Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αφαιρεση κρεατακια-αμυγδαλες!


Recommended Posts

Ψάχνωντας τυχαία στο net για την περίπτωση της μικρής μας (4 χρόνων) βρήκαμε τυχαία αυτό το site και πραγματικά έχουμε εκπλαγεί με το πόσα παιδάκια αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα.

 

Συμπάσχουμε μαζί σας μιας και εμας η μικρή έχει έντονο ροχάλισμα στον ύπνο και λαχάνιασμα, ανορεξία, κόπωση κλπ με πρόβλημα σε αμυγδαλές και κρεατάκια. Αν και οι παιδίατρος μας καθησύχαζε οτι μετα τα 5 θα λυθεί το θέμα, η μικρή δείχνει άσπρη σαν το πανί ορισμένες φορές με αποτέλεσμα οι ωρλ που επισκεφθηκάμε να μας συστησουν αφαιρεση αμυγδαλών και κρεατάκια φοβούμενοι για κακή οξυγόνωση του εγκεφάλου. Αν και γνωρίζουμε οτι είναι καλό οι αμυγδαλές να βγαίνουν μετά τα 5 μιας και προστατεύουν τον οργανισμό, στη δική μας περίπτωση όλοι οι γιατροί μας συνιστούν χειρουργείο άμεσα.

 

Έχουμε βρει δύο καλούς χειρουργούς (έτσι τουλάχιστον νομιζουμε) ο ένας στο παίδων Πεντέλης και ο άλλος στο Αγια Σοφία μετά από αρκετό ψάξιμο, μας προβληματίζει ποιον από τα δύο νοσοκομεία να επιλέξουμε. Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από τις χειρουργικές μονάδες, αναισθησιολόγους κλπ των 2 χειρουργίων θα ήταν μεγάλη βοήθεια να ακούσουμε μια παραπάνω γνώμη πριν αποφασίσουμε. Μην ξεχνούμε άλλωστε οτι δεν είναι μόνο ο χειρούργος αλλά και όλο το team που πρέπει να δουλέψει ρολόι για να πάει καλά μια εγχείριση.

Αν έχει κάποιος κάποια κακή εμπειρία και δεν θέλει να το γράψει δημόσια pls pm.

Εύχομαι σε όλα τα μικρά σας να ξεπεράσουν γρήγορα τα προβληματάκια τους και να είναι γερά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από τις χειρουργικές μονάδες, αναισθησιολόγους κλπ των 2 χειρουργίων θα ήταν μεγάλη βοήθεια να ακούσουμε μια παραπάνω γνώμη πριν αποφασίσουμε.

Χειρουργήσαμε το γιό μου πρόπερσυ στο Παίδων Πεντέλης με γιατρό τον κο Σαραβάκο, προσωπικά θεωρώ ότι είναι άριστος γιατρός, η συμπεριφορά του προσωπικού προς τα παιδιά πολύ καλή αφού μου έκανε εντύπωση που για να βάλουν την πεταλούδα στα χεράκια τους έβαλαν emla για να μην καταλαβαίνουν τίποτα, οι κοπέλες που του πηραν αίμα ήταν πολύ ευγενικές κ μας άφησαν να μπούμε μαζί με το παιδί στην αίθουσα. Στο Παίδων Πεντέλης μέχρι πρόπερσυ κρατούσαν τα παιδιά μια νύχτα εκεί προληπτικ΄απου το βρίσκω επίσης θετικό. Την αναισθησιολόγο την γνωρίσαμε την προηγούμενη της εγχείρησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα..την επομενη πεμπτη μπαινουμε για αφαιρεση αμυγδαλων της μικρης.τρεμω με χει πιασει μια απιστευτη φοβια..για την ναρκωση για την επεμβαση για ολα..

Nrdkp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

moraki σε ευχαριστω κοριτσια αυριο ειναι η μεγαλη μερα τις συμβουλες σας θα θελα εχω πανικοβληθει!

Mην πανικοβαλεσε δεν ειναι τιποτε και μενα ο γιος μου ειχε στρεπτοκοκιακη αμυγδαλιτιδα απο 8 μηνων μεχρι και 3 χρονων ωπου και τις εβγαλε και ηρεμησαμε.Απο τοτε δεν εχει αρωστησει ξανα.Η επεμβαση κρατησε γυρω στα 30 λεπτα και δεν ειχε κανενα προβλημα.Περαστικα στη μικρουλα σου.

Link to comment
Share on other sites

Τη εγινε μαρακικ με την μικρουλα σου πως πηγε η επεμβαση?

 

smartaki μου καλησπερα πηγε πολυ καλα βγηκαμε εχτες το βραδυ εχει αρκετη γκρινια βεβαια και δεν θελει να φαει τιποτα ουτε καν παγωτο!πανω στην επεμβαση κανανε και αλλη μια μικρη αφαιρεσανε ενα κομματακι απ το χαλινο της γλωσσας επειδη ηταν πολυ μεγαλο και κραταγε κατω την γλωσσα της (και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα το Σ να το λεει Θ και αμεσως βεβαια φανηκε η διαφορα.απο οτι δειχνει, πιο πολυ την ποναει το ραμματακι κατω απ την γλωσσα παρα οι αμυγδαλες.τωρα βεβαια για 10 μερες περιπου θα περνει αντιβιωση και θα τρωει μονο σουπες και κρεμουλες και αυτα σε θερμοκρασιες δωματιου που δυστηχως αυτα η μικρη δεν τα θελει καθολου..ελπιζω δε να ξεκιναει τουλαχιστον να τρωει κανενα γιαουρτακι η κατι τετοιο γιατι προς το παρον δεν θελει ουτε να τα βλεπει.σε ευχαριστω πολυ πολυ για το ενδιαφερον να χαιρεσαι την οικογενεια και παντα υγεια!

Nrdkp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΓΙΟ. ΜΑΣ ΕΙΔΕ ΩΡΛΑΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΛΕΩΤΣΑΚΟΣΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΤΡΟΦΙΚΕΣ ΑΜΥΓΔΑΛΕΣ, ΥΓΡΟ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΚΡΕΑΤΑΚΙΑ.

ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΓΕΝΙΚΑ ΡΟΧΑΛΙΖΕΙ ΣΑΝ ΝΤΑΛΙΚΕΡΗΣ, ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΜΟΝΙΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΝΟΙΚΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΛΑ. ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΑΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΛΗ ΑΣΧΗΜΗ ΛΑΡΥΓΓΙΤΙΔΑ. ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ "ΠΑΙΔΩΝ", ΚΑΙ ΠΡΟΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΚΛΑΙΓΕ, ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΑΠΝΟΙΑ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΨΕ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΕΙ. ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ.

Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΑΛΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΑΥΛΟΣ ΛΕΩΤΣΑΚΟΣ. ΑΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους!! Θα μπορούσε να μου πει κάποια που εχει κάνει αφαιρεση κρεατακια στο Αγλαια Κυριακου ποια διαδικασια ακολουθησε ακριβως? Δηλαδη που και πως έγινε η ναρκωση και ποια η συμπεριφορα του προσωπικου στις εξετασεις πριν και μετα? Φιλικο περιβάλλον γενικοτερα ή οχι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ανοιγο και πάλι ένα παλιό θέμα διότι ζητώ την βοήθεια σας

 

Ο μικρός μου είναι Μόλις 11 1/2 μηνών μετά απο 2 μήνες συνεχούς βήχας μυξουλες

Που πιστεύαμε ότι είναι και απο την οδοντοφιυα πήγαμε σε εξωτερικό ΩΡΛ ο οποίος βρήκε

Ωτιτιδα στο παιδι και ότι πρεπει να κάνει αφεραισει άμεσα κρεατακια αμυγδαλες

Γνωρίζω πρωσοπικα διότι και Εγω στα 5 έτη έκανα αφαίρεση αμυγδαλων ότι σε ηλικίες κάτω των 3 ετών δεν κάνουν χειρουργιο !

Η Παιδιατρος μου Μόλις το άκουσε πήδηξε μίλησα και με άλλον ΩΡΛ απο δημόσιο Νοσοκομειο ο οποίος μου είπε ''ειμαι 25 χρόνια χειρουργός ΩΡΛ στο Νοσοκομειο δεν έχουμε κάνει πότε σε ηλικία κάτω των 3 ετών τέτοια εχγειριση .

Είμαι μπερδεμενος δεν ξέρω τι να κάνω το παιδι πριν 3 μήνες ήταν μια χαρά

Ξαφνικά κοιμάται μπρουμιτα μκαι αναπνέει μπουκομενα. Κατ αλλα τρώει πάντα ολο το φαγητό και 2πιατα μην σας πω έχει κανονικά την ανάπτυξη του και η Παιδιατρος μας είπε ότι θα γίνει και ψιλό αγόρι είναι ήδη 11700 και 80 πόντους

Το θέμα είναι όμως τι να κάνω με την εγχείρηση ;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ανοιγο και πάλι ένα παλιό θέμα διότι ζητώ την βοήθεια σας

 

Ο μικρός μου είναι Μόλις 11 1/2 μηνών μετά απο 2 μήνες συνεχούς βήχας μυξουλες

Που πιστεύαμε ότι είναι και απο την οδοντοφιυα πήγαμε σε εξωτερικό ΩΡΛ ο οποίος βρήκε

Ωτιτιδα στο παιδι και ότι πρεπει να κάνει αφεραισει άμεσα κρεατακια αμυγδαλες

Γνωρίζω πρωσοπικα διότι και Εγω στα 5 έτη έκανα αφαίρεση αμυγδαλων ότι σε ηλικίες κάτω των 3 ετών δεν κάνουν χειρουργιο !

Η Παιδιατρος μου Μόλις το άκουσε πήδηξε μίλησα και με άλλον ΩΡΛ απο δημόσιο Νοσοκομειο ο οποίος μου είπε ''ειμαι 25 χρόνια χειρουργός ΩΡΛ στο Νοσοκομειο δεν έχουμε κάνει πότε σε ηλικία κάτω των 3 ετών τέτοια εχγειριση .

Είμαι μπερδεμενος δεν ξέρω τι να κάνω το παιδι πριν 3 μήνες ήταν μια χαρά

Ξαφνικά κοιμάται μπρουμιτα μκαι αναπνέει μπουκομενα. Κατ αλλα τρώει πάντα ολο το φαγητό και 2πιατα μην σας πω έχει κανονικά την ανάπτυξη του και η Παιδιατρος μας είπε ότι θα γίνει και ψιλό αγόρι είναι ήδη 11700 και 80 πόντους

Το θέμα είναι όμως τι να κάνω με την εγχείρηση ;;

 

 

Προφανώς και δε θα κάνεις τίποτα ακόμα ... Σε κάποιες περιπτώσεις κάνουν αφαίρεση και κάτω από τα 3 αλλά όχι πολύ κάτω ... εκεί γύρω στα 2-2,5. Η καλύτερη ηλικία είναι 3-4. Πήγαινε να το παρακολουθεί ΩΡΛ από το Παίδον... ο Παρπούνας είναι πολύ καλός!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

sosπωρει να με βοηθειση καποια μανουλα? εχω ενα γιο 13 μηνων εχει πυοδησ αμυγδαλητηδα πρειν τρεισ μερεσ ειχε πυρετο εκανε 40αρη τον πηγα στο γιατρο και μασ εδωσε αντυβηωση να περνει καθε 12ωρεσ 2cc το πρωβλημα ειναι οτι εχει ακομα πυρετο κανει 38αρη και 39αρη εχω να κοιμηθω τρεισ μερεσ τα χω πεξει εντελωσ μηπωσ ξερει να μου πει καποιοσ ποτε αρχηζη να σταματαει ο πυρετοσ? εχω ανχωθει τρελα για το μωρο μου ευχαρηστω ασ μου απαντηση καποιοσ

ha geino mama

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας!Ειμαι καινουρια στην σελιδα και με απασχολει το προβλημα της κορης μου.Ειναι 2,5 χρονων περιπου και εχει κρεατακια ρουχαλιζει,αναπνεει απο το στομα μονο,τρωει με δυσκολια και γκριναζει καποιες φορες.Το χειμονα ειχε συνεχεια μυξουλες,τωρα που της αρχισα τα μπανια στην θαλασσα δεν εχει.Το προβλημα μου ειναι πως πηγα στο νοσοκομειο του νομου μου(που δεν εχουν ακουστει καλα λογια...Ειμαι απο τον νομο Ρεθυμνου στην Κρητη)και ο γιατρος της εδωσε 10 μερες αντιβιωση αλλα δεν εδειξε βελτιωσει και μου ειπε εγχειριση τον Σεπτεμβρη.Θα παω φυσικα και στο Ηρακλειο να ρωτησω.Αγχωνομαι γιατι δεν εχω ιδεα ποιος γιατρος ειναι καλος και δεν θελω αν παθει τιποτα ''η ζωη μου'' στο χειρουργιο η στην ναρκωση!Αν ξερει καποιος για καποιον καλο γιατρο Ω.Ρ.Λ. στην Κρητη πειτε μου...:( σας παρακαλω...

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμεις που τα βγαλαμε το συναχι δεν το γλυτωσμε...Πως θα ηταν αν δεν τα ειχε βγαλει αραγε??? Εμας εκανε και απνοιες. Παντως καναμε ακτινογραφια πριν προχωρησουμε στην επεμβαση...

Link to comment
Share on other sites

Κωστούλα σου έστειλα σε προσωπικό μήνυμα τα στοιχεία δύο γιατρών που μπόρεσα να μάθω.

Καλή επιτυχία εύχομαι.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.. κι εγώ ακριβώς τους ίδιους φόβους έχω..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κωστουλα γεια σου!!εχω ενα παρομοιο προβλημα...μενω κι εγω χανια,εχω ενα γιο 17 μηνων που απ οταν γεννηθηκε ειχε βουλωμενη μυτη..μας ελεγε η παιδιατρος φυσιολογικο ορο..αλλα τιποτα!!απ τον φλεβαρη που μας περασε αρχισε να εχει μυξες παρα πολλες να του εχουμε δωσει τα παντα αλα τιποτα!!τελος αυγουστου τον πηγα σε ωρλ και μας ειπε οτι φαινεται αλλεργικο..αντε παλι φαρμακα!!απ τα πολλα που του καναμε(τεστ αλλεργικα) κτλ..τον ξαναπαω παιδιατρο και τις ειπα οτι μου κανει απνοιες.εκεινη ανησυχησε και μας εστειλε εισαγωγη στο ηρακλειο.το παιδι το ξεσκονισανε αλλα ειναι ολη τους απαραδεκτοι..τους γιατρους τους βλεπαμε 5 λεπτα την ημερα..τελος παντων..η ωρλ που τον ειδε μας ειπε οτι εχει λιγο μεγαλυτερα κρεατακια αλλα εχει δει και πολυ μεγαλυτερα!!η αλλη που μας ειχε συστησει η παιδιατρος μας που ηταν στο πεπαγνη μας ειπε αμεσα χειρουργειο!!(και η μια και η αλλη στο ιδιο νοσοκομειο ηταν)!αντε βγαλε ακρη!!!γυρισαμε χανια και το πηγα το παιδι σε αλλη παιδιατρο και μου ειπε πηγαινε το στο παιδων στον χουλακη.πηγα πριν 2 μερες..το παιδι δεν παιρνει καθολου αερα απ την μυτη ειναι γεματος κρεατακια,συν οτι εχει διογκωμενες τις ρινικες κογχες...πριν το καλοκαιρι θα του κανουμε την εγχειρηση να ελευθερωθει το παιδι,αν και φοβαμαι παραπολυ!!πιστειω οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ανεβεις στην αθηνα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από εμένα και χρόνια πολλά.Ο γιος μου είναι 3 ετών και μια ζωή είναι μπουκωμένος και ροχαλίζει σαν τρένο.Και δυσκολεύεται πολύ στην αναπνοή του.Έχει κάνει και κάποιες μικρές άπνοιες το βράδυ στον ύπνο του.Βγάλαμε ακτινογραφία για κρεατάκια και ο ΩΡΛας ήταν κάθετος πως πρέπει να τα βγάλει γιατί του έχουν δημιουργήσει πρόβλημα και στην ακοή του από υγρό που έχει μαζέψει.Ενώ η παιδίατρος ήταν απόλυτη να μη τα βγάλουμε ακόμη.Και στους δύο έχουμε εμπιστοσύνη σαν γιατρούς και δεν ξέρουμε πλέον τι να κάνουμε.Έχουμε ιδιωτική ασφάλεια,αλλά θέλουμε να πάμε εκεί που είναι οι καλύτεροι γιατροί.Ξέρετε να μου προτείνεται κάποιον?Αθήνα είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Μένω Θεσσαλονίκη και δεν ξέρω από γιατρούς σε Αθήνα. Πάντως προχθές έκανε ο γιος μου, 2 ετών και 4 μηνών, εγχείρηση αμγδαλές και κρεατάκια. Πρώτη φορά κοιμήθηκε το βράδυ χωρίς να ροχαλίζει. Η μυτούλα του είναι επιτέλους στεγνή και δεν δείχνει να πονάει. Όσο τον βλέπω πιστεύω ότι κάναμε το σωστό. Επιτέλους ανέπνευσε το παιδί. Από τη νάρκωση, την οποία φοβόμουν, ξύπνησε χωρίς πρόβλημα. Άλλωστε την έκανε αναισθησιολόγος παίδων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!Εχω ενα παιδακι τον Αγγελο που τον 24 ιουνιου θα γινει 3 ετων!!σημερα πηγαμε στο παιδων πεντελης κ μας ειπε εκει ο Κος Καλλης?(τον ξερετε?)οτι στις 09-06-09 θα κανουμε αφαιρεση σε κρεατακια κ αμυγδαλες!!το παιδι ξερω οτι ειναι πολυ μικρο...συνηθως ακουω μετα τα 4 ετη!!παρολα αυτα επειδη δεν αναπνεει ευκολα,κ γενικα απο 7 μηνων ηταν δραμα η αναπνοη του..καταλαβαινα οτι εχει κρεατακια..πριν 1,5 μηνα πηραμε αδενοιο κ μυκοπλασμα κ ηταν πολυ σοβαρη η εξελιξη...εκανε μεχρι κ αιματουρια...τωρα ειναι καλα!!ομως μου ειπαν να το ελεγχω με ουρων για 1 χρονο!!

 

το θεμα ειναι οτι ο μικρος επειδη δεν πηγαινε παιδικο..δεν μου ειχε κανει οξειες αμυγδαλιτιδες..παρα μονο 1 φορα το χρονο..κ ξενιστηκα στην ιδεα οτι πρεπει να αφαιρεθουν κ οι αμυγδαλες!!αυτες ειναι το φιλτρο του οργανισμου!!απο την αλλη ειναι η πρωτη φορα που πηγα παιδων,τον γιατρο δεν τον ξερω...και φοβαμαι πολυ αυτη την επεμβαση!!ειναι πολυ μικρος...φοβαμαι για επιπλοκες απο την ναρκωση...και γενικα θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε χειρουργησει ποτε εκει καποιο παιδακι?μεινατε ευχαριστημενοι απο το νοσοκομειο κ τον γιατρο?ηταν ευκολη η αναρρωση?ειναι δυσκολη η διπλη αφαιρεση κ των 2 ταυτοχρονα?ποσες μερες να προσεχω για αιμορραγια?και γενικα πειτε μου:oops:εχω φρικαρει!!

 

Μόλις είδα ότι ειναι παλιο το ποστ οπότε άκυρο...

Πάντως οταν είπα στο γιατρό μου τί είπε ο κύριος, γέλαγε ακατάπαυστα...:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σας κι από εμένα ξανά!!!

 

Λοιπόν, πέρασε το καλοκαίρι και πήγαμε στο Παίδον και τελικά αυτή τη φορά το υγρό δεν έχει φύγει παρά τα μπάνια ... οπότε μας είπε ο γιατρός να κάνουμε χειρουργείο να βάλουμε σωληνάκια και θα βγάλουμε και τα κρεατάκια. Η μικρή είναι 5παρά 3μήνες. Μήπως είναι λίγο αργά που κάνουμε αυτή την επέμβαση? Μήπως τώρα θα υποχωρούσαν τα κρεατάκια από μόνα τους?

 

ΕΠίσης άκουσα κάποιες κοπέλες που λένε ότι τα παιδιά τους έβαλαν 10κιλά μετά την επέμβαση!! Είναι έτσι??? Ελπίζω να μη γίνουμε χοντρές ...

 

Τέλος πείτε μου λίγο για την επέμβαση. Πονάει μετά? Πρέπει να τη σταματήσω από το νήπειο κάποιες μέρες?

Επίσης πολύ σημαντικό: Μας είπε να μην κάνουμε κολυμβητήριο ... αλλά τα σωληνάκια πέφτουν 8μήνες με 1χρόνο μετά που τα βάζεις. Αν δεν έχουν πέσει του χρόνου το καλοκαίρι δε θα μπορούμε να κάνουμε μπάνια?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...