Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΣΗ, Ο ΚΗΠΟΣ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ, ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΠΑΛΟΝΙΑ (ΦΑΛΗΡΟ)


Recommended Posts

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να τονίσω το εξής που πιστεύω ότι ισχύει σε όλους τους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς - νηπιαγωγεία ή τουλάχιστον σε αυτούς που έχω εγώ προσωπική εμπειρία: Ενώ όταν πάμε νε ξεκινήσουμε το παιδί μας απασχολεί πόσα παιδάκια είναι ανά δασκάλα, στη συνέχεια ανακάλυψα ότι αυτή η ανλογία ισχύει για το λεγόμενο εκπαιδευτικό πρόσγραμμα που είναι περίπου 9 με 12.30. Πριν και μετά θεωρείται φύλαξη και οι τάξεις συνενώνονται (όλο το προνήπια πχ 3 τμήματα μαζί περίπου 50 παιδάκια) με μια δασκάλα που τα επιτηρεί γιατί οι υπόλοιπες πάνε ως συνοδοί στα σχολικά λεωφορεία, γιατί ο ιδιωτής ιδιοκτήτης - επιχειρηματίας δεν πληρώνει άτομα χωριστά για τη δουλειά του συνοδού.

Αποτέλεσμα: Το ότι δεν γίνεται καμία εκαπιδευτική δραστηριότητα την ώρα αυτή για μένα είναι το λιγότερο. Όμως υπάρχουν θέματα ασφάλειας, κακόβουλων παιχνιδιών από κάποια παιδάκια (Βία , υπηρέρετες και τέτοια, έχουν λεχθεί σε άλλα θέματα ) και το κυριώτερο: κολάνε εύκολα όλες μα όλες τις ιώσεις εφόσον όπως είπε και η παιδίατρος μου ζουν σε συνθήκες στρατωνισμού. Κι εμείς οι μεγάλοι φυσικα που έχουμε υποτίθεται ολοκληρωμένο ανοσοποιητικό θα κολούσαμε σε τέοιτες συνθήκες. Αυτό δεν τους το έχω συγχωρήσει ποτέ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συμφωνώ με το κουταβάκι. Πηγαίνω το μικρό μου μωρό στα Καινούρια Μπαλόνια. Μόνο καλά λόγια έχω να πω μέχρι τώρα και τίποτε κακό. Ο γιος μου είναι ένα κλειστό παιδάκι που στην αρχή δεν ήθελε με τίποτα να μείνει στο σχολείο. Στη συνέχεια και με προσπάθεια από όλες τις δασκάλες κι όχι μόνο της δασκάλας του, άρχισε να προσαρμόζεται. Πηγαίνει εύκολα, γυρνάει χαρούμενος αλλά ναι...αρρωσταίνει εύκολα. Είναι η πρώτη του χρονιά, τον γενάρη θα κλείσει τα τρία και όντως και για μένα ο αριθμός των 22 παιδιών με μια δασκάλα και μια βοηθό είναι πάνω από αυτό που έψαχνα, οχι για εκπαιδευτικούς λόγους-καθώς πιστεύω ότι οι δασκάλες του συγκεκριμένου σταθμού είναι άψογες με όλη τη σημασία της λέξης-αλλά για το θέμα των ιώσεων. Θα ήταν ιδανικός για μένα ο αριθμός των 15 ατόμων με δυο δασκάλες ή και μικρότερος αλλά τελικά στη ζυγαριά, τουλάχιστον για μένα, μέτρησε περισσότερο ότι ο σταθμός λειτουργεί με πολλή αγάπη για τα παιδιά, ενδιαφέρον κι ερεθίσματα ποικίλλα. Πηγαίνει και ο μεγάλος μου ο γιος προνήπια στον ίδιο σταθμό και παρόλο που και γι'αυτόν είναι η πρώτη του φορά και αρρωσταίνει κι αυτός εύκολα, χαίρομαι πάρα πολύ που τον βλέπω να μη θέλει να κάνει ούτε μια απουσία, που μαθαίνει κι έχει απορίες, που αγαπάει και οτν αγαπάνε και που μαθαίνει να αγαπάει το σχολείο και το βιβλίο. Για να μην σας κουράζω, επειδή κι εγώ πριν καταλήξω έψαχνα για περίπου 7 μήνες, κοιτούσα αριθμό παιδιών και χώρους σχολείων σαν τρελή, κατέληξα τελικά ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο να σου συστήσει κάποιος φίλος που εκτιμάς ένα σταθμό από τον οποίο και ο ίδιος είχε προσωπική εμπειρία καθώς επίσης καταλυτικό ρόλο έπαιξε και το ένστικτό μου. Εύχομαι αυτά που λέω τώρα να μπορώ να τα λέω και τον Ιούνιο. Να τονίσω επίσης ότι με βοήθησε πάρα πολύ η γνώμη της Kyra.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...