Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κλινικές & μαιευτήρια στα Χανιά


Recommended Posts

Καλημέρα!Ξερει κάποιος ποιες ειναι οι τιμες για τις κλινικες Καπακη-Γαβριλακη-Τσεπετη στα Χανια και τι περιλαμβανεται σε αυτες?Θα με ενδιεφερε και για φυσιολογικο τοκετο και για καισαρικη.Ευχαριστω!

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω ειχα γεννησει με καισαρικη στον γαβριλακη πριν απο 3 χρονια.δεν ξερω αν εχουν αλλαξει οι τιμες...ειχα πληρωσει περιπου 2500 μαζι με αναισθησιολογο,φαρμακα και καποιες εξετασεις αιματολογικες πριν το χειρουργειο. νομιζω παντως οτι μπορεις να ρωτησεις. στου καπακη ειναι απο οτι ξερω πιο φθηνα και σε χρεωνει εφαπαξ ενα συγκεκριμενο ποσο , οσες μερες και αν χρειαστει να μεινεις.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.Ξερεις τι δωματια έχουν 2κλινα/3κλινα? Θα με ενδιεφερε η πιο οικονομικη λυση.Βασικα η γιατρος που ειχα στον γιο μου και απο την οποια ημουν πολυ ευχαριστημενη,ηταν στο νοσοκομειο με συμβαση και δεν της την ανανεωσαν οποτε θα συνεργαστει με καποια κλινικη,δεν ξερω ακομα ποια.Απλα επειδη ειμαι στην αρχη θελω να δω τι θα κανω.Στην τιμη δηλαδη συμπεριλαμβανονται ολα εκτος απο παιδιατρο απ' οτι καταλαβαινω?

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αν σ'ενδιαφέρει μπορώ να σου δώσω πληροφορίες για την κλινική του Καπάκη γιατι θα γεννήσω εκεί και έχω τη λίστα με τις τιμές. Λοιπόν για φυσιολογικό τοκετό το τρίκλινο όσες μέρες μείνεις ειναι 750 ευρώ και στην καισαρική 800 ευρώ, Δίκλινο στον φυσιολογικό τοκετό 850 και καισαρική 900 ευρώ, Μονόκλινο είναι 900 ευρώ στον φυσιολογικό τοκετό και 950 στην καισαρική και τέλος υπάρχει και το Δίκλινο δωμάτιο που δεν μπαίνει άλλο άτομο, δηλαδή σαν μονόκλινο με 2 κρεβάτια και κοστίζει 1000 στον φυσιολογικό και 1050 στην καισαρική. Θα πρέπει να υπολογίσεις ότι στον φυσιολογικό τοκετό μπόρεις να βάλεις μέσα έξτρα μαία αν θες και στην καισαρική την νάρκωση και τον βοηθό. Έξτρα είναι και η αμοιβή που παίρνει και ο γιατρός σου, ο παιδίατρος και τα φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Αννα και σε ευχαριστω πολυ.Ρωτησα κι εγω για τον Καπακη και μου ειπαν για τρικλινο 847 (750 +ΦΠΑ) και για καισαρικη 905 (800 + ΦΠΑ) + 300 για αναισθησιολογο και βοηθο. Οποτε μαλλον οι τιμες που εχεις ειναι χωρις ΦΠΑ,αν θες διευκρινισε το και πες μου.Ευχαριστω και παλι!

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω γεννησα στου Τσεπετη και ειναι η πιο φτηνη απ' ολες. Ειχα περασει και ειχα παρει τιμες και απο τις τρεις και αυτη ηταν η πιο φτηνη. Δε θυμαμαι να σου πω ομως γιατι εδωσα λιγο λιγοτερο απο 3.000 μαζι με τον γιατρο (για τον οποιο εμαθα αργοτερα οτι ειναι ο ακριβοτερος στα Χανια:rolleyes:). Περνα αν θες μια βολτα και δες πως ειναι. Γνωμη μου: Του Γαβριηλακη θυμιζει κλινικη, του Καπακη θυμιζει προπολεμικο νοσοκομειο και του Τσεπετη ξενοδοχειο που εχει μισοανακαινιστει. Ολες παντως το ιδιο πραγμα προσφερουνε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Κ εγω γενναω το πρωτο μου παιδακι στις 20 Ιουλίου και ακομα δεν εχω αποφασίσει ποια κλινικη να διαλέξω. Ο Τσεπετης ειναι σιγουρα ο πιο φθηνος αλλα φιλες μου που γεννησαν εκει ηταν λιγο απογοητευμενες κυριως απο τους χωρους. Στου Καπακη οντως η κλινικη ειναι ψιλοαθλια αλλα σιγουρα πιο οικονομικη και εχω ακουσει οτι εχει πολύ καλο προσωπικο. Απο την αλλη αν κατσεις να προσθεσεις ολα οσα σου χρεωνουν (τη μαια ,φαρμακα-πανες, κλπ πας και τα αγοραζεις εσυ) αναισθησιολογο 200-300 ευρω σου βγαινει λιγο πιο φθηνα απο του Γαβριλακη. Εγω ολες τις εξετασεις τις εκανα στου Γαβριλακη γιατι ειναι διπλα το σπιτι μο και ξερω πανω κατω τι προσφερει και εχω και μια επαφη με τις μαιες. Εχει καποια καλα οπως την εξετασει απο νευροχειρουργό, παιδοχειρουργό και ωρλ που ειναι μεσα στο πακετο οπως και ο προεγχειρητικος ελεγχος που ειπε και η κοπελα απο πάνω. Γεννησε η αδελφη μου εκει πέρυσι και επειδη δυσκολευόταν οικονομικά ζήτησε απο καποια υπευθυνη να τησ κανει καλλιτερη τιμη και εκλεισαν στα 1300 ευρω. Εγω ειμαι ανεργη 2 χρονια τώρα και ντρεπομαι να το ζητησω ειναι η αληθεια αλλα ισως και να το κανω μιας και ειναι πολυ κοντα στο σπιτι και θα ειναι κ ευκολία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας...Εγω γεννησα περυσι Μαιο και τωρα το δευτερο με το καλο στον Αυγουστο..Πηγα στου Καπακη και εμεινα απολυτα ευχαριστημενη,ειναι καθαρα,το προσωπικο πολυ φιλικο και ζεστο και διαθεσιμο για οτι ζητησεις,αρτια καταρτισμενες οι μαιες,εκει εκανα και ολες μου τις εξετασεις φετος..Εξαρταται βεβαια και τι θελει ο καθενας και τι ζηταει,εμενα δεν με ενοιαζε ποσο καλοφτιαγμενη ειναι η κλινικη και να πήρωσω αυτο και μονο..Σημασια εχει να εχεις καλο γιατρο και το προσωπικο της κλινικης να ειναι εμπειρο,εμενα ο γιατρος μου συνεργαζεται μαζι τους αλλα πηγαινει οπου θελεις.Τον εμπιστευτηκα και δεν μετανιωσα για κατι γι'αυτο και εκει θα ξαναπαω.Πληρωσα 750 για φυσιολογικο τοκετο σε 3 κλινο δωματιο στο οποιο ημουν με μια αλλη κοπελα για 2 μερες και μετα μονη μου!Δεν προλαβα να κανω επισκληριδιο και πληρωσα αλλα 200 για τον παιδιατρο.Επισης τα φαρμακα που πηρε ο αντρας μου απο το φαρμακειο και ολα αυτα στο ικα γινονται δαπανη και παιρνεις καποιο ποσο πισω.Τωρα το οτι πληρωνεις ενα πακετο πανες δεν νομιζω αξιζει να το αναφερουμε καν.Αν το παρεχει η κλινικη δωρεαν σιγουρα τους το πληρωνεις με το παραπανω.Νομιζω οτι καθε κοπελα πρεπει να επιλεγει που θελει να γεννησει βαση προτιμησης της με μια επισκεψη σε μια απο τις κλινικες για να τσεκαρει ποια την "εμπνεει".

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.Ξερεις τι δωματια έχουν 2κλινα/3κλινα? Θα με ενδιεφερε η πιο οικονομικη λυση.Βασικα η γιατρος που ειχα στον γιο μου και απο την οποια ημουν πολυ ευχαριστημενη,ηταν στο νοσοκομειο με συμβαση και δεν της την ανανεωσαν οποτε θα συνεργαστει με καποια κλινικη,δεν ξερω ακομα ποια.Απλα επειδη ειμαι στην αρχη θελω να δω τι θα κανω.Στην τιμη δηλαδη συμπεριλαμβανονται ολα εκτος απο παιδιατρο απ' οτι καταλαβαινω?

νομιζω εχουν και 2κλινα και 3κλινα. ο παιδιατρος ειναι εξτρα δεν συμπεριλαμβανεται και νομιζω οτι γενικα περνουν 150-200 ευρω.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλημέρα!Ξερει κάποιος ποιες ειναι οι τιμες για τις κλινικες Καπακη-Γαβριλακη-Τσεπετη στα Χανια και τι περιλαμβανεται σε αυτες?Θα με ενδιεφερε και για φυσιολογικο τοκετο και για καισαρικη.Ευχαριστω!

 

 

Καλημερα!να σου ζησει το αγορακι σου!!Περιμενω και γω την κορουλα μου οπου να ναι!Ηθελα να σε ρωτησω σε παρακαλω που γεννησες..Ειμαι απο θεσνικη και ειμαι παντρεμενη στο ρεθυμνο (φρεσκια):-).Μας κλεισανε την κλινηκη πριν 10 μερες και ειμαι στον χαμο !!!ο γιατρος μου παει στου καπακη και στο μητερα..ειμαι πολυ μπερδεμενη!και εχω πολλες ερωτησεις!μηπως εχεις εμπειρια απο του καπακη ή μηπως εχεις ακουσει κατι??ευχαριστω!

7V7Sp3.png

 

 

dev307pf___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Εγώ γέννησα το πρώτο μου παιδάκι -- αγοράκι --περισυ τον Ιούλιο στον Γαβριλάκη και 9/11 το κοριτσάκι μου. Σε σχέση με περισυ εχουν μειωθει οι τιμές αρκετα λόγω εοπυυ. Να φανταστεις έδωσα για φυσιολογικό τοκετό 850 ευρώ περίπου και γενικώς είμαι πολύ ευχαριστημένη. Ο ιατρός μου μέχρι προτινος συνεργζόταν κυρίως με την Κλινική Καπάκη αλλά τώρα πηγαίνει αποκλειστικά στου Γαβριλάκη. Νομιζω πλέον πανω κατω οι τιμές είναι ίδιες κ στις 2 κλινικές. Αξιζει να πας μια βολτα από τις κλινικές για να δεις ποια σε εμπνέει αν και φανταζομαι θα ειναι δύσκολο λόγω απόστασης.

Link to comment
Share on other sites

Και φανταστείτε ότι το Γενάρη του 2010 στου γαβριλάκη ήταν 1400 για ΦΤ και 1600 για καισαρική (το φθηνότερο πακέτο,δηλ. δίκλινο). Χωρίς παιδίατρο και γυναικολόγο εννοείται!!!

Link to comment
Share on other sites

Και φανταστείτε ότι το Γενάρη του 2010 στου γαβριλάκη ήταν 1400 για ΦΤ και 1600 για καισαρική (το φθηνότερο πακέτο,δηλ. δίκλινο). Χωρίς παιδίατρο και γυναικολόγο εννοείται!!!

 

Του 2011, λάθος!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καποια πιο προσφατη τιμη δεν εχουμε???

αν θελει ο θεος εμεισ παμε για ιουλιο σκεφτομαι στου γαβριλακη μονοκλινο...... ο γιατρος μου μου ειπε οτι περιπου 1200 θα παει...... ο εοπυ τελικα ποσο δινει απο το ποσο???

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγω να σου δώσω ετυχε να ειμαι εκει σημερα.. εξαρταται αν θα πας φυσιολογικα η με καισαρικη... γυρω στα 1000-1200 ειναι τωρα οι τιμες. Δεν αποκλειεται ομως να αλλαξουν πολλα πραγματα μεχρι τον Ιουλιο οποτε οτι και να ακουσεις τωρα ισως να μην ισχυουν τοτε. Επιδομα δεν σου δινει πια ο εοπυυ παρα μονο αν γεννησεις στο σπιτι σου. αλλα δινει ενα ποσο στην κλινικη που περιλαμβανει τα φαρμακα το υγειονομικο υλικο και ενα ποσο για το δωματιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

καλημερα.θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε τις παροχες της κλινικης καπακη στα χανια.δηλ.εχουν τα ρουχαλακια ταιζουν κανουν μπανιο τις πανες τους ολα τα κανουν;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε τις παροχες της κλινικης καπακη στα χανια.δηλ.εχουν τα ρουχαλακια ταιζουν κανουν μπανιο τις πανες τους ολα τα κανουν;

 

Εγώ γέννησα το 2010 στου Καπάκη . Τα πάς όλα εσύ . Από ρουχισμό και πάμπερσ κλπ. Όμως ούτως ή άλλως αυτό νομίζω οτι συμβαίνει παντού . Σου δίνουν ένα χαρτί που λενε τί πρέπει να έχει μαζί σου . Εγώ τα είχα ετοιμάσει όλα και είχα μία βαλίτσα με πράγματα δικά μου κ του μωρού . Μόλις γεννήσεις , στέλνουν τους δικούς σου και πηγαίνουν στις μαίες πράγματα δικά σου ( εσώρουχα και σερβιέτες) καθώς και του μωρού για να το ντύσουν . Μπάνιο και αλλαγή πάνας του κάνουν πάντα αυτοί . Εγώ βέβαια καθώς δεν ήξερα απ΄μωρά και δεν είχα μετά την γέννα και βοήθεια από πουθενά , κατόπιν συμβουλής φίλης μου , πήγα και μου έδειξαν πώς να του κάνω μπάνιο . Πολύ χρήσιμο!!!Αν είσαι Χανιά , πήγαινε και στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού που προσφέρει Δωρεάν το ΠΙΚΠΑ . Είναι ένα προπολεμικό κτήριο απέναντι από το ιατρείο του Μαρινάκη ( ρώτα εκεί γύρω , θα σου πούν , ή ζήτα το τηλ από τις πληροφορίες του ΟΤΕ). Πάντως σου φέρνουν το παιδάκι( στην κλινική) έτοιμο για τάισμα, πλυμένο , αλλαγμένε και σινιαρισμένο:)

Καλή λευτεριά

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ ΣΤΟΥ ΚΑΠΑΚΗ??? ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΝΗΚΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΑΡΧΑΙΩΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.... ΠΑΡΕ ΤΙΜΕΣ Κ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕς ΚΛΙΝΗΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ..... ΠΡΙΝΗ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ!!!(ΜΕΤΑ ΠΕΣ ΤΙΣ Κ ΣΕ ΕΜΑΣ) :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα και απο μενα!!

ρωτησα τον γιατρο μου μου ειπε οτι ολα μαζι θα μου στοιχισουν 2000 ευρω κλινικη και η αμοιβη του μαζι! 1000 ευρω ειναι η αμοιβη του . να ρωτησω κατι αλλο ο ογα εχω ακουσει οτι δινει καποιο επιδομα τοκετου ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα!!

ρωτησα τον γιατρο μου μου ειπε οτι ολα μαζι θα μου στοιχισουν 2000 ευρω κλινικη και η αμοιβη του μαζι! 1000 ευρω ειναι η αμοιβη του . να ρωτησω κατι αλλο ο ογα εχω ακουσει οτι δινει καποιο επιδομα τοκετου ισχυει?

 

Δεν ξέρω μπορείς να ρωτήσεις τον ανταποκριτή του ΟΓΑ της περιοχής σου. Χωρίς απόδειξη μπορεί να σου κόψει κάτι ο γιατρός.;)

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΛΟΙΠΟΝ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ ΓΑΒΡΙΛΑΚΗ (οποια ενδιαφερεται!!!!)

σουιτα φ.τ (3 ημερεσ)1737 κ.τ (4 ημερες)2176

μονοκλινο φ.τ (3 ημερεσ)981 κ.τ (4 ημερες)1235

δικλινο ολοκληρο φ.τ (3 ημερεσ)1250 κ.τ (4 ημερες)1405

δικλινο φ.τ (3 ημερεσ)830 κ.τ (4 ημερες)1025

οι τιμες ειναι χωρις 13% φπα

και περιλαμβανονται :

προεγχειρητικος ελενχος εκτος καρδιογραφημα

αμοιβη αναισθησιολογου

εξοδα χειρουργειου ναρκωσης

υγειονομικο υλικο

γαρμακα τοκετου

καρδιοτοκογραφημα

παιδοχειρουργικη - νευροχειρουργικη εξεταση νεογνου

αυτα!!!

αμα εχει καποια κοπελα απο τις αλλεσ κλινικεσ ας μας πει να συγκινουμε τιμεσ.... κριση εχουμε πρεπει να ψαχνομαστε!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες τις κοπελες!!!για οποια ενδιαφερεται εχω την λιστα με τις πιο προσφατες τιμες απο την κλινικη του καπακη.

θεση αα φ.τ 600? κ.τ 650?

θεση α φ.τ 500? κ.τ 550?

θεση ββ φ.τ430? κ.τ 480?

οι τιμες ειναι χωρις φπακαι περιλαμβανουν

προεγχειρητκο ελεγχο

εξοδα χειρουρχειου κ ναρκωσης

υγειονομικο υλικο

καρδιογραφιμα

καρδιοτοκογραφο

ελεγχος ωτακουστικος νεογνου

καρδιολογικος ελεγχος νεογνου

επιπλεον χρεωσεις γενικη ναρκωση 180?

επισκληριδιος 200? παιδιατρος 200?

αμοιβη βοηθου καισαρικη 100?

φαρμακα κατα περιπτωση περιπου 180?

 

αν εχετε εμπειρια θα ηθελα την βοηθεια σας μεταξυ του καπακη και του γαβριλακη(ο γιατρος μου ειναι και στις 2 και προτεινει του καπακη)οι τιμες απο οτι ειδα δεν εχουν πολυ μεγαλη αποκλιση. οι μαιες στου καπακη εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλες αλλα οι κατασταση με τις επισκεψεις και την ησυχια τρομερη. το κτιριο λιγο πολυ το ξερουμε. αντιθετα στου γαβριλακη ειναι πολυ τυπικοι στο θεμα της ησυχιας αλλα δεν ξερω πως ειναι οι μαιες. οποιαδηποτε γνωμη και συμβουλη δεκτη. σας ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...