Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξαμηνο με ποσα ενσημα???


linaki

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.Πειτε μου σας παρακαλω αν γνωριζετε κατι??????/

Εχω ενσημα απο 01/01/2008 και με ΠΗΤ 13/09/2008.. εκ των πραγματων μου ειπαν στο ικα οτι δεν δικαιουμαι τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας για 25 ενσημα (!!!!!!!!!1) Αν καταλαβα καλα αν δεν εχεις παρει τα επιδοματα αυτα χανεις και το 6μηνο?????????? Και με τη δουλεια τι γινεται? ποτε σταματας ποτε ξαναπας? γιατι στο ικα μου ειπαν οτι ειναι δικο μου θέμα

βοηθηστε με Please

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα,δε ξερω αν σε βοηθαει αυτο που σου γραφω αλλα δες το.Στο εγραφο του οαεδ γραφει οτι πρεπει να προσκομισεις την αποδειξη πληρωμης των επιδοματων κυοφοριας και λοχειας,αν ισχυει το χανεις.Μπες στο http://www.oead.gr στα επιδοματα μητροτητας.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ. ΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΣΩΣΤΑ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΑΔΕΙΑ 19/07. ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ?? ΛΟΓΙΚΑ ΜΕ 25 ΕΝΣΗΜΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 165 ΕΝΣΗΜΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΟΙ 17 ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΑΔΕΙΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 210 ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΣΗΜΑ ΤΗΝ ΠΗΤ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ. ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΥΣΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΟΝΤΩΣ ΣΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι οι δύο τελευταίοι μήνες δεν μετράνε, αλλά το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να στείλεις μήνυμα στο http://www.ika.gr με το ερώτημά σου και θα σε πάρουν τηλέφωνο.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για να λάβετε την ειδική παροχή από τον ΟΑΕΔ για το 6μηνο:

 

Ο Οργανισμός Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού κατά τη διάρκεια της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας καταβάλλει ειδική παροχή στην εργαζόμενη μητέρα, εφόσον ισχύουν σωρευτικά οι παρακάτω προϋποθέσεις :

 

α. Βρίσκεται σε ενεργή εργασιακή σχέση,

 

β. Έχει λάβει επίδομα μητρότητας από το ΙΚΑ –ΕΤΑΜ.

 

Πηγή: Απόφαση Υπουργού Απασχόλησης 3-4-08

 

 

Για να λάβετε τα επιδόματα μητρότητας από το ΙΚΑ - ΕΤΑΜ

 

Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.

 

Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης.

 

Δικαιολογητικά:

 

 

• Ασφαλιστικά βιβλιάρια των δύο τελευταίων ετών ή βεβαίωση εργοδότη επικυρωμένη από το Υποκ/μα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ το οποίο ελέγχει τον εργοδότη.

• Βιβλιάριο υγείας (ατομικό, οικογενειακό)

• Βεβαίωση του γυναικολόγου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για την πιθανή ημέρα τοκετού

• Δήλωση από τον εργοδότη ότι σταμάτησε να εργάζεται - Δήλωση δική της για την ημέρα διακοπής (χορηγείται έντυπο από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ)

• Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού (μετά τον τοκετό για το επίδομα λοχείας)

 

 

Για πρόσωπα που ασφαλίστηκαν σε άλλους φορείς

Επίσης με τις διατάξεις του άρθρου 35 του Ν.2676/99, προβλέπεται ότι πρόσωπα που ασφαλίστηκαν διαδοχικά σε περισσότερους από έναν φορείς ή κλάδους ασθένειας αρμοδιότητας Γ.Γ.Κ.Α που χορηγούν επιδόματα μητρότητας δικαιούνται των επιδομάτων αυτών από του φορέα στην ασφάλιση του οποίου επήλθε ο ασφαλιστικός κίνδυνος, εφόσον η άμεσα ασφ/νη έχει συμπληρώσει τις απαιτούμενες από την νομοθεσία του τελευταίου φορέα προϋποθέσεις, με συνυπολογισμό του χρόνου ασφάλισης και των άλλων φορέων.

 

Τα επιδόματα μητρότητας καταβάλλονται εξολοκλήρου από τον Οργανισμό στην ασφάλιση του οποίου επήλθε ο τοκετός, σύμφωνα με την νομοθεσία του, χωρίς τη συμμετοχή των άλλων φορέων στη δαπάνη επιδότησης.

 

Οι παραπάνω διατάξεις ισχύουν μόνο για τους οργανισμούς που χορηγούν επιδόματα μητρότητας, όπως το ΤΑΞΥ, ΤΑΙΣΥΤ, ΤΑΤΤΑ, Ταμείο Προνοίας Δικηγόρων, ΤΑΠΕΤΕ και κατά συνέπεια, δεν μπορούν να υπολογιστούν ημέρες που πραγματοποιήθηκαν στο κλάδο ασθένειας Ασφαλιστικών Ταμείων που δεν χορηγούν επιδόματα μητρότητας, όπως π.χ. το ΤΕΒΕ.

 

Απαραίτητο δικαιολογητικό εκτός των άλλων, είναι και η προσκόμιση βεβαίωσης από τον προηγούμενο φορέα όπου θα αναφέρονται:

α) ο χρόνος ασφάλισης ανά μήνα και έτος, στον κλάδο ασθένειας του φορέα, καθώς και οι ακαθάριστες αποδοχές για το χρόνο αυτό,

β) ότι καταβάλλει επιδόματα μητρότητας και

γ) ότι δεν έχουν καταβληθεί επιδόματα μητρότητας.

 

Πηγή: http://www.ika.gr

 

 

 

Μάλλον θα σε απογοητεύσουν όλα αυτά, αλλά καλύτερα να πας στον ΟΑΕΔ μόλις ενημερωθούν και αυτοί για πιο σίγουρα.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...
:lol: Γειά σας, γραφω πρώτη φορά. Είμαι στον τέταρτο μήνα εγκυμοσύνης. Αυτή τη στιγμή παίρνω ανεργία και δουλεύω συμπληρωματικά με δύο ένσημα την εβδομάδα, για να συμπληρώσω διακόσια ένσημα πριν τον τοκετό. Θέλω να ρωτήσω αν δικαιούμε να πάρω το 6μηνο του ΟΑΕΔ :?:

as1cEXI0g410030MTYzZHwwMDk3NjVkfCYjOTE3OyYjOTUzOyYjOTYzOyYjOTQ1OyYjOTUzOyA.gif

as1cHr1-O6k0030NTk4MDVifDAwMDgzODlkfGNvbW1pbmcgc29vbg.gif

Link to comment
Share on other sites

Απο που να το πάρεις το 6μηνο από την ανεργία; Καταρχήν αν παίρνεις ταμείο, δεν μπορείς να κολλάς ένσημα. Πως τα κολλάς αυτά τα 2 τη βδομάδα; Θα γίνει συσχέτιση ΟΑΕΔ - ΙΚΑ και δεν θα πάρεις τίποτα μετά. Πρόσεξέ το πολύ.

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

:lol: Γειά σας, γραφω πρώτη φορά. Είμαι στον τέταρτο μήνα εγκυμοσύνης. Αυτή τη στιγμή παίρνω ανεργία και δουλεύω συμπληρωματικά με δύο ένσημα την εβδομάδα, για να συμπληρώσω διακόσια ένσημα πριν τον τοκετό. Θέλω να ρωτήσω αν δικαιούμε να πάρω το 6μηνο του ΟΑΕΔ :?:

 

 

Καλησπερα nika.Εφοσον παιρνεις ταμειο ανεργιας και δεν υπαρχει

εργοδοτης δεν μπορεις να παρεις την εξαμηνη αδεια απο τον ΟΑΕΔ.Τα

2 ενσημα την εβδομαδα μπορεις να τα βαζεις αρκει καθε μηνα οταν

πηγαινεις για να πληρωθεις απο τον οαεδ, να εχεις μαζι σου βεβαιωση

εργοδοτη για να αφαιρειται το ποσο που αντιστοιχει στις 2 μερες. απο το

ταμειο ανεργιας.

Αυτο λεγεται Σποραδικη απασχοληση ,εχεις ρωτησει στον ΟΑΕΔ ΄γι'αυτο?

matina

Link to comment
Share on other sites

:lol: Ναι έχω ρωτήσει. Μπορω να αργάζουμε μέχρι και τρις μέρες την εβδομάδα. μου παίρνουν πίσω κάποια μεροκάματα κάθε μίνα. Έχω διαβάσει και νόμο για 6 μηνο. Εκεί λέει ότι όταν έχεις μέχρι 13 ένσημα το μήνα παίρνεις τα μισά από 650 ε. Μόνη δεν μπορώ να βγάλω άκρη. εγώ έχω σύμβαση άρα και εργοδότη και 8 ένσημα το μήνα άρα έχω δικεομα :?:

as1cEXI0g410030MTYzZHwwMDk3NjVkfCYjOTE3OyYjOTUzOyYjOTYzOyYjOTQ1OyYjOTUzOyA.gif

as1cHr1-O6k0030NTk4MDVifDAwMDgzODlkfGNvbW1pbmcgc29vbg.gif

Link to comment
Share on other sites

Η ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ δίνει τις πιο έγκυρες απαντήσεις στα ερωτήματά σας σχετικά με το 6μηνο

 

http://www.oaed.gr/Pages/SN_733.pg

 

Αν η μητέρα συνεχίσει να έχει εργασιακή σχέση στον ίδιο εργοδότη μέσα στο εξάμηνο και πληρώθηκε από το ΙΚΑ για τα επιδόματα κυοφορείας-λοχείας, το δικαιούται.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!Θα ήθελα βοήθεια από κάποιον που να γνωρίζει ποιες είναι οι προυποθέσεις για την 6μηνη άδεια.Εγώ εργάζομαι από μέσα Οκτωμβρίου και έχω ΠΗΤ 10/6/08.Το ικα για τα επιδόματα μου ζητάει 200 ένσημα τα οποία δεν τα συμπληρώνω.Συμπληρώνω γύρω στα 168...!!!Άδεια παίρνω 56 μέρες πριν και 60 μετά αλλά όχι επιδόματα.Παίρνω μόνο γύρω στα 900 € επίδομα τοκετού.Δεν με ενδιαφέρουν τα επιδόματα αλλά η άδεια.Δικαιούμε τους 6 μήνες?????Αν όχι μπορώ κάτι να κάνω όσο είναι ακόμα νωρίς?Αν γνωρίζει κάποιος ας με ενημερώσει σας παρακαλώ γιατί με αωχώνει πάρα πολύ το γεγονός να γεννήσω και να μην μπορώ να κάτσω με το μωράκι μου.....

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχεις 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια, δεν δικαιούσαι να πάρεις τα επιδόματα από το ΙΚΑ και κατά συνέπεια δεν μπορείς να πάρεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ επειδή απαραίτητη προϋπόθεση είναι να πάρεις τα επιδόματα από το ΙΚΑ.

 

Αναλυτικά μπορείς να τα δεις στη σελίδα του ΟΑΕΔ.

 

http://www.oaed.gr

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν πάρεις την ισόχρονη άδεια πριν τότε φυσικά και δικαιούσαι το μειωμένο ωράριο. Απλά έχε υπόψη σου ότι αρχίζει να μετράει μετά το τέλος της άδειας λοχείας και όχι μετά το τέλος του 6μήνου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλη Χρονια!!

Μηπως ξερετε ποτε ξεκινα η 6 μηνη αδεια?Αμεσως μετα την γεννα η μετα την άδεια λοχείας που νομιζω ειναι 60 μερες?

Μετα θα ηθελα να παρω την αδεια μου, αλλα οταν γυρισω θα εχω μειωμενο ωραριο?

Ευχαριστω

.png

 

 

KtP4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο επιλογές

Να πάρεις την άδεια του ΟΑΕΔ μετά την λήξη της άδειας λοχείας, και όταν τελειώσει η άδεια του ΟΑΕΔ επιστρέφεις στην δουλεία, και το μειωμένο ισχύει κανονικά (έχε όμως υπόψη ότι η μειωμένη άδεια αρχίζει να μετράει μετά την άδεια λοχείας. Ουσιαστικά χάνεις ένα 6μηνο από την άδεια)

 

Να πάρεις την άδεια λοχείας και μόλις τελειώσει αυτή η άδεια, να πάρεις την ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια, το οποίο είναι 3,5 μήνες (θα πρέπει να συμφωνήσει και ο εργοδότης γι΄ αυτό) και μόλις τελειώσει αυτή η άδεια αρχίζει η 6μηνη του ΟΑΕΔ. Μετά πας για δουλειά κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις την άδεια του ΟΑΕΔ μετά την λήξη της άδειας λοχείας, και όταν τελειώσει η άδεια του ΟΑΕΔ επιστρέφεις στην δουλεία, και το μειωμένο ισχύει κανονικά (έχε όμως υπόψη ότι η μειωμένη άδεια αρχίζει να μετράει μετά την άδεια λοχείας. Ουσιαστικά χάνεις ένα 6μηνο από την άδεια)

 

Εδω κανεις λαθος.Το μειωμενο ωραριο το δικαιουσαι ολοκληρο δηλαδη δεν χανεται ενα εξαμηνο απο την αδεια.Απλα παιρνει παραταση λογω του εξαμηνου του ΟΑΕΔ.Αν ηταν να το χαναμε τοτε τι στο καλο,κερδιζουμε ενα επιπλεον δικαιωμα και παραλληλα χανουμε ενα αλλο!!!???

Link to comment
Share on other sites

Σοφία και εγώ αυτό νόμιζα. Το είχαμε συζητήσει και φαίνεται να μην ισχύει. Ρίξε μια ματιά εδώ. Μακάρι να έχεις δίκιο γιατί είναι άδικο να χάνεις κάτι που δικαιούσουνα

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=12522&highlight=

Link to comment
Share on other sites

""Κορίτσια, έβγαλε το ΙΚΑ τον καινούριο οδηγό ασφαλισμένου, το οποίο δυστυχώς δεν κυκλοφορεί σε ηλεκτρονική μορφή ακόμη. Αναφέρει σε γενικές γραμμές τα εξής:

Έχουμε 2 επιλογές.

Η μία είναι : - άδεια λοχείας

- 3,5 μήνες ισόχρονη άδεια με αποδοχές (μόνο εάν συμφωνεί ο εργοδότης, γιατί αυτός πληρώνει)

- 6 μήνες ειδική άδεια. ΟΑΕΔ

Μετά επιστροφή στη δουλειά χωρίς να δικαιούσαι το μειωμένο ωράριο.

 

Και η άλλη λύση είναι:

- άδεια λοχείας

- 6 μήνες ειδική άδεια ΟΑΕΔ

- Μειωμένο ωράριο.

(Γράφει επί λέξη: η μητέρα αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας δικαιούται την ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας (των 6 μηνών) και στη συνέχεια (δηλαδή μετά τη λήξη του 6μήνου), δικαιούται το προβλεπόμενο μειωμένο ωράριο, αντί του δικαιώματος της άδειας των 3,5 μηνών που δεν άσκησε. Οπότε το μειωμένο ωράριο ξεκινάει μετά το 6μηνο και όχι μαζί.""

 

 

Ομως εσυ γραφεις τα ανωτερω στο θεμα που μου παρεθεσες...Αφου τα ειδες απο εγκυκλιο του ΙΚΑ θα ειναι οτι ισχυει.Παρολα αυτα θα ρωτησω τις αρμοδιες υπηρεσιες για να ειμαι σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν πηρα ακομη τηλ, σας παραθετω αποσπασμα του σχετικου νομου:

 

Το κέιμενο του Νόμου 3655/2008

.........

Αρθρο 142

 

Ειδική παροχή προστασίας μητρότητας

 

Η μητέρα που είναι ασφαλισμένη του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ, και εργάζεται με σχέση εργασίας ορισμένου ή αορίστου χρόνου σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις, μετά τη λήξη της άδειας λοχείας και της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, όπως προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ των ετών 2004 - 2005, δικαιούται να λάβει ειδική άδεια προστασίας μητρότητας έξι (6) μηνών.

 

Αν δεν κάνει χρήση της προβλεπόμενης από την ως άνω ΕΓΣΣΕ ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, η μητέρα δικαιούται αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας την ως άνω ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας, στη συνέχεια δε και το μειωμένο ωράριο που προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει.

Κατά τη διάρκεια της ως άνω ειδικής άδειας, ο ΟΑΕΔ υποχρεούται να καταβάλλει στην εργαζόμενη μητέρα μηνιαίως ποσό ίσο με τον κατώτατο μισθό, όπως κάθε φορά καθορίζεται με βάση την ΕΓΣΣΕ, καθώς και αναλογία δώρων εορτών και επιδόματος αδείας με βάση το προαναφερόμενο ποσό

 

Σε περίπτωση απασχόλησης μέχρι και 4 ώρες ημερησίως ή μέχρι 13 ημέρες το μήνα, κατά τη διάρκεια του εξαμήνου, που προηγείται της άδειας κυοφορίας, το καταβαλλόμενο από τον ΟΑΕΔ ποσό ισούται με το μισό του καθοριζόμενου ανωτέρω.

 

Ο χρόνος της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας λογίζεται ως χρόνος ασφάλισης στον κλάδο σύνταξης του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ, οι δε προβλεπόμενες εισφορές υπολογίζονται επί του κατά περίπτωση αναφερόμενου παραπάνω ποσού, από το οποίο ο ΟΑΕΔ παρακρατεί την προβλεπόμενη εισφορά ασφαλισμένου και την αποδίδει στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ, μαζί με την προβλεπόμενη εισφορά εργοδότη που βαρύνει τον Οργανισμό.

 

Κατά τη διάρκεια της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας, έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του άρθρου 1 του ν. 3227/2004 (ΦΕΚ 31 Α' και η 30874/23.4.2004 (ΦΕΚ 1023 Β' κοινή απόφαση των Υπουργών Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης, Οικονομίας και Οικονομικών και Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας.

 

Με απόφαση του Υπουργού Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας ρυθμίζονται η διαδικασία, ο τρόπος και οι λοιπές προϋποθέσεις εφαρμογής των διατάξεων του παρόντος άρθρου, καθώς και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια.

 

 

Απο αυτο εγω καταλαβαινω οτι με το περας του εξαμηνου αρχιζει το (εως σημερα ισχυον) μειωμενο ωραριο...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

...ξεκινησα την δουλεια τελη Αυγουστου μετα το εξαμηνο...γενναω τον Ιουλιο του 2010...ποσα ενσημα πρεπει να εχω για να μπορεσω να παρω το εξαμηνο για το επομενο μωρακι μου???θα μετρησουν μονο τα ενσημα του 2009??η του 2010??και αν δεν βγαινουν θα τα κολησουν με του 2010??

 

αν γνωριζει καμμια θα της ημουνα υποχρεη αν με διαφωτιζε τι γινεται....

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα saxpa...Εχω την εντύπωση πως για να πάρεις το 6μηνο πρέπει όπως θα ξέρεις ήδη αφού το έχεις ξαναπάρει,να έχεις πάρει τα επιδόματα του ΙΚΑ.Για αυτά χρειάζονται 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια.Αφού είναι να γεννήσεις τον Ιούλιο 2010 (με το καλό) σου υπολοζίζουν ένσημα από τον Ιούλιο του 2008.Βέβαια νομίζω πως τα ένσημα που μας κολλάνε κατά τη διάρκεια του 6μηνου του οαεδ δεν υπολογίζονται μιας και είναι μόνο συντάξιμα.Όπως και να χει όμως εσύ από τον Αύγουστο που επέστρεψες στην εργασία σου μέχρι τον Μάιο θα έχεις 250,οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.Ελπίζω να βοήθησα αλλά για καλό και κακό,μπορείς να μπεις στο site του ικα και να στείλεις ένα mail που να τα αναφέρεις όλα αυτά και σε παίρνουν μετά από λίγες μέρες τηλ.και σου απαντάνε.Ετσι είχα κάνει κι εγώ για το ίδιο ακριβώς θέμα γιατί απλά ήθελα να ξέρω αν έμενα στο καπάκι έγκυος αν θα μπορούσα να πάρω το επίδομα μητρότηατας,και με πήραν και μου είπαν όσα σου έγραψα παραπάνω...Να'σαι καλά!

MNlPp3.pngqrelp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα έγραψε η Μαριάννα. Το 6μηνο το παίρνεις αν έχεις δικαίωμα να πάρεις τα επιδόματα. Τα επιδόματα τα παίρνεις αν έχεις 200 ένσημα τα 2 χρόνια πριν την ΠΗΤ. Αν γεννάς Ιούλιο, δηλαδή σταματάς Μάιο, σου υπολογίζω από Σεπ2009 έως και Απρίλιο2009, δηλαδή 8 μήνες Χ 25 ένσημα= 200 ένσημα και είσαι μέσα! Καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι και με το καλό το μπεμπάκι σου!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...