Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήνυμα προς τους εργαζόμενους δημοτικών παιδικών σταθμών


Recommended Posts

Γιατι επιλέγετε να έχετε τους γονείς απεναντι σας και όχι δίπλα σας?

 

Σιγουρα όλοι μας θελουμε το καλυτερο για τα παιδια μας . Και μπορουμε να

παλεψουμε μαζι ωστε να είναι όλα οπως πρεπει για εκείνα.

 

Δεν γνωρίζω τα αιτηματά σας (δυστυχως οσο και αν κοιταξα στην ιστοσελίδα του δήμου δεν τα βρηκα ) αλλα με όσα γινονται γύρω μου πιστευω οτι εχετε απόλυτο δίκιο.

 

Εχω δεί τα άτομα του παιδικού να μειώνονται.

Αυτο δεν σημαινει μόνο μεγαλύτερη κούραση για εσας αλλα και λιγότερη

ασφάλεια για τα παιδιά μας . Ειναι λογικό και αναμενόμενο οτι όσο

λιγοστεύουν τα άτομα το να αναμενουμε απο αυτα να προλάβουν τα πάντα ειναι κάτι μη πραγματοποιήσιμο. Και σιγουρα σαν γονιος δεν θα ήθελα να συμβει στο παιδί μου κατι και να γνωριζω οτι η κοπέλα που ήταν εκει έκανε το 150% των δυνατοτήτων της αλλα αδυνατούσε να ανταπεξέλθει. Θέλω να γνωριζω και να ειμαι σιγουρη οτι αν συμβει κάτι (που ευχομαι να μην συμβει ποτε) θα ειναι απο καθαρή αμέλεια αρα και έχει λιγότερες πιθανότητες. Και όλα αυτα ο γονιος με έμεσους ή άμεσους τρόπους τα έχει καταβάλει οικονομικα στο κράτος οποτε και ειναι υποχρέωση τους να τα παρεχουν (οχι μονο για εσας ξαναλεω αλλα για εμας που τους τα πληρώνουμε ... τους γονεις).

 

Για τις μειωσεις μισθών (που επισης πιστεύω οτι θα ειναι στα αιτηματα σας)

θα ήθελα να πω οτι καταλαβαίνουμε απόλυτα . Εργαζομενοι ειμαστε , δεν

γινεται να μην καταλαβαινουμε τι ειναι να δουλευεις αλλα να μην αμοιβεσαι.

 

Τελος θα ηθελα να τονισω οτι δεν είναι επάγγελμα αυτο που εκτελειτε αλλα

λειτούργημα. Μαζι με εμας παλεύετε για το καλυτερο χτίσιμο της προσωπικότητας μιας ψυχουλας που λόγω τών αυξημένων υποχρεώσεων μας , σας εμπιστευόμαστε να πλάσετε μαζί μας .

 

Μην μας βάζετε απέναντι. Μπορούμε να παλέψουμε μαζι σε αυτο τον αγωνα. Απλα οχι έτσι. Οχι βαζοντας μας σε μία διαδικασια να παλεύουμε για μια λύση (οποια κι αν ειναι αυτη) ωστε να ανοιξουν οι παιδικοι σταθμοι απλα και μονο για να μην χασουμε και εμεις την δουλεια μας . Σε μια τέτοια στιγμή κανενας γονιος δεν μπορει να το διαχειριστει αυτο. Και η κατανοηση ειναι κάτι που πρέπει να ειναι αμοιβαίο μεταξυ μας. Οχι για εμας. Αλλα για τα παιδιά μας.

 

Με εκτιμηση

 

Μια μαμά.....απλα μια μαμά....

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...