Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Bullyng σε 6χρονα, πώς μπορείς να βοηθήσεις ?


Recommended Posts

Το ζητούμενο είναι οι γονείς του να το έχει αναθρέψει με τρόπο που ευνοεί την ανάπτυξη της ενσυναίσθησής του, ικανοποιώντας τις συναισθηματικές του ανάγκες, βοηθώντας το να εκφράζει τα συναισθήματά του και δίνοντάς του οι ίδιοι το παράδειγμα μέσα από τη συμπεριφορά τους απέναντι στους άλλους και στο ίδιο.

Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω (εκτός αν δεν κατάλαβα τι εννοείς). Το ζητούμενο είναι να μάθει το παιδί ποιες συναισθηματικές του ανάγκες μπορεί να ικανοποιεί και ποιες να τις περιορίζει, ποια συναισθήματα να εκφράζει και με ποιον τρόπο. Το φυσιολογικό παιδί θα νιώσει και συναισθήματα που δεν πρέπει να εκφράσει ή πρέπει να εκφράσει με συγκεκριμένο τρόπο, π.χ. θα νιώσει ζήλεια που ο συμμαθητής του έχει καλύτερο ποδήλατο, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να του το σπάσει ή να δείρει τον συμμαθητή του. Ή θα νιώσει θυμό επειδή ο συμμαθητής του τον κέρδισε στο παιχνίδι ή τον έσπρωξε, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μαζέψει άλλους πέντε νταήδες και να πάνε να του κατεβάσουν τα παντελόνια!!! Υπάρχουν επιθυμητές συμπεριφορές, υπάρχουν και ανεπιθύμητες. Αυτό πρέπει να μάθουν οι γονείς στο παιδί. Σαφώς θα χρησιμοποιήσουν και το παράδειγμα για να το βοηθήσουν να καταλάβει, αλλά αν δεν καταλάβει, η λύση δεν είναι περισσότερο παράδειγμα, αλλά αλλαγή πλεύσης και χρήση άλλων μέσων (αφαίρεση προνομίων, επίπληξη, τιμωρία). Δεν είναι δυνατόν να βλέπεις τέτοιες συμπεριφορές ως δάσκαλος ή ως γονιός και να μην επεμβαίνεις δυναμικά. Καλή η ενσυναίσθηση, δεν λέω, αλλά πρέπει να λέμε και κανένα όχι. Η ελευθερία δυστυχώς είναι πάρα πολύ κοντά στην ασυδοσία. Γι' αυτό βάζουμε όρια, για να καταλαβαίνει το παιδί μέχρι πού το παίρνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θεωρώ ότι η δεδομένη στιγμή δεν είναι κατάλληλη για να ψάξει κανείς τις ευθύνες και πού πρέπει να αποδοθούν, γιατί είναι πιθανό αυτή την στιγμή που εμείς μιλάμε να διαδραματίζεται ένα παρόμοιο σκηνικό,

οπότε, Dalia, αυτό που μπορείς να κάνεις (ΑΦΟΎ ΔΕΝ ΤΟ ΚΆΝΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΊς) είναι να απευθυνθείς στον Διευθυντή του σχολείου άμεσα-πάρτον τηλ.-,να το σταματήσει άμεσα ,

 

αυτά περί σωστής διαπαιδαγώγησης και πού οφείλεται η Α ή η Β συμπεριφορά δεν είναι του παρόντος (συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες)

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ για την ανταπόκριση διότι πραγματικά είχα πελαγώσει και τα συναισθήματα ήταν πολύ έντονα.

Τώρα «νομίζω» ότι είμαι σε θέση να δω τα πράγματα πιο καθαρά. Διάβασα όλες τις απαντήσεις και αρχικά γι’ αυτό δεν έγραψα από χθες προσπάθησα να διαχειριστώ τις συμβουλές ως προς τις λύσεις του θέματος.

Όσο αναφορά τα θέματα της οριοθέτησης θα συμφωνήσω σε όλα με τη mariadnik. Serba συμφωνώ ότι δεν είναι του παρόντος αλλά ας τεθούν δεν με ενοχλεί αρκεί να με βοηθήσετε να βρω λύση.

Mariadnik με όλη την ειλικρίνεια μου, σου λέω ότι δεν έχω στιγματίσει το παιδί μέσα μου και είμαι απόλυτα σίγουρη γι’ αυτό. Έχω μάθει να αναγνωρίζω και να παραδέχομαι τα συναισθήματα μου. Απλά δεν έχω καταφέρει ( το παλεύω όμως ) να τα διαχειρίζομαι και να τα εκφράζω σωστά. Ακριβώς για να μη θεωρηθεί κάτι τέτοιο δεν έδωσα κάποια στοιχεία και κάπου πήρε λάθος δρόμο η συζήτηση.

Jackrussel είδα ότι χρησιμοποίησες συχνά τη λέξη μπαμπάς.. Από την εμπειρία μου και με αρκετούς άλλους γονείς ( παιδιά φίλων, συναθλητές ) που βρισκόμαστε αρκετά συχνά και μιλάμε/βλέπουμε συμπεριφορές έχω διαπιστώσει ότι συνήθως όταν « μπλεχτούν» σε τέτοια θέματα τα κάνουν χειρότερα.

Ell αυτό που λες για αλλαγή σχολείου ήταν το πρώτο που σκέφτηκα αλλά ευτυχώς δεν το ξεστόμισα στη γυναίκα διότι σε οποιοδήτε άλλο σχολείο να πάει η κατάσταση θα επαναληφθεί. ( έζησα πολύ κοντά το παιδί για κάποιους μήνες ).

Παιδιά και εγώ είχα ακούσει ότι συμβαίνουν από παιδιά φίλων κ.τ.λ αλλά τα θεωρούσα υπερβολικά και μάλλον δεν έδωσα τη σημασία που έπρεπε. ( τελικά στις περισσότερες σχολικές τάξεις υπάρχει από τουλάχιστον ένα παιδί θύτης )

AgeNt προσπάθησα με έμμεσο τρόπο να πείσω τον μικρό μου να τον κάνει παρέα τα κατάφερα εν μέρει μόνο δυστυχώς και για συγκεκριμένο διάστημα.

Όπως είπα και σε προηγούμενα ποστ το παιδάκι εξακολουθεί να είναι και θύτης, απλά με στεναχωρεί η δική του περίπτωση επειδή είναι ΜΟΝΟΣ του, εναντίον ΟΛΩΝ των άλλων θυμάτων/θυτών. Δηλ. ένα παιδάκι θύτης του έσπασε τα 2 μπροστινά δόντια, ένα άλλο του έσπασε τα γυαλιά μυωπίας, ένα άλλο του άνοιξε το κεφάλι με πέτρα. Δεν τα αναφέρω αυτά για να δικαιολογήσω τους θύτες αλλά να εκτιμηθεί η κατάσταση καλύτερα. Μην πείτε που ήταν οι δάσκαλοι όταν γίνονταν αυτά, αλλά σας μιλάω ειλικρινά δεν τον προλαβαίνεις ο μικρός τα κάνει όλα σε χρόνο dτ είναι κάτι που είδα με τα ίδια μου τα μάτια. ( πήγαιναν για ένα χρονικό διάστημα μαζί με τον δικό μου στη μπάλα και τους έβλεπα εκεί, και πολλές φορές για να μην περπατάνε τους πηγαινοέφερνα εγώ με το αμάξι στη μπάλα )

υ.γ. sorry για τα άλλα μικρά άλλα μεγάλα, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν αλλάζει σε όλο το ποστ το μέγεθος.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ επίκαιρο το θέμα bullying και για την περιοχή που μένω. Σε ένα από τα Δημοτικά της περιοχής κάποια αγόρια έδειραν ένα κορίτσι (όλα της Ε' τάξης) μιμούμενοι κάποιες κινήσεις κάποιου παιχνιδιού στον Η/Υ. Το αποτέλεσμα ήταν το κορίτσι να χτυπήσει άσχημα στον αυχένα και να είναι στο νοσοκομείο για καιρό (πλέον εκτός κινδύνου).

 

Για το λόγο αυτό οι σύλλογοι του σχολείου διοργάνωσαν ημερίδα με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό...

 

Πραγματικά λυπάμαι πολύ τόσο για τον μικρό και την κατάσταση που περνάει. Όσο για το ότι ήταν και αυτός θύτης παλιότερα ας μην είμαστε και τόσο σίγουροι... Πολλές φορές τα παιδάκια σε αυτές τις ηλικίες αντιδρούν επιθετικά, όταν ξεχωρίζονται και απομονώνονται από την παρέα των υπολοίπων, το οποίο είναι μιας άλλης μορφής bullying...

 

Μήπως σε αυτή την περίπτωση βοηθήσει η εκπόνηση ενός κοινού project ή μίας ομάδας δραστηριότητας που να βασίζεται στην ομαδικότητα και την συνεργασία των παιδιών με την καθοδήγηση πάντα ενός ειδικού;... Λέω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

dalia μου αυτα που περιγραφεις ειναι αδιανοητα..απιστευτα....πραγματικα δεν ξερω ποσο θυμωμενα θα αντιδρουσα αν το δικο μου παιδι του εσπαζαν κεφαλι-ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ........- και δοντια και το λιγοτερο φυσικα γυαλια..που κι αυτο μπορει να αποβει μοιραιο αν σπασπυν πανω στο προσωπο του......

 

απο τα λεγομενα σου καταλαβα οτι το παιδακι προφανως εκανε τα ιδια μεχρι περισυ και φετος τα θυματα του ενωθηκαν και του κανουν παραπλησια αν οχι ιδια......

 

αποψη μου ειναι οτι πειραγματα τυπου "γυαλαμπουκας",ελαφριες βρισιες τυπου χαζο,ηλιθιο κτλ...ακομη και κατεβασμα παντελονιου σε εσχατη περιπτωση ειναι μεσα στα πλαισια και δυστυχως δεν μπορουμε να παρεμβουμε δραστικα.....παντα συνεβαιναν και παντα θα συμβαινουν...τοχουν στη φυση τους τα παιδια....ειναι σκληρα μεταξυ τους...το σχολειο ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας μας....

 

ομως αυτα τα ατυχηματα που περιγραφεις ξεφευγουν απο τα "απλα καθημερινα" πειραγματα...

 

νομιζω οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση η υποθεση πρεπει ΚΑΙ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να ακολουθησει αλλο δρομο....διευθυνσεις ομιλιες σε διευθυντη και γονεις και φυσικα καταγγελια....

 

υ.γ.

ειμαι σιγουρη οτι τη συγκεκριμενη περιπτωση δεν την ξερω...αλλα μπορω αν θελεις να ρωτησω και να μαθω τι λενε και αλλες μαμαδες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο τα λεγομενα σου καταλαβα οτι το παιδακι προφανως εκανε τα ιδια μεχρι περισυ και φετος τα θυματα του ενωθηκαν και του κανουν παραπλησια αν οχι ιδια......

 

ευη μου, όχι τα κάνει και φέτος...κάποια από αυτά που ανέφερα είναι φετινά...

maria_t πολύ ωραία ιδέα με την ημερίδα αλλά δυστυχώς αυτοί που θα συμμετάσχουμε θα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα...:cry:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευη μου, όχι τα κάνει και φέτος...κάποια από αυτά που ανέφερα είναι φετινά...

maria_t πολύ ωραία ιδέα με την ημερίδα αλλά δυστυχώς αυτοί που θα συμμετάσχουμε θα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα...:cry:

 

αυτα που ανεφερες τα κανε αυτο στα αλλα παιδακια??καλα και τα αλλα που ειναι ενωμενα τι του κανουν???μονο το δικανο τους λειπει δηλαδη???απιστευτοο...

Link to comment
Share on other sites

αυτα που ανεφερες τα κανε αυτο στα αλλα παιδακια??καλα και τα αλλα που ειναι ενωμενα τι του κανουν???μονο το δικανο τους λειπει δηλαδη???απιστευτοο...

 

αυτό δυστυχώς

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

αυτό δυστυχώς

 

ενταξει....δεν ξερω τι να πρωτοπω πραγματικα....μεχρι τωρα ακουγα απο αλλες μαναδες και απλα στενοχωριομουν με αυτα που συμβαινουν....τωρα πια τις συμπονω και αρχιζω να αγχωνομαι και για τα δικα μου παιδια...κυριως μην πεσουν θυματα αλλα και μην γινουν αυτοι θυτες....πολυ στενοχωριεμαι....τρεμω κυριολεκτικα...

 

αυτο ειναι στην πρωτη?γιατι εγω εχω γειτονακι στη δευτερα.κι απο οσο ξερω δεν αντιμετωπιζει παρομοιο θεμα..

 

παντως πρεπει οπωσδηποτε κατι να γινει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sygnomi gia ta greeklish alla den kratiemai na perimeno

Me tosous traumatismous kai fasaries giati den exei kanei kati to sxoleio gia tin somatiki asfaleia ton paidion? milame gia 6 xrono mora! na valoun enan epitiriti akomi!!

 

τι εναν???ολοι θαπρεπε να μπαινοβγαινουν και να εχουν τα ματια τους 1244......

αλλα να σου πω???το χαβα τους αυτοι...καφεδακι και παρεουλα κανουν στα διαλειμματα....αν δεν καθονται στα γραφεια τους αμεριμνοι....

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. ένα παιδάκι θύτης του έσπασε τα 2 μπροστινά δόντια, ένα άλλο του έσπασε τα γυαλιά μυωπίας, ένα άλλο του άνοιξε το κεφάλι με πέτρα.

Κι εγώ θα συνεχίσω να ρωτάω (όχι εσένα Ντάλια, γενικά) : Όταν στα παιδιά συμβαίνουν τα παραπάνω (ανεξαρτήτως ποιός σε ποιόν), οι ΕΝΗΛΙΚΕΣ (γονείς, εκπαιδευτικοί, διεύθυνση, σύμβουλος, σύλλογος γονέων και κηδεμόνων) πως αντέδρασαν? Άντε και δεν μπορούν να προλάβουν τον κάθε μικρό ταραξία πριν το συμβάν γιατί είναι αστραπιαίος, ΜΕΤΑ τι έκαναν για να μην ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα συνεχίσω να ρωτάω (όχι εσένα Ντάλια, γενικά) : Όταν στα παιδιά συμβαίνουν τα παραπάνω (ανεξαρτήτως ποιός σε ποιόν), οι ΕΝΗΛΙΚΕΣ (γονείς, εκπαιδευτικοί, διεύθυνση, σύμβουλος, σύλλογος γονέων και κηδεμόνων) πως αντέδρασαν? Άντε και δεν μπορούν να προλάβουν τον κάθε μικρό ταραξία πριν το συμβάν γιατί είναι αστραπιαίος, ΜΕΤΑ τι έκαναν για να μην ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ?

 

Αυτό αναρρωτιέμαι και εγώ. Πού είναι οι ενήλικες;

 

Πού είναι οι γονείς των παιδιών-θυμάτων;

Πού είνια οι γονείς των παιδιών-θυτών;

Πού είναι η διεύθυνση του σχολείου, από τη στογμή που αυτά συμβαίνου μέσα στο χώρο του σχολείου;

 

Από ό,τι έχω καταλάβει (και πιθανόν να κάνω λάθος) πέρυσι οι γονείς του θύτη συσπειρώθηκαν. Μίλησαν και στα παιδιά τους και τους είπαν να κάνουν τα ίδια αν τους επιτεθεί. Τα παιδιά, προφανώς, το ερμήνευσαν διαφορετικά και έγιναν τα ίδια θύτες.

Η μαμά του περσυνού θύτη και νυν θύματος, φοβάται/ντρέπεται/απελπίστηκε και δεν αναφέρει στο σχολείο τι συμβαίνει. Το ανέφερε στη φίλη μας, αλλά αυτό δεν φτάνει.

Το σχολείο επαφίεται (γιατί ίσως βολέυει κιόλας) στο ότι η μαμά δεν κάνει παράπονα...

 

Και είναι ένας φαύλος κύκλος!

 

Πρώτα, για μένα, η μαμά του θύτη πρέπει να αναφέρει το θέμα στο σχολείο και μετά το σχολείο από τη μεριά του οφείλει να λάβει μέτρα. Ανέφερα ποια μπορεί να είναι αυτά. Συνέλευση όλων των γονέων με υποχρεωτική παρουσία για ενημέρωση για το περιστατικό (όχι ονομαστικά, σκοπός δεν είναι να στιγματιστεί κάποιο παιδί είτε ως θύτης, είτε ως θύμα), ανημέρωση ξεκάθαρη και αυστηρή για τις ενέργειες του σχολείου σε περίπτωση που πέσει στην αντίληψη των εκπαιδευτικών περιστατικό τέτοιο, αύξηση της επιτήρησης στα διαλέιμματα (με διακριτική επιπλέον επιτήρηση του θύματος), ενημέρωση των ίδιων των παιδιών για τις συνέπειες που θα έχει παρόμοια πράξη τους (προς όποιο παιδί και κινείται η βία) και τέλος εφαρμογή αυστηρή όσων έχουν ειπωθεί. π.χ. Την πρώτη φορά που θα συμβεί περιστατικό ο θύτης θα οδηγηθεί τσο διευθυντή και θα υπάρξει επίπληξη, τη δέυτερη φορά θα κληθούν οι γονείς του στο σχολείο, την τρίτη φορά δεν θα συμμετέχει στην ημερίσια εκδρομή.... (Παράδειγμα φέρνω) αλλά αυτά θα ισχύουν για όλα τα παιδιά, και όχι για μερικά που μπορεί να είναι από διαφορετικά οικογενειακά περιβάλλοντα και να μην ισχύουν π.χ. για το παιδί του γιατρού ή για τον "καλό" μαθητή...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω την οικογενειακή κατάσταση του παιδιού. Εγώ αυτό που θα έκανα, είναι στενή συνεργασία με παιδοψυχολόγο (και ψυχολόγο για τους μεγάλους, γιατί πιθανότατα η βάση του προβλήματος να είναι οι μεγάλοι της οικογένειας). Αλλαγή σχολείου την επόμενη χρονιά με συνεχιζόμενη συνεργασία παιδοψυχολόγου και πολύ στενή παρακολούθηση της καινούριας προσπάθειας. Στο υπόλοιπο σχολείο στενή παρακολούθηση των παιδιώνκαι της συμπεριφοράς πλέον χωρίς το παιδί που πυροδοτεί εντάσεις, με συνεργασία των οικογενειών όσο είναι εφικτή. Πολύ συνοπτικά αυτά. Δύσκολη κατάσταση.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω (εκτός αν δεν κατάλαβα τι εννοείς). Το ζητούμενο είναι να μάθει το παιδί ποιες συναισθηματικές του ανάγκες μπορεί να ικανοποιεί και ποιες να τις περιορίζει, ποια συναισθήματα να εκφράζει και με ποιον τρόπο. Το φυσιολογικό παιδί θα νιώσει και συναισθήματα που δεν πρέπει να εκφράσει ή πρέπει να εκφράσει με συγκεκριμένο τρόπο, π.χ. θα νιώσει ζήλεια που ο συμμαθητής του έχει καλύτερο ποδήλατο, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να του το σπάσει ή να δείρει τον συμμαθητή του. Ή θα νιώσει θυμό επειδή ο συμμαθητής του τον κέρδισε στο παιχνίδι ή τον έσπρωξε, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μαζέψει άλλους πέντε νταήδες και να πάνε να του κατεβάσουν τα παντελόνια!!! Υπάρχουν επιθυμητές συμπεριφορές, υπάρχουν και ανεπιθύμητες. Αυτό πρέπει να μάθουν οι γονείς στο παιδί. Σαφώς θα χρησιμοποιήσουν και το παράδειγμα για να το βοηθήσουν να καταλάβει, αλλά αν δεν καταλάβει, η λύση δεν είναι περισσότερο παράδειγμα, αλλά αλλαγή πλεύσης και χρήση άλλων μέσων (αφαίρεση προνομίων, επίπληξη, τιμωρία). Δεν είναι δυνατόν να βλέπεις τέτοιες συμπεριφορές ως δάσκαλος ή ως γονιός και να μην επεμβαίνεις δυναμικά. Καλή η ενσυναίσθηση, δεν λέω, αλλά πρέπει να λέμε και κανένα όχι. Η ελευθερία δυστυχώς είναι πάρα πολύ κοντά στην ασυδοσία. Γι' αυτό βάζουμε όρια, για να καταλαβαίνει το παιδί μέχρι πού το παίρνει.

 

σωστη! ακριβως οπως τα λες

 

ολα αυτα αφηνονται να συμβαινουν οταν οι ενηλικες τα ξύνουν, επιτρεψτε μου την εκφραση, οι δασκαλοι λενε που να μπλεκω τωρα, αδιαφαρουν και κανενας δεν αναλαμβανει τις ευθυνες του ρολου του. ειτε επειδη δεν ξερει ποιες ειναι αυτες ειτε επειδη δεν θελει να ξερει κι ολα τοτε εκτροχιαζονται, και λεμε μα τι εφταιξε? σιγουρα το κακο dna του παιδιου

 

οχι φταινε γονεις δασκαλοι κι ολοι προς τα πανω σε ιαραρχεια εξουσιων που δεν τους καιγεται καρφι,,,ολοι την παρτακλα τους τους τυπους και η η ουσια παει περιπατο

 

και αμα κανεις δασκαλος πει καμια κουβεντα παει η μανα που της δυσαρεστησαν τον μπουλακο της να ζητησει τα ρεστα, και μην πειτε οτι δεν συμβαινει, το εχω δει πολλες φορες οταν εργαζομουν με παιδια

 

η ελυθερια και η ενηλικωση /ανεξαρτησια ξεκιναει με ενα ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, αυτό που αποφάσισα ( μου ήρθε χθες το βράδυ φλασιά ) να κάνω είναι να απευθυνθώ σε έναν δάσκαλο εικαστικών, που τον γνωρίζω και προσωπικά, είναι νέο παιδί και γενικότερα έχει πολύ ωραίες ιδέες για την παιδεία. Βέβαια είναι λίγες ώρες στο σχολείο μας αλλά νομίζω ότι θα μπορέσει να με κατευθύνει.

-Μίλησα χθες και με μια πολύ καλή μου φίλη, που τα παιδιά μας είναι στο ιδιο σχολείο αλλά διαφορετικά τμήματα. Και εκεινής ο γιος είναι θύμα τέτοιας κατάστασης αλλά από τα μεγαλύτερα παιδιά.

υ.γ. σας προτείνω να δείτε την ταινία ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΕΒΙΝ

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με jackrussel και marijia...τα ορια διδασκονται και μαθαινονται.ο καθενας εχει τον ρολο του σε καθε κοινωνια μικρη ή μεγαλη και όλοι πρεπει να μαθαινουν οτι οι πραξεις εχουν συνεπειες...

Νταλια να παρεις να διαβασει το βιβλιο...ειναι πολυ σκληρό και ανατρεπτικό..απο τα πιο σκληρά βιβλία που έχω διαβασει...αλλα όμως πραγματεύεται κυρίως την ισοροπία του παιδιού-"τερατος" σε σχέση με την μανα του:cool::cool:..πολυ ενδιαφέρον βιβλίο όχι ακριβώς ανάγνωσμα για παραλία:D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με jackrussel και marijia...τα ορια διδασκονται και μαθαινονται.ο καθενας εχει τον ρολο του σε καθε κοινωνια μικρη ή μεγαλη και όλοι πρεπει να μαθαινουν οτι οι πραξεις εχουν συνεπειες...

Νταλια να παρεις να διαβασει το βιβλιο...ειναι πολυ σκληρό και ανατρεπτικό..απο τα πιο σκληρά βιβλία που έχω διαβασει...αλλα όμως πραγματεύεται κυρίως την ισοροπία του παιδιού-"τερατος" σε σχέση με την μανα του:cool::cool:..πολυ ενδιαφέρον βιβλίο όχι ακριβώς ανάγνωσμα για παραλία:D

 

Κλάσεις ανώτερο το βιβλίο από την ταινία (που επίσης είναι πολύ ωραία).

 

Πολύ "σφιχτικό" βιβλίο που προκαλεί σκέψη

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωθείτε για τη σχολική βία και το σχολικό εκφοβισμό!

 

Γραμμή βοήθειας ΕΨΥΠΕ τηλεφωνική γραμμή βοήθειας για γονείς και εκπαιδευτικούς!

 

Δίκτυο κατά της βίας στο σχολείο, μέλος του οποίου είναι και το Υπουργείο Παιδείας. Πρέπει να ξέρετε αν το παιδί σας είναι θύτης ή θύμα!

Στις 6 Μαρτίου, που καθιερώθηκε ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού στα σχολεία, θα γίνουν δράσεις ενημέρωσης των μαθητών!

 

Όλοι πρέπει να ξέρουν!

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω το έβαλα στην Επικαιρότητα λόγω της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της σχολικής βίας!

 

Στα περισσότερα σχολεία έγιναν πολύ καλές δράσεις με απρόβλεπτα ενδιαφέρουσες αντιδράσεις των παιδιών. Στο σχολείο των παιδιών μου, όπως πάντα, τίποτε!

 

Από όσα διάβασα έμαθα ότι τα περισσότερα φαινόμενα εκφοβισμού συμβαίνουν στο Δημοτικό Σχολείο, και τα περισσότερα παιδιά δε συζητούν το πρόβλημα με τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς αλλά με τους φίλους τους! Σημαντικό ρόλο παίζουν και οι παρατηρητές των περιστατικών εκφοβισμού, οι οποίοι τις περισσότερες φορές δεν αντιδρούν!

 

Πολύ σημαντικό είναι να μάθουμε στα παιδιά μας να συζητούν μαζί μας το πρόβλημά τους, να δείχνουμε κατανόηση , να έχουμε χρόνο γι΄αυτά! Οι εκπαιδευτικοί τις περισσότερες φορές δε γνωρίζουν να αντιμετωπίσουν αποτελεσματικά το πρόβλημα, αν και πολλές φορές δείχνουν ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο καιρο ειχαμε συναντηση γονεων στο δημοτικο του γιου μου και μεσα στα θεματα που μας εβαλαν στο τραπεζι ο διευθυντης μας ειπε οτι εχουν εντοπισει μια μικρη ομαδα ε' στ' δημοτικου η οποια δημιουργει βια στα αλλα παιδια και εχει ''εδρα'' της τις τουαλετες του σχολειου..!!!! ρωτησαμε εν αγνοια μας τι σημαινει αυτο και μας ειπε οτι η ομαδα αυτη διμιουργει προβληματα φασαριες προκαλει τα παιδια σε καυγαδες κ.τ.λ...επειδη υπαρχουν μικρα παιδια (δημοτικου) και ανησυχησαμε ολοι ρωτησαμε τι ενεργειες απο την πλευρα του σχολειου πρεπει να γινουν προκειμενου να σταματησουν ολα αυτα που ανεφερα , μας ειπε ο διευθυντης οτι εχουν ενημερωσει τους γονεις και τιποτε αλλο του ειπαμε αν υπαρχει τροπος τιμωριας (συσταση-απομακρυνση μεχρι να ηρεμησουν τα πνευματα) και ξερετε ποια ηταν η απαντηση; και τι ειμαστε εμεις να επιβαλουμε ποινη; κρατος; ειναι δικα μας παιδια και αυτα τι να τα κανουμε να τα διωξουμε απο το σχολειο; ε΄τοτε να καθησουμε να μας ....... αυτα τα λιγα παιδια και οι γονεις τους να κοιμουνται ησυχοι και εμεις οι αλλοι γονεις να χασουμε τον υπνο μας ....υποτιθεται οτι στελνουμε τα παιδια μας να μαθουν γραμματα οχι bulling!!! ελεος πια με την λογικη του καθενος!! ψαχνουμε να βρουμε συλλογο -ποιο συλλογο-ουτε οι ιδιοι (του συλλογου) δεν ξερουν ποιοι ειναι ..αισχος και ντροπη για τα παιδια μας..και το αστειο ειναι οτι μετα τη συνελευση ρωτησα το μικρο μου αν εχει δει παιδια στις τουαλετες να τριγυρνανε (για να μην τον πονηρεψω) και μου ειπε ναι καθε μερα βλεπω κατι μεγαλα παιδια με κουκουλες(τις κουκουλες των φουτερ εννοει) να τρεχουν και να διωχνουν τα παιδακια που πανε τουαλετα και φωναζουν κανουν φασαρια) πως λοιπον δεν τα ''βλεπουν'' οι εκπαιδευτικοι ή γιατι δεν βαζουν εναν εξω απο τις τουαλετες στα διαλειματα να τα μαγκωσει ενα ενα και να τα παει στο διευθυντη;; ελεος πια..

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο καιρο ειχαμε συναντηση γονεων στο δημοτικο του γιου μου και μεσα στα θεματα που μας εβαλαν στο τραπεζι ο διευθυντης μας ειπε οτι εχουν εντοπισει μια μικρη ομαδα ε' στ' δημοτικου η οποια δημιουργει βια στα αλλα παιδια και εχει ''εδρα'' της τις τουαλετες του σχολειου..!!!! ρωτησαμε εν αγνοια μας τι σημαινει αυτο και μας ειπε οτι η ομαδα αυτη διμιουργει προβληματα φασαριες προκαλει τα παιδια σε καυγαδες κ.τ.λ...επειδη υπαρχουν μικρα παιδια (δημοτικου) και ανησυχησαμε ολοι ρωτησαμε τι ενεργειες απο την πλευρα του σχολειου πρεπει να γινουν προκειμενου να σταματησουν ολα αυτα που ανεφερα , μας ειπε ο διευθυντης οτι εχουν ενημερωσει τους γονεις και τιποτε αλλο του ειπαμε αν υπαρχει τροπος τιμωριας (συσταση-απομακρυνση μεχρι να ηρεμησουν τα πνευματα) και ξερετε ποια ηταν η απαντηση; και τι ειμαστε εμεις να επιβαλουμε ποινη; κρατος; ειναι δικα μας παιδια και αυτα τι να τα κανουμε να τα διωξουμε απο το σχολειο; ε΄τοτε να καθησουμε να μας ....... αυτα τα λιγα παιδια και οι γονεις τους να κοιμουνται ησυχοι και εμεις οι αλλοι γονεις να χασουμε τον υπνο μας ....υποτιθεται οτι στελνουμε τα παιδια μας να μαθουν γραμματα οχι bulling!!! ελεος πια με την λογικη του καθενος!! ψαχνουμε να βρουμε συλλογο -ποιο συλλογο-ουτε οι ιδιοι (του συλλογου) δεν ξερουν ποιοι ειναι ..αισχος και ντροπη για τα παιδια μας..και το αστειο ειναι οτι μετα τη συνελευση ρωτησα το μικρο μου αν εχει δει παιδια στις τουαλετες να τριγυρνανε (για να μην τον πονηρεψω) και μου ειπε ναι καθε μερα βλεπω κατι μεγαλα παιδια με κουκουλες(τις κουκουλες των φουτερ εννοει) να τρεχουν και να διωχνουν τα παιδακια που πανε τουαλετα και φωναζουν κανουν φασαρια) πως λοιπον δεν τα ''βλεπουν'' οι εκπαιδευτικοι ή γιατι δεν βαζουν εναν εξω απο τις τουαλετες στα διαλειματα να τα μαγκωσει ενα ενα και να τα παει στο διευθυντη;; ελεος πια..

 

Μπορει ο συλλογος σας να κανει αναφορα στον προϊσταμενο και αμα οπως λες ο συλλογος δεν ειναι δραστηριος καντε το καποιοι γονεις μεμονωμενα,το ιδιο ειναι...απαιτηστε να γινει απροειδοποιητη επισκεψη ωρες διαλειμματων και αμα παλι δε γινει τιποτα υπαρχουν και αλλοι τροποι πιο ακραιοι αλλα αποτελεσματικοι...διαμαρτυρια σε καποιο ΜΜΕ.Λυπαμαι οταν ακουω τετοια περιστατικα πρωτον γιατι ειμαι εκπ/κος και γω και ειναι κριμα να στοχοποιειται ενας κλαδος επειδη ορισμενοι διευθυντες ειναι απραγοι και λιγοι για το ρολο τους (να ξερεις πως οσο και αν υπαρχουν σε ενα σχολειο ευσυνειδητοι εκπ/κοι,η επιβολη της ταξης ειναι πανω απο ολα θεμα διευθυντη.Αν ο διευθυντης δε σε καλυψει και δε σε στηριξει σε μια σου επεμβαση,τιποτα δε θα δουλεψει οπως πρεπει.Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα να επεμβαινει καπου ο εκπ/κος και να τον ακυρωνει ο διευθυντης γιατι δε θελει ευθυνες και ειναι ανικανος να χειριστει επεισοδια που προκυπτουν στο σχολειο απο παιδια με αποκλινουσα συμπεριφορα,επειδη φοβαται τους γονεις τους,συνηθως κατι τετοιο συμβαινει).Δευτερον ειμαι και γονιος ενος παιδιου που του χρονου παει στο προνηπιο και εχω αρχισει και σκεπτομαι και απο αυτην την πλευρα.

Link to comment
Share on other sites

Dalia, είχε καμιά εξέλιξη το θέμα;

Έγινε κάτι, μίλησες με κανέναν;

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...