπεριφορά και ότι παίζουν με την ψυχολογία των παιδιών. Δεν εμφανίζουν το συμφωνητικό την πρώτη μέρα, αλλα περιμένουν, ώστε να αναγσαστουν οι γονείς να υπογράψουν. Το καταλαβαίνω ότι σαφώς υπάρχει *καποιου ειδους κανονισμός στα σχολεία, αλλα δεν έχω ακούσει κανέναν άλλο να δεσμεύεται με την υπογραφή του για την πλήρη εξόφληση. Φυσικά μπήκα ξανά στη διαδικασία να δω άλλους παιδικούς και το πρώτο πράγμα που ρωτουσα ήταν αν ζητάνε να υπογράψουμε διακανονισμό και δεν το ζήτησε κανείς! Οφείλω να πω για να ειμαι απόλυτα ειλικρινής, ότι κατα τα αλλα, στο λίγο που είδα, κάνουν καλή δουλειά. Το παιδι γυρνουσε πολυ χαρούμενο στο σπίτι και με έπαιρναν για ενημέρωση πολύ συχνά. Μάλιστα όταν πλησίαζαν οι μέρες που θα σταματουσαμε, με πήραν για να δούμε τι θα πουν στο παιδι και για να το αποχαιρετήσουν. Το αποτέλεσμα όμως είναι ότι το παιδι μου σε μια τόσο τρυφερή ηλικία, αναγκάστηκε να αλλάξει σχολείο μόλις είχε αρχίσει να προσαρμόζεται και να μπει πάλι στη διαδικασία προσαρμογής και αυτο δεν τους το συγχωρώ. Τελικά είναι μια επιχείρηση με στόχο το κέρδος και τίποτα περισσότερο και αυτο είναι λίγο τρομακτικό όταν μιλάμε για μικρά παιδιά.*

Link to comment
Share on other sites

Το επισκέφθηκα πρόσφατα και η ιδιοκτήτρια μου είπε ότι στο τμήμα που θα πήγαινε η κόρη μου θα ήταν 22 παιδάκια με 1 δασκάλα και 1 βοηθό. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν κατεληξα εκει, μου φάνηκε πολυ μεγάλος ο αριθμός και πολλά τα δίδακτρα για τόσα πολλά παιδιά σε ένα τμήμα!

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την ηλικία και το χώρο. 22 παιδάκια σε έναν σχετικά μεγάλο χώρο, ώστε να μπορούν να κινηθούν, και με δύο σταθερά άτομα (έστω μία δασκάλα και μία βοηθό, για την τουαλέτα πχ.) δεν είναι πολλά, για προνήπιο ή νηπιαγωγείο. Και για μικρότερα ίσως, ανάλογα του πώς θα είναι μοιρασμένοι οι ρόλοι. Εγώ δεν κατάλαβα για ποιον παιδικό λές...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή kyra, μιλάω για τα καινούργια μπαλόνια. Προσπάθησα να απαντήσω σε κάποιο άλλο σχόλιο αλλα μάλλον έκανα λάθος. Δε συμφωνώ σε αυτο που λες, πιστευω οτι είναι υπερβολικά μεγάλος ο αριθμός για παιδάκια 2,5 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις δίκιο. Εμένα στα 2+ ήταν 8 παιδάκια με μία δασκάλα και τώρα στα 3+ είναι δεκατέσσερα παιδάκια με μία δασκάλα. Αλλά εξαρτάται από το πόσο δουλεμένη είναι η τάξη. Πχ. αν είναι δεύτερη χρονιά, και η δασκάλα η ίδια και τα ξέρει τα παιδιά κλπ κλπ κλπ.

Τέλος πάντων, όπως είπα και παραπάνω αν είναι δύο συνεχείς παρουσίες μέσα στην τάξη και ο χώρος είναι μεγάλος και τα παιδιά απασχολούνται σε δύο ομάδες, δεν θα το απέρριπτα μόνο για το λόγο αυτό. Τωρα, αν είναι μία ομάδα με μία ουσιαστικά δασκάλα και μία βοηθό που εξυπηρετεί και άλλες τάξεις..... ναι, είναι λίγο προβληματικό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...