Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κατι μυρίζει


vasiliki40

Recommended Posts

Κορίτσια , τη βοήθειά σας , σας παρακαλώ!!

Μένω σε μονοκατοικία στον 1ο όροφο.Και το πρόβλημά μου είναι ότι 'ερχεται μία άσχημη μυρωδιά απ΄ έξω.Αλλά δεν μπορώ και να καταλάβω τι ακριβώς είναι.Το καλοκαίρι έφτανα σε σημείο κα κλείνω την μπαλκονόπορτα γιατί η κατάσταση ήτανε ανηπόφορη , μύριζε όλο το δωμάτιο.Δεν είναι όμως πάντα το ίδιο έντονη.

Δίπλα μας είναι μία πολυκατοικία και υπάρχει και μία αποθήκη η οποία δεν ξέρω σε ποιόν ανήκει και η οποία είναι από πάνω με λιανίτες (δεν ξέρω αν το λέω σωστά)Οι γειτόνισσες από την πολυκατοικία πετάνε συχνά τα αποφάγια τους εκεί και μαζεύονται γάτες.Σκέφτηκα λοιπόν μήπως η μυρωδιά ερχόταν από εκεί και το καλοκαίρι με τη ζέστη βράζουν όλα αυτά και και βρωμάει έτσι.Μιλάμε για ανυπόφορη κατάσταση.Αλλά και τώρα με τις βροχές που υποτίθεται ότι <ξεπλύθηκαν>οι βρωμιές που αφήνουν τα αποφάγια , δεν θα έπρεπε να σταμάτίσει η μυρωδιά?Μυρίζει αλλά όχι τόσο πολύ.

Αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι είναι αυτό.

Μήπως έχεται καμία ιδέα που θα μπορούσα να απευθυνθώ , κάποια υπηρεσία , κάτι , γιατί ειλικρινά δεν ξέρω από που να αρχίσω.Δεν πάει άλλο , είναι και το παιδικό δωμάτιο εκεί.

Μην μου πείτε για μετακόμιση όμως ...please!!

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Aν μαζεύονται γάτες,όπως λες,μήπως κάποια από αυτές ψόφησε;

Αυτό θα δικαιολογούσε την ανυπόφορη μπόχα που περιγράφεις.

 

Για κάποια υπηρεσία δεν γνωρίζω, αλλά αν είναι ιδιωτικός χώρος γιατί δεν έρχεσαι σε επικοινωνία με τους ιδιοκτήτες/διαχειριστή;

Ο διαχειριστής θα μπορούσε να βάλει (ίσως) μια ανακοίνωση για τις φιλόζωες κυρίες που πετούν τα αποφάγια...από το μπαλκόνι.

Μπορούν να ταϊζουν φυσικά τα ζώα,αλλά σε κάποιο άλλο σημείο,

και σίγουρα όχι...ως "μάννα εξ ουρανού!!"

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να απευθυνθείς στην Υγειονομική Υπηρεσία που ύστερα απο την καταγγελία έρχονται και ελέγχουν το χώρο και μετά προχωρούν στις απαραίτητες ενέργειες. Εμεις κάναμε καταγγελία για κάποιον που είχε ζωα πάνω απο το σπίτι και όλες τις βρωμιες τις πετουσε δίπλα σε περιβάλλοντα χώρο του σπιτιου μας ( εντοσθια, κόκκαλα , αίμα απο όταν εσφαζε κλπ.) και καταλαβαίνεις τη μυρωδιά και τι μικροβία υπήρχαν, ήρθε το υγειονομικο έκανε μηνυση κατα του ιδιοκτήτη και το δικαστήριο του επέβαλλε καποια ποινη καθώς και απόφαση τι ακριβώς εγκαταστασεις θα επρεπε να δημιουργήσει σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Aν μαζεύονται γάτες,όπως λες,μήπως κάποια από αυτές ψόφησε;

Αυτό θα δικαιολογούσε την ανυπόφορη μπόχα που περιγράφεις.

 

Για κάποια υπηρεσία δεν γνωρίζω, αλλά αν είναι ιδιωτικός χώρος γιατί δεν έρχεσαι σε επικοινωνία με τους ιδιοκτήτες/διαχειριστή;

Ο διαχειριστής θα μπορούσε να βάλει (ίσως) μια ανακοίνωση για τις φιλόζωες κυρίες που πετούν τα αποφάγια...από το μπαλκόνι.

Μπορούν να ταϊζουν φυσικά τα ζώα,αλλά σε κάποιο άλλο σημείο,

και σίγουρα όχι...ως "μάννα εξ ουρανού!!"

 

Όχι ,ψοφίμι δεν είναι , την γνωρίζω αυτή την μυρωδιά.Δεν ξέρω καν σε ποιόν ανήκει αυτη η παραγκούλα και ούτε έχω δει ποτέ κάποιον εκεί.Δεν φαίνεται κιόλας η είσοδος , είναι από την άλλη πλευρά.

Το πρόβλημα είναι από τη μεριά του ακάλυπτου.

Το έχουμε πει επανηλημένα στις γειτόνισσες να μην πετάνε τα φαγητά εκεί , αλλά αυτές συνεχίζουν.

Δεν ξέρω τι να πω.Μόνο στο δικό μου σπίτι έρχεται η μυρωδιά.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να απευθυνθείς στην Υγειονομική Υπηρεσία που ύστερα απο την καταγγελία έρχονται και ελέγχουν το χώρο και μετά προχωρούν στις απαραίτητες ενέργειες. Εμεις κάναμε καταγγελία για κάποιον που είχε ζωα πάνω απο το σπίτι και όλες τις βρωμιες τις πετουσε δίπλα σε περιβάλλοντα χώρο του σπιτιου μας ( εντοσθια, κόκκαλα , αίμα απο όταν εσφαζε κλπ.) και καταλαβαίνεις τη μυρωδιά και τι μικροβία υπήρχαν, ήρθε το υγειονομικο έκανε μηνυση κατα του ιδιοκτήτη και το δικαστήριο του επέβαλλε καποια ποινη καθώς και απόφαση τι ακριβώς εγκαταστασεις θα επρεπε να δημιουργήσει σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία.

 

Μα το πρόβλημα είναι ότι δεν μυρίζει πάντα και δεν έχει πάντα την ίδια ένταση η μυρωδιά.Ούτε μπορούμε να καταλάβουμε από που ακριβώς έρχεται.Απλά υπάρχει.

Εσείς ξέρατε από πόιόν είναι.Κατάλαβες?Εγώ τι θα μπορούσα να τους πω?

Ερχεται μία περίεργη μυρωδιά από έξω που δεν ξέρω τι στο καλό είναι , αλλά ούτε από που έρχεται?Θα το δεχτούνε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω στο σπιτι των γονιων μου την ειχα πατησει ετσι με μια εντονη μυρωδια.σαν ψαριλα,που δεν μυριζε ομως ολες τις ωρες και ουτε ηταν παντα το ιδιο εντονη...ψαχνομασταν,σπαγαμε τα κεφαλια μας,ωσου ενας φιλος μας εδωσε την απαντηση:στο δωματιο που μυριζε,αλλαξαμε ντουι-ετσι γραφεται αραγε;;;-και αυτο ηταν....μυριζε γιατι ειχε αρχισει να καιγεται.κοιταξε το,και εαν δεν ειναι αυτο ψαξ'το κι αλλο....

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω στο σπιτι των γονιων μου την ειχα πατησει ετσι με μια εντονη μυρωδια.σαν ψαριλα,που δεν μυριζε ομως ολες τις ωρες και ουτε ηταν παντα το ιδιο εντονη...ψαχνομασταν,σπαγαμε τα κεφαλια μας,ωσου ενας φιλος μας εδωσε την απαντηση:στο δωματιο που μυριζε,αλλαξαμε ντουι-ετσι γραφεται αραγε;;;-και αυτο ηταν....μυριζε γιατι ειχε αρχισει να καιγεται.κοιταξε το,και εαν δεν ειναι αυτο ψαξ'το κι αλλο....

 

Κι εγώ για το ντουι θα έλεγα!!!

Link to comment
Share on other sites

ή παλιός ξεχασμένος βόθρος...

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ντουί δεν είναι...την γνωρίζω και αυτή την μυρωδιά ,παλιός βόθρος?Που να ξέρω βρε κορίτσια..ΚΑι πώς να μπορέσωνα το ψάξω αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Σε μονοκατοικία μένεις;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον ξεχειλισμένος βόθρος.... Κοστίζει εξάλλου. Εσύ μπορεί να έχεις αποχέτευση αλλά κάποιος που μένει στον από πίσω δρόμο και μοιράζεστε τον ακάλυπτο? Που μένεις?

Link to comment
Share on other sites

Πρόπερσι είχαμε τρελαθεί κι εμείς με μια έντονη μυρωδιά

(κάτι σαν γκαζι ένα πράγμα)

 

το οποίο μετά απο πολύ ψάξιμο καταλάβαμε οτι

προερχόταν απο τον διάδρομο του σπιτιού μας

και έφτανε έως τα υπνοδωμάτια.....

 

...και για να μην πολυλογώ

τελικά προερχόταν απο τον ηλεκτρικό πίνακα!!!!

 

Τι ακριβώς είχε γίνει???....

 

(καθήστε παρακαλώ!!)

 

Είχε περάσει μέσα απο τους τοίχους

(απο τα κανάλια των καλωδίων)

ένα μικρό ποντίκι το οποίο είχε ψοφήσει

μέσα στον πίνακα

(προφανώς απο το ρεύμα)

και έτσι όποτε ανάβαμε τα φώτα και πέρναγε τέλοσπάντων το ρεύμα

αυτό καιγόταν!!!! :shock: :shock:

 

Καλέστε έναν ηλεκτρολόγο για να ελέγξει γενικά τα

"ντουιά" σας και τον πίνακά σας!!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Σε μονοκατοικία μένεις;

 

Καλημέρα και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.Χτες ήμουν τέζα στο κρεβάτι.Ξεκινήσανε τα σχολεία και μαζί και οι ιώσεις.

Ναι , σε μονοκατοικία μένω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mάλλον ξεχειλισμένος βόθρος.... Κοστίζει εξάλλου. Εσύ μπορεί να έχεις αποχέτευση αλλά κάποιος που μένει στον από πίσω δρόμο και μοιράζεστε τον ακάλυπτο? Που μένεις?

 

Όχι , τον ακάλυπτο δεν τον μυραζόμαστε με κανέναν.Σε μονοκατοικία είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Τότε ψάξου λίγο στο δικό σου σπίτι για ξεχασμένο βόθρο αν είναι παλιό ή χτισμένο πάνω σε παλιό οίκημα.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Πρόπερσι είχαμε τρελαθεί κι εμείς με μια έντονη μυρωδιά

(κάτι σαν γκαζι ένα πράγμα)

 

το οποίο μετά απο πολύ ψάξιμο καταλάβαμε οτι

προερχόταν απο τον διάδρομο του σπιτιού μας

και έφτανε έως τα υπνοδωμάτια.....

 

...και για να μην πολυλογώ

τελικά προερχόταν απο τον ηλεκτρικό πίνακα!!!!

 

Τι ακριβώς είχε γίνει???....

 

(καθήστε παρακαλώ!!)

 

Είχε περάσει μέσα απο τους τοίχους

(απο τα κανάλια των καλωδίων)

ένα μικρό ποντίκι το οποίο είχε ψοφήσει

μέσα στον πίνακα

(προφανώς απο το ρεύμα)

και έτσι όποτε ανάβαμε τα φώτα και πέρναγε τέλοσπάντων το ρεύμα

αυτό καιγόταν!!!! :shock: :shock:

 

Καλέστε έναν ηλεκτρολόγο για να ελέγξει γενικά τα

"ντουιά" σας και τον πίνακά σας!!!! :roll:

 

απίστευτο...

τι μπορεί να σου συμβεί μεσα στο σπίτι σου...

:eek:

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Τότε ψάξου λίγο στο δικό σου σπίτι για ξεχασμένο βόθρο αν είναι παλιό ή χτισμένο πάνω σε παλιό οίκημα.

 

Mα η μυρωδιά έρχεται από κάπου από δίπλα....:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...