Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δικαιουμαι το 6ΜΗΝΟ αν κανω παραιτηθω κ κρατησω ΤΕΒΕ?????


madipemi

Recommended Posts

Εχω μια απορια σε σχεση με το 6μηνο του ΟΑΕΔ κ παρακαλω οποιον φιλο γνωριζει κατι να με βοηθησει μιας που οι αποψεις διιστανται στα καταστηματα του ΟΑΕΔ που τηλεφωνησα.....

 

Τα 2 τελευταια χρονια εχω ΙΚΑ και ΤΕΒΕ εκανα επιλογη ως ασφαλιστικο φορεα το ΙΚΑ. Δουλευω σε μια επιχειρηση ημιαπασχοληση κ ταυτοχρονα εχω μπλοκακι κ δουλεω κ ως ελ επαγγελματιας. ΓΙα το λογο αυτο (γεννησα στισ 28/06/2010) πηρα ολα τα επιδοματα απο το ΙΚΑ (κυοφοριας,λοχειας κ τοκετου).

 

Τωρα ειναι η στιγμη που πρεπει να παω στον ΟΑΕΔ κ να ζητησω τα το 6μηνο κ συμπλ επιδ μητροτητας.

Θα παραιτηθω απο την ημιαπασχοληση τον Σεπτεμβρη κ αναγκαστικα θα κρατησω το ΤΕΒΕ ως ασφαλεια Τηλεφωνικα μου ειπαν πως το συπμηρωματικο το δικαιουμαι.

 

 

Γνωριζει κανεισ να μου πει εαν δικαιουμαι κ το 6μηνο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω μια απορια σε σχεση με το 6μηνο του ΟΑΕΔ κ παρακαλω οποιον φιλο γνωριζει κατι να με βοηθησει μιας που οι αποψεις διιστανται στα καταστηματα του ΟΑΕΔ που τηλεφωνησα.....

 

Τα 2 τελευταια χρονια εχω ΙΚΑ και ΤΕΒΕ εκανα επιλογη ως ασφαλιστικο φορεα το ΙΚΑ. Δουλευω σε μια επιχειρηση ημιαπασχοληση κ ταυτοχρονα εχω μπλοκακι κ δουλεω κ ως ελ επαγγελματιας. ΓΙα το λογο αυτο (γεννησα στισ 28/06/2010) πηρα ολα τα επιδοματα απο το ΙΚΑ (κυοφοριας,λοχειας κ τοκετου).

 

Τωρα ειναι η στιγμη που πρεπει να παω στον ΟΑΕΔ κ να ζητησω τα το 6μηνο κ συμπλ επιδ μητροτητας.

Θα παραιτηθω απο την ημιαπασχοληση τον Σεπτεμβρη κ αναγκαστικα θα κρατησω το ΤΕΒΕ ως ασφαλεια Τηλεφωνικα μου ειπαν πως το συπμηρωματικο το δικαιουμαι.

 

 

Γνωριζει κανεισ να μου πει εαν δικαιουμαι κ το 6μηνο??

 

Εφ'οσον τη στιγμη που θα κανεις την αιτηση, θα εχεις ακομη ενεργη εργασιακη σχεση με την εταιρια σου πιστευω οτι το δικαιουσαι...

 

Τωρα για το τι θα γινει το Σεπτεμβριο που θα παραιτηθεις, δεν το ξερω... Γιατι ομως δεν δηλωνεις την παραιτηση αφου τελειωσει το εξαμηνο σου?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ομως δεν δηλωνεις την παραιτηση αφου τελειωσει το εξαμηνο σου?

 

Αυτο ειναι το πιο σωστο νομιζω.

 

Το ΤΕΒΕ δε δηλωνει εξαρτημενη εργασια απόσο ξερω..οποτε με την ιδια λογικη που δε μπαινεις ταμειο ανεργειας,δεν πληρωνεσαι δωρα και επιδοματα καιολα τα συναφη λογικα δε δικαιουσαι ουτε το εξαμηνο.Δε το γνωριζω με βεβαιοτητα ..αλλα αυτο μου φαινεται πιο λογικο.

Link to comment
Share on other sites

Δικαιουσαι το εξαμηνο οσο καιρο φαινεσαι να εργαζεσαι. Εφοσον στο 6μηνο ο εργοδοτης δεν επιβαρυνεται κατι, μην παραιτησε και παρε το 6μηνο. Με το τελος αυτου, παραιτησε. Διαφορετικα ακομη και αν τωρα παρεις το 6μηνο πρεπει να δηλωσεις οποιαδήποτε αλλαγη στην εργασιακη σου σχεση για να κοπει. Αλλά συνηθως αυτο κανουν οσες ψαχνουν για νεα δουλεια και χρειζονται προσληψη. Γιατι να τους δωσεις τη χαρα στον ΟΑΕΔ να δουν οτι δεν το εχεις αναγκη;

Link to comment
Share on other sites

Αχετο με αυτο που ρωτας απλα ηθελα να σου πω ειναι οτι στο ΤΕΒΕ εχεις μειωμενες εισφορες 50% στον κλαδο συνταξης για 12 μηνες απο την ημ τοκετου(περιπου 900 ευρω συνολικα,ψαξε το)

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

kaταρχας ευχαριστω ολους για τα "φωτα" σας!

 

1ον ενημερωθηκα λοιπον οτι δεν χρειαζεται να παραιτηθω εν μεσω του εξαμηνου μιας που ο εργοδοτης δεν επιβαρυνεται κατι αλλα θεωρειται εργοδοτης μας ο ΟΑΕΔ.(δεν το ηξερα αυτο)

 

2ον Ισως δεν περιεγραψα την περιπτωση αρκετα καλα

τον σεπτεμβριο ξεκινα το 6μηνο μου εχοντας κανονικα ολες τις προυποθεσεις.

 

3ον το θεμα ειναι οτι ολον αυτο τον καιρο εκανα 2 δουλειες- μια με μπλοκακι δηλ ΤΕΒΕ κ μια 4ωρη ημιαπασχοληση με ΙΚΑ. Ειχα επιλεξει ως ασφαλιστικο φορεα το ΙΚΑ κ πηρα ολα τα επιδοματα κανονικα αλλα δεν εκοβα κ αποδειξεις μιας που οντως δε δουλευα το τελευταιο 3μηνο της εγκυμοσυνης

 

τον Οκτωβρη θελω να κοψω αποδειξη στην μου δουλεια μιας.

μπορω να παρω το 6μηνο απο ΙΚΑ αλλα να κοψω αποδειξη?

 

Σε εναν οαεδ ειπαν οτι μπορω μιας κ το ενα πραγμα δεν εχει σχεση με το αλλο κ σε αλλον οτι δεν μπορω αλλα δε θελω να βρω κανεναν μπελα.

 

εσεις τι λετε? εχω πελαγωσει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...