Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιστροφή στον παιδικό μετά από ίωση


Recommended Posts

η παιδιατρος μας εχει πει οτι η αρρωστια κολλαει στην 10 περιπου μερα της αναρρωσης. δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο να τα κραταμε για τουλαχιστον 10 μερες στο σπιτι. ετσι δεν θα πηγαινουν ποτε! αλα ουτε κ εμεις θα πηγαινουμε στην δουλεια;)

 

Εντυπωση μου κανει οτι η παιδιατρος σου ειπε τετοιο πραγμα. Αυτο δεν ισχύει για ολες τις αρρωστιες. Αν δηλαδη εχει πεσει ο πυρετός και δεν εχει αλλα συμπτωματα οπως διαρροια ( γιατι η καταρροη και ο βήχας μπορουν να κρατησουν και εβδομαδες αλλα δεν σημαινει οτι κολλαει ) ή το παιδι παιρνει ήδη 2 24ωρα αντιβιωσης, τοτε δεν ειναι μεταδοτικο.

 

Για τις 10 ημερες που αναφερεσαι ισως ειναι σε εξαιρετικα μεταδοτικες ασθενειες οπως ιλαρα και ανεμοβλογια και εκει ελπιζω οτι ολες μας θα κανουν το σωστο και θα κρατησουν το παιδι στο σπιτι και οχι να τα στειλουν στο σχολειο να κολλησουν τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βάλτε και εμάς στο κλάμπ των ιώσεων...

Πριν 3 βδομάδες ξεκινήσαμε τον βρεφικό, 2 φορές έχει κάνει πυρετό. Την πρώτη επιφυλάσσομαι μήπως την πάτησε από ανεμιστήρα στο σπίτι. Βέβαια και εμείς στο 48ωρο απύρετοι επιστρέφουμε στον σταθμό, αλλά εγώ δουλεύω 2 φορές την εβδομάδα, οπότε δεν ζορίζομαι... Τί να κάνουν και οι μανούλες που δεν έχουν καμία βοήθεια, αναγκαστικά τα στέλνουν νωρίτερα..

rys17ypa986dtm5i.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

:-(:-(:-(:-(:-( Δεν ξέρω τι να κάνω άλλο! Η μικρούλα μου ξεκίνησε βρεφικό γιατί δεν υπάρχει άλλη επιλογή και μαζί με αυτό ξεκίνησαν και οι ιώσεις. Μια βδομάδα πάμε και μια όχι. την πρώτη φορά τo παλέψαμε μόνο με depon, την δεύτερη χρειάστηκε να πάρουμε αντιβίωση την οποία τελειώσαμε εχτές. Και πήγαμε σχολείο... Και τώρα έχουμε πάλι ένα 37,8:sad::-( ενώ είμασταν απύρετοι από την Τετάρτη.

Τι θα γίνει, έτσι θα πάει η χρονιά? ότι φάρμακα δεν πήραμε μέχρι τώρα πρέπει να τα πάρουμε μαζεμένα?

Στεναχωριέμαι πολύ για την μικρούλα μου! Τι μπορώ να κάνω? Αναρωτιέμαι!:cry:

3OQKp2.png

Tyj9p2.png

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως εμεις δεν εχουμε αρρωστησει πολλες φορες η μικρη ειναι πια 4,5 χρονων και το μωρο μας 10μηνων...η μικρη απο 2ετων παει παιδικο και αρρωστησε 2-3φορες μεχρι τωρα ο μπεμπης απο τον σεπτεβρη καμια..αλλα μηπως για εσας που τα μωρακια σας ειναι λιγο πιο ευαλωτα θα επρεπε να σκεφτειτε τη λυση μιας κοπελας αν δεν εχετε καποιον δικο σας να σας κρατησει τα παιδακια σας γιατι και να αρρωσταινουν συνεχεια καλο δεν το λες..ασε που συνηθιζει και ο οργανισμος τις αντιβιωσεις και οταν πραγματικα τις χρειαστουν μπορει να μην εχουν αποτελεσμα και να πρεπει να πανε σε πιο ισχυρα φαρμακα..ειναι πιο ακριβη σαν λυση αλλα αν σκεφτητε και τα μεροκαματα που χανετε για να ειστε με τα μικρουλια σας ειναι μια απο τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις την προηγουμενη εβδομαδα την περασαμε σπιτι. επαθε αμυγαλιτιδα και πηρε και αντιβιωση. ελπιζω να μην ξαναπαθει. ευτυχως ειχε αδεια ο αντρας μου και τον κρατουσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό είναι να μένουν σπίτι κάποιες μέρες απύρετα πρώτα και καλύτερα για να συνέλθει ο οργανισμός, αλλιώς γυρνάνε ευάλωτα και υπάρχει πιθανότητα να υποτροπιάσει μετά απο μια δυο μέρες. Τώρα όσες δεν έχετε βοήθεια και εργάζεστε έχετε δίκαιο με τις άδειες...Εγώ έχω μαμά και πεθερά που μπορούν να την κοιτάξουν σε τέτοια περίπτωση. Εμείς ακόμα δεν αρρωστήσαμε, αλλά όταν ήταν ενός ο ανηψιός πήγε πρώτη χρονιά στα προνήπια και κάθε μήνα ήταν άρρωστος με αποτέλεσμα να καλλάει και η δικιά μου, επομένως είναι σαν να έχει παέι είδη σχολείο. Επομένως και εσείς που έχετε μικρά αν δεν τα περάσετε τώρα θα τα περάσετε μετά και αν κολλήσουν τώρα απο τα μεγάλα θα είναι έτοιμα για το σχολείο...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τώρα δεν θέλει να επιστρέψει.

 

εμενα ευτυχως καθεται. μια χαρα επεστρεψε, χωρις προβλημα. φτου μην το ματιαξω. αλλα και εγω φοβαμαι τις υποτροπες που λεει και η βικη. μακαρι να μην κολλησει τιποτα παλι και συντομα

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ εκανε εμετό :-( Το τρομακτικό ειναι οτι λογω παιδικου βλεπει συνεχει εφιαλτες και ξυπναει και με φωναζει να παω στο κρεβάτι του. Εγω δεν παω γιατι δεν βολεύομαι ( εχω την μέση μου και το κρεβάτι ειναι μικρο ) οποτε χθες τον εβαλα με το ζορι να κοιμηθεί στο δικό μας γιατι πανε πολλα βράδια που κανενας γενικα δεν κοιμάται.

Ξαφνικα, χωρις να θυμαμαι να ακουω καποιον ηχο για να ξυπνησω, γυρναω και τον βλεπω ανασκελα, να εχει κανει εμετο, να εχει παθει αναροφηση μαλλον γιατι δεν εβγαζε κανενα ηχο! Τον αρπαζω, τον σηκωνω και εκει συνέχισε να κανει εμετο και ευτυχως εβγαλε και οτι τον ενοχλούσε στην αναπνοη. Δεν μπορουσα να φανταστω οτι μπορει κανεις να κανει ετσι εμετο χωρις καποια προηδοποιηση, μια γκρινια ενα ανακατεμα....κατι. Ετσι απλα στον υπνο και ανασκελα....

Ο χειροτερος εφιαλτης μου. Δεν θελω να σκεφτομαι τι θα γινοταν εαν δεν τον ειχα παρει στο κρεβατι μου γιατι δεν θα τον ακουγα.

Φυσικα και σημερα δεν τον εστειλα σχολειο και καλυτερα γιατι ξαναεκανε εμετο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χθες το βραδυ εκανε εμετό :-( Το τρομακτικό ειναι οτι λογω παιδικου βλεπει συνεχει εφιαλτες και ξυπναει και με φωναζει να παω στο κρεβάτι του. Εγω δεν παω γιατι δεν βολεύομαι ( εχω την μέση μου και το κρεβάτι ειναι μικρο ) οποτε χθες τον εβαλα με το ζορι να κοιμηθεί στο δικό μας γιατι πανε πολλα βράδια που κανενας γενικα δεν κοιμάται.

Ξαφνικα, χωρις να θυμαμαι να ακουω καποιον ηχο για να ξυπνησω, γυρναω και τον βλεπω ανασκελα, να εχει κανει εμετο, να εχει παθει αναροφηση μαλλον γιατι δεν εβγαζε κανενα ηχο! Τον αρπαζω, τον σηκωνω και εκει συνέχισε να κανει εμετο και ευτυχως εβγαλε και οτι τον ενοχλούσε στην αναπνοη. Δεν μπορουσα να φανταστω οτι μπορει κανεις να κανει ετσι εμετο χωρις καποια προηδοποιηση, μια γκρινια ενα ανακατεμα....κατι. Ετσι απλα στον υπνο και ανασκελα....

Ο χειροτερος εφιαλτης μου. Δεν θελω να σκεφτομαι τι θα γινοταν εαν δεν τον ειχα παρει στο κρεβατι μου γιατι δεν θα τον ακουγα.

Φυσικα και σημερα δεν τον εστειλα σχολειο και καλυτερα γιατι ξαναεκανε εμετο.

 

αυτό περάσαμε και εμείς μπούκωμα στην μύτη, βήχας και μετά από τον βήχα, εμετό μέσα στην νύχτα και να ξυπνάει.....και μετά και πρωί....! εμείς κοιμόμαστε στο ίδιο κρεμμάτι, της πήρα παιδικό εφηβικό για να χωράω και εγώ και έχει αριστερά - δεξία, μπάρες ειδικές.

Μετά έκανε και πυρετό 39,9 και εξάνθημα στο στόμα. Η γιατρός είπε ότι είναι πνευμονία με στρεπτόκοκκο . Αντιπυρετικά και αντιβίωση. πέρασα μια εβδομάδα κόλαση συνέχεια άυπνη και το μωρό να βήχει και να κάνει εμετό. Ο εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες. Το παιδί το έχω κρατήσει σπίτι πάνω από μια εβδομάδα αλλά τώρα δεν θέλει να πάει στον παιδικό.

 

βέβαια ούτε και εγώ πλέον τρελένομαι απλά προλάβαινα να κάνω και καμιά δουλίτσα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό περάσαμε και εμείς μπούκωμα στην μύτη, βήχας και μετά από τον βήχα, εμετό μέσα στην νύχτα και να ξυπνάει.....και μετά και πρωί....! εμείς κοιμόμαστε στο ίδιο κρεμμάτι, της πήρα παιδικό εφηβικό για να χωράω και εγώ και έχει αριστερά - δεξία, μπάρες ειδικές.

Μετά έκανε και πυρετό 39,9 και εξάνθημα στο στόμα. Η γιατρός είπε ότι είναι πνευμονία με στρεπτόκοκκο . Αντιπυρετικά και αντιβίωση. πέρασα μια εβδομάδα κόλαση συνέχεια άυπνη και το μωρό να βήχει και να κάνει εμετό. Ο εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες. Το παιδί το έχω κρατήσει σπίτι πάνω από μια εβδομάδα αλλά τώρα δεν θέλει να πάει στον παιδικό.

 

βέβαια ούτε και εγώ πλέον τρελένομαι απλά προλάβαινα να κάνω και καμιά δουλίτσα.

 

Μετα την ωτ'ιτιδα που εκανε και επερνε αντιβιωση ηταν καλα για 5-6 ημρες, πηγε 3 ημερες παιδικο και ο εμετος ηρθε ετσι το βραδυ χωρις αλλο συμπτωμα. Η παιδιατρος ειπε οτι τσιμπησε ιωση που κυκλωφορει με εμετο, διαρροιες και πυρετο. Προς το παρον εκανε μονο εμετο αλλα δεν θα τον στελω αυριο φυσικα.

Κουραγιο σε ολες τις μαμαδες και τα παιδακια. Πρεπει να περασες φρικτη ενδομαδα. Οταν κανουν και εμετο δεν παλευεται η κατασταση....Ετσι θα παει ολη η χρονια? Η παιδιατρος μου ειπε συγκεκριμενα οτι την πρωτη χρονια το συνηθες ειναι να πηγαινει Δευτερα με τεταρτη παιδικό και μετα να τσιμπαει κατι και ξανα απο την αρχη :-( Ελπιζω οτι απλα κυκλοφορουν πολλες ιωσεις το Φθινόπωρο και ισως, ισως, να ειναι λιιιγο καλυτερα μετα ? Λεω εγω τωρα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ε ναι λοιπον, παλι αρρωστησε. καλα περασαμε 2 εβδομαδες και παλι τα ιδια.

 

γυριζει σημερα το μεσημερι, τον πιανουμε αφου ξυπνησε γιατι κοιμηθηκε στο καροτσι στο δρομο, και 38,8. που θα παει τελος παντων η βαλιτσα; ξανα αντιβιωση, ερεθιστηκε και το αυτακι απο τις μυξουλες και τα φλεματα. στο τελος δεν θα θελει να ξαναπαει παιδικο απο τις αρρωστιες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εδω κ άλλη μία ομοιοπαθούσα της παρέας , ξεκινήσαμε αρχές Σεπτέμβρη πρώτη φορά παιδικό κ ζήτημα αν εχουμε πάει στο σύνολο 20μέρες!!όλο μύξες κ εδω κ τρείς μερες εχουμε κ πυρετό 38αρι κ μετά την διάγνωση της γιατρού μας η περιβόητη ίωση!!!μας είπε μετα απο 24ωρο απύρετος να τον στείλω.Σήμερα εχει 37,2 μέχρι κ 37,5 φτάνει κ δεν θα τον στείλω, αυτή τη βδομάδα μπορώ να το χειριστώ με την βάρδια μου κ του άντρα μου να τον κρατήσουμε ενναλάξ αλλά σε άλλη περίπτωση αφου δεν έχουμε κανέναν για βοήθεια θα τον έστελνα.Παντως απο την αρχή μας είπανε στο σταθμό να οπλιστώ με υπομονή γιατί θα κολλάει συνεχώς τα πάντα κ θα είναι ευαισθητος σε όλα.Η αληθεια είναι οτι δε περίμενα ΤΟΣΟ πολύ!!

eNortjKzUjI0trQ0M1CyBlwwFasC2Q,,88.png
Link to comment
Share on other sites

αχχχ!!!και εμεις τα ιδια. ειχαμε λαρρυγγιτιδα μια βδομαδα, το ξεπερναμε και μετα κολλαμε γαστρεντεριτιδα. την κραταω δυο μερες σπιτι , ετυχε μετα και το τριημερο και ητανε οκ. σε 4 μερες παλι μου φαινεται οτι κολλησαμε λαρυγγιτιδα.χθες το βραδυ δεν μπορουσε να κοιμηθει απο τον βηχα.(παρεπιποντως ξερετε κανενα τυπου γιατροσοφι για πονολαιμο -λαρρυγα???).ελπιζω να γλυτωσουμε την αντιβιωση, αν και δεν το βλεπω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά εμείς αφου περάσαμε μια βδομάδα με πυρετό κ καταλήξαμε για δυο μέρες στο νοσοκομείο για εξετάσεις βρέθηκε οτι κόλλησε στρεπτόκοκκο κ ξεκινάμε αντιβίωση οσπεν !!Αυτός ο παιδικός μας σακάτεψε μου φαίνεται...ουφ ουφ ουφ μετά απο 10μέρες θα τον ξαναπάω για εξετάσεις κ βλέπουμε..περαστικά κ αγύριστα να είναι για όλα τα παιδάκια..

eNortjKzUjI0trQ0M1CyBlwwFasC2Q,,88.png
Link to comment
Share on other sites

αυτος ο μεταλλικος ηχος εμενα μου θυμιζει γαυγισμα σκυλου...οταν εχουμε αυτο το γαυγισμα περνουμε παντα soldesanil...περαστικα και αγυριστα σε ολα τα παιδακια...ο παιδικος σταθμος τα χει αυτα...η μικρη μου ειναι χρονομετρημενη...μου αρρωσταινει καθε 10 μερες...

KgPVp3.png

 

 

pzd4p3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια και εμείς μια από τα ίδια, ξεκινήσαμε με λαρυγγιτιδα τον κρατησα 2 εβδομάδες σπίτι και μόλις ξαναπηγε πέρασαν 2 μερες και έκανε για 2 24 39 πυρετο. Το κακό είναι οτι εμεις έχουμε σπίτι και μπεμπα 4 μηνων και τρέμουμε μην τυχον κολλήσει και αυτη. Υπομονη λοιπόν και καλή συνέχεια σε όλα τα παιδακια

Link to comment
Share on other sites

εγω θα την κρατησω σπιτι μεχρι να κανουμε το αντιγρυπικο...μετα θα την ξαναστειλω και αν μου κανει παλι τα ιδια θα την σταματησω...δεν αντεχω αλλο πυρετους και βηχες...δεν αντεχω αλλο να δινω στο παιδακι μου αντιβιωση....τι να πω;;;; κουραγιο μανουλες...

KgPVp3.png

 

 

pzd4p3.png

Link to comment
Share on other sites

kalio περαστικά κ σε σας , αλήθεια μόλις ξαναπήγε στο σταθμό σου ξανα έκανε πυρετό? Μου ήρθε ένας ψιλο κόλπος τώρα που το διάβασα γιατί απο Δευτέρα θα τον ξεκινήσω κ δε θέλω να το σκέφτομαι να ξαναπεράσουμε μαρτύριο τόσο απανωτα!!

ΕΛΕΝΗ Γ. μη νομίζεις ότι κάνει κ κάτι σημαντικό το αντιγρυπικό , του έχω κάνει 2 φορές κ τα αποτελέσματα δεν είναι όπως τα περίμενα..όλα θα περάσουν ιώσεις κ γενικότερα αρρωστιούλες απο την ώρα που τα πηγαίνουμε στους σταθμούς κλπ..υπομονή για όλα τα παιδάκια κ για μας

eNortjKzUjI0trQ0M1CyBlwwFasC2Q,,88.png
Link to comment
Share on other sites

Την 3η μέρα που ξεκινησε παιδικο εκανε ένα 38 αλλά με ντεπονακι του περασε και την άλλη μερα (ήταν η εβδομαδα προσαρμογηής και πήγαινε για λιγο) τον έστειλα για μιαμισι ώρα έτσι για να νομιζει οτι πήγε. Αν τον σταματουσα τότε θα ειχα θεμα. Εκεινη την ημερα ήταν με δεκατάκια και την αλλη μερα ήταν μια χαρα, οποτε νομιζω οτι καλα εκανα και τον εστειλα τότε. Βεβαια για 2-3 μερουλες μετα ειχε μυξες-βηχα αλλά και ποιο παιδακι δεν εχει? Ασε οτι νομιζω ότι οσο σκληραγωγεις τον οργανισμο εχεις καλυτερα αποτελεσματα (Καλα δε λεω να παθει και πνευμονια!!!!)

 

Βρισκω τελειως λαθος την αποφαση σου.Και για το δικο σου το παιδι που το βγαζεις αρρωστο απο το σπιτι και το πηγαινεις σε ενα περιβαλλον γεματο μικροβια αλλα και για τα υπολοιπα παιδια που κινδυνευουν να κολλησουν την δικη σας ιωση.

 

Μετα αναρρωτιουνται οι γονεις γιατι αρρωσταινουν τα παιδια στον παιδικο.

 

Επισης προσωπικα εχω δει παμπολλες φορες παιδακια που τα φερνουν αφου τους εχουν δωσει "ντεπονακι" να καταληγουν στο νοσοκομειο με πνευμονια.Ο σταθμος δεν ειναι αναρρωτηριο.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

εγω παντα την κραταω σπιτι ακομα και με μια μικρη υποψια οτι κατι μπορει ναχει...οκ...να τα σκληραγωγησουμε οπως λες αλλα τα αλλα παιδακια δεν φταινε σε τιποτα να κολλησουν...επισης καποια παιδια ειναι πιο ευαισθητα απο αλλα...υπαρχουν παιδακια που περναν μια ιωση μονο με αντιπυρετικα και αλλα οπως το δικο μου που πολλες φορες αναγκαστικα της δινω και αντιβιωση λογω ευαισθησιας στο αναπνευστικο...

KgPVp3.png

 

 

pzd4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο για όλους είναι να μπορούμε να βρούμε λύσεις κοινές όμως αυτό έχει την αποτυχία για την τραγική κατάσταση της σημερινής μας εποχής γενικότερα μιας κ ώς συνήθως δεν συμφωνούμε όλοι σε κοινές λύσεις (ΟΧΙ ΑΠΟΨΕΙΣ).Στο θέμα μας όμως πιο συγκεκριμένα θα συμφωνήσω κ γώ οτι καλύτερο είναι να μένει το παιδί στο σπίτι μέχρι να αναρρώση γιατί όλα τα άλλα δε φταίνε σε τίποτα απολύτως κ το λέω εγώ που δεν έχω γονείς κ αδέρφια αλλά ούτε πεθερικά στη ζωή για να με βοηθήσουν.

eNortjKzUjI0trQ0M1CyBlwwFasC2Q,,88.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...