Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μια βοήθεια....


Recommended Posts

Κορίτσια εχω ενα προβλημα και θα ηθελα να ακουσω και την δικη σας αποψη γιατι ειμαι λιγο πελαγωμένη..

Αποφασίσαμε με τον άντρα μου (κυρίως δική μου επιμονή) να στείλουμε τον παιδάκι μας 13 μηνών στον βρεφικό σταθμό. Έχει πάει μια βδομάδα μέχρι τώρα και δυσκολεύεται λίγο να προσαρμοστεί. Βασικά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως κλαίει όχι μόνο την ώρα που τον αφήνει ο μπαμπάς του αλλά και όταν τον παίρνει, με το που τον βλέπει. Αυτό τι να σημαίνει άραγε? Ότι δεν περνάει καλά και με το που τον βλέπει κλαίει? Κατά την διάρκεια των ωρών που είναι εκει μου λένε οι δασκάλες πως είναι αρκετα ήρεμος.

Όσον αφορά την προσαρμογή του (είναι η πέμπτη μέρα σήμερα), την πρώτη μέρα έκλαψε αρκετά αλλά υπήρχαν και διαστήματα που ηρεμούσε.

Τις υπόλοιπες μέρες μου είπαν ότι είναι σχετικά ήρεμος και κλαίει μόνο όταν τον αφήνουμε και όταν τον παίρνουμε.

Επίσης, αποφασίσαμε με τον άντρα μου να δουλεύουμε σε βάρδιες για να μην είναι πολλή ώρα στον βρεφικό ο μικρός. Αυτό θα γίνει από τον άλλον μήνα γιατί μέχρι τώρα τον πρόσεχε ο άντρας μου, αφότου γυρισα στην δουλειά. Ουσιαστικά σκεφτόμαστε να τον αφήνουμε κάθε μέρα τρεις ώρες, ακόμα και τα πρωινά που θα είναι ο άντρας μου στο σπίτι για να μην χάνει την επαφή με το περιβάλλον εκεί. Ουσιαστικά, θα τον πηγαίνουμε για τα 6 πρωινά τον μήνα που θα δουλεύουμε και οι δυο και δεν θα έχουμε καμία βοήθεια. Η απορία μου είναι η εξής: Μήπως δεν αξίζει για τόσες λίγες μέρες να τον ταλαιπωρώ με τον βρεφονηπιακό και θα ηταν καλύτερα να βρεθεί κάποια λύση? Θα προσαρμοστεί αν τον πηγαίνουμε κάθε μέρα για 2,5 ώρες και μόνο τις 6 φορές λιγο περισσότερο? Είμαι πραγματικα πολύ μπερδεμένη και αγχωμένη...και θα ήθελα να ακούσω ΄και άλλες γνώμες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τον πήγατε στο σταθμό επειδή δεν είχες ποιος να τον κρατησει ή για να κοινωνικοποιηθεί; Γιατί αν είναι το δεύτερο είναι μικρός για κάτι τέτοιο...

Αν είναι το πρώτο, θα συνηθίσει αναγκαστικά....και για 3 ώρες να τον πηγαίνεις θα συνηθίσει μην αγχώνεσαι! Καλή αρχή και χωρίς ιωσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν αξίζει για τόσες λίγες μέρες να τον ταλαιπωρώ με τον βρεφονηπιακό και θα ηταν καλύτερα να βρεθεί κάποια λύση? Θα προσαρμοστεί αν τον πηγαίνουμε κάθε μέρα για 2,5 ώρες και μόνο τις 6 φορές λιγο περισσότερο? Είμαι πραγματικα πολύ μπερδεμένη και αγχωμένη...και θα ήθελα να ακούσω ΄και άλλες γνώμες..

Νομίζω πως αν μπορείτε να βρείτε κάποια άλλη λύση αυτές τις λίγες μέρες καλύτερα να τον αναβάλετε τον σταθμό γιατί είναι μικρός ακόμη. Είναι προτιμότερο να μείνει με κάποιον στο σπίτι, να περάσει και ο χειμώνας και να τον στείλετε από την άνοιξη και μετά.

 

Η αλλαγή πάντα προκαλεί αναστάτωση και μέχρι να προσαρμοστεί και να δει ότι εκεί που πηγαίνει περνάει καλά, θα στεναχωριέται και θα κλαίει (και όταν πάτε να τον πάρετε). Ο γιος μου ξεκίνησε τον σταθμό όταν ήταν 1μιση, για λίγη ώρα στην αρχή μέχρι να μάθει το περιβάλλον και εφόσον προσαρμόστηκε πήγαινε για 4-5 ώρες την ημέρα. Έφευγε με πολλή χαρά κάθε μέρα και κάθε μεσημέρι που επέστρεφε, μόλις μας έβλεπε έκλεγε :confused: Φέτος που είναι μεγαλύτερος μας το έκανε μόνο τις πρώτες 2-3 μέρες (βούρκωνε μόλις πηγαίναμε να τον πάρουμε), άλλα κάθε πρωί μου λέει "μαμά κάνε γρήγορα να μην αργήσω στο σχολείο μου"...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν μπορείτε να βρείτε κάποια άλλη λύση αυτές τις λίγες μέρες καλύτερα να τον αναβάλετε τον σταθμό γιατί είναι μικρός ακόμη. Είναι προτιμότερο να μείνει με κάποιον στο σπίτι, να περάσει και ο χειμώνας και να τον στείλετε από την άνοιξη και μετά.

 

Η αλλαγή πάντα προκαλεί αναστάτωση και μέχρι να προσαρμοστεί και να δει ότι εκεί που πηγαίνει περνάει καλά, θα στεναχωριέται και θα κλαίει (και όταν πάτε να τον πάρετε). Ο γιος μου ξεκίνησε τον σταθμό όταν ήταν 1μιση, για λίγη ώρα στην αρχή μέχρι να μάθει το περιβάλλον και εφόσον προσαρμόστηκε πήγαινε για 4-5 ώρες την ημέρα. Έφευγε με πολλή χαρά κάθε μέρα και κάθε μεσημέρι που επέστρεφε, μόλις μας έβλεπε έκλεγε :confused: Φέτος που είναι μεγαλύτερος μας το έκανε μόνο τις πρώτες 2-3 μέρες (βούρκωνε μόλις πηγαίναμε να τον πάρουμε), άλλα κάθε πρωί μου λέει "μαμά κάνε γρήγορα να μην αργήσω στο σχολείο μου"...

 

Σε ευχαριστώ sonar.. συγκινήθηκα με το ότι βούρκωνε όταν σας έβλεπε...να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Λες να γίνεται να τον σταματήσω και να ξεκινήσει την άνοιξη ή θα χάσουμε την θέση στον βρεφονηπιακό και μετά δεν θα έχουμε την λύση του βρεφικού μέχρι τον Σεπτέμβριο? Πάντως, λέω να τον αφήσω λίγο ακόμα να δω πως θα πάει...δεν ξέρω..!! :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ sonar.. συγκινήθηκα με το ότι βούρκωνε όταν σας έβλεπε...να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Λες να γίνεται να τον σταματήσω και να ξεκινήσει την άνοιξη ή θα χάσουμε την θέση στον βρεφονηπιακό και μετά δεν θα έχουμε την λύση του βρεφικού μέχρι τον Σεπτέμβριο? Πάντως, λέω να τον αφήσω λίγο ακόμα να δω πως θα πάει...δεν ξέρω..!! :(

Εάν είναι ιδιωτικός δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Πάντως θα μπορούσες να κάνεις μια ερώτηση καλού κακού. Θα γλυτώνατε και από τις πολλές ιώσεις που σας περιμένουν και δυστυχώς συνοδεύουν την πρώτη χρονιά στον σταθμό:cry:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...