Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πωσ πρεπει να ειδοποιησουμε τον εργοδοτη για το 6μηνο?


stellas

Recommended Posts

μια ερωτηση κοριτσια, στην εγκυκλιο για την 6μηνη αδεια του οαεδ γραφει οτι πρεπει να ενημερωσει η εργαζομενη τον εργοδοτη 1 μηνα πριν την εναρξη της.

στον οαεδ που ρωτησα μου ειπαν να του στειλω γραμμα!!(να κανω γραπτη αιτηση) ξερει καμια τι ισχυει γιατι ειναι λιγο περιεργος, νην εχω καμια ιστορια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω είχα ένα θέμα με τον εργοδότη μου, δεν ήθελε να πάρω το 6-μηνο! Οταν ήμουν έγκυος και πριν ξεκινήσει η άδεια τοκετού θεώρησα καλό να τον ενημερώσω οτι θα πάρω και το 6-μηνο για να φροντίσει να βρεί αντικαταστάτρια για τον καιρό που θα λείπω και για να βοηθήσω και γω στην εκπαίδευση του αντικαταστάτη! Τοτε δέχτηκα τα πυρά που είμαι τόσο αναίσθητη και δεν ενδιαφέρομαι για την εργασία μου κλπ.. Τελοσπάντων για να μην κουράζω με όλα αυτα πήγα στον ΟΑΕΔ και ενημερώθηκα αν 1ον μπορεί να μου αρνηθεί το δικαίωμά μου αυτο η κοπέλα στον ΟΑΕΔ ήταν πολύ εξυπηρετική και μου είπε οτι ειναι δικαίωμά μου ΑΛΛΑ υποχρεούμαι να ενημερώσω τον εργοδότη μου 1 μήνα πριν την έναρξη του 6-μηνου και για να είμαι κατοχυρωμένη ο καλύτερος τρόπος είναι να στείλω γραπτώς ένα γράμμα είτε με κούριερ είτε σε στύλ αναφοράς που θα πάρω και υπογραφή οτι είναι ενήμερος για το περιεχόμενο, καταλαβαίνεις βέβαια για πιο λόγο όλα αυτα.... για να μην γυρίσει να πεί οτι εμένα δεν με ενημέρωσε κανείς εγκαίρως!!! Εγω βεβαια που το καλοσκεφτηκα εκανα το εξής: 1 μήνα πριν λήξη η άδεια λοχεία μου πήρα υπογεγραμμένη την υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη που ζητάει ο ΟΑΕΔ στα χαρτιά που πρέπει να υποβάλλεις για το 6μηνο και ετσι καθάρισα! Ελπίζω να βοήθησα!

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ακούστε τι συναίβει σε φίλη που βρίσκεται σε εξάμηνη άδεια μητρότητας:

Πήγε πριν κανένα δεκαπενθήμερο απο τον εργοδοτη της για να παραλάβει το ειδικό αυτοκόλλητο για την θεώρηση του βιβλιαρίου ασθενείας και την Βεβαίωση εργοδότη για την φορολογική της δήλωση (καθώς επίσης και κάτι χρήματα που της είχε αφήσει υπόλοιπο λαμβάνει). Εν όσο βρισκόταν στον χώρο υποδοχής της εταιρείας και περίμενε να τελειώσει ο εργοδότης με ένα ραντεβού του ώστε να της σφραγίσει την Βεβαίωση Εργοδότη και να της την υπογράψει....ήρθε έλεγχος απο τον ΟΑΕΔ!!! Ήταν μια κοπελίτσα και ζήτησε την κα... (το όνομα της φίλης μου). Η κοπέλα απαντάει ενώ καθόταν στο σαλονάκι..."Εγώ είμαι..." και εκεί αρχίσαν όλα! Της είπε "Ααα..σας έπιασα να βρίσκεστε στον χώρο εργασίας σας ενώ έχετε άδεια..οπότε θα σας γράψω και θα περάσετε απο ειδική επιτροπή του ΟΑΕΔ για να απολογηθείται". Η κοπέλα, όπως και ο εργοδότης της που εν τω μεταξύ είχε τελειώσει με το ραντεβού του και βγήκε στον χώρο υποδοχής, της εξήγησαν τον λόγο για τον οποίο βρισκόταν εκεί. Τι κι αν της είπε πως δεν την "έπιασε" να εργάζεται, τι κι αν της έδειξε το ειδικό αυτοκολλητο που κρατούσε...το ελεγκτικο όργανο ήταν αμετάκλητο. Το θέμα πήγε στον ΟΑΕΔ όπου την ειδοποίησαν να πάει για "απολογία". Εκέι με ειρωνικό ύφος ο προιστάμενος της είπε πως "ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ...και πως απαγορεύεται να πάς στην εργασία σου..έστω και για βόλτα¨" . Θα της διακοψουν την άδεια..η κοπέλα δεν έχει κανέναν να της κρατήσει το μωρό.. την συγκεκριμένη ημέρα που πηγε απο τον εργοδότη, είχε πάρει ο άντρας της 2ωρη άδεια απο την δουλειά του για να κρατήσει εκείνος το μωρό. Επίσης της ζητούν στο ακέραιο επιστροφή των χρημάτων που έχει μέχρι τώρα λαβει.

Είναι σε απελπιστική κατάσταση... καθώς τα είχαν ανάγκη (όπως οι περισσοτεροι απο εμάς) τα χρήματα αυτά! Πού θα τα βρει τώρα; Πού θα αφήσει το μωρό; Τι θα γίνει; Και ερωτώ εγώ: Πού αναγράφεται στον νεοεφαρμοζόμενο νόμο περί μητρότητας, ποια η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσει μια μητέρα που βρίσκεται σε άδεια για να πάει να πάρει κάποια έγγραφα απο τον εργοδότη της; Θα πρέπει να το ανακοινώσει πρώτα στον ΟΑΕΔ; Να ενημερώσει τον ΟΑΕΔ τηλεφωνικώς; Δεν αναφέρει και δεν προβλέπει τπτ ο νόμος! Αφού η σχέση εργασίας είναι εν ενεργεία..δεν είναι απολυμένη ...να που χρειάστηκε να πάρει αυτά τα έγγραφα και για διαβολική συμπτωση συναίβει ό,τι συναίβει, πού και πώς θα βρει το δικιο της η μητέρα αυτή; Εγώ πάντως της είπα να κάνει ένσταση και να το φτάσει μέχρι και δικαστικώς το όλο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ CANDY..ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΕΝΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΤΗΣ ...ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΡΙΕΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΣΕ ΟΛΗ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΠΟΛΥ ΜΑΓΚΕΣ.ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ( ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ)ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΠΟΙΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΕΛΑΤΗΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ, ΔΕΝ ΕΚΑΤΣΑ ΟΥΤΕ 5 ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΟΥ ΕΥΤΗΧΩΣ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΦΥΓΩ..ΠΗΓΑΝ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΟΙ ΡΑΜΠΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΕΨΑΞΑΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΜΗΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ ΚΡΥΜΜΕΝΗ...ΔΕΝ ΠΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΛΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πολύ καθίκια ρε παιδιά! Το πιο ωραίο δεν σας το είπα... Η συγκεκριμένη κοπέλα έλεγε στον εργοδότη της μητέρας..μπροστά στην μούρη της πως τόσες κοπέλες κάθονται...ή είναι με stage και θέλουν εργασία... να πάρει μια από αυτές! Δηλαδή, δίνουν καλά καλά την άδεια μητρότητας και μετά κοιτάνε να σε αντικατάστησουν κιόλας για να φαίνεται πως επιτελούν έργο! Έλεος δηλαδή ρε! Έπρεπε να ήμουν εγώ! Θα την έκανα σκόνη! Σαν δεν ντρεπόμαστε λιγάκι! Σε λίγο θα ζητήσουν και απαγόρευση κυκλοφορίας στις μητέρες που έχουν την Άδεια Μητρότητας!

Link to comment
Share on other sites

Και ρωτώ: Αν είναι μια κοπέλα σε άδεια η οποία εργαζόταν σε ένα εμπορικό κατάστημα πάει έστω να αγοράσει μια μπλούζα ...και γίνει έλεγχος θα της κόψουν την άδεια ζητόντας πισω και τα χρήματα; Πάμε καλά; Πού ζούμε;

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κοριτσια! Καλα απιστευτα αυτα που διαβαζω...

 

Να σας πω, εγω χτες ανακοινωσα στον εργοδοτη μου οτι ειμαι εγκυος και η πρωτη του ερωτηση ηταν "ποτε φευγεις?" χαχα ειχε πολυ πλακα η συζητηση........

Και τελος παντων αφου με ρωτησε τι δικαιουμαι (τα θελε και τα παθε) του ειπα 2 μηνες πριν γεννησω , 2 μηνες μετα και 6 μηνες απο τον ΟΑΕΔ (βαλε και την κανονικη μου αδεια-αλλα αυτο δεν του το θυμισα μη παθει κανα εγκεφαλικο) αρα μου λεει συνολο 1 χρονος και θα πρεπει να προσλαβω καποια αλλη στη θεση σου. Και μετα τι μου λεει ? θα σε περιμενουμε με ανοιχτες αγκαλες μετα απο ενα χρονο να γυρισεις? Και προφανως υπονοουσε οτι θα πρεπει μετα απο τις αδειες αυτες να αποχωρησω.... Αλλα αφησαμε τη κουβεντα εκει γιατι ειπα οτι ειναι πολυ νωρις ακομα για να του πω τι θα κανουμε σε 1 χρονο..... Φυσικα ειπωθηκε οτι απο το νομο δε μπορει να απολυσει για 1 χρονο αφου γεννησω (πρωτα ο θεος) αλλα απαντησε οτι δεν τον ενδιαφερουν οι νομοι και στο κατω κατω οποτε θελει το κλεινει το γραφειο και τελειωσε η υποθεση.....

 

Αυτα εν συντομια!!!!!!!!!!! Τι θα κανω βρε κοριτσια? Εγω δε θελω να μπλεξω με νομους και να τον απειλησω κλπ......... Αλλα τι θα κανω? Θα ψαχνω δουλεια σε 1,5 χρονο απο τωρα? Γιατι δε το βλεπω να με θελουν εδω.... Αλλα ουτε θελω για χατιρι τους να αφησω το νινι μου νεογεννητο 2-3 μηνων μη παει και χασω τη δουλεια μου!!!!!!! Ενταξει ειναι πολυ καλη δουλεια αλλα.........?????

 

Για βοηθειστε............

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που γράφει η irida85 φαίνεται ακόμη μια φορά πως ο Νόμος περί Μητρότητας έχει κενά.. Και τι εννοώ...αφού ψηφίστηκε και αποφασίστηκε αυτός ο περιβόητος νόμος δεν θα έπρεπε να καλύψει και τις μητέρες που κάνουν χρήση του εξαμήνου με το να απαγορεύει στον εργοδότη να απολύσει την μητέρα ένα χρόνο μετά απο την ΛΗΞΗ της άδειας μητρότητας και όχι ένα χρόνο μετά τον τοκετό; Δηλαδή, πότε τελειωνει η εξαμηνη σου; Τον Μάιο 2009; Μέχρι τον Μάιο 2010 δεν έχει δικαίωμα να σε απολύσει ο εργοδότης σου! Διαφορετικά, είμαστε έρμαια στα χέρια των εργοδοτών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό το σκέφτομαι και εγώ συνεχώς, πως μπορεί να λήψει κάποια ένα χρόνο χωρίς να υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να την απολύσουν μόλις επιστρέψει; Κάπου είχα διαβάσει μέσα στο φόρουμ ότι έχει γίνει δύο χρόνια μετά τον τοκετό η απαγόρευση της απόλυσης αλλά από ότι καταλαβαίνω τώρα μάλλον λάθος ήταν.

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κακα τα ψεμματα πολυ δυσκολα μπορεις να διασφαλισεις τη θεση σου και ειδικα με τη σημερινη δυσκολη κατασταση που επικρατει στην αγορα...

 

Ειναι ρισκο... Εγω προκαταβολικα λεω πως δεν προκειται να το παρω, γιατι αφενος δεν υπαρχει ατομο να μπορει να μου καλυψει το κενο για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα (ειμαι σχεδον μονη μου στο γραφειο γι αυτη τη θεση) και αφετερου γιατι δε με συμφερει οικονομικως μιας που τα λεφτα που δινονται σαν αποζημιωση ειναι πολυ λιγοτερα σε σχεση με το μισθο μου...

 

Μονο την κουμπαρα μου ξερω που το εχει παρει, αλλα δουλευε πωλητρια σε εμπορικο καταστημα μεγαλης πολυεθνικης κι ηταν πιο ευκολο να αντικατασταθει, ασε που επαιρνε το βασικο μισθο οποτε της ηρθε σχεδον μια η αλλη...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eτσι ειμαι κι εγω, Christie, ειμαι μονη μου στη θεση αυτη κι ετσι θα πρεπει να παρει μια αλλη κοπελα 4ωρο και μαλιστα κανα μηνα πριν φυγω ωστε να τη μαθω, και αυτη τι νομιζετε θα τα μαθει ολα αμεσως? κανα 6μηνο θα το παλευει οπως κι εγω στην αρχη...

Αν και τωρα τα εχω βαλει σε μια σειρα καλη τα πραγματα εδω οποτε ισως να μη δυσκολευτει τοσο πολυ (οοοοποια ερθει) και τι θα γυρισουν να μου πουν? Εσυ εκανες 6 μηνες να μαθεις τη δουλεια και αυτη που πηραμε τωρα την εμαθε σε 2 μηνες, και θα τραβαω τα μαλλια μου!!!!!!!!!!!!

 

Οσο για το ποσο που δινει ο ΟΑΕΔ αποτι εχω δει εδω ειναι γυρω στα 650Ε το μηνα (δηλαδη 150Ε λιγοτερα αποσα παιρνω τωρα) αλλα πιστευω να τα βολεψω......

Δε μπορω βρε κοριτσια να φανταστω να αφηνω το 2 μηνων παιδακι μου και να τρεχω στο γραφειο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μονο και μονο για να μη με απολυσουν........ Και σκεφτομαι μετα ποιος προσλαμβανει παντρεμενη με παιδι??? Ουφ........

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω που δουλευα 7 χρονια και κλεισανε και δεν εχω παρει ακομα την ανεργεια μου 2 χρονια μετα?ειναι μεγαλη ιστορια.πηρα στα καναλια και κανενα δεν εωδιαφερθηκε για το θεμα μου!ελπιζω καποτε με τα τελεσιδικα δικαστηρια να δικαιωθω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω κι εγώ την ερώτηση μου.

Θέλω να το πάρω το εξάμηνο από τον ΟΑΕΔ και από τώρα στενοχωριέμαι και αγχώνομαι, μήπως μου το αρνηθεί. Κάπου άκουσα ότι είναι προαιρετικό, για τον εργαζόμενο. Δηλαδή αυτό τί σημαίνει;Οτι αν θέλει μπορεί να μου το αρνηθεί και σε κάποιον έλεγχο να πρέπει εγώ να πώ ότι ΔΗΘΕΝ δεν το ήθελα;;;;;

Τελικά τί ακριβώς ισχύει;Δεν ξέρω και πώς να του το θέσω. Αν είναι υποχρεωτικό και για τον εργαζόμενο, να ξέρω τουλάχιστον, για να μπορώ να του πώ, ότι σε κάποιον έλεγχο, μπορεί να έχει πρόβλημα.

Το πόσο αγχώνομαι γι'αυτό το θέμα είναι άλλο πράγμα, γιατί σκέφτομαι ότι τώρα που δικαίούμαστε κι εμείς του ιδιωτικού να καθόμαστε με τα μωρά μας, θα πάει "στράφι";;;;Θα χαριστεί με λίγα λόγια;;;;;;;;;;;:rolleyes::(

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προαιρετικό σημαίνει οτι δεν ειναι υποχρεωτικό σαν το 4μηνο ( 2 πριν, 2 μετά τη γέννηση ). Αν θέλει ο εργαζόμενος το παίρνει.

Απο τη στιγμή ομως που το θελήσει τοτε ο εργοδότης ειναι υποχρεωμένος να το δωσει;)

Link to comment
Share on other sites

Προαιρετικό σημαίνει οτι δεν ειναι υποχρεωτικό σαν το 4μηνο ( 2 πριν, 2 μετά τη γέννηση ). Αν θέλει ο εργαζόμενος το παίρνει.

Απο τη στιγμή ομως που το θελήσει τοτε ο εργοδότης ειναι υποχρεωμένος να το δωσει;)

 

κοριτσια εχει απολυτο δικιο ο marios_dad δεν μπορει να σας το αρνηθει αν το ζητησετε, εγω δεν μπορω να φανταστω οτι θα χασω αυτες τις πολυτιμες στιγμες του μωρου μου για να παω στη δουλεια.ειναι στιγμες πολυτιμες που περνουν και δεν ξαναγυριζουν και σας παραθετω ενα ποιημα που δημοσιευσε μια κοπελα στο forum:

 

"Tα χερια μου ηταν απασχολημενα

 

Τα χερια μου ηταν απασχολημενα ολη μερα

Χρονο δεν ειχα για να παιξω

τα παιχνιδακια που μου ζητουσες

δεν ειχα αρκετο χρονο για σενα

 

Τα ρουχα σου επλενα, εραβα, μαγειρευα

Μα οταν το τετραδιο με τις ζωγραφιες εφερνες

και με παρακαλουσες τη χαρα να μοιραστω μαζι σου

Ελεγα "λιγο αργοτερα γιε μου"

 

Σ' εβαζα προσεχτικα για υπνο

και τις προσευχες σου ακουγα, εσβηνα το φως

και ακροπατωντας προς την πορτα εφευγα

Μακαρι να ειχα μεινει αλλο ενα λεπτο ακομη..

 

Γιατι ο χρονος ειναι λιγος, τα χρονια φευγουν

Ενα αγορακι μεγαλωνει τοσο γρηγορα

Δεν ειναι πια στο πλαι σου

τα πολυτιμα μυστικα του να εξομολογηθει

 

Οι ζωγραφιες ειναι φυλαγμενες

Δεν υπαρχουν πια παιχνιδακια να παιξετε

Ουτε φιλακια καληνυχτας, ουτε προσευχες ν' ακουσεις

Ολα ανηκουν στο χθες

 

Τα καποτε απασχολημενα χερια μου ειναι τωρα ακινητα

Οι μερες μεγαλες και δυσκολα γεμιζουν πια

Μακαρι να μπορουσα να παω πισω και να κανω

τα μικρα πραγματακια που μου ζητουσες."

 

οσο για τα χαρτια ενα τηλ στον οαεδ της περιοχης σου θα στα πουν ολα!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα ήθελα τη γνώμη σας, ξαναγράφω τομνμ μου κι εδώ λοιπόν...

είμαι ωρομίσθια σε φροντιστήριο και η σύμβασή μου κάθε χρόνο λήγει τέλη Μαίου, μετά όμως από συνεννόηση με τον εργοδότη μου κάναμε παράταση της σύμβασης μέχρι τέλη Αυγουστου για να πάρω έτσι όλο το εξάμηνο και να μη μπλέκω με ταμεία ανεργίας κλπ. Κατέθεσα τα χαρτιά μου και τώρα με καλούν από τον ΟΑΕΔ για να μου πούνε να διορθώσω την ημερομηνία λήξης της σύμβασής μου...δηλαδή κατάλαβαν ότι κανονικά θα έπρεπε να σταματήσω από τη δουλειά τέλη Μαίου αλλά επίτηδες το παρατείναμε...που όμως ξέρουν αυτοί τι συμφώνησα να κάνω εγώ με τον εργοδότη μου?...δηλαδή είναι δυνατόν να μου κόψουν την επιδότηση με βάση τις δικές τους εικασίες και όχι τα χαρτιά που τους προσκόμισα? Δεν είναι παράνομο αυτό? Εγώ κάθε χρόνο ανανεώνω τη σύμβαση μου με τον εργοδότη και μπορώ να την κάνουμε για όσο διάστημα θέλουμε. Πιο είναι το πρόβλημα των υπαλλήλων του ΟΑΕΔ δεν καταλαβαίνω. Έχει τύχει σε κάποιον αυτό? Αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να το δεχτώ και να μειώσω τη σύμβασή μου ή να τους πω ότι αυτή είναι η συμβασή μου και να πράξουν σύμφωνα με το τι δικαιούμαι με βάση τα χαρτιά που τους προσκόμισα και όχι με το τι νομίζουν αυτοί...έχουν δικαίωμα να μου αρνηθο΄ν επίδομα με βάση τις δικές τους υποθέσεις και όχι τα χαρτιά?Αν είναι δυνατόν από την τσέπη τους τα παίρνουμε ή φοροδιαφεύγουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συγνωμη αν σασ φανει χαζη η ερωτηση αλλα πωσ πρεπει να ειδοποιησουμε τον εργοδοτη για το 6μηνο?

 

να του στειλω μια αυθεντικη υπευθηνη δηλωση απο την αστυνομια πωσ θα παρω το 6 μηνο?

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέραενημέρωσε τον τηλεφωνικά ότι θέλεις αυτη την ειδικη άδεια....θα πάς στον οαεδ να πάρεις τα χαρτιά και εκει θα σου δώσουν μια βεβαίωση εργοδότη που πρεπει να υπογράψει εκείνος....σου δινουν επίσης στον οαεδ μια υπεύθυνη δήλωση που κάτι γράφει....ένα κείμενο....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...