Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ 6ΜΗΝΗΣ ΑΔΕΙΑΣ (OF THE RECORD)


candy1234

Recommended Posts

Καλημέρα,

Θα ήθελα να σας εμπιστευτώ κάτι το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο είναι πραγματοποιήσιμο και θα ήθελα την γνώμη σας ή αντίστοιχη εμπειρία. Σκέφτομαι να κάνω χρήση της 6μηνης άδειας αλλά να εξακολουθήσω να εργάζομαι στην εταιρεία. Δηλαδή, να μην μου βάζει ένσημα για το 6μηνο αυτό, να μην φαίνομαι πουθενά. Γνωρίζετε κατα πόσο αυτό είναι εφικτό ή τυχών επιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


candy δεν νομίζω ότι κατάλαβα τί εννοείς.... Πάντως να ξέρεις ότι κατά την 6μηνη άδεια δίδονται κανονικά τα ένσημα (αρκεί η ασφαλισμένη να μην βγει σε πρόωρη σύνταξη).

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θα ήθελα να σας εμπιστευτώ κάτι το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο είναι πραγματοποιήσιμο και θα ήθελα την γνώμη σας ή αντίστοιχη εμπειρία. Σκέφτομαι να κάνω χρήση της 6μηνης άδειας αλλά να εξακολουθήσω να εργάζομαι στην εταιρεία. Δηλαδή, να μην μου βάζει ένσημα για το 6μηνο αυτό, να μην φαίνομαι πουθενά. Γνωρίζετε κατα πόσο αυτό είναι εφικτό ή τυχών επιπτώσεις;

 

Δηλαδή εννοείς ότι θα εργάζεσαι κανονικά αλλά θα παίρνεις τον βασικό μισθό (αυτόν που προβλέπει η 6μηνη)? Γιατί να το κάνεις αυτό?

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή εννοείς ότι θα εργάζεσαι κανονικά αλλά θα παίρνεις τον βασικό μισθό (αυτόν που προβλέπει η 6μηνη)? Γιατί να το κάνεις αυτό?

Μήπως εννοεί ότι θα παίρνει το βασικό και θα πληρώνεται κανονικά και από τη δουλειά της, εφόσον συνεχίζει να δουλεύει, αλλά χωρίς ένσημα;

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΝΤΟΥ ΤΟ ΙΚΑ Η' Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΒΡΕΙ ΕΚΕΙ, ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΟΚΕΦΑΛΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΦΟΥ ΘΑ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ "ΕΞΑΠΑΤΑΣ". ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΥΠΟΓΡΑΦΕΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΟΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ότι είμαι αγανακτισμένη με το ΙΚΑ, με ΟΑΕΔ και γενικά με ότι συγκαταλέγεται σε αυτό που ονομάζουμε ΔΗΜΟΣΙΟ, μιας και ως επι το πλείστον μας τα παίρνουμε...μη δίνοντας μας τα αντίστοιχα όταν τα χρειαζόμαστε, γι' αυτό σκέφτομαι να προσφύγω σε αυτή την κίνηση. Εξάλλου, γνωρίζετε πόσοι είναι οι άνθρωποι που για π.χ. είναι στο ταμείο ανεργίας και ταυτόχρονα εργάζονται ανασφάλιστοι για να παίρνουν κάτι παραπάνω; Εγώ έτσι και αλλιώς με την άδεια τοκετού δεν θα κάτσω σπίτι (εφόσον θα μου το επιτρέπει και η κατάσταση μου) αλλά θα συνεχίσω να εργάζομαι...και να πληρώνομαι απο τον εργοδότη μου..τυπικά θα είμαι με άδεια. Νομίζω πως αρκετές κοπέλες το κάνουν αυτό...αφού...και τα έξοδα είναι πολλά αλλά και στην δική μου περίπτωση το θέλει και ο εργοδότης μου γιατί με χρειάζεται. Δηλαδή, τότε δεν θα ρισκάρει; Όπως θα ρισκάρει για το διάστημα που θα δουλεύω ενώ θα έπρεπε να είμαι με άδεια τοκετού στο σπίτι, έτσι θα ρισκάρει και μετά, για να εποφεληθώ και εγώ..και εκείνος βέβαια..αφού δεν θα ασκήσω το νόμιμο δικαίωμα μου που ορίζει ο συγκεκριμένος νόμος, να κάνω χρήση της 6μηνης άδειας και να τον αφήσω τόσο καιρό ξεκρέμαστο. Κακά τα ψέματα, το ένα χέρι νήβει το άλλο και τα δυο το πρόσωπο... Δεν θα πληρώνει ένσημα για 6 μήνες (ήτοι 350 περίπου ευρώ) και θα χαίρει και των υπηρεσιών μου. Αλλά, ας μην το εστιάσουμε το θέμα μόνο στα του εργοδότη. Εγώ το κοιτάω από την δική μου μεριά. Ό,τι μπορώ να αποκομοίσω απο το κράτος θα το πάρω...και λίγο θα ειναι. Συμβουλή μου: Όποια μπορεί ας κάνει το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα...αν κάνει ντου ο όποιος ελεγκτικος φορέας...θα κάνω ότι είμαι συγγενής ή ότι ήρθα για λίγο να υποδείξω κάποια πράγματα.. Λύσεις υπάρχουν και δικαιολογίες...για τω Θεώ..

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα...αν κάνει ντου ο όποιος ελεγκτικος φορέας...θα κάνω ότι είμαι συγγενής ή ότι ήρθα για λίγο να υποδείξω κάποια πράγματα.. Λύσεις υπάρχουν και δικαιολογίες...για τω Θεώ..

Μπορώ να ξέρω με βεβαιότητα ότι δεν είναι τόσο απλό...

Σου εύχομαι απλώς να μη συμβεί :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέχασα...αν κάνει ντου ο όποιος ελεγκτικος φορέας...θα κάνω ότι είμαι συγγενής ή ότι ήρθα για λίγο να υποδείξω κάποια πράγματα.. Λύσεις υπάρχουν και δικαιολογίες...για τω Θεώ..

Μπορώ να ξέρω με βεβαιότητα ότι δεν είναι τόσο απλό...

Σου εύχομαι απλώς να μη συμβεί :wink:

 

Έχεις αντίστοιχη εμπειρία ή κάποιος γνωστός σου; Αν μπορείς να με κατατοπίσεις..

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΓΩ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ.

ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΧΕΡΙ.

ΑΠΛΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.

ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ,

ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΓΩ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ.

ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΧΕΡΙ.

ΑΠΛΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.

ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ,

ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ.

 

Γνωρίζω 2-3 άτομα που παίρνουν επίδομα ανεργίας και εργαζονται παράλληλα.

Δεν τους έχει συμβεί τπτ, δόξα τω Θέω. Βέβαια, δεν λέω, το ρίσκο υπάρχει...αλλά νομίζω αξίζει να το πάρεις.

Εξάλλου, εδώ πόσοι ανασφάλιστοι που τους εκμεταλεύονται οι εργοδότες υπάρχουν και κανείς δεν τους εντοπίζει...σε εμένα θα έρθουν;

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΟΥ ΜΥΝΗΜΑ ΖΗΤΑΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΕΦΡΑΣΑ. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ.

ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ

:wink:

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΟΥ ΜΥΝΗΜΑ ΖΗΤΑΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΕΦΡΑΣΑ. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ.

ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ

:wink:

 

Παρεξήγησες μάλλον το ύφος μου..το οποίο είναι έντονο αλλά όχι απέναντι σου παρά έναντι του δημοσίου...

Συγνώμη αν "ακούστηκα" κάπως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέχασα...αν κάνει ντου ο όποιος ελεγκτικος φορέας...θα κάνω ότι είμαι συγγενής ή ότι ήρθα για λίγο να υποδείξω κάποια πράγματα.. Λύσεις υπάρχουν και δικαιολογίες...για τω Θεώ..

Μπορώ να ξέρω με βεβαιότητα ότι δεν είναι τόσο απλό...

Σου εύχομαι απλώς να μη συμβεί :wink:

 

Έχεις αντίστοιχη εμπειρία ή κάποιος γνωστός σου; Αν μπορείς να με κατατοπίσεις..

Έχω γνωστό σε ελεγκτικό φορέα και ξέρω ότι αν σε πιάσουν, ό,τι δικαιολογία και αν βρεις θα την περάσουν από κόσκινο... Φυσικά και δεν είσαι η μόνη που το κάνει αυτό φαντάζομαι. Και η αλήθεια είναι ότι τις περισσότερες φορές για να σε ψάξει ο κάθε ελεγκτικός φορέας έχει γίνει καταγγελία. Σπάνια ελέγχουν χωρίς καταγγελία. Απλώς να ξέρεις ότι δεν είναι τόσο απλό όσο το έθεσες παραπάνω. Καλή τύχη :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω λιγο το συνηγορο του διαβόλου?

Γιατι να μην το τολμησει η Candy αυτο που λεει τη στιγμη που εχει και τη συμφωνη γνωμη του εργοδότη της?

Ποσες φορες σας εχει τυχει να ερθει ελεγχος στην εταιρεια που εργαζεστε είτε απο την επιθεωρησησ εργασίας είτε απο το ικα?

Δουλευω απο το 92. Εχω δουλεψει σε 2 μεγαλες εταιρείες και σε 2 μικρές.

Το μονο που μου ετυχε πριν 2-3 μηνες ήταν να παρει τηλεφωνο καποιος απο το ΙΚΑ και να μας ενημερωσει οτι θα κανουν ελεγχο. Οταν επικοινωνησε η λογιστρια της ειπε οτι επειδή δεν :P προλαβαίνουν :P να τους παει εκεινη τις καταστασεις του ΙΚΑ και τις καρτελες των υπαλληλων.

Χωρις να ειμαι ειδική αλλά απο τη πειρα των 16 χρονων λεω οτι ελεγχος γινεται μονο αν γινει καταγγελια εκ των εσω. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην το τολμησει η Candy αυτο που λεει τη στιγμη που εχει και τη συμφωνη γνωμη του εργοδότη της?

 

Χωρις να ειμαι ειδική αλλά απο τη πειρα των 16 χρονων λεω οτι ελεγχος γινεται μονο αν γινει καταγγελια εκ των εσω. :wink:

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Σπάνια γίνονται έλεγχοι, και αυτοί συνήθως μόνο με καταγγελία. Αν γίνει όμως έλεγχος δεν είναι πολύ απλό να τη "σκαπουλάρεις"... Το ανέφερα απλά για να έχει υπόψη της όλες τις παραμέτρους.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμάς μας είχαν κάνει έλεγχο πριν δυο χρόνια και το διάστημα που ήμουν έγκυος. Ήδη δούλευε σε μας μια κοπέλα την οποία ακόμα δεν είχε κάνει πρόσληψη ο εργοδότης μου και την παρουσίασε ως πελάτη (ευτυχώς δεν κατάλαβαν κάτι αλλά πήγε η ψυχή όλων μας στην κούλουρη) και του έκαναν συστάσεις επειδή είχε την κόρη του στο γραφείο. Μιλάμε για ένα κορίτσι 14 χρ. που απλά ερχόνταν στο γραφείο, ναι μεν για να βοηθάει όσο μπορεί (να σηκώνει κανένα τηλ.) αλλά και για να περνάει την ώρα της. Και όμως, θεώρησαν ότι εκμεταλλεύεται ανήλικο κορίτσι (παρόλο που τους είπε ότι η κόρη του έρχεται στο γραφείο επειδή δεν έχει που να την αφήσει στο σπίτι) και θα ξαναέρθουν κάποια άλλη μέρα και να μην την ξαναβρούν εκεί.

Candy, εγώ συμφωνώ με αυτό που θες να κάνεις άπλά φρόντισε ΑΝ τυχόν τύχει κάποιος έλεγχος απλά να κρυφτείς σε κάποια τουαλέτα ή να βρεις μια πολύ πειστική δικαιολογία. Στην τελική κάνε τον πελάτη (δεν ξέρω και τη φύση της εργασίας σου).....

 

Τυχαία μπορεί να μην έρθει ο έλεγχος, γιαυτό φροντίστε επίσης να μη το πολυδιαδίδεται σε γνωστούς και σγνώστους το εγχείρημά σας.... Να το ξέρετε μόνο εσύ και ο εργοδότης σου....Ποτέ δεν ξέρεις ποιος μπορεί να σας καρφώσει.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα λετε,

 

αλλα βλεπετε το δεντρο και οχι το δασος!!!

 

Νομιζω οτι ο μισθος σας ειναι ασημαντος μπροστα στο να ζησετε σαν νεες μαμαδες διπλα στο παιδακι σας τις πρωτες μερες της ζωης του!!!

Δεν νομιζω οτι για αυτους τους πρωτους μήνες λοιπον τα +700 Ευρω στα μηνιαια εσοδα του νοικοκυριου σας, αξιζει να αφησετε στην ακρη αυτα που θα νοιωσετε και που θα ζησετε!

Και σκεψου τα ποσα καθημερινα θυσιαζουμε απο την ανθρωπινη μας φυση για το χρημα!

Η γυναικα μου και εγω με το που μαθαμε οτι ισχυει το 6 μηνο χαρηκαμε παρα πολυ για το οτι θα κατσει με το μωρο μας περισσοτερο και ας μην εχουμε περισσοτερα λεφτα και ας μην ειμαστε σιγουροι οτι θα παραμεινει στην δουλεια...

Το μωρο μας να ειναι καλα, σωματικα και ψυχικα και εχει και μπαμπα να τα κρατησει ολα στις πλατες του!

 

ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για χαρη του μωρου σου (που θελω να σου πανε ολα καλα!), ευχομαι να το ξανασκεφτεις και να μην κανεις καμια βλακεια...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, cosmic! Ξέρω πολλές γυναίκες που παραιτούνται (τουλάχιστον πριν θεσπιστεί το 6μηνο) για να είναι κοντά στο μωρό τους μέχρι να "ξεπεταχτεί" τουλάχιστον. Τώρα το 6μηνο σου δίνει την ευκαιριία να μην παραιτηθείς και να μείνεις με το μικρό έστω και με λιγότερα χρήματα. Το βρίσκω πολύ σημαντικό βήμα, αν και απέχει πολύ από τα προνόμια των μαμάδων του δημοσίου. Υπάρχουν όμως ανάμεσά μας άνθρωποι που δεν έχουν την πολυτέλεια να αρνηθούν το μισθό τους και να παίρνουν λιγότερα, γιατί απλά δεν "βγαίνουν". Καθένας ξέρει μόνο ο ίδιος τι γίνεται στο σπίτι του. Δεν νομίζω καμιά μητέρα να θέλει να αφήσει το μωρό της λίγων μηνών για να δουλέψει, εκτός και αν πρέπει. Δεν λέω για τη συγκεκριμένη περίπτωση, της Candy, αλλά στην εποχή μας είναι δύσκολα τα πράγματα με τα οικονομικά και δυσκολεύουν συνεχώς περισσότερο.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, cosmic! Ξέρω πολλές γυναίκες που παραιτούνται (τουλάχιστον πριν θεσπιστεί το 6μηνο) για να είναι κοντά στο μωρό τους μέχρι να "ξεπεταχτεί" τουλάχιστον. Τώρα το 6μηνο σου δίνει την ευκαιριία να μην παραιτηθείς και να μείνεις με το μικρό έστω και με λιγότερα χρήματα. Το βρίσκω πολύ σημαντικό βήμα, αν και απέχει πολύ από τα προνόμια των μαμάδων του δημοσίου. Υπάρχουν όμως ανάμεσά μας άνθρωποι που δεν έχουν την πολυτέλεια να αρνηθούν το μισθό τους και να παίρνουν λιγότερα, γιατί απλά δεν "βγαίνουν". Καθένας ξέρει μόνο ο ίδιος τι γίνεται στο σπίτι του. Δεν νομίζω καμιά μητέρα να θέλει να αφήσει το μωρό της λίγων μηνών για να δουλέψει, εκτός και αν πρέπει. Δεν λέω για τη συγκεκριμένη περίπτωση, της Candy, αλλά στην εποχή μας είναι δύσκολα τα πράγματα με τα οικονομικά και δυσκολεύουν συνεχώς περισσότερο.

 

Ναι βρε σουζυ, συμφωνω εν μερει!!! Τα πραγματα σιγουρα εχουν δυσκολεψει!

Απλα ο σοφος λαος μας λεει μια παροιμια 'οπως εστρωσες θα κοιμηθεις!'

Ε, οποιος δεν την παλευει οικονομικα να αναθρεψει σωστα και να παρεχει αυτα που πρεπει στο παιδι του, τοτε ας το σκεφτει τρεις φορες πριν το προχωρησει! Επισης επειδη ειναι μια αποφαση ΖΩΗΣ δεν μπορεις να την στηριζεις σε λιγα ευρω....

Link to comment
Share on other sites

cosmic, συμφωνω απολυτα μαζι σου, κ εγω με το που το εμαθα λεω να κανω δευτερο παιδι, κ να κατσω απο την δουλεια μου ετσι ωστε να με δει κ το κοριτσακι μου περισσοτερο(19μηνων ειναι τωρα)κι ας περνω τα μισα λεφτα απο οτι θα επερνα στην δουλεια μου.βεβαια τα οικονομικα του περισσοτερου κοσμακη ειναι πολυ ασχημα δυστυχως, κ μας βαζουν να επιλεξουμε τι ειναι πιο σωστο? να κατσουμε με τα παιδια μας, η να μπορεσουμε να τους προσφερουμε κατι καλυτερο δουλευοντας????????

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, cosmic! Ξέρω πολλές γυναίκες που παραιτούνται (τουλάχιστον πριν θεσπιστεί το 6μηνο) για να είναι κοντά στο μωρό τους μέχρι να "ξεπεταχτεί" τουλάχιστον. Τώρα το 6μηνο σου δίνει την ευκαιριία να μην παραιτηθείς και να μείνεις με το μικρό έστω και με λιγότερα χρήματα. Το βρίσκω πολύ σημαντικό βήμα, αν και απέχει πολύ από τα προνόμια των μαμάδων του δημοσίου. Υπάρχουν όμως ανάμεσά μας άνθρωποι που δεν έχουν την πολυτέλεια να αρνηθούν το μισθό τους και να παίρνουν λιγότερα, γιατί απλά δεν "βγαίνουν". Καθένας ξέρει μόνο ο ίδιος τι γίνεται στο σπίτι του. Δεν νομίζω καμιά μητέρα να θέλει να αφήσει το μωρό της λίγων μηνών για να δουλέψει, εκτός και αν πρέπει. Δεν λέω για τη συγκεκριμένη περίπτωση, της Candy, αλλά στην εποχή μας είναι δύσκολα τα πράγματα με τα οικονομικά και δυσκολεύουν συνεχώς περισσότερο.

 

Ναι βρε σουζυ, συμφωνω εν μερει!!! Τα πραγματα σιγουρα εχουν δυσκολεψει!

Απλα ο σοφος λαος μας λεει μια παροιμια 'οπως εστρωσες θα κοιμηθεις!'

Ε, οποιος δεν την παλευει οικονομικα να αναθρεψει σωστα και να παρεχει αυτα που πρεπει στο παιδι του, τοτε ας το σκεφτει τρεις φορες πριν το προχωρησει! Επισης επειδη ειναι μια αποφαση ΖΩΗΣ δεν μπορεις να την στηριζεις σε λιγα ευρω....

 

ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΟΥΤΕ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΣΤΕΡΗΘΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΧΑΡΙΣΩ ΜΙΑ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΑΝΕΤΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΖΩΗ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΩ

ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΠΡΟΕΡΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΦΤΩΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΤΡΙΑ ΑΔΕΡΦΙΑ, ΟΛΑ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΑΜΕ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΒΟΗΘΟΥΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ. ΟΙ ΔΥΟ ΣΠΟΥΔΑΣΑΜΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΥΟ ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΑΛΛΟ ΔΡΟΜΟ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΜΕΛΟ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΤΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΖΗΛΕΥΑ ΔΕΝ ΛΕΩ... ΑΛΛΑ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΕΚΤΙΜΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΕ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ. ΑΓΑΠΗ ΕΥΤΥΧΙΑ.

ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΖΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΕΤΑ, ΟΧΙ ΠΛΟΥΣΙΟΠΑΡΟΧΑ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΝΕΙ ΩΡΑΙΕΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΔΙΑΦΩΝΗΣΕΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ. ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΣΤΩ ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ, ΗΘΙΚΑ, ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ.

ΤΟ ΕΚΤΙΜΩ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΕ Η ΦΤΩΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΑ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΚΙ ΑΛΛΑ ΑΔΕΡΦΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε σουζυ, συμφωνω εν μερει!!! Τα πραγματα σιγουρα εχουν δυσκολεψει!

Απλα ο σοφος λαος μας λεει μια παροιμια 'οπως εστρωσες θα κοιμηθεις!'

Ε, οποιος δεν την παλευει οικονομικα να αναθρεψει σωστα και να παρεχει αυτα που πρεπει στο παιδι του, τοτε ας το σκεφτει τρεις φορες πριν το προχωρησει! Επισης επειδη ειναι μια αποφαση ΖΩΗΣ δεν μπορεις να την στηριζεις σε λιγα ευρω....

Αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ. Πρέπει δηλαδή να τεκνοποιούν μόνο οι έχοντες;;; Πολύ ρατσιστικό μου ακούγεται. Τα παιδιά θέλουν αγάπη και προσοχή, και δεν είναι βέβαιο ότι θα τη βρουν μόνο αν η οικογένεια τους έχει λεφτα.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...