Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε πηρε θεση το μωρο σας?


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα,ειμαι 36 εβδομαδων και 2 ημερων και σημερα που πηγα στη γιατρο ειδαμε οτι ενω το μωρο ειχε παρει θεση πριν απο 10 μερες που ειχα ξαναπαει,τωρα γυρισε παλι αναποδα :( μου ειπε οτι επειδη ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη μου εχουμε καποιες ελπιδες να ξαναγυρισει.θα περιμενουμε μεχρι τελος αλλιως παμε καισαρικη!εχετε ακουσει ξανα κατι τετοιο???δωστε μου καμια ελπιδα γιατι στεναχωρηθηκα αρκετα :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εμενα ο μικρος ενω ειχε παρει θεση, την 34η εβδομαδα γυρισε με το κεφαλι πανω.Ο γιατρος μου ειπε οτι εχω περιθωριο μεχρι και την 38η αλλιως θα καναμε καισαρικη κατι που δεν ηθελα καθολου.Τελικα το μωρο ξαναγυρισε την 36η εβδομαδα και εκτοτε εχει μεινει εκει...Αλλα δεν τον βλεπω να ξεμπουκαρει και μου φαινεται οτι παλι με προκληση θα γεννησω...

 

Μην στεναχωριεσαι παντως,το 95% των μωρων ειναι σε κεφαλικη προβολη στο τελος.Εχεις ακομη περιθωριο...Με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν πήρε θέση ποτέ!... Έμεινε με το κεφάλι πάνω, βολεμένο μέσα στη λεκάνη μου... Οπότε καταλήξαμε σε καισαρική...

 

Και μένα έτσι είναι ακόμη οπότε για καισαρική μας βλέπω...

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή την τελική θέση την πέρνει στον 9ο μήνα? Ας πούμε εγώ που είμαι στον 6ο δεν υπάρχει περίπτωση να ξέρω από τώρα αν θα γεννήσεω φυσιολογικά η με καισαρική?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή την τελική θέση την πέρνει στον 9ο μήνα? Ας πούμε εγώ που είμαι στον 6ο δεν υπάρχει περίπτωση να ξέρω από τώρα αν θα γεννήσεω φυσιολογικά η με καισαρική?

Link to comment
Share on other sites

εγώ ειμαι 35η εβδομαδα και δεν εχει παρει θεση...υποτιθεται μου ειπε ο

γυναικολογος μου οτι αν δεν γυρισει στις επομενες 2 εβδομαδες παμε

για καισαρικη!!γιατι ομως??Η Σοφία Τ. οπως λεει εχουμε μεχρι και την

38η εβδομαδα περιθώριο ετσι δεν είναι?το βρήκαν τώρα όλοι με την καισαρική! :roll:

2ef2v5u.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία, εμένα από τον 5ο μήνα που έκανα την β επιπέδου ήταν με το κεφάλι προς τα κάτω. Τώρα ο γιατρός μου λέει ότι εξακολουθεί να είναι με το κεφάλι προς τα κάτω κι αυτό λέει στην πρώτη εγκυμοσύνη είναι δύσκολα να ξαναγυρίσει, στην δεύτερη εγκυμοσύνη γυρνάει μέχρι και τον ένατο μήνα. Και από τον υπέρηχο το βλέπω, όταν είναι να δούμε το κεφαλάκι του μωρού, τοποθετεί τον υπέρηχο πολύ χαμηλά κάτω στην κοιλιά μου. Σε εσάς δηλαδή πώς έιναι?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμενα στην 32η εβδομαδα που το ειδαμε ειχε γυρισει (τοτε πηγαμε ισως ειχε γυρισει και πιο μπροστα) και μεχρι σημερα που το ειδα παλι ειναι στη θεση του. Γνωριζω ομως οτι στις πρωτοτοκες μητερες πρεπει να γυρισει μεχρι το τελος της 36η εβδομαδας ενω στις δευτεροτοκες μεχρι το τελος της 38ης εβδομαδας. Συμφωνα με τη μαια μου αυτα.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ Β ΥΠΕΡΗΧΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ. ΕΚΤΟΤΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΘΕΣΗ. ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΤΑΝ ΤΥΧΑΙΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΨΗΛΑ, ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΛΟΞΥΓΓΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΛΙΓΑΚΙ ΧΑΜΗΛΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια ευχαριστω για την ανταποκριση,ελπιζω μεχρι την 38η να ξαναγυρισει κι εμενα σαν της σοφιαςΤ.δε θελω με τιποτα την καισαρικη και δοξα τω θεο ουτε η γιατρος μου ειναι υπερ και θα το παλεψει μεχρι τελος!ειχα και πολυ ευκολη γεννα στο πρωτο γι αυτο και προτιμω φυσιολογικα!αν ισχυει αυτο που λεει και η μαια της νατασας για τις δευτεροτοκους εχω ελπιδες :)

μακαρι να πανε ολα καλα σε ολες μας!!!

Link to comment
Share on other sites

εμένα γύρισε την 30η και το κατάλαβα από το ότι κουναγε τα ποδαράκια ή ψηλά ή στο πλάι δεξιά, ο ποπός-πλάτη (ό,τι ήταν τελοσπάντων!) ήταν αριστερά και ο λόξυγγας κάτω και προς αριστερα!Το επιβεβαίωσα στον υπέρηχο την 31η εβδ.! και συνεχίζει έτσι πάντως!

θα δούμε και την τετάρτη που θα ξαναπάω ..!

πάντως από όσα έχω ακούσει, ακόμα και τελευταία στιγμή μπορεί να γυρίσει προς τα κάτω το μωρό, ακόμα κι αν δεν έχει πολύ χώρο, οπότε μπορεί η πλειοψηφία να 'πάιρνει θέση' νωρίς, αλλά μέχρι τελευταια στιγμή δεν μπορείς να ξέρεις!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία, εμένα από τον 5ο μήνα που έκανα την β επιπέδου ήταν με το κεφάλι προς τα κάτω. Τώρα ο γιατρός μου λέει ότι εξακολουθεί να είναι με το κεφάλι προς τα κάτω κι αυτό λέει στην πρώτη εγκυμοσύνη είναι δύσκολα να ξαναγυρίσει, στην δεύτερη εγκυμοσύνη γυρνάει μέχρι και τον ένατο μήνα. Και από τον υπέρηχο το βλέπω, όταν είναι να δούμε το κεφαλάκι του μωρού, τοποθετεί τον υπέρηχο πολύ χαμηλά κάτω στην κοιλιά μου. Σε εσάς δηλαδή πώς έιναι?

 

 

οταν δεν εχει γυρισει για να δει το κεφαλι τοποθετει τον υπερυχο κατω απο το στηθος περιπου,εκει που ξεκιναει η κοιλια.

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο μου γυρισε στην 38η εβδομαδα,ημουν πρωτοτοκος και το βαρος της ηταν σχεδον 4 κιλα οταν γυρισε.Τιποτα δεν αποκλειεται στην ιατρικη.Η ιστορια μου ειναι γνωστη στις παλιοτερες του forum. Η μαια του forum η Αννα Κονοβεση μου ειχε στειλει με mail καποιες ασκησεις που λεει οτι βοηθανε στο να γυρισει το μωρο,ενω η δικη μου μαια μου ειχε πει να μπουσουλαω οσο αντεχω.Αυτο με το μπουσουλημα ομως οσες θελετε να το κανετε θα πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ρωτησετε το γιατρο σας γιατι καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη και για καποιες ισως να απαγορευεται.Επισης εβαζα τον μπαμπα της μικρης να μιλαει χαμηλα στην κοιλια μου και να της ζηταει γλυκα γλυκα να γυρισει στη σωστη θεση.Αυτο ηταν συμβουλη της Αννας Κονοβεση.Οποια κοπελα ενδιαφερεται για τις ασκησεις που μου ειχε στειλει η Αννα ας μου στειλει pm με το mail της για να τις της στειλω.

Link to comment
Share on other sites

Θελω επισης να συμπληρωσω,οτι ειτε καισαρικη ειτε φυσιολογικα,σημασια εχει να ειναι γερα τα μωρακια μας κοριτσια και ΜΟΝΟΝ αυτο.

Προσωπικα ομως,απο τη στιγμη που για καποιους λογους που μονο ο Θεος ξερει το μωρο μου γυρισε χωρις κανενας να το περιμενει σε τοσο προχωρημενη ηλικια κυησης και με τοσο μεγαλο βαρος,θεωρω ΧΡΕΟΣ μου να ενημερωνω οποια εγκυουλα βρισκεται στην ιδια θεση που βρεθηκα κι εγω για το τι μου ειχαν πει εμενα οι μαιες και πώς ειχα βοηθηθει.

Ευχομαι ολα τα μωρακια να παρουν τη σωστη θεση οταν πρεπει,και πανω απ΄ολα να γεννηθουν ΓΕΡΑ!!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα γύρισε την 30η και το κατάλαβα από το ότι κουναγε τα ποδαράκια ή ψηλά ή στο πλάι δεξιά, ο ποπός-πλάτη (ό,τι ήταν τελοσπάντων!) ήταν αριστερά και ο λόξυγγας κάτω και προς αριστερα!Το επιβεβαίωσα στον υπέρηχο την 31η εβδ.! και συνεχίζει έτσι πάντως!

θα δούμε και την τετάρτη που θα ξαναπάω ..!

πάντως από όσα έχω ακούσει, ακόμα και τελευταία στιγμή μπορεί να γυρίσει προς τα κάτω το μωρό, ακόμα κι αν δεν έχει πολύ χώρο, οπότε μπορεί η πλειοψηφία να 'πάιρνει θέση' νωρίς, αλλά μέχρι τελευταια στιγμή δεν μπορείς να ξέρεις!!:roll:

 

 

Γεια σας εγκυουλινες νομιζω κι εγω οτι εχει γυρισει το μωρο νιωθω ακριβως οπως περιγραφει η Daf εν το χω επιβεβαιωσει ομως ακομα! Περιμενω τη Δευτερα που θα παω στο γιατρο. Παντως ηθελα να προσθεσω οτι εγω στην κοιλια της μαμας μου γυρισα την 40η εβδομαδα και μολις γυρισα αμεσως γεννησε! Ημουν και 3900. Την ειχαν τρομοκρατησει τοτε κι αυτην για καισαρικη αλλα τουλαχιστον τοτε οι γιατροι περιμενανε μεχρι το τελος. Τωρα τι κακο κι αυτο απο τις 36 εβδομαδες να σου μιλανε για καισαρικη :evil:

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΞΑΝΑΠΕΣΤΟ!!! ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΟΥ ΠΕΤΑΝΕ ΤΗ ΜΠΗΧΤΗ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ! ΜΑΣ ΡΩΤΑΝΕ ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ; ΔΗΛΑΔΗ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΟΙ ΜΑΝΕΣ ΜΑΣ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝΕ;;

 

ΤΙΝΑ ΠΩ ΔΕ ΞΕΡΩ... ΓΑΙΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

28 εβδομαδων ηταν με το κεφαλακι της κατω αριστερα! Γυρναει αλλα τις περισσοτερες φορες νιωθω τα ποδια της ψιλα στην κοιλια μου και κοντα στα πλευρα! Ο λοξυγκας χαμηλα!

Εμενα παντως ο γιατρος μου επιμενει σε φυσιολογικο τοκετο αφου εξαντλησουμε ολα τα περιθωρια αν τυχον συμβει κατι στο τελος! Να σημειωσω οτι βγαζω ερπη στην περιοχη κατω και ειναι πολυ επικυνδυνο να γεννησω φυσιολογικα αν ειναι σε εξαρση εκεινη την περιοδο...γι αυτο και αρχισα να κανω καλλιεργεια! Την καισσαρικη δεν την θελει και ειναι υπερ και της επισκληριδιου! Μακαρι να μεινει κατω η μπεμπουλιτσα μου! :roll:

 

Link to comment
Share on other sites

28 εβδομαδων ηταν με το κεφαλακι της κατω αριστερα! Γυρναει αλλα τις περισσοτερες φορες νιωθω τα ποδια της ψιλα στην κοιλια μου και κοντα στα πλευρα! Ο λοξυγκας χαμηλα!

Εμενα παντως ο γιατρος μου επιμενει σε φυσιολογικο τοκετο αφου εξαντλησουμε ολα τα περιθωρια αν τυχον συμβει κατι στο τελος! Να σημειωσω οτι βγαζω ερπη στην περιοχη κατω και ειναι πολυ επικυνδυνο να γεννησω φυσιολογικα αν ειναι σε εξαρση εκεινη την περιοδο...γι αυτο και αρχισα να κανω καλλιεργεια! Την καισσαρικη δεν την θελει και ειναι υπερ και της επισκληριδιου! Μακαρι να μεινει κατω η μπεμπουλιτσα μου! :roll:

 

έχει δίκιο ο γιατρός σου, είσαι τυχερή που γνωρίζει πότε να κάνει καισαρική και πότε όχι.. :wink: μακάρι να μην είναι σε έξαρση και να πάνε όλα καλά!!!αν κρίνω από τον επιχείλιο που βγάζω εγώ, θέλει να είσαι οκ με βιταμίνη C (πορτοκάλια!) και ήρεμη!! έβγαλα 2 φορές στην εγκυμοσύνη, ενώ δεν είχα ξαναβγάλει ποτέ, ε, και τις δύο σερνόμουν εκείνες τις μέρες...

και το μωρό αν γυρίσει νωρίς (στον 7ο) με το κεφαλάκι κάτω πολύ δύσκολα έως και αδύνατο να ξανατουμπάρει!τάδε έφη ο δικός μου γιατρός!

Link to comment
Share on other sites

και τα 2 παιδια μου γυρισαν απο την 25η εβδ. ο μπεμπης ηταν τοσο χαμηλα που δεν μπορουσα να περπατησω και κοντεψα να γεννησω στην 30η εβδ. ευτυχως και τα 2 γεννηθηκαν 37+4

Link to comment
Share on other sites

28 εβδομαδων ηταν με το κεφαλακι της κατω αριστερα! Γυρναει αλλα τις περισσοτερες φορες νιωθω τα ποδια της ψιλα στην κοιλια μου και κοντα στα πλευρα! Ο λοξυγκας χαμηλα!

Εμενα παντως ο γιατρος μου επιμενει σε φυσιολογικο τοκετο αφου εξαντλησουμε ολα τα περιθωρια αν τυχον συμβει κατι στο τελος! Να σημειωσω οτι βγαζω ερπη στην περιοχη κατω και ειναι πολυ επικυνδυνο να γεννησω φυσιολογικα αν ειναι σε εξαρση εκεινη την περιοδο...γι αυτο και αρχισα να κανω καλλιεργεια! Την καισσαρικη δεν την θελει και ειναι υπερ και της επισκληριδιου! Μακαρι να μεινει κατω η μπεμπουλιτσα μου! :roll:

 

ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ! ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ! ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ.. Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ...;

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο δικος μου ειναι υπερ του Φ.Τ. , να φανταστειτε οτι εχω 7,5 μυωπια που αλλοι γιατροι δεν το συζητουν και σε στελνουν κατ'ευθειαν για καισαρικη κι εμενα απλα με εστειλε για βυθοσκοπιση. Απο την αρχη μου λεει για Φ.Τ. σαν να το θεωρει αυτονοητο.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

και το μωρό αν γυρίσει νωρίς (στον 7ο) με το κεφαλάκι κάτω πολύ δύσκολα έως και αδύνατο να ξανατουμπάρει!τάδε έφη ο δικός μου γιατρός!

 

και ο δικός μου γιατρός τα ίδια μου ειπε.

αν και είναι ακόμα ψηλά ο μπέμπης μου, έχει πάρει θέση με το κεφάλι κάτω εδώ και εβδομάδες. ελπίζω να παραμείνει έτσι και να μην τον πιάσουν ζαλάδες :roll:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

και ο δικός μου γιατρός τα ίδια μου ειπε.

αν και είναι ακόμα ψηλά ο μπέμπης μου, έχει πάρει θέση με το κεφάλι κάτω εδώ και εβδομάδες. ελπίζω να παραμείνει έτσι και να μην τον πιάσουν ζαλάδες :roll:

 

 

 

 

:lol::lol::D:D

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...