Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πονος στο ποδι μονο κατα τη διαρκεια του υπνου...


Recommended Posts

εχω ανησυχησει παρα πολυ, διοτι η κορουλα μας-2,5 χρονων- ξυπναει κατα διαστηματα στον υπνο της και με γοερο κλαμα λεει οτι την ποναει πολυ..στο πρωτο περιστατικο ειπαμε ισως ειναι ψυχοσωματικο δεδομενου οτι το πρωι το παιδι χοροπηδαει σαν κατσικι...ερχεται και το δευτερο περιστατικο, ηδη μιλαει η μικρη θελει να της το χαιδεψουμε και να της βαλουμε κρεμα-βαζαμε εμεις μια ενυδατικη, ισα για να ηρεμησει...το ολο θεμα σοβαρευει και γινεται κατα τη γνωμη μου ανησυχητικο οταν πριν τα Χριστουγεννα ενα μεσημερι κουτσαινε, εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου, την παμε αρον αρον νοσοκομειο, οπου ο ορθοπεδικος ειπε απο πολλη κουραση...υποψην πυρετο δεν ανεβασε..επειδη το εψασξε για υμενιτιδα...το θεμα ειναι οτι ειναι παντα στο ιδιο ποδι, κατω χαμηλα και μετα το επομενο πρωι το θυμαται...την πηγαμε στον Πεττα στο Αγια Σοφια...αλλα λεει δε βλεπει κατι ανησυχητικο..ισως ειναι απο την ταχεια αναπτυξη των οστων, την οποια δεν μπορουν παντα να ακολουθησουν οι μυες....χτες το βραδυ ξυπνησε με κλαμα τρεις φορες και τωρα εδειχνε το δεξι ποδι...εχω τρελαθει...εχετε παρομοια εμπειρια...που να την παμε...σε ρευματολογο??σε νευρολογο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γειά σου. ανάλογη εμπειρία είχε η αδερφή μου με την κόρη της, γύρω στα 3-3,5. παραπονιόταν κατά κύριο λόγο μετά από περπάτημα & ήθελε αγκαλιά, ενώ μπορεί να έτρεχε & να έπαιζε όλη μέρα χωρίς διαμαρτυρία... επίσης συχνά έλεγε ότι είναι κουρασμένη... η παιδίατρος θεώρησε ότι είναι από την ταχεία ανάπτυξη των οστών σε αυτή την ηλικία, αλλά την είχε υπό παρακολούθηση αρκετό καιρό. από ότι θυμάμαι μας είχε πει να προσέξουμε (χωρίς να τη ρωτάμε) αν επηρεάζεται το παιχνίδι της, αν ο πόνος την κρατούσε μακριά από τις δραστηριότητες της όντως υπήρχε πρόβλημα. το βράδυ ο πόνος συχνά ήταν εντονότερος, λόγω της χαλάρωσης από το φόρτο της ημέρας. & σ'εμας δε συμβαίνει το ίδιο; παρακολούθησε λίγο το παιδάκι σου ως προς αλλαγές στις δραστηριότητες του & ενόχλησε το γιατρό σου για οποιαδήποτε διαφορά δεις. εμείς είχαμε κάνει & κάποιες εξετάσεις αίματος πολύ νωρίτερα από την πρόταση της γιατρού, γιατί η αδερφή μου πανικοβάλεται εύκολα & απλά επιβεβαίωθηκε η γιατρός ( ευτυχώς). κάτι μήνες μετά απλά σταμάτησε να το αναφέρει. καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

το ειχα περάσει εγω σαν παιδί και κυρίως στον ύπνο κατα την διάρκεια των περιόδων που ψήλωνα (μετα το ύψος κόπηκε απότομα λόγο κορτιζόνης που χρειάστηκα για αρκετό καιρό) το είχε ψάξει η μαμά μου και της ειχε πει ο γιατρός πως αναπτύσοντε τα κόκαλα. περαστικα!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλη σκεψη η κραμπα αλλα θα το καταλαβαιναν οι γονεις διοτι μιλαμε για εναν πολυ εντονο μυικο σπασμο ..

ιδιως τα κοριτσια το παθαινουν αυτο και οντως ειναι απο την αναπτυξη των οστων.το μικρο της ηλικιας δεν μας βοηθαει να αξιολογησουμε την ενταση του πονου .αφου το ειδαν ορθοπαιδικοι και απεκλεισαν την υμενιτιδα μην στεναχωριεσαι.

απλα σαν παιδι ειναι ανθεκτικη στον πονο?κλαιει γρινιαζει η ουρλιαζει?για ποση ωρα?φανταζομαι σας τ αρωτησαν αυτα γιατι ειναι σημαντικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koριτσια, σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας....η αληθεια ειναι την παρατηρουμε και εμεις διαρκως και ποτε σε καμια περιπτωση δεν εχει δειξει οτι εχει δυσχερεια σε καποια δραστηριοτητα...

Link to comment
Share on other sites

γειά σου. ανάλογη εμπειρία είχε η αδερφή μου με την κόρη της, γύρω στα 3-3,5. παραπονιόταν κατά κύριο λόγο μετά από περπάτημα & ήθελε αγκαλιά, ενώ μπορεί να έτρεχε & να έπαιζε όλη μέρα χωρίς διαμαρτυρία... επίσης συχνά έλεγε ότι είναι κουρασμένη... η παιδίατρος θεώρησε ότι είναι από την ταχεία ανάπτυξη των οστών σε αυτή την ηλικία, αλλά την είχε υπό παρακολούθηση αρκετό καιρό. από ότι θυμάμαι μας είχε πει να προσέξουμε (χωρίς να τη ρωτάμε) αν επηρεάζεται το παιχνίδι της, αν ο πόνος την κρατούσε μακριά από τις δραστηριότητες της όντως υπήρχε πρόβλημα. το βράδυ ο πόνος συχνά ήταν εντονότερος, λόγω της χαλάρωσης από το φόρτο της ημέρας. & σ'εμας δε συμβαίνει το ίδιο; παρακολούθησε λίγο το παιδάκι σου ως προς αλλαγές στις δραστηριότητες του & ενόχλησε το γιατρό σου για οποιαδήποτε διαφορά δεις. εμείς είχαμε κάνει & κάποιες εξετάσεις αίματος πολύ νωρίτερα από την πρόταση της γιατρού, γιατί η αδερφή μου πανικοβάλεται εύκολα & απλά επιβεβαίωθηκε η γιατρός ( ευτυχώς). κάτι μήνες μετά απλά σταμάτησε να το αναφέρει. καλή επιτυχία

 

μηπως μπορεις να μου πεις σε παρακαλω σε τι αιματολογικες αναφερεσαι??καποιες συγκεκριμενες??

Link to comment
Share on other sites

το ειχα περάσει εγω σαν παιδί και κυρίως στον ύπνο κατα την διάρκεια των περιόδων που ψήλωνα (μετα το ύψος κόπηκε απότομα λόγο κορτιζόνης που χρειάστηκα για αρκετό καιρό) το είχε ψάξει η μαμά μου και της ειχε πει ο γιατρός πως αναπτύσοντε τα κόκαλα. περαστικα!

 

να σε ρωτησω κοριτσακι μου..κορτιζονη πηρες για καποιο αλλο θεμα η σχετικα με τον πονο αυτο??

Link to comment
Share on other sites

καλη σκεψη η κραμπα αλλα θα το καταλαβαιναν οι γονεις διοτι μιλαμε για εναν πολυ εντονο μυικο σπασμο ..

ιδιως τα κοριτσια το παθαινουν αυτο και οντως ειναι απο την αναπτυξη των οστων.το μικρο της ηλικιας δεν μας βοηθαει να αξιολογησουμε την ενταση του πονου .αφου το ειδαν ορθοπαιδικοι και απεκλεισαν την υμενιτιδα μην στεναχωριεσαι.

απλα σαν παιδι ειναι ανθεκτικη στον πονο?κλαιει γρινιαζει η ουρλιαζει?για ποση ωρα?φανταζομαι σας τ αρωτησαν αυτα γιατι ειναι σημαντικο.

 

οντως οι κραμπες που λεει και η paros ειναι καλη ιδεα-επιαναν τον μπαμπα μου ενα διαστημα-αλλα το ποδαρακι της εκεινη την ωρα δε δειχνει κατι..ουτε πρησμενο, ουτε κοκκινο ειναι σε φυσικη κατασταση...η ολη κατασταση διαρκει λιγα λεπτα και εκεινη κλαιει, αλλα οχι γοερα...μαλλον εντονη γκρινια θα το ελεγα...γενικα ειναι ανθεκτικη θα ελεγα στον πονο...demi μου εισαι του επαγγελματος??

Link to comment
Share on other sites

Δες κι αυτο...http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=36233

Ελπιζω να μην ειναι κατι τετοιο,δεν ειναι τραγικο αλλα ειναι επιπονο.

Ειχα παθει ακριβως το ιδιο με την κορουλα μας και η παιδιατρος φοβηθηκε για υμενιτιδα αλλα ευτηχως ηταν πονοι αναπτυξης.Η περιγραφη μοιαζει με τη δικη σας επομενως κι εσεις πονους αναπτυξης θα εχετε

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δες κι αυτο...http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=36233

Ελπιζω να μην ειναι κατι τετοιο,δεν ειναι τραγικο αλλα ειναι επιπονο.

Ειχα παθει ακριβως το ιδιο με την κορουλα μας και η παιδιατρος φοβηθηκε για υμενιτιδα αλλα ευτηχως ηταν πονοι αναπτυξης.Η περιγραφη μοιαζει με τη δικη σας επομενως κι εσεις πονους αναπτυξης θα εχετε

 

σε ευχαριστω παρα πολυ αλλα εχει αποκλειστει η υμενιτιδα, αλλωστε αυτο μας συμβαινει με μια συχνοτητα ανα πενταμηνο, εξαμηνο...μονο τα τρια τελευταια περιστατικα ειχαν πολυ κοντινη χρονικη αποσταση μεταξυ τους, δηλ. αρχες Δεκεμβριου και το τελευταιο πριν τρεις μερες...και το επομενο πρωι ειναι ολα καλα...

εσεις κανατε καποια εξεταση για να σιγουρευτει η γιατρος οτι ειναι οντως πονοι αναπτυξης??

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ αλλα εχει αποκλειστει η υμενιτιδα, αλλωστε αυτο μας συμβαινει με μια συχνοτητα ανα πενταμηνο, εξαμηνο...μονο τα τρια τελευταια περιστατικα ειχαν πολυ κοντινη χρονικη αποσταση μεταξυ τους, δηλ. αρχες Δεκεμβριου και το τελευταιο πριν τρεις μερες...και το επομενο πρωι ειναι ολα καλα...

εσεις κανατε καποια εξεταση για να σιγουρευτει η γιατρος οτι ειναι οντως πονοι αναπτυξης??

Χαιρομαι παρα πολυ που δεν ειναι Υμενιτιδα.Οχι δεν καναμε καμια εξεταση..Μετα την πρωτη φορα που το επαθε πηρε 7 ποντουσ και την δευτερη αλλους 5 μαζεμενους...ε..νομιζω οτι αυτο μας επιβεβαιωσε και σε εμας και στην παιδιατρο οτι ολα ειναι οκ

Παρατηρησε λιγο το υψοε οτυ παιδιου.και αν δεις οτι χηλωνει μεατ απο καθε πονο ειναι αυτο..αλλιως μηπως ειναι καμια κραμπα

Δεν μοιαζει με κατι αλλο

Α και η δικια μου μας ζηταγε να της τo τριβουμε με βουτηρο..(βουτηρο τους βαζουν στον παιδικο οταν χτυπανε),Ποναει επισης κατω χαμηλα..ακριβως το ιδιο με σας..dont wory

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...