Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ!!!!


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα απεβλα στις 26.12.2012 παμε στους 5 μηνες τωρα και εγκυμοσυνη δεν ξαναειδα!!φοβαμαι οτι δεν θα τα ξανακαταφερουμε....με εχει πιασει απελπησια!!υποτηθετε οτι μετα την αποβολη εισαι πιο γονιμη πιανεις πιο ευκολα παιδι!!εμεις τιποτα τιποτα τιποτα!!!περναει ο καιρος και τιποτα!!κι ολο σκεφτομαι οτι σε 2 μηνες θα γεννουσα!!!ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ!!ακουω γυρω μου οτι η μια ειναι εγκυος η αλλη γεννησε βλεπω εγκυους στο δρομο και ο Θεος να με συγχωρεσει δεν το αντεχω!!!γιατι δεν μενω εγκυος ξανα???υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο προβλημα ματα την αποβολη!!να σας πω επισης οτι αφου απεβαλα στον υπερηχο μετα μου βρικαν και ενα πολυ μικρο υνομυομα πυρηνα οπως μου το ειπαν 9 χιλιοστα!!δεν ξερω τι να σκεφτω πια και τι να κανω!να παρω αποφαση οτι δεν θα κανω παιδι να τελειωνω!!!ειμαι χαλια συγνωμη........!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοπέλα μου μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου... Είναι δυνατόν να απογοητεύεσαι έτσι? Προσπάθησε να ηρεμήσεις να χαλαρώσει το μυαλουδάκι σου γιατι είναι πάρα πολύ πιθανό να το προκαλείς εσύ η ίδια στον εαυτό σου όλο αυτό..

Το πιθανότερο είναι να φταίει η ψυχολογία σου και τίποτα αλλο απο όλα αυτά που σκεφτεται το μυαλο σου..

Απο τη στιγμη που έχεις μείνει ήδη έγκυος μία φορά θα ξαναμείνεις αρκεί να ηρεμήσεις..!

Κάντε κανένα ταξιδάκι με τον αντρούλη σου ή προσπαθήστε να ξεφεύγετε απο την καθημερινότητα σας και το μωράκι θα έρθει εκει που δεν το περιμένετε!

Οσο για το ινομύωμα που σου βρίκανε μήπως πρεπει να το αφαιρέσετε πριν μείνεις ξανα έγκυος? Δεν ξέρω απο αυτά γι αυτο σε ρωτάω

 

 

Καλή επιτυχία!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Για το ινομυωμα εχω ρωτησει 3 γιατρους και οι τ3 μου ειπαν να μην το πειραξω!!!ολοι μου λενε οτι αφου εμεινα μια φορα θα ξαναμεινω αλλα εγω πλεον εχω χασει τις ελπιδες μου δεν το πιστευω......γιατι δεν ερχεται????!!!μηπως κατι συναιβει με την αποβολη!!!ΓΙΑΤΙ???

Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητεύεσαι, πρέπει να το έχεις καταλάβει ότι η στεναχώρια και το άγχος είναι οι πλέον ανασταλτικοί παράγοντες για εγκυμοσύνη! Εγώ είχα αποβολή στην 7η εβδομάδα στις 27/1, περίμενα 2 κύκλους περιόδου όπως μου είχε πει ο γιατρός και στον τρίτο κύκλο ήμουν πολύ έτοιμη ψυχολογικά, υπολόγισα την ημερομηνία ωορρηξίας και έμεινα έγγυος. Δυστυχώς όμως ήταν πάλι αποβολή (βιοχημική). Έχω και εγώ ένα ινομύωμα, αρκετά μεγάλο, αλλά δεν το σκέφτομαι καθόλου γιατί όταν γέννησα την κόρη μου πριν 2 χρόνια δε με ενόχλησε και μετά τη γέννα συρρικνώθηκε. Ο μόνος κίνδυνος όπως μου είχε πει τότε ο γιατρός θα ήταν να γινόταν η εμφύτευση ακριβώς εκεί που είναι το ινομύωμα. Πόσες πιθανότητες όμως υπάρχουν? Έτσι και αλιώς η εγκυμοσύνη είναι ένα θαύμα από την αρχή μέχρι το τέλος. Τόσα πολλά πράγματα μπορεί να πάνε στραβά που απλά θα πρέπει να πιστέψεις στο θαύμα της και να μην κολλάς στις λεπτομέρειες! Διάβασα εδώ στο φόρουμ ότι ο γιατρός κάποιας κοπέλας της πρότεινε να παίρνει eviol για να αυξήσει τις πιθανότητες εγκυμοσύνης. Ερεύνησέ το και αυτό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο βλεπω συνεχεια παντως και στεναχωριεμαι οτι οι περισσοτερες κοπελες που απεβαλαν εμειναν σχεδον αμεσως ξανα εγκυος......γι αυτο προβληματιζομαι!!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Χελωνίτσα, δεν ξέρεις πόσο σε καταλαβαίνω! Κι εγώ είχα μια παλίνδρομη πριν 2μιση χρόνια κι όταν ήρθε ο μήνας που θα γεννούσα, με είχε πιάσει σχεδόν κατάθλιψη. Όμως μην απελπίζεσαι και κυρίως μην το σκέφτεσαι. Εφόσον έμεινες έγκυος μια φορά, σίγουρα θα ξαναγίνει. Εγώ πάντως το ινομύωμα θα το αφαιρούσα καλού κακού, γιατι αυτά είναι αιτίες υπογονιμότητας, καθώς συχνά εμποδίζουν την εμφύτευση. Ποτέ δεν ξέρεις πού θα πάει να κολήσει το έμβρυο. Πάντως καλοκαίρι έρχεται, βγάλτο λίγο από το μυαλό σου, κοίτα να περάσεις καλά στις διακοπές, να χαρείς τον άντρα σου, νέο κορίτσι είσαι, αν κρίνω από το 1984, δεν υπάρχει περίπτωση, θα ξαναμείνεις έγκυος.

 

ΥΓ Κι αν σε παρηγορεί, εγώ δεν έμεινα έγκυος αμέσως μετά (κι εγώ το άκουγα ότι είσαι γόνιμη μετά την αποβολή, αλλά δεν τα κατάφερα άμεσα) έχω όμως σήμερα το γιο μου που αύριο γίνεται ενός έτους. Έλα, μην απελπίζεσαι, σύντομα θα γίνεις μανούλα.

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει κοριτσι μου να ειναι καλοτοιχο και να το χαιρεσαι!!μου ειπαν να μην αφαιρεσω καθολου το ινομυομα γιατι ειναι πολυ μικρο και δεν το πειραζουμε λεει αν δεν δημιουργει αιμοραγιες και τετοια!!εσυ μετα απο ποσο καιρο περιπου εμεινες εγκυος ξανα??

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει κοριτσι μου να ειναι καλοτοιχο και να το χαιρεσαι!!μου ειπαν να μην αφαιρεσω καθολου το ινομυομα γιατι ειναι πολυ μικρο και δεν το πειραζουμε λεει αν δεν δημιουργει αιμοραγιες και τετοια!!εσυ μετα απο ποσο καιρο περιπου εμεινες εγκυος ξανα??

 

Σ΄ευχαριστώ. Μην κρίνεις από μένα, γιατί εγώ ήμουν 40 ετών όταν είχα την παλίνδρομη. Εσύ είσαι νέο κορίτσι, μόλις χαλαρώσεις και το ξεχάσεις, θα μείνεις έγκυος, θα το δεις. Αφού ακόμα κι εγώ η γριά κότα τα κατάφερα. Σταμάτα να μετράς μέρες και μήνες και κοίτα να περνάς καλά με τον άντρα σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

οχι και γρια!!!!!!40 χρονων νεες ειμαστε ακομα!!!χαχχαχχχα!!!πιστευω οτι δεν παιζει ρολο η ηλικια!!πραγματικα δεν ξερω τι πραγματικα φταιει!!ισως οντως το εντονο στρες!!τι ναπω!!:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι και γρια!!!!!!40 χρονων νεες ειμαστε ακομα!!!χαχχαχχχα!!!πιστευω οτι δεν παιζει ρολο η ηλικια!!πραγματικα δεν ξερω τι πραγματικα φταιει!!ισως οντως το εντονο στρες!!τι ναπω!!:shock:

 

Ναι, δε λέω, σήμερα η γυναίκα 40 ετών μια χαρά κρατιέται, αλλά σίγουρα παίζει ρόλο η ηλικία στη γονιμότητα. Πάντως μην αγχώνεσαι, ανεβάζεις την προλακτίνη σου όταν αγχώνεσαι κι αυτό είναι ανασταλτικός παράγοντας για τη σύλληψη. Στο ξαναλέω, ξέχασέ το, πες ότι αυτό το καλοκαίρι δεν θέλεις να μείνεις έγκυος (και πίστεψέ το κιόλας) και θα μείνεις έγκυος σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια με αναλογη εμπειρια μετα απο ποσο καιρο μετα απο αποβολη χωρις αποξεση καταφερατε να μεινετε ξανα εγκυος??????

 

Εγω αμεσως με την πρωτη περιοδο μετα την αποβολη.Βεβαια παλλινδρομησαν κι ετσι βρισκομαι ΞΑΝΑ στην ιδια θεση με σενα.Οτι θα γεννουσα καπου τελη Αυγουστου κι αντι γι αυτο εχασα κι αλλα εμβρυα.... :(

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

...Έτσι και αλιώς η εγκυμοσύνη είναι ένα θαύμα από την αρχή μέχρι το τέλος. Τόσα πολλά πράγματα μπορεί να πάνε στραβά που απλά θα πρέπει να πιστέψεις στο θαύμα της και να μην κολλάς στις λεπτομέρειες! ...

 

Αυτό ξαναπές το!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κοριτσια οντως το στρες παιζει τοσο μεγαλο ρολο??θα ηθελα να μαθω κι αλλες εμπειριες απο το ποτε μεινατε εγκυος ξανα μετα απο αποβολη!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια οντως το στρες παιζει τοσο μεγαλο ρολο??θα ηθελα να μαθω κι αλλες εμπειριες απο το ποτε μεινατε εγκυος ξανα μετα απο αποβολη!!!

 

Κοπέλα μου καλησπέρα. Απέβαλα ακριβώς πριν 31 ημέρες, το μωρό μου το έχασα 21 εβδομάδων αλλά το διαπιστώσαμε στις 24, οπότε δεν ξέρω να σου πω το μετά, 1ον διότι δεν επιτρέπεται ακόμη αν μείνω έγκυος και 2ον διότι δεν το σκέφτομαι πλέον ούτε κατά διάνοια να το ξαναπεράσω αυτό.

 

Θα σου πω όμως κάτι για το άγχος το οποίο σε βασανίζει. Έμεινα έγκυος τον Οκτώβριο, τη μέρα που ο γιατρός μου μου είπε ότι δεν θεωρεί πιθανό ότι θα μπορέσω να συλλάβω φυσιολογικά λόγω 2 χρονης άκαρπης προσπάθειές και κάποιων προβλημάτων που είχα. Συνέλαβα την ίδια μέρα ακριβώς! Και ξέρεις γιατί?? Διότι την ώρα που ξάπλωσα στο κρεβάτι μου σκέφτηκα: "Αφού δεν μπορώ και είναι πλέον δεδομένο....Ας το απολαύσω τουλάχιστον!!!!!!! (μέχρι τότε όπως καταλαβαίνεις μέτραγα γόνιμες, κύκλους ώρες καθυστέρησης και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς!) και ο μπέμπης μου ήρθε όταν είπα: ΤΕΛΟΣ! Θα κάνω απλά έρωτα και θα χαρώ τον άντρα μου!

 

Δυστυχώς σ αυτό το θέμα δεν ισχύει ο κανόνας του Κοέλλιο εγώ έτσι κατάλαβα. Και σε καταλαβαίνω γιατί και γω αυτό σκέφτομαι και δεν θέλω να ξαναπροσπαθήσω, ότι δεν θα ξανάρθει ή ότι θ αργήσει τόσο που δεν θα το αντέχω πια. Και μένα ο γιατρός μου και όλοι μ είπαν ότι αφού έγινε μια θα ξαναγίνει σίγουρα.

 

 

Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο αλλά πρέπει να ηρεμήσεις. Είναι ο μόνος τρόπος να ξανάρθει!!!!!!!! Σου εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά....

 

ΥΓ. Μ έστειλες κανονικά..η ημερομηνία της αποβολής σου είναι τα γενέθλιά μου......

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου τι να σου πω σου ευχομαι κι εσενα οτι καλυτερο!!σε καταλαβαινω απολυτα ο πονος ειναι πολυ περιεργος και η αναμονη τραγικη!!ευχομαι ολα να πανε καλα και για τις δυο μας αλλα και για ολες τις κοπελες που περνουν αντιστοιχα προβληματα!!!Πρεπει να πουμε ΤΕΛΟΣ στις σκεψεις ΤΕΛΟΣ στο στρες!!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?ειχα μια παλλινδρομη πριν απο χρονια στην πρωτη μου προσπαθεια για μωρο που εμεινα εγκυος μεσα σε ενα μηνα προσπαθειων με το συντροφο μου.Αρχισα να προσπαθω παλι μετα απο 6 μηνες οπως με συμβουλεψε η γιατρος μου αλλα ακομα δε βλεπω φως και σχεδιαζω σπερματεγσχυση.Υπαρχει περιπτωση να επαθα ζημια απ τη διαδικασια?Τοτε εμεινα αμεσως εγκυος ενω τωρα προσπαθω χρονια και καθε φορα μου ερχεται περιοδος και απογοητευομαι.Τι να κανω?Λετε να πετυχει η σπερματεγχυση?Δε μπορω να το αντεξω αλλο βλεπω παντου ποσο ευτυχισμενες ειναι οι μανουλες του κοσμου και σκεφτομαι οτι δε θα ερθω ποτε στη θεση τους :cry:

 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?ειχα μια παλλινδρομη πριν απο χρονια στην πρωτη μου προσπαθεια για μωρο που εμεινα εγκυος μεσα σε ενα μηνα προσπαθειων με το συντροφο μου.Αρχισα να προσπαθω παλι μετα απο 6 μηνες οπως με συμβουλεψε η γιατρος μου αλλα ακομα δε βλεπω φως και σχεδιαζω σπερματεγσχυση.Υπαρχει περιπτωση να επαθα ζημια απ τη διαδικασια?Τοτε εμεινα αμεσως εγκυος ενω τωρα προσπαθω χρονια και καθε φορα μου ερχεται περιοδος και απογοητευομαι.Τι να κανω?Λετε να πετυχει η σπερματεγχυση?Δε μπορω να το αντεξω αλλο βλεπω παντου ποσο ευτυχισμενες ειναι οι μανουλες του κοσμου και σκεφτομαι οτι δε θα ερθω ποτε στη θεση τους :cry:

 

Δεν νομιζω καλη μουνα επαθες ζημια απλα ακομα δεν ηρθε η ωρα....καλα θα κανεις να πας για σπερματεγχυση απλα σαν μεθοδος δεν εχει πολυ ικανοποιητικα αποτελεσματα οσο η εξωσωματικη...πας δεν πας συνεχισε να προσπαθεις....και καπου παρακατω θατα καταφερεις αν ειναι ολα καλα....διαφορετικα κανε εναν ελεγχο.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια με αναλογη εμπειρια μετα απο ποσο καιρο μετα απο αποβολη χωρις αποξεση καταφερατε να μεινετε ξανα εγκυος??????

 

Η κάθε γυναικα ειναι διαφορετικη... μπορεις να μεινεις αμέσως μπορει όμως να καθυστερήσεις κιόλας... Εγώ ειμαι κάθετη οτι η ψυχολογία ειναι το άλφα και το ωμέγα σε μια σύλληψη...~!

Ειδικά στη δική σου περίπτωση που ξέρεις σίγουρα οτι μπορείς να μείνεις έγκυος..

Εγώ για έντελώς διαφορετικο λόγο σκεφτόμουν να προχωρήσω σε εξωσωματική αλλα πάλι καλά ο γιατρός μου με απέτρεψε αφου έιχα ήδη μια εγκυμοσύνη....

Απλά ηρέμησε και θα έρθει...

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?ειχα μια παλλινδρομη πριν απο χρονια στην πρωτη μου προσπαθεια για μωρο που εμεινα εγκυος μεσα σε ενα μηνα προσπαθειων με το συντροφο μου.Αρχισα να προσπαθω παλι μετα απο 6 μηνες οπως με συμβουλεψε η γιατρος μου αλλα ακομα δε βλεπω φως και σχεδιαζω σπερματεγσχυση.Υπαρχει περιπτωση να επαθα ζημια απ τη διαδικασια?Τοτε εμεινα αμεσως εγκυος ενω τωρα προσπαθω χρονια και καθε φορα μου ερχεται περιοδος και απογοητευομαι.Τι να κανω?Λετε να πετυχει η σπερματεγχυση?Δε μπορω να το αντεξω αλλο βλεπω παντου ποσο ευτυχισμενες ειναι οι μανουλες του κοσμου και σκεφτομαι οτι δε θα ερθω ποτε στη θεση τους :cry:

 

Καλημέρα και απο εμένα!!!

Η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική αλλά επίσης είναι σημαντικό και το περιβάλλον της μήτρας! Μπορεί να έχεις συμφύσεις ή κάτι τέτοιο. Έχεις ρωτήσει τον γιατρό σου? Το λέω γιατί προσπαθείς λες χρόνια...συνήθως στους 12 μήνες αρχίζουν να ψάχνονται!

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, ήθελα απλα να σου πω ότι αργα ή γρηγορα θα ερθει, μην απογοητευεσαι! Εγω εκανα ενα αγορακι και μετα προσπαθουσα για 3 χρονια να κανω δευτερο μωρο. Εμεινα εγκυος στον 1,5 χρονο και το εχασα και εμεινα ξανα μετα απο 1,5 χρονο πανω ακριβως στο σημειο που ειπα φτανει...δεν το άντεχα πια. Πήρα άπειρα φάρμακα, έκανα άπειρες εξετάσεις (εδειξαν οτι δεν είχα κάνένα πρόβλημα...και έιχα ήδη ενα αγορακι),3 σπερματεγχύσεις, άπειρες ενεσεις, άπειρα τάματα..έμεινα έγκυος (χωρίς θεραπεία τελικά)3 Ιανουρίου 2013 και τωρα είμαι 22 εβδομάδων ο Αγιος Εφραιμ άκουσε το τάμα μου και έμεινα έγκυος την μέρα της γιορτής του την Εφρεμία μου. Έχε πίστη στο Θεό και το μωράκι σου θα έρθει όταν θέλει ο Θεός, μή ζορίζεις άλλο τον εαυτό σου του κάνεις κακό. Σταμάτα να το σκεύτεσαι και κάνε δώρο στο εαυτό σου ξένοιαστες διακοπές και είμαι σίγουρη ότι σε λίγο θα ανακοινώσεις τα ευχάριστα. Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια οντως το στρες παιζει τοσο μεγαλο ρολο??θα ηθελα να μαθω κι αλλες εμπειριες απο το ποτε μεινατε εγκυος ξανα μετα απο αποβολη!!!

 

Αγαπητή χελωνίτσα,

Θα σου πω δυο ιστορίες που ίσως σε βοηθήσουν κατά κάποιον τρόπο. Πρώτον η δική μου πιο απλή. Εγώ μετά την αποβολή μου έμεινα έγκυος μετά από 7 μήνες χωρίς να το περιμένω καθόλου και να το σκέφτομαι!

Η θεία μου πριν 2 χρόνια περίπου στον 4ο μήνα αντιμετώπισε σοβαρό πρόβλημα και έχασε το μωράκι. Ακολούθησε θεραπεία και ύστερα ο γιατρός της είπε να μην περιμένει και πολλά! Φέτος βάφτισα εγώ το ξαδερφάκι μας 5 μηνών (γιατί φοβόταν τρελά το μάτι). Όπως καταλαβαίνεις το άγχος παίζει σημαντικό ρόλο γιατί οι ίδιες μπλοκάρουμε τον εαυτό μας! Χαλάρωσε και μην κάνεις καθόλου αρνητικές σκέψεις! Θαύματα γίνονται κάθε μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...