Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΤΕ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ(ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ-ΛΟΧΕΙΑΣ)???


Recommended Posts

Καλημέρα...

Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί ενώ νόμιζα πως τα είχα ξεκαθαρισμένα στο μυαλό μου, σήμερα το πρωί κατόπιν μίας συζήτησης που είχα...ψιλομπερδεύτηκα.

Η γιατρός μου μου έχει δώσει ΠΗΤ 06/09/2008. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να βγω σε άδεια πότε; 14/07/08? Πόσες ημέρες θα μου πάρει η όλη διαδικασία στο ΙΚΑ; Στην γιατρό μου θα πάω να μου γράψει ΠΗΤ την Τετάρτη 9/7...Οπότε μου μένουν μόνο 2 εργάσιμες (Πέμπτη και Παρασκευή) για να κάνω τα χαρτιά στο ΙΚΑ και να βγω σε άδεια απο 14/07? (αν τελικά τα έχω μετρήσει σωστά...και βγω τότε...) Προλαβαίνω σε αυτό το διάστημα των 2 ημέρων να τα ετοιμάσω; Αν δεν προλάβω τι γίνεται; Χάνω μέρες ή χρήματα; Μήπως να πω στην γιατρό μου να μου γράψει ΠΗΤ λίγο αργότερα, π.χ. 10/9/08?

Please...help...γιατί έχω σπάσει το κεφάλι μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μην αγχώνεσαι δεν χάνεις ούτε χρήματα ούτε τίποτα. Κανονικά βγαίνεις από 12/07/08 αλλά συμπίπτει με ΣΚ. Σταμάτα την δουλίτσα σου με το καλό και ξεκίνα μετά τις διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αν πάω μετά να κάνω τις διαδικασίες, δεν θα μου κόψουν χρήματα; Γιατί νομίζω και κάπου μέσα στο forum διαβασα κάτι τέτοιο, ότι δηλ. για όσες ημέρες καθυστέρησες, τόσες σου κόβουν...

Link to comment
Share on other sites

Σταματάς τη δουλειά σου 57 μέρες πριν από την ΠΗΤ που σου έχει γράψει γιατρός του ΙΚΑ στο ειδικό χαρτί που σου δίνει. Το δίνεις στον εργοδότη σου ο οποίος υπογράφει οτι τη συγκεκριμένη μέρα σταμάτησες τη δουλειά και υπογράφεις στο ίδιο χαρτί και εσύ οτι σταμάτησες την τάδε ημερομηνία.

 

Μπορείς τα χρήματα να τα πάρεις μέχρι και 6 μήνες μετά τον τοκετό. Σε αυτή την περίπτωση παίρνεις το σύνολο των 119 ημερών άδεια κυήσεως, και λοχείας, και το επίδομα τοκετού, καταθέτοντας μαζί με τα άλλα δικαιολογητικά και τη ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

 

Άρα το μόνο που χρειάζεται να κάνεις πριν τον τοκετό είναι να κλείσεις ραντεβού με ένα γυναικολόγο του ΙΚΑ και να το υπογράψει ο εργοδότης σου. Στον γυναικολόγο θα πας με τη β' επιπέδου ή άλλο χαρτί που να γράφει ΠΗΤ από τον ιδιωτικό γιατρό σου.

 

Τώρα για να πάρεις τα χρήματα της άδειας κυήσεως (56 ημέρες) προκαταβολικά πρέπει αφού σταματήσεις να πας στο ΙΚΑ με τα δικαιολογητικά. Αν γεννήσεις πριν την ΠΗΤ σου απλά σου δίνουν το υπόλοιπο των ημερών (π.χ. 119 - 45 ημέρες) μετά.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς μετά τον τοκετό?

Αφού βγείς σε άδεια πας. Από Δευτέρα δηλαδή ξεκινάς. Δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Διορία έχεις στον ΟΑΕΔ 2 μήνες αφού λάβεις το επίδομα λοχείας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή μπορώ να πάω με το πάσο μου στο ΙΚΑ για να πάρω την άδεια τοκετού έτσι, αρκεί ο εργοδότης να έχει βάλει στην Υπευθ. Δήλωση ως ημέρα που σταμάτησα την ημερομηνία που θα μου πει το ΙΚΑ; Βασικά, το ΙΚΑ θα μου πει με την ΠΗΤ που θα τους πάω, απο πότε με βγάζουν σε άδεια; Ουφ! Μπερδεύτηκα πάλι...μήπως τελικά είμαι τελείως στόκος;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορώ να πάω με το πάσο μου στο ΙΚΑ για να πάρω την άδεια τοκετού έτσι, αρκεί ο εργοδότης να έχει βάλει στην Υπευθ. Δήλωση ως ημέρα που σταμάτησα την ημερομηνία που θα μου πει το ΙΚΑ; Βασικά, το ΙΚΑ θα μου πει με την ΠΗΤ που θα τους πάω, απο πότε με βγάζουν σε άδεια; Ουφ! Μπερδεύτηκα πάλι...μήπως τελικά είμαι τελείως στόκος;

 

όχι καλέ. απλά είναι μπερδεμένα. Φυσικά μπορείς να πάρεις τα χρήματα της άδειας κυήσεως αφού ολοκληρώσεις τη χαρτούρα και έχεις βγει σε άδεια. πάρε τη β' επιπέδου και πήγαινε στον γιατρό του ΙΚΑ για να 'χει κάτι στα χέρια του γιατί ίσως να μη δεχτεί να σου υπογράψει την Πιθανή Ημερομηνία Τοκετού (αφού δεν σε εξετάζει). Θα δεις το χαρτί και θα καταλάβεις.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα και εγώ βρε κορίτσια σχετικά με το πως μπορώ να ξεγελάσω το ΙΚΑ για να καθυστερήσω την άδεια.

 

Έστειλα την μαμά μου σήμερα το πρωί στο ΙΚΑ για να μου γράψεις τις ενεσούλες clexane που κάνω κάθε μέρα. Αυτήν την διαδικασία την κάνουμε κάθε μήνα, και σήμερα της είπε η γυναικολόγος ότι χρειάζεται είτε την αυχενική είτε την Β' επιπέδου για να εξακριβώσουν οτί είμαι έγκυος (μέχρι τώρα δεν μου είχαν ζητήσει τίποτα :roll: ).

 

Το θέμα είναι ότι τώρα( στις 23/7) θα κάνω την Β' επιπέδου, πως θα ξεγελάσω το ΙΚΑ ώστε να πάρω την άδεια τοκετού 24 ημέρες μετά από την καθορισμένη γιατί όπως όλες μας τι θέλω για μετά.

Το ρωτάω αυτό απο τώρα γιατί θεωρώ ότι αφού θα τους προσκομίζω τώρα την Β' επιπέδου θα σημειώσουν την ημερομηνία και έτσι πάει χαμένο το παιχνίδι μετά :roll:

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Σήμερα θα πάω για την εξέταση Doppler και απο αυτή, όπως μου είπε η γυναικολόγος μου, θα έχουμε μια πιο σαφή ένδειξη της ΠΗΤ. Κατόπιν, την Τετάρτη 16/7 θα πάω στην γιατρό μου να μου δώσει χαρτί με την ΠΗΤ. Αυτό που με ανησυχεί όμως..γιατί κάπου διάβασα κάτι αντίστοιχο είναι πως αν τελικά παραμείνει η ίδια ημερομηνια τοκετού, ήτοι 6/9, θα έπρεπε ήδη να έχω βγει σε άδεια. Αν πάω στο ΙΚΑ και τους πω ότι έχω σταματήσει, θα μου δώσουν όλα τα χρήματα ή θα μου κόψουν γιατί άργησα να πάω; Επαναλαμβάνω το ερωτημα μου, καθώς έχω πληροφορίες πως σε αυτές τις περιπτώσεις σου "κόβουν" χρήματα...ανάλογα με τις ημερες που καθυστέρησες να πας.

Επίσης, αφού με το καλό γεννήσω, πως θα εγγράψω το μωρό στο δικό μου βιβλιάριο, ώστε να πάρω προσαύξηση 10% στο επίδομα λοχειας; Ξέρει κανείς τι χρειάζεται; Μπορεί φαντάζομαι αντ' εμού ή του συζύγου να πάει η μητέρα μου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα σήμερα το πρωί στο ΙΚΑ για να πάρω το χαρτί για την άδεια τοκετού. Διανύω την 28η εβδομάδα και σύμφωνα με την ΠΗΤ μου, η άδεια τοκετού μου ξεκινάει στις 17/8.

Έφαγα όμως πόρτα, γιατί μου είπαν ότι είναι πολύ νωρίς για να μου δώσουν τη βεβαίωση και ότι πρέπει να ξαναπάω αφού μπω στον 8ο μήνα, δηλ. μετά τις 12/8. Εμένα όμως η εταιρία κλείνει για διακοπές στις 11/8 και ξανανοίγει στις 18/8 (τότε που θεωρητικά έχει ήδη ξεκινήσει η άδεια τοκετού). Τους το είπα και μου είπαν να πάω μόλις μπει ο Αύγουστος.

 

Σας έχει τύχει αυτό?

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα και εγώ βρε κορίτσια σχετικά με το πως μπορώ να ξεγελάσω το ΙΚΑ για να καθυστερήσω την άδεια.

 

Έστειλα την μαμά μου σήμερα το πρωί στο ΙΚΑ για να μου γράψεις τις ενεσούλες clexane που κάνω κάθε μέρα. Αυτήν την διαδικασία την κάνουμε κάθε μήνα, και σήμερα της είπε η γυναικολόγος ότι χρειάζεται είτε την αυχενική είτε την Β' επιπέδου για να εξακριβώσουν οτί είμαι έγκυος (μέχρι τώρα δεν μου είχαν ζητήσει τίποτα :roll: ).

 

Το θέμα είναι ότι τώρα( στις 23/7) θα κάνω την Β' επιπέδου, πως θα ξεγελάσω το ΙΚΑ ώστε να πάρω την άδεια τοκετού 24 ημέρες μετά από την καθορισμένη γιατί όπως όλες μας τι θέλω για μετά.

Το ρωτάω αυτό απο τώρα γιατί θεωρώ ότι αφού θα τους προσκομίζω τώρα την Β' επιπέδου θα σημειώσουν την ημερομηνία και έτσι πάει χαμένο το παιχνίδι μετά :roll:

 

Κατ'αρχήν το πιθανότερο είναι να μη σημειώσουν τίποτα... Μπορείς να πας την αυχενική που είναι πολύ πρόωρη εξέταση οπότε και να σημειώσουν την ημερομηνία, αυτή μπορεί να αλλάξει στο μέλλον ανάλογα με την ανάπτυξη του παιδιού. Αν έγραψαν στη μαμά σου τις ενέσεις τελικά, το κοιτάτε για τον επόμενο μήνα που μπορεί να το έχουν ξεχάσει κιόλας

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα..σιγουρα υπαρχει καποιο αντιστοιχο θεμα αλλα δεν μπορεσα να το βρω..

η γιατρος μου εχει δωσει ΠΙΤ 10/10/2008...ξερετε ποτε πρεπει να παω να φτιαξω τα χαρτια στο ικα???πρεπει να μπω στις 56 μερες πριν????

 

αν ξερεις καποια ας μου πει σας παρακαλω...ευχαριστω!!!

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

dina27, εμένα που μου έγραψε 6/10 ΠΗΤ (κανονικά είναι 20/9 αλλά μου το έκανε έτσι για να μείνω λίγι παραπάνω στη δουλειά, αφού δεν έχω και πρόβλημα και γι απάρω αυτές τις παραπάνω μέρες αφού θ αέχω γεννήσει)

 

Με παρακολουθεί γιατρός που δεν είναι στο ΙΚΑ. Μου έγραψε μία βεβαίωση πως έχω ΠΗΤ 6/10 και με αυτό το χαρτί πήγα χθες στο γιατρό του ΊΚΑ και μου έδωσε ένα έγγραφο που συμπληρώνει ο γιατρος του ΙΚΑ, μετά ο εργοδότης και μετά η εγκυμονούσα για την ΠΗΤ και την άδεια τοκετού. Μπορείς να το πάρεις και τώρα.

 

Λίγο πριν είναι να πάρεις άδεια, πας στο ΙΚΑ το χαρτί αυτό και όλα τα σχετικά και .....είσαι οκ...θέλω να πιστεύω!!! Δες και εδώ

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα στο ΙΚΑ Αλεξάνδρας την προηγούμενη εβδομάδα με ΠΗΤ 12/10/2008 και δεν μου την έδωσαν την άδεια. Είναι λέει πολύ νωρίς ακόμα. Πρέπει πρώτα να κλείσω την 30η εβδομάδα και μετά να πάω.

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω κοριτσια..και γω ειχα ρωτησει και που ειχε πει μια πολυ κακια υπαλληλος πως πρεπει να μπω στις 56 μερες και μετα να παω..τι να πω δεν ξερω..τα βαριεμαι απιστευτα ολα αυτα..και το ικα δεν το αντεχω καθολου γενικα..

 

με το καλο γλυκιες μου..

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ειναι το θεμα που με απασχολει εδω και μερες, προσπαθω να βρω χρονο να παω στο ΙΚΑ να με διαφωτισουν για το ποτε πρεπει να παω να κανω τα χαρτια μου και τι χρειαζετε για να μου χορηγηθει η αδεια. ΠΗΤ εχω 23/10 και αν υπολογησω 56 ημερες τοτε στις 28/08 πρεπει να σταματησω, ποτε ομως πρεπει να υποβαλλω τα χαρτια μου???

.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια είναι ξεκάθαρο

απο την ΠΗΤ σας 56 ημέρες πριν μπορείτε να καθήσετε απο την δουλειά σας, οπότε εσείς μπορείτε να πάτε πριν 58 ημέρες στο ΙΚΑ με μια βεβαίωση για την ημερομηνία τοκετού και τελείωσε το θέμα :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΠΗΤ 22/9/2008 πηγα αν θυμαμαι καλα ,29 Αυγόυστου,την πρωτη μερα δηλ,που αρχιζε η αδεια μου...μπορεις αν θελεις να πας και αφου γεννησεις και να τα παρεις ολα μαζι.......ενημερωτικα μια υπαλληλος στο ΙΚΑ μου ειπε οτι πληρωμες γινονται μεχρι και την 29 καθε μηνα , οχι τις δυο τελευταιες μερες(30και 31)..βεβεαια δεν ξερω αν αυτο ισχυει για ολα τα υποκαταστηματα του ικα

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΡΕΔΕΜΕΝΟ ΕΓΩ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΧΩ ΠΗΤ 23/10/2008 ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΙ 56 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ 28/8/2008 ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΡΙΝ ΜΠΩ ΣΤΙΣ 56 Η ΚΑΙ ΜΕΤΑ????ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΧΑΝΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ είμαι 16 εβδομάδων και μάλλον είναι πολύ νωρίς αλλά ήθελα να ρωτήσω το εξής: Σε περίπτωση που διακόψω τελείως την δουλειά μου τι θα πρέπει να κάνω; Θέλω να την σταματήσω και να μπω στο ταμείο ανεργείας αλλά να μην χάσω τα επιδόματα της εγκυμοσύνης. Να σημειώσω ότι δουλεύω 6 χρόνια σερί με full ένσυμα στο ΙΚΑ. Αν κάνω παραίτηση πριν την εγκυμοσύνη χάνω κάποιο επίδομα;

1168980.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΡΕΔΕΜΕΝΟ ΕΓΩ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΧΩ ΠΗΤ 23/10/2008 ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΙ 56 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ 28/8/2008 ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΡΙΝ ΜΠΩ ΣΤΙΣ 56 Η ΚΑΙ ΜΕΤΑ????ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΧΑΝΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ

 

Δεν χάνετε τίποτα από χρήματα όποτε και να πάτε.Αφού οι 56 μέρες πριν είναι στις 28/8 να πας στις 27 ή στις 26 να σου βγάλει ο γιατρός του ΙΚΑ το ΠΗΤ σε χαρτί και να πας να πληρωθείς απο τις παροχές .Εγώ πήγα ακριβώς την 56 μέρα πριν από την ΠΗΤ.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ είμαι 16 εβδομάδων και μάλλον είναι πολύ νωρίς αλλά ήθελα να ρωτήσω το εξής: Σε περίπτωση που διακόψω τελείως την δουλειά μου τι θα πρέπει να κάνω; Θέλω να την σταματήσω και να μπω στο ταμείο ανεργείας αλλά να μην χάσω τα επιδόματα της εγκυμοσύνης. Να σημειώσω ότι δουλεύω 6 χρόνια σερί με full ένσυμα στο ΙΚΑ. Αν κάνω παραίτηση πριν την εγκυμοσύνη χάνω κάποιο επίδομα;

 

Επειδή με τα επιδόματα το έψαξα πάααρα πολύ, το ΙΚΑ το ενδιαφέρει για να σου δώσει τα επιδόματα Κυοφορίας και Λοχείας να έχεις τουλάχιστον 200 ένσημα περασμένα τα τελευταία 2 χρόνια. Το λεει και στο φυλάδιο τους http://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/toketou.pdf Και φυσικά το βοήθημα τοκετού το παίρνεις ετσι και αλλιώς είναι στα 900 ευρώ. Οπότε έχουμε και λέμε βοήθημα τοκετού 900ευρώ + επιδόμα κυοφορίας + επίδομα λοχείας . Πριν την γέννα στις 56 ημερολογιακές πριν θα πάρεις μόνο το επίδομα κυηφορίας και μετά την γέννα θα πάρεις τα αλλα δυο.

 

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΠΗΤ 22/9/2008 πηγα αν θυμαμαι καλα ,29 Αυγόυστου,την πρωτη μερα δηλ,που αρχιζε η αδεια μου...μπορεις αν θελεις να πας και αφου γεννησεις και να τα παρεις ολα μαζι.......ενημερωτικα μια υπαλληλος στο ΙΚΑ μου ειπε οτι πληρωμες γινονται μεχρι και την 29 καθε μηνα , οχι τις δυο τελευταιες μερες(30και 31)..βεβεαια δεν ξερω αν αυτο ισχυει για ολα τα υποκαταστηματα του ικα
μπερδευτηκα 29 ιουλιου ηθελα να γραψω......
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από ένα καινούργιο μέλος / πατέρα,

 

Δεν ξέρω αν σωστά βάζω το θέμα μου σε αυτή την ενότητα,

αλλά μια που μιλάτε για ΙΚΑ - ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ να σας πω τι

συμβαίνει στην περίπτωση μας και γιατί τρέχουμε....

 

Λοιπόν ο γιατρός μας είχε δώσει ΠΗΤ 30/08/08 ενώ του

ΙΚΑ έδωσε 05/09/08 ( ως συνηθως για να διαφοροποιηθούν

από τους Ιδιώτες, λόγω κόμπλεξ ) και γεννήσαμε 05/08/08,

δηλαδή 25 ημέρες νωρίτερα από την ΠΗΤ του δικού μας.

 

Ελα ντε που στο ΙΚΑ λαμβάνουν την ΠΗΤ του δικού τους

γιατρού και μας λένε οτι το παιδι ειναι πρόωρο 31 ημερών και

πρέπει να τους πάμε μια βεβαίωση Προωροτητας απο το ΙΑΣΩ.

 

Εμείς την ζητήσαμε απο το ΙΑΣΩ - γιατί αλλιώς θα χάσουμε

σχεδόν 1,400 Ευρώ - αλλά εκείνοι και με το δίκιο τους μας

απάντησαν οτι το παιδί δεν ήταν πρόωρο και δεν θα βγουνε

αυτοί ψεύτες για το ΙΚΑ.

 

Ολοι μας λένε να κάνουμε ένσταση αφου βασει του δικού μας

γιατρού / Εξετάσεων / Β' Επιπέδου κλπ. τα στοιχεία είναι σωστά.

 

Αν έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία, παρακαλω ενημερώστε με !

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Verom

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...