Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6μηνο - άδεια από ΟΑΕΔ


xara1

Recommended Posts

Κορίτσια, διαβάζω αυτές τις ημέρες τις ιστοριές σας και παρατήρησα ότι κοπέλες που έχουν πάρει το 6 μηνο απολύθηκαν μετά που επιστρέψαν στη δουλεία. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει καμιά κοπέλα που το πήρε και δεν είχε μετά κανένα πρόβλημα.

 

Και άλλη μια ερώτηση... μετά το εξάμηνο δικαιούμαστε μειωμένο ωράριο?.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χαρά για την απόλυση δεν μπορώ να σου απαντήσω δεδομένου ότι ακόμη δεν έχω γεννήσει. Απαγορεύεται όμως η απόλυση μέχρι να γίνει το παιδί ενός έτους. Μετά…

 

Το μειωμένο το δικαιούμαστε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Κορίτσια, διαβάζω αυτές τις ημέρες τις ιστοριές σας και παρατήρησα ότι κοπέλες που έχουν πάρει το 6 μηνο απολύθηκαν μετά που επιστρέψαν στη δουλεία. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει καμιά κοπέλα που το πήρε και δεν είχε μετά κανένα πρόβλημα.

 

Και άλλη μια ερώτηση... μετά το εξάμηνο δικαιούμαστε μειωμένο ωράριο?.....

Εγώ στο πρώτο μου παιδ'ί επέστρεψα κανονικά αλλά τώρα με τα διδυμάκια επιστρέφω το Σεπτέμβρη και θα δείξει. Μετά το 6μηνο δικαιούσαι 6 μήνες 2 ωρο και 6 μήνες μια ώρα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το 6μηνο και επέστρεψα τον περασμένο Οκτώβριο στη δουλειά, όπου εργάζομαι ακόμα :D.

Μειωμένο εγώ έχω, τόσο μου είπε η λογίστρια δηλαδή, 1 χρόνο -2 ώρες και μετά 6 μήνες -1 ώρα.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι μέλλουσα μανούλα και εγώ και άκουσα πως καταργήθηκε το εξάμηνο του ΟΑΕΔ!!!!!!!! Ξερει καμία τι ισχύει ακριβώς? Εγώ εχω ΠΗΤ 26/11/2010 οπότε το εξάμηνο θα το πάρω απο τέλη Ιανουαρίου 2011 περίπου... Άκουσα πως θα το πάρουν όσες γεννήσουν μεσα στο 2010 και μετά τέλος.... Ξερει καμία τίποτα????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι τίποτα επίσημο... αλλά το έχω ακούσει απο 2 διαφορετικά ατομα, άλλη μια μέλλουσα μανούλα μου το είπε την Παρασκευή στον Μικροβιολόγο και έχω πανικοβληθεί! Βεβαια πηγα την ίδια μέρα στον ΟΑΕΔ Χαλκίδας και ρώτησα και μου είπαν πως δεν έχουν κάποια επίσημη ενημέρωση. Ρωτάω μήπως έχει ακούσει καποια κάτι περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

εχθες που πηγα στον ΟΑΕΔ της περιοχης μου κ κατεθεσα τα χαρτια μου για το συμπληρωματικο. Μου εδωσαν ενα χαρτι που λεει τα διακαιολογητικα που πρεπει να εχω για να παρω το εξαμηνο με τη ληξη της αδειας λοχειας μου κανονικοτατα. Δεν εχω ακουσει ουτε εγω κατι περι καταργησης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε οχι...!Ενα καλο εκαναν για τις μανουλες θα το κοψουνε κι αυτο???ελπιζω και ευχομαι να ειναι ραδιο αρβυλα!Αν δεν το ακουσω απο την tv δεν το πιστευω....

Και με την ευκαιρια να σας ρωτησω...Αλλαξα την συμβαση μου απο 8ωρη σε 4ωρη,σε περιπτωση εγκυμοσυνης αν δεν το καταργησουν δικαιουμαι κι εγω το εξαμηνο???

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι...!Ενα καλο εκαναν για τις μανουλες θα το κοψουνε κι αυτο???ελπιζω και ευχομαι να ειναι ραδιο αρβυλα!Αν δεν το ακουσω απο την tv δεν το πιστευω....

Και με την ευκαιρια να σας ρωτησω...Αλλαξα την συμβαση μου απο 8ωρη σε 4ωρη,σε περιπτωση εγκυμοσυνης αν δεν το καταργησουν δικαιουμαι κι εγω το εξαμηνο???

 

 

κ εγω 4ωρη ειμαι κ μεχρι στιγμης το δικαιουμαι κανονικα

Link to comment
Share on other sites

εχθες που πηγα στον ΟΑΕΔ της περιοχης μου κ κατεθεσα τα χαρτια μου για το συμπληρωματικο. Μου εδωσαν ενα χαρτι που λεει τα διακαιολογητικα που πρεπει να εχω για να παρω το εξαμηνο με τη ληξη της αδειας λοχειας μου κανονικοτατα. Δεν εχω ακουσει ουτε εγω κατι περι καταργησης

 

 

Μήπως μπορείς να μας πεις τα δικαιολογητικά γιατί προσπαθώ να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με τον οαεδ της περιοχής μου και φυσικά δεν απαντά κανείς! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μας πεις τα δικαιολογητικά γιατί προσπαθώ να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με τον οαεδ της περιοχής μου και φυσικά δεν απαντά κανείς! Ευχαριστώ!

 

 

πολυ ευχαριστως αρκει να βρω λιγη ησυχια κ να μπορεσω να τα γραψω(εχω 2 ταλιμπαν ξυπνιους αυτη τη στιγμη)

 

παντως πρεπει να πας ετσι κ αλλιως απο ΟΑΕΔ να παρεισ κατι αιτησεις που δινουν -μια να συμπληρωσεις εσυ κ μια ο εργοδοτης σου- κ μαζι σου δινουν κ ενα χαρτι με τα διακαιολογητικα

 

Κοινως δεν την γλυτωνεις να πας 2 φορες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια????????????????

να ρωτησω κατι?????????????????

κατεθεσα τα χαρτια για το 6μηνο κ μου ειπαν την πεμπτη να παω να παρω την αποφαση .......................

λογικα θα γραφει κ ποτε γυριζω στην δουλεια ε?

 

 

αφου γυρισουμε στην δουλεια μας (μπουυυυυυυυυυυυυα δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι) εχουμε μειωμενο???????????????? πως δουλευουμε??????????????///

6ωρο κ πληρωνομαστε για 8ωρο??????/// η 7ωρο??????????

κ για ποσο??????????????????

βασικα το μειωμενο ειναι κατι που το κρινει η εταιρεια?/?????????/ το ποιες ωρες κ ποσο θα δουλευω ?????????????/

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πληρωνεσαι κανονικα 8ωρο ,

και δουλευεις για 12 μηνες (-2ωρες) και στη συνεχεια για 6 μηνες (-1ωρα) ...

 

εκτος και αν επιλεξεις , για 30 σερι μηνες -1ωρα

12/7/10 my princess was born !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα δικαιολογητικα και γενικως την ολη διαδικασια για το 6μηνο του ΟΑΕΔ πότε την κανουμε?Πριν την αδεια μητροτητας ή να περιμενω να γεννησω πρωτα και μετα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα δικαιολογητικα και γενικως την ολη διαδικασια για το 6μηνο του ΟΑΕΔ πότε την κανουμε?Πριν την αδεια μητροτητας ή να περιμενω να γεννησω πρωτα και μετα?

αφου γεννησεις φυσικα κ αφου τελειωσει η αδεια μητροτητας.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε οτι το μειωμένο ωράριο ξεκινάει απο τότε που ξεκινάει το εξάμηνο....στην δεύτερη μου γέννα δεν το γνώριζα ..τώρα στο τρίτο μου μωράκι το πήρα το μειωμένο ως εφάπαξ (3,5μήνες βγαίνει) και μετά θα έχω το εξάμηνο...δεν έχω ακούσει τίποτα περί κατάργησης μάλιστα απο τον Οαεδ μου δώσανε και τα δικαιολογητικά που πρέπει να μαζέψω και να τους καταθέσω...

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...