Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ...ΑΚΙΝΗΣΙΑ


Recommended Posts

απο σημερα και για 1 μηνα σιγουρα ο γιατρος μου συνεστησε ακινησια (μονο τουαλετα) λογω συσπασεων και μειωσης του μηκους του τραχηλου

 

ειμαι στην 27η εβδομαδα

ειναι αλλες εγκυουλες στη θεση μου;

να μιλαμε να περναει λιγο και η ωρα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Α τοσο καλα ε??Αντε δες το σα μια ευκαιρια να ξεκουραστεις....εξοπλησου με ιντερνετ και ολα καλα θα πανε.

Να σε ρωτησω κατι?Το προβλημα με τις συσπασεις που προεκυψε το ανακαλυψε ο γιατρος σου ή το καταλαβαινες και μονη σου?Εννοω παραπονεθηκες για κατι στο γιατρο ή το ειδε αυτος στον υπερηχο χωρις να το εχεις καταλαβει εσυ?

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβα μονη μου γιατι πετρωνε η κοιλια μου, εν τω μεταξυ ενιωσα και καποια πονακια απο κατω σα να με παταει το παιδι

με εβαλε στον καρδιοτοκογραφο και τελικα καταγραφηκαν συσπασεις οχι ομως περιοδικες (σε τακτα διαστηματα)

τις συσπασεις τις ενιωθα κι εγω, δεν υπηρχαν δηλ ΄κρυφες΄'

επειδη το ιδιο ειχα παθει και στην κορη μου καταλαβα αμεσως οτι ειναι συσπασεις ενω τοτε πηγα στην κλινικη με συσπασεις καθε 5 λεπτα και δεν ειχα παρει χαμπαρι τι γινεται

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

θελω να επισημανω ποσο σημαντικο αποδειχτηκε οτι απο την αρχη της εγκυμοσυνης ο γιατρος μου ειχε μετρησει το μηκος του τραχηλου

ηταν 41 και μεχρι πριν 2 βδομαδες ηταν το ιδιο

τωρα μετα απο τις συσπασει επρεπε να δουμε αν αυτες προκαλουν και μειωση του τραχηλου και τελικα προκαλουσαν πηγε 35 (ευτυχως οχι πολυ μεγαλη)

αν δεν ειχε γινει αυτη ημετρηση που κι εγω δε γνωριζα τωρα θα βαδιζαμε στα τυφλα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι μου πολυ στεναχωρηθηκα. Και σε σκεφτομουνα!!

Εγω αμεσως μετα απο την αποκολληση επαθα το ιδιο αλλα με πολυ σημαντικη ανεπαρκεια τραχηλου που μπηκα επειγοντως για περιδεση γιατι κοντεψα να χασω το παιδι.

Μια ολοκληρη εγκυμοσυνη ανασκελα, ακινητη σαν αγαλμα να παρακαλαω να μην το χασω και οι συσπασεις εκει, παρουσες!

Τι να σου πω; Κουραγιο! Παρε κοντα το laptop για να ξεχνιεσαι, παρε και κανενα ευχαριστο βιβλιο, παιξε και με το παιδακι σου και θα περασει ο καιρος.

Η σκεψη μου θα ειναι κοντα σου. Ελπιζω να μην χρειαστει να μεινεις μεχρι τελους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω πολυ για τη συμπαρασταση

κι εγω σε σκεφτηκα και λεω θα κανω υπομονη, αλλες μανουλε ςτο περνανε αυτο απο την αρχη

απλα εκει που εχω καλη ψυχολογια, μετα μου ρχεται να κλαψω, οχι τοσο για την ακινησια, αλλα γιατι φοβαμαι και τα εχω ξαναπερασει και δε θελω ξανα

εν τω μεταξυ ωρες ωρες ειμαι μες τα νευρα δε θελω να μιλαω σε κανεναν και να βλεπω κανενα

και ειναι μονο η πρωτη μερα

 

πιστευω πως αν αντεξει το μωρακι να περιμενει 6 εβδομαδες τοτε θα ειμαστε μια χαρα

παιρνω κουραγιο απο ιστοριες σαν τη δικη σου που καταφερες να γεννησεις τελειομηνο το μωρακι σου

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

emeina se oli tin egkimosini mou sto krevvati kai malista sto proto trimino sikonomoun mono gia toualeta alla kai pali den perpatousa, me pigainan me mia karekla me rodes. Siko8ika gia ligo ston tetarto mina alla ston pempto pali krevato8ika giati eixa entones suspaseis...(nosileutia ena mina sto Mitera kai bainpobgena ospou gennisa)

Telika i ipomoni mou kai i ipakoi mou stous giatrous antameif8ikan kai gennisa stiw 34 kai 3meres eno eixa suspaseis gennas apo tin 19 evdomada!

Stin diki mou periptosi o traxilos paroles tis suspaseis itan kleistos..

kai simeioteon ekana didimakia(ego me 1.50 ipsos kai adunatoula)

ola kala 8a pane 8a deis!katse kato kai 8a antameif8eis!

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε κ μενα στο κλαμπ!

Εμαθα 9.7.2009 οτι ειμαι έγκυος κ απο τις 27.7 σε ακινησια λόγω μεγάλης αποκολλησης! Κ εγω διδυμάκια!Ζοριστηκα πολύ αλλα τα καταφερα! Ειχα συσπάσεις στον 4ο κ γενικά παρα πολύ πονο στην κοιλια κ κάτω χαμηλα! Εκανα τερααααστια υπομονη κ εγω κ ο αντρας μου κ οι δικου μου κ γεννησα 37 εβδ. κ 2 ημερων παρακαλω...γιατι δεν αντεχα αλλο το βαρος!

 

Διαβασε βιβλια (εγω δεν μπορουσα γιατι μου μυριζαν :lol::lol::lol:), δες dvd, μπες στο νετ κ ολα καλά θα πανε! Απλά ακου το σωμα σου! Η ξαπλα δεν θα σε βλάψουν οτιδηποτε άλλο μπορει! Οποτε γινε ενα με το κρεβατακι σου!

Εγω πλέον εχω γινει αεικινητη κ δεν θυμαμαι πως ημουν τοτε κ οτι αναπολώ το σκεφτομαι γλυκα (παρολο τα προβληματα που ειχα, που ηταν κ παρα πολυ σοβαρα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

emeina se oli tin egkimosini mou sto krevvati kai malista sto proto trimino sikonomoun mono gia toualeta alla kai pali den perpatousa, me pigainan me mia karekla me rodes. Siko8ika gia ligo ston tetarto mina alla ston pempto pali krevato8ika giati eixa entones suspaseis...(nosileutia ena mina sto Mitera kai bainpobgena ospou gennisa)

Telika i ipomoni mou kai i ipakoi mou stous giatrous antameif8ikan kai gennisa stiw 34 kai 3meres eno eixa suspaseis gennas apo tin 19 evdomada!

Stin diki mou periptosi o traxilos paroles tis suspaseis itan kleistos..

kai simeioteon ekana didimakia(ego me 1.50 ipsos kai adunatoula)

ola kala 8a pane 8a deis!katse kato kai 8a antameif8eis!

 

 

Εχετε γενέθλια σημερα????Χρονια πολλά κ παντα υγεια κ ευτυχια!!!!!!!!! Α, κ κουράγιο στη διδυμομάνα!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Διαβασε βιβλια (εγω δεν μπορουσα γιατι μου μυριζαν :lol::lol::lol:), )

 

:lol::lol::lol: μεχρι και τα βιβλια βρε? Νομιζα οτι ειχα το ρεκορ παραξενιας που δεν ειχα πλυνει τα δοντια μου τρεις μηνες - μου βρωμουσαν ολες οι οδοντοκρεμες- και δεν ανεβαινα στο σαλονι μας - μου μυριζε το συνθετο - αλλα εσυ με ξεπερασες!!

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: μεχρι και τα βιβλια βρε? Νομιζα οτι ειχα το ρεκορ παραξενιας που δεν ειχα πλυνει τα δοντια μου τρεις μηνες - μου βρωμουσαν ολες οι οδοντοκρεμες- και δεν ανεβαινα στο σαλονι μας - μου μυριζε το συνθετο - αλλα εσυ με ξεπερασες!!

 

 

:lol::lol::lol::lol:

Εμενα μου μυριζε κ ο αντρας μου!χαχαχαχα!Τι τράβηξε ο καψερος!Ασε που εβαζα καθε μερα την μαμα μου να καθαριζει εξονυχιστικά την ντουλάπα...ε στο τελος κινδυνευε η σωματική μου ακεραιοτητα....ηθελαν να με σουβλισουν ωσαν εγκυμονούσα φοραδιτσα!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol:

Εμενα μου μυριζε κ ο αντρας μου!χαχαχαχα!Τι τράβηξε ο καψερος!Ασε που εβαζα καθε μερα την μαμα μου να καθαριζει εξονυχιστικά την ντουλάπα...ε στο τελος κινδυνευε η σωματική μου ακεραιοτητα....ηθελαν να με σουβλισουν ωσαν εγκυμονούσα φοραδιτσα!:lol::lol::lol:

 

 

 

:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σας κοριτσια, εγω ειμαι σε καλυτερη μοιρα απ' οτι φαινεται, ευτυχως το καταλαβα και το προλαβα νωρις (ελπιζω)

Eve απιστευτο!

μ' αρεσει που στο γιο μου ο τραχηλος δεν ανοιγε με τιποτα και ταλαιπωρηθηκα πολλες ωρες

αφου οταν πηγα πρωτη φορα στο γιατρο και μου μετρησε τον τραχηλο λεω καλα εγω αποκλειεται να εχω τετοιο θεμα με τοσο σκληρο τραχηλο

ελα ομως που καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικα

τωρα ειπα στο γιατρο οτι αν με το καλο περασουμε την 34η εβδομαδα και γεννησω θα γεννησω ευκολα αφου φαινεται οτι ευκολα παει να ανοιξει

μου ειπε οτι του αρεσει που σκεφτομαι θετικα

'ουδεν κακον αμιγες καλου'-ελπιζω να το γραψα σωστα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

baila....Ποσο σε καταλαβαινω!!! Περασα κι εγω απο το κρεβατι της ακινησιας για τον ιδιο ακριβως λογο.Μονο που εγω ημουν σε κλινικη ολο το Δεκεμβριο του 2009 (καταλαβαινεις Χριστουγεννα-γιορτες-Πρωτοχρονια).Οποτε να σκεφτεσαι οτι εισαι τυχερη που εισαι τουλαχιστον σπιτι σου.Απολαυσε τον καναπε/κρεβατι σου, τηλεοραση,ιντερνετ,βιβλια,φαγητο!!!! Να πανε ολα καλα!!!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

baila μια απο τα ιδια και εγω!!!

Αρχισαν οι συσπασεις στην 20η εβδομαδα και δεν περασαν ποτε...ΓΕννησα 39 εβδομαδες με καισαρικη γιατι το μωρο μου παρολα αυτα δεν ηθελε να βγει με τιποτα!!!!ΚΑταλαβαινω την αγωνια σου και το αγχος σου...Ετσι ημουν και εγω...Βεβαια και εγω μπαινοβγαινα στα νοσοκομεια...

Δεν ηθελα να δω κανεναν και εκει που τα εβλεπα ολα θετικα ξαφνικα ολα μαυριζαν και εβαζα τα κλαμματα....

ΠΕριμενα και εγω με αγωνια να κλεισω τουλαχιστον τις 32 εβδομαδες μετρουσα καθε μερα...και ελεγα αφου περασε και αυτην παλι καλα....

Ομως γεννησα στην 39!!!Γι'αυτο κοριτσακι μου υπομονη να εχεις...ΝΑ διαβαζεις ολες αυτες τις ιστοριες να βλεπεις και την κορη σου που παρολες τις συσπασεις πηγαν ολα καλα τελικα και να προσπαθεις να μην αγχωνεσαι...Δεν καταφερνεις τιποτα με αυτο....Ολα θα πανε καλα να το ξερεις.....

Link to comment
Share on other sites

baila μια απο τα ιδια και εγω!!!

Αρχισαν οι συσπασεις στην 20η εβδομαδα και δεν περασαν ποτε...ΓΕννησα 39 εβδομαδες με καισαρικη γιατι το μωρο μου παρολα αυτα δεν ηθελε να βγει με τιποτα!!!!ΚΑταλαβαινω την αγωνια σου και το αγχος σου...Ετσι ημουν και εγω...Βεβαια και εγω μπαινοβγαινα στα νοσοκομεια...

Δεν ηθελα να δω κανεναν και εκει που τα εβλεπα ολα θετικα ξαφνικα ολα μαυριζαν και εβαζα τα κλαμματα....

ΠΕριμενα και εγω με αγωνια να κλεισω τουλαχιστον τις 32 εβδομαδες μετρουσα καθε μερα...και ελεγα αφου περασε και αυτην παλι καλα....

Ομως γεννησα στην 39!!!Γι'αυτο κοριτσακι μου υπομονη να εχεις...ΝΑ διαβαζεις ολες αυτες τις ιστοριες να βλεπεις και την κορη σου που παρολες τις συσπασεις πηγαν ολα καλα τελικα και να προσπαθεις να μην αγχωνεσαι...Δεν καταφερνεις τιποτα με αυτο....Ολα θα πανε καλα να το ξερεις.....

 

μπραβο σου, δεν ξερεις ποσο κουραγιο μου δινεις κιεσυ

σημερα ενω το πρωι ημουν οκ

το απογευμα ειχα πολλες συσπασεις καθε 40 λεπτα περιπου και απογοητευτηκα παλι

μου φαινεται οτι δε θα τα καταφερω

δε θελω να ξαναπερασω θερμοκοιτιδες κτλ

τα περασα ηδη στην 1η μου για αλλους λογους τοτε γμτ

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ευχηθώ καλή δύναμη και κουράγιο!

Μην χάνεις την πίστη σου. Όλα θα πάνε καλά! Τα Χριστούγεννα θα κρατάς στα χέρια το θησαυρό σου. Στο λέω εγώ που έχω και μια πάρα πολύ άσχημη εμπειρία. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου, όμως, πείσμωσα και είπα ότι είναι δικό μου το σώμα, δική μου κι η ψυχή και όσο η ψυχή μου είναι καλά, το σώμα μου θα αντέξει. Χωρίς περίδεση, με πολλές και έντονες συσπάσεις από την 15η εβδομάδα, με τοκολυτικά στο φουλ και ένα σωρό προβλήματα έφτασα στις 37 εβδομάδες και τώρα έχω ένα αγοράκι! Με πείσμα και πίστη, όχι πάντα ακλόνητη ομολογώ, τα κατάφερα.

Αν μου επιτρέπεις, θα ήθελα να πω και το εξής : όσο μπορείς κακόμαθε τον εαυτό σου. Κάνε του όλα τα χατήρια! Μην ζορίζεσαι για τίποτα και για κανέναν. Μην σκορπίζεσαι σε συναναστροφές που σε "χαλάνε" και σε κουβέντες που σε στρεσσάρουν. Εγώ είχα κάνει πέρα όλα και όλους όσοι μου προκαλούσαν στεναχώρια ή άγχος.

Καλή επιτυχία!

2522daf9de.png
Link to comment
Share on other sites

baila....Ποσο σε καταλαβαινω!!! Περασα κι εγω απο το κρεβατι της ακινησιας για τον ιδιο ακριβως λογο.Μονο που εγω ημουν σε κλινικη ολο το Δεκεμβριο του 2009 (καταλαβαινεις Χριστουγεννα-γιορτες-Πρωτοχρονια).Οποτε να σκεφτεσαι οτι εισαι τυχερη που εισαι τουλαχιστον σπιτι σου.Απολαυσε τον καναπε/κρεβατι σου, τηλεοραση,ιντερνετ,βιβλια,φαγητο!!!! Να πανε ολα καλα!!!

 

ειμαι κι εγω απο τη δευτεα το βραδυ στην κλινκη μια και τα χαπια δεν ειχαν αποτελεσμα και σε 1η φαση βγαινω τεταρτη και βλεπουμε

προσπαθω να σκεφτομαι θετικα γιατι πιομπλυ με αγχωνουν πι υποχρεωσεις που εχω αφησει πισω

 

Μαιρη Ποπινς σε ευχαριστω κι εσενα για τη συμπαρασταση

...ρε κοριτσια πως ειναι δυνατον με τοσες συσπασεις να καταφερατε να περασετε την 36 και πανω εβδομαδες;

μου φαινεται απιθανο αυτη τη στιγμη

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

ειμαι κι εγω απο τη δευτεα το βραδυ στην κλινκη μια και τα χαπια δεν ειχαν αποτελεσμα και σε 1η φαση βγαινω τεταρτη και βλεπουμε

προσπαθω να σκεφτομαι θετικα γιατι πιομπλυ με αγχωνουν πι υποχρεωσεις που εχω αφησει πισω

 

Μαιρη Ποπινς σε ευχαριστω κι εσενα για τη συμπαρασταση

...ρε κοριτσια πως ειναι δυνατον με τοσες συσπασεις να καταφερατε να περασετε την 36 και πανω εβδομαδες;

μου φαινεται απιθανο αυτη τη στιγμη

 

Εγώ σου απάντησα παραπάνω. Ήμουν απολύτως πειθαρχημένη και προσπαθούσα να κάνω κοντρόλ στο συναίσθημα και την ψυχή. Ηρεμία, ξεκούραση, πίστη.

Βέβαια υπήρχαν και στιγμές που κλονιζόμουν, αλλά επανερχόμουν σχεδόν αυτόματα. Δύσκολο, αλλά δεν με έπαιρνε να ξαναπεράσω τα ίδια... Έπρεπε να κάνω το καλύτερο δυνατό.

Για ακόμα μια φορά έχεις τις καλύτερες ευχές μου! :D

2522daf9de.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι μου να σου πω και γω τι πέρασα και υπάρχει εδώ μέσα 29η εβδομάδα ο τράχηλος έφτασε τα 22 χιλιοστα και με περίδεση παρακαλώ και πολύ ξάπλα από την αρχή την εβγαλα πιο ξάπλα με yutopar ουτροτζεσταν και πίστη και υπομονή.ήμουν με την πάπια στο κρεβάτι και το έχω ξαναπει την σουπα την έτρωγα οριζόντια.όχι δεν μου πε ο γιατρος να μαι σε αυτή την κατάσταση αλλά πείσμωσα και είπα οχι δεν θα γεννησεις τώρα θα τους βγάλεις όλους τρελούς.τελικά γέννησα 38 εβδομάδες με καισαρική και ο μικρός μου τώρα ειναι σχεδον 7 μηνών.θα δεις θα τα καταφέρεις και το μήκος του τραχήλου σου είναι πολύ καλό κατω απο τα 3 εκατοστα ανησυχουν λίγο και κατω τα 2,5 εκατοστα πιο πολυ.τα παιδιά σου ποιος τα προσέχει;τις δουλειές;εγώ έδινα διαταγες και μου άρεσεεεεεε ενώ δεν ειμαι τέτοιος τύπος αλλά το εκμεταλεύτηκα και δεν με προδωσε τιποτα.φιλάκια πολλά

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμεινα κι εγω κοριτσια σε ακινησια στην πρωτη μου εγκυμοσυνη περιπου 18 βδομαδων ημουνα και μολις ειχαμε μοιρασει τα προσκλητηρια του γαμου μας.... ενα θα σας πω τα νυφικα παπουτσια τα διαλεξα ξαπλα στο κρεβατι... οσο για το νυφικο η προβα δεν εγινε ποτε. τελικα σηκωθηκα μονο την ημερα του γαμου για να παντρευτω και στο τραπεζι ημουν σε μια καρεκλα. την επομενη παλι κρεβατι. υπεροχα ηταν τι να σας πω!! τελικα γεννησα στις 33 βδ. δεν ειχα συσπασεις αλλα αλλο προβλημα.. υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα 3 φορες την ημερα μου ειπε δηλαδη ανα 8ωρο να μενω 2 ωρες ξαπλωμενη γιατι βαζω ενα φαρμακο κολπικα για προγεστερονη για να μην υπαρξει παλινδρομση.Και φυσικα μου τη σπαει φανταζομαι πως ειναι να μενεις ξαπλωμένη συνέχεια.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω όλες τις κοπέλες που ο γιατρός τους έχει συστήσει ακινησία λόγω επιπλοκών, εάν προληπτικά σας έχει δώσει να κάνετε αντιπηκτικές ενέσεις (innohep ή clexanne).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...