Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΖΑΧΑΡΟ -ΑΡΧΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


Recommended Posts

Καλημέρα :D

 

Έίμαι στην 11η εβδομάδα και οι εξετάσεις έδειξαν ότι έχω ζάχαρο λίγο πάνω από :? το όριο .Πήγα σε ενδοκρινολόγο μου έδωσε δίαιτα και έχει μειωθεί λίγο άλλα και πάλι είναι κοντά στο όριο . Είχε καμιά σας αυτό το πρόβλημα τόσο νωρίς στην εγκυμοσύνη? :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πολύ νωρίς βρε Ρινούλα...αλλά δεν είμαι και ειδικός για να σου πω περισσότερα.

Εγώ είμαι στον 6ο μήνα κι όλα ΟΚ κι εύχομαι και σε σένα να μην χειροτερέψει...

βέβαια σύντομα έχω να κάνω καμπύλη σακχάρου...κι ο Θεός βοηθός εδώ :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :D

 

Έίμαι στην 11η εβδομάδα και οι εξετάσεις έδειξαν ότι έχω ζάχαρο λίγο πάνω από :? το όριο .Πήγα σε ενδοκρινολόγο μου έδωσε δίαιτα και έχει μειωθεί λίγο άλλα και πάλι είναι κοντά στο όριο . Είχε καμιά σας αυτό το πρόβλημα τόσο νωρίς στην εγκυμοσύνη? :?

 

Ρινούλα, μπορείς να μου πεις σε γενικές γραμμές τι δίαιτα σου έδωσε? Αν δεν σου είναι πολύ κόπος θα μπορούσες να μου τη στείλεις με πμ? Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, είμαι στην πολύ αρχή και είμαι οριακή και πρέπει να προσέχω πολύ. Ο γιατρός μου μου είπε άμα υπερβώ το όριο όμως να πάω σε ενδοκρινολόγο, οπότε μέχρι τότε θα πρέπει να δω τι θα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγω στην 1η εγκυμοσυνη είχα ανεβασει λιγο ζαχαρο. Και μου ειπε να κοψω τα γλυκα. Το μονο "περιεργο" ήταν οτι στην 38 βδομαδα επρεπε να γεννησω γιατι αλλιως θα ηταν επικυνδυνο για το μωρο. Και μπηκα για προκληση, ολα καλα ομως !

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα ζάχαρο κύησης, αλλά ρυθμίστηκε με διατροφή. Μετριόμουν συνεχώς με το μηχανηματάκι και δεν είχα κάποιο πρόβλημα (ίσα ίσα, που με τη δίαιτα αυτή έχασα και κιλά και κατέληξα να γεννήσω έχοντας 4 κιλά παραπάνω από τα κιλά που άρχισα την εγκυμοσύνη).

Αν δουν ότι δε ρυθμίζεται με τη δίαιτα, ίσως χρειαστεί να κάνεις ενέσεις ινσουλίνης και τότε, είναι πιο πιθανόν να το πάρουν νωρίτερα το μωρό..

μην ανησυχείς όμως, ακολούθησε τη σωστή διατροφή και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...