Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΡΕΦΙΚΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ΚΑΙ ΖΑΧΑΡΗ


puzzleg

Recommended Posts

Ειμαι η Δαφνη και εχω διδυμα αγορια 5 μηνων. Η παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησω για μια εβδομαδα κρεμα βανιλια ΝΟΥΝΟΥ και μετα φρουτοκρεμα με μηλο και αχλαδι. Ανακαλυψα οτι η κρεμα εχει μεγαλη περιεκτηκοτητα σε ζαχαρη για αυτη την ηλικια. Ψαχνοντας στο internet επιβεβαιωθηκαν οι φοβοι μου, οτι οντως αυτη η ποσοτητα ζαχαρης στις βρεφικες κρεμες προκαλει παχυσαρκια. Πώς μπορω να παρακαμψω τις κρεμες του εμποριου;

Ειναι λογικο να ξεκινησουν να παιδια να τρωνε κρεμα ή φρουτοκρεμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλώς ήρθες Δάφνη, να χαίρεσαι τα διδυμάκια σου.

 

Ο δικός μου ο παιδίατρος από μόνος του για τους λόγους που προανέφερες μας είπε και δώσαμε μόλις έκλεισε τον 5 αχλάδι μετά μήλο και μετά μπανάνα.

Σε λίγο θα φάμε χορτόσουπες και μετά αν φάμε κρέμα σε σκόνη (δεν είναι σίγουρο).

Μου είπε πως πρέπει να φάει πρώτα τα άνοστα και να μην συνδέσει το κουτάλι με το γλυκό που έχουν οι έτοιμες κρέμες του εμπορίου.

 

Δεν ξέρω οι κρέμες οι βιολογικές που παίρνουν κάποια κορίτσια (θα σου πουν εκείνες) αν έχουν ζάχαρη.

 

Ο γιατρός σου, σου είπε και συγκεκριμένη μάρκα όπως λες την Νουνου και αν ναι σου είπε τους λόγους που σου την προτείνει;

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρος μου προτεινε την συγκεκριμενη εταιρεια χωρις να μου πει γιατι. Και εγω ομως δεν σκεφτηκα να ρωτησω. Απο οσα διαβαζω, οι περισσοτερες κοπελες ξεκινατε με φρουτοκρεμα. Ετσι γνωριζα και εγω. Πειραζει αν δεν ακολουθησω τις οδηγιες της γιατρου;

Link to comment
Share on other sites

Τί να σου πω τώρα... πιστεύω πως όχι.

Όπως έφαγε το δικό μου παιδί και πολλά άλλα παιδιά πρώτα φρουτόκρεμα, έτσι μπορεί να φάει και το δικό σου.

Αν ψάξεις θα βρεις και άλλα τόπικ που αφορούν τις στερεές τροφές.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=782

Δεν ξέρω τί γίνεται σε περίπτωση που θηλάζεις, οπότε εκεί καλύτερα να σου απαντήσουν οι αρμόδιες μαμάδες.

Μήπως όμως θα ήταν καλύτερα την επόμενη φορά που θα πας στον παιδίατρό σου, να του πεις την άποψή σου περί ζάχαρης και ότι δεν θα ήθελες να την δίνεις στο παιδί σου;

Link to comment
Share on other sites

η γιατρός σου προφανώς τα "παίρνει" από αυτή την εταιρεία γι' αυτό σου την πρότεινε!! η δική μου (πρώην παιδίατρος) είχε προτείνει κρέμα άλλης εταιρείας. όπως προανέφερε και η anthula, μπορείς να ξεκινήσεις με φρούτα και μετά σιγά σιγά αυξάνεις τα γεύματα.

εάν θηλάζεις είναι πολύ νωρίς να ξεκινήσετε τις στερεές (ξεκινάνε απο τον 6ο και μετά).

εγώ στη δική μου την προηγούμενα βδομάδα ξεκίνησα με πατάτα και αυτήν πρόσθεσα και καρότο. φρούτα δεν έχω δώσει ακόμη.

πάντως οι περισσότερες κρέμες του εμπορίου είναι τίγκα στη ζάχαρη. κάποιες βιολογικές νομίζω δεν περιλαμβάνουν καθόλου ζάχαρη (της holle...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρός μου είπε οτι όντως η κρέμα της νουνου εχει την υψηλότερη περιεκτικότητα σε ζάχαρη, της γιωτης και της milupa ετσι κι ετσι και της nutricia τη λιγότερη οπότε και αυτη τρώμε. Επίσης μου είπε αμα θέλω να δοκιμασω το ανθος ορύζης της γιωτης που ειναι πολυ θρεπτικό και καθόλου γλύκο! :wink: Για μένα εννοείται οτι μπορείς να παραβείς τις οδηγίες του γιατρού σου πανω σ'αυτό το θεμα.... γιατι δηλαδή ντε και καλα νουνου????? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε πως όλα τα συστατικά που περιέχει η κρέμα, ακόμα και αυτή η ποσότητα ζάχαρης έιναι απαραίτητα για τον οργανισμό των παιδιών μου. Αργότερα, λέει, πως θα προσθέσει το γιαούρτι αντί της κρέμας. Παρ' όλ' αυτά, εμένα δεν με έπεισε. Σταμάτησα να θυλάζω όταν τα παιδιά ήταν 4 μηνών. Οπότε, ίσως αρχίσω να δίνω το άνθος ορύζης που μου πρότεινε η φίλη kallisto. To "πέρνω" πάνω μου το θέμα της διατροφής των παιδιών. Γιατί από όσα έχω διαβάσει, δεν σκέφτομαι παράλογα.

Ευχαριστώ, για το ενδιαφέρον που δείξατε.

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη, είναι απαραίτητη η ζάχαρη στα μωρά!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock:

αν είναι δυνατόν. στο όνομα της εμπορευματοποίησης ότι θέλουν λένε οι παιδίατροι μου φαίνεται. γιατί να δίνουμε ζάχαρη στα μωρά? εκτός του ότι δεν τους προσφέρει απολύτως τίποτα, μαθαίνουν από μικρά στις γλυκές γεύσεις, παίρνουν θερμίδες που δεν είναι καθόλου απαραίτητες ...

Link to comment
Share on other sites

Δαφνη, οταν τα μωρά κλεισουν τον 6ο μπορουν να ξεκινησουν τα φρουτα.

Μετα το μεσημεριανο φαγακι και τελος το γιαουρτι ως απογευματινο. Ο παιδιατρος μας εβαλε το γιαούρτι μετά τον 7ο μήνα.

 

Οι κρέμες οπως καλά λές δεν εχουν να προσφερουν τιποτα στο μωρό, και έχουν πολλά γλυκαντικα. αν μπορεις να τις αποφυγεις ειναι ο,τι καλυτερο! :D

Link to comment
Share on other sites

Δάφνη σε παρακαλώ πριν αγοράσεις το άνθρος ορύζης ρίξε μια ματιά στην ετικέτα με τα συστατικά νομίζω πως ακόμη και αυτή περιέχει κάποιες γλυκαντικές ουσίες (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη).

Της έριξα μια ματιά στα γρήγορα γιατί σκεφτόμουν να πάρω για να ρίχνω λίγη στα φρούτα ούταν βγαίνει νερουλή η φρουτόκρεμα.

Τελικά δεν την πήρα, εγώ θυμόμουν από τα αγόρια μου ότι το σκέτο άνθος ορύζης ήταν ουδέτερο και πως μόνο το ρυζάλευρο βανίλια είχε ζάχαρη αλλά μάλλον έκανα λάθος.

Τα κορίτσια που έχουν στο σπίτι ας κοιτάξουν και ας μας πουν αν δεν είναι κόπος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε πως όλα τα συστατικά που περιέχει η κρέμα, ακόμα και αυτή η ποσότητα ζάχαρης έιναι απαραίτητα για τον οργανισμό των παιδιών μου.

 

για ποιο λόγο σου είπε?

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε πως όλα τα συστατικά που περιέχει η κρέμα, ακόμα και αυτή η ποσότητα ζάχαρης έιναι απαραίτητα για τον οργανισμό των παιδιών μου.

 

για ποιο λόγο σου είπε?

 

Έλα ζουζούνα, περίμενεις αλήθεια να της εξηγήσει και το λόγο;

γιατί για να τα πάρει αυτός πρέπει το παιδί να φάει και την ζάχαρή του...

έτσι απλά.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειχαμε αρχησει με φρουτοκρεμα σπιτικια και ρυζαλευρο , για μπισκοτοκρεμες , φαριν λακτε και τετοια η παιδιατρος ειχε πει μετα τον 7ο-80 μηνα και ποτε μα ποτε ο μικρος δεν τις συμπαθησε , για να ειμαι ειλικρινεις δεν ειχα προβλημα ιδιαιτερο και να του αρεζαν , ετσι και αλλιως στο χερι μας ειναι μετα που θα μπουνε σε πληρη διατροφη να μην τα δινουμε γλυκα .Ο μικρος συχαινεται τις σοκολατες και τα γλυκα , το μονο που τρωει ειναι μπισκοτα μιραντα και πουρακια παπαδοπουλου απο τα οποια του δεινω αυστηρα 3 μικρα πουρακια την εβδομαδα , μπισκοτα μιας και δεν εχουνε σοκολατα ας τρωει και καθε μερα για απογευμα η προαριστο . Στην μικρη θα δωσω ρυζαλευρο , ομως μεγαλη σημασια θα δειξω στη φρουτοκρεμα και στο φαγητο , εντα3ει δεν ειναι κακο να τρωει μια μεριδα κρεμα το απογευμα μεχρι να μπει το γιαουρτακι , γιατι ειτε κρεμα ειτε γαλα σχεδν το ιδιο ειναι , δεν ξερω αμα η ΝΟΥΝΟΥ εχει ζαχαρη θα ψαξω σε αλλες εταιριες να δω αμα εχει περιεκτικοτητα σε ζαχαρη , παντως εντα3ει δεν ειναι τοσο μεγαλο προβλημα αμα προσεχουμε τη διατροφη τους μετα που θα τρωνε τα παντα .

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρείς,αλλά η ζάχαρη δεν είναι απαραίτητη σε κανέναν οργανισμό! Τα σάκχαρα που περιέχουν οι τροφές, ναι, αλλά όχι η ζάχαρη!

Μπορείς αν θες να κάνεις μια εβδομάδα υπομονή και μετά να ξεκινήσεις φρούτα. Επίσης μπορείς αν θέλεις να δώσεις βιολογικό ρυζάλευρο που δεν έχει ζάχαρη. Αλλά σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι θα πρέπει να κλείσουν τον 6ο μήνα.

Καλή αρχή!

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικα τωρα ειδα οτι τα αγορακια ειναι 5 μηνων, βασικα γιατι βανιλια ? εγω μιλουσα για ρυζαλευρο οπου δεν εχει καθολου περιεκτικοτητα σε ζαχαρη , σκετο ρυζαλευρο ομως οχι αυτα που ειναι μαζι με βανιλια . Και βασικα με φρουτα αρχιζουμε πρωτα οχι με κρεμες , δηλαδη εμας η παιδιατρος μας αρχησε αχλαδι και μετα ρυζαλευρο (φυσικα δεν προτεινε μαρκα ) , κατι βανιλιες , μπισκοτοκρεμες και φαριν λακτε τα προτεινε για μετα τον 7ο μηνα . Αλλα φρουτο το προτεινε απο 5 μηνων .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε πως όλα τα συστατικά που περιέχει η κρέμα, ακόμα και αυτή η ποσότητα ζάχαρης έιναι απαραίτητα για τον οργανισμό των παιδιών μου. .

 

Δεν έχω χρόνο να διαβάσω τί σου είπαν οι άλλες κοπέλες (ζητώ συγνώμη) αλλά ΑΛΛΑΞΕ ΓΙΑΤΡΟ. Ο παιδίατρος πρέπει να συμμερίζεται τις αρχές μας στη διατροφή. Κι εμένα που είπε να πάρω της Νουνού, της είπα ότι προτιμώ βιολογική χωρίς ζάχαρη και γάλα, για να προσθέτω το΄γάλα το δικό μου και μου πρότεινε αμέσως. Ψάχνοντας εγώ, βρήκα μία άλλη μάρκα, την ρώτησα, το έψαξε και σε μία δύο μέρες μου τηλεφώνησε και μου είπε ότι ΟΚ είναι μεγάλη εταιρία, μπορώ να τη δώσω στο παιδί (είχε ελέγχξει τα συστατικά πριν). ΕΣΥ χαράζεις τη γραμμή, ο παιδίατρος σε κατευθύνει και σε στηρίζει!

Link to comment
Share on other sites

Έχει στα καταστήματα με βιολογικές τροφές (καταστήματα με βιολογικές τροφές έχει πλέον σε όλες τις γειτονιές). Εγώ αγοράζω της γερμανικής Holle, αλλά έχει και άλλες μάρκες. Και γάλα και κρέμες εννοείται. Τώρα για φρουτόκρεμα, είναι κρίμα με τόσα φρούτα που έχουμε, να δίνουμε σκόνη. Το καλύτερο είναι φρούτα εποχής στο multi, με μπανανούλα που είναι παντός καιρού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας μανούλες! Έχω ένα μωράκι 5 μηνών και ξεκινάμε κι εμείς σιγά σιγά τις στερεές τροφές. Αρχίζουμε από αύριο φρουτάκια και μέσα του μήνα κρέμα ρυζάλευρο βανίλια. Έριξα μια ματιά στο σούπερ μάρκετ και απ' όλες τις γνωστές μάρκες (nounou, miloupa, noutricia, γιώτης) μόνο η nestle έγραφε "χωρίς προσθήκη ζάχαρης". Μήπως είναι παραπλανητικό; Έχετε δοκιμάσει τη συγκεκριμένη; Τι έχετε να προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου ξεκινησε στους 6 μηνες κρεμες εμπορίου τις οποίες έκανε εμετό συνεχώς και εγω που τις δοκιμασα μου φαινονταν υπερβολικα γλυκές. Σωθηκαμε με αυτες της holle που φτιαχνονται με γαλα και τις τσακιζει. τις παραγγελνω απο ecobaby.gr και ερχονται στο σπιτι μου.

09BZp3.png

RCRYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου ξεκινησε στους 6 μηνες κρεμες εμπορίου τις οποίες έκανε εμετό συνεχώς και εγω που τις δοκιμασα μου φαινονταν υπερβολικα γλυκές. Σωθηκαμε με αυτες της holle που φτιαχνονται με γαλα και τις τσακιζει. τις παραγγελνω απο ecobaby.gr και ερχονται στο σπιτι μου.

 

Υπάρχουν και στα μαγαζιά με τα βιολογικά προϊόντα. Και εμείς τέτοιες τρώμε εδώ και 14 μήνες. Είναι πολύ καλές

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. και εμεισ μπαινουμε στον 6ο μεθαυριο, και ο γιατροσ μασ συστησε να ξεκινησουμε με φρουτο πρωτα. βιολογικο και χωρισ ζαχαρη ρυζαλευρο εχει και η frezylac. τοεδειξα στο γιατρο και ειπε οτι ειναι οκ. νομιζω ομωσ οτι και τησ νουτριτσια δεν εχει ζαχαρη, χωρισ να ειμαι σιγουρη!!!

rYWUp3.png?PFNMbDcb
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. και εμεισ μπαινουμε στον 6ο μεθαυριο, και ο γιατροσ μασ συστησε να ξεκινησουμε με φρουτο πρωτα. βιολογικο και χωρισ ζαχαρη ρυζαλευρο εχει και η frezylac. τοεδειξα στο γιατρο και ειπε οτι ειναι οκ. νομιζω ομωσ οτι και τησ νουτριτσια δεν εχει ζαχαρη, χωρισ να ειμαι σιγουρη!!!

 

Δεν νομιζω η Nutricia να μην έχει ζάχαρη, το αποκλείω. Είχα κατι δειγματα Nutricia διάφορα είδη κρέμας τα οποία τελικά έφαγα εγώ (!!!) και μη σου πω ότι μου φάνηκαν πιο γλυκές από τις Γιώτης αλλά και από τις Νουνού. Για κρέμα εμπορίου εγώ προτείνω Γιώτης αλλά άμα θες να το ψάξεις και στα βιολογικά και το μωρό τα τρώει ακόμα καλύτερα. Για τις κρέμες Frezylac δεν το ήξερα αλλιώς θα είχα δοκιμάσει, πάντως το γάλα Frezylac είναι αηδιαστικό μυρίζει σαν χόρτα, η μικρή ούτε να το φτύσει...

 

 

Link to comment
Share on other sites

marigoula, οχι ολεσοι κρεμεσ νοθτριτσια. νομιζω μονο το ρυζαλευρο τησ ειναι χωρισ ζαχαρη.

 

Δηλ. δεν εχει καμία γλυκαντική ύλη;; Γλυκόζη, σουκρόζη κλπ κλπ; Άμα είναι έτσι οκ. Το ρυζάλευρο Γιώτης που έπαιρνα δεν θυμάμαι αν ειχε κατι. Οι κρέμες όμως Nutricia είναι πολύ γλυκες και οι Milupa. Το θέμα είναι βέβαια και τι αρέσει στο μωρό..άντε καλή αρχή με τις στερεές τροφές!! Μεγαλώνετε!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...