Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρύθμιση αυθαιρέτων


Deirdre

Recommended Posts

Βρε κορίτσια θα με σκάσουν! Ο άνδρας μου έχει στο ονομά του μαζί με την αδελφή του εξ αδιαιρέτου εξοχική κατοικία κοντά στο Λαύριο σε περιοχή εκτός σχεδίου υπό ένταξη. Την κατοικία αυτή χρησιμοποιούν αποκλειστικά τα πεθερικά μου. Τώρα πρέπει να γίνει η τακτοποίηση και θα αναλάβουν εκείνοι τα έξοδα. Εγώ ως νύφη δεν μπορώ να πολυεπέμβω καθώς ειδικά με την κουνιάδα μου δεν μιλάμε σχεδόν. Είναι για μένα σαφές ότι πρέπει να γίνει τώρα η τακτοποίηση ή να το πάρει το σπίτι όλο η κουνιάδα μου να τελειώνουμε. Ο πεθερός μου όμως αποφάσισε ότι μπορεί να γλυτώσει το πρόστιμο και να κάνει κάποια αίτηση εξαίρεσης λόγω του ότι η περιοχή είναι υπό ένταξη (με τον κίνδυνο να χάσουμε τις προθεσμίες για την ένταξη). Έφαγα πεντακόσιες ώρες στο ίντερνετ και το συμπέρασμα μου είναι το εξής:

 

Αυθαίρετο σε εκτός σχεδίου περιοχή υπό ένταξη (που δεν έχει υπαχθεί σε προηγούμενη ρύθμιση για αυθαίρετα και δεν είναι σε οικισμό προ του 1923) εντάσσεται στη ρύθμιση και πληρώνεται το παράβολο. Από κει και πέρα εντός τριετίας αν πλέον έχει ενταχθεί μπορεί να βγει οικοδομική άδεια και να γίνει καθόλα νόμιμο ή να πληρωθεί το πρόστιμο και να παραμείνει ρυθμισμένο για 30 χρόνια. Ἐχω δίκιο ή όχι;

 

Σας παρακαλώ, υπάρχει κάποια κοπέλα με αντίστοιχο πρόβλημα, ή κάποια που να είναι μηχανικός και να ασχολείται με αυτά; Τους το είπα γύρω στις 10 φορές, αλλά αφού θα πληρώσουν αυτοί δεν μπορώ να τους το επιβάλω και δεν μπορώ και να αναλάβω εγώ (ο άνδρας μου δεν ασχολείται με αυτά, το έχει αναθέσει στους γονείς του) τις διαδικασίες και τα έξοδα από τη στιγμή που το μισό σπίτι ανήκει στην κουνιάδα μου κι εκείνη δεν έχει σκοπο να ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χωρις να γνωριζω, αλλα απο αυτα που εχω ακουσει κατα καιρους στις εκπομπες, αν δεν τακτοποιηθει τωρα με αυτον τον νομο που εχει βγει, καλλιστα μπορουν να επιβληθουν προστιμα. Ελπιζω να βρεις την ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Πολιτικος Μηχανικός και ασχολούμε με τακτοποιήσεις!

Αλλά δεν σε κατάλαβα καλά !Κατάλαβα οτι εχετε ενα ακινητο εκτος σχεδιου (υπό ένταξη)

-Το ακίνητο γιατι ειναι αυθαιρετο?Δεν εχει καθόλου αδεια? έχει αλλά εχουν εκτελεστεί άλλα πράγματα πέραν της άδειας?

-Η περιοχή βρίσκεται στη Β φάση έγκρισης?Για να βγει άδεια εφόσον το ακινητο ενταχθεί εντός σχεδίου πρέπει να τηρεί τους νέους όρους δόμησης!Αν δεν τους τηρει πώς θα βγει άδεια?Πάλι θα πρεπει να δηλωθεί σαν αυθαίρετο

-έχει εκδοθεί φεκ για τους όρους δόμησης, εκρεμεί η πράξη εφαρμογής ?

-Σε ποιανου το όνομα είναι στα χαρτιά?Με το νόμο πλέον αν ένα ακίνητο είναι αυθαίρετο ή έχει αυθαιρεσιες ΔΕΝ μεταβιβάζεται!!!!!

-Ο πεθερός σου τι θέλει να κάνει?Εσύ τι θέλεις?

-Με μηχανικό έχετε μιλήσει?Μονοι;) σας δεν μπορειτε να κάνετε τακτοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Πολιτικος Μηχανικός και ασχολούμε με τακτοποιήσεις!

 

 

ada9 ηθελα να σε ρωτησω,μιας και εισαι γνωστης, αν συμμετεχει ο κοσμος στην τακτοποιηση? Υπαρχει περιπτωση να δωσουν παραταση? Υπαρχει περιπτωση να αλλαξει κατι στα προστιμα μιας και συνηθως μιλαμε για μεγαλα ποσα? Σ'ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

το ακίνητο που αναφέρεται η κοπέλα είναι αυθαίρετο προφανώς χωρίς άδεια εκτός σχεδίου.Να ρωτησω και εγώ κάτι ίσως χαζό, πως θα βρουν όλα τα αυθαίρετα;να υποθέσω μόνο αν κάποια στιγμή τα αναθέσουν σε ιδιωτική εταιρεία να διασταυρώσουν φωτογραφίες κλπ κλπ, γιατί να γίνει τακτοποίση αφού σε 40 χρόνια πάλι αυθαίρετο δε θα ναι;;;ποιός ο λόγος να πάει κανείς να δώσει τόσα χρήματα, που σε αρκετές περιπτώσεις ξεπερνάνε τα πρόστιμα την αξία του ακινήτου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι Πολιτικος Μηχανικός και ασχολούμε με τακτοποιήσεις!

 

 

ada9 ηθελα να σε ρωτησω,μιας και εισαι γνωστης, αν συμμετεχει ο κοσμος στην τακτοποιηση? Υπαρχει περιπτωση να δωσουν παραταση? Υπαρχει περιπτωση να αλλαξει κατι στα προστιμα μιας και συνηθως μιλαμε για μεγαλα ποσα? Σ'ευχαριστω πολυ!

Αν εννοείς αν μπορεί κάποιος να τακτοποιήσει αυθαίρετο ή ημιυπαίθριο χωρίς να πληρώσει μηχανικό, όχι δεν γίνεται γιατί χρειάζεται σχεδια και βεβαιώσεις με υπογραφή μηχανικού, ανάλογα με την περίπτωση. Επιπλέον οι αιτήσεις όλες γίνονται ηλεκτρονικά μέσω κωδικού ΤΕΕ. Ο πολίτης συμμετέχει έμμεσα σε συνεργασία με το μηχανικό!

Για την παράταση θα δοθεί ΣΙΓΟΥΡΑ!Ακόμα δεν έχει βγει εγκύκλιος αλλά θα δοθεί γιατι δεν γίνεται διαφορετικα.

Τα πρόστιμα δεν νομίζω να αλλάξουν:rolleyes:

 

το ακίνητο που αναφέρεται η κοπέλα είναι αυθαίρετο προφανώς χωρίς άδεια εκτός σχεδίου.Να ρωτησω και εγώ κάτι ίσως χαζό, πως θα βρουν όλα τα αυθαίρετα;να υποθέσω μόνο αν κάποια στιγμή τα αναθέσουν σε ιδιωτική εταιρεία να διασταυρώσουν φωτογραφίες κλπ κλπ, γιατί να γίνει τακτοποίση αφού σε 40 χρόνια πάλι αυθαίρετο δε θα ναι;;;ποιός ο λόγος να πάει κανείς να δώσει τόσα χρήματα, που σε αρκετές περιπτώσεις ξεπερνάνε τα πρόστιμα την αξία του ακινήτου;

Μπορεί να τα βρουν μπορεί και όχι, αν το ψάξουν όμως σίγουρα θα τα βρούν!

Επιπλέον υπάρχουν και οι καλοθελητές:twisted:

Ακόμα κι αν κάποιος τη σκαπουλάρει ΔΕΝ θα μπορει ούτε να το πουλήσει ούτε να το μεταβιβάσει γιατί πλεον ζητείται βεβαιωση μηχανικου οτι στο ακίνητο δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές!Αυτό σημαινει αν κάποιος εχει ενα αυθαιρετο χωρίς αδεια δεν μπορει να το πουλήσει ουτε ως οικόπεδο γιατι πολύ απλά δεν θα μπορει να πάρει βεβαίωση!

Κοιτα αν κάποιον τον ''τσιμπήσουν'' το προστιμο θα είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από τα χρήματα της τακτοποίησης μπορεί και 5 φορες μεγαλύτερο. Η τακτοποιηση για τα αυθαιρετα γίνεται για 30 και όχι για 40 χρόνια όπως με τους ημιυαίθριους. Τωρα όταν θα περάσουν τα 30 χρόνια ή θα γίνει νόμιμο ή θα πρέπει να ξαναπληρώσει κάποιος κάποιο ποσο πάλι, κανεις δε ξέρει:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Πολιτικος Μηχανικός και ασχολούμε με τακτοποιήσεις!

Αλλά δεν σε κατάλαβα καλά !Κατάλαβα οτι εχετε ενα ακινητο εκτος σχεδιου (υπό ένταξη)

-Το ακίνητο γιατι ειναι αυθαιρετο?Δεν εχει καθόλου αδεια? έχει αλλά εχουν εκτελεστεί άλλα πράγματα πέραν της άδειας?

-Η περιοχή βρίσκεται στη Β φάση έγκρισης?Για να βγει άδεια εφόσον το ακινητο ενταχθεί εντός σχεδίου πρέπει να τηρεί τους νέους όρους δόμησης!Αν δεν τους τηρει πώς θα βγει άδεια?Πάλι θα πρεπει να δηλωθεί σαν αυθαίρετο

-έχει εκδοθεί φεκ για τους όρους δόμησης, εκρεμεί η πράξη εφαρμογής ?

-Σε ποιανου το όνομα είναι στα χαρτιά?Με το νόμο πλέον αν ένα ακίνητο είναι αυθαίρετο ή έχει αυθαιρεσιες ΔΕΝ μεταβιβάζεται!!!!!

-Ο πεθερός σου τι θέλει να κάνει?Εσύ τι θέλεις?

-Με μηχανικό έχετε μιλήσει?Μονοι;) σας δεν μπορειτε να κάνετε τακτοποίηση

 

Αχ, συγγνώμη δεν μπήκα νωρίτερο να δω την κίνηση!

 

Είναι αυθαίρετο γιατί είναι χωρίς άδεια όπως και πολλά στην περιοχή (Τουρκολίμανο) με ΔΕΗ, τηλέφωνο και δηλωμένο και στο Ε9.

 

Είναι σε κάποια φάση ένταξης (δεν ξέρω παραπάνω λεπτομέρειες, γιατί είχαν πάει για τις ενστάσεις), για μετά δεν ξέρω τα των όρων δόμησης.

 

Το ακίνητο είναι στο όνομα του άνδρα μου και της κουνιάδας μου, τα χρήματα όμως δεν τα έχουμε και θα το πληρώσουν τα πεθερικά μου που το χρησιμοποιούν κιόλας.

 

Δεν τους κόφτει για μεταβίβαση τώρα γιατί ο άνδρας μου είναι 35 και σκέφτονται ότι σε 30 40 χρόνια πολλά μπορούν να συμβούν και να αλλάξουν

 

Τελικά αποφάσισαν οικογενειακώς να μην κάνουν τίποτα, εγώ απλά διαφωνώ, αλλά δεν μου πέφτει δικαίωμα, απλά σκέφτομαι αν μπορούμε να το προχωρήσουμε χωρίς την κουνιάδα μου, τον άνδρα μου ίσως καταφέρω να τον ψήσω...

 

Με μηχανικό δεν έχω μιλήσει, το ξέρω ότι πρέπει να το κάνει μηχανικός, αλλά αν δεν θέλει η κουνιάδα μου που της ανήκει το μισό εξ αδιαιρέτου τί να κάνω; Αυτο είναι και το ένα ερώτημα. Τί μπορεί να κάνει μόνος του άνδρας μου αν εκείνη δεν θέλει (αν τελικά καταφέρω να τον πείσω και αυτόν και την πεθερά μου να μας δώσει τα χρήματα).

 

Αν θεωρήσουμε ότι προλαβαίνει να μπει στο σχέδιο εντός τριετία (τελικά, καταλαβαίνω ότι πρέπει να μάθω περισσότερα για την φάση ένταξης, αλλά ας μιλήσουμε υποθετικά γι' αυτήν την περίπτωση) εξάγω από αυτά που γράφεις ότι μπορεί να μην εναρμονίζεται με τους όρους δόμησης που είναι ορισμένοι ή θα οριστούν. Σε περίπτωση όμως που όλα είναι εντάξει μπορεί να βγάλει άδεια; Και τί συμφέρει;

 

Ευχαριστώ για τον κόπο σου!

 

 

Τελικά ο πεθ

Link to comment
Share on other sites

Μια και είμαι και εγώ μηχανικός και ασχολούμαι με το θέμα θα σου πω τα εξής. Αν η περιοχή είναι υπό ένταξη , τότε δηλώνεις κανονικά το ακίνητο και πληρώνεις πρόστιμο. Όταν η περιοχή θα μπεί στο σχέδιο και εφόσον μπορείς σύμφωνα με τους όρους δόμησης που θα ισχύουν να το νομιμοποιήσεις τότε θα συμψηφιστεί το πρόστιμο που θα έχεις πληρώσει με το πρόστιμο νομιμοποίησης. Αυτό που λες ότι θα πληρώσεις παράβολο και θα περιμένεις τρια χρόνια μέχρι να μπει στο σχέδιο δεν ισχύει! Επίσης ο νόμος ορίζει οτι αρκεί ο ένας εκ των ιδιοκτητων να δηλώσει το ακίνητο, δεν χρειάζεται η συγκατάθεση όλων. Επομένως δεν υπάρχει πρόβλημα με την κουνιάδα σου!

Link to comment
Share on other sites

Μια και είμαι και εγώ μηχανικός και ασχολούμαι με το θέμα θα σου πω τα εξής. Αν η περιοχή είναι υπό ένταξη , τότε δηλώνεις κανονικά το ακίνητο και πληρώνεις πρόστιμο. Όταν η περιοχή θα μπεί στο σχέδιο και εφόσον μπορείς σύμφωνα με τους όρους δόμησης που θα ισχύουν να το νομιμοποιήσεις τότε θα συμψηφιστεί το πρόστιμο που θα έχεις πληρώσει με το πρόστιμο νομιμοποίησης. Αυτό που λες ότι θα πληρώσεις παράβολο και θα περιμένεις τρια χρόνια μέχρι να μπει στο σχέδιο δεν ισχύει! Επίσης ο νόμος ορίζει οτι αρκεί ο ένας εκ των ιδιοκτητων να δηλώσει το ακίνητο, δεν χρειάζεται η συγκατάθεση όλων. Επομένως δεν υπάρχει πρόβλημα με την κουνιάδα σου!

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ότι λέει η zenia79 το επιβεβαιώνω. Επίσης, δόθηκε παράταση χτές μέχρι 31-12-11 και κατά πάσα πιθανότητα θα δοθεί κι άλλη.

Σήμερα δόθηκαν διευκρινίσεις που αφορούν υπό ένταξη αλλά στην πράξη εφαρμογής. Δεν αλλάζει όμως κάτι από αυτό που αναφέρεται παραπάνω.

Μηχανικός απαιτείται οπωσδήποτε με βάση τον νόμο.

Είναι φοβερό αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα, να αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο αυτοκινητάκι των 3.000ευρώ και να το πας σε μηχανικό αυτοκινήτων για να το τσεκάρει, ενώ όταν αγοράζεις ή ακόμα χειρότερα κτίζεις σπίτι των 150-200.000ευρώ δεν ζητάς την βοήθεια μηχανικού....

Το τι έχουν δει τα μάτια μου αυτές τι μέρες δεν περιγράφεται...

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ότι λέει η zenia79 το επιβεβαιώνω. Επίσης, δόθηκε παράταση χτές μέχρι 31-12-11 και κατά πάσα πιθανότητα θα δοθεί κι άλλη.

Σήμερα δόθηκαν διευκρινίσεις που αφορούν υπό ένταξη αλλά στην πράξη εφαρμογής. Δεν αλλάζει όμως κάτι από αυτό που αναφέρεται παραπάνω.

Μηχανικός απαιτείται οπωσδήποτε με βάση τον νόμο.

Είναι φοβερό αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα, να αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο αυτοκινητάκι των 3.000ευρώ και να το πας σε μηχανικό αυτοκινήτων για να το τσεκάρει, ενώ όταν αγοράζεις ή ακόμα χειρότερα κτίζεις σπίτι των 150-200.000ευρώ δεν ζητάς την βοήθεια μηχανικού....

Το τι έχουν δει τα μάτια μου αυτές τι μέρες δεν περιγράφεται...

 

Εμένα μου φαίνεται αδιανόητο πώς κτίστικαν όλοι αυτοί οι οικισμοί της ανατολικής Αττικής με τόσα αυθαίρετα και το κράτος αγρόν ηγόραζε! Και μάλιστα με ρεύμα και τηλέφωνο. Αδιανόητο! Όπως και με τους ημιυπαίθριους που δεν μπορούσες να βρεις καινούριο διαμέρισμα χωρίς κλεισμένο ημιυπαίθριο, τον πλήρωνες στην εφορία για την αγορά, τον δήλωνες στα δημοτικά τέλη γιατί σε απειλούσαν με αυτοψία και όταν χτιζόταν και κλεινόταν καμιά αρχή δεν έκανε κάτι.

 

Πάντως για το συγκεκριμένο εξοχικό μηχανικός υπήρχε, δεν μπορούσε να βγεί άδεια, όχι βέβαια ότι δικαιολογώ την κατάσταση. Απαράδεκτα μου φαίνονται όλα!

Link to comment
Share on other sites

Ότι λέει η zenia79 το επιβεβαιώνω. Επίσης, δόθηκε παράταση χτές μέχρι 31-12-11 και κατά πάσα πιθανότητα θα δοθεί κι άλλη.

Σήμερα δόθηκαν διευκρινίσεις που αφορούν υπό ένταξη αλλά στην πράξη εφαρμογής. Δεν αλλάζει όμως κάτι από αυτό που αναφέρεται παραπάνω.

Μηχανικός απαιτείται οπωσδήποτε με βάση τον νόμο.

Είναι φοβερό αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα, να αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο αυτοκινητάκι των 3.000ευρώ και να το πας σε μηχανικό αυτοκινήτων για να το τσεκάρει, ενώ όταν αγοράζεις ή ακόμα χειρότερα κτίζεις σπίτι των 150-200.000ευρώ δεν ζητάς την βοήθεια μηχανικού....

Το τι έχουν δει τα μάτια μου αυτές τι μέρες δεν περιγράφεται...

 

χαχα ΣΩΣΤΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εγω ζω σ ενα αυθαιρετο δηλωμενο με το νομο του Τριτση ( νομιμο πια ) ομως εκανα μια προεκταση 10 τετραγωνικων , πρεπει να τα δηλωσω κι αυτα τωρα ? Η λογικη μου μου λεει ναι πρεπει αλλα η τσεπη μου δεν το αντεχει με τιποτα , ( ανεργη και τριτεκνη ) .Μ αυτην την οικονομικη κριση προσπαθουν να βγαλουν απ την μυγα ξιγγη...

Link to comment
Share on other sites

το ακίνητο που αναφέρεται η κοπέλα είναι αυθαίρετο προφανώς χωρίς άδεια εκτός σχεδίου.Να ρωτησω και εγώ κάτι ίσως χαζό, πως θα βρουν όλα τα αυθαίρετα;να υποθέσω μόνο αν κάποια στιγμή τα αναθέσουν σε ιδιωτική εταιρεία να διασταυρώσουν φωτογραφίες κλπ κλπ, γιατί να γίνει τακτοποίση αφού σε 40 χρόνια πάλι αυθαίρετο δε θα ναι;;;ποιός ο λόγος να πάει κανείς να δώσει τόσα χρήματα, που σε αρκετές περιπτώσεις ξεπερνάνε τα πρόστιμα την αξία του ακινήτου;

 

Εμένα ο άνδρας μου το έχει δηλωμένο και στο Ε9, δεν θα αποφασίσουν κάποια στιγμή να τα ελέγξουν;

Link to comment
Share on other sites

Τα νεώτερα, μόλις μπήκε ο σύζυγος: αποφάσισε όλη η οικογένεια (τους) ότι δεν θα το δηλώσουν (τάχα μου εκ των έσω πληροφορία από τεχνική υπηρεσία δήμου = βλακείες δηλαδή) με τη λογική και τί θα κάνουν θα γκρεμίσουν χιλιάδες σπίτια; Και από την άλλη το έχουν δηλωμένο στο Ε9 τους.

 

Θα τρελλαθώ! Ε, λοιπόν το διαγράφω σαν να μην υπάρχει, και ό,τι θέλουν ας κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

χαχα ΣΩΣΤΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εγω ζω σ ενα αυθαιρετο δηλωμενο με το νομο του Τριτση ( νομιμο πια ) ομως εκανα μια προεκταση 10 τετραγωνικων , πρεπει να τα δηλωσω κι αυτα τωρα ? Η λογικη μου μου λεει ναι πρεπει αλλα η τσεπη μου δεν το αντεχει με τιποτα , ( ανεργη και τριτεκνη ) .Μ αυτην την οικονομικη κριση προσπαθουν να βγαλουν απ την μυγα ξιγγη...

 

Η αληθεια ειναι οτι τα προστιμα ειναι ΠΟΛΥ χαμηλα και οι δοσεις πολλες.....Δυστυχως βεβαια στις μερες μας δεν περισσευουν ουτε αυτα....Υπο αλλες συνθηκες, προ 5ετιας και πιο πισω ακομα, θα γινονταν 5,000 αιτησεις την ημερα....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eleftheria kap και agtog:

 

Το κακό είναι ότι αν δεν το δηλώσεις δεν μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε μεταβίβαση, διότι απαιτείται βεβαίωση μηχανικού (σε κάθε συμβολαιογραφική πράξη πλέον) ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες...

Μην νομίζετε ότι θα βρείτε εύκολα μηχανικό να δώσει βεβαίωση με αυθαιρεσίες...Οι ποινές είναι εξοντωτικές...

 

Για 10μ2 το πρόστιμο θα βγαίνει πολύ μικρό:

0,15ΧΤΖΧ10τ.μ.Χ0,40 (αν είναι πρώτη κατοικία) και πιθανόν άλλες υπερβάσεις/παραβάσεις/παλαιότητα αυξάνουν ή μικραίνουν το πρόστιμο αντίστοιχα...

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι αν δεν το δηλώσεις δεν μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε μεταβίβαση, διότι απαιτείται βεβαίωση μηχανικού (σε κάθε συμβολαιογραφική πράξη πλέον) ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες...

Μην νομίζετε ότι θα βρείτε εύκολα μηχανικό να δώσει βεβαίωση με αυθαιρεσίες...Οι ποινές είναι εξοντωτικές...

 

Για 10μ2 το πρόστιμο θα βγαίνει πολύ μικρό:

0,15ΧΤΖΧ10τ.μ.Χ0,40 (αν είναι πρώτη κατοικία) και πιθανόν άλλες υπερβάσεις/παραβάσεις/παλαιότητα αυξάνουν ή μικραίνουν το πρόστιμο αντίστοιχα...

 

εχεις δικιο , το σπιτι ειναι στο ονομα της μητερας μου ακομα και οταν θα ερθει η στιγμη της μεταβιβασης θα εχω προβλημα , θα μιλησω με καπιον μηχανικο και βλεπω...ευχαριστω πολυ παντως !

Link to comment
Share on other sites

eleftheria kap και agtog:

 

Το κακό είναι ότι αν δεν το δηλώσεις δεν μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε μεταβίβαση, διότι απαιτείται βεβαίωση μηχανικού (σε κάθε συμβολαιογραφική πράξη πλέον) ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες...

Μην νομίζετε ότι θα βρείτε εύκολα μηχανικό να δώσει βεβαίωση με αυθαιρεσίες...Οι ποινές είναι εξοντωτικές...

 

Για 10μ2 το πρόστιμο θα βγαίνει πολύ μικρό:

0,15ΧΤΖΧ10τ.μ.Χ0,40 (αν είναι πρώτη κατοικία) και πιθανόν άλλες υπερβάσεις/παραβάσεις/παλαιότητα αυξάνουν ή μικραίνουν το πρόστιμο αντίστοιχα...

 

Γνώμη μου κι εμένα είναι ότι τώρα που δίνεται αυτή η δυνατότητα καλό είναι να γίνεται η ρύθμιση. Βέβαια σ' αυτούς το πρόστιμο είναι κάποιο ποσό (εξοχική κατοικία όχι κύρια ολόκληρη χωρίς άδεια σε εκτός σχεδίου οικόπεδο), αλλά δεν μπορώ να τους το επιβάλω, ήδη μου την είπαν λίγο ("δεν έχουμε σκοπό να πεθάνουμε και αύριο, ό,τι και να συμβεί εμείς θα το κανονίσουμε") και μέχρι να χρειαστεί να γίνει κάποια μεταβίβαση, ελπίζουν ότι κάτι άλλο θα προκύψει... Τί άλλο να πω...

Link to comment
Share on other sites

Στο ΦΕΚ 209Α'/2011 (Νόμος 4014/2011) εδώ: http://www.et.gr/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=104〈=el

έχει στο τέλος του νόμου, τους διάφορους συντελεστές τετραγωνιδίων.

 

Γενικά είναι 0,15Χ(Τ.Ζ.)Χ(τετραγωνικά)Χ(υπόλοιπους συντελεστές)

 

Για εντός σχεδίου πρέπει απλά να βρεις την Τιμή Ζώνης

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...