Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενδομητρίωση και ομοιοπαθητική


Recommended Posts

Hola! Μια που δεν έχω βρει θέμα σχετικό μη την ομοιοπαθητικη για την θεραπεία ενδομητρίωσης, είπα να το ανοίξω εγώ..

 

Λοιπόν, έχει καμμιά σας επωφεληθεί στην ενδομητρίωση από την ομοιοπαθητικη;

Έχετε θετική ή αρνητική γνώμη σχετικά;

 

(Θα αρχίσω τα ομοιοπαθητικά φάρμακα μετά την πρώτη μου περίοδο, μετά τις ενέσεις daronda)

 

Ή.. και σχετικά με οποιαδήποτε άλλη εναλλακτική θεραπεία.. έχει καμμιά σας θεραπευτεί;

 

Γιατί ρε κορίτσια δεν μπορεί.. κάτι θα θεραπεύει την ενδομητρίωση.. Δεν μπορεί να μην υπάρχει γιατρειά..

Αυτό θέλω να πιστέψω τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξέρω περίπτωση φίλης μου που με αλλαγή διατροφής (απέκλεισε εντελώς τα γαλακτοκομικά, τη ζάχαρη, το κρέας και όλα τα βλαβερά), περπάτημα, βότανα και μασάζ βελτίωσε εκπληκτικά την κατάστασή της και δεν έκανε χειρουργείο. Πριν δύο μήνες γέννησε το κοριτσάκι της. Για το χειρουργείο της ζητούσαν ένα κάρο λεφτά και λόγω ανεργίας δεν τα είχε.

Τώρα, εξαρτάται κι από την περίπτωση, αλλά γενικά η υγιεινή ζωή μόνο ώφελος φέρνει.

Link to comment
Share on other sites

Η φίλη σου είχε σοκολατοειδείς κύστες και μίκρυναν;

 

Μπορείς να τη ρωτήσεις σχετικά με τα βότανα;

Και την διατροφή συγκεκριμένα;

 

Έχω αγχωθεί πολύ μ'αυτό το θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Η ομοιοπαθητική γενικά έχει ορκισμένους υποστηρικτές και ορκισμένους εχθρούς.

Ιατρικά δεν ξέρω κατα πόσο έχει τεκμηριωθεί οτι φέρνει αποτέλεσμα περισσότερο απ ότι μια "placebo" αγωγη.

Δεν έχεις κάτι να χάσεις αν δοκιμάσεις (εκτός από χρήματα) αλλά η συμβουλή μου είναι να μην αποκλείσεις και τις άλλες θεραπείες.

Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα χρόνο έκανα λαπαροσκόπηση για αφαίρεση σάλπιγγας. Στην συνέχεια διαγνώστηκε ενδομητρίωση. Έκανα διακοπή περιόδου για έξι μήνες. Αφού πήγα για το πρώτο υπέρηχο με από τους έξι μήνες, ο γιατρός εντόπισε σοκολατοειδής κύστη 1,5 εκ. Μου είπε δεν είναι τίποτα απλώς να το παρακολουθώ. Μετά από 2 μήνες πήγα από αφόρητους πόνους, η κύστη είχε φθάσει τα 2,5 εκ. Τότε άρχισε να ανησυχεί ο γιατρός διότι έχει αυξηθεί σημαντικά αυτό το διάστημα. Μου πρότεινε να ξανακάνω διακοπή περιόδου, αλλά δεν τον άκουσα και πήγα σε ομοιοπαθητικό. Μου έδωσε το Agnous Castus(λυγαριά), εδώ και 2 μήνες που το παίρνω, δεν έχω καμία ενόχληση, ούτε πόνους. Πιστεύω ότι έκανε δουλειά η λυγαριά, αλλά θα το διαπιστώσω σύντομα. Την Τετάρτη έχω ραντεβού με τον γιατρό.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν ένα χρόνο έκανα λαπαροσκόπηση για αφαίρεση σάλπιγγας. Στην συνέχεια διαγνώστηκε ενδομητρίωση. Έκανα διακοπή περιόδου για έξι μήνες. Αφού πήγα για το πρώτο υπέρηχο με από τους έξι μήνες, ο γιατρός εντόπισε σοκολατοειδής κύστη 1,5 εκ. Μου είπε δεν είναι τίποτα απλώς να το παρακολουθώ. Μετά από 2 μήνες πήγα από αφόρητους πόνους, η κύστη είχε φθάσει τα 2,5 εκ. Τότε άρχισε να ανησυχεί ο γιατρός διότι έχει αυξηθεί σημαντικά αυτό το διάστημα. Μου πρότεινε να ξανακάνω διακοπή περιόδου, αλλά δεν τον άκουσα και πήγα σε ομοιοπαθητικό. Μου έδωσε το Agnous Castus(λυγαριά), εδώ και 2 μήνες που το παίρνω, δεν έχω καμία ενόχληση, ούτε πόνους. Πιστεύω ότι έκανε δουλειά η λυγαριά, αλλά θα το διαπιστώσω σύντομα. Την Τετάρτη έχω ραντεβού με τον γιατρό.

Ναι,έχω διαβάσει για το φυτό λυγαριά. Απλώς δεν γνωρίζω αν καταπολεμά μόνο τα συμπτώματα ή την αιτία (αν και έχω την εντύπωση ότι βοηθά και στη μείωση των οιστρογόνων που είναι σημαντικό).

 

Εμένα μου 'γραψε το phosphorus. Δεν έχω ιδέα τι είναι, όμως θα το ψάξω.

 

Συγχρόνως, θα κάνω και την διατροφή της ενδομητρίωσης (μέσα από το νετ-από αμερικάνικα site κυρίως-διάβασα για περιπτώσεις γυναικών που θεραπεύτηκαν!)

 

Πραγματικά σου εύχομαι τα καλύτερα! Να πας στο γιατρό και να σου πει ότι η κύστη σου συρρικνώθηκε!

Περιμένω να μου πεις :-)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα εχθές στον γιατρό και η κύστη έχει εξαφανιστεί. Δεν ξέρω αν επαιξε ρόλο η λυγαριά ή απλώς ήμουν τυχερή. Η διατροφή για την ενδομητρίωση ποια είναι?

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πήγα εχθές στον γιατρό και η κύστη έχει εξαφανιστεί. Δεν ξέρω αν επαιξε ρόλο η λυγαριά ή απλώς ήμουν τυχερή. Η διατροφή για την ενδομητρίωση ποια είναι?

 

Πολύ χαίρομαι για σένα! :D

Να σου πω την αλήθεια δεν είχα πειστεί ότι βοηθά τόσο η ομοιοπαθητική.

Αν όντως ήταν σοκολατοειδής η κύστη σου, δεν φεύγει από μόνη της.. άρα προφανώς βοηθήθηκες από το ομοιοπαθητικό φάρμακο.

 

Όσον αφορά την διατροφή κατά βάση είναι να αποφεύγονται το κόκκινο κρέας, τα γαλακτοκομικά, καφές, αλκοόλ.... και βοηθάει πολύ η βιταμίνη C και τα Ω-3 λιπαρά.

Αν θέλεις μπορώ να σου τα στείλω αναλυτικά σε κάποιο mail..είναι αρκετά για να τα γράψω από δω

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα.

απο το καλοκαιρι ξεκινησα και εγω ομοιοπαθητικη,βασικα για εντερικα θεματα,αλλα και γιατι ειχα 4 αποτυχημενες προσπαθειες εξωσωματικης.εχω και γω ενδομητριωση.εχω αφαιρεσει 2 κυστες σοκολατοειδης και μετα εχω κανει θεραπεια με διακοπη περιοδου 6 μηνες.δεν ειχα σκεφτει οτι μπορει να βοηθησει η ομοιοπαθητικη σαυτην την περιπτωση.

τωρα μου αλλαξε φαρμακα,ενω επαιρνα φωσφορο,τωρα παιρνω πουλσατιλα και μου ειπε οτι βοηθαει πολυ στην γονιμοτητα.σε δυο μηνες θα κανω την νεα μου προσπαθεια και ελπιζω να ειναι τυχερη!

μιλοντας με την ομοιοπαθητικο μου ,μου εξηγησε οτι η ομοιοπαθητικη βοηθαει γενικα τον οργανισμο σε ολους τους τομεις.σαν να τον ρυθμιζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Larisa-lagudaki: σας τα 'στειλα!

 

Κοκκινούλα: και 'μένα το phosphorus μου έδωσε.. αλλά επειδή το 'χω ψάξει αρκετά, δεν νομίζω ότι μου ταιριάζει 100%.

Κ γω το pulsatilla πιστεύω ότι μου ταιριάζει και άλλο ένα.....

 

Θα πάρω τον ομοιοπαθητικό τηλέφωνο και αν μου πει ότι είναι οκ, θα το πάρω και μετά βλέπουμε...

 

Έχω διαβάσει για περιπτώσεις ομοιοπαθητικής που βοηθήθηκαν αρκετά στην γονιμότητα από την ομοιοπαθητική(κ αυτό μου δίνει αισιοδοξία).... το θέμα όμως από ότι κατάλαβα είναι να βρεις το 100% όμοιο φάρμακό σου... :?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα σε όλους.

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και θα ήθελα να παραθέσω τη δική μου εμπειρία.

Είμαι 40 χρονών και εδώ και ένα χρόνο προσπαθώ να κάνω παιδί χωρίς επιτυχία. Στην αναζήτηση σωστών γιατρών για να με συμβουλέψουν για το τι πρέπει να κάνω, μου είπαν ότι πολύ πιθανό να πρέπει να κάνω εξωσωματική. Έτσι αποφάσισα να δοκιμάσω την τύχη μου με την ομοιοπαθητική. Μου συστήσανε τον κ. Μιχάλη Λέφα και πήγα να τον δω. Μου πήρε το ιστορικό και επειδή εκκρεμούσε ένας κολπικός υπέρηχος, τη θεραπεία θα μου την έδινε μετά τα αποτελέσματα. Έκανα τον υπέρηχο και μου βρήκαν μία κύστη 5εκ στην δεξιά ωοθήκη. Ο γυναικολόγος της συμβατικής ιατρικής μου είπε ότι πρέπει να την αφαιρέσουμε λαπαροσκοπικά άμεσα γιατί εμποδίζει στη σύλληψη και γιατί είναι επικίνδυνη. Εγώ αποφάσισα να ρισκάρω με το χρόνο και έστειλα τον υπέρηχο με mail στον κ. Λέφα και μου απάντησε στο mail ότι η ομοιοπαθητική αγωγή με καλύπτει αποτελεσματικά. Λόγω του ότι δεν μου είχε δώσει καμία θεραπεία του τηλεφώνησα για να μάθω ποιά θεραπεία πρέπει να κάνω και τι να περιμένω από αυτή και μου είπε επειδή ήταν εκτός, να τον πάρω την επόμενη ημέρα στο ιατρείο του. Τονίζω ότι ήταν η πρώτη μου επαφή με την ομοιοπαθητική και ότι η αγωνία μου ήταν μεγάλη λόγω της πιέσεως για την επέμβαση. Του τηλεφώνησα αρκετές φορές χωρίς επιτυχία μέχρι που με πήρε πίσω η γραμματέας του για να μου δώσει αυτή την θεραπεία από το τηλέφωνο. Την παρακάλεσα ότι χρειαζόμουν ένα ραντεβού με το γιατρό σύντομα για να πάω μαζί με το σύζυγό μου γιατί βρισκόμαστε στο σκοτάδι και χρειαζόμαστε απαντήσεις για πολλές απορίες που έχουμε ως προς τη θεραπεία και τα προβλήματα που έχω α) τη κύστη και β) τη τεκνοποίηση. Μου είπε ότι το πρώτο διαθέσιμο ραντεβού είναι μετά από 10 ημέρες και εάν επείγομαι για κάτι να στείλω τις ερωτήσεις μου με mail. To οποίο και έκανα. Η απάντηση που δέχτηκα μετά από 3 ημέρες ήταν ότι δυστυχώς δεν έχει το χρόνο να ασχοληθεί με τον τρόπο που εμείς θέλουμε (δηλαδή ένα ραντεβού για να μας λύσει τις απορίες μας?), να απευθυνθούμε σε έναν άλλο συνάδελφό και εάν θέλουμε να πάρουμε πίσω το αντίτιμο της επίσκεψης για το ιστορικό μου. Ξαφνικά ενώ έχουμε χάσει 20 ημέρες για να περιμένουμε την απάντηση του ομοιοπαθητικού, έχουμε μείνει ξεκρέμαστοι και αναρωτιόμαστε αν η ομοιοπαθητική είναι η σωστή οδός για την περίπτωσή μας ή αν υπερβαίνει τις δυνατότητές της. Κανονικά αυτό θα έπρεπε να μας το απαντήσει ο γιατρός αλλά εφόσον δεν προλαβαίνει, μπορεί κάποια από εσάς να μας προτείνει ένα γιατρό που να προλαβαίνει να ασχοληθεί με τους ασθενείς του ή και να μας συμβουλέψετε για το τι πρέπει να κάνουμε? Η αγωνία μας είναι μεγάλη και ο χρόνος μας πιέζει πολύ απ' ότι μας λένε οι γυναικολόγοι της συμβατικής. Ευχαριστούμε πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα σε όλους.

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και θα ήθελα να παραθέσω τη δική μου εμπειρία.

Είμαι 40 χρονών και εδώ και ένα χρόνο προσπαθώ να κάνω παιδί χωρίς επιτυχία. Στην αναζήτηση σωστών γιατρών για να με συμβουλέψουν για το τι πρέπει να κάνω, μου είπαν ότι πολύ πιθανό να πρέπει να κάνω εξωσωματική. Έτσι αποφάσισα να δοκιμάσω την τύχη μου με την ομοιοπαθητική. Μου συστήσανε τον κ. Μιχάλη Λέφα και πήγα να τον δω. Μου πήρε το ιστορικό και επειδή εκκρεμούσε ένας κολπικός υπέρηχος, τη θεραπεία θα μου την έδινε μετά τα αποτελέσματα. Έκανα τον υπέρηχο και μου βρήκαν μία κύστη 5εκ στην δεξιά ωοθήκη. Ο γυναικολόγος της συμβατικής ιατρικής μου είπε ότι πρέπει να την αφαιρέσουμε λαπαροσκοπικά άμεσα γιατί εμποδίζει στη σύλληψη και γιατί είναι επικίνδυνη. Εγώ αποφάσισα να ρισκάρω με το χρόνο και έστειλα τον υπέρηχο με mail στον κ. Λέφα και μου απάντησε στο mail ότι η ομοιοπαθητική αγωγή με καλύπτει αποτελεσματικά. Λόγω του ότι δεν μου είχε δώσει καμία θεραπεία του τηλεφώνησα για να μάθω ποιά θεραπεία πρέπει να κάνω και τι να περιμένω από αυτή και μου είπε επειδή ήταν εκτός, να τον πάρω την επόμενη ημέρα στο ιατρείο του. Τονίζω ότι ήταν η πρώτη μου επαφή με την ομοιοπαθητική και ότι η αγωνία μου ήταν μεγάλη λόγω της πιέσεως για την επέμβαση. Του τηλεφώνησα αρκετές φορές χωρίς επιτυχία μέχρι που με πήρε πίσω η γραμματέας του για να μου δώσει αυτή την θεραπεία από το τηλέφωνο. Την παρακάλεσα ότι χρειαζόμουν ένα ραντεβού με το γιατρό σύντομα για να πάω μαζί με το σύζυγό μου γιατί βρισκόμαστε στο σκοτάδι και χρειαζόμαστε απαντήσεις για πολλές απορίες που έχουμε ως προς τη θεραπεία και τα προβλήματα που έχω α) τη κύστη και β) τη τεκνοποίηση. Μου είπε ότι το πρώτο διαθέσιμο ραντεβού είναι μετά από 10 ημέρες και εάν επείγομαι για κάτι να στείλω τις ερωτήσεις μου με mail. To οποίο και έκανα. Η απάντηση που δέχτηκα μετά από 3 ημέρες ήταν ότι δυστυχώς δεν έχει το χρόνο να ασχοληθεί με τον τρόπο που εμείς θέλουμε (δηλαδή ένα ραντεβού για να μας λύσει τις απορίες μας?), να απευθυνθούμε σε έναν άλλο συνάδελφό και εάν θέλουμε να πάρουμε πίσω το αντίτιμο της επίσκεψης για το ιστορικό μου. Ξαφνικά ενώ έχουμε χάσει 20 ημέρες για να περιμένουμε την απάντηση του ομοιοπαθητικού, έχουμε μείνει ξεκρέμαστοι και αναρωτιόμαστε αν η ομοιοπαθητική είναι η σωστή οδός για την περίπτωσή μας ή αν υπερβαίνει τις δυνατότητές της. Κανονικά αυτό θα έπρεπε να μας το απαντήσει ο γιατρός αλλά εφόσον δεν προλαβαίνει, μπορεί κάποια από εσάς να μας προτείνει ένα γιατρό που να προλαβαίνει να ασχοληθεί με τους ασθενείς του ή και να μας συμβουλέψετε για το τι πρέπει να κάνουμε? Η αγωνία μας είναι μεγάλη και ο χρόνος μας πιέζει πολύ απ' ότι μας λένε οι γυναικολόγοι της συμβατικής. Ευχαριστούμε πολύ

 

Καλησπέρα!!! Κάνω ομοιοπαθητική από το 2005 περίπου ισως κ παλιότερα. Κατ αρχήν για να ξεκινήσεις θα πρέπει να σε δει ο γιατρός οπωσδήποτε από κοντα δεν γίνονται αυτά τα πράγματα από το τηλέφωνο κ εγώ δεν έπινα κα΄φε κ δεν έτρωγα κανέλα, γαρύφαλλο, μέντα. Κοκα κόλα κ μαυρο τσαι οχι επίσης. Αυτά γενικά για την ομοιοπαθητική. Ειχα κ εγώ κύστη 4 εκατοστά από τότε χροοοοονια! Σοκολατοειδής. Ο ομοιοπαθητικός είπα να μην την πειράξω γιατί δεν ενοχλούσε κάπου, δηλ δεν μεγάλωνε. Απλά μετά τόσα χρόνια την χειρούργησα γιατί θέλαμε να ξεκινήσουμε εξωσωματική. Εν τω μεταξύ είμαστε στην ίδια ακριβώς φάση, εγώ είμαι 40,5 κ προσπαθούμε 1 χρόνο΄Κάτσε να δεις λοιπόν τι έγινε. Κάνω την εγχείρηση, η κύστη ήταν σοκολατοειδής, μου αφαίρεσαν κάποιες εστίες ενδομητρίωσης από την μήτρα αλλά όχι την κύστη-δεν χρειάστηκε γιατί έσκασε την ώρα της εγχείρησης. Αυτό ήταν και καλό και κακό. Καλό γιατί δεν μου πείραξαν την ωοθήκη, αφού η κύστη έκσασε από μόνη της. κακό γιατί έμεινε η εστία. Τέλος πάντων επειδή προσπαθούσαμε τότε για μωρό η γιατρός δεν μου δωσε αγωγη για να σταματλησει η περίοδος, που κανονικά δίνουν ουτως ωστε να μην ξαβαβγεί η κύστη. Οπότε τώρα έχω ακριβώς την ίδια. Λόγω κύστης έχουμε ξεκινήσει σπερματεγχύσεις κ όχι εξωσωματική, γιατί για την εξωσωματική μου είπαν η κύστη θα πρέπει να αφαιρεθεί (πάλι) ή να πάρω αγωγή για να φύγει (αν εφευγε) κ θα χάναμε χρόνο. Δεν ξέρω βεβαια κατα πόσο χάνουμε χρόνο κ με τις σπερματεγχύσεις. Πάντως τόσα χρόνια η ενδομητρίωση δεν εξαπλώθηκε ιδιαίτερα κ η κύστη δεν μεγάλωνε. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο η οποιοπαθητική. Αυτά. Υπ όψιν τώρα μένω μόνιμα Ολλανδία εδώ κ 3 χρόνια, και οι σπερματεγχύσεις γίνονται εδώ. ο ομοιοπαθητικός μου ήταν Θεσσαλονίκη. Οτι θέλεις να ρωτήσεις πες μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σου πω πως το αν σε πιέζει ο χρόνος ή όχι εξαρτάται κ από την ΑΜΗ σου. Δείχνει τι αποθέματα εχεις. Μπορεί παρόλη την ηλικία ναναι καλή. Ή να είναι κάποια 30 χρονών και να ναι πολύ χαμηλή. Μην σε πανικοβάλλουν για να ξεκινήσεις άρων άρων και να βγάλουν χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

δωσε λιγο χρονο στην ομοιοπαθητικη ποτε δεν ξερεις... αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι ο ομοιοπαθητικος πρεπει να σε δει απο κοντα , αυτο ξερω εγω, και φυσικα να σου απαντησει σε οτι ερωτηματα εχεις... ψαξε και μη ιατρους ομοιοπαθητικους , αλλωστε η ομοιοπαθητικη ειναι εναλλακτικη θεραπεια και οχι ιατρικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

καλησπερα σε ολους!!!

ειμαι 21 ετων και μ διαγνωστικε ενδομητριωση στα 17...εχω κανει 2 χειρουργεια το πρωτο ανοιχτο και το δευτερο λαπαροσκοπικο για αφαιρεση κυστεων...εδω και ενα χρονο σχεδον εχω κανει 6μηνη διακοπη περιοδου(arvekap) και συνεχιζω με αντισυλληπτικα...θελω ομως να δοκιμασω τα ομοιοπαθητικα φαρμακα...αν μπορειτε στειλτε μ τα ονοματα των ομοιπαθητικων γιατρων σας...

σας ευχαριστω εκ των προτερων:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Τελικά υπάρχει κάποια εναλλακτική θεραπεία για την ενδομητρίωση? Ξέρει κανείς? Θα μπορούσε κανείς να μου συστήσει σκευάσματα, ομοιπαθητικά φάρμακα ή κάποια μέθοδο όπως ζεστή θερμοφόρα, που βοηθάνε στην αντιμετώπιση αυτής της ασθένειας? (οχι μόνο για τα συμπτώματα)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...