Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μητερα στα 17 ??


mariloudi

Recommended Posts

Καλησπερα θελω τη βοηθεια απο καποια μεγαλυτερη ειμαι 17 χρονων εχω μια σχεση εδω και 4 χρονια και φιλος μου ειναι 25..Απο το καιρο που ολοκληρωσαμε τη σχεση μας γυρω στους 4 μηνες τωρα δεν ειχα ποτε καθυστερηση και παντα προσεχουμε..Να ομως που κατι δεν παει καλα εχω καθυστερηση εδω και 10-12 μερες και ολα τα συμπτωματα της εγκυμοσυνης..Την παρασκευη εκανα ενα τεστ και βγηκε αρνητικο αλλα εχω αγχωθει η φιλες μου λενε οτι πρεπει να κανω και αλλο δεν ξερω περιμενω τη γνωμη σας..

 

Υ.Γ. αν ειμαι θελω να το κρατησω αν και πιστευω οτι θα αντιμετωπισω σοβαρο προβλημα με τους γονεις μου πιστευετε οτι ειμαι πολυ μικρη για ενα παιδι??:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θελω τη βοηθεια σας το ξερω οτι ειναι δυσκολο να εμπιστευτειται ενα 17χρονο και λογικο αλλα τα πορβληματα δεν εχουν ηλικια..οτι απορια εχετε και μπορω να σας την λυσω θα το κανω αλλα πειτε μου και εσεις τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

οκ εγω θα ρωττησω

γεια σου κοριτσακι για πες μας για να κατλαβουμε για να βοηθησουμε κιολας

ποτε ειχες περιοδο τελευταια φορα και

ποσες μερες κυκλο εχεις

Link to comment
Share on other sites

γεια σου μαριδουλα, οτι κ να σου πουμε εμεις ειναι λιγο , καλυτερα να παρεισ μια γνωμη απο καποιον ειδικο, γιατι μια εγγυμοσινη κ ενα μωρακι δεν ειναι ευκολο θεμα,, οχι λογο ηλικιας αλλα λογο οικογενειας, πρωτα πρεπει να μιλησεις με την οικογενεια σου κ μετα με ολους εμασ, καμια δεν προκειτε να σου δωσει ουσιαστικη βοηθεια.. :)

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχει η κοπελα ,,, μαριδουλα, πρωτα πρεπει να κανεις μια χωριακη για να δεις αν οντως εισαι εγγυος κ ποσο εβδομαδων εισαι,, υστερα , αν εισαι εγγυος , πας σε ενα γυναικολογο ο οποιος θα σου λυσει ολες τις αποριες που εχεις! μη φοβασε ολα καλα θα πανε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νυσταζω συνεχεια νιωθω υπερβολικη εξαντληση και κουραση απο την πεμπτη οτι τρωω μετα τα κανω εμμετο και θελω να τρωω συνεχεια τρωω υπερβολικα και μια δυο φορες εχω νιωσει ζαλαδα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου, ακόμα κι έγκυος να είσαι, τα συμπτώματα δεν είναι εμφανή από τόοοοοσο νωρίς...Κάνε ακόμα ένα τεστ και εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε (που αρνητικό θα βγει, οπότε μην ανησυχείς...)

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ο κυκλος σου ειναι 28 ημερων και αδιαθετησες τελευταια φορα στις 18/12 θα επερεπε να εχεις αδιαθετησει ξανα στις 14/01. Οι μερες ειναι πολλες οποτε δεν υπαρχει το ενδεχομενο να ειναι χαμηλη η χοριακη και να μην την ανιχνευει το τεστ εκτος αν κατι δεν παει καλα. Για να εισαι σιγουρη κι επειδη πολλες φορες τα τεστ των φαρμακειων κανουν λαθη, κανε μια β-χοριακη και με τα αποτελεσματα αυτης κλεισε ενα ραντεβου στο γυναικολογο σου. Εκει θα βρειτε τους λογους που εχεις καθυστερηση αν η χοριακη βγηκε αρνητικη. Αν παλι η χοριακη βγει θετικη τοτε και παλι θα σε καθοδηγησει καταλληλα εκεινος. Κατα τα αλλα εγω δεν ειμαι αρμοδια να σου πω ουτε τι θα κανεις ουτε αν εισαι αξια να το κανεις γιατι δεν σε ξερω αλλα και να σε ηξερα ειναι προσωπικο σου θεμα και επιλογη.

Αυτα απο εμενα.

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

τα ειπα τα συμπτωματα εγω αυτο που ηθελα ηταν να μου πειτε αν πρεπει να κανω και αλλο τεστ βασικα και τα αλλα θα βρω τη λυση..δημητρα σε ευχαριστω παρα πολυ τωρα οσον αφορα τις υπολοιπες κυριες δεν εχω να σχολιασω κατι..και φροντιστηρια εχω και απο ολα και δεν πιστευω οτι στα 17 εισαι υπερβολικα μικρος για να ολοκληρωσεις μια σχεση οπως στα 15 και ειδικα μετα απο 4 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι απ το αγχος σου εχεις καθυστερηση....αυριο παρε αλλο ενα τεστ και εδω θα ειμαστε να περιμενουμε τα αποτελεσματα!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

τα συμπτωματα που περιγραφης ειναι εγκυμοσυνης αλλα 3 μηνων:mrgreen::mrgreen:

μαλλον πρεπει να εξετασεις τις ορμονες σου.εγκυμοσυνη δεν ειναι αφου βγηκε κ το τεστ αρνητικο

ποτε δεν εχεις ολα αυτα τα συμπτωματα τισ πρωτεσ μερεσ καθυστερησης

4 φορες εχω μμεινει εγκυος ασχετα αν τις 2 πρωτες απεβαλα

τα συμπτωματα τα ξερω απεξω κ ανακατωτα

Link to comment
Share on other sites

Κυρια φαιη ευχαριστω παρα πολυ..εγω ρωτησα για να παρω και τη γνωμη καποιου αλλου περα απο των συνομιληκων μου η καθυστερηση το ξερω οτι μπορει να οφειλετε στο αγχος λογω 3ης λυκειου οπως μου ειπαν για να με καθησυχασουν απλα επειδη εμφανισα και αλλα συμπτωματα ειπα να ρωτησω..ευχαριστω πολυ και παλι..Ναι δεν ειπα να να μου πει καποιος κρατα το παιδι η οχι απλα σε περιπτωση που ειμαι και δεν θελω ουτε καν να το σκεφτομαι φοβαμαι πολυ την αμβλωση..Αλλα θα επισκευτω συντομα ενα γιατρο ευχαριστω για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυρια δημητρα και γιωτα ευχαριστω παρα πολυ..εγω ειχα αυτα τα συμπτωματα και τα ανεφερα δεν μπορουσα να ξερω ποτε εμφανιζονται σαν συμπτωματα εγκυποσυνης απλα απο προχτες αρχισε να με ρωταει η μητερα μου μηπως εισαι εγκυος και με ταραξε αρκετα και ηθελα και τη γνωμη καποιου αλλου...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως εχεις καλη σχεση με τη μητερα σου,δεδομενου οτι εχεις 4 χρονια σχεση (λογικα θα το ξερει) και δεδομενου οτι σε ρωτησε αν εισαι εγκυος......

Να πατε μαζι αυριο να κανεις μια χοριακη......

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος ανθρωπος που μπορει να σε βοηθησει γιατι σε αγαπαει πραγματικα ειναι η μητερα σου!Να εχεις μια ειλικρινη σχεση μαζι της και ολα θα πανε καλα!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

τι μαρκα τεστ εκανεσ κ πως το εκανες μπορεις να μου πεις καπως αναλυττικα να δω μηπως το εκανες λα8ος?(εχω κανει πανω απο 100 τεστ στη ζωη μου απο το φοβο μου.1 ωρα αργουσε η περιοδος κ τεστ εκανα:rolleyes::rolleyes:)

Link to comment
Share on other sites

Οντως τα predictor δειχνουν πολλες φορες ψευδη αποτελεσματα. Εκανα κι εγω ενα οταν ημουν στη 12η εβδομαδα και ειχε βγει αρνητικο παρ'ολο που ημουν 3 μηνων εγκυος!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

τι μαρκα τεστ εκανεσ κ πως το εκανες μπορεις να μου πεις καπως αναλυττικα να δω μηπως το εκανες λα8ος?(εχω κανει πανω απο 100 τεστ στη ζωη μου απο το φοβο μου.1 ωρα αργουσε η περιοδος κ τεστ εκανα:rolleyes::rolleyes:)

διαβασα τις οδηγιες στην αρχη νομιζα οτι ηταν θετικο και επαθα ενα εγκεφαλικο μετα το ειδα με ψυχραιμια με το φιλο μου και ειχε βγει μονο η μια γραμμη απο τα δεξια ενω ελεγε οτι αν εισαι εγκυος επρεπε να βγει μια γραμμη στο αριστετο εικονιδιο και μια στο δεξι περιμενα 5 λεπτα οπως ελεγε δεν βγηκε αλλη γραμμη περιμενα απο την αγωνια μου και αλλο αλλα ηταν αρνητικο..εγω δεν φοβαμαι τοσο εχω ηρεμισει μετα το τεστ απλα στις φιλες που το ειχα συζητηση μου ειπαν να κανω και αλλο και για αυτο ρωτησα αλλα τωρα λυθηκε το θεμα προς το παρον μην σας κουραζω αλλο θα παω να κανω εξετασεις αιματος

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οφείλεις να μιλήσεις στην μητέρα σου, είσαι πολύ μικρή για να το ψάξεις το θέμα μόνη σου. Φαντάζομαι ότι οι γονείς σου δεν τρώνε ανθρώπους. Αν δεν μπορείς με την μαμά σου τότε με κάποια θεία ή κάποια μεγαλύτερη ξαδέλφη. Αν χρησιμοποιούσες χάπι, είναι λιγάκι δύσκολο να έχεις μείνει έγκυος αν και γίνεται και αυτό. Θεωρητικά ακόμα και ένα κρυολόγημα μπορεί να σου μετατοπίσει την περίοδο σου, αν έχεις πάντα σταθερό κύκλο (μα υπάρχει κάτι τέτοιο) τότε ξανακάνε το τεστ εγκυμοσύνης. Μια γυναίκα μπορεί να μείνει έγκυος αλλά πριν τον επόμενο κύκλο το κύημα να μην παραμείνει και να φύγει με την επόμενη έμμηνη ρύση.

 

Σου παραθέτω ένα site για την πρόβλεψη περιόδου http://www.beinggirl.gr/yourbody/periodpredictor.php

 

Πάντως αν όντως είσαι έγκυος και θελήσεις να κάνεις διακοπή κυήσεως, ενημέρωσε οπωσδήποτε κάποιον δικό σου για να πας κάπου που θα σε προσέξουν. Το Λητώ είναι πολύ καλό μαιευτήριο. Αν τώρα θελήσεις να το κρατήσεις εδώ βέβαια δεν είναι Γερμανία, δεν υπάρχει καμία κρατική βοήθεια αλλά πάλι είναι επιλογή σου.

Link to comment
Share on other sites

mariloudi οπως ειπε και η Δημητρα...αυριο να κανεις μια χοριακη...κοστιζει περιπου οσο ενα τεστ φαρμακειου και ειναι αξιοπιστη....απλα αν θες να ειναι καποιος μαζι σου καλυτερα να παρεις τη μητερα σου μαζι!!!!!!Και αν θες ενημερωσε μας!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...