Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΣΚΟΠΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ 6 ΕΤΩΝ


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα.

Μήπως κάποια από εσάς γνωρίζει που μπορώ να απευθυνθώ για να γράψω το γιο μου (περίπου 6,5 ετών) στους προσκόπους; Πιστεύω στο πνεύμα του προσκοπισμού και θεωρώ πως μόνο καλό μπορεί να κάνει σ' ένα μοναχοπαίδι 6 ετών!

Μένουμε στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά, δεν θα ήθελα να είναι πολύ μακριά, έτσι ώστε να μην πρέπει να ξενιτεύομαι για να τον πηγαίνω κάθε Κυριακή.

Γενικά, οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη.

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, πολύ καλή η ιδέα σου, κι εγώ ήμουν προσκοπάκι και έχω μόνο ευχάριστες αναμνήσεις! Στο τέλος του link έχει στοιχεία επικοινωνίας

 

http://www.peiraikolefkoma.gr/pdf/TELIKO_201_203.pdf

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα, ρίξε μια μετιά εδω:

 

http://tepireasep.blogspot.gr/

πιστεύω ότι θα βρείς χρήσιμες πληροφορίες.

 

Litsa, σ' ευχαριστώ πολύ! :D:D:D

Ήδη μίλησα μαζί τους και αυτό το Σάββατο ξεκινάμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:) Μπράβο σας ! Καλή αρχή ! Σάββατο ξεκινάτε? Σε ποιά περιοχή είσαι?

Μένουμε Κορυδαλλό και το πιο κοντινό μας είναι το 8ο Σύστημα Προσκόπων στη Θερμοπυλών.Το Σάββατο έχουν γιορτή και μου είπε να πάω με τον μικρό. Έτσι κι εκείνος θα δει το γενικότερο κλίμα κι ελπίζω να του αρέσει και να θέλει να πηγαίνει. ΟΙ συναντήσεις τους είναι κάθε Κυριακή.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι ποιες είναι οι διαφορές τους από το Σωμα των Ναυτοπροσκόπων (έχει επίσης στον Κορυδαλλό). Μίλησα με τους Αρχηγούς και στα δύο και θα πάμε με το μικρό να δει.

Μήπως γνωρίζεις σχετικά;:)

Link to comment
Share on other sites

Ο Ναυτοπροσκοπισμός είναι ειδικότητα που ασχολείται κυρίως με το υγρό στοιχείο (θάλασσα, λίμνες κλπ). Οι ναυτοπρόσκοποι συχνά κάνουν κωπηλασία ή/και ιστιοπλοΐα. Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις στην ιστοσελίδα του Σώματος Ελλήνων Προσκόπων (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω link).

Link to comment
Share on other sites

Ο Ναυτοπροσκοπισμός είναι ειδικότητα που ασχολείται κυρίως με το υγρό στοιχείο (θάλασσα, λίμνες κλπ). Οι ναυτοπρόσκοποι συχνά κάνουν κωπηλασία ή/και ιστιοπλοΐα. Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις στην ιστοσελίδα του Σώματος Ελλήνων Προσκόπων (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω link).

 

Sibylla διαβασα στο site, αλλά με τον τοπικο έφορο που μίλησα και με τους δύο αρχηγούς συστημάτων, μου είπαν πως ο διαχωρισμός αυτός κρατεί από παλιά, σήμερα όμως στην πράξη δεν υπάρχει διαφορά, κάνουν σχεδόν τα ίδια και μάλιστα σε μικρές ηλικίες (7-11) λέγονται λυκόπουλα και όχι πρόσκοποι ή ναυτοπρόσκοποι. Από τα 11 και μετά λέγονται πρόσκοποι (ή ναυτοπρόσκοποι) με την έννοια της ειδικότητας που παίρνουν. Να πω την αλήθεια, μπερδεύτηκα λίγο μ' αυτά που μου είπαν, γι αυτό ρώτησα μήπως κάποια μαμά στέλνει το παιδάκι της π.χ. στους ναυτοπροσκόπους και γνωρίζει καλύτερα.

Εμένα ο μικρός μου είναι 6,5, άρα θα είναι λυκόπουλο. Εμείς, οικογενειακώς, ασχολούμαστε με το υγρό στοιχείο, είμαστε πιο κοντά στη θάλασσα και με την έννοια αυτή, μας ενδιαφέρει περισσότερο ο ναυτοπροσκοπισμός (αν μπορείς να το πεις έτσι). Πάντως, ας ξεκινήσει με το καλό, πρώτα πρώτα να του αρέσει και να θέλει να πηγαίνει κι αργότερα ας επιλέξει μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Απο όσο γνωρίζω ισχύει αυτό που γράφει η Sibylla. Οι ναυτοπρόσκοποι εχουν ειδικότητα στο νερό. Οι αεροπρόσκοποι στον αέρα. Αν ψάξεις στο internet για τον προσκοπισμό γενικά, θα βρείς πληροφορίες για όλα τα σώματα.

Πιστεύω ότι θα του αρέσει, ιδίως τώρα που είναι στα λυκόπουλα γιατί έχει πολύ παιχνίδι. Εμείς πάμε στο 9ο σύστημα και ο μικρός μου που είναι στα λυκόπουλα περιμένει πως και πως τις εκδρομές ( για τα παιχνίδια) Καλή αρχή λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να σου τα ξαναπώ γιατί πραγματικά μπερδεύτικες ;)

Τα Συστήματα Προσκόπων αποτελεούνται από Λυκόπουλα, Προσκόπους, Ανιχνευτές και Βαθμοφόρους (και την Ε.Κ.Σ. αλλά αυτό είναι εκτός θέματος εδώ).

Τα παιδιά χωρίζονται σύμφωνα με την ηλικία τους :

Μέχρι 11 χρονών λέγονται Λυκόπουλα, μετά λέγονται Πρόσκοποι και μετά Ανιχνευτές (κι αν θέλουν να συνεχίσουν μετά τα 18 περάνε από διάφορες εκπαιδεύσεις και γίνονται Βαθμοφόροι, αυτοί δηλαδή που είναι υπεύθυνοι για τα παιδιά). Πάντως είναι μέλη του Σώματος Ελλήνων Προσκόπων και αποκαλούνται για λόγους ευκολίας "πρόσκοποι".

 

Πέραν του "κλασσικού" προσκοπισμού, υπάρχουν και δύο άλλες ειδικότητες, οι Αεροπρόσκοποι και οι Ναυτοπρόσκοποι. Και γιʼ αυτά τα Συστήματα ισχύει ό,τι έγραψα και πάνω, μόνο που έχουν ένα επιπλέον πεδίο γνώσεων και δεξιοτήτων και δεν σημαίνει ότι π.χ. οι Αεροπρόσκοποι δεν κατασκηνώνουν όπως και οι άλλοι. Κάθε άλλο. Απλά, αποκτούν κι άλλες, επιπρόσθετες γνώσεις που αφορούν την ειδικότητά τους.

Τα Συστήματα Ναυτοπροσκόπων πάνε συχνά για κωπηλασία ή/και ιστιοπλοΐα (ανάλογα με τις δυνατότητες του Συστήματος) και φαντάζομαι πως μαθαίνουν και πράγματα σχετικά με τη θάλασσα και τους κανόνες της. Αντίστοιχα, απ΄ότι ξέρω, οι Αεροπρόσκοποι ασχολούνται με τα αεροπλάνα, από σαϊτες και μοντέλα, μέχρι πτήσεις. Τώρα, λεπτομέρειες δεν είμαι σε θέση να σου πω. Πάντως αυτό που ξέρω, είναι πως η "εξειδίκευση" ξεκινάει πιο εντατικά στην ομάδα των Προσκόπων (από ΣΤʼ Δημοτικού).

Πάντως και τα δικά μας Λυκόπουλα έχουν πάει για κωπηλασία, κι ας μην είναι Ναυτοπρόσκοποι.

Το σίγουρο είναι ότι αν το παιδάκι σου αποφασίσει να γίνει μέλος της παρέας, θα περάσει καλά, θα μάθει πολλά πράγματα και θα αρχίσει να γίνεται πιο υπεύθυνο και ανεξάρτητο (με την έννοια του ικανού). Αρκεί βέβαια να είσαι κι εσύ διατεθιμένη να βοηθήσεις, αφήνοντάς το να πάει στις εκδρομές και τις κατασκηνώσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη και εγω ενδιαφερομαι για προσκοπισμο για το γιο μου που ειναι 4 ετων αλλα ειμαι ασχετη με το θεμα να ρωτησω τα εξησ και αν ξερετε....

Υπαρχει καποια ηλικια που ξεκινανε?Δηλ. ο δικος μου που ειναι μολις 4 ειναι πολυ μικρος ακομα?

Απο οικονομικη πλευρα τί ισχυει?Δηλ. ποιο περιπου το κοστος ως δραστηριοτητα?Ειμαι , μεταξυ αυτου και κολυμβητηριου με την εννοια της αναπτυξης της κοινωνικοτητας του. Απλα το κολυμβητηριο μας πεφτει λιγο ακριβο την παρουσα φαση (ειναι και χειμωνας αλλωστε) και το στυλ των προσκοπων ταιριαζει στην προσωπικοτητα του νομιζω...

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ!!! Είστε σούπερ :D:D:D

Μου τα αναλύσατε όπως έπρεπε! Θα ξεκινήσουμε τελικά στο 8ο Σύστημα (μ'αρέσει ο πληθυντικός, λες και θα είμαι κι εγώ λυκόπουλο!:lol:) ως λυκόπουλο ο μικρός! Μακάρι να του αρέσει και να θέλει να πηγαίνουμε! Θα του κάνει απίστετο καλό! Είναι και μοναχοπαίδι, θέλω να μάθει το πνεύμα της ομαδικότητας και όλες τις άλλες αρχές που καλλιεργεί ο προσκοπισμός! Εννοείται πως είμαι διατεθειμένη να τον αφήνω σε όσες δραστηριότηες διοργανώνονται να πηγαίνει! Είναι μικρός και είναι λίγο φοβισμένος, αλλά πιστεύω πως θα του κάνει εξαιρετικό καλό! Ζητάει το αστέρι μου διαρκώς παρέα παιδάκια, να φανταστείτε πάμε παιδότοπο κι εκείνος πάει στα παιδιά και τους λέει "θέλεις να γίνουμε φίλοι;", μετά έρχεται και μου λέει, "μαμά, ο φίλος μου ο τ΄δε, ο φίλος μου ο δείνα" (ευτυχώς σταμάτησε να ζητά αδελφάκι....:(), αλλά ούτε ξαδελφάκια δεν έχουμε κοντά μας και οι συμμαθητές είναι κι αυτοί μακριά, σε άλλη περιοχή!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω ενδιαφερομαι για προσκοπισμο για το γιο μου που ειναι 4 ετων αλλα ειμαι ασχετη με το θεμα να ρωτησω τα εξησ και αν ξερετε....

Υπαρχει καποια ηλικια που ξεκινανε?Δηλ. ο δικος μου που ειναι μολις 4 ειναι πολυ μικρος ακομα?

Απο οικονομικη πλευρα τί ισχυει?Δηλ. ποιο περιπου το κοστος ως δραστηριοτητα?Ειμαι , μεταξυ αυτου και κολυμβητηριου με την εννοια της αναπτυξης της κοινωνικοτητας του. Απλα το κολυμβητηριο μας πεφτει λιγο ακριβο την παρουσα φαση (ειναι και χειμωνας αλλωστε) και το στυλ των προσκοπων ταιριαζει στην προσωπικοτητα του νομιζω...

 

Μου είπαν πως ξεκινάνε από την ηλικία των επτά, αλλά ο δικός μου που είναι περίπου 6,5 μπορεί να ξεκινήσει. Τώρα για πιο μικρά δεν ξέρω. Δε μου είπαν κάτι για οικονομική συνδρομή, θα ρωτήσω το Σάββατο που θα πάμε.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βοήθησα. Μόνο σκέψου πριν αποφασίσεις σε ποιο Σύστημα θα πάει, πως αν του αρέσει και μείνει στον προσκοπισμό και αποφασίσει αργότερα να πάει σε Σύστημα Ναυτοπροσκόπων, θα χάσει τους φίλους του, με τους οποίους θα έχει πραγματικά ζήσει πολλά. Εδώ σκέψου πως τα δικά μας είχαν πλαντάξει στο κλάμα στο τέλος της κατασκήνωσης, επειδή από Σεπτέμβριο κάποια θα γίνονταν πρόσκοποι και άλλα θα παρέμεναν λυκόπουλα, στο ίδιο Σύστημα. Σκέψου να έπρεπε να αποχωριστούν την παρέα οριστικά πως θα ήταν ... (πάντως τέτοιο κλάμα δεν έχω ξαναδεί ...).

 

 

mama tou kostantinoulh : 4,5 χρονών είναι πράγματι πολύ μικρός για να ξεκινήσει. Κανονικά είναι από 7 χρονών, αν και απ΄ότι ακούω γίνονται εξαιρέσεις. Να έχεις υπόψη σου ότι το παιδί θα πηγαίνει εκδρομές και κατασκήνωση, οπότε καλό είναι να είστε έτοιμοι και οι δύο (κι εσύ και το παιδί) γι΄αυτό.

Τώρα για το κόστος, δεν είναι το ίδιο παντού. Εξαρτάται από το Σύστημα, αν έχει δικιά του Εστία με πάγια έξοδα ή όχι. Στο δικό μας είναι γύρω στα 60? αν θυμάμαι καλά το χρόνο + τα έξοδα για κάθε εκδρομή (20-30? οι διήμερες, γύρω στα 100-120? η κατασκήνωση, εξαρτάται από το που θα πάνε, πόσοι θα είναι κλπ) και ό,τι χρειάζεται για εισιτήρια όταν πάνε σε Μουσεία κλπ. Πάντως επειδή αυτά διαφέρουν από Σύστημα σε Σύστημα, καλύτερα να δεις ποιο Σύστημα υπάρχει κοντά σου και να μάθεις εκεί τι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βοήθησα. Μόνο σκέψου πριν αποφασίσεις σε ποιο Σύστημα θα πάει, πως αν του αρέσει και μείνει στον προσκοπισμό και αποφασίσει αργότερα να πάει σε Σύστημα Ναυτοπροσκόπων, θα χάσει τους φίλους του, με τους οποίους θα έχει πραγματικά ζήσει πολλά. Εδώ σκέψου πως τα δικά μας είχαν πλαντάξει στο κλάμα στο τέλος της κατασκήνωσης, επειδή από Σεπτέμβριο κάποια θα γίνονταν πρόσκοποι και άλλα θα παρέμεναν λυκόπουλα, στο ίδιο Σύστημα. Σκέψου να έπρεπε να αποχωριστούν την παρέα οριστικά πως θα ήταν ... (πάντως τέτοιο κλάμα δεν έχω ξαναδεί ...).

 

 

mama tou kostantinoulh : 4,5 χρονών είναι πράγματι πολύ μικρός για να ξεκινήσει. Κανονικά είναι από 7 χρονών, αν και απ΄ότι ακούω γίνονται εξαιρέσεις. Να έχεις υπόψη σου ότι το παιδί θα πηγαίνει εκδρομές και κατασκήνωση, οπότε καλό είναι να είστε έτοιμοι και οι δύο (κι εσύ και το παιδί) γι΄αυτό.

Τώρα για το κόστος, δεν είναι το ίδιο παντού. Εξαρτάται από το Σύστημα, αν έχει δικιά του Εστία με πάγια έξοδα ή όχι. Στο δικό μας είναι γύρω στα 60? αν θυμάμαι καλά το χρόνο + τα έξοδα για κάθε εκδρομή (20-30? οι διήμερες, γύρω στα 100-120? η κατασκήνωση, εξαρτάται από το που θα πάνε, πόσοι θα είναι κλπ) και ό,τι χρειάζεται για εισιτήρια όταν πάνε σε Μουσεία κλπ. Πάντως επειδή αυτά διαφέρουν από Σύστημα σε Σύστημα, καλύτερα να δεις ποιο Σύστημα υπάρχει κοντά σου και να μάθεις εκεί τι ισχύει.

Θα πρεπει να ρωτησω μαλλον. Πάντως απο 7 που ειναι συνηθως να κανουν εξαιρεση για τον δικο μου που ειναι 4 δυσκολο καπως. Και οντως αν εχει εκδρομες κλπ δυσκολο για ενα τοσο μικρο παιδακι. Ίσως λοιπον πρεπει να το ξαναδω σε 2-3 χρονια παλι.Παντως θα ρωτησω....Ευχαριστω για τις απαντησεις.

U

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Litsa και Sibylla, αύριο θα πάμε για πρώτη φορά στη γιορτή του 3ου Συστήματος Προσκόπων. Ως έμπειρες που είστε, θα ήθελα να μου πείτε, ποια ερωτήματα να θέσω στον Αρχηγό, τί πρέπει οπωσδήποτε να γνωρίζω που εγώ προς το παρόν δεν έχω σκεφτεί, τί να προσέξω γενικότερα. Κάθε βοήθειά σας μου είναι πολύτιμη! :):):)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, νομίζω πως πρέπει να ρωτήσεις ό,τι σε απασχολεί, π.χ. πως γίνονται οι εκδρομές (πόσο μακρυά πάνε, τι κάνουν εκεί, πάνε μόνοι τους ή με άλλο Σύστημα; ), πόσοι είναι οι Βαθμοφόροι, τι εμπειρία έχουν, πως και κατά πόσο βοηθάνε τα παιδιά που δεν έχουν συνηθίσει να μην τα φροντίζει η μαμά τους (ο δικός μου πχ δεν ήξερε να δένει τα κορδόνια του και έμαθε, μέσα από ένα παιχνίδι στην πρώτη του διήμερη).

Βέβαια, να ξέρεις πως τις πιθανές ανησυχίες σου τις έχει φροντίσει το Σώμα, το οποίο γνωρίζει και εγκρίνει τόσο τους Βαθμοφόρους, τους οποίους και εκπαιδεύει, όσο και τις δράσεις, για τις οποίες υπάρχουν ένα σωρό κανόνες και προβλέψεις. Αν λοιπόν π.χ. δεν επαρκούν οι Βαθμοφόροι, δεν πάνε εκδρομή μόνοι τους, αλλά συνεργάζονται με άλλους.

Ρώτα όμως τι μέτρα λαμβάνουν στις εκδρομές (π.χ. πυρασφάλεια), τι γίνεται αν χρειαστεί ιατρική φροντίδα κλπ.

 

Επίσης μπορείς να ρωτήσεις και πιο "πρακτικά" θέματα : πόσο συχνά αλλάζει το πρόγραμμα λόγω άλλων δράσεων (π.χ. μπορεί να συναντιώνται κανονικά κάθε Σάββατο απόγευμα αλλά συχνά πάνε σε Μουσεία, εκδηλώσεις, Δράσεις με άλλα Συστήματα, οπότε μπορεί να αλλάξει η μέρα/ώρα), όταν αλλάζει το πρόγραμμα που συναντιώνται (στην Εστία ή κατευθείαν στον προορισμό - ώστε να ξέρεις τι άλλα δρομολόγια θα πρέπει πιθανόν να υπολογίσεις); πόσες διήμερες εκδρομές υπολογίζουν να πραγματοποιήσουν, σχέδια για Χριστούγεννα/Πάσχα/καλοκαίρι, τι εφόδια θα χρειαστεί το παιδί (ώστε να τα έχεις στην πρώτη διήμερη), πως γίνεται η επικοινωνία με το παιδί όταν θα λείπει.

Α, και αν ενδιαφέρεσαι να βοηθήσεις με οποιοδήποτε τρόπο μπορείς να ρωτήσεις αν χρειάζονται βοήθεια (π.χ. βοήθεια στη διοργάνωση γιορτών, από εξιδικευμένη μέχρι σερβίρισμα, προμήθεια υλικών, μεταφορά υλικών εκδρομών και ό,τι άλλο μπορείς ή θέλεις να κάνεις).

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, νομίζω πως πρέπει να ρωτήσεις ό,τι σε απασχολεί, π.χ. πως γίνονται οι εκδρομές (πόσο μακρυά πάνε, τι κάνουν εκεί, πάνε μόνοι τους ή με άλλο Σύστημα; ), πόσοι είναι οι Βαθμοφόροι, τι εμπειρία έχουν, πως και κατά πόσο βοηθάνε τα παιδιά που δεν έχουν συνηθίσει να μην τα φροντίζει η μαμά τους (ο δικός μου πχ δεν ήξερε να δένει τα κορδόνια του και έμαθε, μέσα από ένα παιχνίδι στην πρώτη του διήμερη).

Βέβαια, να ξέρεις πως τις πιθανές ανησυχίες σου τις έχει φροντίσει το Σώμα, το οποίο γνωρίζει και εγκρίνει τόσο τους Βαθμοφόρους, τους οποίους και εκπαιδεύει, όσο και τις δράσεις, για τις οποίες υπάρχουν ένα σωρό κανόνες και προβλέψεις. Αν λοιπόν π.χ. δεν επαρκούν οι Βαθμοφόροι, δεν πάνε εκδρομή μόνοι τους, αλλά συνεργάζονται με άλλους.

Ρώτα όμως τι μέτρα λαμβάνουν στις εκδρομές (π.χ. πυρασφάλεια), τι γίνεται αν χρειαστεί ιατρική φροντίδα κλπ.

 

Επίσης μπορείς να ρωτήσεις και πιο "πρακτικά" θέματα : πόσο συχνά αλλάζει το πρόγραμμα λόγω άλλων δράσεων (π.χ. μπορεί να συναντιώνται κανονικά κάθε Σάββατο απόγευμα αλλά συχνά πάνε σε Μουσεία, εκδηλώσεις, Δράσεις με άλλα Συστήματα, οπότε μπορεί να αλλάξει η μέρα/ώρα), όταν αλλάζει το πρόγραμμα που συναντιώνται (στην Εστία ή κατευθείαν στον προορισμό - ώστε να ξέρεις τι άλλα δρομολόγια θα πρέπει πιθανόν να υπολογίσεις); πόσες διήμερες εκδρομές υπολογίζουν να πραγματοποιήσουν, σχέδια για Χριστούγεννα/Πάσχα/καλοκαίρι, τι εφόδια θα χρειαστεί το παιδί (ώστε να τα έχεις στην πρώτη διήμερη), πως γίνεται η επικοινωνία με το παιδί όταν θα λείπει.

Α, και αν ενδιαφέρεσαι να βοηθήσεις με οποιοδήποτε τρόπο μπορείς να ρωτήσεις αν χρειάζονται βοήθεια (π.χ. βοήθεια στη διοργάνωση γιορτών, από εξιδικευμένη μέχρι σερβίρισμα, προμήθεια υλικών, μεταφορά υλικών εκδρομών και ό,τι άλλο μπορείς ή θέλεις να κάνεις).

 

Σ' ευχαριστώ πολύ! Ειλικρινά με διευκολύνεις πάρα πολύ:D

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και το ΣΕΟ (σωμα ελληνικού οδηγισμού)

παλαιότερα ηταν μονο για κορίτσια, οπως και οι προσκοποι (σεπ) ηταν μονο για αγορια. τωρα ειναι μικτα τα τμήματα.

στο σεο εχει τμημα (αστερια λεγονται) για παιδιά 5-7 ετων. εγω εκει θα τη γραψω την αλλη εβδομαδα

http://www.seo.gr/homepage.asp?ITMID=2&Lang=GR

 

http://www.seo.gr/teams.asp?ITMID=164&LANG=GR

 

 

εκοτς απο ναυτοπροσκοποι και αεροπρόσκοποι υπαρχουν και οι δασοπρόσκοποι. ειανι οξύμορο το σχημα να λεμε συστημα ναυτοπροσκόπων... κηφισσιάς (παραδειγμα)!

http://www.sep.org.gr/

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...