Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι γνωσεις εχουν οι δασκαλες παιδικου?


Recommended Posts

συνγωμη που ρωταω αλλα τον τελευταιο καιρο μου γεννηθηκε αυτη η απορια.......το προσωπικο του παιδικου σταθμου και δη οι δασκαλες του προνηπιου, τι γνωσεις πρεπει να εχουν ξερει κανεις να μου πει με σιγουρια???

στο χαρτακι που μας γραφουν το τι εφαγε το παιδι, ειδα δυο τρια ορθογραφικα του στυλ "φακιές" και λεω, θα ειναι εκ παραδρομης.......τις προαλλες μιλωντας με τη δασκαλα του παιδιου μου εμαθα οτι δεν ξερει αγγλικα (μιλαμε για κοπελα 25 χρονων τωρα) αλλα περιεργως πώς τα παιδια μας διδασκονται αγγλικα υποτιθεται στο σταθμο......και πριν 2 μερες μου ηρθε στο σπιτι μια επιστολη οπου ελεγε με την υπογραφη της δασκαλας απο κατω, "παρακαλεισται, επιστρεψεται, αντικαταστησεται.......' ειμαι λιγο φρικ με τα ορφθογραφικα δε θα το κρυψω, αλλα εσας θα σας φαινοταν νορμαλ??? και παλι συγνωμη, δε θελω να θιξω κανεναν, απλα να μαθω θελω...

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

απο ιεκ ειναι δηλαδη 1 -2 χρονια και πληρωμενα τα διδακτρα.εμ τι νομιζες,θα πληρωνουν πτυχια?στο δικο μου ημουν τυχερη γιατι οι διευθυντριες πανεπιστημιου αθηνων

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω να χρειαζεται πανεπιστημιο για το β προσωπο του πληθυντικου....... φοβαμαι μαλιστα οτι μονο δημοτικο χρειαζεται..........και δε μιλαμε για λαθη στυλ ΟκτωΜβριος που τα κανει πολυς κοαμος........

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω να χρειαζεται πανεπιστημιο για το β προσωπο του πληθυντικου....... φοβαμαι μαλιστα οτι μονο δημοτικο χρειαζεται..........και δε μιλαμε για λαθη στυλ ΟκτωΜβριος που τα κανει πολυς κοαμος........

 

 

Πες τα χρυσοστομη!!Κι εγω φρικαρω με κάτι τετοια, όχι γιατί είμαι φιλολογος, αλλά γιατί θεωρω πως ό,τι κι αν ειναι ο καθενας την γλώσσα του τουλάχιστον οφειλει να την γνωριζει και να μην την εκτελει

Δεν αποκλείω αυτό που ανέφερε άλλη κοπέλα πιο πάνω, να είναι από ΙΕΚ

Ιδιωτικος είναι ο παιδικός σταθμος ή δημοσιος;

Οπως και να είναι, να μην το αφησεις ετσι, ειδικά στην πρωτη περιπτωση που τους αφηνεις και τα ωραία σου λεφτουδακια

Φανταστείτε αύριο μεθαυριο να πάει το παιδί στο δημοτικό και να είναι ανορθόγραφος ο δάσκαλος!!

Και μη μου πείτε ότι δεν παίζει...Γιατί το εχω ακουσει κι αυτό πολλάκις!

Link to comment
Share on other sites

ιδιωτικος ειναι..........εμενα δε με πειραζει να ειναι καποιος ανορθογραφος, αλλα αν αυτος ο καποιος εχει διαλεξει επαγγελμα που εχει σχεση με τη διδασκαλια της γλωσσας..........εκει τρελλαινομαι.......

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συνγωμη που ρωταω αλλα τον τελευταιο καιρο μου γεννηθηκε αυτη η απορια.......το προσωπικο του παιδικου σταθμου και δη οι δασκαλες του προνηπιου, τι γνωσεις πρεπει να εχουν ξερει κανεις να μου πει με σιγουρια???

στο χαρτακι που μας γραφουν το τι εφαγε το παιδι, ειδα δυο τρια ορθογραφικα του στυλ "φακιές" και λεω, θα ειναι εκ παραδρομης.......τις προαλλες μιλωντας με τη δασκαλα του παιδιου μου εμαθα οτι δεν ξερει αγγλικα (μιλαμε για κοπελα 25 χρονων τωρα) αλλα περιεργως πώς τα παιδια μας διδασκονται αγγλικα υποτιθεται στο σταθμο......και πριν 2 μερες μου ηρθε στο σπιτι μια επιστολη οπου ελεγε με την υπογραφη της δασκαλας απο κατω, "παρακαλεισται, επιστρεψεται, αντικαταστησεται.......' ειμαι λιγο φρικ με τα ορφθογραφικα δε θα το κρυψω, αλλα εσας θα σας φαινοταν νορμαλ??? και παλι συγνωμη, δε θελω να θιξω κανεναν, απλα να μαθω θελω...

 

Εσύ δηλαδή που δεν βάζεις τόνους και κεφαλαία τι μόρφωση έχεις; Νομίζω ότι τονισμό μαθαίνουν στην Α Δημοτικού. Εγώ θα βγάλω το συμπέρασμα λοιπόν ότι δεν έχεις τελειώσει το Δημοτικό; Ούτε την πρώτη; Ανεξάρτητα από το αν είσαι δασκάλα ή όχι, η ορθογραφία δεν καθορίζει την συνολική μόρφωση κάποιου. Ας μην γενικεύουμε. Φυσικά εγώ εκφράζω την προσωπική μου άποψη και όχι του συνόλου.

Link to comment
Share on other sites

Το αν γραφει κάποιος με τονους ή οχι στο pc γιατί βιάζεται ή αν του ξεφυγει κανενα ορθογραφικό λαθος είναι άλλο θέμα..

Οταν κάποιος παίζει καθοριστικό ρόλο στην διαπαιδαγωγηση και μορφωση των παιδιών, πρέπει να είναι ΚΑΙ ορθογραφος

Εξάλλου η σωστή γνωση της γλωσσας επιβαλλεται να αποτελεί και δειγμα μορφωσης

Αν κάποιος πχ που είναι γιατρος, επαγγελμα με κύρος, δεν ξερει να μιλησει ή να γραψει θα εμπνευσει σε κάποιον εμπιστοσυνη;

Ο γραπτος κι ο προφορικος λόγος αποτελούν δειγματα καλλιεργειας!!Υπάρχουν κι άνθρωποι του δημοτικού ωστοσο που είναι και ορθογραφοι και μιλούν σωστα ελληνικά.

Θεωρώ αδιανοητο λοιπόν κάποιος να εξασκεί επάγγελμα εκπαιδευτικού και να πάσχει σε αυτόν τον τομεα

Link to comment
Share on other sites

ιδιωτικος ειναι..........εμενα δε με πειραζει να ειναι καποιος ανορθογραφος, αλλα αν αυτος ο καποιος εχει διαλεξει επαγγελμα που εχει σχεση με τη διδασκαλια της γλωσσας..........εκει τρελλαινομαι.......

 

 

Θα έλεγα να κάνεις την σύστασή σου στον παιδικό σταθμό λοιπόν...Μα επαγγελματίες είναι αυτοί;

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται πως η συγκεκριμένη κοπέλα είναι λίγο ΦΡΙΚ, όπως έγραψε η ίδια, με τα ορθογραφικά και γι αυτό απάντησα κι εγώ σε αυτό το στυλ. Πάντως σε γενικές γραμμές και εγώ είμαι αυτής της άποψης αλλά προσπαθώ να το τηρώ και για τον εαυτό μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω οτι στο παιδικο δεν κινδυνευει ... και οσο και να βγαζει ματι (και τα δυο βασικα) δεν θ ασχολιομουν παραπανω...

 

Αλλα σαμπως πειτε μου τι μπορεις να κανεις... ξερετε δυστυχως ποσες δασκαλες δεν ξερουν που πανε τα 4? (εχω 2 περπιπτωσεις στο μυαλο μου...στην πρωτη απλα δεν γινοταν τιποτα...στην δευτερη δεν θελω να δημιουργησω θεμα αν και εδειξε οτι δεν γνωριζε κατι βασικο που την ιδια στιγμη το διδασκε ...)

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δηλαδή που δεν βάζεις τόνους και κεφαλαία τι μόρφωση έχεις; Νομίζω ότι τονισμό μαθαίνουν στην Α Δημοτικού. Εγώ θα βγάλω το συμπέρασμα λοιπόν ότι δεν έχεις τελειώσει το Δημοτικό; Ούτε την πρώτη; Ανεξάρτητα από το αν είσαι δασκάλα ή όχι, η ορθογραφία δεν καθορίζει την συνολική μόρφωση κάποιου. Ας μην γενικεύουμε. Φυσικά εγώ εκφράζω την προσωπική μου άποψη και όχι του συνόλου.

 

 

εγω που δεν βαζω τονους- ημουν σιγουρη οτι θα βρισκοταν τετοιο σχολιο - εχω προβλημα σκοτωματος οπτικου νευρου τοσο μεγαλο που εχω την οθονη μου τεραστια για να μπορω να απανταω και δε θα μπορουσα να δω καν τους τονους...

επισης δεν πηγα να διδαξω κανεναν

και τελος, δε γενικευσα, ισα ισα την κοπελα που ειπε "σιγα απο ενα ΙΕΚ ειναι" ειπα οτι δεν εχει σχεση αυτο......

η επιθεση δεκτη ...

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα στους ιδιωτικους παιρνουν απο ιεκ (επι πληρωμη) η απο δημοσια ιεκ ισως γιατι τους στοιχιζουν λιγοτερα. Οαντως στους δημοσιους δε ξερω τα κριτηρια αλλα η δασκαλα μας φετος ειναι φοβερη, δε το περιμενα να φαω τετοια ηττα με τη περσινη στον ιδιωτικο και φετος στο δημοσιο τετοια διαφορα προς το καλυτερο... και μονο που τους βαζει κ ακουνε τραγουδακια αλλα εκτος απο ζουζουνια εμενα μου λεει πολλα!!!! ( κι εγω δε βαζω τονους γιατι βαριεμαι!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως δε θα μαθουν ορθογραφια στο προνηπιο, απλα με ξενισε ρε παιδι μου, και με μανες το συζητησα στο κατω κατω, δεν επιασα την ιδιοκτητρια να παραπονεθω και ουτε θα το εκανα ποτε, οι καιροι ειναι δυσκολοι και δε θελω να χασει κανεις το ψωμακι του....

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι δασκάλες στους παιδικούς σταθμούς είναι (ή πρέπει να είναι) πτυχιούχοι βρεφονηπιοκόμοι (πτυχίο από ΤΕΙ). Οι κοπέλες από τα ΙΕΚ είναι βοηθοί βρεβονηπιοκόμοι. Και "κανονικά" στις αίθουσες είναι μια κοπέλα απο ΤΕΙ και μια κοπέλα από ΙΕΚ. Δηλαδή η κοπέλα απο ΙΕΚ δεν μπορει να "σταθει" μόνη της, ενώ η κοπέλα απο το ΤΕΙ μπορεί. Τώρα βέβαια οι ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί κάνουν ότι εκείνοι νομίζουν. Πάντως σημασία έχει να είναι σωστοί με τα παιδιά,να τα αγαπούν πραγματικα και να τα σέβονται. Και όχι τόσο πολύ αν έχουν καλή ορθογραφία..(καταλαβαίνω οτι είναι άσχημο οπτικά και μόνο.) Γιατί ας μην ξεχνάμε οτι οι βρεφονηπιοκόμοι και γενικότερα οι παιδαγωγοί πλάθουμε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα γιατί είμαι του χώρου) ψυχές οι οποίες είναι, στην κυριολεξία, το μέλλον του τόπου μας (με ότι συνεπάγεται αυτό).

Link to comment
Share on other sites

πάντως υποψιάζομαι ότι μερικές φορές οι τραπεζοκόμοι ή μερικές κυρίες που καθαρίζουν, βοηθούν τις παιδαγωγούς να συμπληρώσουν τα "βιβλιαράκια" των παιδιών....επειδή μια βρεφοκόμος προφανώς δεν προλαβαίνει να

ταίσει, πλύνει, καθαρίσει (ενδεχομένως αλλάξει κ παμπερς) καμμιά 15αριά-20 παιδάκια κ να συμπληρώσει κ τα βιβλιαράκια του και να είναι κ έτοιμα όλα να φύγουν ακριβώς μετά το μεσημεριανό γεύμα...

 

οπότε...ανοχή.. :):)

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μας σταθμο ειμαστε υπερευχαριστημενοι γιατι εχουμε 5 δασκαλες - δεν ξερω ποιες απο ΙΕΚ και ποιες απο ΤΕΙ για συνολικα 35 παιδακια....στον παλιο σταθμο ειχαμε 1 δασκαλα για 32......

κι εγω ειμαι του επαγγελματος κατα καποιο τροπο αν και διδασκω σε μεγαλυτερα παιδακια αγγλικα.....παντως δε μου αρεσε ρε παιδια......

και ειδικα οταν ειδα στο βιβλιο του Πατακη του προνηπιου πρωτη σελιδα

"ΝΑ ΜΕ ΚΙ ΕΓΩ" και οπως το ανοιξα μπροστα τους, λεω....."τι ειναι αυτο????" και μου λενε με ενα στομα οι 3 απ τις 5......."τι εχει καλε???"

ενταξει μπορει να ειμαι υπερβολικη......αλλα εδω μου λετε εχει και στα δημοτικα τετοια θεματακια??????????

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

πάντως υποψιάζομαι ότι μερικές φορές οι τραπεζοκόμοι ή μερικές κυρίες που καθαρίζουν, βοηθούν τις παιδαγωγούς να συμπληρώσουν τα "βιβλιαράκια" των παιδιών....επειδή μια βρεφοκόμος προφανώς δεν προλαβαίνει να

ταίσει, πλύνει, καθαρίσει (ενδεχομένως αλλάξει κ παμπερς) καμμιά 15αριά-20 παιδάκια κ να συμπληρώσει κ τα βιβλιαράκια του και να είναι κ έτοιμα όλα να φύγουν ακριβώς μετά το μεσημεριανό γεύμα...

 

οπότε...ανοχή.. :):)

 

ναι το ιδιο πιστευω κι εγω. :D

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν ηταν βιβλιαρακι η κατι τετοιο

ηταν κειμενο γραμμενο στο word και φωτοτυπημενο

μπορει να ηταν και απο περυσινη δασκαλα δεν ξερω

αλλα κανεις δεν το ειδε???

εμεις οταν δουλευα σε φροντιστηριο σαραντα κοσκινα τα περνουσαμε ολα τα χαρτια......

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβαινω κι εμας το ιδιο ηταν περσι η ενημερωση...χαρτι φωτοτυπια που συμπληρωναν καθε μερα. σκεψου μονο πως μπορει να το χουν δει οι κοπελες αλλα

1. να μη τις νοιαζει

2.να θελουν να το διορθωσουν αλλα εχουν φωτοτυπησει τοσα πολλα....με το λαθος και να μη τελειωνουν. !!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

"

ενταξει μπορει να ειμαι υπερβολικη......αλλα εδω μου λετε εχει και στα δημοτικα τετοια θεματακια??????????

 

 

Δυστυχως εχει :(..αλλα ειναι σπανιο φαινομενο...οι πιο πολλες ειναι φοβερες δασκαλες ... αλλα οπως παντου υπαρχουν και οχι σωστοι

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα..........υπομονη λοιπον.........τουλαχιστον φετος οι δασκαλες μας δε μιλανε σπαστα ελληνικα οπως περυσι.........

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.εγω που είμαι νηπιαγωγός ΑΕΙ κ δούλευα κ ως καθηγήτρια στο τμήμα βοηθών βρεφονηπιοκομων της πόλης μου μπορω να σας πω με βεβαιότητα ότι απο τις δεκαέξι μαθήτριες που είχα μόνο οι δυο ενδιαφερόταν κ είχαν στοιχειώδεις γνώσεις ελληνικής.και σε παιδικό σταθμό που εργαζομουν ΟΤΑ πριν πάω εγω το τμήμα των προνηπιων το είχε βοηθός που για να είμαι ειλικρινής η κοπέλα ήταν άψογη!να ρωτήσω κάτι άσχετο;τι είναι αυτο το βιβλιαράκι που λέτε;γιατί δεν το έχω ξανακουσει

Link to comment
Share on other sites

λαθος ερμηνεια δοθηκε εγω δεν ειπα για κανενα βιβλιαρακι αρχικα, ειπα για φωτοτυπημενο χαρτι που ηρθε σπιτι, αλλα τα κοριτσια ειπαν ολα τα φυλλαδια που ερχονται σπιτι με την ονομασια βιβλιαρακι.......

δεν εννοουμε κατι συγκεκριμενο, λεμε για ο,τι μας ερχεται σπιτι...

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...