Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

200 ευρώ για ύλη;;;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μου φαίνεται ότι δεν έχουν καταλάβει την οικονομική κατάσταση των γονιών. 200 ευρώ για ύλη ΔΕΝ θα τα έδινα!Όχι ρε παιδιά,όταν κάποιοι γονείς παίρνουν 600 ευρώ μηνιαίως,να δώσουν το 1/3 για ύλη παιδικού σταθμού ή νηπιαγωγείου.Μην τρελαθούμε κιόλας. Μαζευτείτε όλοι οι γονείς και παραπονεθείτε

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ζητησαν 120ε για ΚΑΘΕ μωρο για την γραφικη ύλη και 100ε εγγραφη,και μιλαμε για διδυμα 9 μηνων!!! Δηλαδη τι θα κανουν την γραφικη ύλη?θα φτιαξουν τα 9μηνα μωρα μου χειροτεχνίες ή θα ζωγραφισουνε?? αυτο τις είπα και μου είπε θα μου κανει 100ε για το καθενα την γραφικη υλη.Φυσικα σαλταρα γιατι το θεωρω κοροιδια και πήγα σε αλλο βρεφικο σταθμο!!!(εκει δεν μου ζητησαν γραφικη υλη και μου εκαναν και εκπτωση στο δευτερο παιδι)

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι και προκαταβολή από τα δίδακτρα. Η αλήθεια είναι ότι, όπου βρίσκουν κάνουν. Και αυτό μου τη δίνει περισσότερο. Όσοι γονείς 'τσιμπήσουν', τα δίνουν. Όσοι διαμαρτυριθούν, έχουν έκπτωση. Θα γίνουμε σαν τις ανατολικές χώρες που κάνουν παζάρι για τα πάντα.

 

Εδώ σου λέει, σε μεγάλα ιδιωτικά, αν πας να διαμαρτυρηθείς, κάνουν έκπτωση! Γιατί δεν μειώνουν τα διδακτρα λίγο, να πληρώνουν όλοι οι γονείς τα ίδια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

200 ευρώ για γραφική ύλη μου φένεται κλοπή! Τι θα αγοράσουν στα βρέφη, καμβάδες και ελαιομπογιές για να γίνουν Πικάσο; Μην τρελαθούμε κιόλας!

Φέτος που η μικρή μου είναι σε δημοτικό παιδικό σταθμό (3 ετών) πήρα ένα σωρό γραφική ύλη, μπογιές, δακτυλομπογιές, μαρκαδόρους, πλαστελίνες, κόλλες, ψαλίδια κλπ κλπ, μια ατέλειωτη λίστα για όλη τη χρονιά και πλήρωσα γύρω στα 40 ευρώ. Πριν από 5 χρόνια που ήταν ο γιος στο νηπιαγωγείο μάς είχαν ζητήσει ένα ποσό γύρω στα 25 ευρώ και μας είχανε πει ότι τα έπαιρναν στην χοντρική και στην ποσότητα που χρειαζότανε χωρίς να πάει τίποτε χαμένο, πχ στην μικρή πήραμε ένα ολόκληρο πάκο κόλες Α4 που δεν θα χρησιμοποιηθούν όλες ενώ άλλοι γονείς φέρανε από τους φτηνιάρικους μαρκαδόρους που βάφουν τα ρούχα προκειμένου να εξοικονομήσουν λεφτά και τα μπερδεύουν τα παιδιά μεταξύ τους. Θα προτιμούσα το παλιό σύστημα όπου όλοι έδιναν ένα ποσό και πέρνανε οι δασκάλες τα ίδια πράγματα για όλα τα παιδιά και κυρίως μη τοξικά υλικά. Αλλά φαίνεται κάποιοι γονείς δεν έχουν να πληρώσουν και αλλάξανε το σύστημα κι αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Προχθες πήγα με την κόρη μου τζάμπο, με τη λιστα στο χέρι με αυτά που ζήτησαν απο τον παιδικο της , τα πήρα ολα, πήρα κ παραπάνω πράγματα (επειδη γνωριζω οτι παντα χρειαζονται -λογω επαγγέλματος- κ ετσι κ αλλιως ζητησαν πολύ λιγα πράγματα) κ γεμισα δυο σακουλες του τζαμπο τις μετριες των 60εκ κ πληρωσα 52ευρω (κ πήρα μονο επώνυμα υλικά οχι μαρκες τζάμπο) !!

 

εντιτ κ υπολόγισα οτι τα παραπάνω που εδωσα ήταν γυρω στα 10ευρω....

Και ακομα κ λαδομπογιες να αγοραζαν κ καμβαδες.....για ενα παιδι....τα 200 δεν θα τα εφταναν....

Το λεω με καθε γνωση κ ευθυνη....για ενα τελάρο 50χ60 θες γυρω στα 8ευρω μετριας ποιοτητας κ για χρωματα τα βασικά κ πινέλα αλλα 70ευρω...

 

Ε οχι κ 200ευρω......θελουν να σας κλέψουν εννοειτε!

 

Link to comment
Share on other sites

περυσι που ειχα κανει μια μινι ερευνα,

σε σταθμο (στο νεο ηρακειο) μου ζητησαν 250 για γραφικη υλη!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δωσαμε 120,00 για γραφικη υλη.Ουτε πολλα ουτε λιγα μου φανηκαν...Η αληθεια ειναι οτι κανουν συνεχεια πολλες κατασκευες και ζωγραφιζουν πολυ...

Τα 200,00 μου φαινονται παααααρα πολλα!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις φετος σε ιδ.παιδικο σταθμο τμημα προνηπιου για εγγραφη και γραφικη ύλη δωσαμε 200ε.Αλλα επειδη η κορη μου ξεκινησε στις 15/09 (διοτι περιμενα να δω τι θα γινει με δημοσιο προνηπιο) της ζητησα να πληρωσω τον μισο μηνα και το δεχτηκε.Δεν το καταλαβα επειδη καποιοι παμε υποχρεωτικα τα παιδια μας σε ιδ.παιδικους σταθμους επειδη δεν εχουμε αλλη επιλογη σημαινει οτι εχουμε στην αυλη μας ευρουλια και κοβουμε λεφτα?

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις δωσαμε 120,00 για γραφικη υλη.Ουτε πολλα ουτε λιγα μου φανηκαν...Η αληθεια ειναι οτι κανουν συνεχεια πολλες κατασκευες και ζωγραφιζουν πολυ...

Τα 200,00 μου φαινονται παααααρα πολλα!!

Και τα 120 ευρώ για τους καιρούς κρίσης που διανύουμε μου φαίνονται πάαααααααρα πολλάαααα. Με 25-30 ευρουλάκια που είχα δώσει στο νηπιαγωγείο του γιου μου (πριν από 5 χρόνια βέβαια) είχα πάρει στο τέλος της χρονιάς ένα βαλιτσάκι με πάρα πολλές εργασίες και κατασκευές, χωριστά τα ωραία που μου έφερνε αρκετές φορές όπως φάτνη τα Χριστούγεννα, καλαθάκια το Πάσχα, καρδούλες χάρτινες με στολίδια για τη γιορτή της μητέρας και πολλές άλλες συμπαθητικές κατασκευές. Και πάρα πολλές ζωγραφιές βεβαίως!:P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως νομίζω ότι και τα 120 ευρώ για γραφική ύλη είναι πολλά. Σκεφτείτε ότι αν μέσα στο τμήμα, υπάρχουν 20 παιδάκια, σημαίνει ότι μαζεύουν 2.400 ευρώ...

Με 200ευρώ δε ανά παιδί, βγαίνει 4.000 ευρώ. 4.000 ευρώ για γραφική ύλη????.... Έλεος δηλαδή....

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως νομίζω ότι και τα 120 ευρώ για γραφική ύλη είναι πολλά. Σκεφτείτε ότι αν μέσα στο τμήμα, υπάρχουν 20 παιδάκια, σημαίνει ότι μαζεύουν 2.400 ευρώ...

Με 200ευρώ δε ανά παιδί, βγαίνει 4.000 ευρώ. 4.000 ευρώ για γραφική ύλη????.... Έλεος δηλαδή....

 

πωπω δικιο εχεις τωρα που τα ειπες σε συνολο ...........τρελλα λεφτα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η κοπελα ειναι σε σταθμο με το προγραμμα του εεταα και της ζητησανε 200 ευρω!!!!! εκτος του οτι απαγορευεται να ζητησουν λεφτα ειναι και τοσο πολλα. το μονο που επιτρεπεται βαση συμβασης ειναι να ζητησουν λιστα με υλικα και οχι λεφτα....ε τωρα πειτε μου εσεις θα τα δινατε?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Eίναι πάρα πολλά τα λέφτα...Όπως ειπώθηκε και από άλλους εμάς μας ζήτησαν τα υλικά και μου κόστισαν 35 ευρώ....Φανταστείτε ότι τα παίρνουν και χονδρική....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα ανοιξει κι εγω θεμα πριν καιρο με το οτι εδωσα ενα καρο λεφτα για σχολικα προνηπιου, αλλα να πω την αληθεια τελικα καλυτερα να διναμε στις δασκαλες το ποσο και να παιρνανε για ολα τα παιδακια τα ιδια....εγω εδωσα συνολικα πανω απο 120 ευρω ειχαμε και αναγνωστικο και γλυτωσαμε φθηνα το βιβλιο αγγλικων που θα το παρουμε σε φωτοτυπιες, επισης εβαλα μπολικα απο τα υλικα χειροτεχνιας, δηλ διπλα μπλοκ κανσον, βελουτε, γλασσε, και κατι περιεργα στυλ κορδελες, κουμπια, αυτοκολλητα........μαρκαδορους πηρα 3 σετ ......... θελω να πω δεν εφταιγε η δασκαλα εκεινη εγραψε "μαρκαδορους πλενομενους" εγω εχω τρελλα με τα σχολικα και πηρα ενα σωρο.......υπολογιζω χωρις την τρελλα μου αυτη με ενα 60αρι τα ειχα παρει ολα..........

ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ! το παιδι ερχεται πισω με κατι αλλα ντ αλλα........κατι πλαστελινες μαρκα μ εκαψες, μαρκαδορους που ειναι ανεξιτηλοι, με τα ρουχακια του χαλια λερωμενα, φερνει διαφορα που ειναι φανερο οτι δεν κανει με τα δικα του υλικα

ειχα θεωρησει σωστο να του πω οταν καποιο παιδακι θελει κατι να του το δανειζει εαν το εχει, και οτι δανειζεται να το επιστρεφει μετα, αλλα πολυ φοβαμαι οτι οι πιο πολλοι γονεις δεν πηραν ουτε τα βασικα (κατι μου ψιθυρισε και η δασκαλα δεν το λεω μονη μου) και νιωθω λιγο βλακας τωρα..............

Link to comment
Share on other sites

ειχα ανοιξει κι εγω θεμα πριν καιρο με το οτι εδωσα ενα καρο λεφτα για σχολικα προνηπιου, αλλα να πω την αληθεια τελικα καλυτερα να διναμε στις δασκαλες το ποσο και να παιρνανε για ολα τα παιδακια τα ιδια....εγω εδωσα συνολικα πανω απο 120 ευρω ειχαμε και αναγνωστικο και γλυτωσαμε φθηνα το βιβλιο αγγλικων που θα το παρουμε σε φωτοτυπιες, επισης εβαλα μπολικα απο τα υλικα χειροτεχνιας, δηλ διπλα μπλοκ κανσον, βελουτε, γλασσε, και κατι περιεργα στυλ κορδελες, κουμπια, αυτοκολλητα........μαρκαδορους πηρα 3 σετ ......... θελω να πω δεν εφταιγε η δασκαλα εκεινη εγραψε "μαρκαδορους πλενομενους" εγω εχω τρελλα με τα σχολικα και πηρα ενα σωρο.......υπολογιζω χωρις την τρελλα μου αυτη με ενα 60αρι τα ειχα παρει ολα..........

ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ! το παιδι ερχεται πισω με κατι αλλα ντ αλλα........κατι πλαστελινες μαρκα μ εκαψες, μαρκαδορους που ειναι ανεξιτηλοι, με τα ρουχακια του χαλια λερωμενα, φερνει διαφορα που ειναι φανερο οτι δεν κανει με τα δικα του υλικα

ειχα θεωρησει σωστο να του πω οταν καποιο παιδακι θελει κατι να του το δανειζει εαν το εχει, και οτι δανειζεται να το επιστρεφει μετα, αλλα πολυ φοβαμαι οτι οι πιο πολλοι γονεις δεν πηραν τιποτα (κατι μου ψιθυρισε και η δασκαλα δεν το λεω μονη μου) και νιωθω λιγο βλακας τωρα..............

 

Τα υλικά σε παιδικους σταθμους , νηπιαγωγεία ειναι κοινά για ολα τα παιδάκια....σκεψου να πρεπει να εξηγήσεις στον Κωστακη οτι αυτοι οι μαρκαδόροι δεν ειναι δικοί του αλλα του Γιαννάκη....αυτό επι 24 παιδάκια...κομματάκι δυσκολο!

 

Στο δημοτικό ειναι ατομικά

 

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά σε παιδικους σταθμους , νηπιαγωγεία ειναι κοινά για ολα τα παιδάκια....σκεψου να πρεπει να εξηγήσεις στον Κωστακη οτι αυτοι οι μαρκαδόροι δεν ειναι δικοί του αλλα του Γιαννάκη....αυτό επι 24 παιδάκια...κομματάκι δυσκολο!

 

Στο δημοτικό ειναι ατομικά

 

συμφωνω απολυτα, εξαλλου πρεπει να μαθουν να λειτουργουν ομαδικα γι αυτο λεω

για μενα ας διναμε τα λεφτα και να επαιρναν σε ολους τα ιδια

κανενα να μην εχει καλυτερα η χειροτερα

θα ηταν πιο καλα, γνωμη μου παντα

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα οι ηλικιες των παιδιων ειναι αυτες στα τικερακια σας? Γιατι τι ακριβως γραφικη υλη χρειαζεται ενα μωρακι 18 μηνων (καλα δεν λεω για τα διδυμα που ειναι 9)...

Να καταλαβω οτι τα 3χρονα πρεπει να εχουν ολα την ιδια μαρκα, να φορανε τα ιδια ρουχα, να εχουν τα ιδια μαλλια και το ιδιο υψος για να μην τους εξηγουμε τις διαφορες αλλα και τα μωρα? (και εμας βεβαια το ιδιο γινεται γιατι και στο Ελληνικο σχολειο μας ζητησαν τα ιδια υλικα που ζητανε για μια σχολικη χρονια στην Ελλαδα ενω τα παιδια εδω πανε 1 το πολυ 2 φορες την εβδομαδα αλλα και στο Βελγικο που ο μικρος θα παει τη μιση χρονια θα αγορασουμε ολο το υλικο - και φυσικα τον Σεπτεμβρη καινουργια)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα, εξαλλου πρεπει να μαθουν να λειτουργουν ομαδικα γι αυτο λεω

για μενα ας διναμε τα λεφτα και να επαιρναν σε ολους τα ιδια

κανενα να μην εχει καλυτερα η χειροτερα

θα ηταν πιο καλα, γνωμη μου παντα

 

 

Pos tha zitisoun oi nipiagogoi lefta?

Ksereis ti pareksigiseis tha ginoun meta? Ksereis ti tha eipothei? Apo mizes mexri fagoma....

Ego se kamia periptosi den tha zitousa lefta apo goneis....Einai poli epikinidino na kaneis tetoia pragmata kai na mplekesai me xrimata!

lista stous goneis! Koitao panta na vgainoun oso to dinato ligotera (exo anaferei kapou ti zitao), alla pote xrimata! Kai ola einai koina kai menoun sto sxoleio (den ta pairnoun ta paidia spiti mesa stin tsanta)!

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε εμμακι μου εχεις δικιο, αλλα πρεπει να εχουμε και λιγη καλη πιστη

εννοω αν σε εμπιστευομαι ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ θα σου εμπιστευτω και ενα πενηνταρικο να πας να παρεις χοντρικη οτι χρειαζεται.........ΕΔΩ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ, ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΖΗΤΑΝΕ ΛΕΦΤΑ...... σε μενα δεν ετυχε και η αληθεια χαιρομαι τοσο να αγοραζω σχολικα πεθαινω μιλαμε, οποτε θα μου στερουσαν τη χαρα μου, αλλα τι να γινει, προκειμενου να εχουν τα παιδια οτι πρεπει και σε καλυτερη τιμη, ας γινοταν ετσι........

η νηπιαγωγος, ειτε θεωρηθει οτι πηρε μιζα οπως λες, ειτε θεωρηθει οτι δινει τα δικα μου στο παιδι της κολλητης της, το ιδιο χαμενη ειναι.....σκοπος ειναι να το βλεπουμε το θεμα με υγιη ματια, δεν ειναι εχθρος η νηπιαγωγος, αν ειναι δυνατον.......τα παιδια μας της εμπιστευομαστε....εγω απο τωρα σκεφτομαι τι δωρο να της παρω τον αλλο μηνα στη γιορτη της και κανω οικονομιες, στη δασκαλα του παιδιου μου θα βγαλω την αρρωστημενη φαντασια μου?????

Link to comment
Share on other sites

μα ειναι σοβαρο θεμα και σε πολλους ιδιωτικους του προγραματος αυτου ζητανε χρηματα και καλα για υλικα. οταν βεβαια ζητας αποδειξη εννοειται πως δε σου δινουν. περσι στον δικο μας που ηταν ιδιωτικος στο προγραμμα ζητουσαν 100 ευρω. και να αγοραζουν υλικα τα μισα χρηματα σιγουρα τους μενουν στη τσεπη και εννοειται μαυρα εσοδα!. φετος που ειδα ποσο εκαναν τελικα ενα σωρο πραγματα που τα αγορασα μονη μου για τον δημοσιο, το καταλαβα. καλα αν ζητανε 200 δε το συζηταω ποσα τους μενουν στη τσεπη!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω έναν φίλο που είναι νηπιαγωγός σε ένα πολύ φτωχό χωριό. Ούτε λόγος να ζητήσει χρήματα από τα παιδιά. Το τί κατασκευές φτιάχνουν από ευτελή υλικά, που φέρνουν τα παιδιά από τα σπίτια, ό,τι βρίσκει το καθένα (από παλιά ρούχα, από τρόφιμα, από χαρτιά, βότσαλα, φυτά, μαλί) που αν πάς Ιούνιο μήνα στο Νηπιαγωγείο του, το βλέπεις καταστολισμένο και νομίζεις ότι έχει ξοδέψει του κόσμου τα λεφτά σε υλικά. Και στο τέλος του χρόνου κάνει ένα παζάρι, πουλάει τις κατασκευές των παιδιών σε όσους γονείς μπορούν να αγοράσουν (συμβολικά πάντα) και αγοράζει την άλλη χρονιά χρώματα και άλλα λίγα που δεν μπορεί να βρει δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω έναν φίλο που είναι νηπιαγωγός σε ένα πολύ φτωχό χωριό. Ούτε λόγος να ζητήσει χρήματα από τα παιδιά. Το τί κατασκευές φτιάχνουν από ευτελή υλικά, που φέρνουν τα παιδιά από τα σπίτια, ό,τι βρίσκει το καθένα (από παλιά ρούχα, από τρόφιμα, από χαρτιά, βότσαλα, φυτά, μαλί) που αν πάς Ιούνιο μήνα στο Νηπιαγωγείο του, το βλέπεις καταστολισμένο και νομίζεις ότι έχει ξοδέψει του κόσμου τα λεφτά σε υλικά. Και στο τέλος του χρόνου κάνει ένα παζάρι, πουλάει τις κατασκευές των παιδιών σε όσους γονείς μπορούν να αγοράσουν (συμβολικά πάντα) και αγοράζει την άλλη χρονιά χρώματα και άλλα λίγα που δεν μπορεί να βρει δωρεάν.

 

ωραιος ο δάσκαλος!!!!!!!

θέληση να υπάρχει και όρεξη!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...